Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αμοιβαία τα αισθήματα. :)

Εσύ τι λες;
κοίτα θα φτιάξω όταν είνα τα pm και θα τα πούμε.

νομίζω όχι. Δίνουν; δε ξέρω. 6 μόνο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
:clapup:μπράβο veni! όντως γεμίζει το στόμα!!
επιμένω στη συνέντευξη όμως, που δυστυχώς και κακώς είναι όλα τα λεφτά:mad:
cosmopolitan συ σε ποιο πανεπιστημιο και σε ποιο τμημα εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οκ.
Πλέον όλες έχουν.

Σταύρο το μεταπτυχιακό είναι πιο εύκολο από το προπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
cosmopolitan συ σε ποιο πανεπιστημιο και σε ποιο τμημα εισαι?

Κοίτα δε θα θελα να το πώ δημοσίως τώρα αυτό. Εκεί που μαι είμαι πολύ ικανοποιημένος πάντως, και επειδή γννωρίζω πολλά πράγματα για αγγλία και συμβουλέυω εδώ, καλό θα ταν να μη πώ.

Πάντως oxbridge δεν είμαι. Κράτα αυτά που σου πα πάνω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γιατι τετοια εμμονη με τη συνεντευξη? Εμενα μου φαινεται απο τα ευκολα κομματια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Γιατι τετοια εμμονη με τη συνεντευξη? Εμενα μου φαινεται απο τα ευκολα κομματια. :P
Χαχα.
όταν φτάσει η ώρα θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
παιδια θα μπορουσε να μου γραψει καποιος τα κριτηρια εισαγωγης στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο.ενδιαφερομαι για νομικη(μονο μεταπτυχιακα).δε μπορω να τα βρω στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τσέκαρε εδώ: https://www.ox.ac.uk/admissions/postgraduate_courses/apply/index.html
Κάπου θα τα λέει ανάμεσα στα πολλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σταύρος 95

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

El_Muse

Νεοφερμένος

Η El_Muse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
λοιπον...φετος θετικη και σκεφτομαι κτ προς φαρμακευτικη...ειμαι πλ καλη μαθητρια απλα οχι η αριστη που θα γραψει και εκεινους τους τρελους βαθμους πανελληνιες.λοιπον ενας γνωστος μας δουλευει στην οξφορδη με την οικογενεια του...αρχετεκτονας...κ εχει εκει κ περα δωθε με το πανεπηστημιο οπου παραδιδει κ κτ μθμτα καμια φορα κ μ ειπε ν προσπαθησω ν παρω υποτροφια ν παω εκει για ιατρικη!
οκ ναι...με φωτησε :P τι πρεπει να κανω λοιπν εγω τρ γ το συγγκεκριμενο πανεπηστημιο?? και πως θα καταφερω να παρω υποτροφια εκει??...αν καποιος εχει γνωστους ή σχεσεις με αγγλια κλπ κλπ ασ με βοηθησει γτ λατρευω την ευρωπη και η ιδεα μου αρεσει πολυ!! :)))

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 70-72 προήλθαν απόάλλο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αργησες για μερικα χρονακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Muse

Νεοφερμένος

Η El_Muse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τι εννοεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
τι εννοεις? :P
Νομίζω ότι ο Νίκος εννοεί περίπου τα εξής:
1. Υποτροφίες δεν υπάρχουν για προπτυχιακά στην Αγγλία, τουλάχιστον για τη διαμονή και λοιπά έξοδα (8.000-10.000 € το χρόνο).
Τα δίδακτρα για τους Ευρωπαίους έγιναν 9.000 λίρες το χρόνο. Το ποσό αυτό μπορείς να το κάνεις προσωπικό δάνειο με την Αγγλική κυβέρνηση, που θα αποπληρώσεις αργότερα. Εδώ ίσως υπάρχει κάποια μικρή υποτροφία, ένα ποσοστό επί των διδάκτρων.
2. Στην Ιατρική νομίζω ότι δεν περνάς μόνο με το απολυτήριο και τις πανελλήνιες. Μάλλον θέλει τα δικά τους A Levels ή άλλες εξετάσεις πιο ειδικές. Δε γνωρίζω λεπτομέρειες.
3. Για την Οξφόρδη δε αρκεί απλά να είσαι πολύ καλή, πρέπει να είσαι άριστη, αν θες να έχεις κάποιες ελπίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο Νίκος εννοεί περίπου τα εξής:
1. Υποτροφίες δεν υπάρχουν για προπτυχιακά στην Αγγλία, τουλάχιστον για τη διαμονή και λοιπά έξοδα (8.000-10.000 € το χρόνο).
Τα δίδακτρα για τους Ευρωπαίους έγιναν 9.000 λίρες το χρόνο. Το ποσό αυτό μπορείς να το κάνεις προσωπικό δάνειο με την Αγγλική κυβέρνηση, που θα αποπληρώσεις αργότερα. Εδώ ίσως υπάρχει κάποια μικρή υποτροφία, ένα ποσοστό επί των διδάκτρων.
2. Στην Ιατρική νομίζω ότι δεν περνάς μόνο με το απολυτήριο και τις πανελλήνιες. Μάλλον θέλει τα δικά τους A Levels ή άλλες εξετάσεις πιο ειδικές. Δε γνωρίζω λεπτομέρειες.
3. Για την Οξφόρδη δε αρκεί απλά να είσαι πολύ καλή, πρέπει να είσαι άριστη, αν θες να έχεις κάποιες ελπίδες.

Επειδή έχω επικοινωνήσει με το εν λόγω πανεπιστήμιο με mails,ΔΕΝ δέχονται Έλληνες μαθητές μόνο με το εθνικό απολυτήριο με πανελλαδικές.Θέλουν οπωσδήποτε και 2 A - levels.

Δέχονται foundations αναγνωρισμένα από πανεπιστήμια της Αγγλίας,πχ warwick,birmingham κτλ,άλλα για να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες πρέπει να ξεχωρίσεις και στο foundation,και να έχεις κάνει πιθανών και κάτι άλλο παράλληλα.

Επίσης αν θες από το 1ο έτος ενός πανεπιστημίου,να μεταβείς στην Οξφόρδη,θα ξαναμπείς στο 1ο έτος σπουδών της Οξφόρδης.Δε θα συνεχίσεις στο 2ο έτος.Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Aαα!Ξέχασα να πω ότι μπορείς να μπεις και με εξετάσεις SAT.Οχι ως κάτι συμπληρωμετικό...κανονικά,σαν κρητίριο εισαγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harvard

Νεοφερμένος

Η harvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
φήμες λένε ότι το harvard και MIT ήδη σου έχουν κάνει πρόταση να διδάξεις. Με συγχωρείς αλλά δεν έχεις ιδέα για το τί πράγμα μιλάς. Καταλαβαίνω πως έχεις ένα σύμπλεγμα κατωτερότητας και προσπαθείς απεγνωσμένα να αναβαθμίσεις ένα πανεπιστήμιο που μέχρι πρότινος κάνατε ανατομία σε σαπισμένο πτώμα, ή που σαν τιμωρία καθαρίζατε τα αίματα απο κάτω. Αυτό όμως δε σου δίνει κανένα δικαίωμα να παίζεις με ταόνειρα ενός παιδιού που θέλει να πάει ψηλότερα. Αν κάιτ κατέστρεψε αυτή τη χώρα είναι άνθρωποι που θέλουν να ρίξουν το επίπεδο και όχι να το ανεβάσουν. Και εν πάσει περιπτώσει, αν εσύ θα ένιωθες ασφαλής να πας σε ένα γιατρό στη Ρουμανία να σε χειρουργήσει δικαίωμα σου. η συντριπτική πλειονότητα των ανθρώπων ωστόσο, θα προτιμούσε κάποιον απο την Οξφόρδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top