Ερωτήσεις για πανελλαδικές πού θέλω απάντηση

copelet

Νεοφερμένος

Ο copelet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είμαι εξωτερικό μέχρι Φεβρουαρίου γιαυτό δεν μπορώ να ρωτήσω σχολείο etc και από τι διαβάζω για τις πανελλήνιες θέλω ξεκάθαρισμα σε κάποια πράγματα .
Δεν έχω ποτέ δώσει.


*ήμουν τεχνολκη χρόνια πριν, μπορώ να αλλάξω σε ανθρωπιστική και και να δώσω για το τρίτο πεδίο αρχαία /ιστορια/νεα/βίο;

*πρέπει να γραφτώ σε εσπερινό;


*θέλω νοσηλευτικη και από τι βλέπω η βάσεις είναι στα 11.524 ~ αν αρχίσω τώρα προλαβαίνω;

*αν όχι πια ύλη διαβάζω για το 2021;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
1. Στην αίτηση που υποβάλλεις δηλώνεις σε ποια κατεύθυνση επιθυμείς να εξετασείς, ανεξάρτητα της κατεύθυνσης που έδωσες την πρώτη φορά ή την κατεύθυνση με την οποία πήρες το Απολυτήριο.
2. Δεν χρειάζεται να εγγραφείς σε Λύκειο για να δώσεις, αρκεί μια αίτηση συμμετοχής που γίνεται Φεβρουάριο-Μάρτιο στο οικείο Λύκειο.
3. Προλαβαίνεις.
4. Ας απαντήσει κάποιος πιο σχετικός.

Βασική προϋπόθεση στα παραπάνω είναι να έχεις πάρει Απολυτήριο Λυκείου, το οποίο πρέπει να προσκομίσεις (σε αντίγραφο) με την αίτηση. Εάν δεν έχει τελειώσει το Λυκείο, τα παραπάνω δεν ισχύουν.
 

copelet

Νεοφερμένος

Ο copelet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ fren , ναι πήρα πτυχίο, άρα αυτός ο πίνακας με τα μαθήματα ισχύει? Σορρι αγχωμένη μη διαβάσω λάθος μαθηματα
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/1_28.png

Καπου είδα κάτι διάφορες μοριον ανά γελ ημερισιο και εσπερινό αυτό δεν με επηρέαζει?


Ναι ελπίζω κάποιος σχετικός να απαντήσει
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ fren , ναι πήρα πτυχίο, άρα αυτός ο πίνακας με τα μαθήματα ισχύει? Σορρι αγχωμένη μη διαβάσω λάθος μαθηματα
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/1_28.png

Καπου είδα κάτι διάφορες μοριον ανά γελ ημερισιο και εσπερινό αυτό δεν με επηρέαζει?


Ναι ελπίζω κάποιος σχετικός να απαντήσει

Γεια:clapup: είμαι φέτος θεωρητική και εγώ που θα δώσω με το νέο σύστημα, δεν μπορώ να πάρω πέμπτο μάθημα τύπου βιολογία, για να ανοίξω άλλο επιστημονικό πεδίο και έχει αλλάξει γενικά, δεν δίνω λατινικά. Εάν αποφασίσεις και δώσεις με το παλιό θα δώσεις τα μαθήματα που είναι στο λινκ που ανέβασες, με την περσινή ύλη και θα μπορείς να πάρεις πέμπτο μάθημα. Αλλά δεν ξέρω με τι ποσοστό οι παλιοί απόφοιτοι θα μπουν, μάλλον με μικρότερο ποσοστό.
 

copelet

Νεοφερμένος

Ο copelet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια είμαι φέτος θεωρητική και εγώ που θα δώσω με το νέο σύστημα, δεν μπορώ να πάρω πέμπτο μάθημα τύπου βιολογία, για να ανοίξω άλλο επιστημονικό πεδίο και έχει αλλάξει γενικά, δεν δίνω λατινικά. Εάν αποφασίσεις και δώσεις με το παλιό θα δώσεις τα μαθήματα που είναι στο λινκ που ανέβασες, με την περσινή ύλη και θα μπορείς να πάρεις πέμπτο μάθημα. Αλλά δεν ξέρω με τι ποσοστό οι παλιοί απόφοιτοι θα μπουν, μάλλον με μικρότερο ποσοστό.
Γειααα

Ειλικρινά αυτό με τα συστήματα δεν το καταλαβαίνω? Μπορώ να επιλέξω σύστημα? Τι πεμπτό? Τι ποσοστό?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Γειααα

Ειλικρινά αυτό με τα συστήματα δεν το καταλαβαίνω? Μπορώ να επιλέξω σύστημα? Τι πεμπτό? Τι ποσοστό?

Ίσως τα έγραψα πολύ πυκνό γραμμένα:ermm:(σε γενικές γραμμές το 'χω αυτό τεσπα). Πριν πάει η χώρα σε εκλογές, η προηγούμενη κυβέρνηση αποφάσισε να αλλάξει εντελώς την τρίτη λυκείου, αύξησε τις ώρες κατεύθυνσης το οποίο είχε ως επακόλουθο να αυξηθεί δραματικά η ύλη και να δημιουργηθούν ασάφειες για το πως τελικά θέλουν να γράφουμε (αναφέρομαι στην θεωρητική κατεύθυνση, δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα πεδία). Το παλιό σύστημα είναι ο τρόπος εξέτασης, η ύλη που ίσχυε πέρυσι. Από τη στιγμή που αποφοιτησες νομίζω μπορείς να επιλέξεις να δώσεις με το παλιό. Όμως, δεν έχει ανακοινωθεί το ποσοστό που θα περάσει δηλαδή, εάν είναι 10% ή 90%. Παρόλα αυτά, μπορείς να δώσεις βιολογία γενικής ενώ είσαι θεωρητική για να περάσεις νοσηλευτική. Το καινούργιο σύστημα, το φετινό, εκτός του ότι αυξήθηκε πάρα πολύ η ύλη σε όλες τις κατευθύνσεις, δεν γίνεται ο υποψήφιος να επιλέξει άλλο μάθημα όπως τη βιολογία γενικής, για να ανοίξει και άλλες σχολές. Μόνο ότι έχει στο πεδίο μου μπορώ να δηλώσω, επίσης δίνω κοινωνιολογία ένα καινούργιο μάθημα που χρειάζεται αποστήθιση και δεν είναι πολύ καλά γραμμένο, άλλαξε το βιβλίο στα αρχαία, έκθεση δίνω μαζί με λογοτεχνία, η λογοτεχνία πιάνει 15 μονάδες στα 100.
 

copelet

Νεοφερμένος

Ο copelet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ίσως τα έγραψα πολύ πυκνό γραμμένα:ermm:(σε γενικές γραμμές το 'χω αυτό τεσπα). Πριν πάει η χώρα σε εκλογές, η προηγούμενη κυβέρνηση αποφάσισε να αλλάξει εντελώς την τρίτη λυκείου, αύξησε τις ώρες κατεύθυνσης το οποίο είχε ως επακόλουθο να αυξηθεί δραματικά η ύλη και να δημιουργηθούν ασάφειες για το πως τελικά θέλουν να γράφουμε (αναφέρομαι στην θεωρητική κατεύθυνση, δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα πεδία). Το παλιό σύστημα είναι ο τρόπος εξέτασης, η ύλη που ίσχυε πέρυσι. Από τη στιγμή που αποφοιτησες νομίζω μπορείς να επιλέξεις να δώσεις με το παλιό. Όμως, δεν έχει ανακοινωθεί το ποσοστό που θα περάσει δηλαδή, εάν είναι 10% ή 90%. Παρόλα αυτά, μπορείς να δώσεις βιολογία γενικής ενώ είσαι θεωρητική για να περάσεις νοσηλευτική. Το καινούργιο σύστημα, το φετινό, εκτός του ότι αυξήθηκε πάρα πολύ η ύλη σε όλες τις κατευθύνσεις, δεν γίνεται ο υποψήφιος να επιλέξει άλλο μάθημα όπως τη βιολογία γενικής, για να ανοίξει και άλλες σχολές. Μόνο ότι έχει στο πεδίο μου μπορώ να δηλώσω, επίσης δίνω κοινωνιολογία ένα καινούργιο μάθημα που χρειάζεται αποστήθιση και δεν είναι πολύ καλά γραμμένο, άλλαξε το βιβλίο στα αρχαία, έκθεση δίνω μαζί με λογοτεχνία, η λογοτεχνία πιάνει 15 μονάδες στα 100.

Άρα άμα καταλαβαίνω καλά είμαι αναγκασμένη να δώσω παλιό αν θέλω νοσηλευτικη από Ανθρωπιστικές? Επιλέγω πιο σύστημα θέλω των Φεβρουαρίου όταν γραφτώ? Θα είναι ίδια κατάσταση το 2021?δηλαδή υπάρχουν δύο διαφορετικες ύλες κάθε χρόνο για κάθε σύστημα?
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Άρα άμα καταλαβαίνω καλά είμαι αναγκασμένη να δώσω παλιό αν θέλω νοσηλευτικη από Ανθρωπιστικές? Επιλέγω πιο σύστημα θέλω των Φεβρουαρίου όταν γραφτώ? Θα είναι ίδια κατάσταση το 2021?δηλαδή υπάρχουν δύο διαφορετικες ύλες κάθε χρόνο για κάθε σύστημα?
Το '21 μπορεί να είναι ίδια η ύλη, αλλά υπάρχει πιθανότητα να ζητήσουν διαφορετικό τρόπο εξέτασης ή ακόμη, να εκδόσουν καινούργια βιβλία, ή να μετράει ο βαθμός απολυτηρίου. Εάν αποφασίσεις να δώσεις το '21, μπορεί να μην έχεις καν την δυνατότητα να περάσεις από θεωρητική νοσηλευτική. Δεν ξέρω την διαδικασία με την οποία δηλώνεις να δώσεις πανελλήνιες, νομίζω πιο πάνω στο απάντησαν. Αλλά εάν έχει κάποιο email το σχολείο στο οποίο φοιτουσες, ή έστω βρεις ένα τηλέφωνο του σχολείου, μπορείς να ρωτήσεις. Η ύλη δεν αλλάζει κάθε χρόνο, απλά επειδή ήταν χρονιά εκλογων, ήθελαν να αφήσουν ένα στίγμα στο λύκειο. Εγώ στη θέση σου θα έδινα με το παλιό γιατί είναι πιο μικρή η ύλη στην ιστορία, σε όλα τα μαθήματα θα έλεγα είναι πιο ξεκάθαρο το τοπίο, άλλωστε νομίζω από το 2015 ως το 2019 αυτή την ύλη είχαν. Φέτος έγιναν οι πιο ριζικές αλλαγές.

Το '21 μπορεί να είναι ίδια η ύλη, αλλά υπάρχει πιθανότητα να ζητήσουν διαφορετικό τρόπο εξέτασης ή ακόμη, να εκδόσουν καινούργια βιβλία, ή να μετράει ο βαθμός απολυτηρίου. Εάν αποφασίσεις να δώσεις το '21, μπορεί να μην έχεις καν την δυνατότητα να περάσεις από θεωρητική νοσηλευτική. Δεν ξέρω την διαδικασία με την οποία δηλώνεις να δώσεις πανελλήνιες, νομίζω πιο πάνω στο απάντησαν. Αλλά εάν έχει κάποιο email το σχολείο στο οποίο φοιτουσες, ή έστω βρεις ένα τηλέφωνο του σχολείου, μπορείς να ρωτήσεις. Η ύλη δεν αλλάζει κάθε χρόνο, απλά επειδή ήταν χρονιά εκλογων, ήθελαν να αφήσουν ένα στίγμα στο λύκειο. Εγώ στη θέση σου θα έδινα με το παλιό γιατί είναι πιο μικρή η ύλη στην ιστορία, σε όλα τα μαθήματα θα έλεγα είναι πιο ξεκάθαρο το τοπίο, άλλωστε νομίζω από το 2015 ως το 2019 αυτή την ύλη είχαν. Φέτος έγιναν οι πιο ριζικές αλλαγές.

https://www.google.gr/url?sa=t&sour...BxAC&usg=AOvVaw0K8gsJma5Wg-ajVYtAaOkT&ampcf=1
Δες αυτό καλύτερα
 
Τελευταία επεξεργασία:

copelet

Νεοφερμένος

Ο copelet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το '21 μπορεί να είναι ίδια η ύλη, αλλά υπάρχει πιθανότητα να ζητήσουν διαφορετικό τρόπο εξέτασης ή ακόμη, να εκδόσουν καινούργια βιβλία, ή να μετράει ο βαθμός απολυτηρίου. Εάν αποφασίσεις να δώσεις το '21, μπορεί να μην έχεις καν την δυνατότητα να περάσεις από θεωρητική νοσηλευτική. Δεν ξέρω την διαδικασία με την οποία δηλώνεις να δώσεις πανελλήνιες, νομίζω πιο πάνω στο απάντησαν. Αλλά εάν έχει κάποιο email το σχολείο στο οποίο φοιτουσες, ή έστω βρεις ένα τηλέφωνο του σχολείου, μπορείς να ρωτήσεις. Η ύλη δεν αλλάζει κάθε χρόνο, απλά επειδή ήταν χρονιά εκλογων, ήθελαν να αφήσουν ένα στίγμα στο λύκειο. Εγώ στη θέση σου θα έδινα με το παλιό γιατί είναι πιο μικρή η ύλη στην ιστορία, σε όλα τα μαθήματα θα έλεγα είναι πιο ξεκάθαρο το τοπίο, άλλωστε νομίζω από το 2015 ως το 2019 αυτή την ύλη είχαν. Φέτος έγιναν οι πιο ριζικές αλλαγές.



https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.foititikanea.gr/%25CF%2580%25CE%25B1%25CE%25BD%25CE%25B5%25CE%25BB%25CE%25BB%25CE%25B7%25CE%25BD%25CE%25B9%25CE%25B5%25CF%2582-%25CE%25B5%25CE%25BE%25CE%25B5%25CF%2584%25CE%25AC%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2582/%25CF%2580%25CE%25B1%25CE%25BD%25CE%25B5%25CE%25BB%25CE%25BB%25CE%25AE%25CE%25BD%25CE%25B9%25CE%25B5%25CF%2582-2020/16528-%25CE%25AD%25CF%2581%25CF%2587%25CE%25B5%25CF%2584%25CE%25B1%25CE%25B9-%25CF%2581%25CF%258D%25CE%25B8%25CE%25BC%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25B7-%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1-%25CF%2584%25CE%25B7-%25CF%2583%25CF%2585%25CE%25BC%25CE%25BC%25CE%25B5%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2587%25CE%25AE-%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25BF%25CE%25B7%25CE%25B3%25CE%25BF%25CF%258D%25CE%25BC%25CE%25B5%25CE%25BD%25CF%2589%25CE%25BD-%25CF%2585%25CF%2580%25CE%25BF%25CF%2588%25CE%25B7%25CF%2586%25CE%25AF%25CF%2589%25CE%25BD-%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B9%25CF%2582-%25CF%2580%25CE%25B1%25CE%25BD%25CE%25B5%25CE%25BB%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25AD%25CF%2582-2020/amp&ved=2ahUKEwjf-vTI2KvmAhVColwKHUlnCQoQFjAAegQIBxAC&usg=AOvVaw0K8gsJma5Wg-ajVYtAaOkT&ampcf=1
Δες αυτό καλύτερα

Ευχαριστώ
Θα το διαβάσω
Άρα αυτή την ύλη διαβάζωhttps://edu.klimaka.gr/panelladikes/exetastea-ylh-lykeiou
?

Επίσης αν έχω παράπανο ερώτησεισ με το σύστημα μπορώ να ρωτήσω το σχολείο?
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ευχαριστώ
Θα το διαβάσω
Άρα αυτή την ύλη διαβάζωhttps://edu.klimaka.gr/panelladikes/exetastea-ylh-lykeiou
?

Επίσης αν έχω παράπανο ερώτησεισ με το σύστημα μπορώ να ρωτήσω το σχολείο?
Η ύλη είναι αυτή που λέει 2018-2019. Όσα λένε εξεταστέα ύλη 2019-2020 είναι η καινούργια ύλη, το λέω γιατί δεν είδα στο συγκεκριμένο λινκ να έχει την παλιά ύλη στην ιστορία. Εννοείται μπορείς να απευθυνθείς στο σχολείο ή σε έναν καθηγητή που γνωρίζει καλύτερα τη διαδικασία.
 

copelet

Νεοφερμένος

Ο copelet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η ύλη είναι αυτή που λέει 2018-2019. Όσα λένε εξεταστέα ύλη 2019-2020 είναι η καινούργια ύλη, το λέω γιατί δεν είδα στο συγκεκριμένο λινκ να έχει την παλιά ύλη στην ιστορία. Εννοείται μπορείς να απευθυνθείς στο σχολείο ή σε έναν καθηγητή που γνωρίζει καλύτερα τη διαδικασία.

Άρα διαβάζω την 18? Σορρι για τις ερωτήσεις αλλά θέλω αρχίσω να διαβάζω και δεν έχω αλλού να ρωτήσω
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Άρα διαβάζω την 18? Σορρι για τις ερωτήσεις αλλά θέλω αρχίσω να διαβάζω και δεν έχω αλλού να ρωτήσω
Δεν ενοχλούμαι από τις ερωτήσεις σου:happy:, καταλαβαίνω. Όντως, χωρίς να σε αγχωνω, καλό θα ήταν ήδη να ξεκινουσες από κάτι. Στο συγκεκριμένο λινκ που έστειλες ναι διαβάζεις την ύλη που λέει 18-19, η ύλη στη λογοτεχνία δεν σου χρειάζεται γιατί δεν θα σε ρωτήσουν κάτι λογοτεχνικής φύσεως (το λέω επειδή είδα την σχετική ύλη στο λινκ) και στα αρχαία στο γνωστό διαβάζεις μόνο από το βιβλίο που λέει φιλοσοφικός λόγος, δεν σε αφορά ο φάκελος του υλικού. Άμα θες μπορώ να σου πω ποια ύλη ίσχυε στην ιστορία.
 

copelet

Νεοφερμένος

Ο copelet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ενοχλούμαι από τις ερωτήσεις σου:happy:, καταλαβαίνω. Όντως, χωρίς να σε αγχωνω, καλό θα ήταν ήδη να ξεκινουσες από κάτι. Στο συγκεκριμένο λινκ που έστειλες ναι διαβάζεις την ύλη που λέει 18-19, η ύλη στη λογοτεχνία δεν σου χρειάζεται γιατί δεν θα σε ρωτήσουν κάτι λογοτεχνικής φύσεως (το λέω επειδή είδα την σχετική ύλη στο λινκ) και στα αρχαία στο γνωστό διαβάζεις μόνο από το βιβλίο που λέει φιλοσοφικός λόγος, δεν σε αφορά ο φάκελος του υλικού. Άμα θες μπορώ να σου πω ποια ύλη ίσχυε στην ιστορία.

Ευχαριστώ θα το ήθελα, πως και έτσι? Υπάρχει καλύτερο πιο έγκυρο μέρος να δω την ύλη?
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ευχαριστώ θα το ήθελα, πως και έτσι? Υπάρχει καλύτερο πιο έγκυρο μέρος να δω την ύλη?

https://www.google.gr/url?sa=t&sour...CBAB&usg=AOvVaw1NeH_wX1P-QPbKshmVb20B&ampcf=1

Πατάς πάνω στο τάδε μάθημα και την έχει την ύλη σε μορφή pdf. Και βλέπεις τόσο την νέα, όσο και την παλιά ύλη. Και πως και έτσι τι;:D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top