Ισοδυναμία πτυχίων Κολεγίων με των AEI

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στο ΕΚΠΑ λενε αρχίζει μια σχολή για νεα Ελληνικά που θα διδασκονται σε φοιτητές εκτός ΕΕ (6.000€ το χρονο θα δίνουν)
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να ξέρουμε για τι μιλάμε! ΄Εχουμε τα ελληνικά πανεπιστήμια, τα ιδιωτικά κολλέγια και τα ιδιωτικά ξένα πανεπιστήμια.΄Οπως έχει πει και ο Νανόπουλος "τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου θέλουν να έχουν παραρτήματα στην Ελλάδα ενώ το Κράτος δυστυχώς απαγορεύει τη λειτουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων". Υπήρξαν στο παρελθόν προτάσεις από ονομαστά πανεπιστήμια οι οποίες απορρίφθηκαν λόγω του Νόμου που το απαγορεύει. Ακούω τους σχετικούς δισταγμούς αλλά πιστεύω ότι τα οφέλη είναι τόσο πολλά και προφανή που εκμηδενίζουν τον αντίλογο!΄Οπως και νάχει κακώς το συζητάμε αφού είναι κάτι που παραπέμπεται στις καλλένδες αφού η προτεινόμενη αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος καταψηφίστηκε από τη Βουλή και μάλιστα με συντριπτική πλειοψηφία.΄Οσον αφορά τα ιδιωτικά κολλέγια νομίζω ότι οι συνεργασίες τους με τριτοκλασάτα πανεπιστήμια του εξωτερικού (πιθανόν να υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις), δεν παρέχουν τα εχέγγυα για να τα επιλέξουν οι σωστά ενημερωμένοι υποψήφιοι σπουδαστές.΄Οσοι τα επιλέγουν ή πιστεύουν άκριτα αυτά που τους λένε ή τα χρημοποιούν ως έσχατη λύση μη έχοντας άλλες επιλογές μέχρι να δουν τι θα κάνουν. Οι απόφοιτοι όσων κολλεγίων έχουν αναγνωριστεί από το Υπουργείο Παιδείας (και όσων οι χορηγηθείσες άδειες λειτουργίας συνεχίσουν να ανανεώνονται), μπορούν να διεκδικήσουν την αναγνώριση της επαγγελματικής ισοδυναμίας του τίτλου τους όχι όμως και την ακαδημαϊκή ισοτιμία και αντιστοιχία αυτού. Για να δουμε πώς θα τα πάνε στον επαγγελματικό στίβο ανταγωνιζόμενοι τους υπόλοιπους αποφοίτους και πώς θα τους αντιμετωπίσει η εργοδοσία. Για τα "λατρεμένα" μας ελληνικά πανεπιστήμια τι να πω ... Αυτά έχουμε και με αυτά πορευόμαστε!΄Ολοι μας τα ξέρουμε από την καλή (επειδή υπάρχουν και καλά στοιχεία, μην τα ισοπεδώνουμε όλα) και από την ανάποδη και όλοι μας έχουμε εντοπίσει τι πρέπει να αλλάξει για να βελτιωθούν. Αφού τα ξέρουμε εμείς, είναι δυνατόν να μην τα ξέρουν οι αρμόδιοι που υποτίθεται ότι έχουν εντρυφήσει πάνω στο αντικείμενο αυτό; Ασφαλώς και τα ξέρουν! Το ερώτημα είναι αν θα βρεθεί ένας θαρραλέος να βάλει το μαχαίρι στο κόκκαλο και να κάνει τις τομές που απαιτούνται ώστε να αρχίσει σιγά-σιγά να βελτιώνεται η κατάσταση και αν ο επόμενος που θα πάρει τη θέση του θα είναι επίσης θαρραλέος ώστε να συνεχίσει την σωστή πορεία του προηγούμενου χωρίς να τα γκρεμίσει όλα και να ξεκινήσει πάλι από την αρχή σαν το πλεκτό της Πηνελόπης. Δύσκολο το βλέπω αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα στο θέμα της συζήτησης μας.

Μια προβληματίζεσαι λέγοντας ότι δεν χρειάζονται ελληνικά ιδιωτικά επειδή τα ξένα είναι καλύτερα.

Μια προβληματίζεσαι λέγοντας ότι δεν βγάζει νόημα να επενδύσει κανείς στην ιδιωτική εκπαίδευση της Ελλάδας.

Και ρωτάω εγώ τώρα, όλα τα παραπάνω πως ακριβώς συμβάλλουν στο να είναι αρνητικό το να υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα; Άσε τους φοιτητές να διαλέξουν αν θέλουν να πάνε στο δημόσιο, στο ΕΑΠ, σε ιδιωτικά ή στο εξωτερικό. Για αυτούς ανησυχείς; Ή μήπως ανησυχείς για τους επενδυτές μήπως δεν βγει καλή η επένδυση τους;

Πραγματικά, είτε φταίει που δεν παρακολουθώ την συζήτηση από την αρχή, είτε κάτι δεν λες ξεκάθαρα και πετάς μπιχτές για την κυβέρνηση κάθε τρεις και λίγο. Πες ξεκάθαρα τι είναι αυτό που στηρίζεις.

Έχε υπόψιν σου ότι σπουδάζω σε δημόσιο πανεπιστήμιο και με βολεύει η μη ισοτιμία των πτυχίων. Έχω να ανταγωνιστώ λιγότερους ;)

Η κύρια ένστασή μου είναι στο ότι αναφερόμαστε εσφαλμένα σε ιδιωτικά «πανεπιστήμια», ενώ, η πρόθεση, γεγονός που φαίνεται και από την επαγγελματική τους ισοδυναμία με τα υπάρχοντα δημόσια, είναι η δημιουργία «ινστιτούτων επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου 6». Δεν νομίζω να διαφωνούμε ότι ένα πανεπιστήμιο δεν βγάζει μόνο εργαζόμενους για την αγορά εργασίας, αλλά παράγει και γνώση.

Επίσης, για τρισ-χιλιοστή φορά, υπάρχει διαφορά μεταξύ ενός κερδοσκοπικού και ενός μη κερδοσκοπικού ιδιωτικού πανεπιστημίου. Το μη κερδοσκοπικό ιδιωτικό πανεπιστήμιο, όπως και στις ΗΠΑ, δεν φορολογείται, όπως και τα δημόσια πανεπιστήμια, άλλωστε, μιας και κύριος σκοπός του είναι η παροχή γνώσης. Επομένως, πάει περίπατο το παραμύθι με τα «φορολογικά έσοδα» που γράφτηκε παραπάνω, μιας και ένα κερδοσκοπικό ιδιωτικό πανεπιστήμιο είναι σχεδόν ανέφικτο να ιδρυθεί και να συντηρηθεί - εν γένει, αλλά και στο οικονομικό περιβάλλον της Ελλάδας.

Τέλος, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια να ανταγωνιστούν ποια; Τα δημόσια; Μα, το κύριο επιχείρημα που βλέπω είναι ότι «όποιος δεν περνάει με πανελλαδικές εκεί που θέλει, θα πηγαίνει σε ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο». Ε, και; Αυτούς τους «πελάτες», τους είχαν εξ ορισμού χάσει τα δημόσια πανεπιστήμια. Οπότε, τι αλλάζει; Θα ανταγωνιστούν τα δημόσια σε επίπεδο έρευνας και «θα τα κάνουν καλύτερα»; Θα βγάλουν αρτιότερα εκπαιδευμένους εργαζόμενους «απλά επειδή θα είναι ιδιωτικά»; Νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο να επενδύσουμε στη συστηματική εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση των δημόσιων πανεπιστημίων που ήδη έχουμε και στην ποιοτική αναβάθμισή τους και όχι σε φανφάρες.

Α, και να μην το ξεχάσω, η ίδια κυβέρνηση υποστηρίζει ταυτόχρονα την δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων - άρα και νέων τμημάτων σε διάφορες ειδικότητες - ενώ πασχίζει να κλείσει τμήματα σε διάφορες ειδικότητες ως περιττά. Ας αποφασίσουν αν χρειαζόμαστε περισσότερα ή λιγότερα «πανεπιστήμια».
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στο να είναι θετικό θα μού απαντήσει κανείς;

Το θέμα είναι Γιάννη μου οτι δε θα αποφασίσει ο φοιτητής αλλά η τσέπη του μπαμπά του, κάτι που θα υποτιμήσει ακόμα περισσότερα τα δημόσια πανεπιστήμια (αφού οι βουλευτές και όλοι οι πολιτικοί παράγοντες σε ιδιωτικό θα στέλνουν τα παιδιά τους οπότε για ποιο λόγο να προσπαθήσουν να φτιάξουν τα δημόσια; δες τί γίνεται με τα σχολεία) και θα ανοίξει το χάσμα μεταξύ φτωχών και πλουσίων, κάτι που θα μεγαλώσει την αναξιοκρατία στη χώρα μας επιπλέον. Το μόνο στο οποίο συμφωνώ είναι οτι θα προκύψουν θέσεις εργασίας. Το οτι "πάνε στο εξωτερικό οπότε γιατί να μη μείνουν Ελλάδα;" το θεωρώ χαζό αφού από όσο ξέρω ούτε του εξωτερικού είναι ισοδύναμα στη χώρα μας με τα δημόσια, ή μπορεί να κάνω και λάθος. Το θέμα μας είναι να είναι ισοδύναμα, ναι ή όχι.


Himela στο θέμα των πλουσίων, αυτό που λέω είναι οτι το χάσμα υπάρχει και συνεχίζει να υπάρχει. Ο πλούσιος είναι πλούσιος, είτε υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια στη χώρα, είτε όχι. Ακόμη και με τις πανελλήνιες, ο πλούσιος θα μπορέσει να έχει καλύτερη προετοιμασία για αυτές, αλλά ακόμα και να μην τα καταφέρει, μπορεί να πάει σε ξένα πανεπιστήμια χωρίς πρόβλημα και να επιστρέψει πίσω στη χώρα, εφόσον το επιθυμεί, με ισοδύναμο πτυχίο. Άρα δεν τίθεται ζήτημα "ψαλίδας" μεταξύ πλουσίων και φτωχών. Αυτή υπάρχει ήδη και θα συνεχίσει να υπάρχει.

Οι πολιτικοί ακόμα και τώρα στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά. Φυσικά όταν το κάνει ο Μητσοτάκης μιλάμε για πλούσιους, όταν ο κάνει η Κανέλη ή ο Τσίπρας λέμε "λεφτά έχουν ας κάνουν ότι θέλουν".

Η αλήθεια είναι ότι θεωρώ τα δημόσια πανεπιστήμια ως κάτι πολύ σημαντικό. Και εγώ σε δημόσιο πήγα, και έχω δει τα θετικά και τα αρνητικά του. Ωστόσο πιστεύω σαν πολίτης ότι πολλά πράγματα που κάνουμε στην Ελλάδα είναι αναχρονιστικά και αργούμε να συμβαδίσουμε με τα Ευρωπαικά πρότυπα. Για παράδειγμα: έχουμε ακόμα αναντιστοιχίες μεταξύ τμημάτων ΤΕΙ και ΑΕΙ, εχουμε ακομα 5ετη προγραμμα σπουδων στα πολυτεχνεια, έχουμε ακόμα φοιτητικές παρατάξεις, οι καθηγητές είναι μόνιμοι, η διοίκηση των πανεπιστημίων αποτελείται από τους καθηγητές, δεν υπάρχει αξιολόγηση, δεν υπάρχει εξωστρεφές άνοιγμα προς ιδιωτική χρηματοδότηση, πολλοι φοιτητες (αιώνιοι) αργουν να τελειωσουν και πρέπει να δουμε γιατί συμβαινει αυτό και πολλά άλλα. Όχι απλά όλα αυτά θα έπρεπε να είχαν αλλάξει στα δημόσια πανεπιστήμια μας, αλλά αυτή τη στιγμή μειψοηφίες φοιτητών κάνουν καταλήψεις για να μην αλλάξουν έστω κάποια από αυτά.

Όλα αυτά οδηγούν σε προβληματικά δημόσια πανεπιστήμια και δυστυχώς αν συνεχίσουμε να μην μπορούμε να τα εκσυγχρονίσουμε, το μέλλον των δημοσίων πανεπιστημίων προβλέπεται δυσοίωνο. Η δική μου πρόβλεψη είναι ότι χωρίς εξωτερική χρηματοδότηση, σε μερικά χρόνια θα μπουν δίδακτρα στα δημόσια πανεπιστήμια μας. Δεν μπορεί να υπάρξει εξωτερική χρηματοδότηση όσο δεν την αφήνουν οι παρατάξεις για τους δικούς τους φαντασιόπληκτους λόγους. Επίσης δεν θα υπάρξει εξωτερική χρηματοδότηση αν δεν υπάρξει ουσιαστική αξιολόγηση στα πανεπιστήμια.

Πέρα από τα παραπάνω λοιπόν, βλέπεις ότι το να συζητάμε εκτενώς για το αν υπάρχει ισοδυναμία κολεγίων και ΑΕΙ είναι irrelevant. Ως μελλοντικός εργαζόμενος, με βολεύει να πω ότι και τα ΤΕΙ θέλω να είναι κατώτερα, και τα ΙΕΚ και τα κολλέγια να μην έχουν τα ίδια δικαιώματα με εμένα. Όπως κάνουν άλλωστε πολλοί συμφοιτητές μου. Αλλά αν νομίζουν ότι έτσι θα βρουν δουλειά πιο εύκολα απλά κοροιδεύουν τον εαυτό τους. Αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή είναι ότι πολλοί σπουδάζουν και νομίζουν ότι θα βρουν δουλειά απλά και μόνο επειδή σπούδασαν σε πολυτεχνείο. Κάτι που ίσχυε πριν την κρίση αλλά όχι πλέον.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ολοι μας τα ξέρουμε από την καλή (επειδή υπάρχουν και καλά στοιχεία, μην τα ισοπεδώνουμε όλα) και από την ανάποδη και όλοι μας έχουμε εντοπίσει τι πρέπει να αλλάξει για να βελτιωθούν. Αφού τα ξέρουμε εμείς, είναι δυνατόν να μην τα ξέρουν οι αρμόδιοι που υποτίθεται ότι έχουν εντρυφήσει πάνω στο αντικείμενο αυτό; Ασφαλώς και τα ξέρουν! Το ερώτημα είναι αν θα βρεθεί ένας θαρραλέος να βάλει το μαχαίρι στο κόκκαλο και να κάνει τις τομές που απαιτούνται ώστε να αρχίσει σιγά-σιγά να βελτιώνεται η κατάσταση και αν ο επόμενος που θα πάρει τη θέση του θα είναι επίσης θαρραλέος ώστε να συνεχίσει την σωστή πορεία του προηγούμενου χωρίς να τα γκρεμίσει όλα και να ξεκινήσει πάλι από την αρχή σαν το πλεκτό της Πηνελόπης. Δύσκολο το βλέπω αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

Δύσκολο το βλέπω και εγώ. Η χώρα έχει διανύσει κάπου 200 χρόνια απελευθέρωσης αλλά οι πολίτες συμπεριφέρονται με αίσθημα κατοχής μεταθέτοντας τα πάντα για το μέλλον!

Οι αρμόδιοι δυστυχώς έχουν μειωμένη αντίληψη για πολλούς λόγους! Είναι άνθρωποι που φοβούνται το ρίσκο, την πρωτοβουλία καθώς δεν την έχουν μάθει στη ζωή τους. Επίσης αυτοί που τους ενθρονίζουν ως "αρμόδιους" εκτελούν-υλοποιούν συμφέροντα μαζί με τα συντεχνιακά συμφέροντα, βλ. ΟΛΜΕ, ΟΙΕΛΕ, ... δηλαδή, το πιστεύω ότι οι άνθρωποι στο τέλος πρέπει να απελπίζονται αφού βλέπουν ότι ως υπουργοί ή αρμόδιοι γραμματείς έχουν δεμένα χέρια για να προβούν σε λύσεις. Προεκλογικά όλοι πιστεύουν σε βαθιές τομές και χαράδρες μέχρι το κόκκαλο αλλά στην πράξη, καταλήγουν σε απλές διαπιστώσεις τι θα έπρεπε να γίνει από κάποιον άλλο χαρισματικό αρμόδιο.
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Στη φωτογραφία που επισυνάπτω φαίνεται η διεθνής κατάταξη ελληνικών δημόσιων ΑΕΙ και ιδιωτικών κολεγίων σύμφωνα με τις διεθνείς αξιολογήσεις το 2018. Παρατηρήστε πόσο χαμηλότερα βρίσκονται στην πλειοψηφία τους τα κολέγια αυτά σε σχέση με τα δημόσια Πανεπιστήμια και μην ξεχάσετε να δώσετε τα εύσημα στην καλή μας την κυβέρνηση και την κ. Κεραμέως για την αναγνώριση των κολεγίων αυτών ως ισότιμα με αυτά..


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Στη φωτογραφία που επισυνάπτω φαίνεται η διεθνής κατάταξη ελληνικών δημόσιων ΑΕΙ και ιδιωτικών κολεγίων σύμφωνα με τις διεθνείς αξιολογήσεις το 2018. Παρατηρήστε πόσο χαμηλότερα βρίσκονται στην πλειοψηφία τους τα κολέγια αυτά σε σχέση με τα δημόσια Πανεπιστήμια και μην ξεχάσετε να δώσετε τα εύσημα στην καλή μας την κυβέρνηση και την κ. Κεραμέως για την αναγνώριση των κολεγίων αυτών ως ισότιμα με αυτά..



Κρίσιμο ερώτημα.Εκανε ο ΣΥΡΙΖΑ έστω και ένα πράγμα για την βελτίωση των είδη υπαρχόντων πανεπιστημίων.Γιατι να κράζεις μια κυβέρνηση σημαίνει ότι το κόμμα σου βελτίωσε την κατάσταση πράγμα που δεν έγινε .
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας δηλαδή που βρίσκεται περίπου 3500 θέσεις χαμηλότερα από ένα κολλέγιο θεωρείς ότι πρέπει να προσφέρει λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από το κολλέγιο αυτό;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας δηλαδή που βρίσκεται περίπου 3500 θέσεις χαμηλότερα από ένα κολλέγιο θεωρείς ότι πρέπει να προσφέρει λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από το κολλέγιο αυτό;


Εντωμεταξύ το American school βρίσκεται πολύ πιο πάνω από αλλά ΤΕΙ (που τώρα έγιναν ΑΕΙ) άρα ούτε αυτά έπρεπε να δίνουν ισάξια πτυχία.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αφου ειναι τοσο χαμηλοτερα στη λιστα, τι σε νοιαζει που γινεται εξισωση ιδιωτικων-κρατικων? Θα ειναι ονομαστικη εξισωση και η διαφορα θα φανει μετεπειτα στις προσληψεις.
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Κρίσιμο ερώτημα.Εκανε ο ΣΥΡΙΖΑ έστω και ένα πράγμα για την βελτίωση των είδη υπαρχόντων πανεπιστημίων.Γιατι να κράζεις μια κυβέρνηση σημαίνει ότι το κόμμα σου βελτίωσε την κατάσταση πράγμα που δεν έγινε .

Πού κολλάει ο Σύριζα με αυτό; Είπαμε κυβέρνηση είναι η Νδ τώρα και αυτήν κρίνω και κατευθείαν πετάγεσαι να μου την πεις. Το τι έκανε και τι όχι ο Σύριζα είναι πολύ μεγάλη συζήτηση, αν υποθέσουμε όμως ότι ο Σύριζα δε βελτίωσε καθόλου την κατάσταση, τώρα πώς ακριβώς βελτιώνεται μπορώ να μάθω; Με το να καταργείς πριν ακόμη λειτουργήσουν 37 πανεπιστημικά τμήματα, με το να μειώνεις κατά χιλιάδες τις θέσεις των εισακτέων για το α.ε. 2020-21, στρέφοντας αυτούς τους χιλιάδες που δε θα περάσουν στα ιδιωτικά κολέγια(όσοι έχουν τα χρήματα),αφού πρώτα έχεις φροντίσει να τα αναβαθμίσεις σε ισότιμα με τα ελληνικά ΑΕΙ; Οι διεθνείς κατατάξεις(που δεν είναι του Σύριζα)μιλούν από μόνες τους..

Αφου ειναι τοσο χαμηλοτερα στη λιστα, τι σε νοιαζει που γινεται εξισωση ιδιωτικων-κρατικων? Θα ειναι ονομαστικη εξισωση και η διαφορα θα φανει μετεπειτα στις προσληψεις.


Φαντάζομαι θα αστειεύσαι, από τη στιγμή που θα γίνουν ισότιμα και με το νόμο θα μετράνε κανονικά(δεν ξέρω από πότε)και στις προκηρύξεις του δημοσίου. Δεν το θεωρώ και πολύ δίκαιο.. Εσύ σε ποιες προσλήψεις αναφέρεσαι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Πού κολλάει ο Σύριζα με αυτό; Είπαμε κυβέρνηση είναι η Νδ τώρα και αυτήν κρίνω και κατευθείαν πετάγεσαι να μου την πεις. Το τι έκανε και τι όχι ο Σύριζα είναι πολύ μεγάλη συζήτηση, αν υποθέσουμε όμως ότι ο Σύριζα δε βελτίωσε καθόλου την κατάσταση, τώρα πώς ακριβώς βελτιώνεται μπορώ να μάθω; Με το να καταργείς πριν ακόμη λειτουργήσουν 37 πανεπιστημικά τμήματα, με το να μειώνεις κατά χιλιάδες τις θέσεις των εισακτέων για το α.ε. 2020-21, στρέφοντας αυτούς τους χιλιάδες που δε θα περάσουν στα ιδιωτικά κολέγια(όσοι έχουν τα χρήματα),αφού πρώτα έχεις φροντίσει να τα αναβαθμίσεις σε ισότιμα με τα ελληνικά ΑΕΙ; Οι διεθνείς κατατάξεις(που δεν είναι του Σύριζα)μιλούν από μόνες τους..


Ενώ εσυ δεν άνοιξες το θέμα καθαρά κομματικά.Αν άνοιγες το θέμα και έγραφες αντικειμενικά θα έβαζες την λίστα και θα έλεγες την άποψη σου.Εσυ έβαλες την λίστα η οποία σε καίει γιατί το American school είναι πολύ ψηλότερα από αλλά ΤΕΙ που τώρα είναι ΑΕΙ και έπραξες την κυβέρνηση.Αρα να φανταστώ ότι σύμφωνα με την λογική σου ούτε τα ΑΕΙ (πρωιν ΤΕΙ) που είναι χαμηλά στην λίστα πρέπει να δίνουν ισάξιο πτυχίο με το ΕΚΠΑ,ΟΠΑ,Παπει,Απθ,παντειο,Πά.μακ.σωστα ε?
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Φαντάζομαι θα αστειεύσαι, από τη στιγμή που θα γίνουν ισότιμα και με το νόμο θα μετράνε κανονικά(δεν ξέρω από πότε)και στις προκηρύξεις του δημοσίου. Δεν το θεωρώ και πολύ δίκαιο.. Εσύ σε ποιες προσλήψεις αναφέρεσαι;
Δεν το θεωρεις δικαιο γιατι? Και γιατι να ορισεις στον αλλον αν μποριει να ειναι σε μια προκυρηξη ή οχι επειδη τελειωσε καποιο πανεπιστημιο που δεν σου αρεσει?
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ενώ εσυ δεν άνοιξες το θέμα καθαρά κομματικά.Αν άνοιγες το θέμα και έγραφες αντικειμενικά θα έβαζες την λίστα και θα έλεγες την άποψη σου.Εσυ έβαλες την λίστα η οποία σε καίει γιατί το American school είναι πολύ ψηλότερα από αλλά ΤΕΙ που τώρα είναι ΑΕΙ και έπραξες την κυβέρνηση.Αρα να φανταστώ ότι σύμφωνα με την λογική σου ούτε τα ΑΕΙ (πρωιν ΤΕΙ) που είναι χαμηλά στην λίστα πρέπει να δίνουν ισάξιο πτυχίο με το ΕΚΠΑ,ΟΠΑ,Παπει,Απθ,παντειο,Πά.μακ.σωστα ε?


Ναι μόνο που στα ΤΕΙ αυτά οι φοιτητές μπήκαν αξιοκρατικά με πανελλήνιες κι όχι με το πορτοφόλι του μπαμπά τους, οπότε, ναι έχει μια διαφορά. Και επιπλέον βρες μου ένα τμήμα του ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας που έχει αντίστοιχη σχολή στο ΕΚΠΑ. Δεν υπάρχει τέτοιο τμήμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ναι μόνο που στα ΤΕΙ αυτά οι φοιτητές μπήκαν αξιοκρατικά με πανελλήνιες κι όχι με το πορτοφόλι του μπαμπά τους, οπότε, ναι έχει μια διαφορά. Και επιπλέον βρες μου ένα τμήμα του ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας που έχει αντίστοιχη σχολή στο ΕΚΠΑ. Δεν υπάρχει τέτοιο τμήμα.


Ξέρεις ότι τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο είναι ιδιωτικά?Αρα το ΕΚΠΑ είναι καλύτερο από το Cambridge επειδή οι φοιτητές μπήκαν αξιοκρατικά?
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δεν το θεωρεις δικαιο γιατι? Και γιατι να ορισεις στον αλλον αν μποριει να ειναι σε μια προκυρηξη ή οχι επειδη τελειωσε καποιο πανεπιστημιο που δεν σου αρεσει?


Αυτό κατάλαβες εσύ, επειδή δε μου αρέσει εμένα ή επειδή η ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών του είναι πολύ χαμηλότερη, πράγμα που απεικονίζεται και στη διεθνή κατάταξη. Η κατάταξη γίνεται με συγκεκριμένα standards κι όχι πχ γιατί δεν τους άρεσε το όνομα.

Ξέρεις ότι τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο είναι ιδιωτικά?Αρα το ΕΚΠΑ είναι καλύτερο από το Cambridge επειδή οι φοιτητές μπήκαν αξιοκρατικά?


Εγώ φταίω που δεν καταλαβαίνεις ούτε τι γράφω ούτε εσύ ο ίδιος τι γράφεις; Δε συνέκρινα το ΕΚΠΑ με το Cambridge ούτε με της Οξφόρδης..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες εσύ, επειδή δε μου αρέσει εμένα ή επειδή η ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών του είναι πολύ χαμηλότερη, πράγμα που απεικονίζεται και στη διεθνή κατάταξη. Η κατάταξη γίνεται με συγκεκριμένα standards κι όχι πχ γιατί δεν τους άρεσε το όνομα.




Εγώ φταίω που δεν καταλαβαίνεις ούτε τι γράφω ούτε εσύ ο ίδιος τι γράφεις; Δε συνέκρινα το ΕΚΠΑ με το Cambridge ούτε με της Οξφόρδης..


Μα γιατί δεν είναι το ίδιο?Και στα 2 με τα λεφτά του μπαμπά μπήκαν.Και γενικά που το πρόβλημα σου αν ο άλλος έχει χρήματα και θέλει να πάει σε κολλέγιο?


Είμαι σίγουρος ότι αν το μέτρο αυτό το έφερνε ο ΣΥΡΙΖΑ θα το υποστήριζες.
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Μα γιατί δεν είναι το ίδιο?Και στα 2 με τα λεφτά του μπαμπά μπήκαν.Και γενικά που το πρόβλημα σου αν ο άλλος έχει χρήματα και θέλει να πάει σε κολλέγιο?


Είμαι σίγουρος ότι αν το μέτρο αυτό το έφερνε ο ΣΥΡΙΖΑ θα το υποστήριζες.


Σοβαρά μιλάς, εσύ δηλαδή που πήγαινες φροντιστήριο πέρναγες όπου ήθελες; Δεν είναι πάω φροντιστήριο/κάνω ιδιαίτερα και σίγουρα περνάω κι εκεί που θέλω και το ξέρεις πολύ καλά. Το πρόβλημά μου είναι ότι τα κολέγια αυτό είναι αμφιβόλου ποιότητας, τους κάνουν όλους δεκτούς από τη στιγμή που πληρώνουν και τους δίνουν πτυχία, χωρίς να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις. Εδώ ένας γνωστός μου που δεν ξέρει καθόλου αγγλικά γράφτηκε στο Μητροπολιτικό που υποτίθεται τα μαθήματα είναι στα αγγλικά. Και μετά ρωτάς που είναι το πρόβλημά μου;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top