Γυμνάσιο: Ποια τάξη σάς άρεσε περισσότερο; Τι πρέπει να προσέχει ένας μαθητής Γυμνασίου;

Γυμνάσιο... Ποια τάξη σας αρέσει ή σας άρεσε περισσότερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Α' Γυμνασίου

    Ψήφοι: 11 20.4%
  • Β' Γυμνασίου

    Ψήφοι: 10 18.5%
  • Γ' Γυμνασίου

    Ψήφοι: 32 59.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 1.9%

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Όχι, αφού λέγοντας: "Και οπως καταλαβατε θα παω Α' Γυμνασιου" εννοεί πως θα αρχίσει το γυμνάσιο και ως γνωστόν:

Στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ανήκουν οι σπουδές σε Νηπιαγωγείο και Δημοτικό
Στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση ανήκουν οι σπουδές στο Γυμνάσιο και το Γενικό ή Επαγγελματικό Λύκειο
Στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση ανήκουν οι σπουδές σε Πανεπιστήμια και Πολυτεχνία (ΑΕΙ), σε Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ), σε Ακαδημίες και στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ).
Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση επίσης ανήκουν και οι μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.

Άρα εγώ ήμουν εξαρχής σωστός και εσύ με διόρθωσες λανθσμένα.
Σε παρακαλώ όταν δεν γνωρίζεις κάτι μην μιλάς γιατί φαίνεσαι ξερόλας και ισχυρογνώμων.

Το παιδί έγραψε το μήνυμα πριν 6 χρόνια so guess what.
 

Νικόλας Ραπ.

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας Ραπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Με μπέρδεψες
Κάνε το λίγο πιο λιανά
Άλλωστε εγώ απάντησα σε ένα άλλο μήνυμα και όχι στο αρχικό αυτού που δημιούργησε το θέμα.

Ναι και ήταν μύνημα του 13 άρα πριν από 6 χρόνια άρα τώρα μετά από 6 χρόνια θα εισαχθεί στην τριτοβάθμια
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Για να σου πω και την αλήθεια, εμένα δεν μου αρέσε καθόλου το γυμνάσιο, χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, ίσως επειδή ειμασταν από τα αυστηρότερα γυμνάσια της περιοχής μου, ωστόσο το λύκειο παραμένει μια καλή και γλυκιά ανάμνηση!
 

Νικόλας Ραπ.

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας Ραπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι και ήταν μύνημα του 13 άρα πριν από 6 χρόνια άρα τώρα μετά από 6 χρόνια θα εισαχθεί στην τριτοβάθμια

Εξ αρχής γνώριζα ότι το μήνυμα αυτό δεν θα της χρειαστεί αλλά υπάρχουν πολλά παιδιά που πάνε φέτος πρώτη γυμνασίου οπότε εγώ της έδωσα μια ολοκληρωμένη απάντηση που όμως απευθύνεται σε όλα τα πρωτάκια που μπαίνουν να κοιτάξουν για το τι να περιμένουν.
 

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Λοιπον, σε λιγες (παααραα πολυ λιγες) μερες αρχιζει το σχολειο! Και οπως καταλαβατε θα παω Α' Γυμνασιου :) Θελω να μου πειτε ποια ταξη σας αρεσε περισσοτερο, τι θα επρεπε να προσεξω και γενικα τη γνωμη σας :smartass:
Φίλε/οι μου. Εγώ είμαι παιδί του 2007. Όπως ξέρετε, πριν δύο χρόνια ξέσπασε η νόσος COVID, με αποτέλεσμα να μην δώσουμε τις δύο προηγούμενες χρονιές. Φέτος, πήγα μια χρονιά ολόκληρη στο γυμνάσιο. Το χάρηκα όσο τίποτε άλλο, διασκέδασα, καλλιέργησα τον εαυτό μου, έμαθα να υποστηρίζω τις απόψεις μου, αλλά αύξησα πολύ την αίσθηση του άγχους. Αγχωνόμουν κάθε μέρα για κάθε άσχετο λόγο. Στην τάξη να φανταστείτε, είχαν καταλάβει όλοι τι εστί Αλεξάνδρα. Οι καθηγητές μου μού έλεγαν να ηρεμήσω, γιατί θα πάθω τίποτε άσχημο στο τέλος, οι γονείς μου να προσπαθούν να με κάνουν να συνέλθω, ώσπου κατέληξα στη ψυχολόγο του σχολείου. Με βοήθησε, πραγματικά, πολύ στο να ελέγξω το άγχος και γενικότερα δικές μου ανασφάλειες. Όλα αυτά τα λέω για τα παιδιά που ήδη πηγαίνουν στο Γυμνάσιο ή θα πάνε. Άρα, διεξάγεται το συμπέρασμα να μην πανικοβάλλεστε. Δεν έγινε και κάτι στην τελική άμα δεν γράψετε καλά σε ένα διαγώνισμα ή τεστ. Δεν εξαρτάται η ζωή σας απ’ αυτό ούτε σας αποδεικνύει τι είστε. Ζήστε τις ζωές σας, τώρα που έχετε την ευκαιρία, κι απολαύστε όλες σας τις στιγμές. Το γυμνάσιο είναι αξέχαστη και μοναδική εμπειρία, κάτω υπό φυσιολογικές συνθήκες. Εκτός, όμως του άγχους, πρέπει να διαβάζετε και να δώσετε βαρύτητα στα αρχαία/μαθηματικά/φυσικη/ βιολογία. Είναι αρκετά δύσκολα μαθήματα -εγώ πάω φροντιστήριο για κάποια μαθήματα, αλλά ειδικά στην 1η γυμνασίου θα τα βρείτε μπαστούνια- κι ειδικά τα μαθηματικά. Δώστε προτεραιότητα σε αυτά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να βγαίνετε έξω και να διασκεδάζετε. Ακριβώς το αντίθετο σας συμβουλεύω, αλλά πρέπει να αφιερώνετε χρόνο και να τον διαχειρίζεστε, βάσει του προγράμματός σας!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπον, σε λιγες (παααραα πολυ λιγες) μερες αρχιζει το σχολειο! Και οπως καταλαβατε θα παω Α' Γυμνασιου :) Θελω να μου πειτε ποια ταξη σας αρεσε περισσοτερο, τι θα επρεπε να προσεξω και γενικα τη γνωμη σας :smartass:
Φίλε/οι μου. Εγώ είμαι παιδί του 2007. Όπως ξέρετε, πριν δύο χρόνια ξέσπασε η νόσος COVID, με αποτέλεσμα να μην δώσουμε τις δύο προηγούμενες χρονιές. Φέτος, πήγα μια χρονιά ολόκληρη στο γυμνάσιο. Το χάρηκα όσο τίποτε άλλο, διασκέδασα, καλλιέργησα τον εαυτό μου, έμαθα να υποστηρίζω τις απόψεις μου, αλλά αύξησα πολύ την αίσθηση του άγχους. Αγχωνόμουν κάθε μέρα για κάθε άσχετο λόγο. Στην τάξη να φανταστείτε, είχαν καταλάβει όλοι τι εστί Αλεξάνδρα. Οι καθηγητές μου μού έλεγαν να ηρεμήσω, γιατί θα πάθω τίποτε άσχημο στο τέλος, οι γονείς μου να προσπαθούν να με κάνουν να συνέλθω, ώσπου κατέληξα στη ψυχολόγο του σχολείου. Με βοήθησε, πραγματικά, πολύ στο να ελέγξω το άγχος και γενικότερα δικές μου ανασφάλειες. Όλα αυτά τα λέω για τα παιδιά που ήδη πηγαίνουν στο Γυμνάσιο ή θα πάνε. Άρα, διεξάγεται το συμπέρασμα να μην πανικοβάλλεστε. Δεν έγινε και κάτι στην τελική άμα δεν γράψετε καλά σε ένα διαγώνισμα ή τεστ. Δεν εξαρτάται η ζωή σας απ’ αυτό ούτε σας αποδεικνύει τι είστε. Ζήστε τις ζωές σας, τώρα που έχετε την ευκαιρία, κι απολαύστε όλες σας τις στιγμές. Το γυμνάσιο είναι αξέχαστη και μοναδική εμπειρία, κάτω υπό φυσιολογικές συνθήκες. Εκτός, όμως του άγχους, πρέπει να διαβάζετε και να δώσετε βαρύτητα στα αρχαία/μαθηματικά/φυσικη/ βιολογία. Είναι αρκετά δύσκολα μαθήματα -εγώ πάω φροντιστήριο για κάποια μαθήματα, αλλά ειδικά στην 1η γυμνασίου θα τα βρείτε μπαστούνια- κι ειδικά τα μαθηματικά. Δώστε προτεραιότητα σε αυτά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να βγαίνετε έξω και να διασκεδάζετε. Ακριβώς το αντίθετο σας συμβουλεύω, αλλά πρέπει να αφιερώνετε χρόνο και να τον διαχειρίζεστε, βάσει του προγράμματός σας!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
φοβερο παντως αν σκεφτεις ενας απο το δημοτικο εδωσε εξετασεις γ γυμνασιου και ενας απο το γυμνασιο κατευθειαν πανελλαδικες.τωρα με ποια λογικη γτ τα 2 προηγουμενα χρονια δε δοθηκαν μονο το μυαλο της κεραμεως ξερει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top