Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,230 εγγεγραμμένα μέλη και 2,448,420 μηνύματα σε 77,525 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 383 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κολλέγιο vs Πανεπιστήμιο

Mkp

Νεοφερμένος

H Mkp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Mkp έγραψε: στις 23:13, 09-01-19:

Καλησπέρα! Έχω δει σε πολλά posts ότι τα κολλέγια έχουν υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης και πολλές φορές είναι προτιμότερο ένα κολλέγιο από ένα πανεπιστήμιο. Μία φίλη μου πήγαινει σε ένα κολλέγιο για οικονομικά....εγώ σπουδάζω οικονομικά ασοεε. Υπάρχει τεράστια διαφορά! Δεν βλέπω κάπου το υψηλό επίπεδο... η φίλη μου δεν διαβάζει και γενικότερα δεν διάβαζε ποτέ ή είχε καλούς βαθμούς ή γνώσεις και τα πηγαίνει καλα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να είναι το ίδιο που λένε κάποιοι...έχουμε κοινά πράγματα, όμως όσο εκείνη( και γενικότερα όλα αυτά τα άτομα) μαθαίνει/νουν πρωτοβάθμιες, εμείς εισχωρούμε πιο βαθιά στην ύλη με πράγματα τα οποία δεν θα κάνουν ποτέ και μόνο 1-2 μαθήματα είναι κοινά. Πώς γίνεται να είναι το ίδιο;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,434 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 23:31, 09-01-19:

Eίναι ακριβώς το ίδιο πώς γίνεται στην Ελλάδα, επί 10 γενιές όλα τριγύρω να αλλάζουν και οι Μητσοτάκι παντώς καιρού.
Παράθεση

Mkp

Νεοφερμένος

H Mkp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Mkp έγραψε: στις 11:52, 10-01-19:

Μέχρι πριν το καλοκαίρι δεν ήξερα καν για τα κολλέγια και ξαφνίκα ακούω ότι το χαρτί που σου δίνουν είναι ίδιο με αυτό του πανεπιστημίου και μου έκανε εντύπωση.
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,299 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 15:48, 10-01-19:

Νομίζω ότι τα Κολλέγια αναγνωρίζονται κανονικά και με τον νόμο.
Σίγουρα αυτά που είναι σε συνεργασία με πανεπιστήμια του εξωτερικού, περνάνε ΔΟΑΤΑΠ και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Το μόνο που δεν τα αναγνωρίζει είναι το δημόσιο...

(αυτό δεν είναι σχόλιο για το επίπεδο, απλά το κομμάτι αναγνώρισης. Για το επίπεδο, επειδή έχω άποψη, είναι άλλη κουβέντα και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποιος/πού/σε τί αντικείμενο)
1
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 367 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε: στις 18:56, 10-01-19:

Τα κολλεγια περναν ΣΑΕΠ, οχι ΔΟΑΤΑΠ. Αλλα και το ΣΑΕΠ ακουγεται οτι παει για καταργηση, και η επαγγελματικη (οχι η ακαδημαϊκη, για την οποια ειναι αρμοδιος ειναι ο ΔΟΑΤΑΠ) θα περναει απο το Υπουργειο Παιδειας. Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωριζει ακαδημαϊκη ισοτιμια και ισοδυναμια στα πτυχια κολλεγιων, αρα πρακτικα δεν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο ή διδακτορικο στα ελληνικα ΑΕΙ μονο με το πτυχιο ή το μεταπτυχιακο του κολλεγιου.

Απ' ο,τι εχω καταλαβει στα κολλεγια υπαρχουν λιγες (και τονιζω το λιγες) εξαιρεσεις που συνεργαζονται με καλα πανεπιστημια και κανουν καλη δουλεια. Το πτυχιο απο εκει οκ, εχει αξια. Τα περισσοτερα ωστοσο, συνεργαζονται με δευτερο-τριτα βρετανικα πανεπιστημια, τα οποια ουτε κατα διανοια συγκρινονται με τα καλα ελληνικα ΑΕΙ (και ΤΕΙ, γιατι οχι; ).

Απο εκει και περα το βασικο για μενα ειναι οτι αντιμετωπιζουν την πανεπιστημιακη εκπαιδευση με καθαρα αγοραιους ορους. Το πανεπιστημιο δεν ειναι απλο κεντρο καταρτησης (αν και πολλοι θα το ηθελαν αυτο σιγουρα).

Επισης με τα διδακτρα που εχουν, ακουγεται αστειο το επιχειρημα οτι η μεση οικογενεια αντεχει να στειλει το παιδι της σε ιδιωτικο κολλεγιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obito : 10-01-19 στις 19:07.
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,299 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 20:04, 10-01-19:

@Obito, νομίζω ότι όσα Κολλέγια δίνουν πτυχίο ξένο (δηλαδή το πτυχίο δεν γράφει το όνομα του Κολλεγίου αλλά του αντίστοιχου συνεργαζόμενου στο εξωτερικό) περνούν ΔΟΑΤΑΠ κανονικά.

Συμφωνώ για τα δίδακτρα σε αυτό που λες στο τέλος, αλλά να ξέρεις ότι και στα καλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού έτσι ακριβώς σε αντιμετωπίζουν: σαν λίρες/ό,τι άλλο νόμισμα θες, με πόδια...
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,443 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 21:29, 10-01-19:

Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής.
1
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka έγραψε: στις 21:35, 10-01-19:

Πάσο παιδιά, ξέρετε καλύτερα τα τυπικά! Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ εκτενώς με το θέμα, πέρα από όσα ακούω στον περίγυρό μου.
Απλά πέφτουν στα πόδια μου και κάτι τέτοια και τα διαβάζω διαγώνια να πάρω μια ιδέα.

Αυτό που ξέρω όμως 100%, ασχέτως επιπέδου σπουδών, είναι ότι το θέμα της αναγνώρισης αφορά δημόσιο τομέα και δημόσια πανεπιστήμια (για συνέχιση σπουδών). Στον ιδιωτικό τομέα δεν δίνουν καμία σημασία, καλώς ή κακώς..
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 367 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε: στις 21:51, 10-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
@Obito, νομίζω ότι όσα Κολλέγια δίνουν πτυχίο ξένο (δηλαδή το πτυχίο δεν γράφει το όνομα του Κολλεγίου αλλά του αντίστοιχου συνεργαζόμενου στο εξωτερικό) περνούν ΔΟΑΤΑΠ κανονικά.

Συμφωνώ για τα δίδακτρα σε αυτό που λες στο τέλος, αλλά να ξέρεις ότι και στα καλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού έτσι ακριβώς σε αντιμετωπίζουν: σαν λίρες/ό,τι άλλο νόμισμα θες, με πόδια...

Εχεις δικιο για τα διδακτρα, ετσι ακριβως ειναι, ειναι γενικοτερο το προβλημα. Ειδικα τα ιδρυματα του ΗΒ (που στη συντριπτικη πλειοψηφια τους σημειωτεον ειναι δημοσια) το εχουν αυτο σε ακραιο βαθμο. Ειναι τραγικο να βλεπεις ακομα και ιδρυματα που σου πλασαρονται ως ''εναλλακτικα'', ''με παραδοση στην κριτικη θεωρια και τις κριτικες προσεγγισεις'', βασικα να σου πουλαν ακριβως εναλλακτικοτητα ως προϊον για ~9000 λιρες/ετος.

Ναι, αν τα λαβει κανεις υποψη αυτα, δεν εκπλησσει οτι ακομα και καλα βρετανικα πανεπιστημια κανουν τετοιου τυπου συνεργασιες με παντος τυπου ''κολεγια'', ''κεντρα μαθησης'' σε αλλες χωρες κτλ.

Για τα της αναγνωρισης με προλαβε η Λενω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obito : 10-01-19 στις 21:56.
1
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,434 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 22:29, 10-01-19:

Τελευταία αρκετοί Βρετανοί φοιτητές, ψάχνουν εναλλακτικές σπουδών σε χώρες με κάποιο συμβολικό ποσό ή χωρίς δίδακτρα όπως στη Γερμανία, Ολλανδία, Αυστρία, Ελβετία. Είναι όντως κάπως άσχημο να μην μπορούν να σπουδάσουν στη χώρα τους λόγω υπερβολικού κόστους σπουδών και όχι ανάλογου της ακαδημαϊκής ποιότητας πολλές φορές.
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Φοιτητής

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,600 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 23:00, 10-01-19:

Η αγγλια εχει πολυ καλο συστημα με φοιτητικα δανεια, απο που παιρνεις τα στατιστικα σου νικο απο το σλαβοι ζιζεκ;
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

O nPb έγραψε: στις 00:04, 11-01-19:

Aπό όσους έχουν φύγει. Οι ντόπιοι καμιά φορά ξέρουν καλύτερα την κατάσταση από τις "ειδήσεις".
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ioannaion

Βρείτε παρόμοια