Γνώση ξένων γλωσσών: Γιατί είναι τόσο σημαντική;

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Γιατί "ΥΟU HAVE TO MOVE WITH THE TIMES" αν θες να προχωρήσεις στην ζωή σου και να μην μείνεις στάσιμος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Για να επικοινωνεί με ανθρώπους σε πολλές αγγλόφωνες κι άλλες τόσες γαλλόφωνες και ισπανόφωνες χώρες και να διαβάζει άμεσα τις εφημερίδες τους, να καταλαβαίνει τα τραγούδια τους, να παρακολουθεί τα κανάλια τους, να ταξιδεύει στις χώρες τους, να συγκρίνει με άλλους πολιτισμούς και να μαθαίνει καλύτερα τον δικό του ...

La gorgone cyclothymique η κυκλοθυμικη γοργονα passe περνα par la porte απο την πορτα de la bibliotheque της βιβλιοθηκης et me pose και μου θετει une question claire μια ξεκαθαρη ερωτηση. Elle me glisse μου γλιστραει un periodique hebdomadaire ενα εβδομαδιαιο περιοδικο dans la poche στη τσεπη de mon pantalon του παντελονιου μου. L'histoire est finie. Une question close.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Στην παγκόσμια έρευνα, δυστυχώς, είτε επιστημονικά περιοδικά είτε βιβλιογραφία είτε κριτικές επιστημονικών άρθρων είναι γραμμένο στα..αγγλικά κατά κύριο λόγο. Επίσης, έχει γίνει άψογη δουλειά. Στην γλώσσα μας, ειδικά στις θετικές επιστήμες, η αξιόλογη βιβλιογραφία είναι ελάχιστη για να μην πω μηδαμινή. Πλέον σε μεταπτυχιακές σπουδές Ελληνικών Πανεπιστημίων, διδάσκουν από ξένες δημοσιεύσεις Ελλήνων καθηγητών και φυσικά από ξενόγλωσση βιβλιογραφία. Υπάρχει και η δυνατότητα ξενόγλωσσης διδασκαλίας όταν το ακροατήριο δεν είναι μόνο Έλληνες φοιτητές. Στο προπτυχιακό επίπεδο όμως, το θέμα εκρεμμεί νομοθετικά (βλ. Νόμο Πλαίσιο) ακόμη γι' αυτό και η σαβούρα κακογραμμένη Ελληνόγλωσση βιβλιογραφία.

δεν αντιλεγω με την αποψη σου αντιθετα λυπουμαι που ειναι αληθεια..σιχαινομαι τοσο τα αγγλικα που τα λογια ειναι περιτα ...άπλως θελω να προσθεσω πως υπαρχουν και σε αλλες γλωσσες αξιολογα εργα οχι μονο για τις θετικες επιστημες (ισως εδω να υπερισχυουν τα αγγλικα οπως λες) πχ στα γερμανικα ,γαλλικα ..αλλα ιδιαιτερα στα γερμανικα υπαρχουν αρκετα συγγραματα που αφορουν τις θεωρητικες επιστημες ( που αφορουν εμενα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ίσως συχαίνεσαι τα Αγγλικά..λόγω του τρόπου εκμάθησής τους ή όπως ήρθες σε επαφή με αυτά. Σε παρακινώ να διαβάσεις μαθηματικά επιπέδου Α' γυμνασίου ή φυσική επιπέδου Β' γυμνασίου στα αγγλικά ή να παρακολουθήσεις βιντεάκι με μάθημα μαθηματικών / φυσικής γυμνασίου στα αγγλικά. Θα γοητευτείς.. Έχουν τρομερή οργάνωση στον τρόπο μετάδοσης. Διδάσκουν το πως σκεφτόμαστε..και παράλληλα εξοικειώνεσαι με τα αγγλικά. Δεν είναι τα αγγλικά της πίεσης του companion. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να μην ξέρεις τουλάχιστον Αγγλικά είναι ανάλογο με αναπηρία στις μέρες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rocco

Νεοφερμένος

Ο Rocco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το Proficiency, θεωρώ, ότι χρειάζεται μόνο για το μεταπτυχιακό.-
Χρειάζεται σαν χαρτί, ή απλά να τα ξέρεις σ'αυτό το επίπεδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ανοίγει το μυαλό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο σημαντικές οι ξένες γλώσσες.Παίρνεις στα αγγλικά το πτυχίο,lower και είναι σαν να μν έχεις πάρει τίποτε!Χρειάζονται μόνο το proficiency οι ξένοι.Γιατί δν μπορούμε να το πάρουμε από τν αρχή τότεε δν μπορώ να καταλάβω.Κάτι παρόμοιο γίνεται και στα γερμανικά.Πρώτα παίρνεις το Β1 και μετά το Β2 που χρειάζεται για να εργαστείς στη Γερμανία.Όλα γίνονται για να πλουτίσουν οι Άγγλοι,οι Γάλλοι,οι Γερμανοί κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
οι ξενοι δεν χρειαζονται το προφισιενσυ, χρειαζονται γνωσεις επιπεδου ielts/toefl..στις σπουδες δεν σε αναγκαζει κανεις να παρεις το προφ..επισης για μενα δεν μετρανε τοσο τα πτυχια οσο να ξερεις να χειριζεσαι την γλωσσα προφορικα..και εγω ειμαι επιπεδο αρκετα πανω απο λοουερ, δεν εχω προφ (τωρα κανω μαθηματα για να δωσω τον δεκεμβρη) αλλα οταν παω να μιλησω προφορικα, δυσκολευομαι και "κολλαω"...και με λυπει πολυ το γεγονος (στα γραπτα τα καταφερνω αρτια μπορω να πω)..
επισης θεωρω οτι ανοιγονται οριζοντες με το να ξερεις ξενες γλωσσες. ειναι πολυ χρησιμο το να μπορω να ξερω τα στοιχεια πολιτισμου και κουλτουρας διαφορων χωρων.. οσον αφορα τα επιπεδα που οριζονται απο το ευρωπαικο πλαισιο Α1-C2..: πιστευω οτι διαμορφωνονται φυσικα για οικονομικους λογους αλλα απο την αλλη ειναι χρησιμα σε παιδια μικροτερης ηλικιας να προσαρμοστουν στο κλιμα των εξετασεων.. Διοτι για φαντασου στα γερμανικα να υπηρχε μονο το C2? πολυ δυσκολο μου ακουγεται και πολυ δυσκολο θα ηταν και στην πραξη..για μερικα ατομα αυτο ειναι σημαντικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο σημαντικές οι ξένες γλώσσες.Παίρνεις στα αγγλικά το πτυχίο,lower και είναι σαν να μν έχεις πάρει τίποτε!Χρειάζονται μόνο το proficiency οι ξένοι.Γιατί δν μπορούμε να το πάρουμε από τν αρχή τότεε δν μπορώ να καταλάβω.Κάτι παρόμοιο γίνεται και στα γερμανικά.Πρώτα παίρνεις το Β1 και μετά το Β2 που χρειάζεται για να εργαστείς στη Γερμανία.Όλα γίνονται για να πλουτίσουν οι Άγγλοι,οι Γάλλοι,οι Γερμανοί κλπ κλπ.

Δε σε υποχρέωσε κάνενας να δίνεις ό,τι άχρηστο πτυχίο υπάρχει μόνο και μόνο για να πλουτίζουν τα Ινστιτούτα.Το θέμα" πτυχία ξένων γλωσσών" είναι μία πολύ καλά στημένη επιχείριση για να πλουτίζουν φροντιστήρια.βιβλιοπωλεία και ινστιτούτα.Το θέμα είναι να μπορείς να επιλέγεις τι είναι χρήσιμο και τι όχι ό,τι σου λένε τα φροντιστήρια...
Απλώς εσείς που είστε πτυχιοθήρες μην ξεχνάτε ότι ένα Proficiency και ένα Lower που έχετε δε σημαίνει ότι ξέρετε και τόσο καλά αγγλικά.Υπάρχουν χιλιάδες άτομα με Proficiency που δεν ξέρουν την τύφλα τους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γνωστό φιλικό μου πρόσωπο βρήκε δουλειά σε φαρμακευτική (εν καιρώ κρίσης) με μισθό 1200€ το μήνα + bonus, χωρίς να έχει κονέ και χωρίς πτυχίο (είχε τελειώσει κάποιο ΙΕΚ, εντελώς άσχετο όμως, τύπου γραφιστική ή κάτι τέτοιο) επειδή είχε άριστη γνώση Γερμανικών! Από εκεί καταλαβαίνετε...
Όσο για τα Αγγλικά, δεν το συζητώ! Σε όποια ηλεκτρονική φόρμα βιογραφικού έχω συμπληρώσει, πάντα υπάρχει πεδίο για ξένες γλώσσες και τα Αγγλικά πρώτα-πρώτα...Αν δεν ήταν σημαντικά και δεν έπαιζαν ρόλο, δεν θα υπήρχε ειδικό ξεχωριστό πεδίο για αυτά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γνωστό φιλικό μου πρόσωπο βρήκε δουλειά σε φαρμακευτική (εν καιρώ κρίσης) με μισθό 1200€ το μήνα + bonus, χωρίς να έχει κονέ και χωρίς πτυχίο (είχε τελειώσει κάποιο ΙΕΚ, εντελώς άσχετο όμως, τύπου γραφιστική ή κάτι τέτοιο) επειδή είχε άριστη γνώση Γερμανικών! Από εκεί καταλαβαίνετε...
Όσο για τα Αγγλικά, δεν το συζητώ! Σε όποια ηλεκτρονική φόρμα βιογραφικού έχω συμπληρώσει, πάντα υπάρχει πεδίο για ξένες γλώσσες και τα Αγγλικά πρώτα-πρώτα...Αν δεν ήταν σημαντικά και δεν έπαιζαν ρόλο, δεν θα υπήρχε ειδικό ξεχωριστό πεδίο για αυτά....

Καιρός να ξεσκονίσω τα γερμανικά μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Απλώς εσείς που είστε πτυχιοθήρες μην ξεχνάτε ότι ένα Proficiency και ένα Lower που έχετε δε σημαίνει ότι ξέρετε και τόσο καλά αγγλικά.Υπάρχουν χιλιάδες άτομα με Proficiency που δεν ξέρουν την τύφλα τους.
Σωστό. Πάντως το να μην έχεις ένα πιστοποιητικό στο χέρι σου δεν είναι σε καμία περίπτωση αβαντάζ. Φίλη που πήγε για συνέντευξη σε γνωστή μεγάλη εταιρεία, η συνέντευξη άρχισε στα ελληνικά, συνέχισε στα αγγλικά, όλα καλά. Όταν τη ρώτησαν τι πιστοποίηση έχει και τους είπε ούτε Lower, της είπαν ότι χωρίς πιστοποίηση δεν την προσλαμβάνουν. Και τώρα τρέχει 23 χρονών γαϊδάρα να δώσει για Lower.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Η πιστοποίηση ειναι απαραίτητη πλέον παντού αλλα δεν ειναι εγγύηση οτι θα σε προσλάβουν, σε μιαν συνέντευξη στα αγγλικά έχουν φανεί όλες οι γνώσεις σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σωστό. Πάντως το να μην έχεις ένα πιστοποιητικό στο χέρι σου δεν είναι σε καμία περίπτωση αβαντάζ. Φίλη που πήγε για συνέντευξη σε γνωστή μεγάλη εταιρεία, η συνέντευξη άρχισε στα ελληνικά, συνέχισε στα αγγλικά, όλα καλά. Όταν τη ρώτησαν τι πιστοποίηση έχει και τους είπε ούτε Lower, της είπαν ότι χωρίς πιστοποίηση δεν την προσλαμβάνουν. Και τώρα τρέχει 23 χρονών γαϊδάρα να δώσει για Lower.....

Ενα προσφατο IELTS ή TOEFL ειναι πολυ καλυτερη πιστοποιηση απο ενα αρχαιο FCE. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ένα πρόσφατο IELTS ή TOEFL (ή οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό) είναι πρόσφατο μόνο για 1-2 χρόνια. Μετά αρχίζει να παλιώνει.

Στον επαγγελματικό στίβο, μεταξύ δύο πιστοποιητικών ίδιας παλαιότητας, μεγαλύτερη αξία έχει το CPE ή το ECPE παρά το IELTS ή το TOEFL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καιρός να ξεσκονίσω τα γερμανικά μου:P

Xaxaxa!!! Ανάλογη απάντηση έδωσα κι εγώ όταν έμαθα για την περίπτωση! Μόνο που εγώ δεν πρέπει να τα ξεσκονίσω αλλά να τα μάθω γτ δεν ξέρω λέξη!!!!!:P

Η πιστοποίηση ειναι απαραίτητη πλέον παντού αλλα δεν ειναι εγγύηση οτι θα σε προσλάβουν, σε μιαν συνέντευξη στα αγγλικά έχουν φανεί όλες οι γνώσεις σου...

Πολύ σωστό αυτό που λες! Γι'αυτό πρέπει να κρατάμε επαφή με τις γλώσσες που μαθαίνουμε και όχι μόνο από ταινίες ή βιβλία αλλά προσπαθώντας εμείς οι ίδιοι να χρησιμοποιήσουμε τη γλώσσα! Δύσκολο βέβαια, θα μου πεις, αλλά μόνο έτσι νιώθεις άνεση και "λύνεται" η γλώσσα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι του χρόνου να ξεκινήσω Ισπανικά, ώστε να δώσω εξετάσεις για το αντίστοιχο "Lower".Έχω το Proficiency των Αγγλικών αλλά στις περισσότερες δουλειές καλώς ή κακώς δεν αρκούν μόνο τα Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top