Εξειδίκευση: Πόση αντέχουμε;

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν ήμουν εγώ θα ήμουν στα Μπολσόι, όχι στο ΕΚΠΑ!!!
χαχαχαχαχαχα

Γιατί ρε,θα μπορούσες να σουν απλά ταεκβοντίστρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
"Να παίρνεις όποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν περισσότερο κάθε χρονιά.Ακόμη και ρόλο να παίξουν αργότερα,θα είναι αυτό που σε ενδιαφέρει.Αν σε ενδιαφέρει ένα είδος κυρίως,πάρε αυτά τα μαθήματα.Αν σε ενδιαφέρουν διάφορα,πάρε διάφορα."

Αυτό επιδιώκω να κάνω αλλά θέλησα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου άλλου πέρα από τη δική μου..;)

Το επιδιώκω και εγώ. Αν δεν το επεδίωκα θα είχα θεωρητικά αποφοιτήσει από πέρυσι τον Μάρτιο. Προσωπικά μου αρέσει να επιλέγω μαθήματα που δεν σημειώνουν μαζική προτίμηση και παρεπιπτόντως διαπιστώνω ότι αυτά τα μαθήματα είναι όντως πιο ενδιαφέροντα (όντας δύσκολα με "αποτρεπτική" εικόνα για τους ξύστες τυχάρπαστους φοιτητές) και ότι γίνεται καλύτερο μάθημα γιατί εφόσον η παρακολούθηση γίνεται με ένα μόνιμο ακροατήριο 1-7 ατόμων το κλίμα θυμίζει ιδιαίτερο φροντιστήριο. Παράλληλα γίνεται και γνωριμία με τον διδάσκοντα συν το γεγονός ότι ο διδάσκων εκτιμά την παρουσία και βοηθάει βαθμολογικώς με το παραπάνω. Από την άλλη διαπιστώνω ότι τα μαζικώς "δελεαστικά" μαθήματα είναι κατ' εμέ άνοστα και χλιαρά εφόσον η λογική επιλογής τους είναι μόνο η εύκολη επιτυχία στην εξέταση (διάβασμα στο πόδι, σκονάκια,..κτλ) και όχι η ακαδημαϊκή γνώση τους. Όσες φορές έχω επιλέξει τέτοια μαθήματα, το έκανα καθαρά για θέμα βαθμών ενώ το διάβασμά τους ήταν μαρτύριο..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
@venividivici43946

Οι σύνδεσμοι δεν ανοίγουν...:/:
Ποιο μάθημα εννοείς?



"Από την άλλη διαπιστώνω ότι τα μαζικώς "δελεαστικά" μαθήματα είναι κατ' εμέ άνοστα και χλιαρά εφόσον η λογική επιλογής τους είναι μόνο η εύκολη επιτυχία στην εξέταση (διάβασμα στο πόδι, σκονάκια,..κτλ) και όχι η ακαδημαϊκή γνώση τους. Όσες φορές έχω επιλέξει τέτοια μαθήματα, το έκανα καθαρά για θέμα βαθμών ενώ το διάβασμά τους ήταν μαρτύριο..:worry:"

Θα συμφωνήσω..Αν και οι κλάδοι μας διαφέρουν αυτό ισχύει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@venividivici43946
Οι σύνδεσμοι δεν ανοίγουν...:/:
Ποιο μάθημα εννοείς?

Ανακοινώνεται ότι τα υποχρεωτικής επιλογής διατομεακά μαθήματα:
α) Ιστορία Πολιτικών και Συνταγματικών Θεσμών
β) Δίκαιο Περιβάλλοντος και
γ) Διεθνές Ποινικό Δίκαιο
για τη λήψη του πτυχίου, θα λαμβάνονται υπόψη στην ενότητα που δηλώνονται.

Μετά την έκδοση των συγκεντρωτικών αποτελεσμάτων κάθε εξεταστικής περιόδου, η Γραμματεία του Τμήματος καλεί τους φοιτητές που πληρούν τις προϋποθέσεις για τη λήψη του πτυχίου να καταθέσουν αίτηση ορκωμοσίας.
Από το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012, όλοι οι φοιτητές που πληρούν τις προϋποθέσεις για τη λήψη του πτυχίου, ακόμη κι αν δεν καταθέσουν αίτηση ορκωμοσίας, θα ανακηρύσσονται από τη Γραμματεία του Τμήματος αυτόματα πτυχιούχοι και στον υπολογισμό του βαθμού του πτυχίου θα λαμβάνονται υπόψη οι βαθμοί όλων των επιλεγομένων μαθημάτων.

Πες ποιό πήρες, αν και μόνο δύο ταιριάζουν στην περιγραφή που έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
τελικά αξίζουν τα "δημοφιλή" μόνο για βαθμό μαθήματα ή τα μαθήματα εκείνα που προσφέρουν γνώσεις;
μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές τα δημοφιλή μαθήματα είναι 0 περιεχομένου!
Και τα δύο. Μετράς στο πτυχίο τα "δημοφιλή" μαθήματα και κρατάς στην Αναλυτική (και στο κεφάλι σου) τα "ουσιώδη", στα οποία μπορεί να μην έχεις τόσο υψηλό βαθμό - αλλά από την αναλυτική δεν φεύγουν.

Ρεβέκκα, η Κατεύθυνση αναγράφεται σε εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παίζει ρόλο αν αναγράφεται η κατεύθυνση πάντως!
Εκεί αλλάζει η τακτική που πρέπει να ακολουθείται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Παίζει ρόλο αν αναγράφεται η κατεύθυνση πάντως!
Εκεί αλλάζει η τακτική που πρέπει να ακολουθείται!

Εννοείς πώς θα πρέπει να είναι οι βαθμοί των μαθημάτων της κατεύθυνσης μεγαλύτεροι των υπολοίπων για την εισαγωγή σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα λ.χ.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
σε μας παίζουν ρόλο οι βαθμοί των κατευθύνσεων για ένα μεταπτυχιακό, ας μην αναγράφεται η κατεύθυνση στο πτυχίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εννοείς πώς θα πρέπει να είναι οι βαθμοί των μαθημάτων της κατεύθυνσης μεγαλύτεροι των υπολοίπων για την εισαγωγή σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα λ.χ.?

Σίγουρα θα πρέπει το πτυχίο/αναλυτική σου να "αποδεικνύει" ότι μπορείς να υποστηρίξεις την κατεύθυνσή σου με γνώσεις, που φυσικά παρέχονται μέσω συγκεκριμένων μαθημάτων επιλογής. Αφού, υποθετικά πάντα, θα έχεις εξειδικευτεί σε κάτι, θα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις ότι το έχεις κάνει πραγματικά καλά, και ότι έχεις εμβαθύνει.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, αν είχα κατευθύνσεις, τα μόνα επιλογής που θα έπαιρνα και που δεν θα ήταν καθαρά της κατεύθυνσης, θα ήταν όσα ταίριαζαν, για να μου ανοίξουν μελλοντικά και άλλες πόρτες, πέρα από αυτήν της εξειδίκευσης.

Αν μιλάμε και για μεταπτυχιακό, σίγουρα, αν είναι ένα πολύ συγκεκριμένο, θα κοιτάξουν την αναλυτική. Είναι μερικά προγράμματα που απαιτούν κάποιες γνώσεις που δεν μπορείς να τις έχεις πάρει αλλιώς, παρά μόνο από μαθήματα εστιασμένα.

Νίκο, για μεταπτυχιακά μέσα στη σχολή σου εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Έτσι όπως το βλέπω εγώ, αν είχα κατευθύνσεις, τα μόνα επιλογής που θα έπαιρνα και που δεν θα ήταν καθαρά της κατεύθυνσης, θα ήταν όσα ταίριαζαν, για να μου ανοίξουν μελλοντικά και άλλες πόρτες, πέρα από αυτήν της εξειδίκευσης.

Αυτό που λες έχω κάνει. Η κατεύθυνση έχει 7 υποχρεωτικά βασικά μαθήματα με κοινή αναφορά και 5 μαθήματα επιλογής πιο εξειδικευμένα και πιο προχωρημένα στο θεματικό αντικείμενο της κατεύθυνσης (και όχι μόνο). Στα 5 μαθήματα επιλογής κατεύθυνσης και σε επιπλέον μαθηματα επιλογής έχω κάνει απίστευτους συνδυασμούς ώστε το κάθε μάθημα αποτελεί από μόνο του μια νέα υποκατεύθυνση. Για παράδειγμα πέραν του άμεσου θεματικού αντικειμένου των διαφορικών εξισώσεων που έχει η κατεύθυνση, επεκτάθηκα στις άμεσες συναφείς επιστήμες όπως εφαρμοσμένη ανάλυση, μαθηματική φυσική, πραγματική ανάλυση, αριθμητική ανάλυση, μαθηματικά βελτιστοποίησης, στοχαστικό λογισμό, αστροφυσική, ουράνιο μηχανική,...κτλ οι οποίες από μόνες τους (ως μαθήματα) είναι κατευθύνσεις (διδακτορικής έρευνας).

Νίκο, για μεταπτυχιακά μέσα στη σχολή σου εννοείς;

Μεταπτυχιακά προγράμματα τόσο της σχολής μου, όσο σε Τμήματα Φυσικής, Βιολογίας Στατιστικής, Αεροναυπηγών Μηχανικών και γενικότερα του Πολυτεχνείου αλλά ακόμη και σε διατμηματικά μεταπτυχιακά προγράμματα εφαρμοσμένων θετικών επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι λογικό σε αυτά τα αντικείμενα να κοιτούν την κατεύθυνση. Αν δεν έχεις συγκεκριμένες γνώσεις, δεν μπορείς να παρακολουθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σε μας δεν ισχύει αυτό καθώς για τα μεταπτυχιακά μετράει βασικά ο βαθμός είτε στα υποχρεωτικά μαθήματα του κλάδου είτε γενικά ο βαθμός του πτυχίου.Δε γνωρίζω κατά πόσο προσμετράται και η απόδοση στα επιλογής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε μας δεν ισχύει αυτό καθώς για τα μεταπτυχιακά μετράει βασικά ο βαθμός είτε στα υποχρεωτικά μαθήματα του κλάδου είτε γενικά ο βαθμός του πτυχίου.Δε γνωρίζω κατά πόσο προσμετράται και η απόδοση στα επιλογής..

Η σειρά είναι βαθμός πτυχίου, βαθμός υποχρεωτικών του Τομέα όπου γίνεται αίτηση και μόνο σε ορισμένα μεταπτυχιακά οι βαθμοί των επιλεγόμενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η σειρά είναι βαθμός πτυχίου, βαθμός υποχρεωτικών του Τομέα όπου γίνεται αίτηση και μόνο σε ορισμένα μεταπτυχιακά οι βαθμοί των επιλεγόμενων.

Αυτά όμως έχουν να κάνουν αν κάνεις αίτηση μέσα στην Νομική, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αυτά όμως έχουν να κάνουν αν κάνεις αίτηση μέσα στην Νομική, έτσι;

Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μιας και ξεθαψατε το θεμα αγαπητοι συναδελφοι του i-school.Να πω και εγω τη γνωμη μου.
Προσωπικα δεν μου αρεσει η ειδικευση σε εναν τομεα. Εχουμε γεμισει ειδικους και γκουρους που ξερουν τα παντα για ενα αντικειμενο και εαν τους ρωτησεις κατι λιγακι πιο γενικο θα κανουν λες και το ακουνε πρωτη φορα.
Μου αρεσει να εχω ενα μεγαλο ευρος γνωσεων σε αρκετα θεματα. Οχι τοσο για την αγορα εργασιας αλλα καθαρα για προσωπικους σκοπους.
Μου φαινεται λιγο φασιστικη η εξιδεικευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μιας και ξεθαψατε το θεμα αγαπητοι συναδελφοι του i-school.Να πω και εγω τη γνωμη μου.
Προσωπικα δεν μου αρεσει η ειδικευση σε εναν τομεα. Εχουμε γεμισει ειδικους και γκουρους που ξερουν τα παντα για ενα αντικειμενο και εαν τους ρωτησεις κατι λιγακι πιο γενικο θα κανουν λες και το ακουνε πρωτη φορα.
Μου αρεσει να εχω ενα μεγαλο ευρος γνωσεων σε αρκετα θεματα. Οχι τοσο για την αγορα εργασιας αλλα καθαρα για προσωπικους σκοπους.
Μου φαινεται λιγο φασιστικη η εξιδεικευση.

Εγώ στο μυαλό μου πλέον την εξειδίκευση την έχω ότι κάποιος από ένα εύρος πραγμάτων που γνωρίζει και κάνει καλά, κάποιο (ή 2-3 πράγματα) τα κάνει πάρα πολύ καλά, ξέρει δηλαδή σε αυτούς τους τομείς 10 πράγματα που δεν ξέρει ο απλός ο κόσμος. Αυτό εμένα δεν μου φαίνεται κακό...Δεν μιλάω προφανώς να ξέρεις μόνο ένα πραγματάκι τέλεια, εκεί δεν είναι καλό. Αλλά ούτε και να ξέρεις 1000 πράγματα μέτρια είναι καλό..Αυτό για τον επαγγελματικό/ακαδημαϊκό τομέα.
Για το προσωπικό επίπεδο, συμφωνώ πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ειμαι υπερ της εξειδικευσης, η τεχνολογια στην εποχη μας ειναι τοσο διασπασμενη σε τοσους πολλους τομεις που αν οχι υποχρεωτικο, ειναι αναγκαιο να εχεις εξειδικευμενες γνωσεις, αντιθετα με οτι λενε "αυτοί που λένε πως οι υπερβολική εξειδίκευση υποσκελίζει την ανθρωπιστική παιδεία." μπορει ξεκαθαρα ο καθενας να δει πως δεν ζουμε ουτε στην εποχη του leonardo da vinci και του homo universalis, ουτε και ειμαστε ηρωες του Ιουλιου Βερν....
Καλως η κακως ζουμε στην δεκαετια των 10's και χωρις να χανεται η αναγκαιοτητα της γενικης γνωσης, υπαρχει και η αναγκη της εξειδικευσης. Εξαλλου ποσο γενικες γνωσεις μπορει να εχει καποιος; και πως θα μπορεσει να εργαστει μετα εχοντας μονο γενικες γνωσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top