Αγγλική Φιλολογία στο εξωτερικό

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι Γ λυκείου και δίνω πανελλήνιες σε 2 βδομάδες! Η αποτυχία μου είναι σχεδόν σίγουρη-για να μην πώ σίγουρη!
Από πολύ μικρή έχω μία πόρωση, μια ατελείωτη αγάπη για τα αγγλικά!!! Είναι όνειρο ζωής να σπουδάσω Αγγλική Φιλολογία!!!!
Αλλά με τόσο υψηλή βάση, δεν περνάω με τίποτα καθώς δεν είμαι και καλή μαθήτρια και γενικά έχω μεγάααααλο πρόβλημα με την αποστήθιση που χρειάζεται στην θεωρητική κατεύθυνση! Long story short, δεν περνάω με την καμία!! :(

Είχα κάνει λοιπόν αίτηση για πανεπιστήμιο στην Αγγλία,στο Anglia Ruskin, στο Bradford , στο Bedfordshire και στο Winchester. Είχα βρεί το τέλειο πανεπιστήμιο λοιπόν που ζήταγε χαμηλό μέσο όρο στο απολυτήριο και δεχόταν και το proficiency του Michigan, αυτό του Bedfordshire. Έλα μου όμως που όπως έμαθα πρόσφατα η περιοχή εκεί είναι χάλια λόγω της υψηλής εγκληματικότητας!! Οπότε τζίφος... Δεν μπορώ να πάω εκεί... Και τα υπόλοιπα πανεπιστήμια μου ζητάνε IELTS, κάτι για το οποίο δεν έχω χρόνο να προετοιμαστώ! Περιττό να σας πώ ότι με δέχτηκαν όλα με προυποθέσεις (κάτι το οποίο με κάνει πολύ περήφανη αφού δεν πλήρωσα κάποιον για να μου κάνει την αίτηση κλπ κλπ...)!
Για να πώ την αλήθεια θέλω πάρα πολύ να πάω στην Αγγλία για να σπουδάσω αυτό που πραγματικά θέλω! Όμως εκτός από την εγκληματικότητα που με προβληματίζει, σκέφτομαι και τους γονείς μου, οι οποίοι κάθε άλλο παρά πλούσιοι δεν είναι! Και δεν θέλω να τους γίνω ένα αβάσταχτο οικονομικό βάρος..

Αν μείνω εδώ, περνάω σίγουρα Γαλλική Φιλολογία! Τα γαλλικά, εντάξει μ'αρέσουν αν και δεν τρελαίνομαι κι όλας... Έχω Β2 και μετά τις πανελλήνιες αν πέρναγα Αγγλική είχα σκοπό να τα συνεχίσω και να πάρω C2...

Οπότε τώρα δεν ξέρω τί να κάνω!!! Βρίσκομαι σε κατάσταση πανικού γιατί χάνω τη σχολή μου..χάνω τ' όνειρό μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προετοιμάσου όσο περισσότερο μπορείς για τις πανελλαδικές και μετά βλέπεις. Μη βάζεις άλλα πράγματα στο κεφάλι σου τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
πέρα από τα μόρια των αγγλικών που είναι εως και 4.000, πόσα πιστεύεις ότι θα βγάλεις από τα άλλα; περίπου 16.000-17.000 ή λιγότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
:eek: πολύ λιγότερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Προετοιμάσου όσο περισσότερο μπορείς για τις πανελλαδικές και μετά βλέπεις. Μη βάζεις άλλα πράγματα στο κεφάλι σου τώρα.
Για πρώτη φορά συμφωνώ με τον focko. :confused:

@CandyCloud:Περίμενε πρώτα να δείς πόσο θα γράψεις στις Πανελλήνιες και μετά τα σκέφτεσαι όλα αυτά.
Και το πιο σημαντικό είναι,να μην παρατήσεις τώρα το διάβασμα έχοντας την λογική ότι "δεν θα περάσεις" κλπ κλπ.
Κάνε ότι καλύτερο μπορείς,διάβασε λίγο παραπάνω από ότι πριν. Μην τα "παρατάς" τώρα.
Θα γράψεις όσο μπορέσεις. Και μετά,μόλις δείς και τους βαθμούς σου,βλέπεις τι θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
συγκεντρώσου στα μαθήματα σου για να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα, και μόλις βγάλεις τα μόρια αποφασίζεις τι θα κάνεις.προς το παρόν μην σκέφτεσαι τίποτα άλλο γιατί μόνο κακό θα κάνει!

good luck xx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Λέτε?
Ευχαριστώ πάντως!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itsmegeorgierus

Νεοφερμένος

Ο itsmegeorgierus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μιας και έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση, είπα και εγώ να ρωτήσω αυτό που προφανώς έχει ερωτηθεί 5000 φορές: Αγγλική Φιλολογία και σπουδές στο εξωτερικό.
Καταρχάς, να πω ότι δε με ενδιαφέρει ΚΑΝΕΝΑ άλλο αντικείμενο, όπως Ελληνική Φιλολογία κλπ και ότι πήγα Θεωρητική κατεύθυνση, γιατί λατρεύω όλα τα μαθήματα και όχι από έλλειψη επιλογών και τρέφω αστείρευτο πάθος για τα Αγγλικά.
Δε λέω ότι δε διαβάζω, δε διαβάζω όμως όσο πρέπει... Οπότε θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είμαι 50/50 να περάσω και προσπαθώ να βελτιώσω τις πιθανότητες.
Έχω που σκέφτομαι από πέρυσι κιόλας το ενδεχόμενο σπουδών στο εξωτερικό, οπότε θα ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει όσο μπορεί, όπου μπορεί. Στο σημείο αυτό να πω ότι τη γλώσσα τη μιλώ άριστα, έχω πτυχία Michigan και Cambridge και, απ' ό,τι είδα, περνώ το IELTS λίγο με λίγη προσοχή.

Ζητώ τα φώτα σας, λοιπόν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makiavel

Νεοφερμένος

Ο Makiavel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγώ θα σου πρότεινα να ακολούθησεις το ονειρό σου οτι και να γίνει , μην κάνεις το ίδιο λαθός με μένα αν δεν περάσεις φέτος υπάρχει πάντα και η επόμενη χρονιά , εγώ σκεφτόμουν σαν εσένα και το μόνο που κατάφερα είναι να τα έχω παρατίσει να περιμένω να παώ στρατό και να είμαι μιά ζωή χάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πετράν Γ.

Νεοφερμένος

Ο Π.Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας.Πριν απο μερικές ώρες βρήκα το site και αμέσως έτρεξα να κάνω sign up μπας και μου φύγει λίγο απ΄το άγχος που με δέρνει εδώ και κάποιες εβδομάδες για του χρόνου.Εγώ πιθανότατα θα δώσω για Αγγλική Φιλολογία αν και αμφιβάλω οτι θα περάσω στο Καποδιστριακό ή στο Αριστοτέλειο,οπότε μάλλον θα σπουδάσω στο εξωτερικό.Παρόλο που η οικογένεια μου έχει χρήματα για να με βοηθήσει να σπουδάσω,δεν θέλω να τους επιβαρύνω οικονομικά και μάλιστα σε αυτές τις εποχές που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο.Τέλος πάντων,μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου αναφέρει κάποια καλά πανεπιστήμια τα οποία δεν χρειάζονται καλό μέσο όρο στο απολυτήριο Λυκείου αλλά επίσης τα οποία να μην έχουν και δίδακτρα ύψους 30.000 το χρόνο,καθώς δεν θα μπορούσα να πληρώσω τόσα χωρίς τους γονείς μου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Π.Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Γεια σας.Πριν απο μερικές ώρες βρήκα το site και αμέσως έτρεξα να κάνω sign up μπας και μου φύγει λίγο απ΄το άγχος που με δέρνει εδώ και κάποιες εβδομάδες για του χρόνου.Εγώ πιθανότατα θα δώσω για Αγγλική Φιλολογία αν και αμφιβάλω οτι θα περάσω στο Καποδιστριακό ή στο Αριστοτέλειο,οπότε μάλλον θα σπουδάσω στο εξωτερικό.Παρόλο που η οικογένεια μου έχει χρήματα για να με βοηθήσει να σπουδάσω,δεν θέλω να τους επιβαρύνω οικονομικά και μάλιστα σε αυτές τις εποχές που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο.Τέλος πάντων,μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου αναφέρει κάποια καλά πανεπιστήμια τα οποία δεν χρειάζονται καλό μέσο όρο στο απολυτήριο Λυκείου αλλά επίσης τα οποία να μην έχουν και δίδακτρα ύψους 30.000 το χρόνο,καθώς δεν θα μπορούσα να πληρώσω τόσα χωρίς τους γονείς μου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Π.Γ

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_universities_in_England ψάξε εδώ αδερφέ και μπές στο ανάλογο sait του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top