Ανταγωνιστικές σχέσεις μεταξύ των μελών της οικογένειας...

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τι σχέση έχετε με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας σας..?? Έχετε με όλους την ίδια σχέση? Το φύλλο και η ηλικία παίζει ρόλο??
Εγώ δεν νομίζω πως έχω με κανέναν αυτο που λέμε "σχέση αγάπης"....

  • Με τη μαμά μου συνέχεια μαλώνουμε... Βρίζει πολύ και την θεωρώ εγωίστρια...

  • Με τον μπαμπά μου μαλώσαμε πριν λίγο... Και γιατί? Γιατί δεν ήθελα να φάω τα λουκανοπιτάκια...

  • Με τον αδερφο μου τον μεγάλο ακόμα χειρότερα.. Ήταν η αιτία που δεν ήθελα να φάω... Μονοφαγάς και εγωιστής...

  • Με τον μικρό δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα... Αλλά δεν είναι απο αυτούς που θα σε πάρουν αγκαλιά και θα σε παρηγορήσουν όταν το χρειαστείς...

  • Η αδερφή μου η μικρή είναι μόλις 8 χρόνων.. Γίνεται ενοχλητική ώρες ώρες αλλά τουλάχιστον αυτή με αγκαλιάζει όταν με δει να κλαίω... Και με φιλάει...Κανένας άλλος δεν το κάνει..​
Σήμερα στεναχωρήθηκα πολύ... Έκλαιγα... Και τώρα κλαίω... Δεν γίνεται να φερθούν σωστά... Λογικά για να μην έχω με κανέναν καλές σχέσεις εγώ θα έχω το πρόβλημα.. Κάτι δεν κάνω σωστά..
Πολλές φορές ακούω τη μαμά μου να λέει "αχ τι θα κάνω με εσένα?" ή "θα γυρνάς με τον έναν και με τον άλλον" ή "τι έκανα στραβά και βγήκες έτσι?"... Με λίγα λόγια μου λέει πως ντρέπεται για μένα.. πως δεν είναι περήφανη.. Πως με θεωρεί τσούλα... Άκου εκει θα μου γυρνας με τον έναν και με τον άλλον...Ώραια γνώμη έχει για την κόρη της...
Νιώθω πολύ χάλια...:( Τι να κάνω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
κοριτσακι μου ολοι περασαμε απο αυτη την ηλικια και αυτο το λουκι. ειναι η εφηβεια βλεπεις απο τη μια και οι γονεις απο την αλλη που δεν ξερουν κι αυτοι πολλες φορες να χειριστουν τα παιδια τους σ'αυτη τη δυσκολη ηλικια.
ολοι σ'αγαπανε απλα δεν ξερουν πως να στο δειξουν. :) σκεψου οτι πολυ απλα εχουν κι αυτοι τα δικα τους, προβληματα στη δουλεια, μεταξυ τους, εχουν τα παιδια τους με οτι συνεπαγεται και ειναι φυσιολογικιο και καβγαδες να υπαρχουν και λαθος κουβεντες να ειπωθουν. μην το περνεις κατακαρδα και να ξερεις οτι οι γονεις σου σ'αγαπανε πολυ μαλιστα. ειναι οι μονοι που σε αγαπουν και θα σε αγαπουν αληθινα για παντα, οπως και τ'αδερφια σου επισης. το ιδιο φανταζομαι νιωθεις και συ. :)

μπορα ειναι θα περασει. το ξερω οτι δεν σε φοηθα ιδιαιτερα αυτο που σου λεω αλλα ειναι η αληθεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Μου φαινεται καπως η μαμα σου να σε θεωρει τσουλα, αλλα για να σου το λεει η μαμα σου μηπως κατι παει οντως στραβα? δεν νομιζω να στο λεει με κακια μηπως σου λεει απλα να προσεχεις πως ντυνεσαι και να μην κυκλοφορεις σαν τσουλακι και εσυ το ερμηνευεις αλλιως το ολο θεμα? η μαμα σου θα σε αγαπαει και θα σε δεχτει οπως και να εισαι μαμα σου ειναι δεν γινεται να μην σ αγαπαει η ζωη δεν ειναι τελεια μονο εσυ μπορεις να την κανεις με τις επιλογες σου. παντως και εγω τσακονομαι συνεχεια με τους γονεις μου και την αδερφη αλλα αμα τους χρειαστω ξερω οτι θα ειναι εκει. μηπως εσυ κλεινεσαι και τους απομακρυνεις και ετσι βλεπεις εσυ οτι δεν εχετε καλες σχεσεις? απο οτι βλεπω ομως ειστε και πολλα αδερφια χανεσαι λιγο εκει μεσα και απο την στιγμη που εσυ βρισκεσαι στην μεση λογικο ειναι να τραβας την λιγοτερη σημασια ολο το βαρος πεφτει στον μεγαλυτερο και στην μικροτερη. παντως το πιο λογικο θα ηταν να το συζητησεις με την μητερα σου και να βγαλεις μια ακρη αλλιως θα εισαι παντα με την απορια αν εννοει οσα σου λεει.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Πιστεύω πως έχω αυτογνωσία... Αν ήμουν τσούλα θα το έλεγα... Όσο γελοίο και να ακούγεται.. Επειδή μία φορά φόρεσα σορτσάκι δεν νομίζω πως είναι λόγος... Και το γεγόνος ότι δεν πάω να κάνω διάφορα με τον καθένα νομίζω πως δεν με κάνει τσούλα... Ειδικά σε σύγκριση με τις κοπέλες της ηλικίας μου.. Και φυσίκα αν λάβουμε υπόψην ότι αύτη στην ηλικία μου τα είχε με έναν 12 χρόνια μεγαλύτερο της και είχε προχωρήσει μαζί του... ενώ έγω νομίζω πως είμαι πιο ώριμη και σε αυτό το θέμα και γενικά από ότι ήταν αυτή στην ηλικία μου... Όσο για να της μιλήσω αποκλίεται.. Πάντα μου ρίχνει το φταίξιμο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Kαλή μου δεν νομίζω πως είσαι τσούλα επειδή ανακαλύπτεις τον κόσμο και τα πράγματα γύρω σου....
Και δεν υπάρχει για μένα αν θες και ορισμός της λέξης αυτής...
Οι μαμάδες καμιά φορά παρεκτρέπονται , κατά το ¨ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...¨, όμως έχουν και αυτές τις δικές τους αγωνίες και ανασφάλειες, και ίσως πιστεύουν ότι οι σκληρές εκφράσεις είναι αρκετές για να μας ¨ταρακουνίσουν¨...
Ο πατέρας μου -αν και παιδαγωγός, αλλά κ'αυτό μην νομίζεις ότι πάντα λέει κάτι- συνήθιζε να μην μας επιβραβεύει ποτέ, με την ¨λογική¨ ( ; ) να μην επαναπαύεσαι και να προσπαθείς πάντα για το καλύτερο...;)
Φαντάζομαι οι περισσότεροι από εμάς, όλο και κάποια έκφραση των γονιών θα έχουμε να θυμηθούμε από αυτή την εποχή που μας πόνεσε...
Υποθέτω οι προθέσεις τους είναι οι καλύτερες, και δικαιολόγησέ τους ...ίσως να μην ξέρουν πώς να σε χειριστούν...
Οι ορμόνες στην εφηβεία από την άλλη κάνουν πάρτυ μέσα μας...
Προσπάθησε να μην ¨αυτομαστιγώνεσαι¨ και να μην προσπαθείς να τους ¨τιμωρήσεις¨ τιμωρώντας εσένα στην ουσία...
Σου μιλάει κάποια με πολύ δύσκολη εφηβεία -βρε μπας και την περνάω ακόμα;;;:hmm: -
Μάλλον ¨πρέπει¨ να τα περάσεις και αυτά και τελικά θα βγεις πιο δυνατή!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Με τον αδερφο μου τον μεγάλο ακόμα χειρότερα.. Ήταν η αιτία που δεν ήθελα να φάω... Μονοφαγάς και εγωιστής.

εγώ το έχω ξεπεράσει πλέον αυτό - οι μονοφαγάδες μου ανοίγουν την όρεξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μαρίνα... Σίγουρα μπορεί να έχουν κάποια δικαιολογία, αλλά το γεγονός πως δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν τους κάνουν ανώριμους... Δεν σκέφτονται αν θα με πειράξει αυτό που θα πουν... Εγώ είμαι 15 χρονών και πάντα πριν μιλήσω σκέφτομαι αν αυτό που θα πω θα πειράξει τον άλλον... Απλά θέλω κάποιον που να με καταλαβαίνει, να μην με βρίζει και να μην με κάνει να νιώθω άσχημα... Και πρώτα απ' όλα να μου λέει που και που σ'αγαπώ... Το έχω παράπονο ότι μέσα σε αυτά τα 15 χρόνια έχω ακούσει μόνο 1 φορά σ'αγαπώ από άτομο "της οικογένειας" μου....Κι αυτό γιατί είχα φτάσει σε σημείο να μετακομίσω, να πάω να μείνω σε άλλη πόλη χωρίς αυτούς.... Αλλιώς... Σιγά μην μου το έλεγε η μάνα μου....
Πολλά ζητάω...?? Απλά εκφράζω το παραπονό μου... Θέλω να μου δείχνουν την ίδια προσοχή με τους υπόλοιπους και να με υπολογίζουν.... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mephi

Νεοφερμένος

Η Mephi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τανια_Κ μου. Τι μου θυμισες τωρα... Κάποτε είχα και εγώ αυτή την αντιμετόπιση και ακόμα την έχω. Είμαι 34 έχω 2 παιδια και ακόμα περιμένω κάποιον να μου πει ένα σ'αγαπώ, ένα μπράβω. Αν θες την συμβουλή μου κάνε αυτό: Διάβασε όσο πιο πολύ μπορείς και προσπάθησε να κάνεις κάτι καλό στη ζωή σου. 'Οσο και αν σου φαίνετε κλισε αυτό μόνο το διάβασμα μας κάνει ώριμους και δυνατούς. Μας δίνει εφόδια. Θα το καταλάβεις σε κάποια χρόνια αυτό. ΄Οσο για την αγάπη που σου χρειάζετε ζήτησε την από κάπου αλλού. Γιαγιά, παππού ή μια φίλη. Μπορεί η μαμά σου να περνάει κάποια δύσκολη φάση. Αν είσαι πιο τολμηρή συζήτησε το μαζί της. Εξήγησε της πως νιώθεις και είμαι σιγουρη ότι θα σε δει με άλλη ματιά. Αν η κόρη μου κάπότε μου μηλήσει έτσι θα την έκλεινα στην αγκαλιά μου και θα την έπνιγα στα φιλιά πέρα από τις τύψεις που θα ένιωθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τανια_Κ μου. Τι μου θυμισες τωρα... Κάποτε είχα και εγώ αυτή την αντιμετόπιση και ακόμα την έχω. Είμαι 34 έχω 2 παιδια και ακόμα περιμένω κάποιον να μου πει ένα σ'αγαπώ, ένα μπράβω. Αν θες την συμβουλή μου κάνε αυτό: Διάβασε όσο πιο πολύ μπορείς και προσπάθησε να κάνεις κάτι καλό στη ζωή σου. 'Οσο και αν σου φαίνετε κλισε αυτό μόνο το διάβασμα μας κάνει ώριμους και δυνατούς. Μας δίνει εφόδια. Θα το καταλάβεις σε κάποια χρόνια αυτό. ΄Οσο για την αγάπη που σου χρειάζετε ζήτησε την από κάπου αλλού. Γιαγιά, παππού ή μια φίλη. Μπορεί η μαμά σου να περνάει κάποια δύσκολη φάση. Αν είσαι πιο τολμηρή συζήτησε το μαζί της. Εξήγησε της πως νιώθεις και είμαι σιγουρη ότι θα σε δει με άλλη ματιά. Αν η κόρη μου κάπότε μου μηλήσει έτσι θα την έκλεινα στην αγκαλιά μου και θα την έπνιγα στα φιλιά πέρα από τις τύψεις που θα ένιωθα.
Στη ζωή μου έχω ακούσει πολλές φορές σ'αγαπώ από φίλες. Και το ένιωθα πως αυτές μ'αγαπάνε. Γιατί αυτές κάθε φορά που είχα πρόβλημα κι έκλαιγα με έκλειναν στην αγκαλιά τους και με παρηγορούσαν. Και συνήθως η αιτία για τα προβληματά μου ήταν η οικογενεια μου. Στη ζωή μου μία φορά έχω ακούσει σ'αγαπώ από τη μαμά μου. Και μάλιστα αυτό ήταν λίγες μέρες πριν μετακομίσω στη θεία μου λόγω κακής ψυχολογικής κατάστασης.
Δεν έπρεπε να είναι αλλιώς; Να μου το λέει η μαμά μου πιο συχνά από τις φίλες μου. Έχω μία κολλητή φίλη η οποία έχει 2 μικρότερες αδερφές 11 χρονών. Κάθε φορά που πάω σπίτι τους ακούω τουλάχιστον 5 φορές από την κάθε μία (τις 2 αδερφές της και τη μαμά της) σ'αγαπώ. Ζηλεύω...
Είναι κακό;; Έχω άδικο;;Όσο για το διάβασμα. Διαβάζω πολύ γιατί ξεφεύγω από την καθημερινότητα. Μάλιστα αυτό είναι ο λόγος που η συγγραφή είναι μία από τις επιλογές μου για αργότερα. Αλλά το θέμα είναι ότι παλιότερα προσπαθούσα ίγο στο σχολείο πλέον έχω σταματήσει τη προσπάθεια, αφού λέω ότι θα περάσω νομική και με κοροιδεύει η μάνα μου. Με θεωρεί τελείως ανίκανη. Δεν έχω πλέον κίνητρο.
Και να ήταν μόνο η μάνα μου. Ο μεγάλος ου αδερφός είναι πολύ υπερόπτης. Χθες με πατσόλα με ανέβαζε ηλίθια με κατέβαζε. "τι είσαι εσύ για να κάτσεις εδώ; τι είσαι εσύ για να κάνεις το ένα τι είσαι εσύ για να κάνεις το άλλο" Πφφ ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
γλυκια μου μηπως και λογο της ηλικιασ σου τα βλεπεις ολα μαυρα?θυμαμαι και εγω στα 15 μου ειχα ομηρικους καβγαδες με τη μητερα μου και πολλες φορες της ελεγα ποσο τη μισουσα αλλα οταν μεγαλωσα καταλαβα ποσο υπεροχη μητερα ηταν και ποσα εκανε για να με μεγαλωσει και αυτο με εκανε να την θαυμαζω αργοτερα...ισως η μητερα σου να εχει πολλες εγνοιες στο κεφαλι της και για αυτο καθε φορα να μην σου φερεται και πολυ τρυφερα...αν θελεις θα μπορουσες να συζητησεις μαζι της για τα θεματα που σ'αποσχολουν,ισως διορθωθουν λιγο τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Τι σχέση έχετε με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας σας..?? Έχετε με όλους την ίδια σχέση? Το φύλλο και η ηλικία παίζει ρόλο??
Εγώ δεν νομίζω πως έχω με κανέναν αυτο που λέμε "σχέση αγάπης"....

  • Με τη μαμά μου συνέχεια μαλώνουμε... Βρίζει πολύ και την θεωρώ εγωίστρια...

  • Με τον μπαμπά μου μαλώσαμε πριν λίγο... Και γιατί? Γιατί δεν ήθελα να φάω τα λουκανοπιτάκια...

  • Με τον αδερφο μου τον μεγάλο ακόμα χειρότερα.. Ήταν η αιτία που δεν ήθελα να φάω... Μονοφαγάς και εγωιστής...

  • Με τον μικρό δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα... Αλλά δεν είναι απο αυτούς που θα σε πάρουν αγκαλιά και θα σε παρηγορήσουν όταν το χρειαστείς...

  • Η αδερφή μου η μικρή είναι μόλις 8 χρόνων.. Γίνεται ενοχλητική ώρες ώρες αλλά τουλάχιστον αυτή με αγκαλιάζει όταν με δει να κλαίω... Και με φιλάει...Κανένας άλλος δεν το κάνει..​
Σήμερα στεναχωρήθηκα πολύ... Έκλαιγα... Και τώρα κλαίω... Δεν γίνεται να φερθούν σωστά... Λογικά για να μην έχω με κανέναν καλές σχέσεις εγώ θα έχω το πρόβλημα.. Κάτι δεν κάνω σωστά..
Πολλές φορές ακούω τη μαμά μου να λέει "αχ τι θα κάνω με εσένα?" ή "θα γυρνάς με τον έναν και με τον άλλον" ή "τι έκανα στραβά και βγήκες έτσι?"... Με λίγα λόγια μου λέει πως ντρέπεται για μένα.. πως δεν είναι περήφανη.. Πως με θεωρεί τσούλα... Άκου εκει θα μου γυρνας με τον έναν και με τον άλλον...Ώραια γνώμη έχει για την κόρη της...
Νιώθω πολύ χάλια...:( Τι να κάνω??

Ο καθένας στο σπίτι έχει τα προβλήματά του πιστεύω.
Για παράδειγμα, εγώ μεγάλωσα από τα 4-10 με την μαμά, την αδερφή μου και την γιαγιά μου. Ο μπαμπάς μου, λόγω δουλειάς στο εξωτερικό, μας έβλεπε μόνο στις μεγάλες γιορτές του χρόνου και άντε μερικές φορές ερχόταν και στα γενέθλιά μας. Οπότε, για μένα ήταν ένας ξένος ή/και ένας τουρίστας μπαμπάς που περνούσαμε κάποιες ώρες μαζί μέσα στον χρόνο. Στα 10 μου, κατέβηκε Ελλάδα και μετακομίσαμε στη Σέρρες όπου μένω τώρα.
Το πρόβλημα όμως ήταν ότι δεν ήξερε πως είναι μια οικογένεια, δε με γνώρισε στις παραξενιές μου, σ'αυτά που μου αρέσουν, έχασε πολλά πράγματα. Αυτό είχε και έχει ακόμη ως αποτέλεσμα να μαλώνουμε συχνά για τα πιο ανόητα πράγματα πχ γιατί τον διέκοψα 2 λεπτά από τον υπολογιστή, γιατί δε θέλω να βλέπω το συγκεκριμένο γερμανικό κανάλι (μεγάλωσε και έζησε γερμανία όποτε μόνο γερμανικά θέλει να βλέπει) , γιατί είχα έναν ασήμαντο καβγά με την μαμά επεμβαίνει συνέχεια και όταν του λέω ότι δεν τον αφορά τρώω καμιά 5-6 φάπες (και αυτό όταν με ρωτάει "θέλεις κι άλλο;" εγώ του λέω την επόμενη φορά πιο δυνατά). Η δε αδερφή μου είναι στον κόσμο της, είναι λιγάκι κακομαθημένη αλλά οι γονείς μου την άφησαν να γίνει έτσι. Δε τη νοιάζει τι γίνεται στο σπίτι, παρά μόνο να έχει λεφτά και να βγαίνει έξω. Όποτε γίνεται καβγάς, κατεβάζει το κεφάλι, κλαίει καρτερικά και περνάει το δικό της. Η μαμά μου όμως είναι αυτή που μας βάζει πάντα σε μια τάξη, και πραγματικά την θαυμάζω την γυναίκα. Θέλει μια οικογένεια κανονική, χωρίς φασαρίες αλλά---.

Δε ξέρω τι ακριβώς να σου πω για να σε βοηθήσω. Δε έχεις κάποιο συγγενικό πρόσωπο να μιλήσεις και αυτό με την σειρά του να προσπαθήσει να λογικεύσει την μητέρα σου για την συμπεριφορά της; Η κατάσταση που περιγράφεις πλην μερικών εξαιρέσεων (βλ. μαμά και αδερφός που βρίζουν) μοιάζει πολύ με την δική μου. Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή και όσο για την μάνα σου που σε περιφρονεί για το όνειρο της νομικής, αυτό ακριβώς να γίνει ο στόχος σου...να περάσεις νομική.
Ξέρω ότι είναι δύσκολο. Ξέρω ότι όταν όλοι οι άλλοι σου λένε ότι δε μπορείς να τα καταφέρεις, εσύ αυτομάτως παραιτείσαι.ΜΗ το κάνεις αυτό! . Κάντο πρώτα απ'όλα για τον εαυτό σου...απλά μη παραιτείσαι, το έχω κάνει και πραγματικά μόνο κακό κάνεις στον εαυτό σου. Νομίζω πως είναι καιρός να εφαρμόσεις αυτό που αποκαλώ "επιλεκτική ακοή". Μη ακούς κανέναν παρά μόνο αυτόν που θα σε κάνει να νιώσεις καλά, που θα σε εμψυχώσει και θα είναι εκεί για να σε βοηθήσει. Έχεις τις φίλες σου, εκεί στηρίξου.

Και όσοι λένε ότι είναι εξαιτίας της εφηβείας..ας το κόψουμε λέω εγώ αυτή την καραμέλα που για όλα κατηγορούμε την εφηβεία. Δε πιστεύω πως η κοπέλα τα μεγαλοποιεί τα πράγματα ή παραβλέπει κάποια γεγονότα.

εε, ελπίζω να βοήθησα ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Αλλά το θέμα είναι ότι παλιότερα προσπαθούσα ίγο στο σχολείο πλέον έχω σταματήσει τη προσπάθεια, αφού λέω ότι θα περάσω νομική και με κοροιδεύει η μάνα μου. Με θεωρεί τελείως ανίκανη. Δεν έχω πλέον κίνητρο.

Άλλο η υποστήριξη άλλο το κίνητρο.. Το κίνητρο σου είσαι εσύ και μόνο,και εαν προσπαθήσεις για σένα και μόνο, θα καταλάβεις μια μέρα την αξία αυτής της προσπάθειας η οποία θα είναι όλη δική σου.. Θα είναι ΕΣΥ. Φρόντισε να μην την επιβεβαιώσεις, όχι γιαυτήν, αλλά για σένα.. Δώσε αξία σε σένα... Δεν μπορείς να φανταστείς η μόρφωση που μπορεί να σε φτάσει και τη ΔΥΝΑΜΗ μπορεί να σου δώσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ο καθένας στο σπίτι έχει τα προβλήματά του πιστεύω.
Για παράδειγμα, εγώ μεγάλωσα από τα 4-10 με την μαμά, την αδερφή μου και την γιαγιά μου. Ο μπαμπάς μου, λόγω δουλειάς στο εξωτερικό, μας έβλεπε μόνο στις μεγάλες γιορτές του χρόνου και άντε μερικές φορές ερχόταν και στα γενέθλιά μας. Οπότε, για μένα ήταν ένας ξένος ή/και ένας τουρίστας μπαμπάς που περνούσαμε κάποιες ώρες μαζί μέσα στον χρόνο. Στα 10 μου, κατέβηκε Ελλάδα και μετακομίσαμε στη Σέρρες όπου μένω τώρα.
Το πρόβλημα όμως ήταν ότι δεν ήξερε πως είναι μια οικογένεια, δε με γνώρισε στις παραξενιές μου, σ'αυτά που μου αρέσουν, έχασε πολλά πράγματα. Αυτό είχε και έχει ακόμη ως αποτέλεσμα να μαλώνουμε συχνά για τα πιο ανόητα πράγματα πχ γιατί τον διέκοψα 2 λεπτά από τον υπολογιστή, γιατί δε θέλω να βλέπω το συγκεκριμένο γερμανικό κανάλι (μεγάλωσε και έζησε γερμανία όποτε μόνο γερμανικά θέλει να βλέπει) , γιατί είχα έναν ασήμαντο καβγά με την μαμά επεμβαίνει συνέχεια και όταν του λέω ότι δεν τον αφορά τρώω καμιά 5-6 φάπες (και αυτό όταν με ρωτάει "θέλεις κι άλλο;" εγώ του λέω την επόμενη φορά πιο δυνατά). Η δε αδερφή μου είναι στον κόσμο της, είναι λιγάκι κακομαθημένη αλλά οι γονείς μου την άφησαν να γίνει έτσι. Δε τη νοιάζει τι γίνεται στο σπίτι, παρά μόνο να έχει λεφτά και να βγαίνει έξω. Όποτε γίνεται καβγάς, κατεβάζει το κεφάλι, κλαίει καρτερικά και περνάει το δικό της. Η μαμά μου όμως είναι αυτή που μας βάζει πάντα σε μια τάξη, και πραγματικά την θαυμάζω την γυναίκα. Θέλει μια οικογένεια κανονική, χωρίς φασαρίες αλλά---.

Δε ξέρω τι ακριβώς να σου πω για να σε βοηθήσω. Δε έχεις κάποιο συγγενικό πρόσωπο να μιλήσεις και αυτό με την σειρά του να προσπαθήσει να λογικεύσει την μητέρα σου για την συμπεριφορά της; Η κατάσταση που περιγράφεις πλην μερικών εξαιρέσεων (βλ. μαμά και αδερφός που βρίζουν) μοιάζει πολύ με την δική μου. Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή και όσο για την μάνα σου που σε περιφρονεί για το όνειρο της νομικής, αυτό ακριβώς να γίνει ο στόχος σου...να περάσεις νομική.
Ξέρω ότι είναι δύσκολο. Ξέρω ότι όταν όλοι οι άλλοι σου λένε ότι δε μπορείς να τα καταφέρεις, εσύ αυτομάτως παραιτείσαι.ΜΗ το κάνεις αυτό! . Κάντο πρώτα απ'όλα για τον εαυτό σου...απλά μη παραιτείσαι, το έχω κάνει και πραγματικά μόνο κακό κάνεις στον εαυτό σου. Νομίζω πως είναι καιρός να εφαρμόσεις αυτό που αποκαλώ "επιλεκτική ακοή". Μη ακούς κανέναν παρά μόνο αυτόν που θα σε κάνει να νιώσεις καλά, που θα σε εμψυχώσει και θα είναι εκεί για να σε βοηθήσει. Έχεις τις φίλες σου, εκεί στηρίξου.

Και όσοι λένε ότι είναι εξαιτίας της εφηβείας..ας το κόψουμε λέω εγώ αυτή την καραμέλα που για όλα κατηγορούμε την εφηβεία. Δε πιστεύω πως η κοπέλα τα μεγαλοποιεί τα πράγματα ή παραβλέπει κάποια γεγονότα.

εε, ελπίζω να βοήθησα ; :/:
Όντως μοιάζουν οι καταστάσεις. Κανονικά θα σου 'λεγα "πως άντεχες", αλλά νομίζω πως η κατάσταση μου είναι εξίσου τραγική. Είναι επίπονο να βλέπεις φίλες σου να παίρνουν τόση αγάπη από την οικογένειά τους κι εσύ να μην θες να γυρίσεις στο σπίτι γιατί ξέρεις πως θα σε βρίσουν ή πως θα σε βγάλουν άχρηστη. Και σήμερα και χθες τα ίδια. Και δεν γίνεται να μην ακούς κανέναν. Η γνώμη της "οικογένειας" σου σε επηρεάζει θες δεν θες. :( Και αλήθεια εγώ δεν τη θαυμάζω καθόλου τη μαμά μου. Δεν της έχω εμπιστοσύνη και δεν μ'αρέσει ο χαρακτήρας της.
Τος πάντων, από τις φίλες μου έχω μόνο μία πλέον που μπορώ να της μιλάω άνετα γι'αυτό το θέμα και με καταλαβαίνει. Αλλά πόσο να με στηρίξει πια. Έχει κι αυτή πολλά προβλήματα. Πραγματικά θέλω να φύγω.:(
γλυκια μου μηπως και λογο της ηλικιασ σου τα βλεπεις ολα μαυρα?θυμαμαι και εγω στα 15 μου ειχα ομηρικους καβγαδες με τη μητερα μου και πολλες φορες της ελεγα ποσο τη μισουσα αλλα οταν μεγαλωσα καταλαβα ποσο υπεροχη μητερα ηταν και ποσα εκανε για να με μεγαλωσει και αυτο με εκανε να την θαυμαζω αργοτερα...ισως η μητερα σου να εχει πολλες εγνοιες στο κεφαλι της και για αυτο καθε φορα να μην σου φερεται και πολυ τρυφερα...αν θελεις θα μπορουσες να συζητησεις μαζι της για τα θεματα που σ'αποσχολουν,ισως διορθωθουν λιγο τα πραγματα...

Κάθε φορά που πάω να το συζητήσω αρχίζει τα "γιατί με μισείς; Τι σου έχω κάνει παιδάκι μου; Τι θα κανω με εσένα , δεν αντέχω άλλο", και τέτοια. Εντάξει το ξέρω δεν με θέλει, αλλά είναι ανάγκη να το δείχνει τόσο πολύ.

Άλλο η υποστήριξη άλλο το κίνητρο.. Το κίνητρο σου είσαι εσύ και μόνο,και εαν προσπαθήσεις για σένα και μόνο, θα καταλάβεις μια μέρα την αξία αυτής της προσπάθειας η οποία θα είναι όλη δική σου.. Θα είναι ΕΣΥ. Φρόντισε να μην την επιβεβαιώσεις, όχι γιαυτήν, αλλά για σένα.. Δώσε αξία σε σένα... Δεν μπορείς να φανταστείς η μόρφωση που μπορεί να σε φτάσει και τη ΔΥΝΑΜΗ μπορεί να σου δώσει...
Όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι και ο άλλος δεν σε στηρίζει χάνεις το κίνητρό σου.
Έχει ξαναγίνει να μην με στηρίξει και τότε ήταν πολύ χειρότερο. Και καλά νιώθει κι εκείνη το ίδιο. Ότι έτσι την έβλεπαν. Το θέμα είναι ότι επειδή έχει ψυχολογικά προβλήματα θέλει να δημιουργήσει και σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Βρε Τάνια μου, μήπως είσαι λιγάκι υπερβολική; πήγες να το συζητήσεις με τη μητέρα σου και σου άρχισε τα "τι θα κάνω με εσένα", "τι σου έχω κάνει" κλπ; μήπως είχες αρνητικό τόνο ή έμμεσα προσπαθούσες να την κατηγορήσεις; γιατί άμα έδειχνες καλοπροαίρετη και στενοχωρημένη, δε νομίζω να στα έλεγε αυτά.συνήθως πως της ανοίγεις κουβέντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
αχχαχα ας γεςλασω δημτρα...φανταζομαι το ειπες για αν αλλαξεις το κλιμα???δν νομιζω να το πιστυες αυτο π ειπες....βασιακ ο καθε γονιος ειναι μοναδικος και διαφορετικςο απο τν αλλο και μπορει να μν ξερει πως να χειρισετι τα παιδια του...βλεπετε ειμαστε τα "πειραματοζωα των γονιων μας...δν εχουν εξασκηθει στο πως να ειναι γονεις και κανουν οτι τους κατεβαινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
δεν ξέρω.. απλά προσπαθώ να καταλάβω από λεπτομέρειες.. γιατί η Τάνια φαίνεται να είναι σε άσχημη φάση, αλλά μπορεί να μην φταίει πάντα η μια πλευρά.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν με θέλει. Με ανέχεται μέχρι να φύγω από το σπίτι. Δεν με εμπιστεύεται και δεν είναι περήφανη για μένα ακόμα κι αν προσπαθώ να κάνω κάτι ωραίο.
Εδώ έχει φτάσει στο σημείο να μου πει "πως θα σε αφήσω το σαββατοκύριακο μόνη στο σπίτι να "πηγαινεις" με τον έναν και με τον άλλον"..
Φανταστείτε σε τη υπόληψη με έχει. Μπορεί να πείτε πως ίσως να της έχω δώσει δικαιώματα, αλλά δεν νομίζω. Είμαι πιο πολύ προσηλωμένη στις προπονήσεις μου και ποτέ δεν γυρνούσα με τον έναν και τον άλλον. Μου λέει ότι κι αυτή έτσι την έλεγαν όταν ήταν μικρή, την κορόιδεύαν και την σύγκριναν με τη θεία μου. Αύτος δεν είναι ένας λόγος παραπάνω για να με καταλαβαίνει. Έχω κάθε μέρα τον αδερφό μου να με βρίζει μεσ'τα μούτρα κι αυτή να του λέει μόνο ένα σταμάτα πια. Αδιάφορο. Μόνο και μόνο επειδή έχει βαρεθεί να με ακούει να γκρινιάζω και να κλαίω. Δεν έπρεπε να του πει τίποτα παραπάνω;; Έχω άδικο;;;
Στο κάτω κάτω εγώ είμαι πιο μικρή (κάτι που θυμούνται μόνο όταν τους συμφέρει), άρα πρέπει να ξέρει καλύτερα πως να χειριστεί το θέμα.
Πολλές φορές λέω να σταματήσω να δίνω σημασία σε αυτά που λένε και οι δύο, αλλά υποτίθεται ότι είναι οι πιο κοντινοί σοιυ άνθρωποι αυτοί και πρέπει να σε στηρίζουν και να υπάρχει δεσμός αγάπης αναμεσά σας. Εγώ δεν το βλέπω.
Ο κωνσταντίνος έχει δίκιο. Εφόσον δεν υπάρχει σχολή γονιών πειραματίζονται. Αλλά όχι όλοι και όχι με όλα τους τα παιδιά. Μάλλον μόνο με αυτά που αγαπάνε... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top