Κολλέγιο αντί για ΑΕΙ;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χτυπιέστε για το αναγνωριστούν τα ιδιωτικά ή όχι. Αν επιχειρήσεις εντοπίσουν κάποια ιδιωτική σχολή με μεγαλύτερη αντικειμενική αξία (προσωπικά θεωρώ παρά πολύ εύκολο κάποια ιδιωτική σχολή να ανταγωνιστεί ακόμη και τα βαριά ονόματα δημοσιών πανεπιστήμιων) θα την προτιμούν ακόμη και αν το κράτος δηλώνει ότι είναι σαν το Δημοτικό.

Όποτε για εμένα το θέμα είναι απλό, αν υπάρχει ή υπάρξει στο μέλλον αξιόλογη ιδιωτική σχολή είναι θέμα χρόνου να γίνει σεβαστή από τις επιχειρήσεις και την αγορά είτε το θέλουμε είτε όχι. Απλά έτσι λειτουργεί η αγορά, ο αξιόλογος αναγνωρίζεται πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χτυπιέστε για το αναγνωριστούν τα ιδιωτικά ή όχι. Αν επιχειρήσεις εντοπίσουν κάποια ιδιωτική σχολή με μεγαλύτερη αντικειμενική αξία (προσωπικά θεωρώ παρά πολύ εύκολο κάποια ιδιωτική σχολή να ανταγωνιστεί ακόμη και τα βαριά ονόματα δημοσιών πανεπιστήμιων) θα την προτιμούν ακόμη και αν το κράτος δηλώνει ότι είναι σαν το Δημοτικό.

Όποτε για εμένα το θέμα είναι απλό, αν υπάρχει ή υπάρξει στο μέλλον αξιόλογη ιδιωτική σχολή είναι θέμα χρόνου να γίνει σεβαστή από τις επιχειρήσεις και την αγορά είτε το θέλουμε είτε όχι. Απλά έτσι λειτουργεί η αγορά, ο αξιόλογος αναγνωρίζεται πάντα.

την έκφραση "χτυπιέστε" την βρίσκω ατυχέστατη, αν αναφέρεσαι σε κάποιον από αυτό το τόπικ. Θεωρώ ότι ακόμα και οι διαφωνίες έγιναν σε πολύ ήρεμο κλίμα και σίγουρα δεν "χτυπήθηκε" κανείς. :)

Για μένα η όποια "διαφωνία" έγγυται στο ότι αμφισβητώ πλήρως τη δυνατότητα των κολλεγίων να είναι "αξιόλογες ιδιωτικές σχολές" (ή να γίνουν τέσπα) και όχι "χρησιμότατες δεξαμενές ελάχιστα καταρτισμένων χαμηλόμισθων εργατών" και {για να επιστρέψω στο αρχικό ερώτημα} κάτω από αυτό το πρίσμα θεωρώ βλακεία να αφήσει κάποιος τη θέση του σε κάποια σχολή της επιλογής τους σε δημόσιο πανεπιστήμιο για να στραφεί σε κάποια παρεμφερή των κολλεγίων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν θα υπάρξει πότε στο μέλλον αξιόλογη σχολή; Θεωρείς ότι είναι τόσο δύσκολο να ανταγωνιστεί κάποιος τα δημόσια πανεπιστήμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Γιατί είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν θα υπάρξει πότε στο μέλλον αξιόλογη σχολή; Θεωρείς ότι είναι τόσο δύσκολο να ανταγωνιστεί κάποιος τα δημόσια πανεπιστήμια;

Το πανεπιστήμιο όπως το ξέρω εγώ έχει κάποιες υποδομές. Εστίες, βιβλιοθήκες, χώροι (αμφιθέατρα) για διδασκαλία και άλλα πολλά τα οποία μεταφράζονται σε χρρρρρρρήμα. Ε πως να το κάνουμε, μην νομίζουμε ότι το παράρτημα του ξένου πανεπιστημίου θα είναι σαν να πήγαινες στο ξένο πανεπιστήμιο. Αν κάποιος έρθει και καταφέρει να φτιάξει ένα πανεπιστήμιο παραπλήσιο του ΕΜΠ θα του βγάλω το καπέλο. Όμως επειδή το θέμα δεν είναι στο ΕΜΠ και στην Ιατρική (για να φτιαχτούν τέτοιας ποιότητας πανεπιστήμια στην Ελλάδα είναι πολλά τα λεφτά Άρη) αλλά σε σχολές με σπουδές χωρίς τρομερές υποδομές και απαιτήσεις εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θα δημιουργηθούν ΙΕΚ τα οποία θα θεωρούνται πανεπιστήμια. Επίσης αυτό που είδα (περί παράλληλης συμμετοχής σε κρατικό και μη κρατικό εκπαιδευτήριο) νομίζω είναι παράνομο στην Ελλάδα.

Και κάτι τελευταίο. Χωρίς να θεωρώ τον Έλληνα αυτοκαταστροφικό έχω την υποψία ότι μόνο λαμογιές θα προκύψουν από αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χτυπιέστε για το αναγνωριστούν τα ιδιωτικά ή όχι. Αν επιχειρήσεις εντοπίσουν κάποια ιδιωτική σχολή με μεγαλύτερη αντικειμενική αξία (προσωπικά θεωρώ παρά πολύ εύκολο κάποια ιδιωτική σχολή να ανταγωνιστεί ακόμη και τα βαριά ονόματα δημοσιών πανεπιστήμιων) θα την προτιμούν ακόμη και αν το κράτος δηλώνει ότι είναι σαν το Δημοτικό.
Πολύ απλά γιατί μόνο οι ιδιωτικές επιχειρήσεις φαίνεται να σε ενδιαφέρουν. Για πάρα πολύ κόσμο όμως υπάρχει και το δημόσιο. Δεν δέχομαι λοιπόν, σε όλα τα χρόνια της εκπαίδευσης μου να είμαι σωστός και να μου παίρνει τη δουλειά ένας μέτριος (στην καλύτερη περίπτωση) που εξισώθηκε με μένα μόνο και μόνο γιατί για 2-3 χρόνια της ζωής του έσκασε λεφτά σε ένα ιδιωτικό.

Σίγουρα υπάρχουν οι ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ που θα προτιμήσουν το ιδιωτικό κολέγιο/πανεπιστήμιο γιατί ίσως τους προσφέρει περισσότερα, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία θα είναι άτομα που απλά δεν είχαν τα φόντα για κάτι άλλο.. Μέχρι να φτιαχτεί ένα αξιόλογο ιδιωτικό, χιλιάδες άτομα θα έχουν βγει (και θα συνεχίσουν να βγαίνουν) από τα εκατοντάδες άλλα μη αξιόλογα ιδιωτικά ιδρύματα παίρνοντας θέσεις που ΔΕΝ τις αξίζουν.

Θεωρώ λογικό λοιπόν όσοι ενδιαφέρονται να εργαστούν στον ιδιωτικό τομέα, να μη νιώθουν να απειλούνται αφού εκεί ο εργοδότης ξεχωρίζει τα πτυχία. Απλό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αφού έχετε αυτή την άποψη για τα Ιδιωτικά, τότε γιατί εκτιμάτε Yale, MIT κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Αφού έχετε αυτή την άποψη για τα Ιδιωτικά, τότε γιατί εκτιμάτε Yale, MIT κτλ;

Τώρα καλά...Συγκρίνεις τα Yale, M.I.T. και τόσα άλλα με το New York College και δε συμμαζεύεται...;;; :eek:
Κι εγώ δε διαφωνώ με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά πρέπει πρώτα να μου αποδείξουν την αξία τους...Τα όσα αναφέρεις έχουν αποδείξει την αξία τους εδώ και κάτι δεκαετίες...
Το M.I.T. μάλιστα το έχω επισκεφτεί και έχω και ένα φίλο ο οποίος σπουδάζει εκεί...Και καλά να το επισκεφτείς αλλά και αν ακούσεις για τα τμήματα που υπάρχουν εκεί, για την έρευνα που γίνεται και την οργάνωσή τους θα ντραπείς... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τώρα καλά...Συγκρίνεις τα Yale, M.I.T. και τόσα άλλα με το New York College και δε συμμαζεύεται...;;; :eek:
Κι εγώ δε διαφωνώ με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά πρέπει πρώτα να μου αποδείξουν την αξία τους...Τα όσα αναφέρεις έχουν αποδείξει την αξία τους εδώ και κάτι δεκαετίες...
Το M.I.T. μάλιστα το έχω επισκεφτεί και έχω και ένα φίλο ο οποίος σπουδάζει εκεί...Και καλά να το επισκεφτείς αλλά και αν ακούσεις για τα τμήματα που υπάρχουν εκεί, για την έρευνα που γίνεται και την οργάνωσή τους θα ντραπείς... :/:
Μήπως όμως δεν υπάρχουν εφάμιλλα ιδιωτικά στην Ελλάδα, επειδή ακριβώς δεν θεωρούνται ίσα με τα δημόσια;
Απλά μια σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Η Ελλάδα θα έχει τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που της αξίζουν όπως έχει το δημόσιο που της αξίζει, το σύστημα υγείας που της αξίζει και όλα τα συναφή. :)

Aπομιμήσεις ιδρυμάτων.


Τόσα χρόνια όλα παραμελημένα και ξαφνικά τα κολέγια γίνανε πανάκεια.
Τα αφήσαμε να μαραζώσουν τα έρμα τα δημόσια ιδρύματα και τώρα ψάχνουμε λύσεις για το καλό της παιδείας και των σπουδαστων στο μέτριο ιδιωτικό τομέα :D.

χοχο

Eπί του θέματος συμφωνώ με Ρέζιντεντ γενικά.

Δεν έχω και τόση καούρα πια, έχω μπει στην κρεατομηχανή εδώ και κάποιο καιρό και οι αριστερές μου ανησυχίες κοπάσαν κάπως.

Αλλά όπως και να το κάνεις όλοι έχουμε κάποια επαφή με αυτού του είδους τα "κολέγια", κάποιοι δουλέψαμε και σε αυτά (θλιβερές εποχές!) και όσο θυμάμαι το ""επίπεδο"" των ιδρυμάτων εκείνων και των σπουδαστών που είχαν την τύχη να μου κάνουν τη ζωή δύσκολή ή εγώ είχα την τύχη να μην τους έχω γνωρίσει καν (γιατί "μαντάμ πλερώνω και αν δε θέλω στην τάξη δεν μπαίνω" και "κοριτσάκι σε αυτή τη λίστα που έχεις εκεί βάλε μου και ένα 9.5 να βρίσκεται, πάω να πιω ένα καφέ τώρα") θλίβομαι, τίπτομαι και φρίττω.

Σας εύχομαι ποτέ να μη χρειάστείτε κάποιο πρώην μαθητή μου.

Γενικεύσεις οφ κορς, όλο και κάποιο καλό θα διασώζεται, αλλά τι να το κάνεις! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Μήπως όμως δεν υπάρχουν εφάμιλλα ιδιωτικά στην Ελλάδα, επειδή ακριβώς δεν θεωρούνται ίσα με τα δημόσια;
Απλά μια σκέψη...

Υπάρχει κάποιο κολλέγιο (δε χρησιμοποιώ τον όρο ιδιωτικό επειδή στην Ελλάδα ακόμα δεν υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια) που να έχει αποδείξει την αξία του στην Ελλάδα;;;
Που να είναι εφάμιλλο ή και ανώτερο από κάποιο δημόσιο πανεπιστημιακό ίδρυμα που διδάσκει κάτι περεμφερές;;;
Και εκτός των άλλων τα ιδιωτικά κολλέγια στην Ελλάδα ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια τα τελευταία 20 χρόνια νομίζω...Μην τα συγκρίνουμε με παγκοσμίου φήμης ιδιωτικά πανεπιστήμια που ιδρύθηκαν κοντά στο 1900...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιατί είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν θα υπάρξει πότε στο μέλλον αξιόλογη σχολή; Θεωρείς ότι είναι τόσο δύσκολο να ανταγωνιστεί κάποιος τα δημόσια πανεπιστήμια;

Σίγουρη δεν είμαι ούτε για το όνομα μου ;):P
Θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να συμβαδίσει η έννοια "κέρδος επιχείρησης"-εκπαίδευση/παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να λοιπόν που μας έρχεται μια σχετική είδηση, πάνω στην ώρα:

Κολέγιο Πληροφορικής δημιουργούν καθηγητές ΑΕΙ σε συνεργασία με γαλλικό Πανεπιστήμιο

21-11-08 Πανεπιστημιακοί πρότειναν σε γαλλικό πανεπιστήμιο να δημιουργήσουν στην Ελλάδα κολέγιο Πληροφορικής με συμφωνία δικαιόχρησης (franchise). Η πληροφορία έχει προκαλέσει αντιδράσεις, ενώ αναμένεται εσωτερική έρευνα στο ΑΕΙ στο οποίο διδάσκουν οι εν λόγω καθηγητές.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Το Βήμα, ερευνητική ομάδα μεγάλου πανεπιστημίου της Αθήνας έστειλε επιστολή σε γαλλικό πανεπιστήμιο προτείνοντας την ίδρυση «κολεγίου Πληροφορικής». Μάλιστα, στην επιστολή τους αναφέρουν για τα ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια ότι «η δημοτικότητά τους μειώνεται σταθερά» λόγω των μεγάλων ποσοστών αποτυχίας στις πανελλαδικές εξετάσεις και των πολυήμερων απεργιών του προσωπικού τους. Για τους λόγους αυτούς δηλώνουν ότι γονείς και φοιτητές στην Ελλάδα προτιμούν τα ιδιωτικά κολέγια.
[...]
«Η νέα νομοθεσία καθιστά πλέον ευκολότερη την ίδρυση ιδιωτικών Ιδρυμάτων που θα ονομάζονται 'κολέγια'. Αυτά τα κολέγια θα μπορούν να συνάπτουν συμφωνίες δικαιόχρησης με ξένα πανεπιστήμια και να παρέχουν πτυχία σε φοιτητές τα οποία θα θεωρούνται 'ισότιμα' με αυτά που εκδίδουν τα δημόσια πανεπιστήμια, όπου δεν απαιτούνται από την ελληνική νομοθεσία άλλες εξετάσεις (κάτι που δεν είναι δυνατόν για φοιτητές Νομικής και Ιατρικής)» σημειώνεται μεταξύ άλλων.
[...]
Σχετικα, ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών Χρ.Κίττας δήλωσε: «Αυτό το φαινόμενο παρουσιάστηκε και σε άλλες χώρες, όπως η γειτονική μας Τουρκία, όπου άνοιξαν ξαφνικά πολλά ιδιωτικά Ιδρύματα. Δόθηκαν καλύτεροι μισθοί και πολλοί καθηγητές δημοσίων ΑΕΙ άφησαν τις θέσεις τους για τον ιδιωτικό τομέα. Πολλά νέα Ιδρύματα όμως έκλεισαν και τελικά έμειναν ανοιχτά στη χώρα μόνο τα μεγάλα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Είναι πιθανόν ο κίνδυνος να στρατολογηθούν άξιοι πανεπιστημιακοί σε αντίστοιχα εγχειρήματα να πλησιάζει και τη χώρα μας».

Για κίνδυνο «αφαίμαξης» των ελληνικών δημόσιων πανεπιστημίων από αντίστοιχες κινήσεις κάνει λόγο και ο πρύτανης του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου Κ.Μουτζούρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
A και ένα μικρό κουτσομπολιό σχετικά με τον κρατικό έλεγχο σε αυτού του είδους τα μαγαζάκια/επιχειρήσεις!

Εκεί που δούλευα εγώ, ξέραμε ότι θα έχουμε έλεγχο αιφνιδιαστικό από το υπουργείο, πριν το μάθει ο επιθεωρητής που θα έκανε τον έλεγχο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν θα πήγαινα σε ένα κολλέγιο...Όχι δα...Ήθελα να γίνω μηχανικός και αυτό θα γίνω...Όχι ένας απλός εργαζόμενος όπως όλοι εκείνοι που βγαίνουν από τα κολλέγια...

Θεωρίες αγαπητέ μου. Στη δουλειά μου έχουμε δύο χημικούς μηχανικούς από το ΑΠΘ. Απλοί εργαζόμενοι μουτζούρηδες είναι, εξειδικευμένοι βιομηχανικοί εργάτες με τον κατώτερο μισθό. Σιγά τα ωά δηλαδή. "Γιατί δεν φεύγεις να πας σε άλλη δουλειά ρε φίλε;" ρωτάω το συνάδελφο. "Πού να βρω άλλη τέτοια δουλειά, στην Ελλάδα η βιομηχανία είναι υπανάπτυχτη" απαντά αυτός. Καλό να κάνεις όνειρα, όχι όμως να ζεις και μέσα σε αυτά...


Δεν θα μου φαινόταν καθόλου απίθανο αν στον ιδιωτικό τομέα ένας απόφοιτος του έπαιρνε πολύ περισσότερα από κάποιον απόφοιτο του τμήματος μου (Πληροφορική ΟΠΑ). Αυτά που μαθαίνουν είναι πιο χρήσιμα.-

Οι O.P.A. ("shame on you γραμματείς και φαρισαίοι, you' re hypocrits") ήταν κι αυτόι από την ίδια σχολή; Έμαθαν ενδιαφέροντα πράγματα στ' αλήθεια...:hehe:

1. Απ'οσο ξέρω και στροφάρω (λίγο δλδ:P) για τη δική μου τη σχολή δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, αλλά και να υπήρχε , μετά το διάβασμα που έριξα και που ρίχνω για να μπω στο Ιατρικό του ΑΠΘ, σιγά και μην έφευγα... Πλας ουάν : Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να επιβαρύνω οικονομικά τους γονείς μου περεταίρω.

Υπάρχει το αντίστοιχο περίφημο Βουλγάρικο-Ρουμάνικο-Γιουγκοσλάβικο πανεπιστήμιο με τα μαθήματα να τα περνάει κανείς με μπαχτσίσι ή με δώρο (καφέ, λάδι κλπ), όπως είπε και ο George. Επειδή τυγχάνει να έχω προσωπική και μακρόχρονη εμπειρία επί του θέματος, η ασχετοσύνη των γιατρών που προέρχονται από τέτοια ιδρύματα, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, είναι πέραν κάθε ορίου φαντασίας. Ο θεός να μας φυλάει δηλαδή...

3.Άν όμως αύριο μεθαύριο ένας Αμερικάνος αποφασίσει να χτίσει ιδιωτικό πανεπιστήμιο με γνωστή και σεβαστή επωνυμία (π.χ. Yale ή όπως γράφεται) για δικηγόρτους ή κάτι αντίστοιχο για γιατρούς, σκεφτείτε τί χαμός θα γίνει από άτομα που καλώς ή κακώς δεν εισήχθησαν στα αντίστοιχα κρατικά. Αλλά αν ήσασταν ο ιδιωκτήτης του πανεπιστημίου θα θυσιάζατε άραγε το σεβαστό "όνομα" και τη "φήμη" του πανεπιστημίου σας, βάζοντας μέσα άτομα που δεν πληρούν κάποιες προϋποθέσεις;

Μακάρι να είχαμε τέτοιου επιπέδου ξένα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Όχι, δεν θα διακύβευε κανείς το όνομα ενός τέτοιου ιδρύματος, ώστε να "χαρίζει" πτυχία σε αστοιχείωτους. Το πρότυπο αυτών των ιδιωτικών πανεπιστημίων γιατί φαντάζει απρόσιτο για τα ελληνικά δεδομένα, μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος;


Πολύ απλά γιατί μόνο οι ιδιωτικές επιχειρήσεις φαίνεται να σε ενδιαφέρουν. Για πάρα πολύ κόσμο όμως υπάρχει και το δημόσιο. Δεν δέχομαι λοιπόν, σε όλα τα χρόνια της εκπαίδευσης μου να είμαι σωστός και να μου παίρνει τη δουλειά ένας μέτριος (στην καλύτερη περίπτωση) που εξισώθηκε με μένα μόνο και μόνο γιατί για 2-3 χρόνια της ζωής του έσκασε λεφτά σε ένα ιδιωτικό.
Ε καλά, τους περισσότερους στην Ελλάδα ακριβώς το δημόσιο τους ενδιαφέρει. Θα σου πήγαινε αγαπητέ μου, γάντι μάλιστα...(χωρίς καμμία διάθεση υποτίμησης του δημοσίου, προσφέρει ασφάλεια, σιγουριά και άνεση, σε αντίθεση με τον ιδιωτικό τομέα που προσφέρει μόνο σκληρό ανταγωνισμό).
"Κι εγώ δεν δέχομαι να μου παίρνει τη θέση ένας μέτριος που με ξεπερνά τυπικά, μόνο και μόνο επειδή έσκασε ένα κάρο λεφτά σε φροντιστήρια και παπαγάλισε τις άχρηστες έως επιζήμιες γνώσεις του λυκείου, προκειμένου να περάσει σ' ένα πανεπιστήμιο, όπου όσοι μπαίνουν κάποτε μοιραία βγαίνουν με πτυχίο", θα μπορούσε να πει κι ένας απόφοιτος ιδιωτικού πανεπιστημίου ή κολεγίου.
Έχω γνωρίσει πολλούς μέτριους έως άσχετους απόφοιτους κρατικών πανεπιστημίων, για να μπορώ ν' ακούω αυτούς τους αφορισμούς, χωρίς να πέφτω απ' την καρέκλα μου γελώντας (Rofl).

Θεωρώ λογικό λοιπόν όσοι ενδιαφέρονται να εργαστούν στον ιδιωτικό τομέα, να μη νιώθουν να απειλούνται αφού εκεί ο εργοδότης ξεχωρίζει τα πτυχία. Απλό; :)

Καθόλου απλό. Η δουλειά που κάνω δεν έχει καμμία σχέση με το πτυχίο μου, ούτε καν με το μεταπτυχιακό μου. Έχω πάρει τη θέση από έναν χημικό μηχανικό κι η εργασία μου εκτιμάται ιδιαίτερα από τον εργοδότη μου. Δεν υπάρχουν θέσφατα στον ιδιωτικό τομέα, γι' αυτό σου λέω...δημόσιο και πάλι δημόσιο καλέ μου...:)

Υπάρχει κάποιο κολλέγιο (δε χρησιμοποιώ τον όρο ιδιωτικό επειδή στην Ελλάδα ακόμα δεν υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια) που να έχει αποδείξει την αξία του στην Ελλάδα;;;
Που να είναι εφάμιλλο ή και ανώτερο από κάποιο δημόσιο πανεπιστημιακό ίδρυμα που διδάσκει κάτι περεμφερές;;;
Και εκτός των άλλων τα ιδιωτικά κολλέγια στην Ελλάδα ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια τα τελευταία 20 χρόνια νομίζω...Μην τα συγκρίνουμε με παγκοσμίου φήμης ιδιωτικά πανεπιστήμια που ιδρύθηκαν κοντά στο 1900...

Μήπως η γενικότερη νοοτροπία μας επί του θέματος φταίει που δεν έρχονται τέτοιου επιπέδου ξένα ιδρύματα να ανοίξουν παραρτήματα στη χώρα μας; Μήπως η αποθέωση καθετί του δημοσίου σ' αυτή τη χώρα δεν επιτρέπει την άνθιση υψηλού επιπέδου ιδιωτικών πρωτοβουλιών εδώ; (συνέχεια προβληματισμού που εξέθεσα παραπάνω)...

Σίγουρη δεν είμαι ούτε για το όνομα μου ;):P
Θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να συμβαδίσει η έννοια "κέρδος επιχείρησης"-εκπαίδευση/παιδεία.

Η έννοια "προσωπικό κέρδος" των καθηγητάδων του δημόσιου ΑΕΙ πώς συμβιβάζεται με την εκπαίδευση-παιδεία; Ξέρεις καλά ότι ένα από τα πλέον παθογενή στοιχεία των ελληνικών πανεπιστημίων είναι το ότι οι καθηγητές τα βλέπουν ως μέσα προώθησης των προσωπικών τους οικονομικών συμφερόντων. Με τα επιδοτούμενα προγράμματα γίνεται ένας χαμός. Τι είδους επιχείρημα είναι αυτό, δεν κατανοώ...
Εκτός αν όντως σε λένε αλλιώς και σε έχω μπερδέψει με κάποια άλλη, ή άλλο ίσως...:D:P

A και ένα μικρό κουτσομπολιό σχετικά με τον κρατικό έλεγχο σε αυτού του είδους τα μαγαζάκια/επιχειρήσεις!

Εκεί που δούλευα εγώ, ξέραμε ότι θα έχουμε έλεγχο αιφνιδιαστικό από το υπουργείο, πριν το μάθει ο επιθεωρητής που θα έκανε τον έλεγχο :D

Κι εμείς στη δουλειά ξέρουμε πότε θα έρθει ο έλεγχος και τα έχουμε όλα στην εντέλεια, δεν μου κάνει καμμία εντύπωση αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μακάρι να είχαμε τέτοιου επιπέδου ξένα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Όχι, δεν θα διακύβευε κανείς το όνομα ενός τέτοιου ιδρύματος, ώστε να "χαρίζει" πτυχία σε αστοιχείωτους. Το πρότυπο αυτών των ιδιωτικών πανεπιστημίων γιατί φαντάζει απρόσιτο για τα ελληνικά δεδομένα, μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος;
Απαντώντας για μένα και μόνο: Γιατί δεν το βλέπω ως τώρα να γίνεται σε αυτά που ήδη υπάρχουν, λειτουργούν και θα αναγνωριστούν. Μακάρι να γίνουν και να είναι καλά... Προσωπικά η καλύτερη μου! Πρώτη μούρη θα μπορούσα να γίνω ενώ στο δημόσιο, μιας κ δεν κουβαλάω προτζέκτορες [κάνουν κακό στη μέση μου :P] δεν το βλέπω... Αλλά το εύκολο κέρδος είναι πάντοτε κύριος γνώμονας. ΜΑΚΑΡΙ [και το λέω με απόλυτη ειλικρίνια] να διαψευστώ :)

Έχω γνωρίσει πολλούς μέτριους έως άσχετους απόφοιτους κρατικών πανεπιστημίων, για να μπορώ ν' ακούω αυτούς τους αφορισμούς, χωρίς να πέφτω απ' την καρέκλα μου γελώντας (Rofl).
Σειρά μυο να πέσω από την καρέκλα μου γελώντας, αν αυτό λογίζεται ως επιχείρημα υπέρ των ιδιωτικών. Ο κακός απόφοιτος ΑΕΙ ή ΤΕΙ δεν αντιστοιχεί σε καλό απόφοιτο κολλεγίου. Μπορούν να είναι εξίσου κακοί και οι δύο ή ο ένας χειρότερος από τον άλλο ;)


Η έννοια "προσωπικό κέρδος" των καθηγητάδων του δημόσιου ΑΕΙ πώς συμβιβάζεται με την εκπαίδευση-παιδεία; Ξέρεις καλά ότι ένα από τα πλέον παθογενή στοιχεία των ελληνικών πανεπιστημίων είναι το ότι οι καθηγητές τα βλέπουν ως μέσα προώθησης των προσωπικών τους οικονομικών συμφερόντων. Με τα επιδοτούμενα προγράμματα γίνεται ένας χαμός. Τι είδους επιχείρημα είναι αυτό, δεν κατανοώ...
Εκτός αν όντως σε λένε αλλιώς και σε έχω μπερδέψει με κάποια άλλη, ή άλλο ίσως...:D:P
κάτσε περίμενε... Η Σοφία είμαι εγώ έτσι? :D:P
Στα σοβαρά τώρα. Γνώμη μου: ΑΝ είναι έτσι στο δημόσιο [που είναι] "φοβάμαι" να σκεφτώ πώς θα είναι στο ιδιωτικό. Άποψη (τη μεταφέρω αυτούσια) ενός ανωτέρου μου κατά 4 κλάσεις στην προηγούμενη μου δουλεια: "δεν πάει να καεί το μπ^&%$λο. ΕΓΩ να βγάλω λεφτά και να κάνω όνομα για να βρω μετά καλή δουλειά". Αυτοί είμαστε. Και οκ, αν διακυβέυονται τα mms που (δεν) θα στείλεις πάει και έρχεται. Όταν διακυβέυεται όμως η παιδεία... πόση ανοχή να δείξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_turtle

Νεοφερμένος

Ο thodoris_turtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω πιστευω στον δημοσιο χαρακτηρα της εκπαιδευσης οπου ολα τουλαχιστον τα βασικα σου προσφερονται δωρεαν. Οι πολιτικες των δικομματικων κυβερνησεων ειναι υπευθυνες για το χαλη που επικρατη στην δημοσια παιδεια και πρεπει να τους τιμορησουμε . Η αντιλαϊκη τους πολιτικη ειναι υπευθηνη για την υποχρηματοδοτηση της δημοσιας παιδειας και δεν πρεπει να μηνουμε με σταυρομενα τα χερια πρεπει να αγωνιστουμε για την παιδεια που μας αξιζει

Δεν ειμαι υπερ τις επιχηρηματικης λειτουργιας των πανεπιστιμιων ουτε υπερ των κολεγιων

Ειμαι υπερμαχος του δημοσιου πανεπιστιμιου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν το είπα για εντυπωσιακό αυτό για τον έλεγχο, απλά αν θυμάμαι καλά, βασικό επιχείρημα όλων ήταν ότι θα ελέγχονται κρατικά.

Και απλά ήθελα να πω ότι ο κρατικό έλεγχος με τίποτα δεν είναι εγγύηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_turtle

Νεοφερμένος

Ο thodoris_turtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν το είπα για εντυπωσιακό αυτό για τον έλεγχο, απλά αν θυμάμαι καλά, βασικό επιχείρημα όλων ήταν ότι θα ελέγχονται κρατικά.

Και απλά ήθελα να πω ότι ο κρατικό έλεγχος με τίποτα δεν είναι εγγύηση.

Σιγουρα δεν ειναι εγγυηση γιατι η πολιτικη τους ειναι αναξιοπιστη , αφερεγγεια και ακρως αντιλαϊκη και νεοφιλελευθερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα σου πήγαινε αγαπητέ μου, γάντι μάλιστα...(χωρίς καμμία διάθεση υποτίμησης του δημοσίου, προσφέρει ασφάλεια, σιγουριά και άνεση, σε αντίθεση με τον ιδιωτικό τομέα που προσφέρει μόνο σκληρό ανταγωνισμό).
"Κι εγώ δεν δέχομαι να μου παίρνει τη θέση ένας μέτριος που με ξεπερνά τυπικά, μόνο και μόνο επειδή έσκασε ένα κάρο λεφτά σε φροντιστήρια και παπαγάλισε τις άχρηστες έως επιζήμιες γνώσεις του λυκείου, προκειμένου να περάσει σ' ένα πανεπιστήμιο, όπου όσοι μπαίνουν κάποτε μοιραία βγαίνουν με πτυχίο", θα μπορούσε να πει κι ένας απόφοιτος ιδιωτικού πανεπιστημίου ή κολεγίου.
Έχω γνωρίσει πολλούς μέτριους έως άσχετους απόφοιτους κρατικών πανεπιστημίων, για να μπορώ ν' ακούω αυτούς τους αφορισμούς, χωρίς να πέφτω απ' την καρέκλα μου γελώντας (Rofl).
Καταρχάς, δεν μπορώ να μην σχολιάσω το rofl (:worry:), δεν περίμενα να έχεις μπει τόοοοοσο πολύ στη ζωή του ίντερνετ και προσωπική μου άποψη είναι (αν τη θες δλδ) δεν σου πάει να μιλάς έτσι. :)

Κατά δεύτερον, το ότι μου πάει γάντι το δημόσιο πως να το πάρω ακριβώς; Θα είμαι πολύ εύθικτος αν πω ότι μου φάνηκε υποτιμητικό για μένα (και όχι για το δημόσιο για το οποίο δικαιολογήθηκες); :confused:

Κατά τρίτον, ποσοστιαία και μόνο αν το δεις στην Ελλάδα, πες μου πραγματικά που θεωρείς ότι υπάρχει καλύτερο "υλικό" σπουδαστών, στα δημόσια Πανεπιστήμια ή στα Ιδιωτικά Ιδρύματα; Γιατί και εγώ πιστεύω ότι και στα δημόσια υπάρχουν "μέτριοι" αλλά θεωρώ ότι στα ιδιωτικά προς το παρόν η πλειοψηφία είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτριοι. Οπότε δεν ξέρω τι αφορισμούς ακούς, αλλά τα πράγματα έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι όποιος προτιμάει τα κολέγια το κάνει για ευκολία απλά επειδή ποτέ δεν προσπάθησε να θέσει στόχους και να τους πετύχει και επειδή τα θέλει όλα εύκολα.Αυτός ο άνθρωπος όταν θα τον πάρω στη δουλειά και θα τον στριμώξω το πιο πιθανό είναι να με κρεμάσει και να φύγει παρά να μου βγάλει δουλειά.

Επίσης να πω κάτι για την απάντηση της Michelle στο ότι μαθαίνουν πιο στοχευμένα πράγματα στα κολέγια.
Ναι ο απόφοιτος του NYC θα μπορεί να ξεκινήσει να βλέπει ένα πρόγραμμα σε java ίσως να είναι από τους καλούς και να μπορεί αμέσως να γράψει και κάποιο κώδικα. Επειδή όμως ξέρεις καλά ότι στη πληροφορική οι τεχνολογίες αλλάζουν με ταχύτητα φωτός είσαι σίγουρη ότι ο ίδιος απόφοιτος θα μπορέσει να εναρμονιστεί σε κάποιο καινούριο τρόπο ανάπτυξης; Προσωπικά πιστεύω πως όχι γιατί δεν έχει το υπόβαθρο να εναρμονιστεί μιας και έμαθε στοχευμένα κάτι και όχι πως να σκέφτεται γενικά και να το κάνει συγκεκριμένο μετά σε κάποια γλώσσα.

Και ναι υπάρχουν δημόσια πανεπιστήμια που κάνουν και fortran και pascal και assembly και cobol..Αυτό γιατί για σένα είναι τόσο κακό; Απλά έχουν πλήρη αντίληψη της εξέλιξης στις γλώσσες προγραμματισμού από γλώσσες μηχανής εως και αντικειμενοστραφή προγραμματισμό. Που το κακό;

Υπόψιν ότι μιλάμε για τα ελληνικά ιδιωτικά πανεπιστήμια και κολέγια στα οποία δεν γίνεται η ίδια δουλειά με αυτά του εξωτερικού.Και πιστεύω ότι αυτός που ανέφερε για MIT Yale έκανε πλάκα έτσι; Αλίμονο αν συγκρίνουμε τα ελληνικά ιδιωτικά με αυτά....Ούτε στον ύπνο μας τέτοια ιδρύματα εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top