Ενδυμασία στις σχολικές εκδρομές!

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΔΙΑΣ Γεμιστά

.
.
.

Μια που εξαντλήσαμε το θέμα της ενδυμασίας στις νυκτερινές εξόδους των εκδρομών, (για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα), ας συζητήσουμε και για ένα άλλο ενδυματολογικό θέμα των εκδρομών:
τις μπλούζες των εκδρομών.
Η γνώμη μου είναι ότι το να φτιάχνουμε και να φοράμε αυτές τις μπλούζες είναι ανόητο. Καθόμαστε και διαλέγουμε την πιο εντυπωσιακή (υποτίθεται) στάμπα, χρώμα (99% μαύρο) και πληρώνουμε όχι λίγα. Και στην εκδρομή περπατάμε όλοι μαζί κοπάδι ντυμένοι ίδια σαν κατάδικοι με το όνομα που θα θέλαμε. Και μετά η μπλούζα θα χωθεί στα κατάβαθα της ντουλάπας. Για αναμνηστικό υπάρχουν άλλες λύσεις. Κάτι που συζητάμε είναι να τυπώσουμε κούπες που στη μια μεριά θα έχουν τα στοιχεία της εκδρομής (λύκειο, ημερομηνία, τόπος) και στην άλλη την ομαδική φωτογραφία που θα βγάλουμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συμφωνώ.
Ακόμα ο καθένας κάνει άλλη στάμπα. Αν θες να κάνεις κάτι αναμνηστικό ας είναι ίδιο για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Καλησπερα...
Εχω ενα θεματακι με το τι θα συναντησω στις εξωδους της 3ημερης...το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι πολυ του εξω και φυσικα του αναλογου ντισιματος...ολα τα κοριτσια παντα πριν τις 3ημερες τρεχουν και δεν φτανουν για να βρουν τα μινι φορεματα και τα αναλογα 12ποντα που θα βαλουν κατι που εγω δεν κανω ουτε τρελενομαι στην ιδεα γιατι δεν εχω βαλει ποτε τιποτα απο τα δυο και ουτε θελω
αφου δεν με αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ!!!Οταν λοιπον θα βγουμε ειμαι σιγουρη οτι θα νιωσω εξω απο τα νερα μου γιατι ουτε υπαρχει περιπτωση να χορεψω εκει(ετσι και αλλιως χορευω αθλια και με το χορο δεν τα παω τοσο καλα..)δεν ξερω τι θα κανω με ολα αυτα σκευτικα καποια στιγμη να μην παω αλλα δεν μπορεσα γιατι αυτα δεν χανονται...ετσι αποφασισα μαλον να παω και να βαλω τζιν και ετσι και θα δω πως θα περα...
Εσεις τι λετε??????????

Gate4,ντυσου οπως γουσταρεις!βαλε αυτο που θα σε κανει να νιωσεις ομορφη και μην κοιτας τισ γνωμες των υπολοιπων!και αμα σου πουν τιποτα για το ντυσιμο σου,γραφτες/γραφτους στα παλαιοτερα των υποδηματων σου και κοιτα να περασεις καλα!λες και οι αλλοι ειναι τελειοι/τελειες!οι περισσοτερες θα ειναι ντυμενες συμφωνα με τη φωτογραφια που εβαλε ο Διας,αλλωστε...Λοιπον,κοιτα να εισαι ο εαυτος σου!οπως λεει και το τραγουδι
"σ'οποιους αρεσεις,για τους αλλους δεν θα μπορεσεις(καλα το παω το τραγουδι?:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εμένα είτε με δεις πρωί , είτε βράδυ, με τα ίδια ρούχα θα είμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ρε παιδια..τεσπα 3ημερη πηγα και κλασικα εβαλα μαυρο τζιν,μαυρη μπλουζα και μαυρες μποτες(χωρις τακουνι:P)μιαααα χαρααα περασα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ενοηται αυτο..ολες οι υπολοιπες φορουσαν μαρο μινι φορεμα και μαρες γοβες..εγω ξαχωριζα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας , είμαι 15 ετών και αυτές της μέρες θα βρίσκομαι στην Αθήνα για την 4ημερη σχολική εκδρομή , το θέμα μου είναι τι να βάλω από την ώρα που θα βρίσκομαι σε επισκέψεις σε μουσεία , και το βράδυ που θα βγούμε σε κάποιο θέατρο και της επόμενες μέρες στα μπουζούκια και σε ταβέρνα!
Θέλω να έχω ένα ενδιαφέρον στιλ στο θέατρο , στην ταβέρνα και στα μπουζούκια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Καταρχήν μην ξεγελιέσαι από τον καιρό! Ναι, είναι μάρτης αλλά ο καιρός δεν είναι ανοιξιάτικος. Να πάρεις μαζί σου βολικά ρούχα καθώς θα χρειαστεί να μείνεις με αυτά αρκετές ώρες ή/και να περπατήσεις. Τζιν, φόρμα, κολάν ότι σε βολεύει καλύτερα. Επίσης αυτό που με βολεύει πάντα στις εκδρομές είναι τα φούτερ. Βάζεις ένα αμάνικο μπλουζάκι από μέσα και από πάνω το φούτερ και είσαι κομπλέ. Διαφορετικά μπορείς να συνδυάσεις ζακέτα με μπλουζάκι. Γενικά πάντως είμαι της άποψης να ταιριάζω τα ρούχα μου με τέτοιο τρόπο που να έχω επιλογές. Δηλαδή, αν ξαφνικά ζεστάνει ο καιρός να μπορώ να βγάλω την ζακέτα/φούτερ και αντίστροφα αν έχει ψύχος να μπορώ να ρίξω κάτι πάνω μου.

Μπουφάν οπωσδήποτε. Κατά προτίμηση με κουκούλα για να μην γίνεις λούτσα σε περίπτωση ξαφνικής βροχής. Ειδικά τα πρωινά θυμάμαι που μας πηγαίναν στον βράχο της ακρόπολης έκανε ψοφόκρυο. Εξάλλου νομίζω πως μπορείς να αφήσεις ύστερα το μπουφάν στο λεωφορείο αν σας αφήσουν για βόλτα το μεσημέρι.

Όσον αφορά το θέατρο, επειδή φαντάζομαι πως λογικά θα σας αφήσουν χρόνο στο ξενοδοχείο για να ετοιμαστείτε μπορείς να βάλεις κάτι πιο καλό. 'Ενα μαύρο παντελόνι ας πούμε με ένα όμορφο πουλόβερ από πάνω ή μια ωραία μπλούζα και από κάτω μποτάκια ή κάτι τέτοιο. Για ταβέρνα/μπουζούκια μπορείς να βάλεις μια δαντελωτή μπλούζα ας πούμε, κανα παπούτσι με λίγο τακούνι ή μποτάκι, να αλλάξεις σκουλαρίκια. Να φτιάξεις λίγο τα μαλλιά σου, αν θες να βάλεις και λίγο μέικ απ. Απλά πράγματα, δεν χρειάζονται υπερβολές. Και φυσικά μπουφάν! Τα βράδια στην Αθήνα κάνει ψόφο.

Μια γενική συμβουλή τώρα. Να κρατάς πάντα το δικό σου τσαντάκι/σακίδιο όταν βγαίνετε έξω. Μην εξαρτάσαι από τους άλλους π.χ βάλε το πορτοφόλι μου στην τσάντα σου και μου το δίνεις μετά. Γιατί πρώτον, αν σκορπιστείτε στην Αθήνα για βόλτα και χάσεις την άλλη που κουβαλάει το πορτοφόλι σου, άντε γειά. Και δεύτερον, να έχεις η ίδια την ευθύνη και διαχείριση των προσωπικών σου αντικειμένων. Πάντα χαρτομάντηλα μαζί σου, νερό, σερβιέτα (γιατί ποτέ δεν ξέρεις), φορτισμένο κινητό, υγρά μαντηλάκια και αν θες και αποσμητικό. Επίσης να έχεις πάντα μαζί σου κάποιο χρηματικό ποσό. Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να κουβαλάς συνέχεια μαζί σου όλα σου τα λεφτά (εκτός κι αν θες να πας για ψώνια). Πάντα να έχεις σε μια τσέπη στο μπουφάν σου ή στην τσάντα σου ξεχωριστά ένα 5ευρο για ώρα ανάγκης. Και είναι πολύυυ σημαντικό να έχεις ΨΙΛΑ. trust me. Πήγα φέτος Αθήνα και όλα μου τα λεφτά ήταν 50ευρα. Αγανάκτησα. Μόνο αυτό σου λέω.


Αυτά λοιπόν!Ελπίζω να μην σε κούρασα, αλλά γενικά εγώ με τις εκδρομές έχω ένα θέμα και θέλω να οργανώνομαι πολύ καλά. Καλά να περάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πωπω εγω θυμαμαι στην 5ημερη ειχα παρει μια βαλιτσαρα μαζι μου....
Μεχρι που φτασα Λυκειο και καθε μου ταξιδι ηταν ενα κανονικοτατο backpacking. Εξακολουθω να παιρνω λιγα και καλα μαζι μου.
Στο θεμα μας- παρε αυτα που θα φορεσεις σιγουρα καταρχας.
Μπουφαν σιγουρα οπως ειπε η aye.
Τα βραδια προτιμησε φορεματακια και την ημερα πιο καζουαλ, τζιν ας πουμε. Ενα καλο ζευγαρι παπουτσια θα τα παρεις. Τα καθημερινα σου φλατ επισης.
Τωρα απο κει κ περα δεν ξερω την ντουλαπα σου....
Καλα να περασετε!!!! Τυχερουλικα!!!

Αυτά λοιπόν!Ελπίζω να μην σε κούρασα, αλλά γενικά εγώ με τις εκδρομές έχω ένα θέμα και θέλω να οργανώνομαι πολύ καλά. Καλά να περάσεις :)[

Το αντιθετο με εμενα εισαι εσυ. Εγω αν κατι ξεχασω λεω' ε δε πειραζει, θα το παρω απο κει αμα πραγματικα μου λειψει'
Εχω φυγει Μαρτη μηνα χωρις μπουφαν, χωρις καν μια ζακετα. :D Μονο πορτοφολι και κινητο δεν ξεχναω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
aye : Αυτό θα κάνω :) Ευχαριστώ
Mindicircus : Με βοήθησες και εσύ πολύ :)

Αλλα ποσα χρήματα να παρω μαζι μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
aye : Αυτό θα κάνω :) Ευχαριστώ
Mindicircus : Με βοήθησες και εσύ πολύ :)

Αλλα ποσα χρήματα να παρω μαζι μου;
Εξαρτάται από την οικονομική σου δυνατότητα και από το τι έξοδα θες να κάνεις.
Οπωσδήποτε χρειάζονται κάποια χρήματα για φαγητό και από εκεί και πέρα αν θες να αγοράσεις κάτι.
Προσωπικά ποτέ δεν κάνω ιδιαίτερες αγορές στις εκδρομές γιατί μπορώ άνετα να πάω στα αντίστοιχα μαγαζιά κι εδώ που είμαι και δεύτερον για να μην έχω να κουβαλάω μαζί μου ένα σωρό σακούλες και πράγματα. Είναι ευκαιρία πάντως αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο να το βρεις στην Αθήνα όπως π.χ βιβλία σε καλύτερες τιμές. Στο μόνα μαγαζια που πήγα φέτος στην Αθήνα ήταν στα h&m επειδή δεν έχουμε στην Κρήτη και στα public που είναι τεράαστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εξαρτάται από την οικονομική σου δυνατότητα και από το τι έξοδα θες να κάνεις.
Οπωσδήποτε χρειάζονται κάποια χρήματα για φαγητό και από εκεί και πέρα αν θες να αγοράσεις κάτι.
Προσωπικά ποτέ δεν κάνω ιδιαίτερες αγορές στις εκδρομές γιατί μπορώ άνετα να πάω στα αντίστοιχα μαγαζιά κι εδώ που είμαι και δεύτερον για να μην έχω να κουβαλάω μαζί μου ένα σωρό σακούλες και πράγματα. Είναι ευκαιρία πάντως αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο να το βρεις στην Αθήνα όπως π.χ βιβλία σε καλύτερες τιμές. Στο μόνα μαγαζια που πήγα φέτος στην Αθήνα ήταν στα h&m επειδή δεν έχουμε στην Κρήτη και στα public που είναι τεράαστια.

Κοίτα για ταβέρνα , θέατρο και μπουζουκια ετσι κι αλλιώς θα δώσω 40 ευρώ , θα πάμε στο the mall και αμα χρειαστεί κάπου να κάτσουμε μονο εκει θα θέλω χρήματα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γεια σας , είμαι 15 ετών και αυτές της μέρες θα βρίσκομαι στην Αθήνα για την 4ημερη σχολική εκδρομή , το θέμα μου είναι τι να βάλω από την ώρα που θα βρίσκομαι σε επισκέψεις σε μουσεία , και το βράδυ που θα βγούμε σε κάποιο θέατρο και της επόμενες μέρες στα μπουζούκια και σε ταβέρνα!
Θέλω να έχω ένα ενδιαφέρον στιλ στο θέατρο , στην ταβέρνα και στα μπουζούκια..





Αν θελεις να εχεις ιδιαιτερο στιλ σε καθε περισταση της εκδρομης, θα πρεπει να κουβαλησεις την ντουλαπα σου. Συνηθως σε εκδρομες χρειαζεται να φορας ανετα ρουχα, γιατι ειναι πολλες οι ωρες μετακινησης;)

Θυμαμαι οταν ειχα παει εγω εκδρομη με το σχολειο, ολοι-πλην ελαχιστων εξαιρεσεων-φορουσαμε τα τζιν μας και μπλουζες που αλλαζαμε. Ουτε καλσον, ουτε γοβες, φυσουνα, αφρο, ισιωτικη, για να ειναι διαφορετικο το μαλλι καθε μερα, ενω ο ιδρωτας θα τρεχει... που ολη μερα εισαι στη ''γυρα'', ουτε τσαντα και ολοι φορουσαμε αθλητικα. Δεν εχει πολλα χρονια αλλα οι συνηθειες βλεπω οτι αλλαξανε! Νομιζω ομως οτι οταν πας εκδρομη καλο ειναι να σκεφτεσαι οτι θα περασεις καλα κι οχι να κουβαλας την καρνταρομπα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Απο ποια ταξη πηγαινετε στα "μπουζουκια"; Εμας στη δευτερα λυκειου μας πηγαιναν μονο σε καφε-bar και το πολυ 1 και μιση πισω. Και φυσικα υπνος, δεν επιτρεποταν να κανουμε βολτες στα αλλα δωματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες...Εμάς σ' όλες τις εκδρομές του Λυκείου μας έβγαζαν όπου θέλαμε (μπουζούκια,club κλπ) και δε μας γυρνούσαν νωρίς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Οι καθηγητες μας ειναι πολυ προστατευτικοι/αυστηροι/συντηρητικοι. Εκτος απο το οτι αν δεν εχουν ορεξη αυτοι δεν θα μας ξενυχτησουν δεν εχουμε κανει κανενα απο τα 2 χρονια που μας πανε εκδρομη κατι ωστε να δικαιολογησει το να μη μας πηγαινουν εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top