Στατιστικά Πανελληνίων 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
20-06-11 Στατιστικά στοιχεία των βαθμολογιών των Πανελληνίων Εξετάσεων | ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ


Τα στατιστικά βγήκανε. Όπως φαίνεται είχαμε μια πτώση στην βαθμολογία των αριστούχων μαθηματών ενώ από 16.000-18000 σε μερικά μαθήματα γράψανε καλύτερα από πέρσι.

Επίσης είναι μειώμένο σε πέρσι το ποσοστό από 0-12.000 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Υπεροχα στατιστικα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Βλέποντας τα στατιστικά των φετινών πανελληνίων, ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα. Βλέπετε, με είχε παρασύρει το κλίμα τρόμου που εντέχνως καλλιέργησαν τα ΜΜΕ, που μιλούσαν για μια αιματηρή σφαγή των υποψηφίων. Όσο όμως περισσότερο τα μελετάω, τόσο διαπιστώνω ότι δεν έγινε καμία σφαγή, αλλά τα στατιστικά μαρτυρούν πιο απαιτητικά θέματα. Πριν αρχίσετε τις αρνητικές, παρακαλώ διαβάστε τον συλλογισμό μου.

Έκθεση: Τα στατιστικά είναι πανομοιότυπα με πέρσι. Ελάχιστοι πάνω από το 18, μεγάλη συσσώρευση στο 12 με 15. Λογικότατο για ένα μάθημα όπως η έκθεση.

Ιστορία Γενικής: Εδώ τα στατιστικά μαρτυρούν ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις από πέρσι...!

Μαθηματικά Γενικής: Και εδώ έχουμε όμοια με τα περσινά στατιστικά: Η μεγάλη συσσώρευση των υποψηφίων βρίσκεται στο 18 με 20 και στο 0 ως 5. Και τα ενδιάμεσα στατιστικά είναι παρόμοια. Φαίνεται ότι το σύνολο των υποψηφίων τελικά δεν επηρρεάστηκε, ούτε από τα δύσκολα θέματα, ούτε από τον αναβρασμό που προκλήθηκε από το πάρε-δώσε των θεμάτων.

Φυσική Γενικής: Καλά, εδώ έχουμε μετατόπιση των υποψηφίων προς τα πάνω...!!! Είναι απίστευτο το πόσο καλύτερα έγραψαν φέτος οι υποψήφιοι.

Βιολογία Γενικής: Εδώ έχουμε μια μικρή πτώση της απόδοσης των υποψηφίων, αλλά και πάλι, η διαβάθμιση δεν μαρτυρά τραγικά πράγματα. 2 στους 10 να έχουν γράψει πάνω από 18 είναι ένα γενικά παραδεκτό ποσοστό, νομίζω.

Αρχαία κατεύθυνσης: Εδώ διαπιστώνω ότι μειώθηκαν στο μισό οι, ούτως ή άλλως, πολύ λίγοι αριστούχοι. Στα υπόλοιπα και πάλι δεν βλέπω τρομακτική μείωση της απόδοσης.

Λατινικά κατεύθυνσης: Εκπληκτική ομοιότητα με τα περσινά ποσοστά.

Λογοτεχνία: Και εδώ μια από τα ίδια.

Ιστορία κατεύθυνσης: Πολύ μικρή μετατόπιση της απόδοσης προς την παρακάτω βαθμίδα. Έχουμε 2% λιγότερους στο 18 με 20, και 2% περισσότερους στο 15 με 18.

Βιολογία κατεύθυνσης: Εδώ έχουμε μια ομολογουμένως εντυπωσιακή μείωση των αριστούχων, από 43% στο 20%. Δεν μιλάμε φυσικά για σφαγή, αλλά για επαναφορά των ποσοστών στα φυσιολογικά τους μεγέθη. Εξάλλου, η συγκέντρωση των υποψηφίων στις κλίμακες 15 με 18 και 12 με 15 το μαρτυρά αυτό.

Μαθηματικά θετικής: Ενώ πέρσι είχαμε το 50% των υποψηφίων πάνω από το 15, σε μάθημα βαρύτητας που κρίνει πολλά, φέτος έχουμε το 28% των μαθητών πάνω από το 15. Λογικό μου φαίνεται, το 28% των μαθητών να πήραν το 25% των καλύτερων βαθμών.

Φυσική θετικής: Ακριβώς τα ίδια και εδώ.

Χημεία θετικής: Το τεράστιο 43% των περσινών αριστούχων έγινε φέτος ένα επίσης τεράστιο 36%. 61% των υποψηφίων πάνω από 15!!!

Ηλεκτρολογία τεχνολογικής 1: Παρόμοια με πέρσι.

Μαθηματικά τεχνολογικής 1: το 9% των υποψηφίων πήραν το 10% των καλύτερων βαθμών. Το 22% των υποψηφίων πήραν το 25% των καλύτερων βαθμών. 50% πάνω από την βάση, άλλοι τόσοι κάτω. Που είναι η σφαγή;

Φυσική τεχνολογικής 1: Τα ίδια και εδώ.

Χημεία - Βιοχημεία τεχνολογικής 1: Τα τεράστια ποσοστά αριστούχων διατηρήθηκαν και φέτος.

Μαθηματικά τεχνολογικής 2: Εδώ η διαβάθμιση είναι όντως ανύπαρκτη, αλλά, αν κρίνουμε από την σύγκριση με τα περσινά ποσοστά θα διαπιστώσουμε ότι η έλλειψη αριστούχων δεν οφείλεται στα θέματα, αλλά στους μαθητές που επιλέγουν αυτήν την κατεύθυνση. Και εδώ μαρτυρούνται πιο δύσκολα θέματα βέβαια, αλλά οι διαφορές με πέρσι δεν είναι τραγικές.

Φυσική τεχνολογικής 2: Ομοίως.

ΑΟΔΕ: Εκπληκτική ομοιότητα των περσινών ποσοστών με των φετινών.

ΑΕΠΠ: Ομοίως...!!!

ΑΟΘ: Η διαβάθμιση που διαφαίνεται είναι καλή και αρκετά συμφέρουσα για τους υποψηφιους.

Με λίγα λόγια και απλά, σ'χωράτε με, αλλά σφαγή δεν βλέπω. Και αυτό οφείλεται μάλλον στην πιο ήπια βαθμολόγηση. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να εξοργίσω μερικούς που τους αντιμετωπίζω ως νούμερα σε μια άψυχη στατιστική, αλλά περαν της προσωπικής επιτυχίας ή αποτυχίας, υπάρχει πάντα και το σύνολο. Και αυτό φάνηκε να αντιμετωπίζεται με αρκετά μεγάλη δικαιοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
@ Sourotiri
1) Συμφωνώ μαζί σου με όσα γράφεις. Ναι, τα θέματα ίσως ήταν πιο απαιτητικά από πέρυσι, αλλά τα ΜΜΕ όπως πάντα μεγαλοποίησαν τα πάντα.
2) Δεν ξέρω, ίσως είναι ο κύκλος των παιδιών που γνωρίζω, αλλά παρά τα δύσκολα θέματα είδα πάρα πολλούς με πολύ υψηλές βαθμολογίες, στο σχολείο μου, στο ischool, σε φίλους από άλλα σχολεία, σε συγγενείς και γνωστούς.
3) Σίγουρα κάποια πτώση βάσεων θα υπάρξει, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι η κατρακύλα που λένε τα ΜΜΕ.
4) Το ότι τα θέματα ήταν απαιτητικά, νομίζω ότι οδήγησε πολλές φορές σε πιο επιεική βαθμολόγηση. Το άκουσα από αρκετούς, το διαβασα και στο φόρουμ ότι πολλοί περίμεναν μικρότερους βαθμούς. Το διαπιστώνω και με μένα καθώς΄στη γλώσσα και τα μαθηματικά κατεύθυνσης πήρα πιο πολύ από όσο πίστευα.
5) Να ευλογήσω λίγο και τα γένια μου? Τα στατιστικά για την Τεχνολογική 1 και τη φυσική γενικής, νομίζω ότι πρέπει να κάνουν κάποια παιδιά που τώρα θα πάνε στη Γ να το σκεφτούν και να μην απορρίπτουν χωρίς να το ψάξουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω τι συμβαινει, εγω μονο στο ischool βλεπω τοσες πολλες υψηλες βαθμολογιες
Στους πινακες στο σχολειο, ειδα μονο στην εκθεση λιγους βαθμους κατω απο την βαση,
Στα αλλα μαθηματα εγινε χαμος, τουλαχιστον 45% των βαθμολογιων σε μαθηματα οπως λατινικα, αρχαια, λογοτεχνια, ιστορια, μαθηματικα και φυσικη ηταν κατω απο την βαση, δεν ξερω σε τι ειδους κολλεγια(μονο αυτο μπορω πλεον να φανταστω:confused:) πανε ορισμενοι απο εδω, αλλα εχω μπροστα μου δυο τελειως αντικρουομενες αποψεις.

τα αποτελεσματα αυτα που λεω ειναι απο τρια διαφορετικα σχολεια, που εδιναν στο ιδιο εξεταστικο κεντρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Όπως έχει ειπωθεί ξανά, το ischool δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι απο μας δεν ξέρουμε τι θα πει σωστή διαβάθμιση των θεμάτων. Ε λοιπόν, σωστή διαβάθμιση σημαίνει το 10% των καλύτερων μαθητών να παίρνουν το 10% των καλύτερων βαθμών (18-20), το 50% των χειρότερων μαθητών να παίρνει το 50% των χειρότερων βαθμών (0-10), και πάει λέγοντας. Αν μας φαίνεται μικρό το 10% για την κλίμακα 18-20, ή το 5% για την κλίμακα 19-20, ας αναρωτηθούμε τι είναι πιο δίκαιο. Δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε 20, καλώς ή κακώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Νομιζω οτι αρχισε το ραδιο αρβυλα.
Τα στατιστικα εδω https://www.fimes.gr/2011/06/apotelesmata-panellinion-2011-statistika/
Btw περσι τα αντιστοιχα της θετικης στα μαθηματικα και φυσικη κατ ηταν γυρω στο 20-25% φετος εχει υποδιπλασιαστει οπως επισης εχει μειωθει και το ποσοστο των μαθηματικων γενικης.
Βλέποντας τα στατιστικά των φετινών πανελληνίων, ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα. Βλέπετε, με είχε παρασύρει το κλίμα τρόμου που εντέχνως καλλιέργησαν τα ΜΜΕ, που μιλούσαν για μια αιματηρή σφαγή των υποψηφίων. Όσο όμως περισσότερο τα μελετάω, τόσο διαπιστώνω ότι δεν έγινε καμία σφαγή, αλλά τα στατιστικά μαρτυρούν πιο απαιτητικά θέματα. Πριν αρχίσετε τις αρνητικές, παρακαλώ διαβάστε τον συλλογισμό μου
Δηλαδη τι ακριβως ποσοστα περιμενες για να το θεωρησεις σφαγη?.Btw οι φρασεις "το 20% των υποψηφιων πηρε το 20% καλυτερο των βαθμων' μονο συγχυση προκαλουν στους μαθητες αν ειναι να μιλησουμε για στατιστικα ας το κανουμε σωστα τουλαχιστον

4) Το ότι τα θέματα ήταν απαιτητικά, νομίζω ότι οδήγησε πολλές φορές σε πιο επιεική βαθμολόγηση. Το άκουσα από αρκετούς, το διαβασα και στο φόρουμ ότι πολλοί περίμεναν μικρότερους βαθμούς. Το διαπιστώνω και με μένα καθώς΄στη γλώσσα και τα μαθηματικά κατεύθυνσης πήρα πιο πολύ από όσο πίστευα.
Δεν ειναι αξιοπιστα τα κριτηρια αυτα ρε φιλε σορυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GEORGE HBK

Νεοφερμένος

Ο GEORGE HBK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
κυριε σουρωτηρι πιστευτε πως υπαρχει καμια πιθανοτητα να ανεβει το οικονομικο της θεσσαλονικης στο αριστοτελειο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Με μια πρωτη ματια αυτο που μου εκανε εντυπωση:

Βιολογια κατ απο 43%-->20% οι αριστουχοι

Μαθ θετικης απο 24--->11

Φυσικη θετικης απο 22--->13

Χημεια απο 42--->36

Αν σας φαινεται μικρη αυτη η μειωση,εγω παω πασο.Απλα θα κανω την προβλεψη μου με βαση αυτα που βλεπω,μεγαλη,αρκετα μεγαλη πτωση στις ιατρικες.Παω να συνεχισω την αναλυση και για αλλες κατευθυνσεις τωρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Οσοι πιστεουν παντως οτι δεν υπαρχει πτωση και διαφορα ειναι τουλαχιστον κομπλεξικοι η ειναι απλα τρολ !(δεν παει σε κανεναν συγκεκριμενα)
και το λεω εγω που εδωσα περσι (για να μην υπαρξουν διαφοροι που θα πεταξουν την καραμελα οτι λογω θυμου τα γραφω αυτα λολ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πάντως πρέπει να ληφθεί υπόψιν ότι το 2010 οι υποψήφιοι της Τεχνολογικής ήταν 40.244 έναντι 36.080 που ήταν φέτος πράγμα που σε συνδυασμό με τα μικρότερα φετινά ποσοστά δείχνει ότι οι αριστούχοι της Τεχνολογικής σε κάθε μάθημα είναι σε απόλυτους αριθμούς πολύ λιγότεροι από τους περσινούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σημερα δεν με νευριασε κανεις..ουτε γονεις ουτε καθηγητες ουτε συμμαθητες..ολοι ειχαν με ανοιχτα στοματα και μ ελεγαν τι ειναι αυτα...οι μονοι που καταφεραν να με νευριασουν ειναι οι γνωστοι κομπλεξικοι..αν δεν μπορειτε να δεχτειτε οτι σε ΟΛΑ τα μαθηματα εβαλαν δυσκολοτερα θεματα απο τα δικα σας μην το δεχεστε αλλα μην παιζετε με το πονο του 80% των παιδιων...γιατι στην πολη μ δεν υπαρχει ουτε ΕΝΑΣ ικανοποιημενος..τα στατιστικα τα λενε ολα..εσας σας φαινεται λογικο το 20% λιγοτερο στους αριστουχους..για εμας σημαινει πολλα...αφηστε εξω το κομπλεξ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Σημερα δεν με νευριασε κανεις..ουτε γονεις ουτε καθηγητες ουτε συμμαθητες..ολοι ειχαν με ανοιχτα στοματα και μ ελεγαν τι ειναι αυτα...οι μονοι που καταφεραν να με νευριασουν ειναι οι γνωστοι κομπλεξικοι..αν δεν μπορειτε να δεχτειτε οτι σε ΟΛΑ τα μαθηματα εβαλαν δυσκολοτερα θεματα απο τα δικα σας μην το δεχεστε αλλα μην παιζετε με το πονο του 80% των παιδιων...γιατι στην πολη μ δεν υπαρχει ουτε ΕΝΑΣ ικανοποιημενος..τα στατιστικα τα λενε ολα..εσας σας φαινεται λογικο το 20% λιγοτερο στους αριστουχους..για εμας σημαινει πολλα...αφηστε εξω το κομπλεξ...
Ελα ρε φιλε ενταξει χαλαρωσε πως αλλιως θα δικαιολογηθουν και θα παρουν λιγο χαρα της χρονιας μου οι αποτυχημενοι εκτος απο το να εκφραζουν κομπλεξικα σχολια και να διαδιδουν ραβιο αρβυλα πληροφοριες.Ο φθονος ειναι στην ανθρωπινη φυση.Κανε το μηχανογραφικο σωστα αυτο εχει σημασια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ελα ρε φιλε ενταξει χαλαρωσε πως αλλιως θα δικαιολογηθουν και θα παρουν λιγο χαρα της χρονιας μου οι αποτυχημενοι εκτος απο το να εκφραζουν κομπλεξικα σχολια και να διαδιδουν ραβιο αρβυλα πληροφοριες.Ο φθονος ειναι στην ανθρωπινη φυση.Κανε το μηχανογραφικο σωστα αυτο εχει σημασια!
E μα ολοι οι φοιτητες σχεδον εννοειται μπαινουν και λενε οτι ολα μια χαρα και ηταν ευκολα...που τα ειδατε??? ας δουν τα στατιστικα ας ρωτησουν τους καθηγητες..ολοι με μας πρεπει να παιζουν..νομιζω 20 χρονων και να μιλας με αυτον τον τροπο σε 18 χρονους ειναι ασχημο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Πάντως σοβαρά, αν δεν πιστεύετε ότι το 10% των μαθητών πρέπει να έχει το 10% των καλύτερων βαθμών, ότι οι μισοί μαθητές πρέπει να είναι πάνω από την βάση και οι άλλοι μισοί κάτω, κτλ, τότε έχετε λανθασμένη εικόνα περί σωστής διαβάθμισης των αποτελεσμάτων.

Και θα παρακαλούσα να μην βάζετε λόγια στο στόμα μου, είτε έμμεσα, είτε άμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Το οτι για σενα,ισως και για αλλους δηλαδη,να ειναι πιο σωστα κατανεμημενοι οι βαθμοι φετος ειναι δειγμα οτι δεν υπηρξε καμια σφαγη?Καλως ή κακως οταν ενα συστημα προυπαρχει για 10 χρονια δινεις βαση στα παλαιοτερα θεματα και κανεις αναποφευκτα τις συγκρισεις.Και ναι για μενα υπηρξε σφαγη φετος,το βλεπω και στα στατιστικα,το βλεπω και στην πλειοψηφια των γνωστων μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το οτι για σενα,ισως και για αλλους δηλαδη,να ειναι πιο σωστα κατανεμημενοι οι βαθμοι φετος ειναι δειγμα οτι δεν υπηρξε καμια σφαγη?Καλως ή κακως οταν ενα συστημα προυπαρχει για 10 χρονια δινεις βαση στα παλαιοτερα θεματα και κανεις αναποφευκτα τις συγκρισεις.Και ναι για μενα υπηρξε σφαγη φετος,το βλεπω και στα στατιστικα,το βλεπω και στην πλειοψηφια των γνωστων μου.

Φυσικά και αυτό σημαίνει, ότι δεν έγινε σφαγή. Και κρίνω από τα νούμερα, που είναι μετρήσιμα, όχι από την δυσκολία των θεμάτων, που δεν είναι. Μου λες για τα τελευταία 10 χρόνια. Εγώ πιστεύεις είμαι μαλάκας που κάνω στους μαθητές μου, στο μάθημα μου, ό,τι πιθανό και απίθανο μπορεί να πέσει; Και πάνω σε αυτό, πιστεύεις ότι με βάση τα φετινά δεδομένα, αν του χρόνου πέσουν ίδιας περίπου δυσκολίας θέματα, οι επιδόσεις θα είναι καλύτερες λόγω της φετινής εμπειρίας; Ε αυτό δεν το πιστεύω.

Αν κρίνουμε συγκριτικά με άλλες χρονιές, ας συγκρίνουμε το 2011 με το 2002. Αλλά μέχρι εκεί δεν φτάνει η μνήμη πολλών μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη αλλά εμένα στην Βιολογία Κατεύθυνσης το από 43 σε 20 μου κάνει σφαγή. Εξκιούζ μι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Πάντως σοβαρά, αν δεν πιστεύετε ότι το 10% των μαθητών πρέπει να έχει το 10% των καλύτερων βαθμών, ότι οι μισοί μαθητές πρέπει να είναι πάνω από την βάση και οι άλλοι μισοί κάτω, κτλ, τότε έχετε λανθασμένη εικόνα περί σωστής διαβάθμισης των αποτελεσμάτων.

Και θα παρακαλούσα να μην βάζετε λόγια στο στόμα μου, είτε έμμεσα, είτε άμεσα.
Προσωπικα συμφωνω με τη διαβαθμιση.Στο ποστ σου ειπες ομως οτι δεν παρουσιαζουν διαφορες σε σχεση με περσυ(πχ μαθ γεν) και δν υπαρχει σφαγη.Προσωπικα θεωρω οτι υπαρχει σφαγη λογω του οτι μιλαμε για μεγαλη και σημαντικη διαφορα στα ποσοστα των αριστουχων στη φυσικη μαθηματικα βιολογια κατευθυνσης και σημαντικες στη βιολογια και στα μαθ γεν.Στα μαθ γεν περσυ το ποσοστο ηταν 29%(?) φετος ειναι 21% δηλαδη 8 μοναδες.Με 8 μοναδες απο περσυ δεν θα μιλουσα για ομοιοτητα.Αρκετα σημαντικη επισης πτωση υπηρξε και στη χημεια.
Οποτε για οσους ειναι αγχωμενοι φετος μιλαμε για πλεον ξεκαθαρη πτωση των βασεων!.
Ενδεικτικα κοιταξτε τις βασεις του 2008.Το 2008 οι βασεις ηταν αρκετα πιο κατω απο τις σημερινες και το μονο δυσκολο μαθημα ηταν τα μαθ κατ που ηταν στο ιδιο ποσοστο με φετος !!! (10% τοτε και 11% φετος).
Ενδεικτικα εκεινη η χρονια ειχε την ευκολοτερη φυσικη ολων των εποχων με 40-50%(?) της θετικης πανω απο 18.Τωρα θα πεταχτει καποιος και θα πει οτι εχουμε μειωση και μειωση των εισακτεων δεν εχει διαβασει μονο οτι η μειωση αφορα κατα κυριο λογο μονο τα ΤΕΙ(καταργηση τμηματων) ενω στις υψηλοβαθμες σχολες εχουμε ειτε μικρη μειωση(που δεν επηρεαζει σημαντικα) ειτε μικρη αυξηση το διο ισχυει και για τις μεσαιες.
Οποτε οσοι απογοητευτηκατε σημερα σας υπενθμιζω οτι τον γαμπρο τον ξυριζουν στο τελος(βασεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top