Gap Year

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το εβαλα σε αυτη την κατηγορια γιατι ειναι κυριως πριν/μετα το πανεπιστημιο που κανουν gap year οι περισσοτεροι. Αν νομιζετε οτι ταιριαζει περισσοτερο αλλου, μετακινηστε το!

Ποια ειναι η γνωμη σας λοιπον? Ενας χρονος εκτος ρουτινας, ταξιδια, δουλειες απο εδω και απο εκει για να βγαζεις μερικα λεφτα, νεα μερη, νεες εμπειριες, νεοι πολιτισμοι! Χασιμο χρονου η εμπειρια ζωης?

Εδω στην Αγγλια ειναι πολυ συνηθισμενο, σχεδον ολοι το κανουν! Στην Ελλαδα παλι, οι φιλοι μου γελασαν, και οι γονεις μου με επρηξαν τι θα παω να κανω, που θα σπαταλησω το χρονο μου κλπ κλπ... Ηθελα λοιπον να δω, πως το βλεπετε και εσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμπειρία ζωής χωρίς άλλο!!!!!


και άσε τους φίλους σου να... γελάνε (από ακατανόμαστη ζήλια ΣΤΑΝΤΑΡ!!!) και τους γονείς σου να φωνάζουν για χαμένο χρόνο (απο ακατανόμαστη ανασφάλεια υπερπροστατευτισμό και φοβίες ΣΤΑΝΤΑΡ!!!)

Αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!! Καντο!!!!
Το έκανε μια ξαδέρφη μου (οκ Ελληνοαυστραλέζα) και άλλαξε όλη η ζωή της...
Μακάρι να το είχα κάνει και γω όταν ήταν ο καιρός μου :(
Πιστεύω ότι αφου σου μπηκε σαν ιδεα στο μυαλό, αν τελικώς δεν το κάνεις, κάποια στιγμή θα το μετανοιώσεις πολύ άσχημα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
ιο-ιο εγώ θα πρότεινα συνδυασμό erasmus & gap year. Ειδικά αν πας στον τελευταίο χρόνο της σχολής σου μπορείς να μείνεις και μετά εκεί αφού τελειώσεις, ενώ παράλληλα πριν τελειώσεις μπορεις να κάνεις ταξίδια στο εξωτερικό (ανάλογα και σε πια χώρα θα πας). Έτσι μπορείς να δεις και αν σου αρέσουν οι συνθήκες ζωής σε αυτήν την χώρα κτλ...

Εάν έχεις την οικονομική δυνανότητα να το κάνεις πάντως θα στο πρότεινα γιατί αξίζει, γνωρίσεις διάφορα νέα πράγματα,κουλτούρες, ανθρώπους, αλλάζεις περιβάλλον και διάφορα άλλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
@Κουε Και εγω ετσι πιστευω, αλλα δεν ειναι ο παραγοντας γονεις/φιλοι που με σταματουν αλλα και αλλα (π.χ. μπορει να επηρρεασει αρνητικα την αιτηση για διδακτορικο κλπ.) Αν βρω κατι καλο ομως, θα παω με χιλια!

@Νικολα erasmus δεν παιζει, καταρχας εχω ηδη παρει πτυχιο, και ακομα και να μπορουσα να το κανω, θεωρω οτι ειναι χασιμο πολυτιμου χρονου οταν δεν εισαι σε πανεπιστημιο αοριστου χρονου, γιατι χανεις γνωσεις ενος χρονου απο το πτυχιο σου! (δεδομενου οτι στο erasmus απλα καθεσαι:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αναλόγως το χαρακτήρα... Εμένα για παράδειγμα θα μου φαινόταν μαρτύριο να ταξιδεύω επι ένα χρόνο, να διασκεδάζω κλπ χωρίς να δουλεύω ή να κάνω κάτι για την καριέρα μου. Πάντως σίγουρα δεν το κατακρίνω και δεν μου φαίνεται περίεργο, απλά δεν ταιριάζει στη δική μου περίεργη ιδιοσυγκρασία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω κι εγώ παρόμοια εμπειρία. Μπήκα στην σχολή στα 19 μου και στα 23 που θα έπρεπε να πάρω πτυχίο είχα μείνει με 3 μαθήματα. Θα μπορούσα να ψάξω για δουλειά αλλά δεν το έκανα. Συνέβη και ένα άσχημο γεγονός και ήθελα να κάνω πράγματα που να με κάνουν να αισθανθώ καλύτερα.:/:

Οπότε πέρασα την χρονιά με το να ασχολούμαι ελάχιστα με τα λίγα μαθήματα που είχα, να κάνω μαθήματα φωτογραφίας και γλωσσών, σεμινάρια για το αντικείμενό μου, μερικά ταξίδια και πολλές εξόδους. Το θετικό είναι ότι οι γονείς μου δεν με πίεσαν και υποστήριξαν αυτή την χρονιά. Και θεωρώ ότι μου προσέφερε πολλά συναισθηματικά και γνωστικά το ότι αποφάσισα να κάνω αυτά τα πράγματα. Δουλειά βρήκα μια part-time τον Μάιο εκείνης της χρονιάς και σχεδόν ταυτόχρονα πήρα το πτυχίο μου.

Μου έχει συμβεί πάντως άτομα να μου την πουν γι'αυτή την επιλογή, καθώς αυτά δούλευαν από μικρότερα. Και να με κάνουν να αισθανθώ ενοχές. Αλλά δεν κρατάνε για πολύ!:P Στην τελική πέρισυ και δούλεψα και το έψαξα και απέδειξα ότι δεν τεμπελιάζω! Τώρα μόνο αισθάνομαι άσχημα που δεν δουλεύω και κάνω το μεταπτυχιακό, αλλά ξέρω πως είναι κάτι που θα με ωφελήσει.:worry: Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι ναι ναι και ναι! Τι να σας λέω τώρα γιατί και πως και ποιος... Πάντως ναι!
...κυρίως γιατί τώρα είσαι σε φάση που μπορείς και το συζητάς. Λες "να το κάνω, να μην το κανω"
Όταν μπεις στη ρουτίνα και στο "δρόμο σου".... δε έχεις την ευχέρια ΚΑΝ να το διανοηθείς... ;)
Μετά περιμένεις όλο το χρόνο τις 20-25 μέρες άδεια για να ευχαριστηθείς το παιδί σου....

αχχχ...καθένας με τον πόνο του...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το κλείδι είναι αν έχεις δυνατότητα, συνήθως οικονομική.
Μην ξεχνάτε και για τα αγοράκια των Ελλήνων τον στρατό που έχουν να πάνε.

Προσωπικά ζηλεύω απίστευτα και πάντα θα σκέφτομαι γιατί δεν πήγα εράσμους,γιατί δεν ήξερα για το λεονάρδο γιατί δεν έκανα μεταπτυχιακό έξω, γιατί γιατί.
Αλλά και να ήθελα λεφτά δεν υπήρχαν συνεπώς τι να λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ένας γνωστός μου από το ισραηλ με το που τελείωσε το σχολείο δούλεψε σα σκύλι για 1,5 χρόνο και μετά εφυγε και έκανε το γύρο της λατινικής αμερικής για μισό χρόνο... αυτή είναι εμπειρία. μετά το ταξίδι έπιασε δουλεία στην ελλάδα, έκατσε για 1 χρόνο, πηγαινοερχόταν στην ιταλία και τώρα θα πάει να σπουδασει...
το να μην πας κατευθείαν για σπουδες και να κάνεις μερικά ταξίδια ειναι κάτι το φυσιολογικό εκεί.... αυτά είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εδω στην Αγγλια ειναι πολυ συνηθισμενο, σχεδον ολοι το κανουν! Στην Ελλαδα παλι, οι φιλοι μου γελασαν, και οι γονεις μου με επρηξαν τι θα παω να κανω, που θα σπαταλησω το χρονο μου κλπ κλπ... Ηθελα λοιπον να δω, πως το βλεπετε και εσεις!


Είμαι υπέρ αυτών των εμπειριών.
Το να αφήσεις τα πάντα, και να ταξιδέψεις για ένα χρόνο εκφράζει έναν τρόπο σκέψης ίσως λίγο "επαναστατικό" για τα δεδομένα των περισσότερων ανθρώπων, γι' αυτό τους φαίνεται παράξενο.

Η μόνη ένσταση που έχω είναι ότι, το ταξίδι επί 1 χρόνο καταντά κουραστικό. Ίσως ένα ταξίδι μικρότερης διάρκειας να είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top