Σύγκριση Τμημάτων Μαθηματικών στην Ελλάδα

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Παιδία γειά σας....
Θα ήθελα την γνώμη σας για τα τμήματα μαθηματικών στην Ελλάδα...
Σχετικά με το προγραμμα σπουδών, την οργάνωση και τα λοιπα...
Επίσης, πιο είναι το πιο "δύσκολο" τμημα μαθηματικών....???
Όπως επικρατείται να λένε οι υποψήφιοι φοιτητές....
Αδόκιμος όρος μπορεί το "δύσκολο" τμήμα μαθηματικών....
Επίσης, καποιοι υποψηφιοι φοιτητές αναρωτόνται ποιο είναι το πιο "εύκολο" απο πλευράς αποφοιτησης τμήμα....
Πιστεύω είναι προσωπικο θέμα του καθενος αυτό, αλλα ειναι και θεμα καθηγητών...
Καθε αποψη δεκτη...
Ευχαριστώ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_Megadeth

Νεοφερμένος

Ο John_Megadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
https://noether.math.uoa.gr/Undergraduate/programma-spoydn Εδω θα βρεις το προγραμμα σπουδων του Μαθηματικου Αθηνας. Καποια απο τα μαθηματα που εχει μεσα δεν διδασκονται πια! Οσο για την οργανωση, πολλοι φοιτητες του Μαθηματικου λενε οτι δεν ειναι ιδιαιτερα καλη, ομως μιλωντας με διαφορα ατομα απο αλλες σχολες, πιστευω οτι εχουμε καλη οργανωση και απλα δεν το ξερουμε! Επισης υπαρχει η e-class οπου οι καθηγητες του μαθηματος ή οι φοιτητες ανεβαζουν τις σημειωσεις του μαθηματος ή ασκησεις ή ανακοινωσεις του μαθηματος. Ακομα, το forum της σχολης https://forum.math.uoa.gr ειναι πολυ οργανομενο και παλι με τη συμετοχη φοιτητων και μαθητων. Τωρα σχετικα με το ποια ειναι η ποιο δυσκολη σχολη, δεν εχει νοημα να αναρωτιεσαι. Αν διαβαζεις ολες ειναι ευκολες. Μια διαφορα ομως που εχει το μαθηματικο απο αλλες σχολες (κρινοντας απο οσα ατομα ξερω απο αλλες σχολες) ειναι οτι αν περιμενεις να καθεσαι ολο το εξαμηνο και να διαβαζεις λιγο πριν την εξεαστικη δεν θα το τελειωσεις ουτε σε δυο ζωες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
https://noether.math.uoa.gr/Undergraduate/programma-spoydn Εδω θα βρεις το προγραμμα σπουδων του Μαθηματικου Αθηνας. Καποια απο τα μαθηματα που εχει μεσα δεν διδασκονται πια! Οσο για την οργανωση, πολλοι φοιτητες του Μαθηματικου λενε οτι δεν ειναι ιδιαιτερα καλη, ομως μιλωντας με διαφορα ατομα απο αλλες σχολες, πιστευω οτι εχουμε καλη οργανωση και απλα δεν το ξερουμε! Επισης υπαρχει η e-class οπου οι καθηγητες του μαθηματος ή οι φοιτητες ανεβαζουν τις σημειωσεις του μαθηματος ή ασκησεις ή ανακοινωσεις του μαθηματος. Ακομα, το forum της σχολης https://forum.math.uoa.gr ειναι πολυ οργανομενο και παλι με τη συμετοχη φοιτητων και μαθητων. Τωρα σχετικα με το ποια ειναι η ποιο δυσκολη σχολη, δεν εχει νοημα να αναρωτιεσαι. Αν διαβαζεις ολες ειναι ευκολες. Μια διαφορα ομως που εχει το μαθηματικο απο αλλες σχολες (κρινοντας απο οσα ατομα ξερω απο αλλες σχολες) ειναι οτι αν περιμενεις να καθεσαι ολο το εξαμηνο και να διαβαζεις λιγο πριν την εξεαστικη δεν θα το τελειωσεις ουτε σε δυο ζωες!
Είμαστε συνάδελφοι απ' ότι βλεπω....
Και εγώ ειμαι Μαθηματικό Κρήτης...
Αυτο το θέμα όμως το ανεβασα για να δω τις γνωμες μερικών συναδέλφων ανα την Ελλάδα....Επίσης, αναρωτιόνται μερικοι υποψηφιοι φοιτητες που θελουν μαθηματικες σχολες....Και ετσι ισως βοηθίσω
Παντως +φωνω με όσα αναφερεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γεια σας παίδες, είμαι και εγώ συνάδελφός σας, αλλά στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών. Εντός ολίγου καιρού φτάνουμε στην λήψη του πτυχίου, δηλ., στην Ιθάκη ύστερα από πολλούς κόπους, χαρές, ομορφιές και πίκρες. Τα πέντε μου φοιτητικά έτη, ήταν ζωγραφισμένα με έντονα χρώματα ιδίως από τότε που έπαυσαν οι πολύμηνες αρνητικές καταλήψεις για τον Νέο Νόμο Πλαίσιο (άρθρο 16,..κτλ) και τότε όπου τέθηκα σε μια σειρά υπό το ομαλό "κλίμα" της μετέπειτα περιόδου, ερχόμενος σε επαφή και με πρωτοποριακά μαθήματα της μαθηματικής επιστήμης από καθηγητές με πολυετή ερευνητική εμπειρία (με όχι τόσο παιδαγωγικό ταλέντο) και ατελείωτες γνώσεις. Τα μαθήματα αυτά ήταν σταθμός, ώστε να αλλάξω την λανθασμένη εικόνα που απέκτησα στα πρώτα εξάμηνα είτε λόγω δύσκολων θεωρητικών μαθημάτων (που εκ φύσεως είναι αφηρημένα και φορμαλιστικά) είτε και λόγω του γενικευμένου χάους από τις καταλήψεις και τα προβλήματα στην διδακτική-εξεταστική διαδικασία. Το αραλίκι και η φραπελιά στο Μαθηματικό Τμήμα, οδηγεί σε αποτυχημένες εξεταστικές και απόκλιση από το πτυχίο.

Ότι αναφέρετε, σχετικά με τις σπουδές όντως ισχύουν. Αν δεν υπάρχει τρόπος δηλ., παλιά θέματα, καλές σημειώσεις, θέληση και οργανωμένη μελέτη στην εξεταστική δεν περνάς μάθημα. Δεν θέλει τόσο κόπο, όπως κυκλοφορεί η λανθασμένη φήμη. Ντάξει είναι δύσκολη επιστήμη και δεν είναι για μαζικές προτιμήσεις. Είναι για εραστές του είδους. Γι' αυτό και σαν επιστήμη έχει αιώνια και αναλλοίωτη αξία, παρόλο τις κοινωνικοοοικονομικές αλλαγές. Δεν είναι επιστήμη του σωλήνα που δημιουργήθηκε για διορισμό κάποιων διδακτορικών φοιτητών ως καθηγητών Πανεπιστημίου (για μικροκομματικά οφέλη). Τα βιβλία που προσφέρονται, δεν είναι και τόσο οδηγοί προς την επιτυχία. Αν ήταν λίγο περισσότερο καλογραμμένα αντάξια της επιστημονικής αξίας που έχουν, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Πάντως σε κάθε απορία, υπάρχει πάντα ένα καλό βοήθημα είτε ελληνόγλωσσο (είτε ξενόγλωσσο κυρίως στο Τμήμα μου επειδή πολλά μαθήματα που προσφέρονται σαν περιεχόμενο ύλης και επιστημονικού αντικειμένου είναι απευθείας "μετάφραση" από το εξωτερικό). Ένα θετικό είναι, ότι στο Τμήμα του Πανεπ.Πατρών δίνεται μια έμφαση σε ένα ευρύ φάσμα μαθηματικών θεωριών θεωρητικών και εφαρμοσμένων από όλους σχεδόν τους μαθηματικούς κλάδους και με ενδεικτικές αναφορές σε άλλες επιστήμες (με ανάλογα μαθήματα), στα αμερικάνικα πρότυπα χωρίς να αφαιρείται ο κύριος ακαδημαϊκός στόχος. Αυτό είναι θετικό, διότι δίνεται μια υψηλού επιπέδου βάση γνώσεων στους πτυχιούχους μέσω κάποιων κατευθύνσεων ώστε να ασχοληθούν μετά με ότι θέλουν είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Δίνεται μια ευρύτερη θεμελειακή γνώση σε πολλές επιστήμες ώστε να ο πτυχιούχος να μην έχει το προφίλ του μαθηματικού της δεκαετίας του 1950 αλλά ενός σύγχρονου επιστήμονα της μαθηματικής επιστήμης που να μπορεί να εργαστεί πλέον όχι μόνο στην τετριμμένη δημόσια εκπαίδευση αλλά και στην βαριά βιομηχανία, έρευνα, τεχνολογία-υπηρεσίες (με ανάλογες μεταπτυχιακές σπουδές,..κτλ). Τέλος σε όλα τα Ελληνικά Μαθηματικά Τμήματα, καταβάλλεται μια προσπάθεια οι πτυχιούχοι να είναι επιστήμονες και όχι τόσο δάσκαλοι των μαθηματικών. Δηλ., η παρεχόμενη γνώση είναι λίγο άσχετη με το επίπεδο και τον διαφορετικό διδακτικό στόχο του δημόσιου σχολείου. Η γνώση είναι πολύ επιστημονική, όπως σε κάθε Πανεπιστημιακό Τμήμα κάποιας x επιστήμης και αν δεν κάνει κάποιος πτυχιούχος, κάποιο μεταπτυχιακό μετά, απλά τίθεται στο "ντουλάπι" της προσωπικής βιβλιοθήκης μαζί με άλλα βιβλία. Όσοι αποφασίσετε να μπείτε σε αυτό το πλοίο, να ξέρετε ότι θα μάθετε πράγματα που είναι έτη φωτός μπροστά από τις κυκλοφορούμενες φτηνές Ελληνικούρες απόψεις-λασπολογίες για το τι είναι Τμήμα Μαθηματικών ή Μαθηματικά. Θα δείτε ότι το υψηλό επίπεδο σπουδών, όσο περνούν τα έτη σπουδών, δεν ανταποκρίνεται στις χαμηλές επιστημονικές και εργασιακές ανάγκες της Ελλάδας. Όμως δεν θα υστερείται σε τίποτα από έναν Μαθηματικό επιστήμονα κάποιου καλού Πανεπιστημίου στο εξωτερικού. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν δύσκολα και εύκολα Τμήματα Μαθηματικών. Σε όλα τα Τμήματα πανελλαδικά, μαθηματικά διδάσκονται, απλά υπάρχουν μικροδιαφορές στις ερευνητικές περιοχές και κατευθύνσεις (τομείς).

Θα ήθελα αυτές οι απόψεις τόσο οι δικές μου όσο και των υπολοίπων συναδέλφων να αποτελέσουν σαφείς "οδηγίες" προς όσους θέλουν να σπουδάσουν Μαθηματικά, αλλά τελικά δεν την επιλέγουν λόγω της υπάρχουσας φτηνής Ελληνικής μόδας και του καλλιεργούμενου Ελληνικού σκοταδισμού από την ίδια την κοινωνία, για την σημασία, το περιεχόμενο και τις προοπτικές των μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν θέλει τόσο κόπο, όπως κυκλοφορεί η λανθασμένη φήμη. Ντάξει είναι δύσκολη επιστήμη και δεν είναι για μαζικές προτιμήσεις. Είναι για εραστές του είδους.
Οταν το καταλαβουν σε αυτη τη χωρα θα αλλαξουν επιτελους αυτο το τελειως βαθμοθηρικο συστημα εισαγωγης,που αν και βαθμοθηρικό ,δινει τη δυνατοτητα σε καποιον να περασει μαθηματικο ενω μαθηματικα κατευθυνσης ειχε 5,η χημικο ενω εγραψε πολυ καλα μαθηματικα και πατωσε χημεια-βιολογια.Λιγο σοβαροτερα κριτηρια επιλογης φοιτητων το κ****ο μου.nPb δεν αναφερεται σε σενα αλλα γενικα,απλα μου εδωσες αφορμη.Στη δικη σου σχολη μαλιστα αυτο το φαινομενο ειναι πιο συχνο κι απο τη δικη μου.Πολλοι ειναι σε μια σχολη που δε θα επρεπε να ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nαι κατάλαβα ότι η αναφορά σου δεν γίνεται επί προσωπικού. :P Όντως υπάρχουν πολλοί ακατάλληλοι φοιτητές σε πολλά Τμήματα από σπόντα χωρίς να τους ενδιαφέρει η επιστήμη αλλά μόνο το πως θα πάρουν το πτυχίο, αν ήταν τρόπος και στο 1ο εξάμηνο. Βλέπεις έχουν τόσες γνώσεις που θέλουν να προσφέρουν την επιστημονική τους ανεπάρκεια στην αγορά εργασίας. Γι' αυτό γεμίσαμε και αποτυχημένους επαγγελματίες σε πολλές ειδικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Nαι κατάλαβα ότι η αναφορά σου δεν γίνεται επί προσωπικού. :P Όντως υπάρχουν πολλοί ακατάλληλοι φοιτητές σε πολλά Τμήματα από σπόντα χωρίς να τους ενδιαφέρει η επιστήμη αλλά μόνο το πως θα πάρουν το πτυχίο, αν ήταν τρόπος και στο 1ο εξάμηνο. Βλέπεις έχουν τόσες γνώσεις που θέλουν να προσφέρουν την επιστημονική τους ανεπάρκεια στην αγορά εργασίας. Γι' αυτό γεμίσαμε και αποτυχημένους επαγγελματίες σε πολλές ειδικότητες.

Ας ειχε φετος το μαθηματικο 19200 βαση.Του χρονου ολοι θα δηλωναν μαθηματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μην λές τέτοια ανέκδοτα. :D :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Tο φαντάζεσαι; :D :laugh:
Πέρα από την πλάκα, οι καθηγητές μας, ήθελαν να έχουν φοιτητές των 19.900 μορίων διότι έτσι και η σχολή θα είχε άλλο επίπεδο φοιτητικού δυναμικού. Οι αποτυχίες των φοιτητών στην εξεταστική οφείλονται κυρίως στο χαμηλό επίπεδο βασικών γνώσεων (μεγάλης μερίδας φοιτητών) σε σχέση με το υψηλό επίπεδο γνώσεων της επιστήμης. Δεν φταίνε πάντα οι καθηγητές. Πάντως μόνο στην Ελλάδα, οι χαμηλομόριοι μαθητές δηλώνουν την Μαθηματική επιστήμη όχι γιατί τους αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά για να μην περάσουν σε κανένα ΤΕΙ της κακιάς ώρας. Στο εξωτερικό αντιθέτως, η πρόσβαση σε φυσικομαθηματικά Τμήματα είναι αρκετά δύσκολη, διότι απαιτούν ένα y επίπεδο γνώσεων. Στην χώρα μας δυστυχώς, όλοι οι καλοί μαθητές πρέπει να σπουδάζουν ΗΜΜΥ, Αρχιτέκτονες, Φαρμακοποιοί, ΝαυπηγοΜηχανολόγοι και Γιατροί....και μετά θέλουμε να ανήκουμε στην Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μην λές τέτοια ανέκδοτα. :D :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Tο φαντάζεσαι; :D :laugh:
Πέρα από την πλάκα, οι καθηγητές μας, ήθελαν να έχουν φοιτητές των 19.900 μορίων διότι έτσι και η σχολή θα είχε άλλο επίπεδο φοιτητικού δυναμικού. Οι αποτυχίες των φοιτητών στην εξεταστική οφείλονται κυρίως στο χαμηλό επίπεδο βασικών γνώσεων (μεγάλης μερίδας φοιτητών) σε σχέση με το υψηλό επίπεδο γνώσεων της επιστήμης. Δεν φταίνε πάντα οι καθηγητές. Πάντως μόνο στην Ελλάδα, οι χαμηλομόριοι μαθητές δηλώνουν την Μαθηματική επιστήμη όχι γιατί τους αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά για να μην περάσουν σε κανένα ΤΕΙ της κακιάς ώρας. Στο εξωτερικό αντιθέτως, η πρόσβαση σε φυσικομαθηματικά Τμήματα είναι αρκετά δύσκολη, διότι απαιτούν ένα y επίπεδο γνώσεων. Στην χώρα μας δυστυχώς, όλοι οι καλοί μαθητές πρέπει να σπουδάζουν ΗΜΜΥ, Αρχιτέκτονες, Φαρμακοποιοί, ΝαυπηγοΜηχανολόγοι και Γιατροί....και μετά θέλουμε να ανήκουμε στην Ε.Ε.

σοβαροτατα το λεω ρε.Τα μαθηματικα ειναι πολυ δυσκολη επιστημη.Δεν νοειται να μπαινουν παιδια με λιγοτερο απο 14.000 μορια(οι χαμηλες μαθηματικες δεν ξερω ποσο εχουν)Εγω για παραδειγμα ειχα καπου 19,6 χημεια,μαθηματικα ποσο ειχα?Νομιζω 12.Και το συστημα μου εδινε μια χαρα δικαιωμα να γινω μαθηματικος.Και το πιστευω οτι αν μια σχολη φετος πηγαινε στο Θεο θα τη δηλωναν ολοι.Ποσα παιδια της θεωρητικης πχ αν δεν ανεβαιναν τοσο οι βασεις δε θα το ψαχναν καν!Τωρα σου λενε ναι εχει τα ταδε πλεονεκτηματα η σχολη,αλλα τι στο καλο,τοσα χρονια ηταν τοσο κατω και τωρα ενημερωνεται ο κοσμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι αλλά που κολλάει η προτίμηση με τα μόρια; Δεν το έχω καταλάβει. Γιατί αν μια σχολή πήγαινε στον θεό, θα την δήλωναν όλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
σοβαροτατα το λεω ρε.Τα μαθηματικα ειναι πολυ δυσκολη επιστημη.Δεν νοειται να μπαινουν παιδια με λιγοτερο απο 14.000 μορια(οι χαμηλες μαθηματικες δεν ξερω ποσο εχουν)Εγω για παραδειγμα ειχα καπου 19,6 χημεια,μαθηματικα ποσο ειχα?Νομιζω 12.Και το συστημα μου εδινε μια χαρα δικαιωμα να γινω μαθηματικος.Και το πιστευω οτι αν μια σχολη φετος πηγαινε στο Θεο θα τη δηλωναν ολοι.Ποσα παιδια της θεωρητικης πχ αν δεν ανεβαιναν τοσο οι βασεις δε θα το ψαχναν καν!Τωρα σου λενε ναι εχει τα ταδε πλεονεκτηματα η σχολη,αλλα τι στο καλο,τοσα χρονια ηταν τοσο κατω και τωρα ενημερωνεται ο κοσμος?

Δεν νομίζω πως μπορούν τα μόρια να καθορίζουν το αν νοείται ή όχι να μπει σε μια σχολή ένας μαθητής. Κι ο αδερφός μου μπορεί να έγραψε 13 ή κάτι τέτοιο μαθηματικά κατεύθυνσης τότε, αλλά σε ένα χρόνο από τώρα παίρνει πτυχίο από το Μαθηματικό και μάλιστα με βαθμό βαθμάρα μιας και θέλει να πάρει και υποτροφία για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό.

Θέλω να πω πως δεν ξέρω κατά πόσο οι σχολικές αυτές γνώσεις είναι απαραίτητες για να ανταπεξέλθει κάποιος σε μια σχολή. Δεν είμαι των θετικών επιστημών, οπότε δεν έχω μια σαφή εικόνα των δεδομένων, αλλά ανεξαρτήτως σχολής μου φαίνεται αυθαίρετο να είναι ο βαθμός των πανελλαδικών τόσο σπουδαίο κριτήριο, ειδικά σε μερικές επιστήμες που από ό,τι έχω καταλάβει το αντικείμενο των σπουδών είναι έτη φωτός μακριά από αυτό που διδάσκεται στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aπλά ο αδερφός σου, είναι περίπτωση βελτίωσης που ενώ μπήκε με χαμηλό βαθμό, διάβασε και απέδωσε τα μέγιστα. Η πλειοψηφία των φοιτητών που μπήκε με ένα 13 στα μαθηματικά, δεν διαβάζει και βγάζει την βρώμα ότι τα μαθηματικά είναι δύσκολα.

Στην ίδια φάση περίπου ήμουν και είμαι και εγώ με τον αδερφό σου. Δεν ήμουν καλός μαθητής στα μαθηματικά, στο λύκειο, αλλά διάβασα μετά πάρα πολύ (με προσωπικό πρόγραμμα μελέτης) και άλλαξαν οι επιδόσεις μου προς το καλύτερο σε σχέση με άλλους που ήταν σε μαθηματικές ολυμπιάδες ή είχαν 20άρια στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Aπλά ο αδερφός σου, είναι περίπτωση βελτίωσης που ενώ μπήκε με χαμηλό βαθμό, διάβασε και απέδωσε τα μέγιστα. Η πλειοψηφία των φοιτητών που μπήκε με ένα 13 στα μαθηματικά, δεν διαβάζει και βγάζει την βρώμα ότι τα μαθηματικά είναι δύσκολα.

Στην ίδια φάση περίπου ήμουν και είμαι και εγώ με τον αδερφό σου. Δεν ήμουν καλός μαθητής στα μαθηματικά, στο λύκειο, αλλά διάβασα μετά πάρα πολύ (με προσωπικό πρόγραμμα μελέτης) και άλλαξαν οι επιδόσεις μου προς το καλύτερο σε σχέση με άλλους που ήταν σε μαθηματικές ολυμπιάδες ή είχαν 20άρια στις πανελλήνιες.
Μακάρι όλοι οι φοιτητές του τμήματος που είμαι εγώ να "έβλεπαν" τις αδυναμίες τους και να βελτιώνονταν..Πραγματικά αυτό θα άλλαζε και την ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών στα πανεπιστήμια λόγω του καλυτερου επιπέδου των φοιτητών...Δυστυχώς, αυτό που βλέπω είναι φοιτητές που ακολουθούν μια ωχαδερφιστική τάση, κάθονται στα τραπεζάκια, στο κυλικείο και δεν πατάνε στα αμφιθέατρα....Πηγαίνουν καθημερινά σε parties ή άλλα events χωρίς να ασχολούνται με την επιστήμη που έχουν επιλέξει να ασχοληθουν...Απλά είναι χαλαροί, τρώνε τα λεφτά του μπαμπά τους και ολα οκ...
Αυτο δεν είναι στάση στην ανταγωνιστική κοινωνία όπου ζούμε...Προς Θεού, δεν λέω να ασχολείσαι μόνο με το διάβασμα, όλα έχουν θέση και πρέπει να γίνονται, όταν γίνονται με μέτρο....;)
Αλλα είναι ένα σύνολο 20 παιδιών, δευτερο έτος θα μπουμε τώρα, τα οποία πατάνε σε διαλέξεις καθε μέρα...Τα υπόλοιπα, περίπου 200 άτομα (δεν ξέρω ακριβώς πόσοι είναι οι πρωτοετείς) έρχονται μόνο σε προόδους και για να κάθονται στα τραπεζάκια και στις συνελεύσεις (που δεν είναι και τόσο συχνές...)
Γεια σας παίδες, είμαι και εγώ συνάδελφός σας, αλλά στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών. Εντός ολίγου καιρού φτάνουμε στην λήψη του πτυχίου, δηλ., στην Ιθάκη ύστερα από πολλούς κόπους, χαρές, ομορφιές και πίκρες. Τα πέντε μου φοιτητικά έτη, ήταν ζωγραφισμένα με έντονα χρώματα ιδίως από τότε που έπαυσαν οι πολύμηνες αρνητικές καταλήψεις για τον Νέο Νόμο Πλαίσιο (άρθρο 16,..κτλ) και τότε όπου τέθηκα σε μια σειρά υπό το ομαλό "κλίμα" της μετέπειτα περιόδου, ερχόμενος σε επαφή και με πρωτοποριακά μαθήματα της μαθηματικής επιστήμης από καθηγητές με πολυετή ερευνητική εμπειρία (με όχι τόσο παιδαγωγικό ταλέντο) και ατελείωτες γνώσεις. Τα μαθήματα αυτά ήταν σταθμός, ώστε να αλλάξω την λανθασμένη εικόνα που απέκτησα στα πρώτα εξάμηνα είτε λόγω δύσκολων θεωρητικών μαθημάτων (που εκ φύσεως είναι αφηρημένα και φορμαλιστικά) είτε και λόγω του γενικευμένου χάους από τις καταλήψεις και τα προβλήματα στην διδακτική-εξεταστική διαδικασία. Το αραλίκι και η φραπελιά στο Μαθηματικό Τμήμα, οδηγεί σε αποτυχημένες εξεταστικές και απόκλιση από το πτυχίο.

Ότι αναφέρετε, σχετικά με τις σπουδές όντως ισχύουν. Αν δεν υπάρχει τρόπος δηλ., παλιά θέματα, καλές σημειώσεις, θέληση και οργανωμένη μελέτη στην εξεταστική δεν περνάς μάθημα. Δεν θέλει τόσο κόπο, όπως κυκλοφορεί η λανθασμένη φήμη. Ντάξει είναι δύσκολη επιστήμη και δεν είναι για μαζικές προτιμήσεις. Είναι για εραστές του είδους. Γι' αυτό και σαν επιστήμη έχει αιώνια και αναλλοίωτη αξία, παρόλο τις κοινωνικοοοικονομικές αλλαγές. Δεν είναι επιστήμη του σωλήνα που δημιουργήθηκε για διορισμό κάποιων διδακτορικών φοιτητών ως καθηγητών Πανεπιστημίου (για μικροκομματικά οφέλη). Τα βιβλία που προσφέρονται, δεν είναι και τόσο οδηγοί προς την επιτυχία. Αν ήταν λίγο περισσότερο καλογραμμένα αντάξια της επιστημονικής αξίας που έχουν, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Πάντως σε κάθε απορία, υπάρχει πάντα ένα καλό βοήθημα είτε ελληνόγλωσσο (είτε ξενόγλωσσο κυρίως στο Τμήμα μου επειδή πολλά μαθήματα που προσφέρονται σαν περιεχόμενο ύλης και επιστημονικού αντικειμένου είναι απευθείας "μετάφραση" από το εξωτερικό). Ένα θετικό είναι, ότι στο Τμήμα του Πανεπ.Πατρών δίνεται μια έμφαση σε ένα ευρύ φάσμα μαθηματικών θεωριών θεωρητικών και εφαρμοσμένων από όλους σχεδόν τους μαθηματικούς κλάδους και με ενδεικτικές αναφορές σε άλλες επιστήμες (με ανάλογα μαθήματα), στα αμερικάνικα πρότυπα χωρίς να αφαιρείται ο κύριος ακαδημαϊκός στόχος. Αυτό είναι θετικό, διότι δίνεται μια υψηλού επιπέδου βάση γνώσεων στους πτυχιούχους μέσω κάποιων κατευθύνσεων ώστε να ασχοληθούν μετά με ότι θέλουν είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Δίνεται μια ευρύτερη θεμελειακή γνώση σε πολλές επιστήμες ώστε να ο πτυχιούχος να μην έχει το προφίλ του μαθηματικού της δεκαετίας του 1950 αλλά ενός σύγχρονου επιστήμονα της μαθηματικής επιστήμης που να μπορεί να εργαστεί πλέον όχι μόνο στην τετριμμένη δημόσια εκπαίδευση αλλά και στην βαριά βιομηχανία, έρευνα, τεχνολογία-υπηρεσίες (με ανάλογες μεταπτυχιακές σπουδές,..κτλ). Τέλος σε όλα τα Ελληνικά Μαθηματικά Τμήματα, καταβάλλεται μια προσπάθεια οι πτυχιούχοι να είναι επιστήμονες και όχι τόσο δάσκαλοι των μαθηματικών. Δηλ., η παρεχόμενη γνώση είναι λίγο άσχετη με το επίπεδο και τον διαφορετικό διδακτικό στόχο του δημόσιου σχολείου. Η γνώση είναι πολύ επιστημονική, όπως σε κάθε Πανεπιστημιακό Τμήμα κάποιας x επιστήμης και αν δεν κάνει κάποιος πτυχιούχος, κάποιο μεταπτυχιακό μετά, απλά τίθεται στο "ντουλάπι" της προσωπικής βιβλιοθήκης μαζί με άλλα βιβλία. Όσοι αποφασίσετε να μπείτε σε αυτό το πλοίο, να ξέρετε ότι θα μάθετε πράγματα που είναι έτη φωτός μπροστά από τις κυκλοφορούμενες φτηνές Ελληνικούρες απόψεις-λασπολογίες για το τι είναι Τμήμα Μαθηματικών ή Μαθηματικά. Θα δείτε ότι το υψηλό επίπεδο σπουδών, όσο περνούν τα έτη σπουδών, δεν ανταποκρίνεται στις χαμηλές επιστημονικές και εργασιακές ανάγκες της Ελλάδας. Όμως δεν θα υστερείται σε τίποτα από έναν Μαθηματικό επιστήμονα κάποιου καλού Πανεπιστημίου στο εξωτερικού. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν δύσκολα και εύκολα Τμήματα Μαθηματικών. Σε όλα τα Τμήματα πανελλαδικά, μαθηματικά διδάσκονται, απλά υπάρχουν μικροδιαφορές στις ερευνητικές περιοχές και κατευθύνσεις (τομείς).

Θα ήθελα αυτές οι απόψεις τόσο οι δικές μου όσο και των υπολοίπων συναδέλφων να αποτελέσουν σαφείς "οδηγίες" προς όσους θέλουν να σπουδάσουν Μαθηματικά, αλλά τελικά δεν την επιλέγουν λόγω της υπάρχουσας φτηνής Ελληνικής μόδας και του καλλιεργούμενου Ελληνικού σκοταδισμού από την ίδια την κοινωνία, για την σημασία, το περιεχόμενο και τις προοπτικές των μαθηματικών.
Εχεις δίκιο φίλε Νίκο....Σε όλα τα τμήματα Μαθηματικά διδάσκονται, αλλά ποιά η ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών και πως ελέγχεται η "επαρκής" γνώση των φοιτητών....Λέω ότι ισως υπάρχει το ενδεχόμενο ορισμένοι φοιτητές των μαθηματικών τμημάτων να παίρνουν πτυχίο, απο σπόντα....Ποιος μπορεί και είναι σε θέση να το ελέγξει αυτό, όταν καθηγητές καθιερώνουν τακτικές εξέτασης που η τύχη εχει τον πρώτο ρόλο...???
Για παράδειγμα, οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, οι οποίες ήταν υπεύθυνες και κόπηκα δεν είναι σωστός τρόπος εξέτασης....Εγώ κόπηκα στον Διανυσματικό λογισμό και μια κοπελιά πέρασε με 5....Αυτη η κοπελιά ήρθε και με βρήκε και μου λέει "Κώστα, θέλω να μου κάνεις μάθημα στον Διανυσματικό Λογισμό, γιατί παρόλο που πέρασα δεν τον εχω καταλάβει και ξέρω ότι εσυ είσαι ειδικός στους Λογισμους", της λεω μα δεν το περασα το μάθημα, και μου λεει "Μπορεί να μην το περασες αλλα γνωρίζεις την ύλη, εγώ το πέρασα μάλλον απο σπόντα..."
Γιατί να υπάρχει αυτό στα πανεπιστήμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
1). Η κοπελιά μπορεί να θέλει ιδιαίτερο μάθημα σε άλλου είδους λογισμό διανυσμάτων...χαχαχαχαχα (αν να είχα και εγώ τέτοιες κοπέλες με τέτοιες απορίες...)
2). Θέμα πολλαπλής επιλογής δεν θυμήθηκα ποτέ να είχαμε σε κανένα μάθημα...Όλα τα θέματα είναι ισόβαθμα ή ανισόβαθμα ανάπτυξης και πολλών πράξεων-αποδείξεων κτλ (π.χ. το πανδύσκολο θέμα να πιάνει και 4 μονάδες) για πολύ καλά και άριστα διαβασμένους. Όσοι κατεβαίνουν με μισό διάβασμα ή διάβασμα μιας μέρας ή και δυο μερών, απλά ξαναέρχονται βόλτα στην επόμενη εξεταστική. Σε μας ισχύει και η τακτική σύμφωνα με την αρχή της απόδοσης μιας μηχανής (μηχανολογία). Δηλ., συντελεστής απόδοσης 0.6. Διαβάζεις για βαθμό 10 και παίρνεις ένα 5 ή με επιείκια 6. Τις περισσότερες φορές βαθμό 3, διότι ο βαθμός 4 είναι σπάνιος για τους γνωστούς λόγους (όσοι είναι πανεπιστήμιο ξέρουν το γιατί).
3). Η αδικία Κώστα και τα όσα αναφέρεις περί κατανόησης του μαθήματος, υπάρχει σε όλο το Ελληνικό Πανεπιστήμιο, σε μικρό ή μεγάλο βαθμό. Έτσι πουλάει το Ελληνικό μαγαζί. Ή συμορφώνεσαι με αυτούς τους όρους του παιχνιδιού για να πάρεις πτυχίο ή απλά γίνεσαι αιώνιος φοιτητής παίζοντας τάβλι στην καφετέρια της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
1). Η κοπελιά μπορεί να θέλει ιδιαίτερο μάθημα σε άλλου είδους λογισμό διανυσμάτων...χαχαχαχαχα (αν να είχα και εγώ τέτοιες κοπέλες με τέτοιες απορίες...)
2). Θέμα πολλαπλής επιλογής δεν θυμήθηκα ποτέ να είχαμε σε κανένα μάθημα...Όλα τα θέματα είναι ισόβαθμα ή ανισόβαθμα ανάπτυξης και πολλών πράξεων-αποδείξεων κτλ (π.χ. το πανδύσκολο θέμα να πιάνει και 4 μονάδες) για πολύ καλά και άριστα διαβασμένους. Όσοι κατεβαίνουν με μισό διάβασμα ή διάβασμα μιας μέρας ή και δυο μερών, απλά ξαναέρχονται βόλτα στην επόμενη εξεταστική. Σε μας ισχύει και η τακτική σύμφωνα με την αρχή της απόδοσης μιας μηχανής (μηχανολογία). Δηλ., συντελεστής απόδοσης 0.6. Διαβάζεις για βαθμό 10 και παίρνεις ένα 5 ή με επιείκια 6. Τις περισσότερες φορές βαθμό 3, διότι ο βαθμός 4 είναι σπάνιος για τους γνωστούς λόγους (όσοι είναι πανεπιστήμιο ξέρουν το γιατί).
3). Η αδικία Κώστα και τα όσα αναφέρεις περί κατανόησης του μαθήματος, υπάρχει σε όλο το Ελληνικό Πανεπιστήμιο, σε μικρό ή μεγάλο βαθμό. Έτσι πουλάει το Ελληνικό μαγαζί. Ή συμορφώνεσαι με αυτούς τους όρους του παιχνιδιού για να πάρεις πτυχίο ή απλά γίνεσαι αιώνιος φοιτητής παίζοντας τάβλι στην καφετέρια της σχολής.
1).χαχαχαχα
Μακάρι, αλλά που τέτοια τύχη....Τίποτα ακόμη....:P:P:P
2).Είστε πολύ τυχεροί σε αυτό το ζήτημα....
Μακάρι να συνέβαινε και στο τμήμα μου αυτό που αναφέρεις, όλο πάνω από 7 θα έπαιρνα, αλλά στα πολλαπλής επιλογής, μια απροσεξία στιγμής, ενα προσημο λάθος σου στοιχίζει μάθηματα.....πφφφφφφφ
3).Είναι άδικο και καθόλου αξιοκρατικο αυτό το γεγονός.....Και δυστυχώς, είναι κατι που αναπαράγεται συνεχώς.....
Απλά πρεπει να συμορφωθεί ο καθένας απ' ότι φαινεται με "τους όρους του παιχνιδιου", όπως λες και εσυ....
:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το 7 είναι ολίγον μου έφυγε ο απόπατος στο διάβασμα. Οι καθηγητές βρίσκουν τόσα λάθη και λαθάκια (ξεψείρισμα της μαϊμούς) και από το 8 που περιμένεις είναι τελικά ένα 3 ή ένα 5 στην καλύτερη των περιπτώσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Το 7 είναι ολίγον μου έφυγε ο απόπατος στο διάβασμα. Οι καθηγητές βρίσκουν τόσα λάθη και λαθάκια (ξεψείρισμα της μαϊμούς) και από το 8 που περιμένεις είναι τελικά ένα 3 ή ένα 5 στην καλύτερη των περιπτώσεων...
χαχαχααχ ναι εεεε????
Κάτι σαν τα λανθασμένα αποτελέσματα στα μαθηματικά κατεύθυνσης πανελλήνιες δηλαδή.....Πολύ χειρότερο...:/::hmm:
Αλλα ναι για το 7 θέλει δουλειά......;);):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Κάτι άλλο, πως μαθαίνεις αποδείξεις (κυρίως σε αναλυσιακά μαθήματα)....???
Κάνεις καθημερινή μελέτη, όσο μπορείς βέβαια μετά τις διαλέξεις.....???
Γενικά ποιο είναι το πλάνο σου, να δω περίπου πως θα κυμανθούν τα επόμενα έτη σπουδών μου.....
Επίσης, όσον αφορά το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας, ξερεις κάτι...???
Δεν μας έχουν πει καθόλου περι τίνος προκειται....
Πτυχίο + Ασεπ != διορισμός...?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε αναλυσιακά μαθήματα, κυρίως για τις 5 αναλύσεις των 2 πρώτων ετών η μελέτη μου έγινε με λύσιμο ασκήσεων, είτε θεωρητικών είτε υπολογιστικών. Ποτέ δεν μας έβαλαν κάποιο νέο θεώρημα να το αποδείξουμε εκείνη την ώρα της εξέτασης με ότι ξέρουμε από μαθηματικά, διότι κανένας δεν πάρει πτυχίο. Απλά στις πολύ θεωρητικές αναλύσεις όπως Ανάλυση 1, Μαθηματική Ανάλυση (κάτι σαν εισαγωγή στην γενική τοπολογία - μετρικών χώρων) ή και κάτι πιο προχωρημένο όπως Ανάλυση Τελεστών (που μπλέκει χώρους Hilbert και με norm) μας διδάσκουν σερί γύρω στα 150 μεγάλα θεωρήματα, προτάσεις (με τις πλήρεις αποδείξεις τους) και ορισμούς σαν θεωρία μας λύνουν κάποια ενδεικτικά παραδείγματα και διαβάζουμε αυτά. Η εξέταση είναι κάποια από όλα αυτά ίσως κάπως παραλλαγμένα τα παραδείγματα, για να μην δωθεί με άνεση το 10άρι. Όμως πέφτουν πολλές μονάδες (ακόμη και 8 μονάδες) αυτούσια θέματα που έχουν λυθεί στο αμφιθέατρο εν διάρκεια εξαμήνου. Το θέμα είναι ότι δεν πέφτουν τα sos. Οπότε ή τα διαβάζεις όλα ή κατεβαίνεις με σκονάκια...κάτι που πολλοί κάνουν και απλά παίζουν 50-50% ή τον πίνουν. Ποτέ στην μαθητική και φοιτητική ζωή μου δεν έκανα σκονάκια. Δεν μπορώ ας έχω θεωρηθεί γραφικός από φίλους μου, σε αυτό το θέμα. Οι αναλύσεις 2,3,4 σε μας είναι πιο εφαρμοσμένες (δηλ., με τεχνικές ή υπολογιστικές ασκήσεις) και λιγότερη έμφαση στις ε-δ αποδείξεις (ορίου, συνέχειας,..κτλ). Παρ' όλα αυτά και εκεί σημειώνεται παταγώδης αποτυχία (που υποτίθεται ότι υπάρχουν ασκήσεις με πράξεις). Όμως σε όλα τα μαθήματα (όχι μόνο στις αναλύσεις) πέφτουν πάντα 4 μονάδες θεωρία και οπότε πολύς κόσμος συσσωρεύεται στο 5 ή στο 3...

Προσωπικά κάνω σκαστό διάβασμα και τα μαθαίνω όλα απέξω με κατανόηση (δηλ., διαβάζω γραμμή-γραμμή και αναλύω σε πολλά πρόχειρα χαρτιά), αφού με αυτήν τακτική πάω πολύ καλά. Άσε που έχω και φωτογραφική μνήμη κάτι που οι περισσότεροι δεν έχουν για μαθήματα ανάλυσης ή άλγεβρας. Δεν μπορώ την παπαγαλία και το σκονάκι. Πάντα κάνω μια διασύνδεση με τα προηγούμενα, διότι όλα έχουν μια συνοχή μεταξύ τους. Αν κάτι που είδα εξ' αρχής το δω και παρακάτω στην ύλη, το ξαναλέω. Γενικά διαβάζω φωναχτά σαν να κάνω διάλεξη σε κάποιο ακροατήριο σημειώνοντας ότι λέω σε πρόχειρα χαρτιά. Θέλω απόλυτη ησυχία όταν διαβάζω, γι' αυτό κλειδώνω την πόρτα του γραφείου μου και κλείνω το κινητό - υπολογιστή τελείως. Σε άλλα μαθήματα όπως Διαφορική Γεωμετρία (δίτομο μάθημα), Μιγαδική Ανάλυση, για να τα περάσω και με βαθμό, έλυσα γύρω στις 160 ασκήσεις μεγάλων απαντήσεων οι περισσότερες, με το χέρι μου. Πλέον ότι μάθημα διαβάζω, φροντίζω να εξαντλήσω τα πάντα από πιθανές ασκήσεις (θεωρητικές-υπολογιστικές) και από βοηθήματα (δεν στέκομαι και πολύ στις σημειώσεις του μαθήματος ή στο βιβλίο που μοιράζεται).

Δυστυχώς στην Ανάλυση 1 δεν έχουμε καλούς καθηγητές - έναν που είχα εγώ είναι από άλλον πλανήτη και φοβερά ιδιότροπος με ότι συνεπάγεται. Ποτέ δεν έγραψε στον πίνακα σημειώσεις, τα έλεγε όλα προφορικά με διαισθητικές ιδέες (μη φορμαλιστικά) και όταν ξεκινήσαμε το μάθημα, αντί να μας κάνει το σύστημα των πραγματικών αριθμών όπως όριζε η ύλη, ξεκίνησε πρώτη μέρα από τα supremum και τα infimum (βιβλίο του Spivak - εκδόσεις ΠΕΚ). Ανάλυση 1 ξαναδιάβασα αργότερα (λόγω προαπαιτούμενης γνώσης σε άλλα μαθήματα) και ξαναδιαβάζω μόνος μου πλέον από καλές σημειώσεις από το Τμήμα Μαθηματικών του Καποδιστριακού της Αθήνας. Εξάλλου πλέον ειδικεύομαι σε κλάδο μαθηματικής ανάλυσης με εφαρμογές στην θεωρητική (μαθηματικοποιημένη) φυσική και στους υπολογιστές και η Ανάλυση 1-2-3-4, Μιγαδική Ανάλυση, Θεωρία Μετρικών Χώρων,...κ.α μαθηματικά, χρειάζονται σε τακτική βάση σαν προαπαιτούμενη γνώση (λόγω της μαθηματικοποίησης των εφαρμογών). Για παράδειγμα στο μάθημα Ανάλυση Fourier και Θεωρία Κατανομών που θέλω στις Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις και στην Κβαντομηχανική, έψαξα στο Πανεπιστήμιο ΜΙΤ για κάποιες ασκήσεις και θεωρίες πάνω στην σύγκλιση χώρων ελεγκτικών συναρτήσεων. Η ανάλυση εκεί έδινε και έπαιρνε και απλά ένιωσα ότι δεν ξέρω τίποτα από μαθηματικά...:D :laugh: Τα μαθηματικά είναι τρομερά και άπειρα...

Τυπικά, στα πρώτα έτη δεν ήμουν καλός φοιτητής επειδή είχα κενά από το λύκειο. Στην πορεία διάβασα και διαβάζω πάρα πολύ ώστε να μάθω αυτά που πέρασα στα ψιλά όταν ήμουν πιο ανώριμος (λύκειο). Τα 20άρια στις πανελλήνιες ήταν και είναι εικονικά για μένα, αφού "ακυρώθηκαν" από τις αποτυχίες λόγω κενών στα πρώτα εξάμηνα. Δεν είμαι όπως πρωτομπήκα στην σχολή. Είμαι σε πολύ καλό επίπεδο γνώσεων πιστεύω. Αλλά στα Μαθηματικά ποτέ δεν λες ότι είσαι άριστος. Βέβαια, για την επιτυχία, δεν φτάνει μόνο το διάβασμα, αλλά να πιάσεις και τα χούγια - τις διδακτικές-εξεταστικές ιδιοτροπίες του κάθε καθηγητή ξεχωριστά. Η συνεχής προσπάθεια φίλε μου, είναι οδηγός για την επιτυχία.

Για το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας, δεν έχω ακούσει κάτι. Δεν μας έχουν πει κάτι επίσημα. Ανεπίσημα μάλλον θα γίνεται ένα επιπλέον έτος σεμιναρίων μετά το πτυχίο, με μαθήματα παιδαγωγικής φύσεως (με επιμορφωτές καθηγητές παιδαγωγικής) και θα δίνεται το ομώνυμο πιστοποιητικό (πιθανώς μετά από κάποια τυπική εξέταση). Ότι και να γίνει θα ανακοινωθεί πιστεύω πριν τις επόμενες εξετάσεις του ΑΣΕΠ του 2012. Με αυτό το πιστοποιητικό και μόνο μαζί με το πτυχίο, θα μπορεί κανείς να συμμετέχει σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ διορισμού εκπαιδευτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Φίλε Νίκο...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και ευχαριστώ το ότι δεχτηκες και μοιράστηκες μαζί μου (και με πολλούς άλλους) την εμπειρία σου....
Η Ανάλυση είναι ένας τομέας των μαθηματικών πραγματικά ενδιαφέρον....
Δύσκολος τομέας, αλλά πολυ ωραίος και συναρπαστικός...Πολλοί λίγοι κατανοούν την φύση της Ανάλυσης...
Εχουμε και εμείς παρα πολλους καθηγητες όπως λες και εσυ που είναι απο άλλο πλανητη....
Καθηγητές Ανάλυσης, ένας μου έρχεται στο μυαλό που και στην σχολή να τον δω και στον δρόμο στο κέντρο της πόλης να τον δω, είναι πραγματικά αλλού....Μιλάει μόνος του, κοιτάει ευθεία μόνο (λες και εχει παρωπίδες) ουτε γεια ουτε χαρά....Αυτός έβαλε 10 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογης στην Ανάλυση Ι (συνρτησεις, όρια συναρτησεων, ακολουθίες, ομοιόμορφη σύγκλιση, κ.α.) με 4 δυνατές επιλογές η καθεμία....και για μια ώρα...Καταλαβαίνεις περι τίνος πρόκειται....
Πραγματικά, ευχαριστώ γιατί μου έδωσες με τα λόγια σου την σωστή διάσταση των μαθηματικών σπουδών....
Δεν είναι ότι με φοβήζει το γεγονός....
Τα μαθηματικά, λόγω του ότι είναι άπειρα, για να μην χαθείς, πρέπει να γνωρίζεις καλά τα θεμελιώδη και βήμα βήμα, μαθαίνεις ό,τι άλλο σου ανοίγεται μπροστά σου....
Όσο για τις 160 ασκήσεις, χαράς στο κουράγιο σου...πφφφφφφ
Πολλές φορές μου λένε, "μα γιατί διαβάζεις τόσο(καθημερινά ένα 3-4-ωρο-σαββατοκυριακα πολύ/ημερες μαθημάτων), γιατί δεν πας σε μπαρ ή σε παρτυ...???? "
Πραγματικά, τι μπορώ να απαντήσω σε τέτοιες ερωτήσεις....???
Δεν έχω χρόνο, δεν προλαβαίνω....????
Πρεπει να παρω πτυχίο....???
Νιώθω όταν μου το λένε αυτό ότι με βλεπουν με μισο μάτι, ότι με θεωρουν πολύ καμμένο (όχι ότι δεν είμαι), αλλα μακαρι η μέρα να είχε αλλες 24 ωρες.....Δεν λεω ότι δεν παω βόλτες ή κάτι τέτοιο, όλα είναι σωστά αν είναι με μέτρο...Αλλα στο διάβασμα Απειροστικου π.χ. χάνω το μέτρω.....πφφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top