Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,653 εγγεγραμμένα μέλη και 2,434,761 μηνύματα σε 76,389 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Να τιμωρείται ή όχι η βλασφημία;

stathis1214

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O stathis1214 έγραψε: στις 21:21, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.
Άστο, το ξεφτιλίζεις το θέμα.
Το πνευμα αυτου που λεω ειναι απο τη στιγμη που ο καθενας μπορει να θεεωρησει ιερο οτιδηποτε θελει δεν μπορεις να προσδιορισεις ποτε προσβαλεται κατι που ειναι ιερο για καποιον απο τη στιγμη που καθε ανθρωπος μπορει να θεωρησει ως ιερο κατι διαφορετικο απο τον αλλον...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 619 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε: στις 21:49, 14-09-12:

Μην μιλάς με ΑΝ, να μιλάς με τωρινά δεδομένα...Πρώτα απ'όλα ΑΝ πίστευε ο καθένας σε ότι μλκία του κατέβει στο κεφάλι τότε μπορεί να ίσχυαν άλλοι νόμοι.
Επίσης κάπου διάβασα ότι ο νόμος έρχεται σε αντίφαση με το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης.Όταν εγώ βγαίνω και συκοφαντώ κάποιον με άσχημο τρόπο τότε η ποινή που θα υποστώ δεν έρχεται σε αντίφαση με το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης;
Όπως για κάποιους τα προσωπικά δεδομένα είναι το παν, έτσι και για κάποιους άλλους η θρησκεία τους είναι το παν.Είτε σ'αρέσει είτε όχι, και στο κάτω κάτω αν θες να επαναστατήσεις για τον νόμο αυτό, βγες από την οθόνη του pc σου και άντε να επαναστατήσεις έξω.Αντε που μου γίνατε όλοι επαναστάτες για μλκίες και εκεί που πρέπει βάζετε τα @@ κάτω!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 619 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε: στις 21:53, 14-09-12:

Φυσικα.Και η καρεκλα μου φαινεται περισσοτερο λογικη.Τουλαχιστον ειναι βεβαιο οτι υπαρχει.
Τότε ή δεν ξέρεις να κρίνεις τι είναι λογικό και μη ή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι θα πει λογική.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 21:55, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από antonisd95
Τότε ή δεν ξέρεις να κρίνεις τι είναι λογικό και μη ή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι θα πει λογική.
Για πες μου εσυ να μαθω,γιατι ειναι περισσοτερο λογικη η Πιστη στον θεο,και οχι στην καρεκλα?
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε: στις 21:56, 14-09-12:

μην συγκρινετε την πιστη στον θεο με την πιστη σε μια καρεκλα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε: στις 21:58, 14-09-12:

Για πες μου εσυ να μαθω,γιατι ειναι περισσοτερο λογικη η Πιστη στον θεο,και οχι στην καρεκλα?
Λογική δεν είναι ούτε η πίστη στην καρέκλα ούτε η πίστη στον Θεό.Εγώ δεν είπα πως η πίστη στον Θεό είναι λογικό.
Παράθεση

stathis1214

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O stathis1214 έγραψε: στις 22:00, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από antonisd95
Αντε που μου γίνατε όλοι επαναστάτες για μλκίες και εκεί που πρέπει βάζετε τα @@ κάτω!!
Για αυτη σου τη φραση κ δε με ενδιαφερει να επαναστατησω για τη βλασφημια. Δε με ενδιαφερει το ζητημα απλο σχολιασμο κανω. Απλα θελω να σου πω οτι προφανως κ ο καθενας θα πιστευει σε οτι μαλακια του κατεβει εχει αυτο το δικαιωμα. Εμενα οπως σε καποιον αλλον η θρησκεια ειναι η ζωη του μπορει εμενα η ζωη μου να ειναι η σχολη μου, αν ομως ο αλλος τη βρισει δε θα τον κατηγορησω ως βλασφημο γενικα η ελευθερια της εκφρασης που επικαλεστηκες ειναι αυτο ακριβως να εχουμε το δικαιωμα να πουμε σκεψεις ακομα κ αν καποιοι θιγονται απο αυτες... Σκεψου αν καποιος θεωρει ιερη μια ιδεολογια οπως πχ του κουμουνισμου ή του εθνικοσοσιαλισμου κλπ κλπ...
Παράθεση

Αρίσταρχος

Φοιτητής

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 255 μηνύματα.

O Αρίσταρχος Περπατῶ μὲς τ' ἀγκάθια, μὲς τὰ σκοτεινὰ έγραψε: στις 22:09, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Φυσικα.Και η καρεκλα μου φαινεται περισσοτερο λογικη.Τουλαχιστον ειναι βεβαιο οτι υπαρχει.
Ἄν ὅλοι σκέφτονταν μὲ αὐτὴν τὴν λογικὴ τότε τὸ σύνολο τῆς ἐπιστήμης ποὺ σήμερα ὀνομάζουμε σύγχρονη φυσικὴ θὰ βρίσκονταν στὸ περιθώριο...
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 22:12, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Αρίσταρχος
Ἄν ὅλοι σκέφτονταν μὲ αὐτὴν τὴν λογικὴ τότε τὸ σύνολο τῆς ἐπιστήμης ποὺ σήμερα ὀνομάζουμε σύγχρονη φυσικὴ θὰ βρίσκονταν στὸ περιθώριο...
Προφανως και ηταν ειρωνια.Τζιζους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρίσταρχος

Φοιτητής

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 255 μηνύματα.

O Αρίσταρχος Περπατῶ μὲς τ' ἀγκάθια, μὲς τὰ σκοτεινὰ έγραψε: στις 22:21, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Προφανως και ηταν ειρωνια.Τζιζους.

Καλό!
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε: στις 22:24, 14-09-12:

Για αυτη σου τη φραση κ δε με ενδιαφερει να επαναστατησω για τη βλασφημια. Δε με ενδιαφερει το ζητημα απλο σχολιασμο κανω. Απλα θελω να σου πω οτι προφανως κ ο καθενας θα πιστευει σε οτι μαλακια του κατεβει εχει αυτο το δικαιωμα. Εμενα οπως σε καποιον αλλον η θρησκεια ειναι η ζωη του μπορει εμενα η ζωη μου να ειναι η σχολη μου, αν ομως ο αλλος τη βρισει δε θα τον κατηγορησω ως βλασφημο γενικα η ελευθερια της εκφρασης που επικαλεστηκες ειναι αυτο ακριβως να εχουμε το δικαιωμα να πουμε σκεψεις ακομα κ αν καποιοι θιγονται απο αυτες... Σκεψου αν καποιος θεωρει ιερη μια ιδεολογια οπως πχ του κουμουνισμου ή του εθνικοσοσιαλισμου κλπ κλπ...
Έχω ξανά πει ότι εγώ δεν είμαι υπέρ αυτού του νόμου, αλλά υπέρ μιας ποινής.
Το θρήσκευμα -με τα τωρινά δεδομένα- είναι προσωπικό δεδομένο, εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν εσύ βλαστημάς, σκέψου όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι που όχι απλά προσβάλλονται.
Όταν η σχολή σου γίνει ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, τότε το συζητάμε αυτό το θέμα.
Εδώ έχουν όλοι διαφορετικές απόψεις, οι οποίες είναι όλες δεκτές σ'αυτό το θέμα.Εσύ δεν πιστεύεις και θεωρείς άδικο την τέλεση του συγκεκριμένου νόμου, εγώ πιστεύω και θεωρώ άδικο να μην υπάρχει ποινή για τους βλάστημους (η ποινή που υπάρχει τώρα, στην ουσία είναι σαν να μην υπάρχει).Έτσι πάει.Τώρα που υπάρχει αντιδρούν 100, αλλά όταν τον καταργήσουν θα αντιδράσουν 1000, άρα δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί υπάρχει ο νόμος.Δεν είναι τυχαίο που στις περισσότερες χώρες δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, αφού στις περισσότερες χώρες έχουν από 2-3-4 θρησκείες, ενώ στην ελλάδα είναι ο χριστιανισμός.

Με αυτά που λέμε αναγκαζόμαστε να επαναλαμβανόμαστε, στο τέλος θα γεμίσουμε 100 σελίδες και θα πάει στα οφ τόπικ.
Παράθεση

My last minutes (Ισμήνη)

Φοιτητής

H Ισμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H My last minutes έγραψε: στις 10:14, 15-09-12:

Δυστυχώς σταμάτησα να παρακολουθώ τη συζήτηση και το έχω χάσει λίγο,αλλά έχω μια απλή παρατήρηση.

Ένας από τους υποστηρικτές της ύπαρξης ποινής για τη βλασφημία παραπάνω προσέβαλε τους άθεους.
Εσύ, Αντώνη,υποστηρίζεις, αν δεν κάνω λάθος,ότι ο βασικότερος λόγος για τον οποίο πρέπει να υπάρχει ποινή είναι επειδή οι άνθρωποι που πιστεύουν έχουν στηρίξει τη ζωή τους σ'αυτή την πίστη (ιδεολογία) και προσβάλλονται άσχημα.Και οι άθεοι όμως έχουν στηρίξει τη ζωή τους στην πίστη του ότι δεν υπάρχει Θεός.Άρα με αυτή τη λογική θα έπρεπε να προβλέπεται τιμωρία και για τον τύπο παραπάνω που με πρόσβαλε.

Έτσι,όμως δεν κάνουμε δουλειά.Σε μια κοινωνία με τόσες διαφορετικές απόψεις είναι αναπόφευκτο να υπάρχουν ιδεολογικές συγκρούσεις και άνθρωποι πάνω στη σύγκρουση αυτή να προσβάλλονται.

Σημείωση:Δε θεωρώ κομψό και δημοκρατικό να προσβάλλεις επειδή διαφωνείς, αλλά επειδή αυτό ήταν το θέμα μας,δε συμφωνώ με τις νομικές κυρώσεις για τη βλασφημία.Μου φαίνεται κατάλοιπο μιας βαθιά συντηρητικής κοινωνίας και εκφράζει (πιστεύω) σε ένα βαθμό, όχι τόσο τη διαθεση για προστασία των πεποιθήσεων,αλλά για ανάδειξη του τι (πρέπει να) θεωρείται απ'το σύνολο της κοινωνίας "ιερό".
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε: στις 12:37, 15-09-12:

Δυστυχώς δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο.Δεν είμαι υπέρ της ύπαρξης του νόμου, απλά είμαι κατά της βλασφημίας, αν όμως δεν υπάρχει κάτι που να τημωρεί τους βλάσφημους τότε ο κάθε άθεος θα βγαίνει από το σπίτι του και αντί για καλημέρα θα βλαστημά.Αυτό θα ήταν άσχημο για μια τέτοια κοινωνία που υπερτερεί ο χριστιανισμός.
Δεν διαφωνώ ότι αυτά είναι κατάλοιπα μιας βαθιά συντηριτικής κοινωνίας.Είναι όμως διαφορετικό να μην υπάρχουν τέτοιες κυρώσεις σε μια κοινωνία, αν οι περισσότεροι που ζουν σ'αυτή είναι άτομα με πειθαρχία, και διαφορετικό αν σ'αυτή την κοινωνία ζει ο ελληνάρας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Turin Turambar