Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,814 μηνύματα σε 79,148 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 282 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βιολογικό Αθήνας ή Βιολογικό Κρήτης;

Nick.P.

Νεοφερμένος

Ο Nick.P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Nick.P. έγραψε: στις 21:16, 22-11-17:

Καλησπέρα,
Έχοντας από μικρός το όνειρο να γίνω βιολόγος, η ώρα να παλέψω για αυτό ήρθε πέρυσι. Τελικά, για ελάχιστα μόρια δεν τα κατάφερα και βρέθηκα στην δεύτερη επιλογή μου, το Τμήμα Βιοτεχνολογίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Όντας, όμως, αγύριστο κεφάλι, μάζεψα όσο κουράγιο μου είχε απομείνει και πήρα την μεγάλη απόφαση να ξαναδώσω Πανελλαδικές, για να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα. Έχοντας πιστέψει ότι θα τα καταφέρω αυτή τη φορά (λίγη αισιοδοξία δεν βλάπτει ), άρχισα να αναρωτιέμαι διάφορα και βρέθηκα μπροστά στο εξής δίλημμα: Τμήμα Βιολογίας Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ή Τμήμα Βιολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης; Ποιο είναι το καλύτερο και γιατί;

ΥΓ: Η επιλογή μου γέρνει προς την όμορφη Κρήτη, για διάφορους λόγους, αλλά με φοβίζει το γεγονός ότι η κατεύθυνση σπουδών που κάθε φοιτητής στο Βιολογικό Κρήτης καλείται να επιλέξει, θα αναγράφεται στο πτυχίο κάτι που στο κεφάλι μου μεταφράζεται ως περιορισμός στις σπουδές μου.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε: στις 22:58, 22-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nick.P.
ΥΓ: Η επιλογή μου γέρνει προς την όμορφη Κρήτη, για διάφορους λόγους, αλλά με φοβίζει το γεγονός ότι η κατεύθυνση σπουδών που κάθε φοιτητής στο Βιολογικό Κρήτης καλείται να επιλέξει, θα αναγράφεται στο πτυχίο κάτι που στο κεφάλι μου μεταφράζεται ως περιορισμός στις σπουδές μου.
Ούτε καν... θετική είναι η δυνατότητα επιλογής κατεύθυνσης, σου επιτρέπει να εστιάσεις σε γνωστικό αντικείμενο που σε ενδιαφέρει πιο πολύ. Μην ξεγελιέσαι, δεν μπορείς να εμβαθύνεις παντού, η βιολογία είναι πολύ ευρεία.
1
Παράθεση

Tobeornottobe

Φοιτητής

H Tobeornottobe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H Tobeornottobe έγραψε: στις 01:49, 23-11-17:

Θεσσαλονικης!
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε: στις 12:09, 23-11-17:

Nα συμπληρώσω ότι, ούτως ή άλλως, τα μαθήματα που επέλεξες (και οι βαθμοί σου σε αυτά) θα αναγράφονται. Στο ΕΚΠΑ, όπως φαίνεται στο link που παραθέτω (σελίδα 46), στα 2 τελευταία έτη τα περισσότερα μαθήματα είναι επιλογής, συνεπώς, η εξειδίκευση θα υπάρξει. Πρακτικά δεν επηρεάζεσαι καν από την απουσία ή παρουσία κατεύθυνσης (εκτός αν έχεις πολλά χρωστούμενα).

http://www.biol.uoa.gr/fileadmin/bio..._2016_2017.pdf

Για να κάνεις και ειδικά θέματα γενετικής, και βιοπληροφορική, και ιχθυολογία, και δυναμική οικοσυστημάτων, εμβαθύνοντας, θα χρειάζονταν άλλα 2-3 εξάμηνα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stickerbush : 23-11-17 στις 12:21.
Παράθεση

Johnjohnjohn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O Johnjohnjohn έγραψε: στις 13:54, 19-06-19:

Γεια σας. Ξανά έδωσα φέτος για ιατρική αλλά δυστυχώς δεν την πιάνω. Πέρσι είχα περάσει βιολογικο Κρήτης. Έπιανα και Πάτρας αλλά έχω ακούσει τα χειροτερα ενώ για την Κρήτη τα καλύτερα. Φέτος ίσως να πιάνω κ Αθήνα. Είμαι από Πάτρα. Μου λενε ότι της Κρήτης είναι το καλύτερο αλλά Αθήνα είναι πιο κοντά και πιο εύκολο να πάω έχω και συγγενείς και την προτιμώ και σαν πόλη από το Ηράκλειο. Εσείς που μου προτείνετε να πάω; Είναι τραγική η διαφορά βιολογικού Αθήνας και Ηρακλείου;
Παράθεση

adonman

Πτυχιούχος

Ο adonman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O adonman έγραψε: στις 14:17, 19-06-19:

Καλησπέρα,
σαφώς της Κρήτης είναι ένα εξαιρετικό βιολογικό, αρκετά στραμμένο προς τη μοριακή βιολογία και τη βιοιατρική σε συνδυασμό με το γεγονός ότι υπάρχει και το ΙΜΒΒ. Ωστόσο, για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την έρευνα η Αθήνα έχει πολλές περισσότερες επιλογές σε ερευνητικά κέντρα (πχ Ιατροβιολογικό, Δημόκριτος) καθώς και πολλά πανεπιστημιακά νοσοκομεία. Επίσης στην Αθήνα γίνονται πάρα πολλά συνέδρια και έχει και πολλά περισσότερα μεταπτυχιακά. Αν αγαπάς την επιστήμη αυτή δε πιστεύω ότι θα έχεις λιγότερες ευκαιρίες στην Αθήνα. Όλα θα κριθούν από το εάν εν τέλει σου αρέσει όντως να ασχοληθείς με αυτό.
2
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 320 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 16:40, 19-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Johnjohnjohn
Γεια σας. Ξανά έδωσα φέτος για ιατρική αλλά δυστυχώς δεν την πιάνω. Πέρσι είχα περάσει βιολογικο Κρήτης. Έπιανα και Πάτρας αλλά έχω ακούσει τα χειροτερα ενώ για την Κρήτη τα καλύτερα. Φέτος ίσως να πιάνω κ Αθήνα. Είμαι από Πάτρα. Μου λενε ότι της Κρήτης είναι το καλύτερο αλλά Αθήνα είναι πιο κοντά και πιο εύκολο να πάω έχω και συγγενείς και την προτιμώ και σαν πόλη από το Ηράκλειο. Εσείς που μου προτείνετε να πάω; Είναι τραγική η διαφορά βιολογικού Αθήνας και Ηρακλείου;

Καλησπέρα, εφόσον έχεις συγγενείς στην Αθήνα για να μην επιβαρύνεσαι οικονομικά με ταξίδια (είναι ακριβά για Κρήτη) και με ενοίκια σου συνιστώ να πας Αθήνα. Τα τμήματα Αθήνας και Ηρακλείου δεν νομίζω να χουν πολλές διαφορές απλά στην Κρήτη υπάρχει διάσημο κέντρο ερευνών (διάσημο και εδώ και στο εξωτερικό) και γίνεται τρομερή δουλειά από άποψη έρευνας. Στο κομμάτι των σπουδών όμως δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά και επίσης έχει και το ΕΚΠΑ καλή φήμη στο εξωτερικό. Απλά σκέψου μόνο το οικονομικό κομμάτι που ανέφερα πιο πάνω γιατί και τα 2 είναι πολύ καλά τμήματα. Βέβαια εφόσον είπες και συ ο ίδιος ότι προτιμάς την Αθήνα σαν πόλη νομίζω είναι μονόδρομος το βιολογικό ΕΚΠΑ . Καλή σταδιοδρομία!!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια