Σύγκριση Τμημάτων Μαθηματικών στην Ελλάδα

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αθήνα μένω,το ξέρω οτι είναι μεγάλη απόφαση ρε συ,αλλά σε θέματα σπουδών πιστεύω οτι δεν σε παίρνει να κάνεις πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
αν μενεις και μονος σου και στην πατρα κιολας θα κανεις ζωαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
αν μενεις και μονος σου και στην πατρα κιολας θα κανεις ζωαρα!
Κάτι έχει πάρει το αυτί μου :P
Απλά είναι πολύ καλός μου φίλος,και θα είναι μισό και το νοίκι,διπλό το καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Serious

Νεοφερμένος

Ο Serious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας φίλοι και φίλες.

Είμαι νέο μέλος του ischool και πρωτοετής φοιτητής του Μαθηματικού Αθήνας. Αν και "καινούργιος" τόσο εδώ στο φόρουμ, όσο και στο Μαθηματικό θα ήθελα και εγώ να εκθέσω την γνώμη μου για το τμήμα ή γενικότερα για τα τμήματα Μαθηματικών στην Ελλάδα με βάση αυτά που γνωρίζω (όπως είναι λογικό βέβαια).

Αρχικά, αυτό που θα ήθελα να πω για το Μαθηματικό Αθήνας είναι ότι δεν έχει καλή οργάνωση. Λίγα πράγματα δουλεύουν σωστά στο τμήμα και αποτελούν εξαιρέσεις του κανόνα (δεν ξέρω αν τον επιβεβαιώνουν). Υπάρχουν αρκετοί πρωτοετείς, και αυτή νομίζω είναι η διαφορά με τα άλλα Μαθηματικά τμήματα, δηλαδή ότι κάθε χρόνο εισάγονται πολλά άτομα και έτσι αυξάνεται η πιθανότητα εισαγωγής ατόμων που θέλουν να ασχοληθούν πραγματικά με τα Μαθηματικά. Βέβαια, αυτό δεν είναι απόλυτο, γιατί δεν ξέρω ακριβώς τον αριθμό των εισακτέων στα υπόλοιπα τμήματα.

Επιπλέον, αν δει κάποιος το πρόγραμμα σπουδών του Μαθηματικού Αθήνας θα διαπιστώσει ότι έχουμε πολλά μαθήματα πληροφορικής στην Εφαρμοσμένη κατεύθυνση, κυρίως, καθώς δεν δίδεται τόση μεγάλη έμφαση στα μαθήματα Φυσικής αλλά και γενικότερα στις άλλες θετικές επιστήμες.

Για αρχή, αυτά ήθελα να εκθέσω.Οι διαφωνίες και οι αμφισβητήσεις σε αυτά που έγραψα, είναι καλοδεχούμενες. Αν και νέος στο τμήμα πιστεύω ότι μπορώ να φανώ χρήσιμος απαντώντας σε τυχόν απορίες σας. Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση.

Με εκτίμηση, Νίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitroula1998

Νεοφερμένος

Η dimitroula1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απο το μαθηματικων αθηνας υπαρχει μετα καποια εξειδικευση στην πληροφορικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
απο το μαθηματικων αθηνας υπαρχει μετα καποια εξειδικευση στην πληροφορικη?

ναι αλλά μη το κάνεις...δε θα την παλέψεις αν δε σου αρέσουν τα μαθηματικά. Είναι λανθασμένη η νοοτροπία να μπαίνεις στο μαθηματικό για να γίνεις πληροφορικάριος. Δε λέω οτι δε γίνεται και εγώ αυτό θα κάνω μάλλον αλλά επειδή δεν ξέρω με ποια επιστήμη θα ασχοληθώ είτε αυτό ειναι βιολογία , είτε πληροφορική είτε οικονομικά είτε Φυσική και επειδή φυσικά μου αρέσουν τα μαθηματικά. Αφου έχεις αποφασίσει οτι θές πληροφορική μη χαλάσεις 4 χρόνια για να μάθεις πράγματα που δε σε ενδιαφέρουν. Βέβαια ανάλογα και ποιος τομέας της πληροφορικής σου αρέσει αν θες να ασχοληθεις με προγραμματισμο και να δουλεψεις σε εταιρεια το μαθηματικό θα έλγα οτι ειναι επιλογή αρκετά κακή. Αν πάλι σε ενδιαφέρει όλο το φάσμα της πληροφορικής και θες να ασχοληθεις με το περισσότερο θεωρητικό κομματι της αλγοριθμους,κρυπτογραφία κλπ ( ειναι κ άλλα όμως δεν ξερω αναλυτικά όλους τους θεωρητικους κλαδους) τότε το μαθηματικό θεωρώ οτι ειναι πολυ καλη επιλογή. Δες το πρόγραμμα σπουδών https://users.uoa.gr/~sedthilk/OS/OS_2015-2016.pdf εδώ ( συγκεκριμένα απο το κεφάλαιο 7 και μετά σου δίνει αναλυτικά τις επιλογές κάθε εξαμήνου) και κρίνε. Εχει αρκετά μαθήματα πληροφορικής αλλά είναι περισσότερο θεωρητικά και φυσικά απαιτείται μεταπτυχιακό μετά αν θες να ακολοουθήσεις καθαρα πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις σχολές μαθηματικών στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποια που θεωρείται καλύτερη από τις άλλες; Υπάρχουν ουσιαστικές διάφορες ανάμεσα στις σχολές μαθηματικών (μπορεί πχ κάποιο μαθηματικό να εστιάζει στα θεωρητικά μαθηματικά ενώ κάποιο άλλο στα εφαρμοσμένα); Και τέλος, ξέρετε σχολές μαθηματικών που να κάνουν και φροντιστηριακό μάθημα (δηλ ασκήσεις) εκτός μόνο από θεωρία; Ευχαριστώ
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις σχολές μαθηματικών στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποια που θεωρείται καλύτερη από τις άλλες; Υπάρχουν ουσιαστικές διάφορες ανάμεσα στις σχολές μαθηματικών (μπορεί πχ κάποιο μαθηματικό να εστιάζει στα θεωρητικά μαθηματικά ενώ κάποιο άλλο στα εφαρμοσμένα); Και τέλος, ξέρετε σχολές μαθηματικών που να κάνουν και φροντιστηριακό μάθημα (δηλ ασκήσεις) εκτός μόνο από θεωρία; Ευχαριστώ


Καλησπέρα , οι σχολές μαθηματικών στην Ελλάδα δεν έχουν τρομακτικές διαφορές μεταξύ τους εκτός από τις κατευθύνσεις που παρέχουν στους φοιτητές και τον τρόπο διδασκαλίας των μαθημάτων (αυτό ισχύει για όλες τις σχολές καθώς το ίδιο μάθημα το κάνουν διαφορετικοί καθηγητές με διαφορετικό τρόπο ο ένας από τον άλλο ως προς την ύλη πχ.). Οι σχολές μαθηματικών ασχολούνται και με θεωρητικά και με εφαρμοσμένα μαθηματικά (από αντίστοιχες κατευθύνσεις) , ενώ υπάρχουν 2 (συγκεκριμένα η ΣΕΜΦΕ και το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών Κρήτης) που ασχολούνται ΚΥΡΙΩΣ με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά. Νομίζω πως σε όλα τα μαθηματικά τμήματα υπάρχουν έξτρα ώρες και μπορεί να τις δεις ως εξής στο πρόγραμμα : να λέει πχ διδακτικές ώρες 6 , 2 ώρες θεωρία , 4 ώρες ασκήσεις (<- φροντιστήριο) αλλιώς θα το λέει κανονικά φροντιστήριο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο φροντιστηριακό μάθημα. Αν εννοείς να σε πάρει κάποιος από το χεράκι όπως στις πανελλήνιες, δεν θα το βρεις πουθενά. Ασκήσεις γίνονται συνήθως συνδυαστικά με την θεωρία για εμπέδωση, αλλά άμα δεν στρωθείς να διαβάσεις και να λύσεις μόνος σου δουλειά δεν θα κάνεις.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο φροντιστηριακό μάθημα. Αν εννοείς να σε πάρει κάποιος από το χεράκι όπως στις πανελλήνιες, δεν θα το βρεις πουθενά. Ασκήσεις γίνονται συνήθως συνδυαστικά με την θεωρία για εμπέδωση, αλλά άμα δεν στρωθείς να διαβάσεις και να λύσεις μόνος σου δουλειά δεν θα κάνεις.
Καλέ, όταν λέμε φροντιστήριο στα πανεπιστήμια, πέραν των πραγματικών φροντιστηρίων, δεν εννοούμε και τα μαθήματα που κάνει επίσημα το πανεπιστήμιο όπου επιλύουμε ασκήσεις; :P
Αυτό νομίζω εννοεί ο tsiobieman :)
Η διάκριση είναι: κανονικό μάθημα (θεωρία) - εργαστήρια - φροντιστήρια (ασκήσεις)
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλέ, όταν λέμε φροντιστήριο στα πανεπιστήμια, πέραν των πραγματικών φροντιστηρίων, δεν εννοούμε και τα μαθήματα που κάνει επίσημα το πανεπιστήμιο όπου επιλύουμε ασκήσεις; :P
Αυτό νομίζω εννοεί ο tsiobieman :)

Α. Αλλάζω απάντηση: Δεν έχουμε. :P
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο φροντιστηριακό μάθημα. Αν εννοείς να σε πάρει κάποιος από το χεράκι όπως στις πανελλήνιες, δεν θα το βρεις πουθενά. Ασκήσεις γίνονται συνήθως συνδυαστικά με την θεωρία για εμπέδωση, αλλά άμα δεν στρωθείς να διαβάσεις και να λύσεις μόνος σου δουλειά δεν θα κάνεις.


Ολίβια εννοεί έξτρα μάθημα όπου εφαρμόζουν τη θεωρία στις ασκήσεις , τους κάνει μόνο ασκήσεις ο καθηγητής ή ένας βοηθός , ωστέ να κατανοήσουν την ύλη και να μην πάνε στο τέλος να γράψουν χωρίς γνώσεις. Εσύ είσαι σε τμήμα Μαθηματικών οπότε ξέρεις καλύτερα , σε μας κάνουν φροντιστήριο πάντως γι αυτό κατάλαβα τι εννοούσε με την ερώτηση.

Καλέ, όταν λέμε φροντιστήριο στα πανεπιστήμια, πέραν των πραγματικών φροντιστηρίων, δεν εννοούμε και τα μαθήματα που κάνει επίσημα το πανεπιστήμιο όπου επιλύουμε ασκήσεις; :P
Αυτό νομίζω εννοεί ο tsiobieman :)
Η διάκριση είναι: κανονικό μάθημα (θεωρία) - εργαστήρια - φροντιστήρια (ασκήσεις)


αυτό εννοώ με κάλυψες πλήρως :thumbsup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top