Εξετάσεις ÖSD

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπερα!:D. Σκεφτομαι σοβαρα να δωσω απο την νεα χρονια το ÖSD για το επιπεδο C1. Αρχικα ειχα αποφασισει να δωσω αυτο του Goethe αλλα μετα απο καποιες συζητησεις με διαφορους καθηγητες γερμανικων οι οποιοι μου προτειναν το αυστριακο αρχισα να το σκεφτομαι σοβαρα. Το προβλημα ειναι, πως πρεπει να αποφασισω αμεσα διοτι μολις τελειωσουν οι ενδοσχολικες πρεπει να ξεκινησω την αναλογη προετοιμασια. Ως προς την ισχυ του συγκεκριμενου, εχω την εξης απορια: Ειναι αναγνωρισμενο απο ολα τα γερμανοφωνα ΑΕΙ; Μηπως δεν με καλυπτει ολοκληροτικα και χρειαστει να δωσω και test DaF; Ειναι σχετικα καινουριο οποτε πολλοι δεν γνωριζουν ουτε τα βασικα... Οποιος εχει δωσει, σκεφτεται να δωσει ή καποιος καθηγητης γερμανικων ας δωσει τα φωτα του bitte!
Ich danke ihnen im Voraus!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το ÖSD δεν αναγνωριζεται απο κανενα γερμανικο πανεπιστημιο, απο τα αυστριακα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
το ÖSD δεν αναγνωριζεται απο κανενα γερμανικο πανεπιστημιο, απο τα αυστριακα ναι.

Τα πιστοποιητικά ÖSD αναγνωρίζονται σε όλα τα γερμανόφωνα κράτη και από το Α.Σ.Ε.Π (Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού).:hmm::hmm:

Österreich, Schweiz, Deutschland" (Αυστρία, Ελβετία, Γερμανία). Έτσι τονίζεται η ισότιμη αναγνώριση των πιστοποιητικών ÖSD σε όλες τις γερμανόφωνες χώρες, τόσο για την εισαγωγή σε Ανώτατα και Ανώτερα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, όσο και για την αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων. Ο κάτοχος πιστοποιητικών ÖSD έχει άμεση πρόσβαση και δυνατότητα εξέλιξης σε ακαδημαϊκό επίπεδο, αλλά και στην ευρεία αγορά εργασίας όλων των γερμανόφωνων χωρών. :hmm:

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Τα πιστοποιητικά ÖSD αναγνωρίζονται σε όλα τα γερμανόφωνα κράτη και από το Α.Σ.Ε.Π (Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού).:hmm::hmm:

Österreich, Schweiz, Deutschland" (Αυστρία, Ελβετία, Γερμανία). Έτσι τονίζεται η ισότιμη αναγνώριση των πιστοποιητικών ÖSD σε όλες τις γερμανόφωνες χώρες, τόσο για την εισαγωγή σε Ανώτατα και Ανώτερα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, όσο και για την αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων. Ο κάτοχος πιστοποιητικών ÖSD έχει άμεση πρόσβαση και δυνατότητα εξέλιξης σε ακαδημαϊκό επίπεδο, αλλά και στην ευρεία αγορά εργασίας όλων των γερμανόφωνων χωρών. :hmm:

Πηγή

Δεν εχει σημασια τι λεει η σελιδα του ÖSD, αλλα ο κανονισμος του εκαστοτε ανωτατου πανεπιστημιακου ιδρυματος. Μεχρι προτινος δεν αναγνωριζοταν παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel_love

Νεοφερμένος

Η Angel_love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω προσωπικα, θα προτιμουσα να δωσω του Goethe, εχει μεγαλυτερη αιγλη.Επιπλεον ειτε δωσεις του Goethe ειτε του Ösd την ιδια προσπαθεια θα κανεις...γιατι να μην το επιλεξεις?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγω προσωπικα, θα προτιμουσα να δωσω του Goethe, εχει μεγαλυτερη αιγλη.Επιπλεον ειτε δωσεις του Goethe ειτε του Ösd την ιδια προσπαθεια θα κανεις...γιατι να μην το επιλεξεις?!

Δεν ξερω:hmm: ημουν σιγουρη οτι θα δωσω του Goethe αλλα μετα απο μια συζητηση με την καθηγητρια μου μαλλον γερνω προς το ÖSD... Δεν εχει ξαναπροετοιμασει για ÖSD γι αυτο ''ψαχνομαστε'' και οι 2 μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Και γω θα το απεφευγα παντως... Δεν υπαρχει λογος να δωσει κανεις αυτο το πιστοποιητικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel_love

Νεοφερμένος

Η Angel_love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η παλια μου καθηγητρια γερμανικων στελνει παιδια στο Osd που δεν ειναι τοσο καλα, παρολο που το διπλωμα εχει την ιδια μορφη με το Goethe.

Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε, εαν γνωριζετε, λογοτεχνικα βιβλια γερμανικων επιπεδου Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Είχα την εντύπωση οτι το συγκεκριμένο πτυχίο δεν αναγνωρίζεται απο τα γερμανικά πανεπιστήμια..Θα το ψάξω όμως απο περιέργια.
Κι γω θα σου πρότεινα να δώσεις του Goethe για να είσαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Η παλια μου καθηγητρια γερμανικων στελνει παιδια στο Osd που δεν ειναι τοσο καλα, παρολο που το διπλωμα εχει την ιδια μορφη με το Goethe.

Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε, εαν γνωριζετε, λογοτεχνικα βιβλια γερμανικων επιπεδου Β2?
Και αυτο δε το καταλαβαινω απο πλευρας καθηγητων. Να δωσει μονο και μονο ο μαθητης για να εχει καλο ονομα ο καθηγητης/καθηγητρια? Εκτος αν τον ενδιαφερουν τον αλλο μονο τα μορια στον ΑΣΕΠ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είχα την εντύπωση οτι το συγκεκριμένο πτυχίο δεν αναγνωρίζεται απο τα γερμανικά πανεπιστήμια..Θα το ψάξω όμως απο περιέργια.
Κι γω θα σου πρότεινα να δώσεις του Goethe για να είσαι σίγουρη.

Εγω το χρειαζομαι για τα ΑΕΙ της Γερμανιας... Γι αυτο το σκεφτομαι καλα πριν κανω οτιδηποτε. Αλλιως, πηγαινα και για το ΚΠΓ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top