Φοιτητικές Παροχές και ΕΑΠ

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Είμαι έξω φρενών γιατί δεν δικαιούμαι πάσο. Είμαι πάνω από 29 !!! ( είναι μάλλον αμάρτημα ) αλλά και πέρσι πάλι ήμουν πάνω από 29 και πήρα πάσο, τι άλλαξε ? ποιανού το μυαλό σκέφτηκε αυτήν την απίθανη απαγόρευση? δεν είμαι αιώνια φοιτήτρια, ούτε εργάζομαι ! Πέρασα στο πανεπιστήμιο με πανελλαδικές πολύ μετά τα 29 μου και δεν χρωστάω ούτε ένα μάθημα ! πρέπει να "τιμωρηθώ" ? γιατί μας τρελλάναν με την δια βίου μάθηση? τι ακριβώς εννοούν ? εγώ τώρα μπόρεσα τώρα θα σπουδάσω! παρακολουθώ μαθήματα κανονικά στην διπλανή πόλη από τη δική μου και είναι σεβαστό το ποσό που γλυτώνω - που γλύτωνα μάλλον. Πιστεύω πως πρέπει να αναθεωρήσουν, δεν μπορούν να βάζουν στον ίδιο κουβά τους πάντες. Πάντως ένα mail η Αννούλα θα το πάρει από μένα ! κανείς άλλος ?
Επειδή διαβάζω διάφορα και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...
Πάσο πάντα δικαιούταν οι φοιτητές μέχρι +2 χρόνια από τη διάρκεια φοίτησης. Οπως και οι φοιτητές είναι ασφαλισμένοι γι' αυτό το χρονικό διάστημα...
Εμείς στο ΕΑΠ, που πληρώνουμε 700€ τη θεματική ενότητα, δηλαδή minimum 9100€ για να πάρουμε πτυχίο, που πολλοί μένουν μακρυά από τον τόπο τον εξετάσεων και των συναντήσεων, δεν δικαιούμαστε ούτε πάσο, ούτε ασφάλεια, ούτε τίποτα.

Πάλι καλά που υπάρχει και η ISIC και δίνουμε 15-20€ το έτος και έχουμε μια έκπτωση στις συμβαλλόμενες επιχειρήσεις, και από ακτοπλοϊκές περιλαμβάνεται και η ΑΝΕΚ...Καλά, για ΟΑΣΑ, ΟΑΣΘ, ΚΤΕΛ, ούτε λόγος...


Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #1-17 προήλθαν από συζήτηση στο θέμα Φοιτητικό Πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Επειδή διαβάζω διάφορα και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...
Πάσο πάντα δικαιούταν οι φοιτητές μέχρι +2 χρόνια από τη διάρκεια φοίτησης. Οπως και οι φοιτητές είναι ασφαλισμένοι γι' αυτό το χρονικό διάστημα...
Εμείς στο ΕΑΠ, που πληρώνουμε 700€ τη θεματική ενότητα, δηλαδή minimum 9100€ για να πάρουμε πτυχίο, που πολλοί μένουν μακρυά από τον τόπο τον εξετάσεων και των συναντήσεων, δεν δικαιούμαστε ούτε πάσο, ούτε ασφάλεια, ούτε τίποτα.

Πάλι καλά που υπάρχει και η ISIC και δίνουμε 15-20€ το έτος και έχουμε μια έκπτωση στις συμβαλλόμενες επιχειρήσεις, και από ακτοπλοϊκές περιλαμβάνεται και η ΑΝΕΚ...Καλά, για ΟΑΣΑ, ΟΑΣΘ, ΚΤΕΛ, ούτε λόγος...

Τι σχέση έχει το ΕΑΠ το χειρότερο πανεπιστήμιο (ανοιχτό) του κόσμου με τα κανονικά ΑΕΙ-ΤΕΙ που πρέπει να μετακομίσεις, να αφιερώσεις 4-5 χρόνια από την ζωή σου αποκλειστικά σε αυτό!!?
Γιαυτο όσο ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι σου, γύρνα την βαλβίδα για να αποσυμπιεστή.
Αν είναι δυνατών σύγκριση που κάνεις!! Το ΕΑΠ κανείς δεν πάει, μετρημένοι στα δάχτυλα μένουν διότι είναι αλητεία και κλοπή και όλοι φεύγουν!! Υπάρχουν πολύ αξιόλογα αγγλικά open πανεπιστήμια εάν θέλαμε να πηγαίναμε σε κάτι τέτοιο, από ότι αυτό που είναι κλοπή και τίποτα το ιδιαίτερο. Όμως από την στιγμή που δεν υπάρχουν δουλειές και χρειαζόμαστε σπουδές, προτιμούμε το κανονικό πανεπιστήμιο..
Μέτρα πόσες μηνύσεις και δικαστήρια είναι εναντίον του ΕΑΠ. Που κανονικά δεν θα έπρεπε να λέγετε ΕΑΠ αλλά ιδιωτικό ανοιχτό πανεπιστήμιο.
Το μόνο που κερδίζουν με αυτό τον νόμο η κυβέρνηση είναι λιγότερα έσοδα από παντού. Πιστεύουν ότι θα σπρώξουν κόσμο στο εαπ?? Το ποιο τελειωμένο πανεπιστήμιο που σε χρεώνουν 700 ευρώ για μερικές φωτοτυπίες ανά μάθημα!!!!! Είναι για κλάματα.. ας περιμένουν..
Στατιστική έρευνα περασμένων ετών (άσε τώρα που δεν πάει κανείς), το 75% όσων περνούν, τα παρατανε στο πρώτο έτος λόγο υπερβολικών χρεώσεων.
Γιατί να χάσουμε την έρευνα, γνωριμίες, τα σεμινάρια, την επαφή με το αντικείμενο από την στιγμή που έτσι όπως γίναμε, χρόνο έχουμε!

Το ΕΑΠ απευθύνεται αποκλειστικά σε άτομα που ΕΧΟΥΝ δουλειά και δεν επιθυμούν να ψαχτούν σε ανοιχτα πανεπιστήμια εξωτερικού, η δεν γνωρίζουν ξένη γλώσσα. Διαφορετικά δεν αξίζει τίποτα..
Παρεμπιπτόντως και καλό πανεπιστήμιο (ποιοτικό) να ήταν, η να είχα λεφτά να τα πληρώνω, έτσι και αλλιώς δεν θα μπορούσα εγώ να πάω, λόγο δυσλεξίας και απαιτείτε να έχω επαφή με καθηγητές και παράδοση. Απλά στα υπουργεία είναι τοοοοσο πρόχειροι, ανεύθυνοι, που τα βάζουν όλα σε ένα καζάνι γιατί βαριούνται, επιπόλαιοι, να σκεφτούν λιγάκι ότι υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις.. στην χειρότερη μιλάμε. Κανονικά πρέπει να έχουν όλοι φοιτητική ιδιότητα στο v+2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι το χειρότερο ανοιχτό του κόσμου, όπως και να χει οφείλουν να παρέχουν 5 πράγματα και σε μας. Το ότι οι περισσότεροι εργάζονται δεν σημαίνει τίποτα. Φαντάσου κάποιον φοιτητή που έχει 3 θεματικές ενότητες και θέλει να παρακολουθήσει τις συνατήσεις και των τριών ενοτήτων. Πρέπει να κάνει 15 ταξίδια. Φαντάσου τώρα αυτός να μένει στην Ρόδο και να πρέπει να πάει στον Πειραιά, να πάρει 15 φορές το πλοίο, και άλλες 6 για τις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Είναι γνωστά τα προβλήματα του ΕΑΠ. Έχουν κάνει και ένα είδος γκρουπ που κινούνται νομικά εναντίον τους γιατί τα δίδακτρα είναι εξωπραγματικά. Από την άλλη δεν υπάρχει και πολύ οργάνωση από όσο ξέρω, τους ψάχνεις.. Έχω διαβάσει στο παρελθών αμέτρητες καταγγελίες.
Αλλά είναι και λίγο εκτός θέματος να μιλάμε για αυτό. Πληροφοριακά να σου πω ότι κανένα ανοικτό πανεπιστήμιο δεν δίνει φοιτητικά προνόμια στους σπουδαστές του. Δηλαδή φοιτητικούς λογαριασμούς, δάνεια, εκπτώσεις και λεωφορεία. Αλλά αν θυμάμαι καλά, σου παρέχουν εκπτωτικούς κωδικούς για τα εισιτήρια (σε περίπτωση που είναι να γίνει κάποια συνάντηση, πολύ σπάνια) και σου έρχονται ποιο οικονομικά.. σου δίνουν και δαχτυλίδι του πανεπιστήμιου.. λολ Είχα ένα φύλο 40 ετών που σπούδαζε σε ανοιχτό πανεπιστήμιο Αγγλία και τα είχα δει αυτά..
Αλλά παρέχουν συγγράμματα, κωδικό στο σύστημα τους (email accounts ), μερικά κουπόνια για το amazon.co.uk και μερικά έχουν ζωντανές κάμερες (conference). Αν θυμάμαι καλά το καλύτερο ανοικτό πανεπιστήμιο στην Αγγλία, τότε χρέωνε η 700 λίρες το χρόνο για όλα, η 1200… Όχι 700 ανά μάθημα!!!! Είναι κλοπή!

Επίσης το part time (σε κανονικά πανεπιστήμια) δεν έχει φοιτητικά προνόμια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deina

Νεοφερμένος

Η deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
cacofonix ποιός σου είπε ότι δεν υπάρχει πάσο στο Ε.Α.Π. ? Το δελτίο ταυτότητας φοιτητή χρησιμποιείται κανονικά για πάσο!!!! το Ε.Α.Π. το παρατάνε οι περισσότεροι γιατί δ ε ν μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις του (και όχι τόσο για τα 700άρια που δίνουν!) όσοι είναι μέσα γνωρίζουν! συγκρίνεται λίγο θέματα εξετάσεων κανονικών πανεπιστημίων με αυτά του Ε.Α.Π. και θα δείτε τη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι αλλά πόσα μαθήματα έχει ανά έτος..; Κάπως πρέπει να αντισταθμίσει την έννοια του part time που έχει, όταν σε ένα κανονικό πανεπιστήμιο το έτος μπορεί να έχεις και 15 μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deina

Νεοφερμένος

Η deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
αν επιλέξεις 3 θεματικές ενότητες το χρόνο, επί 4 μαθήματα σίγουρα ( μπορεί και 5 ) η ενότητα, υπολόγισε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει, αν και είμαστε εκτός θέματος!
Για πες για να μάθω..
Βλέπω στην ιστοσελίδα του ΕΑΠ τη διάρθρωση των σπουδών. Πχ. φυσικές επιστήμες. https://www.eap.gr/view.php?artid=656
Βλέπω 3 θεματικές ανά έτος. Δεν βλέπω υπομαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deina

Νεοφερμένος

Η deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Όντως θα μας πετάξουν έξω γιατί αλλάξαμε θέμα ! κάθε θεματική ενότητα περιλαμβάνει 4 ή 5 βιβλία. Η θεματική ενότητα παράδειγμα Ιστορία έχει 4 βιβλία π.χ. Αρχαία ιστορία, βυζαντινή, νεότερη, βαλκανική, σύγχρονη κτλ. όλα αυτά στην εξεταστική τα δίνεις σε ένα τρίωρο, ενώ στο συμβατικό πανεπιστήμιο σε 4 ή 5 επί 3 ώρες. Είναι συναφή μαθήματα μιας ευρύτερης θεματικής ομάδας μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
οκ, ευχαριστώ!!!:)
(το κλείσαμε το οφ τόπικ!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
cacofonix ποιός σου είπε ότι δεν υπάρχει πάσο στο Ε.Α.Π. ? Το δελτίο ταυτότητας φοιτητή χρησιμποιείται κανονικά για πάσο!!!! το Ε.Α.Π. το παρατάνε οι περισσότεροι γιατί δ ε ν μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις του (και όχι τόσο για τα 700άρια που δίνουν!) όσοι είναι μέσα γνωρίζουν! συγκρίνεται λίγο θέματα εξετάσεων κανονικών πανεπιστημίων με αυτά του Ε.Α.Π. και θα δείτε τη διαφορά.
Σπουδάζεις στο ΕΑΠ και ξέρεις παραπάνω από μένα; :hmm:
Σαν πάσο δεν χρησιμοποιείται με την καμία, άλλο αν κάποιες εταιρείες-θέατρα το δέχονται μετά από πολλή φασαρία των φοιτητών. Σε ΟΑΣΑ, ΟΑΣΘ, ΚΤΕΛ, δεν το δέχονται, όπως δεν το δέχονται και στον ΟΣΕ. Ευτυχώ λοιπόν που υπάρχει και η ISIC και έχουμε κάποια έκπτωση στο τραίνο. Στον ΟΑΣΑ τη δέχονται μέχρι τα 25-26.

Και ξαναλέω: Που είναι η ασφάλεια; Εγώ πχ δουλεύω σε φροντιστήρια, εκεί κανείς τους δεν πληρώνει ένσημα. Συνεπώς είμαι ανασφάλιστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Με ποιο σκεπτικό ισχύει μέχρι τα 25-26 στο ανοικτό πανεπιστήμιο????? Αφού απευθύνεται για μεγάλες ηλικίες που έχουν δουλειά και όχι σε παιδιά. Μόνο τα κορόιδα «παιδιά» θα πήγαιναν σε αυτό το πράγμα.. Αλλά επαναλαμβάνω, κανένα ανοικτό πανεπιστήμιο δεν δίνει φοιτητικά προνόμια στους σπουδαστές του, αλλά ούτε και το part time στα κανονικά.. Αναφέρομαι στα ευρωπαϊκά σε άλλες χώρες.

Από την άλλη από ότι είδα αφαίρεσαν ένα ολόκληρο τομέα.. των τεχνών.. Πάλι καλά που έχετε κερδίσει αυτές τις εκπτώσεις που αναφέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Οταν λες ότι είναι ισάξιο του κανονικού πανεπιστημίου, όταν υπάρχουν μετακινήσεις για τις συναντήσεις και για τις εξετάσεις, γιατί να με βγάλεις στην απ' έξω; Γιατί να μην έχω φοιτητική μέριμνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Μα όλα τα open πανεπιστήμια είναι ισάξια στον τίτλο με τα κανονικά. Απλά κάθονται επάνω στο ότι δουλεύεις και ότι δεν σε υποχρεώνει να αλλάξεις τόπο κατοικίας, κτλ. Αλλά επαναλαμβάνω, το κοστολόγιο τους ξεφύγει από την πραγματικότητα. Με τόσα που σας αρπανε γιατί για αρπάχτρες επρόκειτο, θα έπρεπε να σας παρέχουν όλα τα εισιτήρια και βιβλία (όχι φωτοτυπίες και μαιλ), εντελώς δωρεάν.. πανάκριβο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Μωρέ βιβλία υπάρχουν, μόνο που πάνε κατευθείαν στην ανακύκλωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Γιατί είναι άχρηστα...Χειρότερα βιβλία δεν έχω ξαναπιάσει...Αν δεν αγοράσεις βιβλία απ' έξω δεν έχεις ελπίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nymeria

Νεοφερμένος

Η Nymeria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας και με συγχωρείτε που θα είμαι εκτός θέματος αλλά διάβασα πολλά πράγματα για το ΕΑΠ που δεν ισχύουν.
1) Δεν ισχύει το ότι δίνονται φωτοτυπίες στους φοιτητές. Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο ΕΑΠ και ούτε εγώ ούτε κάποιος συμαθητής μου έχει πάρει φωτοτυπίες. Όλοι έχουμε τα βιβλία μας.
2) Κάποια βιβλία είναι όντως κακογραμμένα. Όπως πολλά βιβλία γενικά στα πανεπιστήμια, ανοιχτά ή μη, είναι κακογραμμένα. Τί να κάνουμε τώρα; ζούμε σε έναν ατελή κόσμο. Κάποια άλλα βιβλία είναι καλογραμμένα. Ο λόγος που επέλεξα να σπουδάσω Ευρωπαϊκό Πολιτισμό στο ΕΑΠ ήταν να βελτιώσω τις γνώσεις μου και μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο είμαι πολύ ικανοποιημένη από την πρόοδο μου. Άρα μάλλον δεν είναι για την ανακύκλωση τα βιβλία όπως είπε κάποιος.
3) Τα περί κλοπής που λέτε κάποιοι είναι απαράδεκτα. Γνωρίζουμε όλοι οι φοιτητές του ΕΑΠ ότι για να σπουδάσουμε πρέπει να καταβάλουμε 700 ευρώ/θεματική ενότητα. Το δεχτήκαμε και πληρώσαμε. Δεν μας έβαλε κάποιος το πιστόλι στον κρόταφο. Από πού και ως πού λοιπόν μιλάτε για κλοπή; Και όχι στο εξωτερικό δεν είναι φτηνότερα. Στην Αγγλία π.χ. τα δίδακτρα για το ανοιχτό είναι 5.000 pounds=6.000 ευρώ/χρόνο!
https://www.guardian.co.uk/education/2011/aug/08/open-university-fees-rise
4) Όντως ένα μεγάλο ποσοστό τα παρατάει στο πρώτο έτος όταν διαπιστώνει ότι τελικά δεν μπορεί να "αγοράσει" ένα εύκολο πτυχίο αλλά πρέπει να κάτσει κάτω τον κ*** του και να διαβάσει ανελέητα. Έχω κάποιους συμμαθητές που νομίζουν πως με 10 ώρες μελέτης το μήνα θα πάρουν πτυχίο. Αυτοί αφού αποτύχουν στις εξετάσεις δε θα συνεχίσουν του χρόνου και θα λένε στους φίλους τους ότι "φταίγαν τα βιβλία", "ήταν ακριβά" κλπ. Πάντα κάποιος άλλος φταίει.

Τέλος, δεν λέω ότι στο ΕΑΠ δεν υπάρχουν προβλήματα. Η ηλεκτρονική του βιβλιοθήκη π.χ. είναι απαράδεκτη. Γενικά το site θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερο, εφόσον πρόκειται για διδασκαλία εξ αποστάσεος θα έπρεπε να υπάρχουν online tests κλπ. Αλλά στην τελική και έτσι γίνεται δουλειά και οι καθηγητές βοηθάνε (αυτοί που έτυχαν σε μένα τουλάχιστον).
Γενικά είναι άλλο να διεκδικούμε κάτι καλύτερο και άλλο να τα ισοπεδώνουμε όλα, έλεος πια με τη γκρίνια!
αυτά, γεια σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχουν ειπωθεί απίστευτες ανακρίβειες εδώ μέσα. Μιλάμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ανακρίβειες. Δεν μπορεί κάποιος που δεν είναι φοιτητής στο ΕΑΠ να κρίνει το εκπαιδευτικό του έργο και να ισχυρίζεται ότι είναι το χειρότερο ανοικτό πανεπιστήμιο του κόσμου. Αυτά είναι γελοιότητες. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται.

Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο ΕΑΠ στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Σεισμική Μηχανική & Αντισεισμικές Κατασκευές". Όπως καταλαβαίνετε είμαι εγγεγραμμένος σε 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα: 1 πλήρους φοίτησης στο ΕΜΠ και 1 εξ' αποστάσεως φοίτησης στο ΕΑΠ. Είμαι απολύτως νόμιμος σε περίπτωση που κάποιος νομίσει ότι δεν γίνεται να είσαι εγγεγραμμένος σε 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα.

Τα δίδακτρα είναι όντως πολλά. 800 ευρώ/Θεματική Ενότητα για τα μεταπτυχιακά είναι πολλά. Αυτό σημαίνει 5*800=4000 ευρώ θα κοστίσει το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης καθώς οι απαιτήσεις για τη λήψη του είναι επιτυχής παρακολούθηση σε 4 Θεματικές Ενότητες & εκπόνηση Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας, η οποία εκπονείται το 3ο έτος με προϋπόθεση επιτυχούς εξέτασης όλων των θεματικών ενοτήτων. Να μην ξεχνάμε όμως ότι κάποια μεταπτυχιακά πολύ γνωστών πανεπιστημίων (ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ κλπ.) έχουν δίδακτρα και μάλιστα αγγίζουν τα 4000 ευρώ το χρόνο και όχι τα 3 χρόνια όπως στο ΕΑΠ.

Κάθε θεματική ενότητα περιλαμβάνει ύλη περίπου 3 εξαμηνιαίων μαθημάτων πλήρους φοίτησης και διαρκεί ένα ακαδημαϊκό έτος. Το ΕΑΠ εφαρμόζει το σύστημα ECTS και σύμφωνα με τον κανονισμό σπουδών κάθε πτυχιακό πρόγραμμα αντιστοιχεί σε 240 ECTS και κάθε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σε 120 ECTS.

Από τους διδάσκοντες στο ΕΑΠ δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Λύνουν όλες τις απορίες στις ομαδικές συναντήσεις συνεργασίας (ΟΣΣ). Όποτε έστελνα e-mail στους διδάσκοντες με απορίες, πάντα λάμβανα απάντηση εντός 3 ημερών. Ποτέ δεν έστειλα μήνυμα και να μην λάβω απάντηση και έχω στείλει αρκετά. Όσον αφορά τα βιβλία δεν είναι φωτοτυπίες. Αυτά που ειπώθηκαν είναι σαχλαμάρες. Το ΕΑΠ έχει δικές του εκδόσεις. Στο δικό μου πρόγραμμα σπουδών μας έδωσαν τόσο βιβλία εκδόσεων ΕΑΠ όσο και βιβλία του εμπορίου. Τα βιβλία του εμπορίου που μας μοίρασαν είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ. Τα βιβλία των εκδόσεων του ΕΑΠ είναι καλά, διαβάζονται με ευκολία αλλά δεν είναι πολύ αναλυτικά και δεν έχουν αρκετές λυμένες ασκήσεις. Μοιράζονται και φυλλάδια φωτοτυπημένα ως συνοδευτικά με τα συγγράμματα.

Το επίπεδο των σπουδών στο ΕΑΠ είναι πολύ υψηλό. Ούτε εγώ το περίμενα να είναι τόσο απαιτητικό. Κι όμως, δυσκολεύομαι πιο πολύ στο ΕΑΠ από ότι στο ΕΜΠ χωρίς να υπερβάλλω καθόλου. Στο ΕΜΠ δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς υφίσταται το γνωστό μπάχαλο των ελληνικών πανεπιστημίων. Αρκεί να αναφέρω ότι πήραμε σημειώσεις σε ένα μάθημα του μεταπτυχιακού στο ΕΜΠ 10 μέρες πριν τις γραπτές εξετάσεις του μαθήματος. Τέτοια πράγματα δεν συμβαίνουν στο ΕΑΠ. Ίσως επειδή πληρώνεις να σου παρέχονται σωστές υπηρεσίες. Όπως και να 'χει στο ΕΑΠ γίνεται σωστή δουλειά. Αυτό έχω να το λέω κι ας είναι πολλά τα δίδακτρα.

Όποιος νομίζει ότι στο ΕΑΠ είναι εύκολο να πάρεις πτυχίο ας το τολμήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top