Λογοθεραπεία ή Ψυχολογία;

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Λογοθεραπεία η Ψυχολογια;

Απο την Ψυχολογια μπορει καποιος να φτάσει στη λογοθεραπεία ή σχεδόν σε κάτι που να σχετίζεται με τη λογοθεραπεία;

Θεωρώ οτι η ψυχολογια είναι κλάδος που σχετίζεται με τα πάντα ενώ η σχολή Λογοθεραπείας πολύ ειδική
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλεις να ασκήσεις το επάγγελμα του ψυχολόγου, θα σπουδάσεις Ψυχολογία, Αν θέλεις να ασκήσεις το επάγγελμα του λογοθεραπευτή, θα σπουδάσεις Λογοθεραπεία. Δεν μπορείς να σπουδάσεις Ψυχολογία και να ασκήσεις το επάγγελμα του λογοθεραπευτή ακόμα κι αν έχεις μεταπτυχιακό στη Λογοθεραπεία.΄Αλλο το ένα, άλλο το άλλο!
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λογοθεραπεία η Ψυχολογια;

Απο την Ψυχολογια μπορει καποιος να φτάσει στη λογοθεραπεία ή σχεδόν σε κάτι που να σχετίζεται με τη λογοθεραπεία;

Θεωρώ οτι η ψυχολογια είναι κλάδος που σχετίζεται με τα πάντα ενώ η σχολή Λογοθεραπείας πολύ ειδική

Όταν αποκτήσεις το πτυχίο ψυχολογίας, δίνεις κατατακτήριες εξετάσεις σε τμήμα λογοθεραπείας, για να αποκτήσεις το πτυχίο λογοθεραπείας. Εναλλακτική οδός, οι πανελλήνιες εξετάσεις.

Υπήρξε πιθανότητα στο παρελθόν να γινόταν και με κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου στη λογοθεραπεία (θα ήταν η τρίτη περίπτωση εξαίρεσης σχετικά), αλλά σημειώθηκαν έντονες αντιδράσεις από τα σχετικά επιμελητήρια των πτυχιούχων ΤΕΙ και αποσύρθηκε η σχετική νομοθεσία.
https://www.news.gr/ellada/ekpaidef...tidraseis-gia-to-neo-pd-gia-to-epaggelma.html
https://www.selle.gr/news.php?nid=138&screen=9
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Τι απο τα δύο εχει καλύτερη απορρόφηση; Και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο τομέα (κυρισω ο ιδιωτικοσ Με ενδιαφέρει) Μαρεσουν και τα δυο βοηθήστε με..
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με λογοθεραπεία (έχω ακούσει καλά λόγια πάντως για την αποκατάσταση). Από ψυχολογία είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις δουλειά σε πεδία εκτός του μεταναστευτικού. Οι προσλήψεις σε νοσοκομεία και κέντρα ψυχικής έχουν παγώσει για τα καλά. Ακόμα και στο μεταναστευτικό δηλαδή, δύσκολο είναι γιατί έχει αρχίσει να υπάρχει κορεσμός.

Α και το να ανοίξεις δικό σου γραφείο ως ψυχολόγος ξέχνα το αν δεν έχεις χτίσει πρώτα ένα μεγάλο πελατολόγιο.
 

Rozalia24

Νεοφερμένος

Η Rozalia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΔΠΘ (Κομοτηνή). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εμένα η γνωμη μου είναι να μην βασίζεται στη άποψη κάποιου για το μελλον σου αλλά να ψάξεις η ίδια της προοπτικές και τα επαγγελματικά δικαιώματα απο το σάιτ των σχολών που σε ενδιαφέρουν εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου και πιο επάγγελμα θα σε κάνει πιο ευτυχισμένη/νο ????
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top