Big Brother στις αίθουσες διδασκαλίας

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ολο αυτό μου δημιούργησε μια σκέψη
Γιατί οι δασκάλες και ο έλεγχος αυτών να σταματάει στη βρεφική ηλικία
Ποιος ελέγχει το τι λέει ένας καθηγητής μέσα στην τάξη και πως πιθανά μειώνει τους μαθητές
Ποιος ελέγχει αν ο καθηγητής είναι ικανός και μεταδοτικός
Ποιος ελέγχει το τι λένε στα παιδιά και τι τα διδάσκουν, με ποιον τρόπο
Θα μπορούσε ποτέ η καταγγελία ενός μαθητή προς ένα κακό καθηγητή να πιάσει τόπο
Σε μία κόντρα ανάμεσα στο λόγο του μαθητή και του καθηγητή δεν θα έβγαινε πάντα κερδισμένος ο καθηγητής

Από την άλλη, δεν καταπατά το δικαίωμα του καθηγητή και των μαθητών για ιδιωτικό απόρρητο μια κάμερα πάνω απ τα κεφάλια τους?
Δε θυμίζει λίγο χούντα?
Γιατί πλέον τα παιδιά έχουν σχηματίσει προσωπικότητα, έχουν την ικανότητα να μιλήσουν αλλά και η κριτική τους ικανότητα είναι πιο αναπτυγμένη. Ο σχολικός χώρος είναι κάτι παραπάνω από πάω, κάνω το μάθημά μου και φεύγω. Δεν είναι φροντιστήριο 2-3 ωρών. Είναι από τους βασικότερους χώρους κοινωνικοποίησης και βρίσκω απαράδεκτο να υπάρχει κάμερα παρακολούθησης των κινήσεων και ομιλιών των ανθρώπων.

Η λύση της κάμερας πιο πολύ υποκριτική μου φαίνεται. Μάλιστα πιστεύω ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, αν ένας καθηγητής κάνει αξιοσημείωτα "λάθος" τη δουλειά του, αυτό είναι γνωστό σε ευρύτερο κύκλο ατόμων πέρα της τάξης του (στους υπόλοιπους καθηγητές του σχολείου, στους γονείς των παιδιών κτλ.). Και εδώ έγκειται η υποκρισία και ανευθυνότητα.
Τα παιδιά και οι ίδιοι οι γονείς μπορούν να παραπονεθούν, το ίδιο και οι υπόλοιποι καθηγητές. Επειδή υπάρχει αυτή η τάση αποφυγής ευθυνών και πρωτοβουλιών, θα έχουμε πλέον το επιχείρημα "το κατέγραψε η κάμερα". Ο λόγος ενός συνόλου μαθητών ή συνόλου γονέων & καθηγητών δε μπορεί να επαρκέσει ας πούμε!

Γενικά είμαι κατά σε κάθε χρήση κάμερας για την παρακολούθηση ανθρώπων. Δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης και θεωρώ ότι προσβάλλει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και προσωπικότητα. Έχει διαφορά η παρακολούθηση ενός χώρου (πχ super market, σταθμός μετρό, τράπεζα) από την ειδική παρακολούθηση του τι κάνει και τι λέει ένας άνθρωπος και δη σε έναν χώρο όπως το σχολείο.

Ευτυχώς δεν πιστεύω ότι θα επιτρέψουν ποτέ οι πολίτες (μαθητές και καθηγητές) να εισαχθούν κάμερες παρακολούθησης στο σχολικό χώρο. Νομίζω στο παρελθόν είχε πάει να γίνει μια τέτοια κίνηση και πρώτιστα οι μαθητές αντέδρασαν.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γενικά είμαι κατά σε κάθε χρήση κάμερας για την παρακολούθηση ανθρώπων. Δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης και θεωρώ ότι προσβάλλει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και προσωπικότητα.
Αφού αυτό ακριβός είναι το θέμα. Δεν έχω εμπιστοσύνη. Δεν ζούμε σε ένα ιδανικό κόσμο όπου ο λόγος του άλλου αρκεί. Θα πάω με το σταυρό στο χέρι ελπίζοντας ότι δεν θα συμβεί στο δικό μου παιδί; Έχουμε ανάγκη από μηχανισμούς έλεγχου.

Περιττό να σου πω για την αξιοπρέπεια και την προσωπικότητα ενός παιδιού που κλονίζεται αν υποστεί κακοποίηση, έτσι?

...μπορεί να μαθαίνει από μικρός ότι όλα αυτά που κάνει, έστω μόνο στο σχολείο, καταγράφονται και θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του για τις πράξεις του. Απλά θα μάθει να σέβεται τους κανόνες.

Πρέπει και να επισημάνω κάτι. Ίσως, δεν μπορώ να καταλαβω το παρορμητικό ελληνικό χαρακτήρα, η συνεχής ανάγκη για επανάσταση…το έκανα θέμα και παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πέτρο όλα αυτά που λες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη, καθώς κι όλα όσα είπε η Εδάδ
Γιαυτό ακριβώς και με προβλημάτισε αρχής εξ αρχής η ίδια μου η σκέψη :P

Βέβαια νομίζω ότι εσείς έχετε στο μυαλό σας έφηβους ηλικίας 14-17 ετών ενώ εγώ έχω στο μυαλό μου παιδιά 5 έως 10-12 ετών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ένα παιδί που κακοποιείται αλλάζει συμπεριφορά. Δεν είναι λοιπόν ευθύνη του γονιού να το παρατηρεί, να είναι κοντά του και να προσέξει αν κάτι τέτοιο συμβεί; Με το να βάλουμε μια κάμερα δεν παρακολουθούμε μόνο το δάσκαλο αλλά και το παιδί μας. Ας αναλογιστούμε πώς θα νιώθαμε εμείς σαν παιδιά και σαν έφηβοι αν ξέραμε οτι οι γονείς μας μας παρακολουθούν. Αισχρά... Οπότε το επόμενο βήμα θα ήταν να παρακολουθούμε τα μέιλ του, τα μηνύματά του, τις κλήσεις του, τις σελίδες που επισκέπτεται στο ίντερνετ. Να βάλουμε κάμερες στις καφετέριες που πάει, στο δωμάτιό του. Όλο αυτό καταντάει άρρωστο και δεν είναι λύση. Λύση είναι να είμαστε κοντά στο παιδί μας, να παρατηρούμε τη συμπεριφορά του, να το κάνουμε να μας έχει εμπιστοσύνη ώστε αν συμβεί κάτι κακό να μας το πει, να έχουμε την επίβλεψή του όσο είναι μικρό αλλά και μεγαλώνοντας να του δώσουμε την πολυπόθητη "ελεγχόμενη ελευθερία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
...μπορεί να μαθαίνει από μικρός ότι όλα αυτά που κάνει, έστω μόνο στο σχολείο, καταγράφονται και θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του για τις πράξεις του. Απλά θα μάθει να σέβεται τους κανόνες.


Και θα το κάνει αυτό με την ''απειλή'' της κάμερας; Οι γονείς του για να του να μάθουν να σέβεται, να αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του αυτό που είναι; Γιατί εγώ νομίζω οτι αυτή είναι η δουλειά του γονιού; :confused: Εγώ πάντως αυτά από την μητέρα μου τα έμαθα και δεν χρειάστηκα κανέναν μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ένα παιδί που κακοποιείται αλλάζει συμπεριφορά. Δεν είναι λοιπόν ευθύνη του γονιού να το παρατηρεί, να είναι κοντά του και να προσέξει αν κάτι τέτοιο συμβεί; Με το να βάλουμε μια κάμερα δεν παρακολουθούμε μόνο το δάσκαλο αλλά και το παιδί μας. Ας αναλογιστούμε πώς θα νιώθαμε εμείς σαν παιδιά και σαν έφηβοι αν ξέραμε οτι οι γονείς μας μας παρακολουθούν. Αισχρά... Οπότε το επόμενο βήμα θα ήταν να παρακολουθούμε τα μέιλ του, τα μηνύματά του, τις κλήσεις του, τις σελίδες που επισκέπτεται στο ίντερνετ. Να βάλουμε κάμερες στις καφετέριες που πάει, στο δωμάτιό του. Όλο αυτό καταντάει άρρωστο και δεν είναι λύση. Λύση είναι να είμαστε κοντά στο παιδί μας, να παρατηρούμε τη συμπεριφορά του, να το κάνουμε να μας έχει εμπιστοσύνη ώστε αν συμβεί κάτι κακό να μας το πει, να έχουμε την επίβλεψή του όσο είναι μικρό αλλά και μεγαλώνοντας να του δώσουμε την πολυπόθητη "ελεγχόμενη ελευθερία".

Φυσικά και είναι ευθύνη του γονιού να το δει αν κάτι τέτοιο συμβεί στο παιδί του
Το σοβαρό θέμα όμως είναι ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ, να προληφθεί κι όχι μετά να δούμε τι θα κάνουμε

Πιθανά ο χώρος που γράφω το συγκεκριμένο θέμα να είναι λάθος
Πιθανά να έπρεπε να ανοίξω το θέμα στην Ελληνική Ενημέρωση Γονέων γιατί απ ότι βλέπω, υπάρχει στο μυαλό σας περισσότερο η ανάγκη για έκφραση ενός εφήβου κι όχι η ασφάλεια ενός μικρού παιδιού


ΥΓ ΦΥΣΙΚΑ και ο γονιός ΕΛΕΓΧΕΙ τις σελίδες που επισκέπτεται το παιδί του και αν κρίνει και αναγκαίο και τα email του
Ας διαχωρήσει όμως ο καθένας στο μυαλό του για ποιες ηλικίες μιλάμε
Σήμερα 12 χρονα έχουν username στο hi5 με προκλητικές φωτογραφίες
Φυσικά και αυτό, είναι ευθύνη του γονιού που θέλει να έχει το παιδί του ελεύθερο να κάνει ότι θέλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
ΚουΕ, προσωπικά, από τη μια σε καταλαβαίνω απόλυτα, όμως απ' την άλλη, επειδή χωρίς να είμαι γονιός έχει τύχει να σκεφτώ τον εαυτό μου στη θέση γονιού, και πάλι όχι απλά πιστεύω, αλλά είμαι σίγουρος πως αν ένα ΜΙΚΡΟ παιδί δεν έχει επίγνωση του κινδύνου, τότε ούτε η κάμερα δε θα μπορέσει να το σταματήσει. Το καλύτερο μέσον είναι το να συζητάμε με τα παιδιά, επισημαίνοντας τους διάφορους κινδύνους χωρίς να καταφεύγουμε σε συνεχή κινδυνολογία και να τα παρακολουθούμε διακριτικά, σεβόμενοι πάντα το ότι έχουν και αυτά προσωπική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΚουΕ, προσωπικά, από τη μια σε καταλαβαίνω απόλυτα, όμως απ' την άλλη, επειδή χωρίς να είμαι γονιός έχει τύχει να σκεφτώ τον εαυτό μου στη θέση γονιού, και πάλι όχι απλά πιστεύω, πως αν ένα ΜΙΚΡΟ παιδί δεν έχει επίγνωση του κινδύνου, τότε ούτε η κάμερα δε θα μπορέσει να το σταματήσει. Το καλύτερο μέσον είναι το να συζητάμε με τα παιδιά, επισημαίνοντας τους διάφορους κινδύνους χωρίς να καταφεύγουμε σε συνεχή κινδυνολογία και να τα παρακολουθούμε διακριτικά, σεβόμενοι πάντα το ότι έχουν και αυτά προσωπική ζωή.
Μιλάς για το ιδεώδες όμως τώρα και επαναλαμβάνω ότι μιλάς για παιδιά που έχουν ήδη επίγνωση καθώς και σωματική δύναμη

Με ποιο τρόπο μπορεί να προστευτεί απ τον κίνδυνο που γνωρίζει ήδη απ τον γονιό του ένα 5χρονο παιδί ύψους 1,10?
Ενα 8χρονο ύψους 1,35?

Οσο καλά κι αν έχει κάνει ο γονιός τη δουλειά του, η ψυχολογική κακοποίηση που μπορεί να υποστεί ένα παιδί από ανθρώπους που το περιστοιχίζουν (συμπεριλαμβανομένων και των γονιών φυσικά) μπορεί να είναι μοιραία για τη ζωή του


Δεν γνωρίζω τίποτα βασικά και ούτε υποστηρίζω κάποια άποψη απ τις δύο με σθένος
Απλά ως γονιός σιγά σιγά βλέπω πόσο τα πράγματα μπατάρουν
Πόσο έχουν αλλάξει οι καιροί από τότε που είχα την δυνατότητα να παίξω στην αλάνα ενώ το παιδί μου δεν θα το κάνει ποτέ αυτό
Φυσικά και δε μου αρέσει η ιδέα της κάμερας
Φυσικά και προτιμώ να ήταν αλλιώς τα πράγματα

Συζήτηση γενικότερη ήθελα να κάνω και ανταλλαγή απόψεων, άλλωστε το θέμα μου δεν υφίσταται από κανένα υπουργείο παιδείας :P δε φαντάζομαι να δουν το θέμα μου και να πάρουν ιδέες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Xμ...το παιδί εκτός από το σχολείο πάει και φροντιστήριο, και πιθανότατα είναι σε κάποια αθλητική ομάδα και φαντάζομαι ότι πάει συχνά και στα σπίτια των φίλων του.
Άρα? Να βάλουμε κάμερες και στις αίθουσες διδασκαλίας των φροντιστηρίων, και στα αποδυτήρια των γυμναστηρίων και στα σπίτια των φίλων? Ή μήπως ο κίνδυνος ενός ανώμαλου προπονητή ή μπαμπά είναι μικρότερος από τον κίνδυνο ενός ανώμαλου καθηγητή?

Καταννοώ απόλυτα - κι ας μην έχω παιδιά- την προσπάθεια να προστατέψει κανείς το παιδί του. Όμως δεν δέχομαι τον περιορισμό ελευθεριών άλλων (και ναι για μένα είναι περιορισμός της ελευθερίας μου η βιντεοσκόπησή μου). Αν κάποιος έχει έστω και υποψία ότι κάποιος καθηγητής πχ (μιας και μιλάμε για αυτή την περίπτωση) κακοποιεί τους μαθητές του υπάρχουν και τα αρμόδια όργανα για καταγγελίες και μυνήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατί να παρεξηγηθεί η κάθε απόκλιση; Γιατί να απαιτούμε καθωσπρεπισμό; Αυτό είναι το πρόβλημα μας ως κοινωνία. Με το να αντιστεκόμαστε τόσο σθεναρά στο να υπάρχουν κάμερες για αυτό το λόγο, απλά καλύπτει το σύμπτωμα, ενώ η ασθένεια παραμένει.
Αφου ομως η λυση δεν ειναι το "καμερες παντου", τοτε αντιστοιχα, γιατι να επικεντρωνομαστε στο να να βαλουμε καμερες και οχι στη ριζα του προβληματος ;

Το να αναφέρεται ο Όργουελ κάθε φορά που κάποιος τολμήσει να αναφέρει το οτιδήποτε για κάμερες ένας ψυχολόγος ίσως να το χαρακτήριζε και μανία καταδιώξεως. Πραγματικά, έχω κουραστεί να το διαβάζω. Anything new? Ή τα επιχειρήματα της άλλης άποψης έχουν μείνει στο 1949 που δημοσιεύτηκε και το βιβλίο του Όργουελ;
Προφανως δεν εχουν αντικρουσθει ακομα για να χρησημοποιειται ακομα. Μπορει να ειναι κουραστικο, αλλά επισης το να βαζουμε στην ακρη ενα επιχειρημα επειδη χρησημοποιειται συχνα και μας κουραζει σαν εκφραση, δεν ειναι και ο'τι καλυτερο.

Α και for what it's worth, προσωπικά δεν αλλάζει καθόλου η συμπεριφορά μου αν ξέρω ότι υπάρχει κάμερα στο χώρο που βρίσκομαι. Ακόμα κι αν όντως κάποιος παρακολουθεί το βίντεο και δεν σκοτώνει κάπως αλλιώς το χρόνο που θα έπρεπε να αφιερώνει δουλεύοντας, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τον γνωρίσω ποτέ, οπότε I don't give a f**k. :P
Το θεμα δεν ειναι κατα ποσο μας ενοχλει προσωπικα ή ντρεπομαστε ή νιωθουμε αβολα αν μας βλεπουν συνεχεια, ουτε το αν θα συναντησουμε αυτους που μας βλεπουν ωστε να νιωσουμε ασχημα. Το θεμα ειναι κατα ποσο δικαιολογειται το τυχον ωφελος απο την παρακολουθηση, σε σχεση με την αποποιηση μερους της ελευθεριας του καθενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ένα παιδί που κακοποιείται αλλάζει συμπεριφορά. Δεν είναι λοιπόν ευθύνη του γονιού να το παρατηρεί, να είναι κοντά του και να προσέξει αν κάτι τέτοιο συμβεί;
Και βεβαίως.
Τι να το κάνω μετά? το κακό έχει γίνει. Μιλάμε για πρόληψη εδώ.

Με το να βάλουμε μια κάμερα δεν παρακολουθούμε μόνο το δάσκαλο αλλά και το παιδί μας. Ας αναλογιστούμε πώς θα νιώθαμε εμείς σαν παιδιά και σαν έφηβοι αν ξέραμε οτι οι γονείς μας μας παρακολουθούν. Αισχρά... Οπότε το επόμενο βήμα θα ήταν να παρακολουθούμε τα μέιλ του, τα μηνύματά του, τις κλήσεις του, τις σελίδες που επισκέπτεται στο ίντερνετ. Να βάλουμε κάμερες στις καφετέριες που πάει, στο δωμάτιό του. Όλο αυτό καταντάει άρρωστο και δεν είναι λύση.
Εχεις ξεφύγει, ετσι; Μιλούσαμε για κάμερες που καταγράφουν τα παιδιά με τους δασκάλους τους, τις οποιες μόνο οι αρμόδιοι μπορούν να ελέγξουν και να βγάλουν συμπέρασμα, άγνωστοι εντελώς...
(ΚΕ, μαλλον ο τιτλος μπερδευει. σιγα μην κατσουμε και on line...:P)

Και θα το κάνει αυτό με την ''απειλή'' της κάμερας; Οι γονείς του για να του να μάθουν να σέβεται, να αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του αυτό που είναι; Γιατί εγώ νομίζω οτι αυτή είναι η δουλειά του γονιού; :confused: Εγώ πάντως αυτά από την μητέρα μου τα έμαθα και δεν χρειάστηκα κανέναν μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι μου.
Απειλή? γιατί να του το παρουσιάζεις έτσι και όχι ότι είναι φυσιολογικό να πούμε την αλήθεια, να τηρούμε τους κανόνες, και η κάμερα μας βοηθά σε αυτό?
απειλή... χμ... για να δούμε... ποιος φοβάται την αλήθεια?
Τις αποδείξεις?

Καταννοώ απόλυτα - κι ας μην έχω παιδιά- την προσπάθεια να προστατέψει κανείς το παιδί του. Όμως δεν δέχομαι τον περιορισμό ελευθεριών άλλων (και ναι για μένα είναι περιορισμός της ελευθερίας μου η βιντεοσκόπησή μου). Αν κάποιος έχει έστω και υποψία ότι κάποιος καθηγητής πχ (μιας και μιλάμε για αυτή την περίπτωση) κακοποιεί τους μαθητές του υπάρχουν και τα αρμόδια όργανα για καταγγελίες και μυνήσεις.
Μάλλον δεν κατανοείς. Γιατί είναι πολύ εγωιστικό να σκέπτεσαι τι χάνεις εσύ που σε καταγράφει η κάμερα και όχι τι χάνει έναν ανυπεράσπιστο παιδί όταν κακοποιείται. Και επιπλέον, δεν μπορεί να το αποδειξει και ολας, διότι τα παιδάκια «δεν έχουν σωστη κρίση» «λένε ψέματα» «έχουν πλούσια φαντασία».


τελος παντων... ειπα την αποψη μου. done:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Χωρίς να έχω πλήρη άποψη για το συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι οι κάμερες στους κοινόχρηστους χώρους δεν είναι για παρακολούθηση αλλά για καταγραφή σε βίντεο σε κάποιο σκληρό δίσκο, για την περίπτωση που χρειαστεί να δουν κάποιοι αν συνέβη κάποιο γεγονός.

Δεν λέω ούτε ναι ούτε όχι, αλλά έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι ειδήμων, ότι δεν παρακολουθείται κανείς όλη την ώρα αλλά καταγράφεται ο χώρος για την περίπτωση ανάγκης.

Βέβαια δεν είμαι και απόλυτος, αλλά έτσι το καταλαβαίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πάντως αν κάποιος εκπαιδευτικός θέλει να κακοποιήσει ένα παιδί (οποιαδήποτε μορφή κακοποίησης), δε νομίζω να μπορεί να τον σταματήσει μια κάμερα :confused:. Άλλωστε είναι ανέφικτο να καλυφθεί κάθε γωνιά με κάμερες, ενώ σε κάποιος χώρους δε θα υπάρχουν (πχ τουαλέτες).

Γενικότερα είναι ανέφικτο να καλωδιωθούν όλα τα δημόσια σχολεία με κάμερες, αλλά τέσπα. :P

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά φτάσαμε σε αυτό το σημείο;
Αν υπάρχει πρόβλημα στα σχολεία, πρέπει να υπάρξει πρώτα σωστή παιδαγωγική υποδομή: Ένας ψυχολόγος στον οποίον θα μπορούν να πηγαίνουν τα παιδιά. Γονείς που να ακούν. Προϊστάμενοι που να επιβλέπουν σωστά...
Είναι περίπλοκος ο ανθρώπινος παράγοντας, αλλά όχι ανίκανος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Απειλή? γιατί να του το παρουσιάζεις έτσι και όχι ότι είναι φυσιολογικό να πούμε την αλήθεια, να τηρούμε τους κανόνες, και η κάμερα μας βοηθά σε αυτό?
απειλή... χμ... για να δούμε... ποιος φοβάται την αλήθεια?
Τις αποδείξεις?

Γιατί η κάμερα είναι άχρηστη εφόσον έχει την κατάλληλη παιδεία από το σπίτι του. Γιατί όποιος θέλει να κάνει κάτι κακό, θα το κάνει είτε με την κάμερα είτε χωρίς αυτή. Γιατί έχω το δικαίωμα να νιώθω ελεύθερη και μια κάμερα πάνω από το κεφάλι μου ούτε καν την ψευδαίσθηση δεν θα μου επιτρέπει να έχω. :/
Άμα συμφωνείς βάλε μια κάμερα σπίτι σου, να γυρίζεις δεξιά, αριστερά και να την βλέπεις να σε καταγράφει. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Σε πολλούς ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, είναι σύνηθες να υπάρχουν κάμερες μέσα στις αίθουσες ώστε να καταγράφονται όλες οι κινήσεις από τα παιδάκια και τις δασκάλες
Ο λόγος απλός και κατά τη γνώμη μου κατανοητός (και αποδεκτός)
Αν πάει ένα παιδάκι με μία μελανιά στο μάγουλο και ρωτήσει ο γονιός πως έγινε, να υπάρχουν σοβαρές αποδείξεις ότι το παιδάκι έπεσε και χτύπησε και δεν έχει κακοποιηθεί από κάποια δασκάλα (μιας και τα παιδάκια δεν έχουν και τον τρόπο να πουν τι ακριβώς έγινε)

Ολο αυτό μου δημιούργησε μια σκέψη
Γιατί οι δασκάλες και ο έλεγχος αυτών να σταματάει στη βρεφική ηλικία
Ποιος ελέγχει το τι λέει ένας καθηγητής μέσα στην τάξη και πως πιθανά μειώνει τους μαθητές
Ποιος ελέγχει αν ο καθηγητής είναι ικανός και μεταδοτικός
Ποιος ελέγχει το τι λένε στα παιδιά και τι τα διδάσκουν, με ποιον τρόπο
Θα μπορούσε ποτέ η καταγγελία ενός μαθητή προς ένα κακό καθηγητή να πιάσει τόπο
Σε μία κόντρα ανάμεσα στο λόγο του μαθητή και του καθηγητή δεν θα έβγαινε πάντα κερδισμένος ο καθηγητής

Από την άλλη, δεν καταπατά το δικαίωμα του καθηγητή και των μαθητών για ιδιωτικό απόρρητο μια κάμερα πάνω απ τα κεφάλια τους?
Δε θυμίζει λίγο χούντα?
Ενδιαφέρον. Οι κάμερες πρέπει να υπάρχουν ΜΟΝΟ σε τάξεις και αυλές σχολείων που φοιτάνε παιδιά μικρής ηλικίας για τον λόγο ότι δεν ξέρεις τι θα σου πει το μικρό παιδί. Τωρα για τους εφήβους δεν νομίζω να πρέπει να έχουν έναν φύλακα πάνω από το κεφάλι τους.Μόνο σε σχολεία με κακή φήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top