Αίτηση σε 3 προγράμματα

skougiou

Νεοφερμένος

Ο skougiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Είμαι στη θέση να ετοιμάζω τα χαρτιά μου (μάλλον αδίκως - δεν έχω άψογη βαθμολογία - ) για μεταπτυχιακό οξφόρδη. Μόνο και μόνο για αυτό που λέμε μη γίνει καμία στραβή και με πάρουν. anyway, το αυτό που με απασχολεί είναι οτι βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέροντα 3 προγράμματα και θέλω να κάνω αίτηση και στα τρία.

Ζητούν, όπως οι πολλοί θα ξέρετε, την κλασσική επιστολή statement of purpose. Το πρόβλημά μου είναι : να τους πω οτι κάνω αίτηση και στα τρία ή να κάνω τον κινέζο και να στείλω 3 διαφορετικά statements of purpose?

Η ίδια επιτροπή τσεκάρει όλες τις αιτήσεις? θα φανεί οτι έχω κάνει τρεις αιτήσεις? καλύτερα δεν θα ήταν να το πω από την αρχή? Ξέρω οτι πρέπει να τους πείσω οτι θέλω πάρα πολύ και οτι με ενδιαφέρει το κάθε ένα ξεχωριστά...αυτό θα είναι το 2ο msc μου οπότε έχω ξαναπεράσει τη διαδικασία. Όλοι θέλουν να δουν οτι σε ενδιαφέρει πολύ το πρόγραμμα στο οποίο αιτήσαι...δεν θα ήταν μπούρδα να στείλω τρία statements και να λέω στο κάθε ένα οτι το θέλω όσο τίποτα άλλο στον κόσμο?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα!!

Αν κατάλαβα καλά, είναι και τα τρία προγράμματα στο ίδιο πανεπιστήμιο, έτσι;
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περιορισμός στα πόσα προγράμματα μπορείς να δηλώσεις; Από την εμπειρία μου, άφηναν μόνο 2 σε πολλά πανεπιστήμια και μάλιστα τα συμπλήρωνες στην ίδια αίτηση, με σειρά προτίμησης και με ένα personal statement.

Δες πολύ καλά τους όρους και την αίτηση, μπορεί να σου λυθούν κάποιες απορίες αλλά καλύτερα να μην ρισκάρεις να σε κόψουν από όλα, κάνε μια ερώτηση στους υπεύθυνους για να είσαι βέβαιος! Βέβαια λες ότι είναι το δεύτερο μεταπτυχιακό σου....Άρα θα έχεις προσέξει ότι δεν δίνουν τρελή βάση στο συγκεκριμένο...Αν έχουν απορίες, απλά σου κάνουν συνέντευξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top