Ερευνητική Πρόταση

yannakis81

Νεοφερμένος

Ο yannakis81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπέρα,
πως μπορεί κάποιος να συντάξει την ερευνητική του πρόταση με σκοπό να προσεγγίση κάποιον καθηγητή ή ένα εργαστήριο για να συνεχίσει τις σπουδες του σε ερευνητικό επίπεδο.
Σίγουρα μια ιδέα θα υπάρχει αλλά δεν μπορεί να ξέρεις από πριν ποια ερευνητικά εργαλεία θα χρησιμοποιήσει, ποια αποτελέσματα να περιμένει και ποια θα ειναι η πορεία της έρευνας...
μπορεί κάποιος να βοηθήσει; πως δομείται σωστά μια πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα! :)

Εξαρτάται και από το αντικείμενο και από το σύστημα του πανεπιστημίου/εργαστηρίου/σχολής. Γενικά, στέλνεις στην αρχή ένα μέιλ, κάνεις ένα τηλέφωνο, έρχεσαι σε επαφή και μετά κόβεις κίνηση που λένε....

Από ότι ξέρω από τον περίγυρό μου και από εμένα, σε αρκετές σχολές προτείνουν οι ίδιοι οι καθηγητές σε άτομα που έχουν "τεστάρει" ότι αντέχουν. Μιλάω για διδακτορικό καθαρά όμως. Εσύ για τι ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yannakis81

Νεοφερμένος

Ο yannakis81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
έχω πτυχιο και μεταπτυχιακό τίτλο στην επιστήμη των υπολογιστών, δεν έχω εμπειρία απο ερευνητικά προγράμματα και πως διεξάγεται η ερευνητική διαδικασία με την έννοια ότι δεν έχω δημοσιεύσεις και εμπειρία.
αυτό που θέλω είναι να μπω σε κάποιο εργαστήριο για να δουλέψω ερευνητικά και όχι απευθείας να ζητήσω διδακτορικό.
απλά κάπως πρέπει να προσεγγίσω κάποιον καθηγητή/εργαστήριο στο κομμάτι που με ενδιαφέρει (την εκπαιδευτική τεχνολογία)..οπότε κάτι πρέπει να έχω προετοιμάσει σαν πρόταση. μέχρι στιγμής μόνο κλειστές πόρτες..οι καθηγητές στη σχολή μου δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
έχω πτυχιο και μεταπτυχιακό τίτλο στην επιστήμη των υπολογιστών, δεν έχω εμπειρία απο ερευνητικά προγράμματα και πως διεξάγεται η ερευνητική διαδικασία με την έννοια ότι δεν έχω δημοσιεύσεις και εμπειρία.
αυτό που θέλω είναι να μπω σε κάποιο εργαστήριο για να δουλέψω ερευνητικά και όχι απευθείας να ζητήσω διδακτορικό.
απλά κάπως πρέπει να προσεγγίσω κάποιον καθηγητή/εργαστήριο στο κομμάτι που με ενδιαφέρει (την εκπαιδευτική τεχνολογία)..οπότε κάτι πρέπει να έχω προετοιμάσει σαν πρόταση. μέχρι στιγμής μόνο κλειστές πόρτες..οι καθηγητές στη σχολή μου δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα..

Το μεταπτυχιακό το έκανες στο τμήμα στο οποίο θέλεις να μπεις ερευνητικά;

Το να δουλέψεις σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα δεν είναι το ίδιο με το να κάνεις δουλειά στο εργαστήριο, πολλές φορές δεν συνδέονται καν το ένα με το άλλο. Συνήθως στα εργαστήρια δουλεύουν είτε μεταπτυχιακοί είτε διδακτορικοί, δηλαδή έχουν κάποιο στόχο στον οποίον τους βοηθά το εργαστήριο καθώς δεν παίζει πληρωμή με την στενή έννοια.

Με το κομμάτι τεχνολογία στην εκπαίδευση (δεν ξέρω αν εννοείς το ίδιο με το εκπαιδευτική τεχνολογία) ασχολείται ας πούμε και το εργαστήριο που είμαι και εγώ (https://www2.media.uoa.gr/medialab/ ) οπότε αναρωτιέμαι μήπως ψάχνεις σε λάθος μέρος, αν ψάχνεις σε σχολές πληροφορικής...

Αν θες να πας με πρόταση, πρέπει να έχεις κάτι (σχεδόν) πολύ συγκεκριμένο το οποίο να έχει και περιθώρια αλλαγής/συμπλήρωσης/πολλαπλών διεξόδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yannakis81

Νεοφερμένος

Ο yannakis81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το θέμα είναι ότι δεν απευθύνομαι σε σχολές πληροφορικής γιατί δεν ασχολούνται με ανάλογα θέματα. οπότε ψάχνω πιο πολύ σε παιδαγωγικά τμήματα.
έχω δει και την σελίδα του εργαστήριου στο οποίο είσαι και έχω δει οτι ασχολείται με ανάλογα θέματα.
το πρόβλημα είναι πως από τη στιγμή που δεν εχω σχέση με τέτοια τμήματα (σε επίπεδο σπουδών) δεν μπορώ να τα προσεγγίσω και να τους πω θέλω να μπω στην ομάδα χωρίς να έχω ετοιμάσει κάτι.
Να πω επίσης ότι δεν ψάχνω να κάνω κάτι για να πληρωθώ, να βγαλω λεφτά, θέλω να μπω στη διαδικασία της έρευνας και να προχωρήσω σε αυτό το κομμάτι.
παράδειγμα βλέπω το εργαστήριο που είσαι ότι ασχολείται με θέματα ευχρηστίας και προσβασιμότητας κάτι ενδιαφέρον και εφαρμόσιμο στο κομμάτι της εκπαιδευτικης τεχνολογίας και της αναλυσης και σχεδίασης εκπαδευτικών περιβαλλόντων.ένα παράδειγμα λέω....
Τεσπα, πιστεύω πως είναι δύσκολο ναγίνει κάτι εαν δεν γνωρίζεσαι με τους καθηγητές, με τη σχολή και το εργαστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικά, στο δικό μας εργαστήριο, είναι ανοιχτά μυαλά, αν κάνεις μια επαφή και τους πεις οτι ενδιαφέρεσαι και έχεις ετοιμάσει ένα κείμενο με τα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα θα σε ακούσουν σίγουρα. Το έχω δει να γίνεται και το ξέρω.

Επίσης, τον Νοέμβρη είναι το διήμερο της ευχρηστίας (10-11/11 νομίζω θα είναι φέτος) οπότε μπορείς κάλλιστα να έρθεις και εκεί να δεις.

Τα παιδαγωγικά τμήματα είναι πιο κλειστοφοβικά σε όλα τους. Το ξέρω γιατί συνεργαζόμαστε (κάνουμε μαζί ένα μεταπτυχιακό με το ΤΕΑΠΗ) και βλέπω ότι γενικά είναι λίγο...δυσκοίλιοι! :)

Αν σε ενδιαφέρει πολύ, κάνε μια επαφή, κάνε και δεύτερη και γενικά έχε υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

yannakis81

Νεοφερμένος

Ο yannakis81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
thanks για τις απαντήσεις Revekka...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τίποτα! :)

Αν θες κάτι άλλο σχετικά με το εργαστήριο, πες μου, ο διευθυντής τους εργαστηρίου είναι ο επιβλέπων του διδακτορικού μου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top