Προβλήματα υγείας και Σχολείο

Darthmitsos

Νεοφερμένος

Ο Darthmitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα!
Πρωτα απο ολα καλως σας βρηκα!
Ειμαι 22 ετων και φοιτω σε επαλ στη Θεσσαλονικη.(απαλλαγη γενικης)
Το προβλημα μου περα απο τις απουσιες λογο των δουλειων μου ειναι οι απουσιες λογο τις παθησης μου.
Εχω συνδρομο ευαιρεσθητου εντερου (ibs-d) και εξαιτιας του εχω σημειωσει αρκετες απουσιες.
Ειναι αρκετα ανεξελεγκτη παθηση που χτυπα ξαφνηκα και μπορει να με κλειδωσει στο σπιτι για ωρες.Δεν βλεπω κατανοηση(δυστηχως) απο το σχολικο περιβαλλον και η χρησιμολοιηση τουαλετας στον σχολικο χωρο ειναι αδυνατη(λογο διαρκειας και πονου).Ξερει κανεις να με κατατοπηση για τα δικαιωματα μου και τι μπορω να κανω λογο του προβληματος μου? (συγνωμη αν εγραψα το θεμα σε λαθος ενοτητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς η πάθησή σου όσο ενοχλητική κι αν είναι, δεν δικαιολογεί την υπαγωγή σου στην κατηγορία των "κατ΄ιδίαν διδαχθέντων μαθητών" ώστε να μπορείς να διαβάζεις μόνος σου στο σπίτι σου και να πας απλά να δώσεις εξετάσεις μαζί με τους άλλους μαθητές. Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να ζητήσεις μια συνάντηση με τον λυκειάρχη (ίσως να ήταν προτιμότερο να παραστούν και οι γονείς σου) και να του εκθέσεις την κατάσταση. Να του εξηγήσεις πόσο πολύ υποφέρεις, τις αντικειμενικές δυσκολίες του να βρίσκεσαι στο σχολικό χώρο κατά τη διάρκεια μιας έξαρσης της πάθησής σου, να του δείξεις και τα ιατρικά πιστοποιητικά που αποδεικνύουν την πάθησή σου και να του ζητήσεις να σε βοηθήσει να ολοκληρώσεις τη φοίτησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top