Διδακτορικό στην Αμερική

LBlue

Νεοφερμένος

Η LBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου σε διδακτορικό επίπεδο στην Αμερική. Αυτή τη στιγμή, κάνω το 2ο μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία. Στο 1ο μεταπτυχιακό πήρα distinction ενώ στις προπτυχιακές σπουδές πήρα 2:1. Πιστεύετε ότι είναι αρκετά χαμηλός βαθμός το 2:1 για να κάνω αίτηση για διδακτορικό. Επίσης, δεν έχω καθόλου εργασιακή εμπειρία...μόνο πρακτική άσκηση. Τι πιστεύετε, να ξεκινήσω επαφές με υποψήφια πανεπιστήμια ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου σε διδακτορικό επίπεδο στην Αμερική. Αυτή τη στιγμή, κάνω το 2ο μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία. Στο 1ο μεταπτυχιακό πήρα distinction ενώ στις προπτυχιακές σπουδές πήρα 2:1. Πιστεύετε ότι είναι αρκετά χαμηλός βαθμός το 2:1 για να κάνω αίτηση για διδακτορικό. Επίσης, δεν έχω καθόλου εργασιακή εμπειρία...μόνο πρακτική άσκηση. Τι πιστεύετε, να ξεκινήσω επαφές με υποψήφια πανεπιστήμια ή όχι;

Πες μας τι εχεις σπουδασει, τι εχεις κανει στο μεταπτυχιακο σου και γενικα λιγες παραπανω πληροφοριες για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε...Κι εγω στην ιδια φαση βρισκομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LBlue

Νεοφερμένος

Η LBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είμαι σε τομέα της ψυχολογίας...δυστυχώς δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να εργαστώ όσο ήμουν στην Ελλάδα. Όσο κι αν έψαξα, έβρισκα δουλειές που δεν είχαν να κάνουν με αυτό που σπούδασα. Ώσπου αποφάσισα, να αφιερωθώ στις σπουδές μου και εν τέλει να φύγω για Αγγλία μιας και δεν υπήρχε προοπτική στην Ελλάδα. Όλες μου οι σπουδές (προπτυχιακές-μεταπτυχιακές) είναι αλληλένδετες. Απλώς υπάρχει μεγαλύτερη εξειδίκευση στο κάθε ένα μεταπτυχιακό μου. Εσύ σε ποιο τομέα είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σε ποιον κλάδο της ψυχολογίας έχεις εξειδικευθεί, αν επιτρέπεται; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LBlue

Νεοφερμένος

Η LBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στον αυτισμό, γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Στον αυτισμό, γιατί?

Γιατί και η αδελφή μου κάνει δεύτερο μεταπτυχιακό, στην κλινική ψυχολογία όμως. :clapup:
Καλή σταδιοδρομία!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LBlue

Νεοφερμένος

Η LBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γιατί και η αδελφή μου κάνει δεύτερο μεταπτυχιακό, στην κλινική ψυχολογία όμως. :clapup:
Καλή σταδιοδρομία!

:)
Σ' ευχαριστώ! Και σε εσένα εύχομαι καλή σταδιοδρομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Είμαι σε τομέα της ψυχολογίας...δυστυχώς δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να εργαστώ όσο ήμουν στην Ελλάδα. Όσο κι αν έψαξα, έβρισκα δουλειές που δεν είχαν να κάνουν με αυτό που σπούδασα. Ώσπου αποφάσισα, να αφιερωθώ στις σπουδές μου και εν τέλει να φύγω για Αγγλία μιας και δεν υπήρχε προοπτική στην Ελλάδα. Όλες μου οι σπουδές (προπτυχιακές-μεταπτυχιακές) είναι αλληλένδετες. Απλώς υπάρχει μεγαλύτερη εξειδίκευση στο κάθε ένα μεταπτυχιακό μου. Εσύ σε ποιο τομέα είσαι?

Ωραια..ειναι πολυ θετικο οτι θα εχεις ηδη 2 msc πριν φυγεις για Αμερικη (στο ευχομαι) με distinction αλλα σιγουρα μετραει σε ποιο πανεπιστημιο ησουν και αν στα μαστερ σου εκανες καποιο ερευνητικο project ή γενικα αν ασχοληθηκες με ερευνα.

Η προσωπικη μου αποψη, απο αυτα που εχω ακουσει και μου εχουν πει παιδια που βρισκονται ηδη σε μεγαλα πανεπιστημια της Αμερικης ειναι πως αυτο που παιζει καταλυτικο ρολο ειναι το CV σου και ο τροπος δομης του, το motivation letter και φυσικα οι συστατικες επιστολες...Να ξερεις πως δεν τους ενδιαφερουν τοσο τα ''κατορθωματα'' σου αλλα η προσωπικοτητα σου και το potential που εχεις

Συμβουλη δικη μου, τελειωσε με το καλο το 2ο μαστερ, κυνηγησε οσο γινεται καποια ερευνητικη θεση (research assistantship), δωσε ιδιαιτερη εμφαση στη συγγραφη του Resume (οχι CV) και του motivation letter και ζητα επιστολες απο καθηγητες που ειναι προθυμοι να γραψουν τα καλυτερα για σενα

Υ.Γ 1 Δεν γνωριζω αν ειναι απαραιτητο το GRE σε εσενα..Αν ειναι, φροντισε να εχεις δυνατο σκορ
Υ.Γ 2 Οικονομικα σπουδαζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου σε διδακτορικό επίπεδο στην Αμερική. Αυτή τη στιγμή, κάνω το 2ο μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία. Στο 1ο μεταπτυχιακό πήρα distinction ενώ στις προπτυχιακές σπουδές πήρα 2:1. Πιστεύετε ότι είναι αρκετά χαμηλός βαθμός το 2:1 για να κάνω αίτηση για διδακτορικό. Επίσης, δεν έχω καθόλου εργασιακή εμπειρία...μόνο πρακτική άσκηση. Τι πιστεύετε, να ξεκινήσω επαφές με υποψήφια πανεπιστήμια ή όχι;

Είμαι σε τομέα της ψυχολογίας...δυστυχώς δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να εργαστώ όσο ήμουν στην Ελλάδα. Όσο κι αν έψαξα, έβρισκα δουλειές που δεν είχαν να κάνουν με αυτό που σπούδασα. Ώσπου αποφάσισα, να αφιερωθώ στις σπουδές μου και εν τέλει να φύγω για Αγγλία μιας και δεν υπήρχε προοπτική στην Ελλάδα. Όλες μου οι σπουδές (προπτυχιακές-μεταπτυχιακές) είναι αλληλένδετες. Απλώς υπάρχει μεγαλύτερη εξειδίκευση στο κάθε ένα μεταπτυχιακό μου.
Αν επιτρέπεται, γιατί δεν συνεχίζεις τις σπουδές σου στην Αγγλία, μιας και έχεις ήδη κάνει μεταπτυχιακό εκεί; Το θέμα με την Αμερική, είναι ότι...δεν χρειάζονται ανθρώπους να καλύψουν θέσεις από άλλες χώρες και έτσι ΠΟΛΎ δύσκολα θα πάρεις άδεια παραμονής. Ακόμη κι αν σε δεχτούν για προπτυχιακές/μεταπτυχιακές/διδακτορικές σπουδές, αφού τελειώσεις έχεις μια μικρή διορία για να φύγεις. Δεν είναι όπως τα άλλα κράτη, που αφού κάνεις ένα μεταπτυχιακό βρίσκεις μία δουλειά και όλα ωραία! Για να παραμείνεις, πρέπει είτε να βρεις εργοδότη να μεσολαβήσει για σένα και να τακτοποιήσει τα μεταναστευτικά σου θέματα, που πολύ δύσκολα θα βρεις κάποιον τέτοιο, είτε να παντρευτείς εκεί είτε να έχεις συγγενείς α' βαθμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LBlue

Νεοφερμένος

Η LBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν επιτρέπεται, γιατί δεν συνεχίζεις τις σπουδές σου στην Αγγλία, μιας και έχεις ήδη κάνει μεταπτυχιακό εκεί; Το θέμα με την Αμερική, είναι ότι...δεν χρειάζονται ανθρώπους να καλύψουν θέσεις από άλλες χώρες και έτσι ΠΟΛΎ δύσκολα θα πάρεις άδεια παραμονής. Ακόμη κι αν σε δεχτούν για προπτυχιακές/μεταπτυχιακές/διδακτορικές σπουδές, αφού τελειώσεις έχεις μια μικρή διορία για να φύγεις. Δεν είναι όπως τα άλλα κράτη, που αφού κάνεις ένα μεταπτυχιακό βρίσκεις μία δουλειά και όλα ωραία! Για να παραμείνεις, πρέπει είτε να βρεις εργοδότη να μεσολαβήσει για σένα και να τακτοποιήσει τα μεταναστευτικά σου θέματα, που πολύ δύσκολα θα βρεις κάποιον τέτοιο, είτε να παντρευτείς εκεί είτε να έχεις συγγενείς α' βαθμού.


Δεν θέλω να κάνω διδακτορικό, απλώς και μόνο για να το κάνω. Με ενδιαφέρει ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα πάνω στον αυτισμό και δυστυχώς αυτή τη στιγμή ελάχιστα πανεπιστήμια παράγουν έρευνα πάνω στο κομμάτι που με ενδιαφέρει και δυστυχώς τα περισσότερα βρίσκονται στην Αμερική και την Αυστραλία. Γι' αυτό και θα ήθελα να έρθω σε επαφή με τους ερευνητές-καθηγητές από την Αμερική.

Όσον αφορά στην άδεια παραμονής, δεν είναι επιδίωξή μου να ζήσω για όλη μου τη ζωή στην Αμερική. Έστω και για κάποια χρόνια κάνοντας ένα διδακτορικό, πιστεύω ότι θα άξιζε τον κόπο η όποια προσπάθεια.

Ωραια..ειναι πολυ θετικο οτι θα εχεις ηδη 2 msc πριν φυγεις για Αμερικη (στο ευχομαι) με distinction αλλα σιγουρα μετραει σε ποιο πανεπιστημιο ησουν και αν στα μαστερ σου εκανες καποιο ερευνητικο project ή γενικα αν ασχοληθηκες με ερευνα.

Η προσωπικη μου αποψη, απο αυτα που εχω ακουσει και μου εχουν πει παιδια που βρισκονται ηδη σε μεγαλα πανεπιστημια της Αμερικης ειναι πως αυτο που παιζει καταλυτικο ρολο ειναι το CV σου και ο τροπος δομης του, το motivation letter και φυσικα οι συστατικες επιστολες...Να ξερεις πως δεν τους ενδιαφερουν τοσο τα ''κατορθωματα'' σου αλλα η προσωπικοτητα σου και το potential που εχεις

Συμβουλη δικη μου, τελειωσε με το καλο το 2ο μαστερ, κυνηγησε οσο γινεται καποια ερευνητικη θεση (research assistantship), δωσε ιδιαιτερη εμφαση στη συγγραφη του Resume (οχι CV) και του motivation letter και ζητα επιστολες απο καθηγητες που ειναι προθυμοι να γραψουν τα καλυτερα για σενα

Υ.Γ 1 Δεν γνωριζω αν ειναι απαραιτητο το GRE σε εσενα..Αν ειναι, φροντισε να εχεις δυνατο σκορ
Υ.Γ 2 Οικονομικα σπουδαζω


Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ευτυχώς σε κάποια από τα πανεπιστήμια που έxω τσεκάρει, δεν απαιτείται το GRE. Εσύ στοχεύεις του χρόνου να φύγεις; Έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία των αιτήσεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν θέλω να κάνω διδακτορικό, απλώς και μόνο για να το κάνω. Με ενδιαφέρει ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα πάνω στον αυτισμό και δυστυχώς αυτή τη στιγμή ελάχιστα πανεπιστήμια παράγουν έρευνα πάνω στο κομμάτι που με ενδιαφέρει και δυστυχώς τα περισσότερα βρίσκονται στην Αμερική και την Αυστραλία. Γι' αυτό και θα ήθελα να έρθω σε επαφή με τους ερευνητές-καθηγητές από την Αμερική.

Όσον αφορά στην άδεια παραμονής, δεν είναι επιδίωξή μου να ζήσω για όλη μου τη ζωή στην Αμερική. Έστω και για κάποια χρόνια κάνοντας ένα διδακτορικό, πιστεύω ότι θα άξιζε τον κόπο η όποια προσπάθεια.




Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ευτυχώς σε κάποια από τα πανεπιστήμια που έxω τσεκάρει, δεν απαιτείται το GRE. Εσύ στοχεύεις του χρόνου να φύγεις; Έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία των αιτήσεων;

Nαι του χρονου. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε φαση που εχω δωσει το Toefl και ετοιμαζομαι για το GRE...Σε λιγες μερες θα ξεκινησω να γραφω Resume και statement of purpose και θα συναντηθω με καθηγητες για συστατικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LBlue

Νεοφερμένος

Η LBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Nαι του χρονου. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε φαση που εχω δωσει το Toefl και ετοιμαζομαι για το GRE...Σε λιγες μερες θα ξεκινησω να γραφω Resume και statement of purpose και θα συναντηθω με καθηγητες για συστατικες


Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Να θεωρήσω δεδομένο ότι στοχεύεις και σε scholarship? Έχεις επικοινωνήσει μέσω mail με καθηγητές στην Αμερική πχ. ρωτώντας αν υπάρχει ενδεχόμενο ερευνητικής συνεργασίας μαζί τους? Μου έχουν πει ότι είναι κι αυτό απ' τα πρώτα βήματα που πρέπει κάποιος να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Καλύτερα Καναδά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά για να κανεί κανείς phd μετά το προπτυχιακό στις Ηνωμένες πολιτείες θεωρείτε είναι καλύτερο από το να κανείς πρώτα ένα μάστερ και μετά αναλόγως αποφασίζεις ;
Αν και στην ουσία μέσα στο phd είναι ενσωματωμένο το Master αν έχω καταλάβει καλά (στις USA)
Τέλος για να δεχτούν έναν απόφοιτο ενός πανεπιστημίου από Ελλάδα θεωρείτε είναι απαραίτητο το 1st class ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου, στην Αμερική στα περισσότερα προγράμματα δεν απαιτείται μεταπτυχιακό. Είναι όντως ενσωματωμένο το Μεταπτυχιακό στο Διδακτορικό (είναι συχνό να παίρνεις στο τέλος και μεταπτυχιακό τίτλο και διδακτορικό). Επίσης, συμβαίνει ορισμένες φορές να συμπληρώσεις κάποια μαθήματα αν δεν μπορείς ολόκληρο το Διδακτορικό π.χ. και να σου απονεμεθεί κάτι σαν δίπλωμα/πιστοποιητικό [ανάλογα την πολιτική του εκάστοτε πανεπιστημίου].
Λόγω των διδάκτρων που είναι πολύ υψηλά συνήθως λαμβάνουν υποτροφία είτε μερική είτε ολική.
Αναφορικά με το αν ειναι απαραίτητο να σε δεκτούν με 1st (8.5+) δεν είναι. Ωστόσο, χάνεις πολλές ευκαιρίες για υποτροφία και επίσης σε ποια πανεπιστήμια θα κάνεις αίτηση (π.χ. Ivy League).

Ένας φίλος σπούδασε φυσική στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και τον δέθχηκαν με πλήρη υποτροφία 4 χρόνων στο Columbia (αν θυμάμαι είχε Μ.Ο. 9.4; Κάπου εκεί).
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι φίλοι μου, μαζί με μένα, έχουν πάει Αμερική για διδακτορικό, δεν είχαν μεταπτυχιακό, πέρα από λίγες εξαιρέσεις.

Ο λόγος είναι γιατί τα δύο πρώτα από τα πέντε (συνήθως) χρόνια παρακολουθείς μαθήματα, κάνεις βοηθός και κάνεις και έρευνα, οπότε είναι κάπως σαν μεταπτυχιακό. Στο τέλος των δύο πρώτων χρόνων μπορείς είτε να σταματήσεις και να πάρεις το μεταπτυχιακό, είτε να συνεχίσεις για διδακτορικό. Αυτό συνήθως γίνεται με κάτι εξετάσεις, τα quals που τα λένε στη slang, qualifying examination τυπικά, και είναι είτε να παρουσιάσεις έρευνα, είτε εξετάσεις πολλών ωρών, είτε οτιδήποτε, αλλά από πρόγραμμα σε πρόγραμμα μπορεί ν διαφέρει.

Το θέμα των χρημάτων μην σε προβληματίζει. Από πρόγραμμα σε πρόγραμμα προφανώς διαφέρει, αλλά σε ένα σοβαρό πανεπιστήμιο θα έχεις σίγουρα λεφτά για όλα τα χρόνια των σπουδών σου, είτε απο βοηθηλικια είτε απο έρευνα, τα λένε teaching και research assistantships αντίστοιχα. Στο πρόγραμμα που είμαι εγώ πχ, τα τρία πρώτα εξάμηνα έκανα βοηθός, οπότε με πλήρωνε το τμήμα, και από το τέταρτο εξάμηνο και μετά ο advisor μου για έρευνα. Σε άλλα πανεπιστήμια μπορεί να κάνεις πολύ περισσότερα εξάμηνα βοηθός, συνήθως σε δημόσια πανεπιστήμια, αλλά πάντοτε θα έχεις ένα μισθό που θα καλύπτει τις ανάγκες σου και θα σου μένει και κάτι στην άκρη.

Ο βαθμός πτυχίου δεν παίζει κανένα ρόλο. Το εύρος των βαθμών που ξέρω από παιδιά στην Αμερική είναι από 7.4 μέσο όρο μεχρι 9.9. Ούτως ή άλλως πέρα από ένα νούμερο, έχεις αναλυτική βαθμολογία, βιογραφικό, statement of purpose, συστατικές και gre,που λένε πολύ διαφορετικά πράματα από ένα βαθμό. Είναι σημαντικό να δώσεις σε όλα βάση. Θα μείνεις έκπληκτος με το ποσό λάθος είναι τα περισσότερα βιογραφικά και statement of purpose.

Θα σε συμβούλευα πάντως να μιλήσεις με κάποιο καθηγητή μεσω email πριν κάνεις αιτήσεις, όχι για να κάνει κονέ, αυτό αποκλείεται γιατί δε σε ξέρει, απλά να δείξεις ένα ενδιαφέρον και επίσης να ξέρεις αν μπορεί να σε χρηματοδότησει. Είναι πολύ σημαντικο αυτό, γιατί πχ σε μας αν δεν μπορεί ο καθηγητής να σε πληρώνει, πας σε άλλο καθηγητή (εκτός αν έχει υποτροφία fulbright πχ).
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πάντως σχεδόν όλοι οι καθηγητές μας είναι με phd στην Αμερική ,μάλλον επειδή πληρώνεσαι εκεί
2-3 είναι μόνο με phd σε Ελλάδα και Αγγλία και μου έκανε εντύπωση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top