Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών vs Ανθρωπολογία vs Ελληνική Φιλολογία

dimitrach2

Νεοφερμένος

Η dimitrach2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, η γνώμη σας γι αυτό το θέμα θα ήταν πολύτιμη. Ειμαι πρώτη χρονιά στο τμήμα ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ, σκέφτηκα να κάνω το 10% με την ελπίδα να πάω Κομοτηνή στο τμημα ΓΛΩΣΣΑΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΠΑΡΕΥΞΕΙΝΙΩΝ ΧΩΡΩΝ. Το θεμα μου είναι το εξής: πιστεύω πως η ανθρωπολογία μου ταιριάζει σαν άτομο, παρόλα αυτά, όμως, πιστεύω πως το τμήμα δεν έχει πολλές επαγγελματικές διεξόδους πέρα από το μεταπτυχιακό της εγκληματολογίας στο ΠΑΝΤΕΙΟ. Από την άλλη μεριά, βέβαια, η εκμάθηση ξένων γλωσσών μου αρέσει πολύ! Παρόλα αυτά, όμως, πιστεύω ότι δε το έχω τόσο το θέμα με τις ξένες γλώσσες. Εσείς τι θα μου προτείνατε; Ποιο από τα δύο τμήματα πιστεύετε πώς είναι πιο ισχυρό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εαν εισαι αποκλειστικα μεταξυ αυτων των δυο σχολων και εχεις αποκλεισει 1) Ιστορικα/Αρχαιολογικα απο όπου θα αποκτησεις επαγγελματικα δικαιωματα ΠΕ 02 φιλολογου και 2) το τμημα Κοινωνικης Διοικησης στην Κομοτηνη (που εχει και αυτο χαμηλη βαση) ή τμήματα Κοινωνικης Εργασιας από όπου αποκτας επαγγελματικα δικαιωματα κοινωνικου λειτουργου, εγω θα προτεινα το Γλωσσας και Πολιτισμου Παρευξεινιων Χωρων.

Κατα τα ψεματα η ενασχοληση με τις κοινωνικες επιστημης (πλην των κοινωνικων λειτουργων που εχουν σαφη επαγγελματικο προσανατολισμο) ειδικα στην Ελλαδα ειναι σχεδον αποκλειστικα ακαδημαϊκη. Απο την αλλη με την εκμαθηση μιας ξενης γλώσσας οπως ρωσικα ή τουρκικα και στοιχειων σχετικα με τον πολιτισμο, την ιστορια και την οικονομια των παρευξεινιων χωρων εχεις καλυτερες πιθανοτητες εργοδοτησης, οχι μονο για τη διδασκαλια των γλωσσων αυτών, αλλα και σε εταιριες που πραγματοποιουν συναλλαγες με τις ως ανω χωρες, οργανισμους, ΜΚΟ κτλ. Αν σε ενδιαφερει η ανθρωπολογια, η κοινωνιολογια, η εγκληματολογια μπορεις να ασχοληθεις ακαδημαϊκα ενδεχομενως σε ενα Β΄κυκλο σπουδων (μεταπτυχιακο ή/και διδακτορικα).

Οπότε αν όπως προειπα εισαι μεταξύ αυτων των δυο σχολων αποκλειστικα και δεν σκεφτεσαι για φιλολογος ή κοινωνικος λειτουργος, κανε 10% για το τμημα Παρευξεινιων Χωρων της Κομοτηνης, ειναι η γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrach2

Νεοφερμένος

Η dimitrach2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εαν εισαι αποκλειστικα μεταξυ αυτων των δυο σχολων και εχεις αποκλεισει 1) Ιστορικα/Αρχαιολογικα απο όπου θα αποκτησεις επαγγελματικα δικαιωματα ΠΕ 02 φιλολογου και 2) το τμημα Κοινωνικης Διοικησης στην Κομοτηνη (που εχει και αυτο χαμηλη βαση) ή τμήματα Κοινωνικης Εργασιας από όπου αποκτας επαγγελματικα δικαιωματα κοινωνικου λειτουργου, εγω θα προτεινα το Γλωσσας και Πολιτισμου Παρευξεινιων Χωρων.

Κατα τα ψεματα η ενασχοληση με τις κοινωνικες επιστημης (πλην των κοινωνικων λειτουργων που εχουν σαφη επαγγελματικο προσανατολισμο) ειδικα στην Ελλαδα ειναι σχεδον αποκλειστικα ακαδημαϊκη. Απο την αλλη με την εκμαθηση μιας ξενης γλώσσας οπως ρωσικα ή τουρκικα και στοιχειων σχετικα με τον πολιτισμο, την ιστορια και την οικονομια των παρευξεινιων χωρων εχεις καλυτερες πιθανοτητες εργοδοτησης, οχι μονο για τη διδασκαλια των γλωσσων αυτών, αλλα και σε εταιριες που πραγματοποιουν συναλλαγες με τις ως ανω χωρες, οργανισμους, ΜΚΟ κτλ. Αν σε ενδιαφερει η ανθρωπολογια, η κοινωνιολογια, η εγκληματολογια μπορεις να ασχοληθεις ακαδημαϊκα ενδεχομενως σε ενα Β΄κυκλο σπουδων (μεταπτυχιακο ή/και διδακτορικα).

Οπότε αν όπως προειπα εισαι μεταξύ αυτων των δυο σχολων αποκλειστικα και δεν σκεφτεσαι για φιλολογος ή κοινωνικος λειτουργος, κανε 10% για το τμημα Παρευξεινιων Χωρων της Κομοτηνης, ειναι η γνωμη μου.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή πιστεύετε πως αν τελειώσω τελικά το συγκεκριμένο τμήμα της ανθρωπολογίας με μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία πάλι η επαγγελματική αποκατάσταση θα είναι δύσκολη; Έχω σκεφτεί επίσης να δώσω κατατακτήριες ώστε να ακολουθήσω τον κλάδο της εγκληματολογίας μέσω της νομικής ή της ψυχολογίας ως πιο σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση αν δε μεινω ικανοποιημενη με το 10%. Εννοείται πως με το 10% θα βαλω και άλλες σχολες όπως φιλολογίες κλπ. απλά το τμήμα Παρευξείνιων της Κομοτηνής πιστεύω είναι πιο κοντά βαθμολογικά. Από την άλλη΄, όμως, έχω ακούσει πως για το συγκεκριμένο τμήμα δεν έχουν κατοχυρωθεί ακόμα τα επαγγελματικά δικαιώματα (το πόσο ισχύει αυτό δε γνωρίζω), γεγονός που με προβληματίζει επίσης. Η κατάσταση με προβληματίζει γενικά, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, περιμένω την άποψή σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Η εγκληματολογια, οπως εγραψα και πιο πανω, επαγγελματικα δεν οδηγει καπου συγκεκριμενα ειδικα στην Ελλαδα, παρα μονο αν το ακολουθησεις ακαδημαϊκα. Επειδη δε, στο συγκεκριμενο μεταπτυχιακο γινονται δεκτοι αποφοιτοι απο ολες σχεδον τις θεωρητικες σχολες, καλυτερα διαλεξε ως πρωτο πτυχιο κατι που εχει και πιο σαφη επαγγελματικο προσανατολισμο, πχ καποια ελληνικη ή ξενη φιλολογια, κοινωνικος λειτουργος κτλ.

Για το τμημα Γλωσσων Παρευξεινιων χωρων της Κομοτηνης, απο ο,τι φαινεται πλεον χορηγειται υπο προϋποθεσεις επαρκεια διδασκαλιας για την ξενη γλωσσα που θα επιλεξεις ως κυρια στις σπουδες σου, αλλα καλυτερα ρωτα στη γραμματεια του τμηματος, αν σε ενδιαφερει, θα σε κατατοπισουν μαλλον καλυτερα.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...ia-didaskalias-ksenis-glossas-se-frontistiria
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top