Νομικές Σχολές και πρόσβαση μόνο από το 1ο πεδίο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Οφείλω να πώ ότι είναι απλά τραγικό που οι Νομικές σχολές είναι στο 1ο πεδίο.

Καταρχάς, όπως και να έχει έχουμε ένα σύστημα παιδείας... χέσε ψηλά και αγνάντευε...

Ωστόσο, το ελάχιστο που θα έπρεπε να ισχύει με το υπάρχων εκπαιδευτικό σύστημα για τις Νομικές Σχολές καθώς και άλλες παρόμοιες
ανθρωπιστικές σπουδές που δεν έχουν επαφή με τα μαθήματα του πρώτου πεδίου, θα ήταν να είναι προσβάσιμες κ από άλλα πεδία.

Αρχαία, Λατινικά, Λογοτεχνία, Ιστορία. Αυτά είναι μαθήματα που χρειάζεται πχ ένας φιλόλογος.

Το εάν κάποιος μπορεί να γίνει δικηγόρος δεν θα έπρεπε να σχετίζεται με αυτά τα μαθήματα, πόσο μάλλον 2 από αυτά να αποτελούν και μαθήματα βαρύτητας.

Έχω πολλούς δικηγόρους στην οικογένεια, έχω παρακολουθήσει πολλές δικηγορικές υποθέσεις, έχω συμμετάσχει σε πολλές δικηγορικές υποθέσεις και είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι αυτά τα μαθήματα δεν έχουν τίποτα παραπάνω να προσφέρουν σε έναν δικηγόρο απ' ότι τα Μαθηματικά , η Φυσική και το ΑΟΔΕ πχ.

Ίσα ίσα, βλέπω φοιτητές δικηγόρους οι οποίοι δυσκολεύονται σε μαθήματα όπως το Κληρονομικό δίκαιο. Δυσκολεύονται να κάνουν πχ την πράξη "Το 1/2 από τα 3/4 του οικοπέδου το πήρε ο Α δικαιούχος και το υπόλοιπο ο Β". Και δυσκολεύονται να κάνουν αυτόν τον πολλαπλασιασμό κλασμάτων.

Για μένα, οι άνθρωποι στους οποίους μπορεί να στηριχθεί η προσωπική μας ελευθερία και η περιουσία μας δεν πρέπει να κρίνονται από τα αρχαία, τη λογοτεχνία , τις 50 σελίδες Ιστορία και τα λατινικά. Ίσα ίσα πιο πιθανό βλέπω έναν άνθρωπο να έρθει στο δικηγόρο με αδιέξοδα στύλ "χάνω το σπίτι μου, σκάνε επιταγές κλπ" παρά " Πώπω θέλω να μεταφράσω αυτό το αρχαίο κείμενο στα νέα ελληνικά και δεν μπορώ". Επίσης πιο σημαντικά πράγματα νομίζω ότι ένας δικηγόρος μαθαίνει απ' το ΑΟΔΕ (λειτουργεία αγοράς και επιχειρήσεων) απ' ότι με την Ιστορία πχ.

Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΥ:

Οι ΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ θα έπρεπε κατά την ταπεινή μου άποψη να είναι προσβάσιμες απ' όλες τις κατευθύνσης με ΠΡΩΤΟ μάθημα Αυξημένης βαρύτητας την ΕΚΘΕΣΗ. Είναι το μοναδικό απ' όλα τα μαθήματα που μπορούν να σχετιστούν με το επάγγελμα του δικηγόρου αρκετά και θα έπρεπε να είναι το πιο σημαντικό μάθημα για τις νομικές σχολές...
Ο δικηγόρος μια ζωή θα γράφει...

Έτσι όπως είναι τα σημερινά ΑΠΟΣΚΑΤΑ, για να γίνει κανείς δικηγόρος πρέπει να εξεταστεί σε 5 μαθήματα απολύτως άσχετα (εκ των οποίων τα 2 βαρύτητας) και ένα σχετικό (την Έκθεση), και δεν φτάνει αυτό, λόγω περιορισμένης προσφοράς πρέπει να πάει να βγάλει και τα κερατά του σε μόρια. Πρέπει να γράψει εξαίσια σε 5 μαθήματα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που θα σπουδάσει.

Τι πιστεύετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι πιστεύετε?
Ότι καλώς είναι η Νομική στο 1ο πεδίο.

Η επιστήμη αυτή είναι κατ' εξοχήν ανθρωπιστική. Ούτε θετική, ούτε υγείας, ούτε τεχνολογική, ούτε οικονομική. Το ότι τα αρχαία, η ιστορία και η λογοτεχνία είναι ενδεχομένως άσχετα με την Νομική μπορεί και να ευσταθεί, αλλά αυτό ακριβώς υποτίθεται ότι σου παρέχει το Λύκειο. Σου προσφέρει ευρύτερες βασικές γνώσεις που "πρέπει" να έχεις. Και για εμένα, που είμαι "τεχνοκράτης", τα Αρχαία, τα κείμενα, η ιστορία δεν μου χρειάζονται για τη σχολή μου. Αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχω αυτές τις γνώσεις;

Το σχολείο σε προετοιμάζει - υποτίθεται - δίνοντάς σου θεμελιώδεις γνώσεις για ευρύτερα επιστημονικά πεδία. Αλλιώς θα λεγότανε "φροντιστήριο Νομικής". Σου παρέχει ένα ευρύ αλλά επιφανειακό φάσμα γνώσεων και όσο ανεβαίνεις βαθμίδες (Πανεπιστήμιο) εξειδικεύεις και εμβαθύνεις.

Αναφορικά με την Νομική... σε κάποιο πεδίο πρέπει να ενταχθεί με το υπάρχον σύστημα. Δεν νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς το ότι δεν ταιριάζει στο 3ο πεδίο (επιστήμες υγείας) και στο 4ο πεδίο (τεχνολογικές επιστήμες). Όσον αφορά το 2ο πεδίο (θετικές επιστήμες) δεν ταιριάζει εκεί καθώς οι θετικές επιστήμες εξ' ορισμού μελετούν τη φύση και τους νόμους της. Και τέλος, όσον αφορά το 5ο πεδίο, τις οικονομικές επιστήμες, η μελέτη γίνεται επί της παραγωγής, της διανομής και της κατανάλωσης των αγαθών και υπηρεσιών, σε αδρές γραμμές.

Μας έμεινε το 1ο πεδίο, οι ανθρωπιστικές (και κοινωνικές) επιστήμες, όπου και ταιριάζει, καθώς αφορά τους νόμους μιας κοινωνίας. Έχει τόσους τομείς, αστικό, οικογενειακό, εγκληματολογικό, κτλ κτλ που δεν νομίζω ότι άπτονται του 5ου πεδίου, αλλά του 1ου. Και εφόσον είναι στο 1ο πεδίο, πρέπει τα εξεταζόμενα μαθήματα να είναι αυτά που ορίζει το υπάρχον σύστημα, καθώς, όπως προείπα, το Λύκειο σε προετοιμάζει για ένα μεγάλο εύρος επιστημών, οπότε θα ήταν άδικο να μεροληπτήσουμε υπέρ της Νομικής Σχολής σε βάρος των υπόλοιπων ανθρωπιστικών επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Η νομική σχολή ήταν απλά ένα παράδειγμα, υπάρχουν πολλές ανθρωπιστικές επιστήμες που έχουν μπεί στο πρώτο πεδίο με τον κανόνα του "εις άτοπον".
Δεν μπορώ να αναφέρω παραδείγματα πολλά γιατί δεν το έχω μελετήσει εις βάθος αλλά πιστεύω ότι είναι πολλές οι σχολές οι ανθρωπιστικές που δεν έχουν καμία σχέση με τα φιλολογικά μαθήματα.

Είμαι 100% σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι από τα άλλα πεδία που θα μπορούσαν να γίνουν πολύ καλοι δικηγόροι εν' αντιθέση με πολλούς που πάνε με το υπάρχον σύστημα στη Νομική. Εγώ έτσι λαμβάνω τα κριτήρια μου και όχι με βάση το αν το πεδίο λέγεται ανθρωπιστικές και κοινωνικές επιστήμες. Δεν αμφισβητώ ότι η Νομική είναι ανθρωπιστική επιστήμη. Αμφισβητώ τα κριτήρια με τα οποία επιλέγονται οι εισαχθέντες σε μια απ' τις πιο σπουδέες ανθρωπιστικές επιστήμες που υπάρχουν.

Το υπόβαθρο στο οποίο αναφέρεσαι δεν λείπει από τα άτομα που είναι από άλλες κατευθύνσεις και ούτε τα λατινικά, ούτε τα αρχάια, ούτε η λογοτεχνία της τρίτης λυκείου δίνουν καλύτερο υπόβαθρο σ' έναν μελλοντικό δικηγόρο απ' ότι τα μαθηματικά και οι βασικοί νόμοι της Φυσικής.

Δεν αναφέρομαι σε ξεχωριστή μεταχείριση της Νομικής αν και δεν θα με πείραζε στο μπουρδέλο που έχουμε μπλέξει. Οι επιστήμες δεν είναι κάτι που θα προσβάλλουμε εάν δημιουργήσουμε ξεχωριστό πεδίο/ μαθημα βαρύτητας για μια απο αυτές.

Έτσι κι αλλιώς εγώ όμως αναφέρομαι στις ανθρωπιστικές που δεν έχουν σχέση με αυτά τα μαθήματα ούτε κερδίζουν σε υπόβαθρο από αυτά τα τμήματα και μπορούν να απαρτίζουν ένα νέο πεδίο με πρώτο μάθημα αυξημένης βαρύτητας την Έκθεση κ 2ο 'οποιο θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η νομική σχολή ήταν απλά ένα παράδειγμα, υπάρχουν πολλές ανθρωπιστικές επιστήμες που έχουν μπεί στο πρώτο πεδίο με τον κανόνα του "εις άτοπον".
Απλά ένα παράδειγμα; Μέχρι και στον τίτλο την έβαλες και μόνο για την Νομική μίλησες.

Η πρότασή σου ποια είναι; Να δημιουργηθεί 6ο πεδίο, το πεδίο της .... Νομικής;
Γιατί αν είναι γενικότερη αναθεώρηση των κριτηρίων εισαγωγής σε σχολές του 1ου πεδίου, τότε αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Που βασικά αυτό έπρεπε εξ' αρχής να είχες γράψει, και στον τίτλο και στην πρώτη σου δημοσίευση, γιατί εδώ περιορίζεσαι μόνο στην Νομική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
αυτό που λες συμβαίνει με πάρα πολλές σχολές όχι μόνο με τη νομική,ας πούμε γιατί ένας γυμναστής να κάνει φυσική-μαθηματικά-έκθεση?
οι αρχιτέκτονες γιατί να κάνουν έκθεση?
οι οικονομολόγοι γιατί να κάνουν φυσική?
η αγγλική-γαλλική-ιταλική φιλολογία γιατί να κάτι το οτιδήποτε?

με τη λογική τη δική σου όσοι θέλουν να γίνουν δικηγόροι δεν πρέπει να δίνουν έκθεση γιατί είναι έκφραση-έκθεση που συνεπάγεται και άλλα πράγματα πέρα από το ανούσιο μπλα-μπλα.
υποτίθεται ότι όποιος τελειώνει το σχολείο πρέπει να έχει σφαιρικές γνώσεις και είναι από τα ελαχιστα θετικά που έχουν απομείνει στα σχολεία ασχέτως αν στην εφαρμογή του υπάρχει χοντρό πρόβλημα και αν το όλο σύστημα έχει σαπίσει.

αν ήταν έτσι,μην σκας με το σχολείο.άραξε 3 χρονάκια μπες κατευθείαν σε ένα ξένο πανεπιστήμιο,αγόρασε το πτυχίο σου,διάβασε μόνο ότι θες και αν το θες και γύρνα επιστήμονας.δεν πιστεύω ότι θα σου άρεσε αυτό ή ότι θα ήσουν περήφανος για τον εαυτό σου.

κοινώς υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα σχετικά με την εισαγωγή μαθητών στις σχολές από τέτοιου είδους ψιλά γράμματα και φιλοσοφικού περιεχομένου συζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kritikaros;:
αν ήταν έτσι,μην σκας με το σχολείο.άραξε 3 χρονάκια μπες κατευθείαν σε ένα ξένο πανεπιστήμιο,αγόρασε το πτυχίο σου,διάβασε μόνο ότι θες και αν το θες και γύρνα επιστήμονας.δεν πιστεύω ότι θα σου άρεσε αυτό ή ότι θα ήσουν περήφανος για τον εαυτό σου.

.

Συγνωμη, δηλαδη εσυ τωρα αυτο που ισχυριζεσαι ειναι οτι στα ελληνικα μπουρδελα (εμμ... εννοω πανεπιστημια) κανουν
δουλεια και στο εξωτερικο τα πανέιστημια ειναι της πλακας; αγοραζω πτυχιο κ ετσι;
Εμεις βγαζουμε επιστημονες και τα ξενα πανεπιστημια βγαζουν δηθεν;

Ασχετως με αυτο, για τα παραδειγματα π εδωσες,
ολοι χρειαζονται το μαθημα της γλωσσας ασχετως επαγγελματος.

οπως ξεκινησα το ποστ μου το εκπαιδευτικο μας συστημα ειναι τραγικο, κ αν κατσουμε να προτεινουμε αλλαγες σ αυτο το κωλοχανειο θα βρπυμε πολλες. το τοπικ ομως το εκανα για μια συγκελριμενη αλλαγη που ειναι δυνατη χωρις να χρειαστουν ριζικες αλλαγες..

Οσον αφορα τον τυπο που ειπε και πως θα το ονομασουμε το πεδιο, Νομικες σχολες; Δεν ξερω ποιες αλλες θα συμπεριλαμβανονταν σ ενα σχετικο πεδιο αλλα και νομικες να λεγοταν γιατι το υποτιμας; Η δικηγορικη ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα επαγγελματα και αυτο θα το καταλαβεις εαν καποια στιγμη διακυβεβεται η προσωπικη σου ελευθερια και πας σε πεντε δικηγορους και δεις τι ζωα υπαρχουν με τη σφραγιδα του δικηγορου.

εινι απλα η αληθεια οτι δεν θα ηθελα να κρινεται η ελευθερια μου απο εναν ανθρωπο που κατα πλειοψηφια πηγε στη θεωρητικξ κατευθυνση επειδη το μυαλο του δεν επαιρνε αρκετες στροφες για τα μαθηματικα και τη Φυσικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
εινι απλα η αληθεια οτι δεν θα ηθελα να κρινεται η ελευθερια μου απο εναν ανθρωπο που κατα πλειοψηφια πηγε στη θεωρητικξ κατευθυνση επειδη το μυαλο του δεν επαιρνε αρκετες στροφες για τα μαθηματικα και τη Φυσικη..
Φιλε μου, συγνωμη που θα στο πω, αλλα εισαι κλασσικη κομπλεξικη περιπτωση!! Καταρχας, για να περασει καποιος στη Νομικη, πρεπει να γραψει παρα πολυ καλα, οποτε να εισαι σιγουρος πως το μυαλο μας παιρνει στροφες... Απο την αλλη, με ολα αυτα που λες, υποτιμας με το χειροτερο τροπο τη θεωρητικη κατευθυνση!! Με την ιδια λογικη και εγω δεν αντεχω να βλεπω ατομα απο την τεχνολογικη και τη θετικη να πανε στο παιδαγωγικο, μονο και μονο επειδη δεν επιασαν πολυτεχνεια και ιατρικες σχολες... Ξεκολλα λιγο απο τη ζωη σου και αν εχεις τετοια καψα με τη νομικη δωσε κατατακτηριες!! Δε σου φταει κανενας που ολο σου το σοι ειναι δικηγοροι και εσυ λογο αδυναμιας στα θεωρητικα μαθηματα επελεξες αλλη κατευθυνση...

Παντα φιλικα,
Foreverfreak!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Επειδή δεν αντέχω να διαβάζω ασυναρτησίες, κάνω μια μικρή παρέμβαση στον φίλο Alloc. Τα μαθηματικά και η φυσική δεν είναι θέμα στροφών μυαλού...αλλά θέμα στρώσιμου πωπού στο διάβασμα, η συνεχής επανάληψη (λόγω δομικής συνέχειας της επιστήμης) και λύσιμο πάρα πολλών ασκήσεων.

Φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
πραγματικά όλα αυτά που λες δείχνουν ότι είσαι το λιγότερο προκατειλημμένος.
αυτό που είπα είναι ότι αν έχεις τέτοιο σεβντά να γίνεις κάτι και να μεγαλοπιαστείς μπορείς άνετα να το αγοράσεις και ναι όντως γίνεται και σαφέστατα υπάρχουν παααααρα πολλά τέτοια "πανεπιστήμια" είτε το θες είτε όχι,και αν δεν το ξέρεις να το μάθεις.

αυτό που προτείνεις δεν μπορεί να γίνει και στο εξήγησα δεν θα επεκταθώ παραπάνω.

τέλος με τη λογική τη δική σου όταν οι δικηγόροι συναντούν έναν μηχανικό αυτοκινήτων πρέπει να πέφτουν στα τέσσερα και να στήνοντε,ε?(συγγνώμη από όλους τους υπόλοιπους για την έκφραση αλλά εσύ το επέλεξες αυτό το ύφος)
στην τελική καλύτερα στην φυλακή παρά σφηνομένος σε μια κολώνα από κακά συντηρημένα φρένα,ε?:hmm:
τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω:whistle:

τέλος αυτός ο αρειανισμός που προσπαθείς να αναπτύξεις δεν βγάζει πουθενά,ίσα-ίσα που μειώνει την προσωπικότητά σου,αυτού του είδους οι απόψεις συντηρούν και διαιωνίζουν την παθογένεια της κοινωνίας μας.
https://el.wiktionary.org/wiki/προκατειλημμένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Aυτά παθαίνει όποιος δεν διαβάζει αρχαία στο γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
πάντα 20 είχα αρχαία και δεν μου έδωσαν κάτι ιδιαίτερο...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Για τον topic starter το είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
...... και μπορούν να απαρτίζουν ένα νέο πεδίο με πρώτο μάθημα αυξημένης βαρύτητας την Έκθεση ....
Συμφωνώ μαζί σου μόνον στο ότι τα μαθήματα βαρύτητας είναι αλαλούμ. Π.χ. για το φυσικό (1ο τα μαθηματικά και 2η η φυσική), για το χημικό (τα μαθηματικά και η φυσική και καθόλου η χημεία) κλπ. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους άλλους.

....και εγω δεν αντεχω να βλεπω ατομα απο την τεχνολογικη και τη θετικη να πανε στο παιδαγωγικο, μονο και μονο επειδη δεν επιασαν πολυτεχνεια και ιατρικες σχολες...
Τι εννοείς? Ότι το παιδαγωγικό ταιριάζει πιο πολύ στη θεωρητική? Αν ναι από πού και ως πού? Νομίζω το παιδαγωγικό δίκαια το έχουν σε όλα τα πεδία γιατί κολλάει παντού το ίδιο. Ο δάσκαλος και ελληνικά θα διδάξει αλλά και μαθηματικά και φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καταρχην, αμα ηθελες τοσο πολυ να περασεις Νομικη θα μπορουσες, επιλεγωντας Ιστορια ως μαθημα επιλογης για να ανοιξει το 1ο πεδιο ( αν κανω λαθος διορθωστε με, δεν ειμαι σιγουρη.)

Επειτα, θεωρω τελειως λαθος το σκεπτικο σου, γιατι ετσι θα αδειαζε ΟΛΟ το 1ο πεδιο και θα εμεναν μονο τα φιλολογικα, αφου πολλες σχολες απο αυτες δεν εχουν αμεση σχεση με τα μαθηματα της θεωρητικης.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστα αυτα τα μαθηματα. Δεν μπορεις να υποβαθμιζεις ετσι μια κατεύθυνση επειδη εσυ εχεις προηγουμενα μ' αυτην. Δεν μπορεις να αποκαλεις "χαζους" οσους επιλεγουν αυτη τη κατεύθυνση. Αυτα ειναι παιδιαστικα/ανωριμα σχολια τα οποια δεν περιμενα να ακουσω απο εναν 22χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
η επιστημη σιγουρα πρεπει να ειναι 1ο πεδιο γιατι ειναι ανθρωπιστικη αλλα τα μαθηματα του 1ου πεδιου ειναι λιγο ασχετα...αλλα των αλλων πεδιων ισως να ηταν ακομη περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Τα μαθηματικά,η φυσική,αλλά και η βιολογία ακόμα,με την ύλη που έχει,πού κολλούν με την ιατρική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Καταρχην, αμα ηθελες τοσο πολυ να περασεις Νομικη θα μπορουσες, επιλεγωντας Ιστορια ως μαθημα επιλογης για να ανοιξει το 1ο πεδιο ( αν κανω λαθος διορθωστε με, δεν ειμαι σιγουρη.)
Η Νομική έχει βάσεις 18893(Αθήνα), 18753(Θεσ/νίκη), 18100(Θράκη). Από άλλη εκτός θεωρητικής κατεύθυνση αν γράψεις σε όλα 20 και έχει 20αρια όλα τα προφορικά βγάζεις 18600. Άρα ΑΔΥΝΑΤΟΝ. Γενικά αυτό το άνοιγμα άλλου πεδίου από άσχετη κατεύθυνση είναι παραμύθι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Παραμύθι δεν είναι,απλά αποκελίονται οι πολύ υψηλόβαθμες σχολές.πχ Μην ξεχνάς πως ένα μεγάλο ποσοστό μαθητών θεωρητικής κατεύθυνσης περνά σε τει 3ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τα μαθηματικά,η φυσική,αλλά και η βιολογία ακόμα,με την ύλη που έχει,πού κολλούν με την ιατρική;

η βιολογια κολλαει και παρακολλαει.Τωρα αμα σου πω οτι υπαρχει και μαθημα ιατρικη φυσικη θα με πιστεψεις?παντως υπαρχει.
Δεν συνδεονται ομως με τα λυκειακα μαθηματα και ειναι λογικο.Ειναι πανεπιστημιακης φυσης.Κατι επρεπε να δινουμε ομως και μεις της θετικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Στην ιατρική δεν εξετάζουν το γενετικό υλικό αλλά το πώς λειτουργεί ο ανθρωπινος οργανισμός.Ένα,άντε δύο καθαρά μαθηματα βιολογιας υπαρχουν,αναλογα με το τμημα.Γνωριζω πολυ καλα τι παιζει με τις ιατρικες σχολες,δεν χρειαζομαι ενημερωση απο μαθητες λυκειου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top