3η φορά Πανελλήνιες ή κατατακτήριες;

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα!Νεοι άνθρωποι είμαστε ακόμα!


Στο μυαλό μας είναι όλα τα κολλήματα. Άμα είναι να πάει στη Δημοσιογραφία για την φοιτητική ζωή και να χτυπάει το κεφάλι της δυό χρόνια αργότερα (personal experience), με τα 1000 ξανά πανελλαδικές. Στην Ελλάδα καλλιεργείται σε τέτοιο βαθμό αυτός ο συλλογικός φόβος για τις εισαγωγικές εξετάσεις, που αρκετοί έχουμε την εντύπωση ότι είναι εύκολο να μπεις σε μια σχολή, να καθίσεις να την τελειώσεις και να πας ύστερα για κατατακτήριες. Αμ δε.. Μόνο που σκέφτεσαι πριν πατήσεις στην πρώτη παράδοση τι θες να κάνεις αφού τελειώσεις, καλύτερα να μην πας καθόλου και να ξαναδώσεις. Κατά την ταπεινή μου άποψη, πάντα.
 

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ακραίο αυτό που θα πω αλλα είναι μια λύση για τους τολμηρούς.δωσε αλλα 2 μαθήματα και αν θεωρείς ότι δν υπάρχει πιθανότητα να περάσεις,πηγαινε στο τελευταίο μάθημα,λιποθυμα να έρθει ασθενοφόρο.θα πας επαναληπτικές,θα δώσεις όλα τα μαθήματα από την αρχή και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις μια χρόνια ακόμη.αφου το σύστημα έχει αυτό το ‘bug’ γιατί να μην το εκμεταλλευτείς;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Ακραίο αυτό που θα πω αλλα είναι μια λύση για τους τολμηρούς.δωσε αλλα 2 μαθήματα και αν θεωρείς ότι δν υπάρχει πιθανότητα να περάσεις,πηγαινε στο τελευταίο μάθημα,λιποθυμα να έρθει ασθενοφόρο.θα πας επαναληπτικές,θα δώσεις όλα τα μαθήματα από την αρχή και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις μια χρόνια ακόμη.αφου το σύστημα έχει αυτό το ‘bug’ γιατί να μην το εκμεταλλευτείς;


Τώρα της λες να κάνει θεατρική παράσταση;Άσε την κοπέλα να κάνει καλοκαίρι και πάει του χρόνου.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Μην τα παρατας! Συνεχισε! Οι περσινοι βαθμοι υποδηλωνουν οτι εχεις το υποβαθρο να περασεις! Αν εχεις δουλεψει την ιστορια και εχεις εστιασει σε λεπτομερειες στα αλλα μαθηματα λογικα θα περασεις. Εγω εδωσα 3 φορες με την εξης βαθμιαια βαθμολογικη ανοδο.

2016: Ε15,8 Α15,8 Ι14,4 Λ17,1
2017: Ε17 Α16 Ι16,1 Λ18.8
2018:Ε 17,7 Α 19,2 Ι17,9 Λ19,7

Την τριτη φορα πηγα σε ενα καλο φροντιστηριο στην Aθηνα στο οποιο δουλεψα συστηματικα και γι αυτο ανεβηκα πολυ βαθμολογικα.

Το γεγονος οτι στην εκθεση ηταν πιο τσιμπημενα τα θεματα θα ριξει κατα αναλογια και τις βασεις. Μην απογοητευεσαι. Διαβασε για το επομενο μαθημα και σταματα να σκεφτεσαι το αν θα δωσεις τριτη φορα. Επικεντρωσου τωρα σε αυτη την εξεταστικη δοκιμασια και οταν βγουν τα αποτελεσματα βλεπεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Μην τα παρατας! Συνεχισε! Οι περσινοι βαθμοι υποδηλωνουν οτι εχεις το υποβαθρο να περασεις! Αν εχεις δουλεψει την ιστορια και εχεις εστιασει σε λεπτομερειες στα αλλα μαθηματα λογικα θα περασεις. Εγω εδωσα 3 φορες με την εξης βαθμιαια βαθμολογικη ανοδο.

2016: Ε15,8 Α15,8 Ι14,4 Λ17,1
2017: Ε17 Α16 Ι16,1 Λ18.8
2018:Ε 17,7 Α 19,2 Ι17,9 Λ19,7

Την τριτη φορα πηγα σε ενα καλο φροντιστηριο στην Aθηνα στο οποιο δουλεψα συστηματικα και γι αυτο ανεβηκα πολυ βαθμολογικα.

Το γεγονος οτι στην εκθεση ηταν πιο τσιμπημενα τα θεματα θα ριξει κατα αναλογια και τις βασεις. Μην απογοητευεσαι. Διαβασε για το επομενο μαθημα και σταματα να σκεφτεσαι το αν θα δωσεις τριτη φορα. Επικεντρωσου τωρα σε αυτη την εξεταστικη δοκιμασια και οταν βγουν τα αποτελεσματα βλεπεις.


Εξαιρετικοί βαθμοί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! ❤️

Εύχομαι κι εγώ να περάσω φέτος, γιατί πραγματικά με έχει καταβάλλει πολύ αυτή η κατάσταση, και σωματικά λόγω κούρασης και ψυχικά, με όλο το άγχος, το γεγονός ότι οι φίλοι μου είναι φοιτητές κι εγώ όχι, το ότι απομακρύνομαι από το όνειρο μου...

Όσον αφορά στις κατατακτήριες, το γνωρίζω ότι είναι δύσκολες, αλλά ουσιαστικά αν δεν περάσω φέτος ή του χρόνου είναι η μοναδική μου ελπίδα!

Εύχομαι να γίνει ένα θαύμα, να έχω γράψει καλά στην Έκθεση, να γράψω και στα υπόλοιπα και να περάσω!

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις, εκτός κι αν δεν έχω περάσει πάλι πουθενά, οποτε δεν θα με νοιάζει τι θα γίνει γιατί θα έχω πέσει από το μπαλκόνι (πλακίτσα). :air_kiss:
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θέλω να πω κι εγώ την εμπειρία μου με τις Πανελλήνιες και να ζητήσω την άποψη σας, καθώς είμαι σε απόγνωση και έχω πέσει πολύ ψυχολογικά.

Έδωσα πρώτη φορά Πανελλήνιες το 2018 έχοντας ως στόχο τη Νομική Αθηνών (δυστυχώς μόνο Αθήνα μπορώ να σπουδάσω, λόγω του ότι έχουμε σπίτι εκεί και πολλούς συγγενείς, οποτε οι άλλες πόλεις απορρίπτονται). Δεν διάβαζα όμως πολύ, και όντας διαβασμένη καλά μόνο στα Λατινικά και στην Έκθεση, και πηγαίνοντας να γράψω Αρχαία ελπίζοντας να είμαι τυχερή και να πέσει αυτό που διάβασα, συγκέντρωσα 15.861 μόρια (17.2 στην Έκθεση, 16.7 στα Αρχαία, 11 στην Ιστορία και 19.7 στα Λατινικά). Φυσικά δεν περνούσα Νομική, αλλά ήμουν αποφασισμένη να ξαναδωσω και έτσι δεν στεναχωρήθηκα τόσο πολύ (ούτως ή άλλως, μου άξιζε που δεν πέρασα).
Φέτος, λοιπόν, το 2019, ξαναδίνω Πανελλήνιες και αμφιβάλλω πολύ για το αν θα περάσω ή όχι. Έχω γράψει μόνο Έκθεση, το οποίο ήταν από τα δυνατά μου μαθήματα, και λόγω του ότι έβαλαν πολύ δύσκολο θέμα για μένα, πέφτω παρά πολύ στα μόρια. Αφήστε που ακολουθεί η Ιστορία που δεεεν το έχω πολύ με τις πηγές, οποτε καταλαβαίνετε.
Τι να κάνω λοιπόν; Να δώσω τριτη φορά Πανελλήνιες ή να πάω στη σχολή που πέρασα πέρυσι (Δημοσιογραφία) και να δώσω κατατακτήριες στη Νομική Αθηνών; Εγώ έχω το κουράγιο να ξαναδωσω γιατί πραγματικά θέλω πολύ τη Νομική, αλλά δεν μπορώ να μείνω μια ακόμη χρονια με τους γονείς μου, θέλω να ξεκινήσω τη ζωή μου, δεν αντέχω άλλο.
Τι μου προτείνετε; :pleasantry:

Σε ποιο τμήμα Δημοσιογραφίας πέρασες πέρυσι; Στο τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ ή στο τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού του Παντείου ή στο Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ; :flowers:

Πήγες να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα ή προετοιμαζόσουν μόνο για τις Πανελλαδικές οπότε δεν πέρασες καθόλου από το τμήμα; :flowers::book:
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σε ποιο τμήμα Δημοσιογραφίας πέρασες πέρυσι; Στο τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ ή στο τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού του Παντείου ή στο Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ; :flowers:

Πήγες να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα ή προετοιμαζόσουν μόνο για τις Πανελλαδικές οπότε δεν πέρασες καθόλου από το τμήμα; :flowers::book:


Κάνεις πρακτική πάνω της? συνέντευξη στο φόρουμ? :D.
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τις κατατακτήριες ειναι οτι θέλεις μονο Αθήνα και αυτομάτως η δύσκολια πολλαπλασιάζεται, Θα ήταν καλύτερο νομίζω να πας ως πρωτο πτυχίο στο πολιτικό τμήμα της νομικής ώστε να έχεις επαφή με τα μαθήματα του πρώτου ετους της νομικής.

Όταν έδωσα πανελλαδικές με στόχο την ιστιρκη θεώρησα πως δε θα έπιανα ποτέ ιατρική και πηγα νοσηλευτική γιστι ημουν χαζοσ (Και καλα νόμιζα) όπου όταν την τελείωσα μπήκε το μικρόβιο μου μεσα των κατατακτήριων. Απέρριψα την Αθήνα και την Θεσσαλονικη κσι πέρασα Πάτρα με την δεύτερη.

Θεωρώ πως εφόσον πας για κατατακτήριες πρεπει να βγάλεις γρήγορα την πρώτη σχολη και παράλληλα να βρεις εργασία ώστε να έχεις την δυνατότητα να δώσεις και εκτος Αθήνας,
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τις κατατακτήριες ειναι οτι θέλεις μονο Αθήνα και αυτομάτως η δύσκολια πολλαπλασιάζεται, Θα ήταν καλύτερο νομίζω να πας ως πρωτο πτυχίο στο πολιτικό τμήμα της νομικής ώστε να έχεις επαφή με τα μαθήματα του πρώτου ετους της νομικής.

Όταν έδωσα πανελλαδικές με στόχο την ιστιρκη θεώρησα πως δε θα έπιανα ποτέ ιατρική και πηγα νοσηλευτική γιστι ημουν χαζοσ (Και καλα νόμιζα) όπου όταν την τελείωσα μπήκε το μικρόβιο μου μεσα των κατατακτήριων. Απέρριψα την Αθήνα και την Θεσσαλονικη κσι πέρασα Πάτρα με την δεύτερη.

Θεωρώ πως εφόσον πας για κατατακτήριες πρεπει να βγάλεις γρήγορα την πρώτη σχολη και παράλληλα να βρεις εργασία ώστε να έχεις την δυνατότητα να δώσεις και εκτος Αθήνας,


φοκο εσυν για τις κατατακτηριε πατρας προλαβες ακομα την ανατομια κωλοφαρδε :laugh: εμεις που θα δινουμε χημειες κ βιολογιες αποφοιτοι παραιατρικων σχολων ....
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Διακρίνω ειρωνική διάθεση; Έχεις κάποιο όφελος από αυτό;


όχι όχι για πλάκα το είπα μην με παρεξηγείς :D απλά μου άρεσε έτσι όπως το ρώταγες. Μου θύμισε συνέντευξη είδα και τη σχολή σου και τα συνδύασα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
φοκο εσυν για τις κατατακτηριε πατρας προλαβες ακομα την ανατομια κωλοφαρδε :laugh: εμεις που θα δινουμε χημειες κ βιολογιες αποφοιτοι παραιατρικων σχολων ....


:morning1: δεν υπάρχει ανατομία πλέον στην Πάτρα;
βαλανε φυσική .... Xημείες και Βιολογίες έδινα και εγώ Φυσική δεν έδινα :O
l
δε πανε καλα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νεφέλη2

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να δώσω πανελλήνιες για τρίτη φορά μιας και φέτος μετά τη χημεία χάθηκε η κτηνιατρική! Αλλά νομίζω ότι αν κάτι το θέλεις πραγματικά κάνεις ότι μπορείς για να το πετύχεις! Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να συνεχίσεις να προσπαθείς!
 

kastoras07

Νεοφερμένος

Ο kastoras07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, θα προσπαθήσω εν συντομία να σας πω τι πρόβλημα αντιμετωπίζω . Φέτος έδωσα 2η φορά πανελλαδικές με στόχο την νομική έχοντας περάσει ήδη φιλολογία Αθηνα απο την πρώτη φορά . Δυστυχώς δεν τα κατάφερα απο αστοχία στην ιστορία , με τα μόρια που έβγαλα φέτος πιάνω πολίτικες επιστήμες(εκπα) και πολλοί μου λένε να πάω εκει και μετά να δώσω κατατακτηριες . το θέμα είναι ακούγεται ότι δεν είναι αδιάβλητες και υπάρχουν κυκλώματα ισχύει ; έχει δώσει κάποιος να μου πει ; μήπως να δώσω καλύτερα 3η φορά πανελλαδικές ; αν πάω μεσώ κατατακτηριες σε ποια σχολή λέτε να πάω ; . συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα άπλα πραγματικά δεν ξέρω τι να επιλέξω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, θα προσπαθήσω εν συντομία να σας πω τι πρόβλημα αντιμετωπίζω . Φέτος έδωσα 2η φορά πανελλαδικές με στόχο την νομική έχοντας περάσει ήδη φιλολογία Αθηνα απο την πρώτη φορά . Δυστυχώς δεν τα κατάφερα απο αστοχία στην ιστορία , με τα μόρια που έβγαλα φέτος πιάνω πολίτικες επιστήμες(εκπα) και πολλοί μου λένε να πάω εκει και μετά να δώσω κατατακτηριες . το θέμα είναι ακούγεται ότι δεν είναι αδιάβλητες και υπάρχουν κυκλώματα ισχύει ; έχει δώσει κάποιος να μου πει ; μήπως να δώσω καλύτερα 3η φορά πανελλαδικές ; αν πάω μεσώ κατατακτηριες σε ποια σχολή λέτε να πάω ; . συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα άπλα πραγματικά δεν ξέρω τι να επιλέξω


Αδιάβλητες είναι αλλά πάρα πολύ απαιτητικές. Υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ, αν θέλεις δες το.
 
Top