Μηχανολόγων Μηχανικών Πελοποννήσου vs ΑΠΘ

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Εγώ πουθενα δεν ειδα τομέα αεροναυπηγικής και κινητήρων στην ιστοσελίδα του τμήματος. Είδα μόνο ενεργειακό, κατασκευαστικό και τομέα δίοικησης. Καλό θα ήταν να μην υπάρχει παραπληροφόρηση για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα όπως είναι η δήλωση σχολής.

Οι τομεις που ειδες φιλε μου υπαρχουν οπως υπαρχουν και οι εξειδικευσεις τις οποιες μπορεις να επιλεξες στο 5 ετος.

Για τον κατασκευαστικο τομεα ειναι : μεταλλουργια , αναλυση και συνθεση κατασκευων , μορφοποιησεων
Για τον ενεργειακο τομεα ειναι ειναι : αεροναυπηγικης και κινητηρες , περιβαλλοντος και αντιρπυπανσης , παραγωγη και χρηση ενεργειας
Για τον τομεα βιομηχανικης διοικησης ειναι συνεχεια απο το 4 ετος με ιδιο τιτλο .

Επισης το τμημα εχει εξτρα μεταπτυχιακο για τον τομεα της αεροναυπηγικης το ονομα του οποιου THRUST και το οποιο ειναι σε συνεργασια με αλλα τμηματα στο κοσμο ( αμερικη , βελγιο , σουηδια )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Σαφώς ασχολούνται και στο ΑΠΘ και στο ΠΠ με την αεροναυπηγική, απλώς στο ΑΠΘ δεν είναι τομέας μόνος του όπως είπες και επειδη το παιδι ενδιαφερεται ουσιαστικά για την ίδια σχολή απλά σε διαφορετικές πόλεις εχουν σημασία οι λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν δεις τα μαθηματα που εχει το απθ ( θα γραψω για αυτο μιας που γνωριζω) θα καταλαβεις οτι βαζουν καλες βασεις για το τομεα αυτο . Απλα ξανα αναφερω οτι με τον τομεα αυτο ( την κατασκευη αεροπλανου) μπορει να ασχοληθουν ολοι οι μελλοντικη μηχ μηχ αν το θελουν γιατι η κατασκευη συνθετων μηχανων θελει ατομα απο διαφορους τομεις.

Παντως σε οποιο τμημα και να παει ο φιλος αν δεν ψαξει να βρει πραγματικα project δεν εχει τοσο αξια ολα αυτα που θεωρητικα θα κανει στο τμημα που ειναι φοιτητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Λάθος.Αν φύγεις από την ΣΜΑ το πτυχίο σου δεν αναγνωρίζεται σαν αυτό ενός αεροναυπηγού(δεν αναγνωρίζεται καθόλου).Αυτό ειναι το αρνητικο της ΣΜΑ.Αν θες να γινεις αεροναυπηγος πας σε Μηχανολογους Μηχανικους Πολυτεχνειο και ουσιαστικα με μεταπτυχιακο θα κανεις οτι κανεις.Απλα πανω του ειπα να προτιμήσει την Πατρα για να παρει και μια ιδεα για το πως ειναι η αεροναυπηγική,να δει αν ειναι καλος,αν του αρεσει και + οτι η ΜΜ της Πατρας ειναι μια απο τις καλυτερες σχολες πανελλαδικός.Αρα αναμεσα σε ΑΠΘ και Πατρα καλύτερα να παει Πάτρα που θα του δοθεί η ευκαιρία να γευτεί και την αεροναυπηγική ενω παραλληλα οχι μονο δεν θα στερηθει φοιτητική ζωή,μη σου πω θα κανει και καλυτερη.Και στις 2 σχολες για μηχανολογος πας.

Αν και δεν ειμαι σιγουρος γιατι τελευταία όραμα του στρατου ειναι να χρηματοδοτήσει αξιωματικους του(νομίζω Ευέλπιδες,αλλα μπορει και να ειναι και οι ΣΜΑ_) για να ασχοληθουν με πυραυλικά συστήματα.Ένα ανώτατο στέλεχος του στρατού ειχε βγει στην TV και ευελπιστούσε από τον Ελληνικό στρατό να προκύψει ο καινούριος Βέρνερ Φον Μπράουν :rofl: .Btw ειναι ρισκυ επιλογη η ΣΜΑ.
Πας σε ΣΜΑ και μετά κατακτήριες σε σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών. Στη ΣΜΑ μαθαίνεις πράγματα δωρεάν που για να τα μάθεις χρειάζονται αρκετά λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανένας να κάτσει και να δουλέψει στην Ελλάδα.Και όταν επιλέγει μια σχολή όπως οι ΜΜ μάλλον στο εξωτερικό θα καταλήξει ετσι και αλλιως.

Ούτως ή άλλως αν θες να ασχοληθείς με αεροναυπηγική το μεταπτυχιακό στο εξωτερικο ειναι μονοδρομος.Και με πολυ ταλεντο και κοπο θα καταφερεις να μπεις σε εναν κλαδο που εχει ΠΟΛΥ ΨΩΜΙ.Και οταν λεω πολυ ψωμι εννοω ΠΑΡΑ πολυ ψωμι.Και επιστημονικά αλλά και χρηματικά.

Τότε ποιος ο λόγος να σπουδάζει κάποιος στην Ελλάδα; Εξήγησέ μου λίγο αυτή τη λογική.

:morning1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τότε ποιος ο λόγος να σπουδάζει κάποιος στην Ελλάδα; Εξήγησέ μου λίγο αυτή τη λογική.

:morning1:


Είναι δημόσια (μαθήματα-εργαστήρια-βιβλία). Επίσης τζάμπα φαί για όλους αν είσαι ΑΠΘ. ΚΑΙ άμα μπορείς μπαίνεις εστίες άρα κ τζάμπα στέγη, αλλά και να μην μπορείς τσιμπάς ένα 1000€ για επίδομα ενοικίου :cool:


Γενικά πιο ανέξοδα σ' άλλη χώρα δεν γίνεται να τη βγάλεις. Βέβαια το κακό είναι ότι μετά σαν εργαζόμενος θα πληρώνεις τ' άντερά σου για να συντηρείς το τζαμπαντάν αυτό (σε φόρους). Το κόλπο είναι τότε να την κάνεις για έξω και είσαι large :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε ποιος ο λόγος να σπουδάζει κάποιος στην Ελλάδα; Εξήγησέ μου λίγο αυτή τη λογική.

:morning1:
Προφανώς θα ήταν καλύτερα να πάει εξωτερικό εξ αρχής.Με ρώτησε για αεροναυπηγική από τις δύο σχολές και επειδή έχω ψάξει 5 πράγματα του είπα ποια κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top