Να τιμωρείται ή όχι η βλασφημία;

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αδιαφορω επισης, που εχει στηριξει ολη του την ζωη.Εχω δικαιωμα να χλευαζω οτιδηποτε θεωρω ηλιθιο και αντιεπιστημονικο

Μαγκιά σου...και εγώ είμαι της ίδιας άποψης, αλλά εσύ ξεχνάς ότι δεν έχεις μόνο δικαιώματα αλλά και ευθύνες των πράξεών σου.Επίσης το κράτος έχει ευθύνη να υπαρασπιστεί τα συμφέροντα και τις ανάγκες της κοινωνίας, πιο συγκεκριμένα με την θέσπιση αυτού του νόμου υπερασπίζεται τα πιστεύω και τις ιδεολογίες της συντρηπτικής πλειοψηφίας των ατόμων της κοινωνίας.

Και προσωπικα,χεστηκα για την Ηθικη.

Το τι κάνεις εσύ δεν ενδιαφέρει κανένα.Επειδή εσύ χέστηκες για την ηθική δεν σημαίνει ότι χέστηκαμε όλοι για την ηθική.
Επειδή ακριβώς χέστηκες για την ηθική έχεις την ευθύνη της πράξης σου και σύμφωνα με τον νόμο υποτήθεται πως θα τημωρηθείς.

Και εδω γιατι προβαινεις σε μη επιστημονικα τεκμηριωμενα συμπερασματα?Ο Θεος δεν ειναι κατι βεβαιο,εσυ γιατι το παιρνεις ως δεδομενο?

Δεν νομίζω να το παίρνω ως δεδομένο, γιατί τόση ώρα μιλάμε για "πίστη".Επίσης η επιστήμη είναι αποδεδειγμένη στην πραγματικότητα, (όταν λέω πραγματικότητα εννοώ αυτό που μπορούμε να αντιληφθούμε), πέρα από την πραγματικότητα (δηλαδή πέρα από αυτό που μπορούμε να αντιληφθούμε) δεν χρειαζόμαστε επιστημη για να βγάλουμε συμπέρασμα, γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να βγάλουμε.Γι'αυτό και υπάρχει η πίστη, άλλοι πιστεύουν, άλλοι όχι ενώ δεν γνωρίζουν τίποτα.

Οκ,αλλά τι θεωρείς καταπάτηση;Η βλασφημία είναι η έκφραση διαφωνίας με ένα πολύ συγκεκριμένο θρησκευτικό πιστεύω.Με ίσως άκομψο τρόπο,οκ,αλλά δεν παύει να είναι λόγος.Δεν περιλαμβάνει οποιαδήποτε πράξη που θα εμπόδιζε με κάποιο τρόπο ένα πιστό να συνεχίσει να πιστεύει και να εκφράζει την πίστη του.
Και δε νομίζω ότι ένας άνθρωπος που έχει χτίσει τη ζωή του γύρω από την πίστη του σε μια θρησκεία μπορεί να κλονιστεί τόσο εύκολα απ'τη γνώμη ενός άλλου ανθρώπου εκτός και αν βρίσκει κάποια αλήθεια σ'αυτή.

Αυτός ο νόμος συμφωνώ ότι είναι γελοίος.Όταν έγραψα το πρώτο μου μήνυμα είπα ότι πρέπει να τημωρείται με άλλο τρόπο.Εννοείται πως δεν συμφωνώ με την θέσπιση αυτού του νόμου.Όμως όπως το κράτος φροντίζει για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, έτσι φροντίζει και γι'αυτό, αφού ως γνωστόν και το θρήσκευμα είναι ένα "ευαίσθητο" προσωπικό δεδομένο.
Απλά λέω την γνώμη μου.Δεν την επιβάλλω, εννοείται πως ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις και ιδεολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μαγκιά σου...και εγώ είμαι της ίδιας άποψης, αλλά εσύ ξεχνάς ότι δεν έχεις μόνο δικαιώματα αλλά και ευθύνες των πράξεών σου.Επίσης το κράτος έχει ευθύνη να υπαρασπιστεί τα συμφέροντα και τις ανάγκες της κοινωνίας, πιο συγκεκριμένα με την θέσπιση αυτού του νόμου υπερασπίζεται τα πιστεύω και τις ιδεολογίες της συντρηπτικής πλειοψηφίας των ατόμων της κοινωνίας.

Συμφεροντα και αναγκες της εκκλησιας :P
Αμα δηλαδη αυριο πεισουν την πλειονοτητα οτι 1+1=3,εμεις θα πουμε ''α οκ,δεν χρειαζεται να γινει κατι γιατι ετσι χλευαζεται η ιδεολογια και τα πιστευω της συντρηπτικης πλειοψηφιας.''Οχι φυσικα.
Γιαυτο συζηταμε το θεμα,για να δειξουμε οτι δεν ειναι λογικο,για θεωρητικα πραγματα,να υπαρχουν κυρωσεις,Για πρακτικα,φυσικα και να υπαρχουν.


Δεν νομίζω να το παίρνω ως δεδομένο, γιατί τόση ώρα μιλάμε για "πίστη".Επίσης η επιστήμη είναι αποδεδειγμένη στην πραγματικότητα, (όταν λέω πραγματικότητα εννοώ αυτό που μπορούμε να αντιληφθούμε), πέρα από την πραγματικότητα (δηλαδή πέρα από αυτό που μπορούμε να αντιληφθούμε) δεν χρειαζόμαστε επιστημη για να βγάλουμε συμπέρασμα, γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να βγάλουμε.Γι'αυτό και υπάρχει η πίστη, άλλοι πιστεύουν, άλλοι όχι ενώ δεν γνωρίζουν τίποτα.
Τα παντα μπορουμε να αντιληφθουμε,με την βοηθεια της επιστημης.
Αλλα εινα οφ τοπικ,και θα παει αλλου.Εγω ηθελα να πω οτι δεν γινεται να κανουμε επικλησεις στο ''θειο'' και στο ''ανωτερο'' ωστε να δικαιολογησουμε αυτη την ανελευθερια λογου,την κυρωση στην βλασφημια δηλαδη.

Και σου κανω την εξης ερωτηση.Αμα εγω πιστεω στην ιερη αγελαδα,και θα θεωρησω βλασφημια αμα εσυ την βρισεις,τοτε θα υποστεις την κυρωση.Τι θα γινει λοιπον,αμα ο καθενας πιστευει σε οτι μαλακια του κατεβει,και το χαρακτηριζει ως ''πιστη''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
1)Αν αποδειχθεί με μαθηματικό τρόπο ότι 1+1=3 τότε, ναι δεν θα κάνουμε τίποτα. Αν πάλι όλα είχαν στηριχτεί στο ότι 1+1=3 (και 1 αφήναμε το ίδιο) δεν θα άλλαζε τίποτα παρά μόνο κάποιες θέσεις ψηφίων στην αρίθμιση γιατί πολύ απλά θα λέγαμε @ + @ = 3@ και για το 3 θα εννοούσαμε το σημερινό 2.(μην ξεχνάς ότι είναι απλά σύμβολα)
2)με την βοήθεια της επιστήμης μπορούμε να αντιληφθούμε μόνο καταστάσεις στον κόσμο που θεωρούμε ως πραγματικό (δηλ. τον κόσμο που αντιλαμβανόμαστε)
3)Αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε ίσως να μην είχαμε τον νόμο που ισχύει σήμερα.Αν πάλι ίσχυε κάτι τέτοιο και είχαμε τον ίδιο νόμο τότε θα ήμασταν για κλάματα.
Και σου ξανά λέω ότι δεν είμαι υπέρ αυτού του νόμου.Αλλά κάτι πρέπει να γίνει για την προστασία του προσωπικού δεδομένου με όνομα θρήσκευμα.
Και στο κάτω κάτω δεν είσαι αναγκασμένος να εκφράσεις την διαφωνία σου σε αυτή την ιδεολογία με βλασφημία.
Όπως επίσης το ότι έχουμε μια ελευθερία λόγου δεν σημαίνει ότι μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε.Όπως και το ότι έχουμε γενικά μια ελευθερία δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Καταρχήν να αναφέρω ότι πρακτικά αυτός ο νόμος δεν εφαρμόζεται στην καθημερινή ζωή γιατί δεν υπάρχει δίπλα σ' αυτόν που βρίζει πάντα ένας αστυνομικός να το βεβαιώσει. Με με μήνυση δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα. Τζάμπα τα χρήματα και τη μακρόχρονη διαδικασία στην οποία θα υποβληθείς. Οπότε πρακτικά αυτός ο νόμος δε στερεί καμία ελευθερία από κανέναν μας. Το θέμα μας είναι γι 'αυτούς που όταν βρίζουν καταγράφεται από τηλεοπτική κάμερα όπως στο Θέατρο ή έχει πολλούς μάρτυρες όπως σε μία ομιλία. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα όσο και υποτιμητική να θεωρεί τη θρησκεία να την βρίζει και μάλιστα δημόσια διότι προσβάλλει την πίστη του άλλου. Δεν έχει καμία σχέση του ότι ο άλλος είναι άθεος ή όχι. Με βάσει το σύνταγμα η πλειοψηφία είναι χριστιανοί ορθόδοξοι. Και αφήστε αυτό το παραμύθι ότι δηλαδή η πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο. Σε μερικά θέματα έχει. Δεν είστε εσείς οι παντογνώστες. Εκεί που σταματάει η επιστήμη αρχίζει η θρησκεία. Ό,τι δεν μπορεί η επιστήμη και πίστεψέ με είναι πολλά αυτά που δεν μπορεί να κάνει η επιστήμη μπορεί να τα κάνει ο Θεός και η πίστη μας σ' αυτόν. Για πηγαίνετε στην Ινδία και βρίσετε όπως λέτε τις αγελάδες και αν δε σας κρεμάσουν ελάτε να μου πείτε... Έχετε ξεφύγει εντελώς μερικοί. Τα έχετε αλέσει όλα στο μύλο της ΑΘΕΙΑ σας και τα έχετε κάνει όλα με βάση τη μικρή λογική σας. Μερικά από τα ανώτερα δυστυχώςε δε χωράνε στη λογική. Με αυτή τη λογική τη δική σας βέβαια που έχει και η τρόικα πράττει γιατί πιστεύει μόνο στα αριθμητικά αποτελέσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
1)Αν αποδειχθεί με μαθηματικό τρόπο ότι 1+1=3 τότε, ναι δεν θα κάνουμε τίποτα. Αν πάλι όλα είχαν στηριχτεί στο ότι 1+1=3 (και 1 αφήναμε το ίδιο) δεν θα άλλαζε τίποτα παρά μόνο κάποιες θέσεις ψηφίων στην αρίθμιση γιατί πολύ απλά θα λέγαμε @ + @ = 3@ και για το 3 θα εννοούσαμε το σημερινό 2.(μην ξεχνάς ότι είναι απλά σύμβολα)
2)με την βοήθεια της επιστήμης μπορούμε να αντιληφθούμε μόνο καταστάσεις στον κόσμο που θεωρούμε ως πραγματικό (δηλ. τον κόσμο που αντιλαμβανόμαστε)
3)Αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε ίσως να μην είχαμε τον νόμο που ισχύει σήμερα.Αν πάλι ίσχυε κάτι τέτοιο και είχαμε τον ίδιο νόμο τότε θα ήμασταν για κλάματα.
Και σου ξανά λέω ότι δεν είμαι υπέρ αυτού του νόμου.Αλλά κάτι πρέπει να γίνει για την προστασία του προσωπικού δεδομένου με όνομα θρήσκευμα.
Και στο κάτω κάτω δεν είσαι αναγκασμένος να εκφράσεις την διαφωνία σου σε αυτή την ιδεολογία με βλασφημία.
Όπως επίσης το ότι έχουμε μια ελευθερία λόγου δεν σημαίνει ότι μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε.Όπως και το ότι έχουμε γενικά μια ελευθερία δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε.

Δεν ειναι απλα συμβολα,στα μαθηματικα υπαρχουν καποιοι κανονες,κανονες λογικης,δεν ειναι μερες να αλλαζουν απο ωρα σε ωρα.
Με την βοηθεια της επιστημης μπορουμε να αντιληφθουμε πραγματα που δεν αντιλαμβανομαστε με τις αισθησεις μας.Πχ παραλληλα συμπαντα,εννοιες εσωτερικευσης,υποσυνειδητοκτλπ.Γιαυτο και μας βοηθαει.Μπορουμε να αντιληφθουμε εξω απο το ''τι αντιλαμβανομαστε ως ανθρωποι'',εξω απο τις αισθησεις μας.
Αλλα ειναι ΟΦΦ-ΤΟΠΙΚ το παραπανω,δεν υπαρχει λογος για παραπανω αναλυση.

Οχι,στην ελευθερια του λογου,λεμε οτι θελουμε,αρκει να μην θιγονται καταστασεις που μπορουν να εκπονησουν κατι σε πρακτικο επιπεδο.Πχ προσωπικα δεδομενα.
Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με την βλασφημια.Εχει να κανει με τα προσωπικα δεδομενα,και η πιστη δεν ειναι προσωπικο δεδομενο διοτι πολυ απλα δεν μπορει να εχει πρακτικο αντικτυπο.

Και ας ξεχωρισουμε το λεω και το κανω.
Με το να πω κατι,που ο καθενας μπορει να λεει οτι γουσταρει,δεν σημαινει οτι θα το κανω κιολας.Πολλοι λενε,πολλα.
Η πραξη ομως,δεν ειναι θεωρια,εχει πρακτικο αντικτυπο.


Δεν απαγορευεται να πω ''θα βαλω μια βομβα στην βουλη'',αλλα απαγορευεται να βαλω μια βομβα στην βουλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δεν απαγορευεται να πω ''θα βαλω μια βομβα στην βουλη'',αλλα απαγορευεται να βαλω μια βομβα στην βουλη.

αχ θα ηταν μια πολυ ομορφη μερα.... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν ειναι απλα συμβολα,στα μαθηματικα υπαρχουν καποιοι κανονες,κανονες λογικης,δεν ειναι μερες να αλλαζουν απο ωρα σε ωρα.
Με την βοηθεια της επιστημης μπορουμε να αντιληφθουμε πραγματα που δεν αντιλαμβανομαστε με τις αισθησεις μας.Πχ παραλληλα συμπαντα,εννοιες εσωτερικευσης,υποσυνειδητοκτλπ.Γιαυτο και μας βοηθαει.Μπορουμε να αντιληφθουμε εξω απο το ''τι αντιλαμβανομαστε ως ανθρωποι'',εξω απο τις αισθησεις μας.
Αλλα ειναι ΟΦΦ-ΤΟΠΙΚ το παραπανω,δεν υπαρχει λογος για παραπανω αναλυση.

Οχι,στην ελευθερια του λογου,λεμε οτι θελουμε,αρκει να μην θιγονται καταστασεις που μπορουν να εκπονησουν κατι σε πρακτικο επιπεδο.Πχ προσωπικα δεδομενα.
Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με την βλασφημια.Εχει να κανει με τα προσωπικα δεδομενα,και η πιστη δεν ειναι προσωπικο δεδομενο διοτι πολυ απλα δεν μπορει να εχει πρακτικο αντικτυπο.

Και ας ξεχωρισουμε το λεω και το κανω.
Με το να πω κατι,που ο καθενας μπορει να λεει οτι γουσταρει,δεν σημαινει οτι θα το κανω κιολας.Πολλοι λενε,πολλα.
Η πραξη ομως,δεν ειναι θεωρια,εχει πρακτικο αντικτυπο.

Δεν απαγορευεται να πω ''θα βαλω μια βομβα στην βουλη'',αλλα απαγορευεται να βαλω μια βομβα στην βουλη.

1)Δεν αντιλλέγω σ'αυτό με τα σύμβολα, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που είπα.
2)αφού όλα αποδεικνύονται με την επιστήμη απέδειξε μου ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει Θεός.Πολύ απλά δεν μπορείς γιατί αυτό είναι εκτός ορίων της επιστήμης.Δηλ. πέρα από την πραγματικότητα.
3)Αν είναι έτσι τότε πως μπορούμε να προστατέψουμε το προσωπικό δεδομένο θρήσκευμα;Από τυπάκους που αισθάνονται πιο κουλτουριάρηδες βλαστημόντας;
4)Δεν θα ξανα γράψω σ'αυτό το τόπικ γιατί είναι λογικό όλοι να έχουμε διαφορετικές απόψεις υποστηρίζοτάς τις με λογικά επιχειρήματα.Άρα θα λέμε, θα λέμε και δεν θα λέμε τίποτα, επομένως δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
1)Δεν αντιλλέγω σ'αυτό με τα σύμβολα, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που είπα.
2)αφού όλα αποδεικνύονται με την επιστήμη απέδειξε μου ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει Θεός.Πολύ απλά δεν μπορείς γιατί αυτό είναι εκτός ορίων της επιστήμης.Δηλ. πέρα από την πραγματικότητα.
3)Αν είναι έτσι τότε πως μπορούμε να προστατέψουμε το προσωπικό δεδομένο θρήσκευμα;Από τυπάκους που αισθάνονται πιο κουλτουριάρηδες βλαστημόντας;
4)Δεν θα ξανα γράψω σ'αυτό το τόπικ γιατί είναι λογικό όλοι να έχουμε διαφορετικές απόψεις υποστηρίζοτάς τις με λογικά επιχειρήματα.Άρα θα λέμε, θα λέμε και δεν θα λέμε τίποτα, επομένως δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

2)Δειξε μου οτι δεν υπαρχει ενα ιπταμενο αρκουδακι που κανει βολτες γυρω απο τον λευκο πυργο.Πολυ απλα δεν μπορεις,γιατι αυτο ειναι εκτος οριων της επιστημης,και εντος οριων της μαλακιας.
3)Πρακτικα μπορουμε.Πχ δεν δερνουμε τους παπαδες,δεν δερνουμε τους πιστους,δεν βαζουμε φωτιες σε εκκλησιες κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Είπα ότι δεν θα ξανα γράψω, αλλά το γατάκι με προκαλεί...
2) Εφόσον είναι στα πλαίσια της πραγματικότητας μπορώ. Ή πας κάτω από τον λευκό πύργο και βλέπεις ότι κανένα αρκουδάκι δεν αιωρείται γύρω από αυτόν ή το αποδεικνύεις επιστημονικά, εκτός αν το αρκουδάκι είναι τηλεκατευθυνόμενο ρομπότ και κάποια στιγμή σταματάει να αιωρείται.
3)αυτό ισχύει χωρίς να θεσπίσουμε κάποιο νόμο, πρακτικά δεν επιτρέπεται να δείρεις τον οποιοδήποτε άνθρωπο ούτε να βάλεις φωτιά σε οποιοδήποτε μαγαζί.
(μην ξεχάσεις να μου βάλεις -1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Είπα ότι δεν θα ξανα γράψω, αλλά το γατάκι με προκαλεί...
2) Εφόσον είναι στα πλαίσια της πραγματικότητας μπορώ. Ή πας κάτω από τον λευκό πύργο και βλέπεις ότι κανένα αρκουδάκι δεν αιωρείται γύρω από αυτόν ή το αποδεικνύεις επιστημονικά, εκτός αν το αρκουδάκι είναι τηλεκατευθυνόμενο ρομπότ και κάποια στιγμή σταματάει να αιωρείται.
3)αυτό ισχύει χωρίς να θεσπίσουμε κάποιο νόμο, πρακτικά δεν επιτρέπεται να δείρεις τον οποιοδήποτε άνθρωπο ούτε να βάλεις φωτιά σε οποιοδήποτε μαγαζί.
(μην ξεχάσεις να μου βάλεις -1)

2)Εσυ πηγες καπου και ειδες τον Θεο?
3)Ναι.Στο πρακτικο λοιπον θα μεινουμε.Διοτι εγω θα λεω τον θεο μαλακα,και την πιστη ηλιθιοτητα,αλλα δεν θα βαζω φωτιες σε εκκλησιες.:)
Και εδω βλεπουμε την διαφορα θεωριας και πραξης,κατι που αδυνατεις να καταλαβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Νὰ ρωτήσω κάτι ἄσχετο;
Ἄν ποῦμε νὰ μὴν τιμωρεῖται ἡ βλασφήμια, ἡ συκοφαντικὴ δυσφήμιση (τοῦ τύπου λέω μία σαχλαμάρα γιὰ τὸν ἀλλον χωρὶς στοιχεῖα) νὰ τιμωρεῖται ἤ ὄχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
αλλα να σ πω την αληθεια, δεν εφαρμοζεται κιολας παντου αυτος ο νομος. βγηκε κανεις πχ να απαγορευσει τον κωδικα ντα βιντσι; τωρα που το καλοσκεφτομαι μονο σε ελληνες συγγραφεις το εκαναν.

Με πρόλαβες. Αυτό το παράδειγμα θα χρησιμοποιούσα για το σχόλιό μου. Είναι απαράδεκτο να έχουμε λογοκρισία εμβόλιμη από την Εκκλησία στην τέχνη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά Α' Γυμνασίου που είχε βγει η ταινία το mega έδειχνε ένα μάτσο γριες μαζεμένες έξω από κινηματογράφο να σκίζουν τις αφίσες και να κομματιάζουν το βιβλίο.

Θέλω να καταλήξω στο ότι, αν η πίστη σου είναι τόσο αδύναμη, ώστε να κλονίζεται από την κάθε αρλούμπα που γράφει ο κάθε συγγραφέας για να πουλήσει - στη συγκεκριμένη περίπτωση το κατάφερε - τότε μάλλον λες ότι είσαι θρήσκος για το θεαθήναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
η βαριά ύβρη ένα ποσό χρημάτων (συμβολικό) ως "αποπληρωμή".
Κάτσε είναι σοβαρό. Για τι ποσό μιλάμε; :hmm:
Κι ας πούμε θα είναι κάτι ως δήλωση μετάνοιας για την διάπραξη ύβρεως; Ναι εντάξει μια λογική την έχει.
Παλαιότερα είχαμε τις αιματηρές τελετές καθαρμού. Τώρα θα έχουμε αυτό. Ναι ντάξει, δεν είναι κακό.
Να φύγει το μίασμα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Νὰ ρωτήσω κάτι ἄσχετο;
Ἄν ποῦμε νὰ μὴν τιμωρεῖται ἡ βλασφήμια, ἡ συκοφαντικὴ δυσφήμιση (τοῦ τύπου λέω μία σαχλαμάρα γιὰ τὸν ἀλλον χωρὶς στοιχεῖα) νὰ τιμωρεῖται ἤ ὄχι;

Καμια σχεση παντως το ενα με το αλλο.

Η βλασφημια,εχει να κανει με κατι ιδεατο,μη πρακτικο.Η πιστη καπου,η θεωρηση ενος πραγματος που δεν ξερουμε καν αμα υπαρχει,ως ιερο,δεν εχει πρακτικο χαρακτηρα.Ειναι απλως μια ιδεα.

Η συκοφαντικη δυσφημιση απο την αλλη,μπορει να περιεχει μεσα ψευδη στοιχεια,ψευδη στατιστικα,προσωπικα δεδομενα που μπορουν να εχουν πρακτικο αντικτυπο κτλπ.
Φυσικα και τιμωρειται,διοτι θα υπαρχει επιδραση,τοσο στον εναγομενο,τοσο και στον εναγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Αν εγω πιστευω κ λατρευω την καρεκλα κ εσυ τη βρισεις γιατι εκατσες κ πιαστηκες θα πρεπει να απαιτησω την τιμωρια σου επειδη εισαι βλασφημος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Συγκρίνεις την πίστη στο Θεό με την καρέκλα; Μόνο σοβαρός δεν είσαι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Συγκρίνεις την πίστη στο Θεό με την καρέκλα; Μόνο σοβαρός δεν είσαι...:hmm:

Φυσικα.Και η καρεκλα μου φαινεται περισσοτερο λογικη.Τουλαχιστον ειναι βεβαιο οτι υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Συγκρίνεις την πίστη στο Θεό με την καρέκλα; Μόνο σοβαρός δεν είσαι...:hmm:

Ρε αδερφε ανεξιθρησκεια δεν εχουμε??? Αν εσυ πιστευεις στο θεο τον τριαδικο ο αλλος στον αλλαχ ο αλλος στο βουδα κ ο αφρικανος στο πνευμα του παππου του εγω γτ να μην πιστευω στην καρεκλα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Άστο, το ξεφτιλίζεις το θέμα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Άστο, το ξεφτιλίζεις το θέμα.:(

Επισης η καρεκλα σε βοηθαει να κατσεις.

Εσενα ο ανυπαρκτος θεουλης σου,δεν σε βοηθαει σε τιποτα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top