Γενικό - Δηλώσεις μαθητών 6ης δημοτικού για προτίμηση γλώσσας

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η πληρέστερη ενημέρωση έρχετε τελικά απο Θεσ/νικη εφημερίδα Αγγελιοφόρος, οι πολιτικές εφημερίδες της Αθήνας έχουν κάνει στάση εργασιών για Εκλογές και δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο.

https://www.agelioforos.gr/archive/article.asp?date=9/11/2009&page=29
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εμείς είχαμε μόνο 11 παιδιά που δήλωσαν ιταλικά, οπότε η αίτηση απορρίφθηκε, και για φέτος δεν υπάρχει τμήμα Ιταλικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
για έναν μωρέ και εσείς...αλλά γιατί ?
Φθιώτιδα... είσαι στις παραμεθόριες περιοχές που θέλουν 8 για τμήμα...και πριν βιαστείς να με πεις άσχετο...η Φθιώτιδα ήταν τα σύνορα μετά την απελευθέρωση της Στερεάς Ελλάδας, πες το σε αυτόν που σας κάνει ιστορία θα δεις έχω δίκιο.
Σοβαρά τώρα να ξέρεις πως στην Α ΓΥΜΝΑΣΊΟΥ, τώρα που ξεκίνησε το σχολικό έτος είναι υποχρεωμένοι βάση εγκυκλιου που πήρανε τώρα (3/9) να σας ξαναρωτήσουν οπότε έχετε δεύτερη ευκαιρία, να γίνεται 12.

Διάβασε παρακάτω το bold

Να διατηρηθεί μέχρι ................




Βαθμός Ασφαλείας ...................

Μαρούσι 03-09-2009
Αριθ. Πρωτ. 105957/Γ2
Βαθ. Προτερ. ...........................

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ENIAIOΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
Δ/ΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΤΜΗΜΑ Α'

1. Περιφερειακούς Διευθυντές Εκπαίδευσης
2. Διευθυντές Διευθύνσεων και Προϊσταμένους Γραφείων Δ/θμιας Εκπ/σης όλης της χώρας
3. Σχολικούς Συμβούλους
4. Διευθυντές Γυμνασίων όλης της
χώρας (μέσω των Δ/νσεων και
Γραφείων Δ/θμιας Εκπ/σης)

Αν. Παπανδρέου 37, 151 80 Μαρούσι
Τηλέφωνο : 210-34.42.238
Πληροφορίες : Αν. Πασχαλίδου
ΠΡΟΣ :












ΘΕΜΑ: Διδασκαλία της δεύτερης ξένης Γλώσσας στο Γυμνάσιο.

Σας γνωρίζουμε ότι από το σχολικό έτος 2009-2010 θα εισαχθεί η Ισπανική Γλώσσα σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές της Α΄ τάξης του Γυμνασίου, στο πλαίσιο της παράλληλης διδασκαλίας της δεύτερης ξένης γλώσσας, πρέπει να επιλέξουν τη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν μεταξύ της Γαλλικής, της Γερμανικής, της Ιταλικής ή της Ισπανικής
Οι Διευθυντές των Γυμνασίων να ενημερώσουν τους γονείς-κηδεμόνες των μαθητών της Α΄ τάξης του Γυμνασίου αποστέλλοντας, μέσω των μαθητών, δηλώσεις προτίμησης. Μετά την παραλαβή των δηλώσεων με την προτίμηση των μαθητών σε συνεννόηση με τους συλλόγους των καθηγητών και τους σχολικούς συμβούλους να οργανώσουν τη λειτουργία της παράλληλης διδασκαλίας. Στη συνέχεια, να αποστείλουν το αίτημά τους στο αντίστοιχο Γραφείο ή Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όπου ανήκουν μέχρι 21-9-2009.
Οι Διευθυντές των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα προβούν στην έκδοση απόφασης λειτουργίας παράλληλων τμημάτων, σύμφωνα με τα παραπάνω και θα αποστείλουν έως την 30η Σεπτεμβρίου 2009, στη Διεύθυνση Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ, τμήμα Α΄, συγκεντρωτικό πίνακα στον οποίο θα καταγράφονται τα παράλληλα τμήματα διδασκαλίας της Α΄ τάξης Γυμνασίου, οι Γλώσσες που διδάσκονται και ο αριθμός μαθητών ανά τμήμα, σε όλες τις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς τους.
Για τη δημιουργία τμημάτων ο ελάχιστος αριθμός μαθητών που απαιτείται είναι δώδεκα (12). Σε απομακρυσμένα Γυμνάσια της ηπειρωτικής και νησιωτικής χώρας μπορούν να λειτουργήσουν τμήματα ακόμη και με οκτώ (08) μαθητές.




Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ









Εσωτ. Διανομή
1. ΔΙΠΟΔΕ
2. Δ/νση Ιδιωτικής Εκπαίδευσης
3. ΓΕΠΟ
4. Δ/νση Ξένων & Μειονοτικών Σχολείων
5. Διεύθυνση Εκκλησιαστικής Εκπ/σης
6. Δ/νση ΣΕΠΕΔ
Δ/νση Σπουδών Δ. Ε. Τμήμα Αʼ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μπορώ να το μεταφέρω αυτό σε μερικά παιδιά, αλλά εγώ δεν θα κάνω ΤΙΠΟΤΑ. Δεν φτάνει που παίζει να γίνει φασαρία για να αλλάξω τμήμα, μην τους ξεσηκώσω χωρίς λόγο, μιας και μάλλον δεν θα μαζευτούν 12...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
η ενημέρωση και η γνώση είναι πάντα καλή, ειδικά όταν αποδυκνείεται με χαρτιά επίσημα και με εγκυκλίους που πρέπει να εφαρμόσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγώ έκανα Γαλλικά στην Έκτη, αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω στο Γυμνάσιο ακόμα διότι δεν έχω πάει καν να το δω γιατί το σχολείο μου θα αρχίσει 26 του μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Mε ποιά λογική ανοίγει 26/9 ? οι δηλώσεις επιλογής τότε δεν θα ισχύουν γιατί θα έχει περάσει το χρονικό όριο που έθεσε το Υπουργείο στους δντες γυμνασίων και λυκείων (ώς τις 18/9 να τις έχουν στείλει στις δευτεροβάθμιες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Mε ποιά λογική ανοίγει 26/9 ? οι δηλώσεις επιλογής τότε δεν θα ισχύουν γιατί θα έχει περάσει το χρονικό όριο που έθεσε το Υπουργείο στους δντες γυμνασίων και λυκείων (ώς τις 18/9 να τις έχουν στείλει στις δευτεροβάθμιες).

Εμ, είναι Ελληνικό, αλλά στο Κάιρο της Αιγύπτου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
με έστειλες αδιάβαστο τώρα...χι χι χι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλαδιμηρος

Νεοφερμένος

Ο Βλαδιμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ιταλικα κπαλι :no1:ιταλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 136129

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω γαλλικα για παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
εγω παντως δηλωσα γερμανικα και μου αρεσουν πολυ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εγω διαλεξα γερμανικα και τωρα δεν μου αρεσουν τωρα εχω δηλωσει ιταλικα αλλα δεν εχουμε καθηγητη/τρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis aleo

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια ωσ μα8ητης τριτης γυμνασιου μπορω να ειμαι λιγο πιο εμπειροσ απο εσας στην επιλογη.επειδη εγω δεν ξερω γιατι αλλα φοβομουν τα γερμανικα πηγα κατευθειαν γαλλικα εκανα λαθοσ και δεν μπορεσα να το αλλαξω.
Καλό θα ήταν να σκεφτείτε οτι η δευτερη ξενη γλωσσα δεν θα ειναι και το κυριο μεροσ του καθημερινου σασ διαβασματος αλλα κατι που θα κανετε αν σασ περισευει χρονος.Σας δινω την συμβουλη να πάτε και να βρείτε παιδια που φοιτουν στο γυμνασιο που θα πατε και να τα ρωτησετε ποιας γλώσσας οι καθηγητες ειναι λιγοτερο απαιτιτικοι.Εγω με τα γαλλιαμ που εμπλεξα βρηκα μπροστα μου μια καθηγητρια που θελει να διαβαζουμε μονο για το μαθημα της και για κανενα αλλο.για αυτο σκεφτειτε το καλα για το τη γλωσσα θελετε..........................................................................
Εγω την πατησα επειδη δεν σκεφτηκα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ο καθε καθηγητης ομως ισως ειν για αλλους απαιτητικος και για αλλους οχι τοσο:( οποτε ποτε δν ξερεις ασε κι ολας που μπορει η μια γλωσσα να σου φαινεται πιο δυσκολη. εγω διαλεξα γαλλικα επειδη οταν μου ελεγε παλια ο ξαδελφος μ κατι γερμανικες λεξεις δν μπορουσα να τις πω καν, σαν γλωσσοδετης ηταν...:P βασικα ειν καλυτερα να πας σε καποιο φροντηστηριο η να κανεις ιδιαιτερο μαθημα για να τα καταλαβεις καλυτερα:idea:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
εγω παω σε φροντηστηριο για τα γερμανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
εγω διαλεξα ιταλικα αλλα εκανα τελικα γαλλικα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouelaVAG

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα Βαγιανού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ προτίνω να επιλέξουν όλοι τα ιταλικά, είναι και γαμό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!( και φυσικά πανεύκολα ) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
εγώ προσωπικά πέρσι δήλωσα ιταλικά :P
δήλωσα,δε δήλωσα,η μισή τάξη ιταλικά δήλωσε,γαλλικά μας φέρανε-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
εγώ προσωπικά πέρσι δήλωσα ιταλικά :P
δήλωσα,δε δήλωσα,η μισή τάξη ιταλικά δήλωσε,γαλλικά μας φέρανε-.-

Κι ένας φίλος μου δήλωσε ισπανικά(και η μισή τάξη μαζί του) και γαλλικά τους έφεραν.Εμένα πάντως όταν μου έδωσαν τέτοιο χαρτί στην 6η δημοτικού υπήρχαν 2 επιλογές γαλλικά και γερμανικά.Ιταλικά κ ισπανικά δεν έγραφε το χαρτί!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top