Απορία για καθυστερημένη απόκτηση απολυτηρίου Λυκείου

Radiohead

Νεοφερμένος

Ο Radiohead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Είμαι 38 ετών και όταν ημουν μαθητής είχα διακόψει την φοίτησή μου στο Γενικό Λύκειο λόγω έκτακτου οικογενειακού λόγου κατά την διάρκεια του σχολικού έτους της Γ' Λυκείου, με συνέπεια να μην αποκτήσω απολυτήριο.

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει δυνατότητα να συνεχίσω την φοίτησή μου σε κάποιο Γενικό ή Εσπερινό Λύκειο. Που πρέπει να απευθυνθώ; Οφείλω να επαναλάβω και τις τρεις τάξεις, ή μπορώ να εγγραφώ κατευθείαν στην Τρίτη εφόσον έχω αποφοιτήσει επιτυχώς (και με καλούς βαθμούς) απο την Β' ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μπαλούρδος

Νεοφερμένος

Ο Μπαλούρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα. Από τη στιγμή που πήγαινες σε γενικό λύκειο και όχι στο αντίστοιχο ΕΠΑΛ της εποχής, τότε ναι, φυσικά και μπορείς να συνεχίσεις από εκεί που το άφησες. Κατευθείαν από την Γ' σε εσπερινό ΓΕΛ. Απευθύνσου στο κοντινότερο (ή σε οποιοδήποτε εσπερινό ΓΕΛ θες να φοιτήσεις) και θα σου λύσουν οποιαδήποτε απορία. Είναι αρχές Οκτώβρη και πιστεύω προλαβαίνεις να το κάνεις και τη φετινή χρονιά αν το τρέξεις. Αν το λύκειο που τελείωσες τη Β' και το σχολείο που θες να πας τώρα βρίσκονται στην ίδια πόλη, τα χαρτιά τα μαζεύεις και τα κάνεις την ίδια μέρα. Πίστεψέ με, κάν' το και δεν θα το μετανιώσεις. Αν έχεις σκέψεις τύπου "που να τρέχω τώρα, ποιος κάθεται στα θρανία ξανά κλπ κλπ", ξέχνα τες. Δεν θα καταλάβεις πως και πότε θα περάσουν 7-8 μήνες. Δεν είναι τίποτα, θα περάσεις όμορφα, θα δεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top