Θέλω να μάθω Γαλλικά μόνος

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θέλεις να κάνεις μαθήματα με καθηγητή/τρια ή μόνος σου?Αν θέλεις μόνος σου,θα είναι δύσκολο να δουλέψεις με τέτοια βιβλία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Θέλεις να κάνεις μαθήματα με καθηγητή/τρια ή μόνος σου?Αν θέλεις μόνος σου,θα είναι δύσκολο να δουλέψεις με τέτοια βιβλία!!!

Μόνος...
Γιατί τόσο δύσκολο όμως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αγόρασε ένα καλό λεξικό και από μέθοδο ταχείας εκμάθησης σου προτείνω το Vite et Bien 1 αλλά είναι καθαρά γραμμένη στα γαλλικά οπότε θα χρειαστείς σίγουρα το λεξικό. Στην πορεία αγόρασε και μια καλή γραμματική. Σου συστήνω του Georges Georgantas έχει την θεωρία με επεξήγηση στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μόνος...
Γιατί τόσο δύσκολο όμως ;

Γιατί ποιος θα σε διορθώνει?Τα βιβλία αυτοεκμάθησης περιέχουν και τις λύσεις μέσα!Επίσης,αν ξέρεις αγγλικά,μπορείς να γραφτείς στο duolingo.com.Είναι δωρεάν,αξιόπιστο και σε φτάνει σε επίπεδο Α2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Εγώ πάω φροντιστήριο, έχω μία εξαιρετική καθηγήτρια και έχω αυτά τα βιβλία αυτής της εκδοτικής !
Δες εδώ: https://www.traitdunion.gr/ .
Έχω το Prepadelf χρειάζεται επεξήγηση απο κάποιον αν και είναι καλά βιβλία κατα την γνώμη μου!-τα χρησιμοποιώ απο το Delf A1 για πτυχιακά βιβλία), την Nouvelle Grammaire 3 και παλαιότερα που πήγαινα Delf 1, Delf A1 & Delf A2, ειχα την Γραμματική απο τις εκδόσεις Kosvoyannis (Αυτή και Αυτή). Στο Δημοτικό (δημόσιο) κάναμε το βιβλίο copaines copines 2 + το Super Max 1της Trait d'Union. Κατα την γνώμη μου δεν είναι καλά βιβλία αυτά διότι είναι για προετοιμασία για Prim επίπεδο... Εκτός απο τα πτυχιακά απο το Delf1-Delf A2 εκανα τα βιβλία της Hachette: Le Mag 1,2,3 και στο Β1 κάναμε φέτος τα βιβλία (+cahier) adosphere 3...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλημερα
Μετα απο το διλημμα για το ποια ξενη γλωσσα να ξεκινησω να μαθαινω, κατεληξα στα γαλλικα μιας και ειναι η μονη γλωσσα που με εκλυει τοσο και πιστευω πως ετσι θα ειναι ακομη πιο ευκολο να την μαθω.
Με τα γαλλικα δεν ειμαι και εντελως ασχετως εχω καποιες (ελαχιστες) γνωσεις μιας και στο γυμνασιο και 1η λυκειου δουλεψαμε αρκετα , οποταν πιστευω πως για αρχη θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω την εκμαθηση μονος μου και αν δω πως δεν μου βγαινει ξεκινω φροντιστηριο.

Λοιπον διαβαζοντας και τα προηγουμενα μηνυματα ειδα πως ενα καλο βιβλιο για αρχη ειναι το C'est clair. Εκτος απο αυτο υπαρχει και καποιο αλλο που να αξιζει; Και γενικα για την εκμαθηση μονος μου τι θα ηταν καλο να προσεξω;

Ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλημερα
Μετα απο το διλημμα για το ποια ξενη γλωσσα να ξεκινησω να μαθαινω, κατεληξα στα γαλλικα μιας και ειναι η μονη γλωσσα που με εκλυει τοσο και πιστευω πως ετσι θα ειναι ακομη πιο ευκολο να την μαθω.
Με τα γαλλικα δεν ειμαι και εντελως ασχετως εχω καποιες (ελαχιστες) γνωσεις μιας και στο γυμνασιο και 1η λυκειου δουλεψαμε αρκετα , οποταν πιστευω πως για αρχη θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω την εκμαθηση μονος μου και αν δω πως δεν μου βγαινει ξεκινω φροντιστηριο.

Λοιπον διαβαζοντας και τα προηγουμενα μηνυματα ειδα πως ενα καλο βιβλιο για αρχη ειναι το C'est clair. Εκτος απο αυτο υπαρχει και καποιο αλλο που να αξιζει; Και γενικα για την εκμαθηση μονος μου τι θα ηταν καλο να προσεξω;

Ευχαριστω προκαταβολικα
προτεινομενα βιβλια: c ' est clair, grammaire progressive du francais (niveau debutant,Maia Gregoire, CLE INTERNATIONAL),les cahiers de grammaire-version grecque-niveau decouverte A1, η σειρα alter ego κ τ βιβλια τς κατρανιδου για τ αντιστοιχο επιπεδο, prep A delf επισης για τ αντιστοιχα επιπεδα (εχει πολυ καλο λεξιλογιο).
ν παρεις κ ενα καλο λεξικο(αρχικα γαλλοελληνικο κ ελληνογαλλικο)
προσοχη στν προφορα. για μενα ειναι τ σημαντικοτερο στα γαλλικα. τ περισσοτερα απο αυτα που σου προτεινα διαθετουν κ dvd οποτε θ μπορεις ν κανεις κ ακουστικα.
μπραβο σου που επελεξες ν μαθεις μια γλωσσα μονος σου, αν κ συμβουλη μου ειναι οτι θ επρεπε ν πας σε κπ φροντιστηριο ακμ κ απο τωρα...αλλα τεσπα...
καλη επιτυχια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πραγματικα σε ευχαριστω πολυ!
Μαλλον θα παρω το c'est clair μιας και το βλεπω παντου προτεινομενο. Ηδη εχω γαλλοελληνικο και ελληνογαλλικο λεξικο που μας το εδωσαν στο σχολειο οποταν μια χαρα.
Η αληθεια επειδη ειναι τωρα οι Παγκυπριες δεν θα ειχα χρονο για ακομη 1 φροντιστηριο. Με την πρωτη ευκαιρια ομως θα ξεκινησω, αλλα για αρχη θα μου αρεσε να εξερευνησω μονος μου αυτη την γλωσσα.
Και παλι σε ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πραγματικα σε ευχαριστω πολυ!
Μαλλον θα παρω το c'est clair μιας και το βλεπω παντου προτεινομενο. Ηδη εχω γαλλοελληνικο και ελληνογαλλικο λεξικο που μας το εδωσαν στο σχολειο οποταν μια χαρα.
Η αληθεια επειδη ειναι τωρα οι Παγκυπριες δεν θα ειχα χρονο για ακομη 1 φροντιστηριο. Με την πρωτη ευκαιρια ομως θα ξεκινησω, αλλα για αρχη θα μου αρεσε να εξερευνησω μονος μου αυτη την γλωσσα.
Και παλι σε ευχαριστω :)
μμμ...καταλαβαινω....αστο λπν για του χρονου καλυτερα τ φροντ
παντως ν παρεις κ μια γραμματικη μαζι με τ c' est clair. ειναι σημαντικο κ θ σε βοηθησει.
παρακαλω...κ αν χρειαστεις κ τπτ αλλο πες μου...
καλη επιτυχια κ στις αλλες εξετασεις σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Σε μια σελιδα βρηκα το c'est clair 1 και εχει 3 βιβλια (βιβλιο μαθητη, βιβλιο ασκησεων και γραμματικη)
Υποθετω πρεπει να παρω και τα 3 ετσι;
Το βιβλιο ασκησεων θα εχει και τις λυσεις; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Σε μια σελιδα βρηκα το c'est clair 1 και εχει 3 βιβλια (βιβλιο μαθητη, βιβλιο ασκησεων και γραμματικη)
Υποθετω πρεπει να παρω και τα 3 ετσι;
Το βιβλιο ασκησεων θα εχει και τις λυσεις; :worry:

Τα c'est clair δεν τα έχω κάνει σαν βιβλία,αλλά λογικά όχι,δεν έχει μέσα τις λύσεις το βιβλίο των ασκήσεων διότι αυτά τα βιβλία χρησιμοποιούνταν στα σχολεία παλιά και αν είχαν τις λύσεις από πίσω...

Τεσπα,από τις ίδιες εκδόσεις προτείνω το PrépAdelf A1 που έκανα εγώ.Έχει μόνο λεξιλόγιο,αλλά πίστεψέ με,έχει Ό,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ και καλύπτει άνετα το επίπεδο Α1.:clapup:Έχει και ασκήσεις και ακουστικά,των οποίων τις λύσεις μπορείς να βρεις στο βιβλίο του καθηγητή (livre du professeur).Για γραμματική δυστυχώς δεν έχω κάτι να σου προτείνω. :(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σε μια σελιδα βρηκα το c'est clair 1 και εχει 3 βιβλια (βιβλιο μαθητη, βιβλιο ασκησεων και γραμματικη)
Υποθετω πρεπει να παρω και τα 3 ετσι;
Το βιβλιο ασκησεων θα εχει και τις λυσεις; :worry:
οι λυσεις υπαρχουν στ βιβλιο του καθηγητη...

Τα c'est clair δεν τα έχω κάνει σαν βιβλία,αλλά λογικά όχι,δεν έχει μέσα τις λύσεις το βιβλίο των ασκήσεων διότι αυτά τα βιβλία χρησιμοποιούνταν στα σχολεία παλιά και αν είχαν τις λύσεις από πίσω...

Τεσπα,από τις ίδιες εκδόσεις προτείνω το PrépAdelf A1 που έκανα εγώ.Έχει μόνο λεξιλόγιο,αλλά πίστεψέ με,έχει Ό,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ και καλύπτει άνετα το επίπεδο Α1.:clapup:Έχει και ασκήσεις και ακουστικά,των οποίων τις λύσεις μπορείς να βρεις στο βιβλίο του καθηγητή (livre du professeur).Για γραμματική δυστυχώς δεν έχω κάτι να σου προτείνω. :(

συμφωνω!! τ προτεινα κ εγω αυτο τ βιβλιο. ειναι πλ καλο. εχε ωραιο λεξιλογιο. για γραμματικη αν θες δες αυτα που προτεινα παραπανω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ενταξει σας ευχαριστω πολυ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όποιος έχει λογαριασμό στο memrise μπορεί να δοκιμάσει τα μαθήματα γαλλικών που μόλις έφτιαξα για το επίπεδο Α1!!!!!:clapup:

https://www.memrise.com/course/598339/1-1242/
https://www.memrise.com/course/600112/1-1247/
https://www.memrise.com/course/597555/1-1239/
https://www.memrise.com/course/600147/1-1249/
https://www.memrise.com/course/600064/1-1246/
https://www.memrise.com/course/597542/1-1238/

Θα προστεθούν κι άλλα!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Παναγιώτη πραγματικα ειναι πολυ βοηθητικο το memrise!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikit

Νεοφερμένος

Η nikit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος και θα με ενδιέφερε να μάθω γαλλικά μόνη μου (σε πρώτη φάση και αργότερα να κάνω και μαθήματα).
Με ενδιαφέρει η ουσία, αλλά και να πάρω κάποια στιγμή το Β2. Σε αυτή τη φάση εκτιμώ ότι είμαι σε επίπεδο Α2. Στα αγγλικά έχω proficiency και από πλευράς χρόνου δεν είμαι και πολύ άνετα, μιας και είμαι full εργαζόμενη. Είμαι και ήμουν όμως αρκετά "διαβαστερή" και γενικώς τα καταφέρνω με το διάβασμα.Τι μου προτείνετε να κάνω? To alter ego Β1 θα είναι πολύ δύσκολο να το κάνω μόνη μου? Κάποιο άλλο tip? Με νορμάλ διάβασμα , σε πόσο χρόνο πιστεύετε ότι θα μπορώ να προετοιμαστώ για Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος και θα με ενδιέφερε να μάθω γαλλικά μόνη μου (σε πρώτη φάση και αργότερα να κάνω και μαθήματα).
Με ενδιαφέρει η ουσία, αλλά και να πάρω κάποια στιγμή το Β2. Σε αυτή τη φάση εκτιμώ ότι είμαι σε επίπεδο Α2. Στα αγγλικά έχω proficiency και από πλευράς χρόνου δεν είμαι και πολύ άνετα, μιας και είμαι full εργαζόμενη. Είμαι και ήμουν όμως αρκετά "διαβαστερή" και γενικώς τα καταφέρνω με το διάβασμα.Τι μου προτείνετε να κάνω? To alter ego Β1 θα είναι πολύ δύσκολο να το κάνω μόνη μου? Κάποιο άλλο tip? Με νορμάλ διάβασμα , σε πόσο χρόνο πιστεύετε ότι θα μπορώ να προετοιμαστώ για Β2?

Τι επιπεδο εχεις στα γαλλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikit

Νεοφερμένος

Η nikit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
επίπεδο Α2, ίσως και παραπάνω. Δεν έχω δώσει ποτέ εξετάσεις για Α1-Α2 κλπ, αλλά έτσι εκτιμώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
επίπεδο Α2, ίσως και παραπάνω. Δεν έχω δώσει ποτέ εξετάσεις για Α1-Α2 κλπ, αλλά έτσι εκτιμώ.

Λογικα τοτε μπορεις να κανεις βιβλιο του Β1. Να ξερεις ομως οτι συνηθως το Β1 ενος ξενου βιβλιου ειναι πανω απο Β1+. Ισως να ειναι και Β2 ενα βιβλιο ενηλικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikit

Νεοφερμένος

Η nikit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση…

Στο λύκειο κάναμε το sans frontieres. Τότε μας λέγανε ότι ήτανε επιπέδου certificat.
Τώρα που το ξεφυλλίζω και διαβάζω τα τελευταία κείμενά του, δε λέω ότι θυμάμαι όλες τις λέξεις, αλλά δεν έχω και πολλές άγνωστες.
Από γραμματική πιστεύω είμαι σε σχετικά καλό επίπεδο.
Το Β1-Β1 έχουνε ως κύρια ύλη λεξιλόγιο?Η γραμματική έχει ολοκληρωθεί η περισσότερη στο Α2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top