Τα λάθη του εκπαιδευτικού συστήματος

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Λυπάμαι όταν βλέπω άτομα να συμμορφώνονται με τους κανόνες του σχολείου...πραγματικά. Γιατί, μεταξύ μας, δε σε κάνει το σχολείο άνθρωπο ότι και αν μας λένε στην έκθεση περί ανθρωπιστικής παιδείας και ξέρω γω. Ειδικά το σχολείο από το οποίο περάσαμε πολλοί και θα περάσουνε πολλοί. Δεν είναι εκπαιδευτικός θεσμός, ένα μάτσο κανόνες είναι. Ένα μάτσο άθλιους κανόνες για να αποκτήσεις μια ακόμη πιο άθλια παιδεία...και μετά να λένε ότι βγήκες άνθρωπος. Δε βγήκες άνθρωπος. Ρομποτάκι τους βγήκες. Ένας καλός πολίτης που υπακούει πάντα σ' αυτό που του λένε ότι είναι σωστό. Λίγη κριτική σ' αυτά που μας λένε δε βλάπτει. Δε νομίζω το κινητό να παρεμποδίζει τόσο πολύ τη μη χέσω εκπαιδευτική διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
. Όσο για το αν οι προσφερόμενες υπηρεσίες εκπαίδευσης μπάζουν σε πολλά σημεία ευθύνη έχουν και οι μαθητές με την ανεύθυνη στάση τους, με την λογική του ελάσσονος μόχθου, με την facebookλαγνεία εν ώρα μαθήματος μέσω κινητού, με την φροντιστηριοπληξία,...κτλ. Στην χώρα μας, έχουμε proficiency στις διαπιστώσεις και στο "αν ήμουν πρωθυπουργός θα θα θα...".


Έλα τώρα,μιλάς για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα,λίγος ρεαλισμός δε βλάπτει.Όλα όσα λές τα βιώνω καθημερινά(facebookλαγνεία.φροντιστηριοπλήξία κτλ) ομως απο την αντίθετη πλευρά.Το ξέρεις πως πολλοί καθηγητές μας μπαίνουν μέσα μας ειρωνεύονται πως κάνουμε φροντιστήρια και απλά δεν κάνουν μάθημα;Επίσης ξέρεις πως ενα ποσοστό 80% απο αυτούς μολις τελειώνει το μάθημα στο σχολείο συνεχίζουν με ιδιαίτερα στο σπίτι;Επίσης ξέρεις πως πολλοί απο αυτούς μας έχουν πάρει παράμερα για μια φιλικη προσφορά στα ιδιαίτερα που κάνουν;Ποιοι λοιπόν συντηρούν την φροντιστηριοπληξία;Συγγνώμη αλλά μπροστά σε αυτη τη σαπίλα εκ μέρους τους νομίζω οτι η απαγόρευση του κινητού είναι αστεία.

.Όταν κάτι έχει στραβώσει προσπαθούμε να το επαναφέρουμε και όχι να στο στραβώσουμε και άλλο ή να το σπάσουμε τελείως..;)
Το συγκεκριμένο ηταν εξαρχής σπασμένο και έσπασε εν αγνοία μας.

.Ουσιαστικές προτάσεις ή εθελοντικές δράσεις βελτίωσης της διδασκαλίας, των μαθημάτων,..κτλ κανένας δεν αναλαμβάνει να τις παρουσιάσει. Επί της ουσίας όλοι το παίζουν γυναικούλες. Φωνή όσο μας παίρνει, φτηνό χαβαλέ, μαγκιά κλανιά..και ουσία μηδέν.
Ξεχνάς πως απόλη αυτη τη βαβούρα βγαίνουν κερδισμένοι πάραπολλοι.Εντός και εκτός σχολικού χώρου και αποτι συμβαίνει επωφελούνται.Αυτά που γράφεις είναι αβάσιμα.Νομίζεις θέλω να βασανίζομαι στα φροντιστήρια και να πηγαίνω άσκοπα σχολείο ή να χανω καθημερινα 6 και 7 ωρες απο τη ζωη μου;Όσες προτάσεις θες και όσα κινηματα μεχρι και μαζική κινητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού,πάλι δεν θα βγάλεις κάτι.Ως μαθητής στην Ελλάδα είσαι αόρατος,δεν έχεις ουσιαστικά δικαιώματα και είσαι φορτισμένος με υποχρεώσεις.Υποχρεώσεις που δε διάλεξες και δεν αγαπάς.Πιέζεσαι με κανόνες και τυπικές αηδίες σαν σωστο στρατιωτάκι.Μη μου λες εμένα για "μαγκιές" και "φτηνό χαβαλέ" δεν λέω πως δεν υπάρχουν και αυτά αλλά ισχύουν και απο τις δύο πλευρές.Στο σχολείο ομολογω βιωσα και βιώνω τον μεγαλύτερο φασισμό και τη μέγιστη σαπίλα.Το να φέρω ενα κινητό δεν την ενισχύει,μην κοροιδευόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έλα τώρα,μιλάς για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα,λίγος ρεαλισμός δε βλάπτει.Όλα όσα λές τα βιώνω καθημερινά(facebookλαγνεία.φροντιστηριοπλήξία κτλ) ομως απο την αντίθετη πλευρά.Το ξέρεις πως πολλοί καθηγητές μας μπαίνουν μέσα μας ειρωνεύονται πως κάνουμε φροντιστήρια και απλά δεν κάνουν μάθημα;Επίσης ξέρεις πως ενα ποσοστό 80% απο αυτούς μολις τελειώνει το μάθημα στο σχολείο συνεχίζουν με ιδιαίτερα στο σπίτι;Επίσης ξέρεις πως πολλοί απο αυτούς μας έχουν πάρει παράμερα για μια φιλικη προσφορά στα ιδιαίτερα που κάνουν;Ποιοι λοιπόν συντηρούν την φροντιστηριοπληξία;Συγγνώμη αλλά μπροστά σε αυτη τη σαπίλα εκ μέρους τους νομίζω οτι η απαγόρευση του κινητού είναι αστεία.

Το ξέρω. Συμφωνώ. Μήπως παίρνει η μπάλα και τους λίγους καθηγητές που δεν ανήκουν στο "λόμπυ" που περιγράφεις; :hmm:Σκέψου νέους ανθρώπους σαν και μένα, τι εικόνα μας δίνετε για το ..σχολείο του μέλλοντος. Από το ίδιο σχολείο έχω αποφοιτήσει και γω. Όμως νιώθω κάπως που δεν έχει αλλάξει κάτι και βαδίζουμε προς τον πάτο με ελεύθερη πτώση. Βοηθείστε και σεις λίγο οι μαθητές, να βοηθήσουν και οι αξιοπρεπείς καθηγητές ώστε να υπάρξει βελτίωση. Ένας κούκος ή η μια πλευρά..δεν φέρνει ποτέ την άνοιξη. Βέβαια τα μέχρι ώρας μέσα που χρησιμοποιούνται για την "άνοιξη" στην παιδεία της χώρας μας είναι λίγο παρωχημένα και τουλάχιστον γραφικά αν δούμε τις μαθητικές νεολαίες ως προθάλαμο των κομματικών νεολαιών. Γενικά κάτι που παραπέμπει σε "στρατολογημένη" νεολαία κάποιας χ ιδεολογίας θυμίζει ακραία και ολοκληρωτικά καθεστώτα. Πόσοι μαθητές και καθηγητές ανεξαρτήτως ιδεολογίας διοργάνωσαν εθελοντικές δράσεις με διάλογο και νέες προτάσεις, αντί με το πρόσχημα των "στρατευμένων" καταλήψεων, απεργιών,..κτλ που οδηγεί σε άλλους δρόμους αντίθετους με το επιθυμητό αποτέλεσμα; Κανένας. Αφού το μοντέλο επίλυσης απέτυχε με πολύ μεγάλο αριθμητικό σφάλμα, γιατί εμμένουμε σ' αυτό και δεν προτείνουμε κάτι διαφορετικό; Στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι...

Το συγκεκριμένο ηταν εξαρχής σπασμένο και έσπασε εν αγνοία μας.

Οπότε ας το διαλύσουμε ολοκληρωτικά και να γίνουμε περισσότερο τούβλα (πέρασμα από την παπαγαλία στην παραγωγή τούβλων)! :confused: Το ίδιο λένε όσοι το λειτουργούν, δηλ., οι εκπαιδευτικοί, οι σύμβουλοι εκπαίδευσης..κ.α.. Βγάζουν τον εαυτό τους απέξω. Η κάθε πλευρά βγάζει τον εαυτό της απέξω. Όπως και η μαθητική κοινότητα. Όπως και η εκάστοτε πολιτική ηγεσία της παιδείας. Όλοι κρίνουν αλλά στην κριτική που ασκείται μέσω των αποτελεσμάτων στρίβουν δια του αρραβώνος. Αποποιούνται κάθε ευθύνη. Όλοι θεωρούν ότι..η εκπαιδευτική πολιτική της χώρας μας απέτυχε από τους άλιεν, γενικά από τους "άλλους". Ποιους; Κανείς δεν ξέρει. Πάντως από κάποιους "άλλους", οι οποίοι με την σειρά τους ρίχνουν ευθύνες στους κάποιους "άλλους" και έτσι δεν βγάζουμε άκρη. Από την στιγμή που ακόμη εμμένουμε στις μάσκες και στο κουκλοθέατρο, δεν έχει νόημα η όποια συζήτηση..

Ξεχνάς πως απόλη αυτη τη βαβούρα βγαίνουν κερδισμένοι πάραπολλοι.Εντός και εκτός σχολικού χώρου και αποτι συμβαίνει επωφελούνται.Αυτά που γράφεις είναι αβάσιμα.Νομίζεις θέλω να βασανίζομαι στα φροντιστήρια και να πηγαίνω άσκοπα σχολείο ή να χανω καθημερινα 6 και 7 ωρες απο τη ζωη μου;Όσες προτάσεις θες και όσα κινηματα μεχρι και μαζική κινητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού,πάλι δεν θα βγάλεις κάτι.Ως μαθητής στην Ελλάδα είσαι αόρατος,δεν έχεις ουσιαστικά δικαιώματα και είσαι φορτισμένος με υποχρεώσεις.Υποχρεώσεις που δε διάλεξες και δεν αγαπάς.Πιέζεσαι με κανόνες και τυπικές αηδίες σαν σωστο στρατιωτάκι.Μη μου λες εμένα για "μαγκιές" και "φτηνό χαβαλέ" δεν λέω πως δεν υπάρχουν και αυτά αλλά ισχύουν και απο τις δύο πλευρές.Στο σχολείο ομολογω βιωσα και βιώνω τον μεγαλύτερο φασισμό και τη μέγιστη σαπίλα.Το να φέρω ενα κινητό δεν την ενισχύει,μην κοροιδευόμαστε.

Δικαιολογίες εύκολα βρίσκουμε. Προτάσεις δύσκολα βρίσκουμε διότι οι "κάποιοι" είναι βολεμένοι. Ποιοι είναι οι "κάποιοι"; Δεν ξέρω. Πάντως μέχρι ώρας είτε ανήκουν στον μαθητικό χώρο, είτε στον εκπαιδευτικό χώρο, είτε στον πολιτικό χώρο..περνάνε καλά. Ζούνε από όλο αυτό το αλισβερίσι. Οπότε ποιος χέστηκε για την μέση εκπαίδευση εφόσον όλοι περνάνε καλά; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχολείο=ένα σύνολο εκδρομών, απεργιών, συνελεύσεων, καταλήψεων, εορτών ανάμεσα στις οποίες παρεμβάλλονται και ορισμένες ώρες μαθήματος! [Μπαμπινιώτης;]
Θα μπορούσε να είναι ένας ορισμός, αλλά αν εμβαθύνουμε θα πρέπει να πούμε:

  1. ένα αποτέλεσμα κακής διοίκισης και συντήρισης
  2. ένα σύνολο βιβλίων, μαθημάτων, εξετάσεων, διαγωνισμάτων όπου καταπιέζουν κι αγχώνουν το μαθητή
  3. κλπ...
Λάθη;
:hehe: Πάρα πολλά
Αμέτρητη λίστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Θα μπορούσε να είναι ένας ορισμός, αλλά αν εμβαθύνουμε θα πρέπει να πούμε:

  1. ένα αποτέλεσμα κακής διοίκισης και συντήρισης
  2. ένα σύνολο βιβλίων, μαθημάτων, εξετάσεων, διαγωνισμάτων όπου καταπιέζουν κι αγχώνουν το μαθητή
  3. κλπ...
Λάθη;
:hehe: Πάρα πολλά
Αμέτρητη λίστα...

Συμφωνώ και επαυξάνω!! Και επίσης να προσθέσω...
3) ένα σύνολο αδιάφορων μαθητών που αρέσκονται στο να φορτώνονται καμια πενηνταριά αδικαιολογητες απουσίες αλλά έτσι και πάει ο καθηγητης να τους βαλει ωριαια αποβολη(που ουτε καν μετράει)επειδη προκαλουν χαος στην ταξη και εμποδιζουν την διδασκαλια ή επειδή πάτησαν μετά απο μισή ώρα στην αιθουσα, θα αρχίσει η μαχη του Βιετναμ....
4)ένα σύνολο ψεύτικων σχολικών συνελευσεων που συμβαινουν παντα μια φορα τον μηνα, ανοητων μαθητικων παρελασεων που ουτε φορος τιμης ειναι ουτε προσφερουν τιποτα ουσιαστικο, κενών, αργιών, συνελευσεων καθηγητων, εκδρομων κλπ
5)μαθητες που σε ολην την διαρκεια της χρονιάς δεν ανοιγουν βιβλιο, εχουν μαθει να πινουν μοναχα το καφεδακι τους και να κανουν την κοπανα τους αλλα στο τέλος εχουν την απαιτηση να περασουν, έστω και με λευκη κολλα...
6)μαθητές που έχουν μάθει ότι το σχολειο ειναι παιδική χαρά ξεκινώντας απο το δημοτικό, ότι το εργαστηριο και οι αιθουσα πληροφορικης ειναι κάτι σαν πεδίο μαχής απο όπου μπορεις να καταστρεψεις ή να κλέψεις ό,τι βρεις μπροστα σου, οι καθηγητες ειναι τα ατομα που μπορεις να τα βρισεις και να τα ξεφτυλίσεις αλλά στο τέλος είναι υποχρεωμένοι να αναγνωρίσουν ότι είχες διαγωγη κοσμιοτατη όλην την χρονιά κλπ
7)τελικά το σχολείο είναι η αναπαραγωγή της υποκουλτούρας, της αλητείας και της ψευτομαγκιάς που αναπτυχθηκε στην χωρα μας πριν δεκαετίες σε μια πολύ χειρότερη μορφή...Υποκουλτούρα ότι εμείς είμαστε οι άρια φυλη χάρις στην οποίαν δημιουργηθηκε ολοκληρος ο πλανητης και ας μην έχουμε ιδέα απο αρχαίους φιλοσοφους, αρχαία γραμματεία, έστω μια επίσκεψη(σοβαρή)σε κάποιο μουσείο...Αλητεία ότι εγώ μπορώ να επιτύχω τον σκοπό μου χωρίς διαβασμα, χωρίς προσπαθεια, με ενα καλό σκονάκι ή μια αντιγραφή απο τον μπροστινό, μπορώ να βρίζω ή και να απειλω όποιον θέλω και να κανω κοπανα οποτε θελω χωρις την παραμικρη επιπτωση(παρτάκιας) και να δανείζομαι πραγματα απο τους άλλους(εάν τυχόν δεν τα κλέψω)όπως βιβλία, τετράδια, φωτοτυπίες, στυλό, μολύβια, χρήματα και μετά είτε να τα χαλάσω είτε να μην τα επιστρέψω κιόλας...Ψευτομαγκιά όταν στο τέλος δημιουργείτε ο "πολίτης" που θα θεωρεί λογικό να μην κόβει αποδείξεις, να μην φορολογείτε αλλά να βρίζει παραλληλα το κρατος για την απαραδεκτη οδοποιία και τα χρέη του, να μισεί τους δημόσιους υπάλληλους για την γραφειοκρατία τους αλλά παραλληλα να θελει και αυτός μια μονιμη θεση στο δημοσιο για βολεμα, να μισεί τους πολιτικους που δεν σεβονται ουτε καν το συνταγμα αλλά παραλληλα να τους γλυφει και να κουναει και σημαιες για να τους βοηθισουν επαγγελματικά, να βρίζει τους ξένους που δεν έχουν πολιτισμο αλλά παραλληλα ο ίδιος να βρίσκει περισσότερο νοημα στην ζωη στους οικους μοδας, στα ταχυφαγεία κλπ αντί για το θέατρο και τα αρχαια μνημεία κοκ...Ιδού λοιπόν το ελληνικό εκπαιδευτικό συστημα!!
Πώς θα μπορούσαν να λυθούν όλα αυτά τα προβληματα ή έστω να περιοριστουν στο ελαχιστο?? Έχω εκφερει αναλυτικοτατα την γνωμη μου στο αντιστοιχο τοπικ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
1. Έκθεση: Αποκτούν γνώσεις για άγνωστα ως τότε θέματα. Γνωρίζουν έννοιες όπως ο ρατσισμός, η ισότητα, τα δικαιώματα, η φιλία, η αγάπη. Θέματα που αν τα αναλύσεις και τα επεξεργαστείς κατάλληλα, δίνουν στο παιδί πράγματα. Πράγματα που δεν περιορίζονται απλά στον σκοπό: 'διάβαζε από τώρα γιατί στη Γ λυκείου δίνεις την έκθεση στις πανελλήνιες' .
Θεωρώ πως η έκθεση είναι το μάθημα που διδάσκεται με τον χειρότερο τρόπο στο ελληνικό σχολείο. Μαζί με την ιστορία αποτελούν τα μαθήματα για να περάσει ο καθηγητής στα παιδιά τις απόψεις του. Και στο λέω αυτό γιατί το έχω βιώσει. Επιφέρει την τυποποίηση, επιβάλλει στους μαθητές "καλές" και "κακές" απόψεις, χωρίς να τους βάλει στη διαδικασία να τις επεξεργαστούν λογικά και κριτικά. Δεν δίνει τη δυνατότητα διαφορετικής σκέψης.
Καλό είναι λοιπόν ο υποψήφιος καθηγητής/δάσκαλος να φροντίσει το μάθημα να γίνεται με τέτοιο τρόπο, ώστε τα επιχειρήματα και οι απόψεις πάνω στο μάθημα να βγαίνουν μέσα από συζήτηση με τους μαθητές και όχι επειδή τις επιβάλλει το βιβλίο ή ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νομίζω είναι εξίσου ιδιαίτερα επαγγέλματα και τα δύο. Όπως και μετέπειτα εκείνο του καθηγητή. Πέρα από την άριστη γνώση του αντικειμένου που διδάσκει κανείς, θα πρέπει να μεταδίδει και αρετές στους μαθητές του... Όπως για παράδειγμα από μικρή ηλικία ( το κάνουν και στα νήπια) , καλό είναι να μαθαίνουμε στο παιδί να αγαπά το βιβλίο, να συνεργάζεται με τα άλλα παιδιά και να τα βοηθάει ή να ζητά το ίδιο βοήθεια.
Ο σεβασμός στο διαφορετικό είναι επίσης μια μεγάλη υπόθεση. Και εδώ μπορούν να βοηθησουν καταπλητικά λογοτεχνικά βιβλία, ταινίες, διάφορα Projekt ή συζητήσεις μέσα στη τάξη.
Κατ εμέ, για όλα αυτά θα πρέπει να αναβαθμιστεί το μάθημα της έκθεσης, της ιστορίας και των ξένων γλωσσών.

1. Έκθεση: Αποκτούν γνώσεις για άγνωστα ως τότε θέματα. Γνωρίζουν έννοιες όπως ο ρατσισμός, η ισότητα, τα δικαιώματα, η φιλία, η αγάπη. Θέματα που αν τα αναλύσεις και τα επεξεργαστείς κατάλληλα, δίνουν στο παιδί πράγματα. Πράγματα που δεν περιορίζονται απλά στον σκοπό: 'διάβαζε από τώρα γιατί στη Γ λυκείου δίνεις την έκθεση στις πανελλήνιες' .


Αν κάποτε αυτό πάει να αλλάξει, είμαι έτοιμη να βοηθήσω όσο, όπως και όπου μπορώ.

Και ναι. Το επάγγελμα του εκπαιδευτικού είναι ιερό. Ακριβώς και καθόλου λιγότερο από εκείνο του γιατρού ( να τα ακούτε οι άριστοι)

Η εκθεση παιζει να ειναι το πιο προκατ μαθημα που υπαρχει. Μασημενη γνωση, με μια γερη δοση απο αοριστολογιες και φανφαρες κενες περιεχομενου, την οποια τα παιδια παπαγαλιζουν και πετανε αυτουσια στις εξετασεις. Αποδειξη αυτου η τραγικη αποτυχια οταν το θεμα ξεφευγει λιγο απο οσα μαθαμε στο φροντιστηριο. Τα Νεα Ελληνικα επρεπε να διδασκονται σαν ενα ενιαιο μαθημα (Λογοτεχνια+Παραγωγη Λογου) οπως διδασκουν οι Γερμανοι την γλωσσα τους στα σχολεια. Συγκρινοντας τα δυο συστηματα, ο τροπος που διδασκουμε γλωσσα στο ελληνικο σχολειο ειναι για τα μπαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δυστηχώς όπως αναφέρατε όλοι οι προηγούμενοι, η έκθεση και η ιστορία κάθε άλλο παρά ενδιαφέροντα μαθήματα έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια. Ενώ οι μαθητές μπορούν να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη και τις ιδέες τους μέσα από αυτά, οι εκπαιδευτικοί δεν δίνουν την απαραίτητη βαρύτητα, τα διδάσκουν στεγνά, τυποποιημένα τις περισσότερες φορές. Θα μιλήσω για την ιστορία. Στα χρόνια που έχω περάσει μέχρι στιγμής ως μαθήτρια δεν βρέθηκε ούτε ένας δάσκαλος-καθηγητής να με εμπνεύσει και να με κάνει να αγαπήσω την ιστορία. Κάποιοι κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες αλλά δεν το κατάφεραν. Μόνος σκοπός η αποστήθιση και όχι η κατανόηση των ιστορικών γεγονότων, η εμβάθυνση σ' αυτά. Αν δεν είχα από μόνη μου ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον γι' αυτήν -ιδίως την νεότερη- αμφιβάλλω αν θα είχα καταφέρει να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου κάποια βασικά πράγματα. Απόδειξη της σκάρτης δουλειάς που γίνεται σε πολλά σχολεία σ' αυτό το μάθημα, είναι ότι τα σημερινά παιδιά, με δυσκολία θα σου απαντήσουν ακόμα και στις πιο στοιχειώδεις ιστορικές ερωτήσεις και μιλάω και απο προσωπική εμπειρία, όχι μόνο από τα ρεπορτάζ που παίζουν κάθε χρόνο στις παρελάσεις:P. Δεν γνωρίζουν με ποιους πολεμήσαμε το 1940, ποιοι μας πήραν την Κωνσταντινούπολη, για να μην πάω σε μικρασιατική καταστροφή και βακλανικούς πολέμους, που για πολλούς αποτελούν άγνωστες λέξεις. Και είναι λυπηρό να μην γνωρίζουν οι νέοι την ιστορία της ίδιας τους της χώρας.

Παρένθεση, μιας και μιλάμε για δασκάλους και για την ικανότητά τους να περνούν την γνώση στα παιδιά, θέλω να σας παρουσιάσω αυτόν εδώ τον δάσκαλο με όλα τα γράμματα κεφαλαία.
https://youtu.be/jc6uHRxt2J8
Ονομάζεται Στέργιος Παρίζας και για μένα τουλάχιστον είναι αυτό που λέμε έμπνευση. Είναι ο ίδιος που είχε ανεβάσει ένα βιντεάκι με τον μαθητή του με ειδικές ανάγκες που έγινε γρήγορα viral.
https://youtu.be/XZlqAJnWk9U
Αυτός χρησιμοποιεί την μουσική και κάνει τους μαθητές του να αγαπήσουν την γνώση και να έρθουν κοντά της με την θέλησή τους. Ακούστε την ομιλία του. Αξίζει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η εκθεση παιζει να ειναι το πιο προκατ μαθημα που υπαρχει. Μασημενη γνωση, με μια γερη δοση απο αοριστολογιες και φανφαρες κενες περιεχομενου, την οποια τα παιδια παπαγαλιζουν και πετανε αυτουσια στις εξετασεις. Αποδειξη αυτου η τραγικη αποτυχια οταν το θεμα ξεφευγει λιγο απο οσα μαθαμε στο φροντιστηριο. Τα Νεα Ελληνικα επρεπε να διδασκονται σαν ενα ενιαιο μαθημα (Λογοτεχνια+Παραγωγη Λογου) οπως διδασκουν οι Γερμανοι την γλωσσα τους στα σχολεια. Συγκρινοντας τα δυο συστηματα, ο τροπος που διδασκουμε γλωσσα στο ελληνικο σχολειο ειναι για τα μπαζα.

Συμφωνώ. Θα μπορούσαν αν είναι πολύ δημιουργικές οι διδακτικές ώρες της έκθεσης αν συνδεόταν με τη λογοτεχνία. Είναι αριστουργήματα γραμμένα για κάθε θέμα προς συζήτηση. Θησαυρός απόψεων, ιδεών, γεγονότων... Και θησαυρός γλωσσικός. Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να μάθεις να χρησιμοποιείς την γλώσσα, να μάθεις τη γραμματική και το συντακτικό από το να τη δεις ζωντανή μπροστά σου. Οι λέξεις και οι κανόνες γραμματικής έχουν αξία μόνο όταν χρησιμοποιούνται και στη λογοτεχνία βλέπεις τα πάντα: Νέες λέξεις, συνώνυμα, αντώνυμα, σχήματα λόγου, περιγραφές, αφηγήσεις, διαλόγους, μονολόγους, χρόνους, αντωνυμίες, παροιμίες, ιδιώματα. Με λίγα λόγια βλέπεις τα πάντα.
Παράλληλα, δημιουργείται και μια αγάπη προς τη λογοτεχνία και το βιβλίο.
Γενικά ένα λογοτεχνικό κείμενο μπορείς να το δεις από πολλές οπτικές:
1. Ως εκφραση
2. Ως περιεχόμενο
3. Ως γλώσσα
4. Ως ιστορία
5. Ως λαογραφία

Και επίσης είναι τόσο δημιουργικές οι ασκήσεις του τύπου να προσπαθήσουν να γράψουν ένα ποίημα με την ίδια μορφή με εκείνο που επεξεργάστηκαν ή ένα πεζό με το ίδιο θέμα ή να κάνουν το ποίημα πεζό ή ή ή....

Άλλος ένας λόγος που θέλω να διδάξω σε γερμανικό σχολείο.


Δυστηχώς όπως αναφέρατε όλοι οι προηγούμενοι, η έκθεση και η ιστορία κάθε άλλο παρά ενδιαφέροντα μαθήματα έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια. Ενώ οι μαθητές μπορούν να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη και τις ιδέες τους μέσα από αυτά, οι εκπαιδευτικοί δεν δίνουν την απαραίτητη βαρύτητα, τα διδάσκουν στεγνά, τυποποιημένα τις περισσότερες φορές. Θα μιλήσω για την ιστορία. Στα χρόνια που έχω περάσει μέχρι στιγμής ως μαθήτρια δεν βρέθηκε ούτε ένας δάσκαλος-καθηγητής να με εμπνεύσει και να με κάνει να αγαπήσω την ιστορία. Κάποιοι κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες αλλά δεν το κατάφεραν. Μόνος σκοπός η αποστήθιση και όχι η κατανόηση των ιστορικών γεγονότων, η εμβάθυνση σ' αυτά. Αν δεν είχα από μόνη μου ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον γι' αυτήν -ιδίως την νεότερη- αμφιβάλλω αν θα είχα καταφέρει να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου κάποια βασικά πράγματα. Απόδειξη της σκάρτης δουλειάς που γίνεται σε πολλά σχολεία σ' αυτό το μάθημα, είναι ότι τα σημερινά παιδιά, με δυσκολία θα σου απαντήσουν ακόμα και στις πιο στοιχειώδεις ιστορικές ερωτήσεις και μιλάω και απο προσωπική εμπειρία, όχι μόνο από τα ρεπορτάζ που παίζουν κάθε χρόνο στις παρελάσεις:P. Δεν γνωρίζουν με ποιους πολεμήσαμε το 1940, ποιοι μας πήραν την Κωνσταντινούπολη, για να μην πάω σε μικρασιατική καταστροφή και βακλανικούς πολέμους, που για πολλούς αποτελούν άγνωστες λέξεις. Και είναι λυπηρό να μην γνωρίζουν οι νέοι την ιστορία της ίδιας τους της χώρας.

Παρένθεση, μιας και μιλάμε για δασκάλους και για την ικανότητά τους να περνούν την γνώση στα παιδιά, θέλω να σας παρουσιάσω αυτόν εδώ τον δάσκαλο με όλα τα γράμματα κεφαλαία.
https://youtu.be/jc6uHRxt2J8
Ονομάζεται Στέργιος Παρίζας και για μένα τουλάχιστον είναι αυτό που λέμε έμπνευση. Είναι ο ίδιος που είχε ανεβάσει ένα βιντεάκι με τον μαθητή του με ειδικές ανάγκες που έγινε γρήγορα viral.
https://youtu.be/XZlqAJnWk9U
Αυτός χρησιμοποιεί την μουσική και κάνει τους μαθητές του να αγαπήσουν την γνώση και να έρθουν κοντά της με την θέλησή τους. Ακούστε την ομιλία του. Αξίζει:D


Έχεις άλλον έναν χρόνο για να βρεις τον τέλειο ιστορικό για εσένα:P . Ευτυχώς τον γνώρισα στη Β τον δικό μου:redface:

Btw: Επειδή την ιστορία του Στέργιου την ξέρω, δεν είναι αξιοθαύμαστο πως ένας νέος άνθρωπος, αναπληρωτής που σημαίνει ότι το κράτος δεν τον υπολογιίζει σχεδόν καθόλου, έχει καταφέρει να δώσει και να πάρει τόση αγάπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δυστηχώς όπως αναφέρατε όλοι οι προηγούμενοι, η έκθεση και η ιστορία κάθε άλλο παρά ενδιαφέροντα μαθήματα έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια. Ενώ οι μαθητές μπορούν να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη και τις ιδέες τους μέσα από αυτά, οι εκπαιδευτικοί δεν δίνουν την απαραίτητη βαρύτητα, τα διδάσκουν στεγνά, τυποποιημένα τις περισσότερες φορές. Θα μιλήσω για την ιστορία. Στα χρόνια που έχω περάσει μέχρι στιγμής ως μαθήτρια δεν βρέθηκε ούτε ένας δάσκαλος-καθηγητής να με εμπνεύσει και να με κάνει να αγαπήσω την ιστορία. Κάποιοι κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες αλλά δεν το κατάφεραν. Μόνος σκοπός η αποστήθιση και όχι η κατανόηση των ιστορικών γεγονότων, η εμβάθυνση σ' αυτά. Αν δεν είχα από μόνη μου ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον γι' αυτήν -ιδίως την νεότερη- αμφιβάλλω αν θα είχα καταφέρει να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου κάποια βασικά πράγματα. Απόδειξη της σκάρτης δουλειάς που γίνεται σε πολλά σχολεία σ' αυτό το μάθημα, είναι ότι τα σημερινά παιδιά, με δυσκολία θα σου απαντήσουν ακόμα και στις πιο στοιχειώδεις ιστορικές ερωτήσεις και μιλάω και απο προσωπική εμπειρία, όχι μόνο από τα ρεπορτάζ που παίζουν κάθε χρόνο στις παρελάσεις:P. Δεν γνωρίζουν με ποιους πολεμήσαμε το 1940, ποιοι μας πήραν την Κωνσταντινούπολη, για να μην πάω σε μικρασιατική καταστροφή και βακλανικούς πολέμους, που για πολλούς αποτελούν άγνωστες λέξεις. Και είναι λυπηρό να μην γνωρίζουν οι νέοι την ιστορία της ίδιας τους της χώρας.

Παρένθεση, μιας και μιλάμε για δασκάλους και για την ικανότητά τους να περνούν την γνώση στα παιδιά, θέλω να σας παρουσιάσω αυτόν εδώ τον δάσκαλο με όλα τα γράμματα κεφαλαία.
https://youtu.be/jc6uHRxt2J8
Ονομάζεται Στέργιος Παρίζας και για μένα τουλάχιστον είναι αυτό που λέμε έμπνευση. Είναι ο ίδιος που είχε ανεβάσει ένα βιντεάκι με τον μαθητή του με ειδικές ανάγκες που έγινε γρήγορα viral.
https://youtu.be/XZlqAJnWk9U
Αυτός χρησιμοποιεί την μουσική και κάνει τους μαθητές του να αγαπήσουν την γνώση και να έρθουν κοντά της με την θέλησή τους. Ακούστε την ομιλία του. Αξίζει:D

Κανενας δεν μας πηρε την Κων/πολη γιατι ποτε δεν ηταν μερος της Ελλαδας. Απλα ελλειψει αλλης ιστοριας, εχουμε οικειοποιηθει την Βυζαντινη. Παρ'ολα αυτα συμφωνω. Και θα προσθεσω οτι δεν διδασκονται κρισιμες φασεις της Νεοτερης Ιστοριας και δεν διδασκονται και σημαντικες στιγμες της Παγκοσμιας Ιστοριας. Δεν γινεται να μαθαινεις μονο για τη Γαλλικη Επανασταση και οχι για την Αμερικανικη, τη Βιομηχανικη, την Οκτωβριανη, τον Α' Παγκοσμιο, τον Ψυχρο Πολεμο κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Έχεις άλλον έναν χρόνο για να βρεις τον τέλειο ιστορικό για εσένα:P . Ευτυχώς τον γνώρισα στη Β τον δικό μου:redface:

Btw: Επειδή την ιστορία του Στέργιου την ξέρω, δεν είναι αξιοθαύμαστο πως ένας νέος άνθρωπος, αναπληρωτής που σημαίνει ότι το κράτος δεν τον υπολογιίζει σχεδόν καθόλου, έχει καταφέρει να δώσει και να πάρει τόση αγάπη;

Το εύχομαι:D
Μόνο αξιοθαύμαστο; Τρέχει κάθε χρόνο και σε άλλη γωνιά της Ελλάδας και όπου πάει αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις. Μακαρί να ήταν όλοι οι δάσκαλοι γεμάτοι όρεξη κι αγάπη σαν κι αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δυστηχώς όπως αναφέρατε όλοι οι προηγούμενοι, η έκθεση και η ιστορία κάθε άλλο παρά ενδιαφέροντα μαθήματα έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια.
Ενδιαφέροντα είναι, όμως είναι και επικίνδυνα και προκαλούν πλύση εγκεφάλου.
Κανενας δεν μας πηρε την Κων/πολη γιατι ποτε δεν ηταν μερος της Ελλαδας. Απλα ελλειψει αλλης ιστοριας, εχουμε οικειοποιηθει την Βυζαντινη.
Και η Ελλάδα πότε δημιουργήθηκε; Βγήκε από το πουθενά το 1827; Ή έκανε ένα διάλειμμα χιλιάδων χρόνων για να εμφανιστεί από τα αρχαία χρόνια ξανά τον 19ο αιώνα; Κακά τα ψέμματα, αν υπάρχει αυτό που λέμε "ελληνικός πολιτισμός", τότε το Βυζάντιο ήταν εκπρόσωπός του. Ήταν πλήρως εξελληνισμένο. Οι Έλληνες είναι απόγονοι των Βυζαντινών (όχι μόνο αυτοί βέβαια). Δεν αντιλέγω ότι ήταν μία πολυεθνική αυτοκρατορία, αλλά αν μπορούμε να προσδιορίσουμε τους Έλληνες ως "κράτος" εκείνη την εποχή, τότε σίγουρα αναφερόμαστε στην Βυζαντινή αυτοκρατορία (ή αλλιώς αυτοκρατορία της Ρωμανίας όπως λεγόταν τότε), όπου συνυπήρχαν μαζί με άλλους λαούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ενδιαφέροντα είναι, όμως είναι και επικίνδυνα και προκαλούν πλύση εγκεφάλου.

Και η Ελλάδα πότε δημιουργήθηκε; Βγήκε από το πουθενά το 1827; Ή έκανε ένα διάλειμμα χιλιάδων χρόνων για να εμφανιστεί από τα αρχαία χρόνια ξανά τον 19ο αιώνα; Κακά τα ψέμματα, αν υπάρχει αυτό που λέμε "ελληνικός πολιτισμός", τότε το Βυζάντιο ήταν εκπρόσωπός του. Ήταν πλήρως εξελληνισμένο. Οι Έλληνες είναι απόγονοι των Βυζαντινών (όχι μόνο αυτοί βέβαια). Δεν αντιλέγω ότι ήταν μία πολυεθνική αυτοκρατορία, αλλά αν μπορούμε να προσδιορίσουμε τους Έλληνες ως "κράτος" εκείνη την εποχή, τότε σίγουρα αναφερόμαστε στην Βυζαντινή αυτοκρατορία (ή αλλιώς αυτοκρατορία της Ρωμανίας όπως λεγόταν τότε), όπου συνυπήρχαν μαζί με άλλους λαούς.

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση παιδιά. Η βυζαντινή αυτοκρατορία αποτελούσε μεν τη μετεξέλιξη της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, της οποιας υποτελής ήταν και η Ελλάδα, από την άλλη όμως ο ελληνικός πολιτισμός κυριάρχησε στην αυτοκρατορια, όπως και η γλωσσα. Άρα μιλάμε για ρωμαϊκό κράτος αλλα με ελληνικό πολιτισμό και γλώσσα, ιδιαίτερα προς το τέλος, όταν και συρρικνώθηκε εδαφικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top