Γραφεία προετοιμασίας φοιτητών

Sunshine

Νεοφερμένος

Η Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα γραφεία προετοιμασίας σπουδών στην Αγγλία, τα οποία βρίσκονται στη χώρα μας. Γνωρίζετε εάν είναι αποτελεσματικά;

Αναφέρομαι στα γραφεία που όχι μόνο αναλαμβάνουν τις αιτήσεις, αλλά και προετοιμάζουν τους υποψήφιους για τα GCEs.

Έχετε να μου προτείνετε, από την εμπειρία σας, κάποιο τέτοιο γραφείο;
Εάν δε θέλετε να απαντήσετε δημόσια, μπορείτε να μου στείλετε και ΠΜ:)

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mint

Νεοφερμένος

Η Πανωραία Κοκκίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
από προσωπική εμπειρία (όλοι στο τμήμα μπήκαμε σε αγγλικό καλό παν.μιο και όλοι το τελειώσαμε!) κάνουν καλή δουλειά και σε οργανώνουν. πέραν των μαθημάτων, σε προετοιμάζουν και σε συμβουλεύουν για τη φοιτητική ζωή σε μια ξένη χώρα, γιατί έχουν την ανάλογη εμπειρία. Η μετάβαση είναι πιό ομαλή, ιδίως όταν είσαι μικρός σε ηλικία και βρίσκεσαι μόνος σου σε μια άγνωστη χώρα. δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, εύχομαι να βρεις το καλύτερο για σενα και με ανθρώπους που θα σε κατευθύνουν και θα σε βοηθήσουν ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για το προπτυχιακό δεν ξέρω...Αλλά για το μεταπτυχιακό, τα θεωρώ τσάμπα χρήματα. Ότι και αν κάνουν εκείνοι, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου και να σου μείνουν και τα χρήματα! (αν και από ότι καταλαβαίνω μάλλον για undergrad μιλάς...:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mint

Νεοφερμένος

Η Πανωραία Κοκκίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι για undergrad μιλάω. αν είσαι είδη φοιτητής σε ελληνικό ή αγγλικό παν.μιο τότε θα σε βοηθήσει ο υπεύθυνος (επιβλέπων) καθηγητής που έχεις ήδη. αν μιλας καθαρα για μεταπτυχιακό, τότε θα πρέπει να συζητήσεις το θέμα του μεταπτυχιακού και το παν.μιο που σε ενδιαφέρει, γιατί υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια ανάλογα με βαθμό πτυχίου, υποτροφίες, συμμετοχή σε πρόγράμματα π.χ erasmus...ο καθηγητής μπορεί να βοηθήσει και να σου βρει για παράδειγμα ένα πρόγραμμα, ωστε να παίρνεις κάποια χρήματα, να βρεις εστία κλπ. το καλύτερο είναι κατά τη γνώμη μου να πας συστημένος και οργανωμένος. όσο για τα χρήματα, δε νομίζω οτι χρειάζεται απαραίτητα να ξοδέψεις πολλά για μια προετοιμασία master, αλλά οπωσδήποτε αν γνωρίζεις καλά τη γλώσσα και έχεις στήριξη από τον καθηγητή προχώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακό επίπεδο, διαφωνώ κάθετα. Νομίζω ότι μέρος της εκπαίδευσης του φοιτητή είναι να τα βρει όλα μόνος του, γιατί πολύ απλά όταν θα πάει εκεί θα έχει να αντιμετωπίσει 100 φορές χειρότερα! Ειδικά στην Αγγλία, η γραφειοκρατία είναι τόσο τραγική, που αν τα βρει κάποιος έτοιμα από δω, εκεί πάνω θα πελαγώσει.

Άλλωστε λογικά κάποιος είναι 22 χρονών για να πάει για μεταπτυχιακό, έχει συναίσθηση του τι ψάχνει και του τι κάνει. Ναι, να ζητήσει συμβουλές από καθηγητές για τα προγράμματα και για τα πανεπιστήμια αλλά μέχρι εκεί.ΟΛΑ μπορεί να τα βρει μόνος τους, με λίγα κλικ στο διαδίκτυο!Υποτροφίες, εστίες, προγράμματα, δίδακτρα, τα πάντα!

Νομίζω όμως ότι είμαι off topic αν η κοπέλα που άνοιξε το θέμα μιλάει για προπτυχιακό , οπότε το σταματάω εδώ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ποσο ειναι το κοστος αυτων των γραφειων δηλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω ακούσει για 300 ευρώ, αλλά το μεταφέρω με επιφύλαξη καθώς δεν το έχω δει με τα μάτια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mint

Νεοφερμένος

Η Πανωραία Κοκκίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδιά...αφήστε κάποιον που τα ξέρει και τα χει ζήσει να σας τα πει....22 χρονών μόνος σου?παιδί είσαι ακόμη! πώς να προτείνω κάτι τέτοιο? να στείλω κάποιον απροετοίμαστο και ξεκρέμαστο στο στόμα του λύκου? ξερετε πόσοι γυρνάνε με τη ουρά στα σκέλια? θέλει πολύ σθένος να τα βγάλεις πέρα μόνος σου σε μια ξένη χώρα και να πρέπει και να διαβάζεις σαν τρελλός..είτε για προπτυχιακό, είτε για μεταπτυχιακό! πρέπει να χεις ένα τουλάχιστον στήριγμα...έναν να σε βοηθήσει σε μια δυσκολία...άνθρωποι ήμαστε...
οσον αφορά στην αγγλική γραφειοκρατία....μπροστά στην ελληνικη.....είναι παράδεισος!δεν υπάρχουν ουρές...πουθενά (μόνο στο αεροδρόμιο γίνεται χαμός)!κι αυτό τα λέει όλα!οι τράπεζες ανοιχτές και σαβ.κύριακο!δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε...Υπάρχει κανεις σε αυτό το site να έχει αντίθετη γνώμη σε σχέση με την αγγλική γραφειοκρατία???θα ήθελα να την ακούσω πλζζζζζζ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είσαι η μόνη που τα έχει ζήσει, προφανώς. Για να εκφέρω άποψη, σημαίνει ότι τα έχω περάσει και εγώ.

Μιλάω όμως μόνο για το μεταπτυχιακό, που φυσικά και δεν είσαι παιδί στα 22 σου, που θα έπρεπε να βγεις στην αγορά εργασίας.

Για το μεταπτυχιακό μου, έψαχνα ένα χρόνο πριν, μπαίνοντας σε όλα τα sites των πανεπιστημίων να δω τι με ενδιαφέρει. Είδα πολύ απλά τι ζητούσαν, έκανα τα χαρτιά μου, τα αγγλικά μου, το personal statement και τα έστειλα.Καθόλου δύσκολο. Χρειάζεται να πληρώσεις για να στο κάνουν...;;;;;;Να ζητήσεις προφανώς γνώμες, αλλά όχι και να πληρώσεις γι'αυτό!!!

Βρήκα σπίτι με την κολλητή μου, μόνες μας, μέσω μεσιτικών γραφείων, οπότε και ζήσαμε τα γραφειοκρατικά πολύ καλά...Και τα συμβόλαια, και τα τραπεζικά, και τα δημοτικά τέλη, και το νερό, το τηλέφωνο, το ρεύμα και όλα...Καμία σχέση με το να μένεις σε εστία, όπου είσαι προστατευμένος από όλα αυτά.

Δεν υπάρχουν ουρές...; Ώρες στο δημαρχείο και στο ταχυδρομείο και στην τράπεζα...Αν είσαι ξένος...;5 νοίκια μπροστά για να μην τους φας τα λεφτά!Και χαρτιά επί χαρτιών. Ώρες στο τηλέφωνο για να μας συνδέσουν το τηλέφωνο, όρθιες σε τηλεφωνικό θάλαμο...Αυτά γίνονταν στο Λονδίνο το 2007-2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top