Σχετίζεται το κάπνισμα με την πιέση του σχολείου;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρατήρησα ότι ,τουλάχιστον στον τόπο μου , ένα τεράστιο ποσοστό μη καπνιστών που πάνε 3 λυκείου γίνονται συστηματικοί καπνιστές.


Κάτι τέτοιο με προβλημάτισε και ρώτησα αρκετούς συμμαθητές μου που ξεκίνησαν φέτος το τσιγάρο η απάντηση ήταν πάνω κάτω ότι η 3 λυκείου τους προκαλεί φοβερό άγχος με αποτέλεσμα στα διαλύματα να νιώθουν κάπως καλλίτερα για την επόμενη ώρα.


Σημασία δεν έχει αν όντως είναι "σωστός"΄ο λόγος αλλά ότι υπάρχει λόγος.


Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι:
1. Εσείς πότε ξεκινήσατε το τσιγάρο;
2. Έχετε παρατήσει και εσείς κάτι παρόμοιο;
3. Πως δικαιολογείτε την παρατήρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Α,εμάς το σχολείο μας έχει και καπνιστήριο :P
Σοβαρά :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλά, στην περιοχή μου δεν υπάρχει κανένα σχολείο η φροντηστρίο χωρίς καπνηστίριο. Ακόμη και τα ιδιωτικά σχολεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Γ' Λυκείου το άρχισα εγώ, στην πενθήμερη εκδρομή στη Ρόδο, έτσι για δοκιμή. Σου δίνει την εντύπωση ότι σε χαλαρώνει όμως μετά από 5 χρόνια συστηματικού καπνίσματος που το έκοψα μαχαίρι (Ιούνιος 2006) κατάλαβα ότι αυτούς τους 4 μήνες από τον Ιούνιο, με χαλάρωναν κι άλλα πράγματα, πχ το Galactica που κόβω φλέβες όταν το βλέπω, ή ένα επισόδειο Family Guy για να γελάσω, ή μια βόλτα στο Youtube, ή και μια ερωτική ταινία βρε φίλε να εκτονωθώ σωματικά, ή να ακούσω ένα ωραίο τραγούδι των Sentenced ή των Therion στο τέρμα και να κοπανηθώ μέχρι αηδίας... κλπ κλπ.

Ένας φίλος μου άρχισε τώρα το κάπνισμα στη διπλή εξεταστική επειδή έχει ζόρια. Κι εγώ έχω ζόρια και μάλιστα πολλά αλλά δε μπορώ να καταλάβω σε τι θα με βοηθούσε αν συνέχιζα να καπνίζω. Σίγουρα μόνο κακό θα μου έκανε και στην υγεία μου αλλά και στη συγκέντρωση στο διάβασμα. Δεν ήταν και λίγες οι φορές σε άλλες περιόδους που μαστούρωνα σα γλάρος από τα πολλά τσιγάρα και το σπίτι σε κατάσταση χαμάμ και μετά δε μπορούσα να διαβάσω οτιδήποτε.

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι το αποτέλεσμα έγκειται κατά 90% στην ιδέα που έχεις για το μέσο που πιστεύεις ότι θα σε χαλαρώσει και κατά 10% στο ίδιο το μέσο. Όλα δηλαδή ξεκινούν από το μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Valder: :clapup::clapup::clapup:

1. Δεν καπνίζω ούτε προτίθεμαι να ανάψω τσιγάρο. Ποτέ.
2. ναι... αν και εκπλήξεις πάντα υπάρχουν, και πιο μετά ξεκίνησαν πολλοί "αθώοι".
3. Μου φαίνεται περίεργο μιας και... πού ξέρεις ότι θα σε ηρεμήσει, και το αρχίζεις; Απλά στο έχουν πει. Αλλά και τα περί υγείας επίσης. Τι να πω, αν δεν είχα ανάψει κι εγώ, σε φάση στρες και πανικού για τις Πανελλαδικές, θα απορούσα...

Κρίμα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Θα μπορούσε να είναι κι αυτός ένας λόγος.
Εγώ το ξεκίνησα λίγο πριν την Γ' λυκείου (που είμαι τώρα). Γενικά με το κάπνισμα, μια στραβή να κάτσει, και μετά σου γίνεται συνήθεια. Ετσι έγινε και με μένα, σε φάση που ήμουν χάλια. Γιατί τόσα χρόνια, όταν βλέπεις τους γονείς σου, σε φάσεις που είναι πολύ στεναχωρημένοι να αρπάζουν το πακέτο, σου μένει κι έσενα η εντύπωση ότι σε βοηθάει κλπ κλπ. Δε λέω ότι με βοηθάει, αλλά μέρικες φορές το έχω ανάγκη, κάποιες άλλες πιάνω τον εαυτό μου να το ανάβω από συνήθεια και αισθάνομαι πολύ άσχημα. Γενικώς προσπαθώ να το περιορίσω. Αλλά πιστεύω, σε περίοδο Πανελληνίων ή κοντά σε αυτήν, θα το ξεσκίσω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
1. Δεν έχω ξεκινήσει το τσιγάρο αν και το έχω δοκιμάσει
2. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα άτομα στο σχολείο που ξεκινάνε το κάπνισμα, είναι γιατί θεωρούν ότι έτσι θα είναι περισσότερο "κοινωνικά αποδεκτοί", ή για κάποιους "cool".
3. Την δικαιολογώ ως την ανωριμότητα που διακατέχει την εφηβική ηλικία σε τέτοια θέματα.

Επίσης, θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει μια συγκαταβατική στάση, με την δημιουργία καπνιστηρίων σε τέτοιους χώρους που αναφέρθηκαν. Το κάπνισμα είναι βλαβερό και δεν πρέπει να συννενούμε σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΚΑλά αυτά περί αγχους και χαλάρωσης είναι κάτι σαν urban legends
Ο valder καλά τα λέει! Εγώ πάντως ακόμα δεν καταλαβαίνω πως ξεκινάνε το κάπνισμα τόσο πολύς κόσμος όταν πέρα από όλα τα άλλα κοστίζει τόσο ακριβά στην τσέπη. Ειδικά στο σχολείο! Καλά τόσο πολλά λεφτά έχετε στην τσέπη σας? Δεν μπορώ να το συλλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οπως ειπα δεν με ενδιαφερει αν το αγχος λυνεται με το καπνισμα ... αλλα το οτι η 3λυκειου μαλλον δεν ειναι για αυτην γενια. Αν σε καποιον του προκαλει τοσο αγχος που ξεφευγει στα ναρκωτικα ... αυτο δεν πρεπει να μας βαζει σε σκεψεις ... μηπως τελικα το εκπευδευτικο συστημα δεν απευθυνεται στην σημερινη γενια;
Μηπως αν συνεχισουμε ετσι θα καταρεύσει το στο εκπευδευτικο συστημα σαν πυργος απο τραπουλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως οι περισσοτεροι το αρχιζουν σε ηλικιες που ειναι αντιστιχες με ταξης του λυκειου. Πολυ απο αυτους χαρη στο ανχως που νιωθουν, πιστευοντας οτι θα ηρεμισουν καπος αρχιζουν το καπνισμα. Η ξαδερφη μου το αρχισε στις εξετασης της 2ας λυκειου καθως αιστανοτανε ανχως λεει, και τωρα που ειναι πλεων φοιτιτιτρια καπνιζει σπανια, σε αντιθεση με παλια. Αντιθετα οι ξαδερφοι μου αρχισαν στην ηλικια μου, για μαγκια και τα σχετικα, παρολα αυτα ο ενας μου ξαδερφος μου ειπε να προσεχω πολυ οταν ειμαι στο λυκειο καθως οι περισσοτεροι το αρχιζουν εκει, και μου ειπε κιολας να μην το αρχισω με τπτ επειδη νιωθω ανχωμενος, ετσι την πατισανε πολλοι και ειναι και ενα τεραστιο ψεμα. Δεν ξερω κατα ποοσο αιστανονται ανχωμενοι οι μαθητες σε αυτην την ηλικια αλλα οντως πιστευω οτι πολοι το αρχιζουν πιστευοντας οτι θα ξαλαφρωσουν. Οσο για το αν φταιει το εκπεδευτικο συστιμα πιστευω πως οχι, αυτοι που φταινε πραγματικα ειναι οι γονεις και η κοινονικη πιεση.Δημιουργιτε η εντυπωση στους μαθητες οτι αν δεν παρουν 20 δεν αξιζουν, οτι ειναι αποβρασματα και οτι εχει χαθει ολη τους η ζωη, με αποτελεσμα να ανχωνονται, να μην βλεπουν το αποτελεσμα που θελουν και ετσι να το ριχνουν στο τσιγαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλά το ότι τα έχουν σκίσει τα παιδιά Exp δεν υπάρχει αντίρηση. Αλλά σύμφωνα με μελέτες η τρίτη λυκείου είναι η τελευταία χρονιά. Το πρόβλημα έρχετε από πολύ πριν.

Σε κάτι χώρες δοκιμάζουν εκπαιδευτικά συστήματα χωρίς διαγωνίσματα πχ και με όλο το διάβασμα στο σχολείο και βλέπουν θεαματικά αποτελέσματα στα παιδιά. Μαριετταααααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αραγε ακομη και στις δεσμες γινονταν το ιδιο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σε κάτι χώρες δοκιμάζουν εκπαιδευτικά συστήματα χωρίς διαγωνίσματα πχ και με όλο το διάβασμα στο σχολείο και βλέπουν θεαματικά αποτελέσματα στα παιδιά. Μαριετταααααααααααααααα

Αυτο κατα την γνωμη μου δεν στεκι. Εχω ζησει στην Ελλαδα του "σκισιματος" και στην Σουηδια χωρις τα διαγωνισματα, ε λοιπον εκει τα παιδια καπνιζαν απο πολυ μικροτερες ηλικιες. Δεν υπιρχε παιδι στην ηλικια που ειμαι εγω τωρα που να μην καπνιζει η να μην κανει "snus" (κατι αντιστιχο, στην Ελλαδα δεν υπαρχει), αντιστιχα εδω περα ναι μεν ειναι αρκετα τα παιδια που καπνιζουν στην ηλικια μου αλλα σαφως μικροτερο ποσοστο. Μην τα ριχνουμε ολα οπου θελουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον valder, ότι όλα είναι στο μυαλό και με το γίδι, ότι πώς μπορεί να είναι κάποιος σίγουρος ότι το κάπνισμα χαλαρώνει ενώ δεν έχει δοκιμάσει ποτέ.
Οι ουσίες που περιέχει το τσιγάρο όντως χαλαρώνουν, όμως το θέμα είναι η ψευδαίσθηση ότι κάποιος αγχωμένος έχει ανάγκη το τσιγάρο.
Προσωπικά, ήμουν σε τεράστια πίεση σε όλες τις τάξεις του λυκείου για να μπω στη σχολή που μπήκα και το άγχος συνεχίστηκε και στο πανεπιστήμιο, τελείωσα στην ώρα μου και τσιγάρο δεν άναψα ποτέ.
Όταν από μικρή ηλικία δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ότι το τσιγάρο σκοτώνει, όταν το σχολείο έχει καπνιστήριο, αντί να απαγορεύεται το τσιγάρο σε όλους τους δημόσιους χώρους, όταν όπως λέει ο fandago είναι cool να καπνίζεις, τότε αρκεί μια αφορμή όπως το άγχος για να ξεκινήσει κάποιος.
Δεν είναι θέμα συστήματος.Μπορεί το σύστημα να είναι σκληρό, αλλά δεν ήταν και ποτέ μαλακό.Αν έφταιγε το πόσο σκληρό είναι το σύστημα, τότε όλοι θα κάπνιζαν ή όλοι θα το έριχναν στα ναρκωτικά...

Edit: έδωσα δύο φορές με τις δέσμες, κρατώντας 2 μαθήματα την πρώτη χρονιά και δίνοντας άλλα 2 τη 2η.Νομίζω ότι ήταν πολύ χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@κρονε: Δεν μιλαω τοσο για το ποσοστο το μαθητων που καπνιζει αλλα για την αυξηση του ποσοστου στην τριτη ταξη του λυκειου

Δεν είναι θέμα συστήματος.Μπορεί το σύστημα να είναι σκληρό, αλλά δεν ήταν και ποτέ μαλακό.Αν έφταιγε το πόσο σκληρό είναι το σύστημα, τότε όλοι θα κάπνιζαν ή όλοι θα το έριχναν στα ναρκωτικά...
Για εμενα πρεπει το συστημα να ειναι σκληρο.Αλλά εγω αυτο που σκεφτομαι είναι ότι η νεα γενια μαθητων δεν μπορει να αντεξει αυτο το συστημα επειδη ειναι εκτος απο την ψυχολογια των μαθητων. Ειναι σαν βαζεις μια mercedes να αναβει ενα βουνο και επειδη δεν θα τα καταφερει ή στην καλλιτερη περιπτωση τα αποτελεσματα αθ ειναι χαλια σε σχεση με το lada jeep θα βγαλεις το mercedes χειροτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αλλά εγω αυτο που σκεφτομαι είναι ότι η νεα γενια μαθητων δεν μπορει να αντεξει αυτο το συστημα επειδη ειναι εκτος απο την ψυχολογια των μαθητων.
Αυτό είναι γενίκευση.Και σου λέω ότι κατά τη γνώμη μου η δέσμες ήταν πολύ πιο δύσκολο σύστημα.Πώς το άντεχε η τότε γενιά?
Δε νομίζω ότι όλοι οι μαθητές έχουν κοινή ψυχολογία ώστε να φτιαχτεί ένα σύστημα που θα τους βολεύει όλους.

Λίγο οφ τόπικ όλο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό είναι γενίκευση.Και σου λέω ότι κατά τη γνώμη μου η δέσμες ήταν πολύ πιο δύσκολο σύστημα.Πώς το άντεχε η τότε γενιά?
Δε νομίζω ότι όλοι οι μαθητές έχουν κοινή ψυχολογία ώστε να φτιαχτεί ένα σύστημα που θα τους βολεύει όλους.

Λίγο οφ τόπικ όλο αυτό...
1. Δεν μιλησα για δυσκολια ... ισα ισα για εμενα το συστημα θα πρεπει ναι μεν αλλαξει η φιλοσοφια του αλλα να γινει πιο δυσκολο ωστε να γλυτωσουμε απο αυτην την ΑΕΙλαγνια ...

2. Δεν μιλησα για κονη ψυχολογια για κοινες αντιληψεις

3.δεν ειμαστε οφφ-τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
1.Για την ΑΕΙλαγνία συμφωνώ.Πρέπει όμως ο κόσμος να αλλάξει νοοτροπία και να μη θεωρεί απραίτητο να μπει σε ανώτατη σχολή, όχι να είναι τόσο δύσκολο ώστε να μη μπορεί να μπει.Γιατί αν εξακολουθήσει να έχει την ίδια νοοτροπία απλά δε μπορεί να μπει εδώ, θα πάει αλλού και θα επιστρέψει εδώ. ;)
2.Όταν είπες ότι "το σύστημα είναι εκτός από την ψυχολογία των μαθητών", μου φάνηκε ότι εννοείς πως υπάρχει μια κοινή ψυχολογία των μαθητών.:)
3.Νόμιζα ότι έχει και κάποια σχέση με το κάπνισμα το θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι:
1. Εσείς πότε ξεκινήσατε το τσιγάρο;
2. Έχετε παρατήσει και εσείς κάτι παρόμοιο;
3. Πως δικαιολογείτε την παρατήρηση


1) Ξεκίνησα στην 1η λυκείου... κι όχι δεν το ξεκίνησα για χαλάρωση....
Ξεκίνησα για να μοιάζω στην ξαδέρφη μου που ήταν το είδωλο μου...
Κοινώς, ήλιθιος και κοινός εφηβικός μιμιτισμός...
2) Στην δική μου γενιά... όχι... όλοι ξεκινούσαμε ή μικροί (κι ανόητοι ας μου επιτραπεί) ή καθόλου.... Δε θυμαμαι κανενα συμμαθητη να το ξεκίνησε στην 3η
3) πιστεύω ότι οι μαθητές της 3ης έχουν ένα μεγάλο άγχος και ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι αυτό θα τους βοηθήσει γιατί έτσι βλέπουν τους άλλους να κάνουν....
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσοτεροι ΜΗ καπνιστές είναι ότι το τσιγάρο σου διώχνει μόνο έναν εκνευρισμό.... τον εκνευρισμό που σου δημιούργησε ο εθισμός σε αυτό τη στιγμή που δεν έκανες το τσιγάρο τη στιγμή που ζήτησε ο οργανισμός σου την πισσα και τη νικοτίνη.

Σήμερα, μετά από αρκετό καιρό πλέον που έχω κόψει το τσιγάρο ... ξέρετε πολύ καλά ότι έχω περάσει ιδιαίτερα δύσκολες μέρες.... εεε δε μου χρειάστηκε... δεν ήταν αυτό που με ηρέμισε ....
άλλα πράγματα σε ηρεμούν και σε ξεαγχωνουν πραγματικά...
κι αυτά είναι η face to face αντιμετώπιση και επίλυση των προβλημάτων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
1. Συστηματικα στο δευτερο ετος
2. Οχι
3. Η πιεση των πανελληνιων ειναι η τελεια δικαιολογια για να ικανοποιηθει η περιεργεια του πως ειναι να καπνιζεις κατ'εμε. Παντως, κανενα αγχος δε σου φευγει, απλα νιωθεις οτι "ετσι πρεπει να γινει" οταν διαβαζεις, σιχτηριζεις και τραβας μια τζουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top