Διαγραφή από την παλιά σχολή και αναβολή στράτευσης

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Λογικα το πρωτοτυπο ρε συ.
Oχι, η πρωτότυπη βεβαίωση διαγραφής δεν χρειάζεται εφόσον υπάρχει επικυρωμένο αντίγραφο της βεβαίωσης. Αλλωστε στη γραμματεία ζητούν επικυρωμένο απολυτήριο, επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας κτλ... τα επικυρωμένα στην ουσία είναι σαν τα πρωτότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Οχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Και εγώ πέρσι είχα περάσει σε μια σχολή για να πάρω την αναβολή αλλά δε πατούσα καθόλου γιατί διάβαζα για να ξαναδώσω πανελλήνιες και δεν έγινε τίποτα!:)
Α οκ ωραια!Ξανα thanks =P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Oχι, η πρωτότυπη βεβαίωση διαγραφής δεν χρειάζεται εφόσον υπάρχει επικυρωμένο αντίγραφο της βεβαίωσης. Αλλωστε στη γραμματεία ζητούν επικυρωμένο απολυτήριο, επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας κτλ... τα επικυρωμένα στην ουσία είναι σαν τα πρωτότυπα.
:!: εχεις εσυ επικυρωμενο αντιγραφο της βεβαιωσης???
Εγω δεν εχω. Στο εδωσε η σχολη???
Δλδ εγω πρεπει να παω να βγαλω επικυρωμενο φωτοαντιγραφο της βαιβεωσης διαγραφης???? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
:!: εχεις εσυ επικυρωμενο αντιγραφο της βεβαιωσης???
Εγω δεν εχω. Στο εδωσε η σχολη???
Δλδ εγω πρεπει να παω να βγαλω επικυρωμενο φωτοαντιγραφο της βαιβεωσης διαγραφης???? :(
Ούτε εγώ έχω επικυρωμένο φωτοαντίγραφο, δλδ αν δώσω το πρωτότυπο πειράζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω επικυρωμένο φωτοαντίγραφο, δλδ αν δώσω το πρωτότυπο πειράζει?
Εγω παντως για καλο και για κακο θα βγαλω και ενα φωτοαντιγραφο για να το εχω μαζι μου..Κανε και εσυ το ιδιο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω επικυρωμένο φωτοαντίγραφο, δλδ αν δώσω το πρωτότυπο πειράζει?

Για ρώτα στο ΚΕΠ αν μπορούν να σου επικυρώσουν τη φωτοτυπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
:!: εχεις εσυ επικυρωμενο αντιγραφο της βεβαιωσης???
Εγω δεν εχω. Στο εδωσε η σχολη???
Δλδ εγω πρεπει να παω να βγαλω επικυρωμενο φωτοαντιγραφο της βαιβεωσης διαγραφης???? :(
Εγώ δεν έχω γιατί πρώτη φορά έδωσα. Μία φίλη μου που πήγαμε μαζί, της το έστειλαν μέσω fax απο τα ΚΕΠ και ένας υπάλληλος εκεί έβαλε μία σφραγίδα και υπογραφή που αποδεικνύει οτι είναι επικυρωμένο φωτοαντίγραφο. Εφοσον και το επικυρωμενο αντίγραφο αλλα και το πρωτότυπο έχουν την ίδια ισχύ, λογικά, όποιο απο τα 2 και να πάτε το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Για ρώτα στο ΚΕΠ αν μπορούν να σου επικυρώσουν τη φωτοτυπία.
Και στο ΚΕΠ αλλά και σε αστυνομικό τμήμα μπορώ να το επικυρώσω! Το θέμα είναι αν χρειάζεται? Δηλαδή σε τί μπορεί να μου χρειαστεί η βεβαίωση διαγραφής στο μέλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Και στο ΚΕΠ αλλά και σε αστυνομικό τμήμα μπορώ να το επικυρώσω! Το θέμα είναι αν χρειάζεται? Δηλαδή σε τί μπορεί να μου χρειαστεί η βεβαίωση διαγραφής στο μέλλον?
Πουθενά, εφόσον θα γραφτείς σε καινούργια. Γιαυτό νομίζω πως όποιο απο τα 2 και να πάς είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Γραφω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα!

Ειμαι σε σχολη απο το 2010 και ειχα παρει αναβολη μεχρι το 2019!
Ειμαι 5ο εξαμηνο πλεον στην σχολη αυτη και θελω να διαγραφω..με την αναβολη τι ακριβως γινεται;

Στην καινουργια σχολη που περασα (10%) θα ειμαι παλι φοιτητης 1ου εξαμηνου.
Θα εχω νεα αναβολη απο την αρχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γραφω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα!

Ειμαι σε σχολη απο το 2010 και ειχα παρει αναβολη μεχρι το 2019!
Ειμαι 5ο εξαμηνο πλεον στην σχολη αυτη και θελω να διαγραφω..με την αναβολη τι ακριβως γινεται;

Στην καινουργια σχολη που περασα (10%) θα ειμαι παλι φοιτητης 1ου εξαμηνου.
Θα εχω νεα αναβολη απο την αρχη;

H αναβολή στράτευσης για φοιτητές ΑΕΙ (Πανεπιστήμια και ΤΕΙ) ισχύει μέχρι 31 Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν το 28ο έτος της ηλικίας τους. Η αναβολή στράτευσης αυτή χορηγείται στους φοιτητές πανεπιστημίων και ΤΕΙ για τις εξής περιπτώσεις:

1) Για τη λήψη πρώτου πτυχίου
2) Για τη λήψη δεύτερου,τρίτου,..,ν-οστού πτυχίου είτε με πανελλήνιες εξετάσεις (90% ή 10%) είτε με κατατακτήριες εξετάσεις
3) Για τη λήψη πρώτου μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης
4) Για τη λήψη δεύτερου, τρίτου,...,ν-οστού μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης

Για τους φοιτητές ΑΕΙ όλων των παραπάνω περιπτώσεων οι οποίοι έχουν συμπληρώσει το 19ο έτος της ηλικίας τους, χορηγείται αναβολή στράτευσης μέχρι 31 Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν το 28ο έτος της ηλικίας τους.

Αν ο προπτυχιακός φοιτητής για τη λήψη του πρώτου πτυχίου αποφοιτήσει από την σχολή του πριν λήξει η αναβολή του (δηλαδή πριν τα 28 ), τότε είναι υποχρεωμένος να διακόψει την αναβολή στράτευσης του εκτός και αν εγγραφεί σε άλλο πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών ή σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών για τη λήψη μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης. Τότε του χορηγείται νέα αναβολή αλλά μέχρι τα 28. Αν αποφοιτήσει και από το 2ο πρόγραμμα σπουδών πριν λήξει η αναβολή του τότε είναι υποχρεωμένος να διακόψει την αναβολή του εκτός και αν εγγραφεί σε 3ο πρόγραμμα σπουδών και πάει λέγοντας. Σε κάθε περίπτωση τα 28 είναι το μέγιστο όριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση. Θέλω να ρωτήσω, μπορεί να με καλέσουν στον στρατό εάν η διαγραφή από την προηγούμενη σχολή και η εγγραφή στη νέα σχολή απέχουν αρκετά χρονικά;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση. Θέλω να ρωτήσω, μπορεί να με καλέσουν στον στρατό εάν η διαγραφή από την προηγούμενη σχολή και η εγγραφή στη νέα σχολή απέχουν αρκετά χρονικά;


από ότι κατάλαβα από αυτά που έγραψε ο Civilara πρέπει να διακόψεις την αναβολή να πας στη γραμματεία της νέας σχολής , να πάρεις βεβαίωση σπουδών για στρατολογικούς σκοπούς και να πάρεις νέα αναβολή για 4 έτη. Γι αυτό που ρώτησες πιστευω εξαρτάται από το χρονικό διάστημα. Μπορεί πχ να σε καλέσουν στην Ε' ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου...
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Δεν μπορείς να πάρεις νέα αναβολή αν πήρες την κλασική που είναι μέχρι τα 28 σου. Δεν κάνεις τίποτα, εγγράφεσαι στην καινούρια σου σχολή κανονικά, όλα καλά κι όλα ωραία.
Αλλά ακόμα και την άλλη να πήρες που είναι μέχρι να συμπληρώσεις τα 19 σου ( υπάρχει και τέτοια νομίζω απλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι μέχρι τα 19 ή τα 20) , δεν υπάρχει πρόβλημα. Με το που γραφτείς στην σχολή σου κι πάρεις βεβαίωση για την στρατολογία, θα πας αμέσως σε ΚΕΠ και θα εξυπηρετηθείς. Πολλά παιδιά το κάνουν κι έτσι.
Γενικά χαλάρωσε, όλα καλά θα πάνε.
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ultroviolet, ναι έχω πάρει τη κλασσική η οποία είναι μέχρι τα 28 έτη. Όμως αυτή δεν έχει ως δικαιολογία τη φοίτηση στη περσινή σχολή; Άρα δεν ακυρώνεται η αναβολή;

Αρχικά ας απαντήσουμε αυτό το ερώτημα. Σε περίπτωση που όντως η αναβολή δεν θα ισχύει και θα χρειαστώ καινούργια, τότε tsiobieman να υποθέσω πως θα πρέπει να κινηθώ γρήγορα; ( τη μια μέρα η διαγραφή και μετά από 2 μέρες η εγγραφή στη καινούργια)
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Έδωσα το 2015 πέρασα σε μια σχολή κι έκτοτε έχω αλλάξει σχολή.Δεν έχω κάνει το οτιδήποτε και είμαι μια χαρά, καμία ενόχληση από στρατονομία κτλ.

Άπαξ και πάρεις την αναβολή ισχύει μέχρι τα 28 σου.(εκτός αν την διακόψεις φυσικά).
Είσαι μια χαρά
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δε ξέρω. Τις προάλες είχα πάει στα ΚΕΠ και είχα ρωτήσει σχετικά με την αναβολή και μου είπε ότι πρέπει να κάνω νέα
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Κι εμένα από ΚΕΠ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Ε πάρε τηλ στην στρατονομία τι να σου πω.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δε ξέρω. Τις προάλες είχα πάει στα ΚΕΠ και είχα ρωτήσει σχετικά με την αναβολή και μου είπε ότι πρέπει να κάνω νέα
Δεν χρειάζεται να διακόψεις την αναβολή που έχεις ήδη πάρει. Το πολύ πολύ να χρειάζεται μεταβολή των στοιχείων της σχολής στην στρατολογική σου κατάσταση.

Πάρε ένα τηλέφωνο στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις, για να μην αγχώνεσαι τζάμπα με όσα ακούς δεξιά και αριστερά από τον κάθε άσχετο :P
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να διακόψεις την αναβολή που έχεις ήδη πάρει. Το πολύ πολύ να χρειάζεται μεταβολή των στοιχείων της σχολής στην στρατολογική σου κατάσταση.

Πάρε ένα τηλέφωνο στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις, για να μην αγχώνεσαι τζάμπα με όσα ακούς δεξιά και αριστερά από τον κάθε άσχετο :P


Πιστεύω πως αυτό θα ήταν το καλύτερο, ευχαριστώ :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top