Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Μια χαρα.Ελληνικο συστημα 2017!
Εγω εχω βγαλει μεχρι το 1.5.Βεβαια και 15 να γραψω δεν μετραει αρα χαλαρα.

Βιολογία Γενικής γιατί δίνεις αφού είσαι Οικονομικά?
Σε ενδιαφέρει καμία σχολη από παραϊτρικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πολλοί καθηγητες μας έχουν εξηγήσει ότι είναι μια τάξη που αλλαζεις προσωπικότητα,νοοτροπία.Ισχύει;

Όχι. Αυτό γίνεται στο 1ο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Έγραψα σήμερα διαγώνισμα στην ιστορία (μου έφυγε το χέρι, τί γράψιμο ήταν αυτό; ) και ενώ έγραψα πάρα πολύ καλά, αγχώθηκα λίγο καθώς ήταν αρκετά απλούστερο από αυτό των πανελληνίων στο θέμα των πηγών (δύο πηγές με μια ερώτηση η καθεμιά) και μου πήρε 5 σελίδες και 2,5 ώρες :worry:

Πώς υποτίθεται ότι θα προλάβουμε μέσα σε 3 ώρες να γράψουμε διαγώνισμα με περισσότερες πηγές και ερωτήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni00

Νεοφερμένος

Η eleni00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε εμας δν εχει ερθει καν μαθηματικος ή οικονομολος ακομα-.-

Ξερει κανεις αν υπαρχει διαφορα αναμεσα στο οικονομικης επιστημης κ οικονομικων επιστημων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Σε εμας δν εχει ερθει καν μαθηματικος ή οικονομολος ακομα-.-

Υπαρχουν ελλείψεις στα σχολεία; Απίστευτο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni00

Νεοφερμένος

Η eleni00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Υπαρχουν ελλείψεις στα σχολεία; Απίστευτο... :hmm:

Παρα πολλες κ μαθηματικα κ αοθ ειναι τα βασικα μασ μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έγραψα σήμερα διαγώνισμα στην ιστορία (μου έφυγε το χέρι, τί γράψιμο ήταν αυτό; ) και ενώ έγραψα πάρα πολύ καλά, αγχώθηκα λίγο καθώς ήταν αρκετά απλούστερο από αυτό των πανελληνίων στο θέμα των πηγών (δύο πηγές με μια ερώτηση η καθεμιά) και μου πήρε 5 σελίδες και 2,5 ώρες :worry:

Πώς υποτίθεται ότι θα προλάβουμε μέσα σε 3 ώρες να γράψουμε διαγώνισμα με περισσότερες πηγές και ερωτήσεις;

Η λέξη κλειδί είναι η εξοικείωση, που έρχεται μέσα από την αφομοίωση της ύλης.
Δηλ. αυτά που διαβάζεις να τα γνωρίζεις τόσο καλά, ώστε να τα κάνεις δικά σου. ("κτήμα σου").
Να μπορείς κάθε στιγμή να τα ανασύρεις από τον νου σου, να είναι όλα συνδεδεμένα στο κεφάλι σου με λογικό τρόπο. ;)

Κάτι έχουμε πει για το άγχος πιο πάνω Alex. Προσπάθησε να το ελαττώσεις, το ξέρω δεν είναι καθόλου εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.

Η λέξη κλειδί είναι η εξοικείωση, που έρχεται μέσα από την αφομοίωση της ύλης.
Δηλ. αυτά που διαβάζεις να τα γνωρίζεις τόσο καλά, ώστε να τα κάνεις δικά σου. ("κτήμα σου").
Να μπορείς κάθε στιγμή να τα ανασύρεις από τον νου σου, να είναι όλα συνδεδεμένα στο κεφάλι σου με λογικό τρόπο. ;)

Κάτι έχουμε πει για το άγχος πιο πάνω Alex. Προσπάθησε να το ελαττώσεις, το ξέρω δεν είναι καθόλου εύκολο.

Κοίτα, γενικά δεν αγχώνομαι, σχεδόν σε σημείο αναισθησίας δηλαδή :P. Απλά στην ιστορία, επειδή είναι και το μάθημα στο οποίο επενδύω πάρα πολλά, με απασχολεί αρκετά το θέμα του χρόνου αλλά και το πώς θα διαχειριστώ όλη αυτή τη συσσωρευμένη πληροφορία. Οπότε αυτό που μου λες είναι πως με τον καιρό, τις επαναλήψεις και την εξοικείωση θα αποκτήσω μεγαλύτερη άνεση, έτσι; Ευχαριστώ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έγραψα σήμερα διαγώνισμα στην ιστορία (μου έφυγε το χέρι, τί γράψιμο ήταν αυτό; ) και ενώ έγραψα πάρα πολύ καλά, αγχώθηκα λίγο καθώς ήταν αρκετά απλούστερο από αυτό των πανελληνίων στο θέμα των πηγών (δύο πηγές με μια ερώτηση η καθεμιά) και μου πήρε 5 σελίδες και 2,5 ώρες :worry:

Πώς υποτίθεται ότι θα προλάβουμε μέσα σε 3 ώρες να γράψουμε διαγώνισμα με περισσότερες πηγές και ερωτήσεις;

Είναι πολύ νωρίς καλέ μου! Όταν μάθεις καλύτερα την ύλη ( με συχνές επαναλήψεις) και εξασκηθείς στις πηγές, θα δεις πως θα μπορείς όχι μόνο να τις επεξεργάζεσαι καλύτερα αλλά και γρηγορότερα. Επίσης, η ερώτηση ΣΛ ή αντιστοίχηση θα σου βγαίνει στα 5 λεπτά και οι υπόλοιπες του Α μέρους θα ναι εξίσου εύκολες αφού θα έχεις διαβάσει τόοοσες φορές το κάθε κομμάτι.
Μην αγχώνεσαι, παραφτάνει ο χρόνος. Στο λεω εγώ που βγήκα και μισή ώρα πιο νωρίς:P
Είναι ακόμα Oktober...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stark21

Νεοφερμένος

Ο Stark21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πιστευτέ ότι η ‘εικόνα’ σου στο σχολείο είναι ένας παράγοντας που δείχνει αν θα γράψεις όσο θες στις πανελλήνιες ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mtbiker

Νεοφερμένος

Η Mtbiker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πιστευτέ ότι η ‘εικόνα’ σου στο σχολείο είναι ένας παράγοντας που δείχνει αν θα γράψεις όσο θες στις πανελλήνιες ή όχι;

αλλες φορες ναι αλλες οχι..εγω για παραδειγμα 3η λυκειου δεν εδινα καθολου σημασια γιατι απλα το ολο κλιμα με αγχωνε..καθε απαντηση που εδινα στη βιολογια ηταν λαθος διοτι σκαλωνα τη στιγμη που εχεις 2-3 ξερολες που απαντανε σε nanosecond...ετσι σταματησα να δινω σημασια να μην απανταω σε τιποτα,και ακουγα σχολια του τυπου αα αυτη δεν προκειται να γραψει τιποτα..αλλα τελικα το αποτελεσμα μετραει...βεβαια εξαρταται απο τον καθενα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Στις πανελλήνιες υπάρχεις μόνο εσύ και το φροντιστήριο/ ιδιαίτερο ... ΤΙΠΌΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ! Γνώμη μου είναι ότι το σχολείο δν δείχνει τίποτε ... στο μόνο που μπορεί να σε επηρεάσει ειναι στον ψυχολογικό παράγοντα . Συγκεκριμένα, άμα στο σχολείο το επίπεδο είναι σχετικά χαμηλό μπορεί να χαλαρώσεις και να ξεχάσεις την μεγάλη εικόνα - το ότι ανταγωνίζεσαι δηλαδή 100,000 υποψήφιους και όχι άπλα τα 60-70 άτομα του σχολείου σου . Η άμα το επίπεδο είναι σχετικά υψηλό μπορεί να νιώθεις ότι υστερείς και να σου πέσει η ψυχολογία. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ .... Δ Ε Ν.. Α Σ Χ Ο Λ Η Σ Α Ι ! ! ! .... Απλά αυτό, δεν σε νοιάζει την κάνουν οι άλλοι ουτε συγκρίνεσαι με αυτούς, σημασία έχουν οι 3 ώρες που θα γράψεις τον Ιούνιο και μόνο αυτές. Μέχρι τότε το πόσο γραφείς στο φροντιστήριο και το αν είσαι πρώτος η τελευταίος είναι κάτι που δν έχει σημασία . Προφανώς πρέπει να κρατήσεις και μια επαφή με την πραγματικότητα , δν γίνεται να γραφεις στα τεστ 10 - 12 κια να ελπίζεις οτι θα γράψεις 18 επειδή απλά το 'πιστέυεις΄ και το θές η θα έχεις τυχη... απλά δν γίνεται δίοτι καλως η κακώς οτι δίνεις - παίρνεις και δυστυχώς η εκπλήξεις στην βαθμολογία γίνονται συνήθως προς τα κάτω και όχι προς τα επάνω :P . Οπώς και να έχει αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσο ασχολείσαι με εσένα και μόνο με εσένα τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να πας να γράψεις με καθαρό μυαλό και σωστή ψυχολογία .. χωρίς να είσαι προκατειλημμένος αρνητικά η θετικά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Παιδάκια της θεωρητικής, πού βρίσκεστε στην ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Προς:Παιδια θετικων επιστημων
Παιδια, εσεις πως διαβαζεται για της πανελληνιες? ποιο ειναι το προγραμμα σας που ακολουθειτε καθημερνα για το διαβασμα αυτων των 4 μαθηματων ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Όταν λες προγραμμα τι εννοεις; Πόσο χρόνο αφιερώνουμε στο καθενα; Ποτε στην ημερα το κανουμε; Υποθετω ο καθενας βολευεται με το προγραμμα του. Ότι και να εννοείς πάντως, η συμβουλή είναι Διάβασε όσο πιο πολύ και όσο πιο ουσιαστικά μπορείς. Όλα τα άλλα διαφέρουν από άτομο σε άτομο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δουλέυω περισσότερο το μάθημα που υστερώ.
Κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ πάντα.
Προσπαθώ να μην αρκούμαι στις σημειώσεις του καθηγητή μόνο. Μόλις λύνω τα φρονιστηριακά θέματα και αυτά του ιδιαιτέρου ενδεχομένως, ψάχνομαι και μόνος μου.
Ό,τι δεν ξέρω το διαβάζω, μέχρι να μπορώ να το αποδώσω μόνος μου.

Δεν υπάρχει πρόγραμμα του στυλ διαβάζω 2 ώρες Μαθηματικά την Τρίτη, 1 την Τετάρτη και τέτοια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Δουλέυω περισσότερο το μάθημα που υστερώ.
Κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ πάντα.
Προσπαθώ να μην αρκούμαι στις σημειώσεις του καθηγητή μόνο. Μόλις λύνω τα φρονιστηριακά θέματα και αυτά του ιδιαιτέρου ενδεχομένως, ψάχνομαι και μόνος μου.
Ό,τι δεν ξέρω το διαβάζω, μέχρι να μπορώ να το αποδώσω μόνος μου.

Δεν υπάρχει πρόγραμμα του στυλ διαβάζω 2 ώρες Μαθηματικά την Τρίτη, 1 την Τετάρτη και τέτοια....

Thanks!!!

Όταν λες προγραμμα τι εννοεις; Πόσο χρόνο αφιερώνουμε στο καθενα; Ποτε στην ημερα το κανουμε; Υποθετω ο καθενας βολευεται με το προγραμμα του. Ότι και να εννοείς πάντως, η συμβουλή είναι Διάβασε όσο πιο πολύ και όσο πιο ουσιαστικά μπορείς. Όλα τα άλλα διαφέρουν από άτομο σε άτομο

Αποδοτικο διαβασμα αυτο εννοω, διοτι εγραψα σε διαγωνισμα φυσικης 10 ενω ειχα διαβαση τα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια π εχει καταληξει η πλειοψηφια για τα καλυτερα βοηθηματα βιολογια θετικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Διαγώνισμα Αοθ στο φροντιστήριο με θέματα οεφε στις ασκήσεις έγραψα 18.2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anixia

Νεοφερμένος

Η anixia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ισχύει...4 μαθήματα ενδοσχολικών στις εξετάσεις...
Αναμένεται υπογραφή υπουργού και ΦΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top