Ιδιαίτερα ή φροντιστήριο αγγλικών;

foivosfoivos

Νεοφερμένος

Ο foivosfoivos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια! Είμαι εδώ για να μοιραστώ μαζί σας μια απορία μου. Πιστεύετε ότι είναι εύκολο κάποιος καθηγητής να έχει ιδιαίτερα μαθήματα; Είναι καλύτερα από φροντιστήριο; Προσωπικά πιστεύω ότι δεν γίνεται συνήθως καλή δουλεία σε σχολεία ή φροντιστήρια όσο αφορά την εκμάθηση ξένων γλωσσών ενώ στα ιδιαίτερα μαθήματα ο καθηγητής εστιάζεται στις ανάγκες και στα κενά του μαθητή. Περιμένω απαντήσεις σας. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εξαρταται με τους ρυθμους του καθε μαθητη και την προσωπικοτητα του το πως θα βοηθηθει περισσοτερο,αλλοι προτιμουν την αμεσοτητα του ιδιαιτερου και αλλοι τη συνεργασια μαθητων που προσφερει ενα φροντιστηριο...παρολα αυτα πιστευω πως πολλα παιδια κανουν ιδιαιτερα σημερα οποτε βρισκεις μαθητες...εξαλλου αγγλικα ολοι θα μαθουν σημερα θελοντας και μη οποτε...ειναι γενικα μια ευκολη δουλεια απο την αποψη οτι εχεις πολλες διαφορες προοπτικες ευρεσης εργασιας...φροντιστηριο,δημοσιο,ιδιαιτερα... :) καλη επιτυχια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foivosfoivos

Νεοφερμένος

Ο foivosfoivos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εξαρταται με τους ρυθμους του καθε μαθητη και την προσωπικοτητα του το πως θα βοηθηθει περισσοτερο,αλλοι προτιμουν την αμεσοτητα του ιδιαιτερου και αλλοι τη συνεργασια μαθητων που προσφερει ενα φροντιστηριο...παρολα αυτα πιστευω πως πολλα παιδια κανουν ιδιαιτερα σημερα οποτε βρισκεις μαθητες...εξαλλου αγγλικα ολοι θα μαθουν σημερα θελοντας και μη οποτε...ειναι γενικα μια ευκολη δουλεια απο την αποψη οτι εχεις πολλες διαφορες προοπτικες ευρεσης εργασιας...φροντιστηριο,δημοσιο,ιδιαιτερα... :) καλη επιτυχια...

Ευχαριστώ πολύ! (δημόσιο με την καμία)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω πολύ στα ιδιαίτερα. Τα φροντιστήρια (ειδικά στις ξένες γλώσσες) δεν κάνουν καλή δουλειά. Άλλο όταν το μάθημα περιστρέφεται γύρω απο 4 άτομα και άλλο όταν περιστρέφεται γύρω απο σένα. Προσαρμόζεται στις δικές σου ανάγκες και στους δικούς σου ρυθμούς. Επίσης, έχεις άμεση επαφή με τον καθηγητή. Άσε που αν κάποια φορά δεν μπορείς να κάνεις μάθημα, το οργανώνεις μια άλλη μέρα. Δεν έχω κάνει ποτέ φροντιστήριο, πάντως από όσα παιδιά έχω ακούσει (και αγγλικά, αλλά ειδικότερα γαλλικά) τα φροντιστηήρια τους ενθαρρύνουν να συνεχίσουν σε ανώτερα επίπεδα και ας μην κατέχουν τις γνώσεις, για να πάρουν περισσότερα χρήματα. Γι αυτό περίπου το 70% των ατόμων που ξέρω και πάνε φροντιστήριο αποτυγχάνουν σε υψηλού επιπέδου διπλώματα.

Οπότε, τα ιδιαίτερα έχουν μέλλον και μεγάλο μάλιστα. Αλλά βέβαια και στα ιδιαίτερα μπορεί να πετύχεις καμιά/κανέναν τρελό/τρελή, οπότε πρέπει να προσέχεις τις επιλογές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperTink

Νεοφερμένος

Η SuperTink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Τα ιδιαίτερα μαθήματα προσωπικά πιστεύω ότι έχουν τόσο μέλλον όσο και τα φροντιστήρια (ακόμα και μεγαλύτερο)...και τι εννοώ: ότι αν λεφτά υπάρχουν όλα γίνονται ;) καταλαβαίνω ότι το φροντιστήριο ίσως κοστίζει λιγότερο αλλά αν κάποιος θα δώσει λεφτά μπορεί να προτιμήσει να δώσει λίγα παραπάνω αλλά να γνωρίζει ότι έτσι θα μάθει αγγλικά!
Και όσων αφορά αν είναι εύκολο να βρει κάποιος ιδιαίτερα δεν υπάρχει μια σταθερή απάντηση....ένας καθηγητής μπορεί πχ να έχει 25ώρες την εβδομάδα ενώ ένας άλλος μόλις 5.....εξαρτάται από τον καθηγητή, το κόστος των μαθημάτων κλπ....αν θες να διδάξεις ιδιαίτερα αγγλικά (εκτός φυσικά οτι πρέπει να έχεις τις απαραίτητες γνώσεις σε συνδυασμό με την όρεξη) πρέπει να το λες σε φίλους-συγγενείς-γνωστούς για να το ''διαδώσουν''
Ακόμα πιστεύω ότι στα περισσότερα σχολεία (κι αναφέρομαι σε δημόσια, στα ιδιωτικά δεν ξέρω πως δουλεύει το σύστημα) δεν γίνονται αγγλικά...χαβαλές μες στην τάξη, δάσκαλοι που φωνάζουν και οι μαθητές τα βλέπουν σαν 'κενό'! και στα φροντιστήρια το μάθημα έχει να κάνει με το ίδιο το φροντηστήριο και τους καθηγητές που έχει....[ξέρω άτομα που στο φροντιστήριο ειναι 15 παιδιά στην τάξη, και μετά αναρωτιούνται γιατί δεν γίνεται καλό μάθημα!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abcdef

Νεοφερμένος

Ο abcdef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν στο φροντηστήριο γίνεται σωστή δουλειά και όπως πρέπει να γίνεται δεν υπάρχει κανένα απόλύτως πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια και ενδιαφέρομαι να δώσω κάποια στιγμή lower και proficiency. Το θέμα είναι οτι τα έχω ψιλοπαρατήσει. Εντάξει βλέπω ταινίες και μπορώ να συνεννοηθώ με άνθρωπο αλλά δεν έχω το επίπεδο κάποιου που έχει δώσει. Δεν έτυχε και ποτέ να το πάρω σοβαρά να πάω να δώσω για κάποιο δίπλωμα. Επειδή όμως ενδιαφέρομαι να σπουδάσω γεμμολογία στο εξωτερικό και φυσικά θέλει αγγλικά, θέλω την γνώμη σας. Να προτιμήσω ιδιαίτερο ή φροντιστήριο; Μήπως είναι καλύτερα το βρετανικό συμβούλιο ή η ελληνοαμερικάνικη ένωση; Και να δώσω lower-proficiency ή ielts ή toefl;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ξενο πανεπιστημιο θα σου ζητησει TOEFL και καποια δεχονται και IELTS. Αν σκοπος σου ειναι να σπουδασεις στο εξωτερικο, αποψη μου μην ασχοληθεις με τις εξετασεις για το (E)CPE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirginiaOnAir

Νεοφερμένος

Η VirginiaOnAir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον DarthFederer...TOEFL ή IELTS να δώσεις. Τώρα: ιδιαίτερο ή φροντιστήριο...Έχει να κάνει με το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις, πόσο βιάζεσαι να αποκτήσεις το πτυχίο...Γιατί από προσωπική εμπειρία, αν βρεις καλό καθηγητή κι είσαι συνεπής στις υποχρεώσεις σου, θα είσαι πολύ πιο σύντομα έτοιμη για εξετάσεις. Αν όμως δεν επείγει το πτυχίο, εξίσου καλή δουλειά με το ιδιαίτερο μπορεί να γίνει και σε φροντιστήριο και δεν νομίζω να δυσκολευτείς να βρεις κάποιο που οργανώνει τμήματα για φοιτητές που θέλουν IELTS/TOEFL. Οι εξετάσεις του IELTS διοργανώνονται από το British Council και το ίδιο το site τους (https://www.britishcouncil.gr/exam/ielts) γράφει αυτά:
Γιατί να δώσετε τις εξετάσεις του IELTS μέσω του British Council;

Το British Council έχει πάνω από 75 χρόνια εμπειρίας στη διδασκαλία και την εξέταση της αγγλικής γλώσσας σε πάνω από 130 χώρες. Θα απολαύσετε μια εμπειρία εξετάσεων υψηλής ποιότητας.
Μερικοί μόνο από τους λόγους για τους οποίους εκατομμύρια άνθρωποι έχουν δώσει τις εξετάσεις του IELTS μέσω του British Council τα τελευταία 20 χρόνια είναι:

  • Υποστήριξη από έμπειρους επαγγελματίες: Με τη βοήθεια βίντεο, βιβλίων και διαδραστικών μαθημάτων μέσω Διαδικτύου, μπορείτε να έχετε πρόσβαση στο καλύτερο υλικό προετοιμασίας για την επίτευξη της βαθμολογίας που χρειάζεστε.
  • Δωρεάν μέσα: Το Road to IELTS είναι η δημοφιλής σειρά μαθημάτων προετοιμασίας του British Council μέσω Διαδικτύου. Κατά την εγγραφή σας μέσω του British Council μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε 30 ώρες δωρεάν εκπαίδευσης.
  • Βολικές ημερομηνίες και τόποι διεξαγωγής εξετάσεων: Με περισσότερους από 500 τόπους διεξαγωγής εξετάσεων σε πάνω από 100 χώρες έχετε περισσότερες επιλογές για να δώσετε τις εξετάσεις όπου και όποτε επιθυμείτε.
  • Εύκολη εγγραφή: Εγγραφείτε μέσω Διαδικτύου με ευέλικτες επιλογές πληρωμής.
  • Γρήγορα αποτελέσματα: Εγγυημένα αποτελέσματα μέσω Διαδικτύου μέσα σε 13 ημέρες μόνο.
Αλλά δν νομίζω ότι θα είναι οικονομικότερο να απευθυνθείς σε αυτούς ούτε ότι τα "προνόμια" είναι μεγάλο δέλεαρ.
Για ΤΟΕFL τις εξετάσεις νομίζω οργανώνει η ελληνοαμερικανική ένωση, αλλά δεν γνωρίζω τπτ σχετικά. Δες ποιο από τα 2 πτυχία έχει τη βολικότερη -για σένα- μορφή εξέτασης και βρες practise tests, λογικά θα υπάρχουν κάποια δείγματα στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ειμαι μολις 15 και 8α δωσω ECPE ...για το επιπεδο που βρισκομαι το μονο που θελω να σε προειδοποιησω και στα 2 πτυχια ειναι η εκθεση , το κειμενο και το ακουστικο( reading και listening ) , το speaking ειναι σχετικα ευκολο αν μπορεις να καταλαβεις σε βαθος τι σου ζηταει και αν δεν κολλας και λες συνεχεια " εεεε ...To my mind there must be ahmmmmm a way to ahhhh prevent dangerous ........" γιατι αυτο ειναι αρνητικο και μειωνονται μοναδες ! στο listening πρεπει να ψαχνεις λεξεις κλειδια σχετικα με την ερωτηση / διαλογο/ μονολογο και μετα ερωτησεις σχετικα με το τι ειπε ο ομηλιτης...! το reading εκτος και αν εχεις καλο λεξιλογιο ,και η εκθεση ειναι στην ουσια εκθεση λυκειου/παννελλαδικες . στο lower ειναι 200- 250 λεξεις και proficescy 300-350

Βεβαια πριν το ECPE υπαρχει το ADVANCED που λειτουργει ως Back up εχει τις ιδιες ιδιοτητες του ECPE , καθως και το ΤΟ'Ι'Κ το οποιο λειτουργει με μορια και παει αναλογα ποσα μορια εχεις πιασει αντιστοιχουν σε πτυχιο ( π.χ. 700 μορια advanced )

Ελπιζω να βοηθησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η γεμολογία προσφέρεται από το γεμολογικό ινστιτούτο ή της Αμερικής ή της Αγγλίας και γίνεται είτε από απόσταση, όπου με ενδιαφέρει είτε πας ο ίδιος εκει. Στις εξετάσεις αναφέρεις πως η αγγλική δεν είναι η μητρική σου οπότε υπάρχει και μια επιείκια. Με το TOEFL/IELTS είσαι στο ίδιο επίπεδο όπως με το lower/proficiency; Ξεκινάς από την αρχή όπως αν ξεκινούσες με τα άλλα διπλώματα ή πρέπει να χεις ένα επίπεδο.
Προσωπικά με ενδιαφέρει να αναγνωρίζεται και από το δημόσιο(οπότε να μην πρέπει μετά να δώσω εκ νέου εξετάσεις)και να μπορώ να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Από οτι διάβασα και κάπου αλλού σε αυτά δεν υπάρχει βαθμός αποτυχίας απλά ανάλογα το βαθμό καθορίζεται και το επίπεδο αγγλικών σου και αντιστοιχείται βαθμολογικά με lower/proficiency. π.χ. αν έχει 8,5 είσαι επιπέδου proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Με το TOEFL/IELTS είσαι στο ίδιο επίπεδο όπως με το lower/proficiency; Ξεκινάς από την αρχή όπως αν ξεκινούσες με τα άλλα διπλώματα ή πρέπει να χεις ένα επίπεδο.
Προσωπικά με ενδιαφέρει να αναγνωρίζεται και από το δημόσιο(οπότε να μην πρέπει μετά να δώσω εκ νέου εξετάσεις)και να μπορώ να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Από οτι διάβασα και κάπου αλλού σε αυτά δεν υπάρχει βαθμός αποτυχίας απλά ανάλογα το βαθμό καθορίζεται και το επίπεδο αγγλικών σου και αντιστοιχείται βαθμολογικά με lower/proficiency. π.χ. αν έχει 8,5 είσαι επιπέδου proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις την πεπατημένη, δηλαδή Lower-Proficiency και αν χρειαστείς (όποτε χρειαστείς) στο μέλλον IELTS ή TOEFL να το δώσεις τότε. Οι λόγοι είναι πολλοί. Υπάρχει μεγαλύτερη ειδίκευση και μεγαλύτερη προσφορά σε Lower-Proficiency, πράγμα που για σένα σημαίνει καλύτερη διδασκαλία, μεγαλύτερη ευελιξία και χαμηλότερες τιμές. Επιπλέον η γνώση της γλώσσας μέσω Proficiency είναι πολύ πιο συνολική και ολοκληρωμένη απ' ό,τι μέσω των πιο εξειδικευμένων πτυχίων, άρα θα μάθεις καλύτερα και πλουσιότερα αγγλικά.

Σχετικά με φροντιστήριο ή ιδιαίτερο, ασυζητητί φροντιστήριο. Η γλώσσα είναι επικοινωνία και η διδασκαλία ένας-προς-ένας δεν ευνοεί την εξάσκηση της επικοινωνίας. Άσε που στο ιδιαίτερο λουφάρεις πιο εύκολα ;)

Απλά φρόντισε να βρεις ένα καλό φροντιστήριο και μην πας στο πρώτο που θα σου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπερα!! Τα τελευταια 3 χρονια διδασκω αγγλικα,σιγουρα δεν εχω καποια φοβερη εμπειρια ακομη ομως επειδη ετυχε να αναλαβω και μαθητρια αλλα και φοιτητρια που ειχε τη δικη σου απορια εχω να σ πω τα εξης... Το φροντιστηριο θα σου βγει σιγουρα πιο οικονομικο..πλεον υπαρχουν και ταχυρυθμα τμηματα ενηλικων που σου λενε λοουερ σε 8 μηνες πχ. Εαν βρεις ενα καλο και αξιοπιστο φροντιστηριο δεν θα εχεις καποιο θεμα πιστευω! Απλα να ξερεις συνηθως κανουν 6-7 ωρες την εβδομαδα μαθημα οποτε πρεπει να διαθετεις ελευθερο χρονο και φυσικα ορεξη για διαβασμα. Η φοιτητρια η οποια ανελαβα ειχε πεσει σε κακη περιπτωση φροντιστηριου και ουσιαστικα μεσα σε 5 μηνες δεν ηταν ουτε στο ελαχιστο προετοιμασμενη για τις εξετασεις.Οποτε να κανεις καλη ερευνα αγορας για να μην 'χασεις' τα χρηματα σου.Απο κει και περα συνηθως στο εξωτερικο ζητανε ielts / toefl αλλα αυτο μπορεις να το ρωτησεις στο πανεπιστημιο διοτι μερικα δεχονται ecpe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Προσωπικά με ενδιαφέρει να πάρω ένα πτυχίο που θα μου παρέχει ένα αρκετά υψηλού επιπέδου αγγλικών είτε είναι ielts / toefl είτε lower/proficiency. Για παράδειγμα ποια είναι η διαφορά μεταξύ του ielts και του proficiency;(ως προς τις εξετάσεις και το περιεχόμενο τους). Θα μπορώ να ανταποκριθώ το ίδιο αν επιλέξω ielts αντί proficiency στο πανεπιστήμιο; Με ενδιαφέρει να μπορέσω να ξεκινήσω σχετικά σύντομα για να μπορώ να έχω σε 1 με 2 χρόνια το πτυχίο στα χέρια και φυσικά να μπορώ να μιλάω με άνεση την γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τα TOEFL IELTS δεν λήγουν σε κάνα-δύο χρόνια από την στιγμή απόκτησης τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
την ίδια εντύπωση έχω και για το lower/proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
https://www.cambridgemichigan.org/sites/default/files/resources/oneoff/eeg/Brochure-ECPE.pdf
https://www.cambridgeforlife.org/content.php?id=175&lang=1
Για μια ζωή είναι

Τώρα βέβαια από μια απόψη αν το proficiency σου είναι παλιό καλύτερα να πάρεις ένα toefl/ielts πριν κάνεις την αίτηση
Άλλα ούτως ή άλλως θα πρέπει να γράψεις ένα motivation letter και θα δώσεις μια συνέντευξη.Οπότε θα καταλάβουν και από εκεί τι αγγλικά ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Προσωπικά με ενδιαφέρει να πάρω ένα πτυχίο που θα μου παρέχει ένα αρκετά υψηλού επιπέδου αγγλικών είτε είναι ielts / toefl είτε lower/proficiency. Για παράδειγμα ποια είναι η διαφορά μεταξύ του ielts και του proficiency;(ως προς τις εξετάσεις και το περιεχόμενο τους). Θα μπορώ να ανταποκριθώ το ίδιο αν επιλέξω ielts αντί proficiency στο πανεπιστήμιο; Με ενδιαφέρει να μπορέσω να ξεκινήσω σχετικά σύντομα για να μπορώ να έχω σε 1 με 2 χρόνια το πτυχίο στα χέρια και φυσικά να μπορώ να μιλάω με άνεση την γλώσσα.
Να στο πω χοντρικά. Μπορείς να πάρεις IELTS με 7.5 (που θεωρείται επίπεδο C2 όπως το Proficiency) γνωρίζοντας λιγότερο λεξιλόγιο και έχοντας ελαφρώς χαμηλότερη ικανότητα κατανόησης γραπτών κειμένων. Τα προφορικά είναι σχεδόν στο ίδιο επίπεδο ενώ τα γραπτά (έκθεση) του IELTS είναι λίγο πιο τσιμπημένα, γιατί περιλαμβάνουν εκτός από essay και ένα πιο επιστημονικό κείμενο (π.χ. ανάλυση στατιστικών). Με καλή προετοιμασία, μπορείς να πάρεις ένα 7.5 στο IELTS κι ας μην ξέρεις αρκετά αγγλικά για να πάρεις το ECPE. Από αυτή την άποψη, το IELTS είναι σαφώς πιο βατό.

Στην ερώτηση ποιο από τα δύο πτυχία θα σε βοηθήσει περισσότερο αν πας να σπουδάσεις στο εξωτερικό, υπάρχουν δύο απαντήσεις: 1. αυτό στο οποίο θα πάρεις τον μεγαλύτερο βαθμό :P (άλλο είναι να πάρεις το IELTS με 7.5 και άλλο να πάρεις το Proficiency με Β) και 2. εξαρτάται τι θα σπουδάσεις (αν σπουδάσεις μηχανικός μάλλον θα σε βοηθήσει περισσότερο το IELTS, αν πας νομική το Proficiency).

Τα περισσότερα πανεπιστήμια (στην Ευρώπη) δεν δέχονται το ECPE οπότε θα πρέπει να δώσεις CPE για να έχεις πιθανότητα να σε δεχτούν μόνο με Proficiency. Στα μεταπτυχιακά προγράμματα είναι ακόμα πιο δύσκολο να σε πάρουν χωρίς IELTS. Αν έχεις υπ'όψιν σου κάποια συγκεκριμένα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν, μπες στις σελίδες τους και δες τα entry requirements. Τα περισσότερα αναφέρουν αναλυτικά τι ζητάνε για το κάθε πτυχίο (οι απαιτήσεις διαφέρουν ανάλογα με το αντικείμενο και το επίπεδο π.χ. certificate, degree, Masters, Post Doc).

Αν δεν έχεις ήδη το επίπεδο που θέλεις να πιστοποιήσεις (αν τα αγγλικά σου είναι επιπέδου Lower ή πιο κάτω) είναι δύσκολο να τα βελτιώσεις επαρκώς (σε επίπεδο C2) κάνοντας προετοιμασία για IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επειδή έχω καιρό να πιάσω αγγλικά στα χέρια μου, όπως τα κάναμε ας πούμε στο σχολείο (δηλ. συστηματικά) ρωτάω το εξής πλέον. Ξεσκονίζοντας τα παλιά και ξεκινώντας κάποια άλλα από την αρχή σε πόσο διάστημα μπορεί κανείς να πάει να δώσει για κάποιο δίπλωμα. Είτε ielts είτε lower(το τωρινό μου επίπεδο είναι κάπου στο lower αλλά όπως είπα δεν τα χρησιμοποιώ συστηματικά) σε πόσο διάστημα μπορώ να πάω να δώσω εξετάσεις; Με ενδιαφέρει όμως να μπορεί να αναγνωριστεί οποιαδήποτε ώρα από το δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα(και ας έχει λήξει) και και για κάποιο μεταπτυχιακό έπειτα από 2 χρόνια. Το μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω είναι στην αρχαιολογία και όσα πανεπιστήμια είδα ζητάνε 6-7,5 στο ielts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top