Ξένη γλώσσα και φιλολογικές σχολές

Krasti24

Νεοφερμένος

Ο Krasti24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα,
σε΄όλες τις φιλολογικές σχολές, είτε μιλάμε για φιλολογία είτε για φιλοσοφική είτε για ιστορία κ.λ., υπάρχουν υποχρεωτικά μαθήματα ξένης γλώσσας. Εγώ θα δώσω πανελλαδικές τον επόμενο χρόνο και σκέφτομαι για κάποια φιλολογική σχολή.

Ωστόσο γνωρίζω μόνο αγγλικά και μάλιστα σε χαμηλό επίπεδο - δεν΄έχω κάποιο πτυχίο.
Αυτό θα αποτελεί σοβαρό εμπόδιο κατά την φοίτησή μου σε μια τέτοια σχολή;
Καταλαβαίνω΄ότι γενικότερα με περιορίζει,΄ίδιως αν κάποιος θέλει ν' ασχοληθεί με την ερεύνα και πρέπει να μελετήσει ξένα συγγράμματα κ.λ., αλλά αυτό είναι κάτι πιο μακρινό και δευτερεύον.

Εκείνο που με απασχολεί είναι το αν εγώ με τα πενιχρά αγγλικά θα μπορώ να παρακολουθώ -έστω στοιχειωδώς- τα μαθήματα (ξένης γλώσσας) και αν θα΄έχω ελπίδες΄όταν θα εξετάζομαι σ' αυτά. Εν ολίγοις: είναι κακή ιδέα η επιλογή μιας φιλολογικής σχολής μη΄έχοντας βασικές γνώσεις ξένης γλώσσας;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καταρχάς δεν έχει σε όλα τα τμήματα υποχρεωτικά κάποιο μάθημα ξένης γλώσσας π.χ. ιστορικό αρχαιολογικό και φιλολογία Αθήνας δεν έχουν (αν και νομίζω πως φιλοσοφία/ παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας έχουν και σίγουρα έχουν και κάποια αντίστοιχα τμήματα σε άλλες πόλεις).
Τα προβλήματα θα προκύψουν αναποόφευκτα σε 3ο/4ο έτος που θα αναγκαστείς να κάνεις εργασίες ή/και (αναλόγως το τμήμα) πτυχιακή. Επομένως θα έχεις από την στιγμή που θα περάσεις 2-3 χρόνια κατά τα οποία θα μπορείς να δουλέψεις τα αγγλικά σου. Στις φιλολογικές σχολές, αν θες να συνεχίσεις αργότερα για έρευνα θα χρειαστείς ιδανικά και άλλη μια/δυο γλώσσες, γαλλικά και γερμανικά. Από την στιγμή που δεν ξέρεις κάποια από αυτές τις γλώσσες θα έχεις ήδη έναν περιορισμό όταν θα χρειαστεί να κάνεις κάποια εργασία για την σχολή ή πτυχιακή. Αμα δεν είσαι σε θέση να διαβάσεις τουλάχιστον κάποια άρθρα στα αγγλικά δεν νομίζω πως θα είσαι σε θέση να παραδώσεις μια καλή εργασία. Δηλαδή θα έλεγα σε εργασίες που έχω κάνει ένα πάαρα πολύ μεγάλο ποσοστό της βιβλιογραφία μου είναι στα αγγλικά. Να φανταστείς υπάρχουν καθηγητές που για να πάρεις το σεμιναριακό τους (μάθημα που περνιέται με εργασία) θέτουν ως κριτήριο να έχεις proficiency (αν και εντάξει δεν είναι ο κανόνας και σίγουρα βρίσκεις και καθηγητές/σεμινάρια που δεν απαιτούν κάτι τέτοιο)
Αν το παλέψεις όμως μπορείς άνετα μέχρι το 3ο/4ο έτος να έχεις φτάσει σε ένα καλό επίπεδο, μιας κα δεν απαιτείται μια τέτοια γνώση στα πρώτα έτη(εκτός αν έχεις υποχρεωτικά μαθήματα ξένης γλώσσας που δεν ξέρω το επίπεδο μιας και δεν είχαμε)
 

Krasti24

Νεοφερμένος

Ο Krasti24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι, πράγματι, δεν έχω κοιτάξει και όλες τις φιλολογικές σχολές, αλλά όπως και να 'χει οι σχολές που μ' ενδιαφέρουν περισσότερο επί του παρόντος (φιλοσοφική - Ιωάννινα & ιστορία και εθνολογία - Κομοτηνή), έχουν ξένη γλώσσα στα υποχρεωτικά μαθήματα. Επομένως αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι το αν θα τα καταφέρνω τον πρώτο καιρό με αυτά τα μαθήματα. Δεν ξέρω δηλαδή για τι επίπεδο μιλάμε και σε πόσον καιρό θα είμαι σε θέση να συμβαδίσω με τους υπόλοιπους. Υπολογίζοντας πάντα σε παράλληλη «εξωπανεπιστημιακή» μελέτη αγγλικών.

Καταλαβαίνω πάντως τι μου λες για τις εργασίες κ.λ. και με χαροποιεί το γεγονός ότι θα έχω 3-4 έτη ώστε να δουλέψω μόνος μου τ' αγγλικά μου και να φτάσω σ' ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Απλώς αυτά αφορούν κυρίως σχολές που δεν έχουν υποχρεωτικά μαθήματα ξένη γλώσσας, όπως διευκρίνησες κ' εσύ.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Asha και θα προσθέσω την δικιά μου εμπειρία μιας και είχα υποχρεωτικά μαθήματα εξτρά ξένης γλώσσας (λέω εξτρά γιατί είμαι απο ξένη φιλολογία και τα κανονικά μαθήματα ήταν ήδη στα γαλλικά). Σε όλες τις γλώσσες εκτός των αγγλικών ξεκινάς από το Α1 δηλαδή από το 0 γιατί κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει γερμανικά, ιταλικά κτλ από την στιγμή που δεν είναι αυτή η γλώσσα που σπουδάζει. Τα αγγλικά επειδή συνήθως οι περισσότεροι έχουν ήδη ένα επίπεδο δεν ξεκινάνε από το 0 αλλά λίγο πιο πάνω του τύπου Β1-Β2. Οπότε αν δεν νιώθεις άνετα με τα αγγλικά μπορείς να επιλέξεις μια άλλη γλώσσα από αυτές που είναι διαθέσιμες και θα την μάθεις από την αρχή (βέβαια μην φανταστείς ότι θα μάθεις και πολλά, μόνο τα πολύ βασικά). Όμως όπως ειπώθηκε και πάνω στο thread καλό θα είναι να βελτιώσεις αρχικά τα αγγλικά σου και αργότερα να μάθεις και μια ακόμα γλώσσα (στις φιλολογικές σχολές τα γαλλικά θα έλεγα πως είναι πολύ σημαντικά για την βιβλιογραφία καθώς οι βιβλιοθήκες είναι γεμάτες με γαλλικά επιστημονικά βιβλία).

Όπως και να έχει μην αγχώνεσαι, δεν ξέρω κανέναν που να κόπηκε σε μάθημα ξένης γλώσσας, αν προσπαθήσεις θα τα καταφέρεις!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αν σου φαίνονται δύσκολα μπορείς πάντα να αφήσεις τα μαθήματα ξένης γλώσσας για λίγο πιο μετά (και να πάρεις κάποιο άλλο μάθημα πιο πριν για να μην χρωστάς, το πρόγραμμα σπουδών συνήθως είναι σε ένα βαθμό τουλάχιστον, ενδεικτικό ).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top