Μένουμε Ελλάδα ή όχι;

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μαλακίες.
Είσαι 14.
Έχεις μπροστά σου 4+4=8 χρόνια τουλάχιστον.
Τι να πούμε εμείς και κυρίως ο Νρβ που τα βιώνει ΤΩΡΑ.
Αα καλώς τότε.
Μείνε στην ηλικία μου και κάτσε με την πεποίθηση ότι μόνο η δική σου γενιά δε θα βρει δουλειά.

Γιατί όχι; Ίσως είναι καλύτερα ίσως χειρότερα.
Νομίζετε αυτή η κατάσταση θα μείνει έτσι για 100 χρόνια;
Η ιστορία κύκλους κάνει.
Και΄γω σου λέω ότι όσες φορές έφαγα τα μούτρα μου για οικογενειακούς λόγους τα΄φαγα γιατί πίστευα ότι κάτι θα γίνει καλύτερο στο μέλλον.:D
ώσπου να βρούμε ένα όσο πιο αγνό(από πλευράς "μιζών και αδιαφορίας)πολιτικό,και ώσπου να ξεκαβαλήσει ο λαός από το καλάμι(που ασφαλώς έχει πάρει με δάνειο,διότι παλιά του τέχνη κόσκινο του λαού να δανείζεται) θα περάσουν αρκετά χρόνια από ότι φαίνεται
Απλώς αυτή κακώς ή καλώς είναι η νοοτροπία του Έλληνα και δεν ξέρω κατά πόσο διατεθειμένοι είμαστε να την αλλάξουμε για το καλό της χώρας μας.
Θα μπορούσα τότε κι εγώ να σου πω "γιατί ναι;" και να αερολογούμε για ώρες...
Η ουσία είναι ότι οι τράπεζες εξακολουθούν να έχουν τη στήριξη όλων,το χρήμα εξακολουθεί να κερδίζει αξία,να συσσωρεύεται σε όλο και λιγότερες τσέπες και σε όλο και μεγαλύτερες ποσότητες ανά άτομο κ.λπ. άρα δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη ότι αυτή η κατάσταση θα αλλάξει!
Πάλι καλά που συμφωνώ με κάποιον.:D
Σαφώς, αλλά εξαρτάται πάντα τι είδους επάγγελμα ψάχνει κάποιος πηγαίνοντας στο εξωτερικό. Επίσης έχει διαφορά «πηγαίνω στο εξωτερικό έχοντας κάποια καλή δουλειά να με περιμένει» από το «πηγαίνω στο εξωτερικό για να βρω δουλειά έτσι στα τυφλά αφού είναι μαγκιά»..:)
Με όλο το θάρρος.
Ρε άνθρωπέ μου,τι λες; Φοιτητής δεν έχεις πάει;:confused:
Ε,όταν πήγες την πρώτη χρονιά ήταν όλα ρόδινα; Διότι αν κρίνω από τα δύο μεγαλύτερά μου αδέρφια οι ίδιοι υποστηρίζουν το αντίθετο.
Σε πληροφορώ ότι η αδερφή μου δεν είχε κανέναν εκεί που σπούδαζε από φίλες και γνωστές.
Δηλαδή όταν κάποιος πάει φοιτητής τα βρίσκει όλα ρόδινα και τα κόκκινα χαλιά στρωμένα;
Εγώ αμφιβάλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Με όλο το θάρρος.
Ρε άνθρωπέ μου,τι λες; Φοιτητής δεν έχεις πάει;:confused:
Ε,όταν πήγες την πρώτη χρονιά ήταν όλα ρόδινα; Διότι αν κρίνω από τα δύο μεγαλύτερά μου αδέρφια οι ίδιοι υποστηρίζουν το αντίθετο.
Σε πληροφορώ ότι η αδερφή μου δεν είχε κανέναν εκεί που σπούδαζε από φίλες και γνωστές.
Δηλαδή όταν κάποιος πάει φοιτητής τα βρίσκει όλα ρόδινα και τα κόκκινα χαλιά στρωμένα;
Εγώ αμφιβάλω.

Γιατί θα πρέπει όλα να περιστρέφονται από το αν κάποιος είναι ή όχι φοιτητής. Σημασία έχει να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά. Το πρόβλημα είναι ότι στο εξωτερικό οι άνθρωποι δεν θεωρούν αξιοπρεπείς δουλειές τις "πτυχιακές". Στην χώρα μας δεν γνωρίζω ακριβώς τι εννοούμε ως αξιοπρεπή δουλειά; :hmm: Αν κοιτάξεις σε αγγελίες εργασίας στο εξωτερικό, εξέτασε προσεχτικά τι ζητούν ακριβώς και ΑΝ οι συμπατριώτες μας το διαθέτουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Το αν κάποιος φύγει από την Ελλάδα ή όχι είναι θέμα καθενός και σαφώς μπορούμε να το σχολιάσουμε το γεγονός αλλά όχι να τον επικρίνουμε αρνητικά και να τον κατηγορήσουμε ως τίποτα εθνικό προδότη, δημοκρατία έχουμε, ο κάθενας είναι ελεύθερος να επιλέξει όποιον δρόμο θέλει στην ζωή του. Τώρα όσον αφορά το Εξωτερικό που εδώ στην Ελλάδα τα ΜΜΕ αλλά και οι ίδιοι οι ντόπιοι Έλληνες έχουν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ θεοποιήσει και φαντάζονται χώρες όπως την Γερμανία ως επίγειο παράδεισο, πρέπει επιτέλους να σταματήσει διότι καμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. Ας είμαστε ρεαλιστές κ να μην λέμε μόνο τα θετικά της φυγής προς το εξωτερικό αλλά και τα αρνητικά. Προσωπικά σπουδάζω σε Ελλ. Πανεπιστήμιο (Παιδαγωγικό), ναι εδώ στην δοκιμαζόμενη και εξαθλιωμένη από την κρίση Ελλάδα, παρόλου που είχα και άλλες επιλογές διότι είμαι Έλληνας του Εξωτερικού (γνωρίζοντας ελλ.,γερμανικά άριστα κ αγγλικά φυσικά οπως ολοι εκει) και συγκεκριμένα Έλληνας Ομογενής της Γερμανίας (γεννημένος κ μεγαλωμένος εκεί δηλαδή). Τις δυσκολίες και τα κακά της γερμανίας τα ξέρω από πρώτη χέρι μιάς και είμουν εκεί, οι γονείς μ επίσης είναι εκεί διατηρώντας μαγαζί και γενικά κάπου κάπου πηγαίνω εκεί.

Να δώσω λοιπόν μερικές πληροφορίες....ναι όντως η ποιότητα ζωής στην Βόρεια Ευρώπη είναι όντως καλύτερη, υπάρχει οργάνωση, άλλη καλύτερη νοοτροπία, καλές υποδομές σε πολλούς τομείς κτλ κτλ. Αν γνωρίζετε πολύ καλά την γλώσσα, έχετε ικανότητα προσαρμοστικότητας, έχετε πτυχίο (ή και μεταπτυχιακό) και έχετε φτάσει εδώ στην Ελλάδα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΤΟ ΑΜΗΝ τότε ναι πηγαίντε, αλλά μόνο για να δουλέψετε σε καμιά καλή θέση ως ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι!!! Σε άλλη περίπτωση ΜΗΝ πάτε. Η κρίση αρχίζει και χτυπά πλέον και τις πόρτες της γερμανίας και άλλως χωρών, αργά αλλά σταθερά......μεγάλες εταιρίες χρεοκοπούν, μικρη ανοδος ανεργιας, η κίνηση στα μαγαζιά έχει μειωθεί πολύ, ο κοσμός δεν βγαινει οπως κάποτε, οι μισθοι ειτε στασιμοι είτε μειώνονται. Σας περιμένει επίσης και μεγάλη φορολογία και ακριβή ζωή κ πολύ πειθαρχημένος τρόπος ζωής. Θα είστε πάντα, ότι και αν κάνετε απλώς ο αλλοδαπός εργάτης απ την χρεοκοπημένη Ελλάδα, ίσως πέσετε και θύμα ρατσισμού ( είτε στο εργασιακό περιβάλλον, είτε σε σχολειο ή πανεπιστημιο,σπάνια αλλά συμβαίνει). Πολλοι έλληνες θυμάμαι ερχονται και μετα απο το πολύ κανα εξάμηνο φεύγαν πάλι ελλάδα είτε για΄τι ήταν χωρίς πτυχίο είτε δεν προσαρμόζονταν ειτε επειδη πεφταν σε κατάθλιψη. Πολλοί εδώ ακούνε για μεγάλους μισθους, πχ 2000 ευρω και βάλε αλλά εκεί δεν αρκούν γτ είναι κ εξίσου ακριβή η ζωή, την γαζεις ισα ισα! Οι υπάλληλοι που δουλεουν εκει ισως δεν τα βλεπουν τόσο αλλά οι ελευθεροι επαγγελματιες ναι. Μετα ακομα κ στη γερμανια υπαρχουν ανεργοι, αστεγοι, 12 εκατομμυρια εργατες με 400 ευρω μισθό κ πολλά ακόμη.
Βέβαια έχει κ αρκετά θετικά.....κράτος πρόνοιας, καλή κοιν. πολιτική, καλη΄οργάνωση, όχι πολλοί λαθρομετανάστες, καλές υποδομές κ στην εργασία και στην εκπαίδευση και πολλά άλλα!!

Ξέρω έγραψα πολλά και σόρρυ γι αυτό αλλά τι θέλω να πώ? Πρίν πάτε στο Εξωτερικό εξαντλείστε πρώτα ΟΛΕΣ τις ευκαιρίες, δυνατότητες εδώ στην Ελλάδα, γιατί σαν στην Πατρίδα σου πουθενά αλλου. Να ξέρουν όσοι φευγουν ότι έξω είναι σκληρά πολύ και δεν ειναι όλα ρόδια ουτε σας περιμενουν με ανοιχτες αγκάλες εσας του;ς ξένους εκεί, αν ομως κοπιάσετε και δείξετε πείσμα τότε μια χαρά. Αν φύγετε, να αξίζει τον κόπο (μη πάτε σε κανα ελλ. εστιατόριο στη γερμναία, μεινετε εδω αμα ειναι ετσι) και μη ξεχάσετε την πατρίδα σας όσο και σκατά και να είναι στα οικονομικά. Να την στηρίζετε και απο εκεί που θα είστε....

Τώρα για την γενιά μας, μάλλον η δική μας γενιά είναι αυτή που πρέπει να αλλάξει τα πράγματα εδώ και κανείς άλλος γι αυτό και δεν πρέπει να φύγουν όλοι μα όλοι. Αυτό θα γινει αλλάζοντας νοοτροπία.

Και για να προλάβω επερχόμενες ερωτήσεις.....τα ελλ. πανεπιστήμια περα απο εγκαταστασεις δεν εχουν να ζηλεψουν πολλά απο αυτα του εξωτερικου και τα ελληνικά χαιρουν μεγάλης εκτιμησης στο εξωτερικό όποτε χαμένοι δεν θα πάτε άμα πάτε!! .....όχι δεν είμαι κάνα βολεμένο παιδί με μέσον στην Ελλάδα, ούτε παιδί πλούσιας οικογένειας επειδή εχω την δυνατότητα να σπουδάσω εδώ απλώς σκέτο ευκατάστατος, και μεις τσιμπα τσιμπα τη βγαζουμε δυστηχώς.....ο λόγος που εγω κ εκατοντάδες ελληνες του εξωτερικου ερχομαστε καθε χρόνο στην ελλάδα συμμετεχοντας στις δικές μας Πανελληνιες του Σεπτεμβρίου είναι επειδή εδώ μας αρέσει απο καθε άποψη, εδω θελουμε να μεινουμε με τα όποια βάσανα εχει η Ελλαδα τωρα, γτ εδω ο κοσμος ειναι πιο ανθρωπινος και ζεστός, γιατι θελουμε να βοηθησουμε την πατριδα μας και να κανουμε αυτο που δε μπορεσαν οι γονεις μΑς, να επιστρεψουμε δλδ, κ γιατι εδω δεν ειμαστε οι ξένοι ( καλα για μερικους ναι γιατι μιλαμε οχι μονο τα ελληνικά και εχουμε άλλη νοοτροπία). Εγώ πάντως θα το παλέψω μέχρι έσχατης πτώσης εδώ. Αν αποτύχω τότε μπορεί και εγω για ένα διάστημα να παώ πάλι στο εξωτερικό ωστε να γυρίσω πάλι κάαααποτε. Παραμένω αισιόδξος με την ελπίδα ότι θα καλυτερέψουν κάποτε όλα. Η κρίση δεν θα διαρκέσει και για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Θα μπορούσα τότε κι εγώ να σου πω "γιατί ναι;" και να αερολογούμε για ώρες...
Η ουσία είναι ότι οι τράπεζες εξακολουθούν να έχουν τη στήριξη όλων,το χρήμα εξακολουθεί να κερδίζει αξία,να συσσωρεύεται σε όλο και λιγότερες τσέπες και σε όλο και μεγαλύτερες ποσότητες ανά άτομο κ.λπ. άρα δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη ότι αυτή η κατάσταση θα αλλάξει!
Άνθρωπε μου μιλάω για 8-10 χρόνια όχι για 2-3 που και πάλι δεν ξέρεις τι θα γίνει.
Δεν λέω ότι θα γυρίσουμε στις χρυσές εποχές των περασμένων χρόνων αλλά πιστεύω ή καλύτερα θέλω να πιστεύω ότι θα είμαστε νορμάλ.
Νομίζεις ότι ο ελληνικός λαός μπορεί να αντέξει την μνημονιακή πολιτική για άλλα 10 χρόνια καθώς ο μισθός θα μειώνεται;
Ως τότε μπορεί να έχουν αλλάξει 10 κυβερνήσεις αλλά κανείς δε ξέρει πως θα έχουν τα πράγματα.
Αν εσύ βλέπεις μπροστά γιατί είσαι ακόμα εδώ;

Αα καλώς τότε.
Μείνε στην ηλικία μου και κάτσε με την πεποίθηση ότι μόνο η δική σου γενιά δε θα βρει δουλειά.
Γιατί είπα ότι η δικιά μου ή η δικιά σου γενιά θα τα βρει όλα ρόδινα;
Απλά είσαι πολύ μικρή για να τα σκέφτεσαι αυτά από τώρα.
Ίσως βρεις καμμένη γη ίσως και όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
npb σε παρακαλώ ,διάβασε αυτά που έγραψα,επί μισή ώρα έψαχνα λινκ
Γιατί θα πρέπει όλα να περιστρέφονται από το αν κάποιος είναι ή όχι φοιτητής. Σημασία έχει να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά. Το πρόβλημα είναι ότι στο εξωτερικό οι άνθρωποι δεν θεωρούν αξιοπρεπείς δουλειές τις "πτυχιακές". Στην χώρα μας δεν γνωρίζω ακριβώς τι εννοούμε ως αξιοπρεπή δουλειά; :hmm: Αν κοιτάξεις σε αγγελίες εργασίας στο εξωτερικό, εξέτασε προσεχτικά τι ζητούν ακριβώς και ΑΝ οι συμπατριώτες μας το διαθέτουν..

στο εξωτερικό οι άνθρωποι δεν θεωρούν αξιοπρεπείς δουλειές τις πτυχιακές(αυτές που χρειάζονται πτυχιο; )......
πω ρε π(**&η σε ποσο αναπτυγμένη χώρα ζω,που όλοι πασχίζουν για ένα πτυχίο............
δηλαδή στις άλλες χώρες θεωρούν περισσότερο αξιοπρεπή τη δουλειά της τραπεζοκόμου ενός νοσοκομείου από αυτή του δικηγόρου με πτυχίο και 2-3 μεταπτυχιακά και επιπλέον πτυχία

όσο για αυτό που είναι μόνο με πλάγια
φαντάζομαι θυμάσαι στην τηλεόραση που έλεγαν το απίστευτο ότι στην αυστραλία ζητούσαν αυστηρά έλληνες για να εργαστούν και να ζήσουν στην ελλάδα........
και μιας και έπιασα την αυστραλία ας δώσω μερικά λινκ:
Ελληνικές κοινότητες. Δύναμις, έχουν σχολεία, εκκλησίες, νηπιαγωγεία ακόμα και γηροκομείο. Αίθουσες για μουσικές συναυλίες όπου έλληνες καλλιτέχνες κάνουν τις αρπαχτές τους. Οι Ελληνοαυστραλοί λατρεύουν την Ελλάδα περισσότερο απ’ότι την λατρεύουμε εμείς. Είναι πάμπλουτοι, αν όχι όλοι οι περισσότεροι και απροσάρμοστοι στο σύγχρονο Αυστραλιανό τρόπο ζωής. Αντίθετα προς τα παιδιά τους που έχουν τέλεια προσαρμοστικότητα.

Αν ήμουν νέος θα την έπαιρνα την απόφαση. Μου είπαν ότι η Αυστραλιανή κυβέρνηση τούτο τον καιρό ζητάει περίπου 250 χιλιάδες νέους μετανάστες κάτω από 45 χρονών που να ασχολούνται σε 45 διαφορετικές ειδικότητες. Την όλη υπόθεση διαχειρίζεται ιδιωτική εταιρεία και εύκολα κανείς μπορεί να βρει πληροφορίες στο internet. Όλοι οι Αυστραλοί εφαρμόζουν το νόμο σχολαστικά από νοοτροπία και χωρίς να έχουν το άγχος της τιμωρίας. Οι μισθοί είναι 3 με 4 φορές πιο μεγάλοι από την Ελλάδα ανάλογα την ειδικότητα και αν ήμουν νέος θα την έπιανα την ευκαιρία. Για μένα όμως είναι αργά πια, έχω ριζώσει εδώ, εκτός και αν...
https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=5475

https://hireagreek.com/jobs/live-in-nanny/

Owen(59) maleLearning Greek in Adelaide, South Australia, Australia View
to increase conversational skills and listening skills

Liver(49) maleLearning Greek in Melbourne, Victoria, Australia View
My 17 year old son is looking to improve his conversational skills

Emma(40) femaleLearning Greek in Sydney, New South Wales, Australia View
I am getting married in 3.5 months to a Greek Australian. I wish to give a speech at the wedding partially in Greek and am looking for a tutor to assist me. I want this to be a s...
https://www.findmyfavouriteteacher.c...&country=12&country2=Australia&state=Any.html 3 από τους πολλούς που ζητούν καθηγητή για να μάθουν ελληνικά

https://www.news.gr/oikonomia/agora-...ha-vreite-doyleia-me-proson-thn-ellhnikh.html υπάρχουν εργασίες σε όλο τον κόσμο που ζητούν άριστη γνώση ελληνικών,και αρκετά καλή γνώση της ντόπιας γλώσσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το αν κάποιος φύγει από την Ελλάδα ή όχι είναι θέμα καθενός και σαφώς μπορούμε να το σχολιάσουμε το γεγονός αλλά όχι να τον επικρίνουμε αρνητικά και να τον κατηγορήσουμε ως τίποτα εθνικό προδότη, δημοκρατία έχουμε, ο κάθενας είναι ελεύθερος να επιλέξει όποιον δρόμο θέλει στην ζωή του.
Τώρα όσον αφορά το Εξωτερικό που εδώ στην Ελλάδα τα ΜΜΕ αλλά και οι ίδιοι οι ντόπιοι Έλληνες έχουν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ θεοποιήσει και φαντάζονται χώρες όπως την Γερμανία ως επίγειο παράδεισο, πρέπει επιτέλους να σταματήσει διότι καμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. Ας είμαστε ρεαλιστές κ να μην λέμε μόνο τα θετικά της φυγής προς το εξωτερικό αλλά και τα αρνητικά. Προσωπικά σπουδάζω σε Ελλ. Πανεπιστήμιο (Παιδαγωγικό), ναι εδώ στην δοκιμαζόμενη και εξαθλιωμένη από την κρίση Ελλάδα, παρόλου που είχα και άλλες επιλογές διότι είμαι Έλληνας του Εξωτερικού (γνωρίζοντας ελλ.,γερμανικά άριστα κ αγγλικά φυσικά οπως ολοι εκει) και συγκεκριμένα Έλληνας Ομογενής της Γερμανίας (γεννημένος κ μεγαλωμένος εκεί δηλαδή). Τις δυσκολίες και τα κακά της γερμανίας τα ξέρω από πρώτη χέρι μιάς και είμουν εκεί, οι γονείς μ επίσης είναι εκεί διατηρώντας μαγαζί και γενικά κάπου κάπου πηγαίνω εκεί.

Να δώσω λοιπόν μερικές πληροφορίες....ναι όντως η ποιότητα ζωής στην Βόρεια Ευρώπη είναι όντως καλύτερη, υπάρχει οργάνωση, άλλη καλύτερη νοοτροπία, καλές υποδομές σε πολλούς τομείς κτλ κτλ. Αν γνωρίζετε πολύ καλά την γλώσσα, έχετε ικανότητα προσαρμοστικότητας, έχετε πτυχίο (ή και μεταπτυχιακό) και έχετε φτάσει εδώ στην Ελλάδα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΤΟ ΑΜΗΝ τότε ναι πηγαίντε, αλλά μόνο για να δουλέψετε σε καμιά καλή θέση ως ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι!!! Σε άλλη περίπτωση ΜΗΝ πάτε. Η κρίση αρχίζει και χτυπά πλέον και τις πόρτες της γερμανίας και άλλως χωρών, αργά αλλά σταθερά......μεγάλες εταιρίες χρεοκοπούν, μικρη ανοδος ανεργιας, η κίνηση στα μαγαζιά έχει μειωθεί πολύ, ο κοσμός δεν βγαινει οπως κάποτε, οι μισθοι ειτε στασιμοι είτε μειώνονται. Σας περιμένει επίσης και μεγάλη φορολογία και ακριβή ζωή κ πολύ πειθαρχημένος τρόπος ζωής. Θα είστε πάντα, ότι και αν κάνετε απλώς ο αλλοδαπός εργάτης απ την χρεοκοπημένη Ελλάδα, ίσως πέσετε και θύμα ρατσισμού ( είτε στο εργασιακό περιβάλλον, είτε σε σχολειο ή πανεπιστημιο,σπάνια αλλά συμβαίνει). Πολλοι έλληνες θυμάμαι ερχονται και μετα απο το πολύ κανα εξάμηνο φεύγαν πάλι ελλάδα είτε για΄τι ήταν χωρίς πτυχίο είτε δεν προσαρμόζονταν ειτε επειδη πεφταν σε κατάθλιψη. Πολλοί εδώ ακούνε για μεγάλους μισθους, πχ 2000 ευρω και βάλε αλλά εκεί δεν αρκούν γτ είναι κ εξίσου ακριβή η ζωή, την γαζεις ισα ισα! Οι υπάλληλοι που δουλεουν εκει ισως δεν τα βλεπουν τόσο αλλά οι ελευθεροι επαγγελματιες ναι. Μετα ακομα κ στη γερμανια υπαρχουν ανεργοι, αστεγοι, 12 εκατομμυρια εργατες με 400 ευρω μισθό κ πολλά ακόμη.
Βέβαια έχει κ αρκετά θετικά.....κράτος πρόνοιας, καλή κοιν. πολιτική, καλη΄οργάνωση, όχι πολλοί λαθρομετανάστες, καλές υποδομές κ στην εργασία και στην εκπαίδευση και πολλά άλλα!!

Ξέρω έγραψα πολλά και σόρρυ γι αυτό αλλά τι θέλω να πώ? Πρίν πάτε στο Εξωτερικό εξαντλείστε πρώτα ΟΛΕΣ τις ευκαιρίες, δυνατότητες εδώ στην Ελλάδα, γιατί σαν στην Πατρίδα σου πουθενά αλλου. Να ξέρουν όσοι φευγουν ότι έξω είναι σκληρά πολύ και δεν ειναι όλα ρόδια ουτε σας περιμενουν με ανοιχτες αγκάλες εσας του;ς ξένους εκεί, αν ομως κοπιάσετε και δείξετε πείσμα τότε μια χαρά. Αν φύγετε, να αξίζει τον κόπο (μη πάτε σε κανα ελλ. εστιατόριο στη γερμναία, μεινετε εδω αμα ειναι ετσι) και μη ξεχάσετε την πατρίδα σας όσο και σκατά και να είναι στα οικονομικά. Να την στηρίζετε και απο εκεί που θα είστε....

Τώρα για την γενιά μας, μάλλον η δική μας γενιά είναι αυτή που πρέπει να αλλάξει τα πράγματα εδώ και κανείς άλλος γι αυτό και δεν πρέπει να φύγουν όλοι μα όλοι. Αυτό θα γινει αλλάζοντας νοοτροπία.

Και για να προλάβω επερχόμενες ερωτήσεις.....τα ελλ. πανεπιστήμια περα απο εγκαταστασεις δεν εχουν να ζηλεψουν πολλά απο αυτα του εξωτερικου και τα ελληνικά χαιρουν μεγάλης εκτιμησης στο εξωτερικό όποτε χαμένοι δεν θα πάτε άμα πάτε!! .....όχι δεν είμαι κάνα βολεμένο παιδί με μέσον στην Ελλάδα, ούτε παιδί πλούσιας οικογένειας επειδή εχω την δυνατότητα να σπουδάσω εδώ απλώς σκέτο ευκατάστατος, και μεις τσιμπα τσιμπα τη βγαζουμε δυστηχώς.....ο λόγος που εγω κ εκατοντάδες ελληνες του εξωτερικου ερχομαστε καθε χρόνο στην ελλάδα συμμετεχοντας στις δικές μας Πανελληνιες του Σεπτεμβρίου είναι επειδή εδώ μας αρέσει απο καθε άποψη, εδω θελουμε να μεινουμε με τα όποια βάσανα εχει η Ελλαδα τωρα, γτ εδω ο κοσμος ειναι πιο ανθρωπινος και ζεστός, γιατι θελουμε να βοηθησουμε την πατριδα μας και να κανουμε αυτο που δε μπορεσαν οι γονεις μΑς, να επιστρεψουμε δλδ, κ γιατι εδω δεν ειμαστε οι ξένοι ( καλα για μερικους ναι γιατι μιλαμε οχι μονο τα ελληνικά και εχουμε άλλη νοοτροπία). Εγώ πάντως θα το παλέψω μέχρι έσχατης πτώσης εδώ. Αν αποτύχω τότε μπορεί και εγω για ένα διάστημα να παώ πάλι στο εξωτερικό ωστε να γυρίσω πάλι κάαααποτε. Παραμένω αισιόδξος με την ελπίδα ότι θα καλυτερέψουν κάποτε όλα. Η κρίση δεν θα διαρκέσει και για πάντα.

Φίλε Μάρκο (αν είναι το πραγματικό όνομά σου), νομίζω ότι περιγράφεις ακριβώς όπως είναι η κατάσταση. :) Το πρόβλημα είναι ότι ανέκαθεν όπως έχω ξαναπεί και με έχουν κράξει, ήταν μόδα στην χώρα μας να προβάλλουμε πολύ αρνητισμό και μιζέρια, θάβοντας την υπαρκτή πρόοδο σε κάποιους τομείς. Σ' αυτό συμβάλλουν και τα ΜΜΕ ή/και ο πολιτικός κόσμος. Αμφιβάλλω αν ξέρουν αρκετοί μαθητές (ακόμη και εκείνοι που θεωρούν τον εαυτό τους αρκετά ενημερωμένο πάνω στην επιστήμη που λένε ότι τους αρέσει) ποια είναι η επιστημονική πραγματικότητα στην χώρα μας, με τα θετικά αλλά και με τα αρνητικά στοιχεία της. Δεν είναι ωραίο ούτε να ωραιοποιούμε μια κατάσταση αλλά ούτε να την σιχτιρίζουμε συνέχεια. Καλό είναι να προβάλλουμε τα θετικά στοιχεία εκεί που πρέπει, το φιλότιμο ορισμένων συμπατριωτών μας ερευνητών ή μελών ΔΕΠ διαφόρων Τμημάτων Πανεπιστημίων, που διοργανώνουν θερινά σχολεία ή διεθνή συνέδρια σε ετήσια βάση καθιστώντας την χώρα μας πόλο έλξης της επιστημονικής σκέψης στο διεθνές στερέωμα. Ναι, μπορεί η Γερμανία να πουλάει λαϊκισμό μέσω Μέρκελ, Σόϊμπλερ,.. αλλά το Ινστιτούτο Έρευνας Μαχ Πλανκ της Γερμανίας έχει πολύ στενές ερευνητικές συνεργασίες με ομάδες Ελλήνων επιστημόνων σε πολύ σύγχρονους τομείς όλων των επιστημών (ακόμη και εκείνων που έχουν χαμηλά μόρια εισαγωγής ή έχουν χαμηλή επαγγελματική ζήτηση στην χώρα μας). Είναι μια καλή ένδειξη για να αναθεωρήσετε πολλά για το τι σημαίνει επάγγελμα, επιστήμη και στερεότυπα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Φίλε Μάρκο (αν είναι το πραγματικό όνομά σου), νομίζω ότι περιγράφεις ακριβώς όπως είναι η κατάσταση. :) Το πρόβλημα είναι ότι ανέκαθεν όπως έχω ξαναπεί και με έχουν κράξει, ήταν μόδα στην χώρα μας να προβάλλουμε πολύ αρνητισμό και μιζέρια, θάβοντας την υπαρκτή πρόοδο σε κάποιους τομείς. Σ' αυτό συμβάλλουν και τα ΜΜΕ ή/και ο πολιτικός κόσμος. Αμφιβάλλω αν ξέρουν αρκετοί μαθητές (ακόμη και εκείνοι που θεωρούν τον εαυτό τους αρκετά ενημερωμένο πάνω στην επιστήμη που λένε ότι τους αρέσει) ποια είναι η επιστημονική πραγματικότητα στην χώρα μας, με τα θετικά αλλά και με τα αρνητικά στοιχεία της. Δεν είναι ωραίο ούτε να ωραιοποιούμε μια κατάσταση αλλά ούτε να την σιχτιρίζουμε συνέχεια. Καλό είναι να προβάλλουμε τα θετικά στοιχεία εκεί που πρέπει, το φιλότιμο ορισμένων συμπατριωτών μας ερευνητών ή μελών ΔΕΠ διαφόρων Τμημάτων Πανεπιστημίων, που διοργανώνουν θερινά σχολεία ή διεθνή συνέδρια σε ετήσια βάση καθιστώντας την χώρα μας πόλο έλξης της επιστημονικής σκέψης στο διεθνές στερέωμα. Ναι, μπορεί η Γερμανία να πουλάει λαϊκισμό μέσω Μέρκελ, Σόϊμπλερ,.. αλλά το Ινστιτούτο Έρευνας Μαχ Πλανκ της Γερμανίας έχει πολύ στενές ερευνητικές συνεργασίες με ομάδες Ελλήνων επιστημόνων σε πολύ σύγχρονους τομείς όλων των επιστημών (ακόμη και εκείνων που έχουν χαμηλά μόρια εισαγωγής ή έχουν χαμηλή επαγγελματική ζήτηση στην χώρα μας). Είναι μια καλή ένδειξη για να αναθεωρήσετε πολλά για το τι σημαίνει επάγγελμα, επιστήμη και στερεότυπα. :)

Χαχαχα ναι το πραγματικό μου είναι. :) Νάσαι καλά. Αυτολι που σε κράξαν προφανώς είτε δεν βλέπουν την πραγματικότητα (δεκτό) είτε δεν θέλουν να την δούν (δεν το δέχομαι αυτό). Ναι συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες. Μπορεί πολλοί να μην πιστεύουν αυτό που θα πώ και που λες και εσύ....αλλά ακόμα και εν καιρό κρίσης με τόσο κόσμο να υποφέρει, δεν υπάρχει μόνο η αρνητική, η υπανάπτυκτη κατεστραμμένη και καλά Ελλάδα αλλά ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ. Να λεμε δλδ και τα αρνητικά και τα θετικά πάντα. Μα ναι, οι Έλληνες επιστήμονες είτε εδώ είτε εκτός συνόρων θεωρούνται πολύ καλοί ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!!! Και επιστημονικά πιστευω η χωρα μας βρισκεται αρκετά υψηλά, ασχέτως αν επαγγελματικά δεν απορροφούνται ολοι οι επιστημόνες δυστηχώς!! Ολο λενε και τονιζουν τα χάλι των ελληνικων ιδρυμάτων και ποσο καλά ειναι αυτα του εξωτερικού, εε έλεος πια ειπαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Για το γεγονός της ανεργίας των Ελλήνων νέων δεν φταίνε τα Ελληνικά Πανεπιστήμια.

Τρελή φιλόσοφε, ξέχασα ένα μόνο λόγω κεκτημένης ταχύτητας και χάλασες την γαλήνη του εσωτερικού σου κόσμου..:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Άνθρωπε μου μιλάω για 8-10 χρόνια όχι για 2-3 που και πάλι δεν ξέρεις τι θα γίνει.
Δεν λέω ότι θα γυρίσουμε στις χρυσές εποχές των περασμένων χρόνων αλλά πιστεύω ή καλύτερα θέλω να πιστεύω ότι θα είμαστε νορμάλ.
Νομίζεις ότι ο ελληνικός λαός μπορεί να αντέξει την μνημονιακή πολιτική για άλλα 10 χρόνια καθώς ο μισθός θα μειώνεται;
Ως τότε μπορεί να έχουν αλλάξει 10 κυβερνήσεις αλλά κανείς δε ξέρει πως θα έχουν τα πράγματα.
Αν εσύ βλέπεις μπροστά γιατί είσαι ακόμα εδώ;
Μια διευκρίνηση,για να ξέρουμε και τι λέμε..."χρυσές εποχές" και ΕΙΔΙΚΑ στην Ελλάδα δεν υπήρξαν ποτέ!Απλούστατα για 10-15 χρόνια το χρήμα απ'τας Ευρώπας έρεε άφθονο και μαλιστα cash κι έτσι καλοπερνούσαμε κάποιοι κρύβοντας παράλληλα τα σκουπίδια κάτω απ'το χαλί!Ακόμη και τα χρόνια εκείνα υπήρχαν πολλοί άνθρωποι κάτω από το όριο τις φτώχειας και άλλοι τόσοι 1€ πάνω απ'αυτό,αλλά τότε δεν ήταν "cool" και "in" αυτές οι περιπτώσεις και δεν τις πολυέπαιζαν τα κανάλια,τότε δείχνανε τον κώλο της Βανδή απευθείας μετάδοση απ'το σκυλομπουζουκλερί που γκάριζε και τις δημιουργίες του μετρ Ασλάνη...

Ο Κινέζος μια χαρά άντεξε με ένα πιάτο φαΐ,το ίδιο και ο Βούλγαρος με 100€ μηνιάτικο...μάλλον όχι "άντεξε","προσαρμόστηκε" είναι η κατάλληλη λέξη!Το ίδιο κάνει και ο Έλληνας αυτά τα χρόνια αν δε το έχεις καταλάβει και θα εξακολουθεί να κάνει απλούστατα γιατί αν δε το κάνει θα πεθάνει της πείνας!
Θα βγουν και κάποιες τσίλικες θέσεις εργασίας τώρα στα κοντά από τα διάφορα offshore λαμόγια που θα έρθουν να εκμεταλλευτούν τις πλουτοπαραγωγικές μας πηγές κι όλα μέλι γάλα!

Από εκεί και πέρα μια που με ρωτάς και προσωπικά θα σου πω,μένω προς το παρόν γιατί έχω κλείσει καλή δουλειά σε μια εταιρία,έχουμε και μια επιχείρηση που ακόμη είναι επικερδής,έχω και καναδυό προσωπικές ιδέες οπότε πρέπει να κάτσω να δω τι θα παιχτεί με όλα αυτά τα προσεχή έτη!
Έχω πράγματα να με κρατάνε (αλλιώς από τώρα θα κοιτούσα προς τα έξω) όμως το μέλλον παραμένει αβέβαιο!Και δυστυχώς έχω πέσει τόσες φορές μέσα σ'αυτά που πιθανολογώ κατά καιρούς ότι θα γίνουν που είναι σα να βλέπω το τρένο να'ρχεται...
Εγώ θα χτίσω βιογραφικό εκεί που θα δουλεύω θα μετεκπαιδευθώ παράλληλα,θα βολιδοσκοπώ και αν κι εφόσον βρω μια καλή ευκαιρία κι εφόσον τα πράγματα πάνε όπως τα υπολογίζω (δηλαδή χάλια) θα την αρπάξω και θα φύγω!
Γερμανία λογικά,μια που εκεί εκτός από συγγενείς πλέον έχω και πάρα πολλούς φίλους (η μισή Ελλάδα εκεί θα μένει οσονούπω)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
.............. τότε δεν ήταν "cool" και "in" αυτές οι περιπτώσεις και δεν τις πολυέπαιζαν τα κανάλια,τότε δείχνανε τον κώλο της Βανδή απευθείας μετάδοση απ'το σκυλομπουζουκλερί που γκάριζε και τις δημιουργίες του μετρ Ασλάνη...

έχεις πρόβλημα με τη βανδή; :confused:α

αυτό που λες,ότι δεν υπήρχαν καλές εποχές δεν συμφωνώ.......
πρώτα πρώτα καλή εποχή ονομάζουμε μια δεκαετία που ήταν καλύτερη σε σχέση με άλλες...

1980-2000
δεν έχω ζήσει αυτές τις εποχές και δίκιο έχεις να μου πεις ότι δεν μπορώ να ξέρω,αλλά όταν ακούω τον πατέρα μου και την μητέρα μου να λένε ότι από το 80 και μετά έβγαινες στο δρόμο και έβρισκες δέκα δουλειές (όχι με τον πιο ψηλό μισθό αλλά τουλάχιστον υπήρχε ζήτηση εργασίας).
1995-2005
όσον αφορά την δεκαετία 1995-2005 ήταν οπωσδήποτε καλή όσον αφορά τους φόρους,τα φακελάκια,τις μίζες,τους διορισμούς,τα δάνεια κλπ(όλοι θυμόμαστε τα γελοία διακοποδάνεια που η κάθε κυρία τούλα μπορούσε το καλοκαίρι να πάει 1 μήνα κέρκυρα με τα κουτσούβελα,αλλά και τα στεγαστικά,καταναλωτικά και λοιπά δάνεια οι έλληνες τα είχανν σε μεγάλη εκτίμηση)

οπότε ως τώρα έχουμε περάσει αρκετά καλές εποχές ,και βέβαια η δική μας δεν μπορεί να συγκριθεί με τις προηγούμενες ούτε από πλευρά ζήτησης εργασίας,ούτε από την ευκολία να πάρουμε δάνειο,ούτε αππό την ευκολία να φοροδιαφύγουμε(εκτός αν μας λένε τσοχατζόπουλο ) καλά για τον διορισμό ας μη μιλήσω...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Έχει διαφορά το "χρυσή" εποχή από το "καλή"!
Αυτό που τόνισα είναι ότι το όλο πράγμα ήταν μια ΦΟΥΣΚΑ,δεν ήταν ποτέ η Ελλάδα εξαγωγικός κολοσσός ή εν πάση περιπτώσει παραγωγική δύναμη για να μιλάμε για "χρυσές" εποχές όπου όλοι ζούσαν άνετα με τα δικά τους χρήματα και δεν υπήρχε ανεργία και φτώχεια!ΔΑΝΕΙΚΑ της δώσανε για ένα διάστημα με ιδανικούς όρους,δεν τα αξιοποίησε (μήπως κι απ'το "1" πήγαινε στο "5" π.χ.) και μοιραία τώρα θα τα πληρώσει στο πολλαπλάσιο...
Είναι σα να σου άφησε κληρονομιά ο πατέρας σου 500 χιλιάρικα π.χ. εσύ να τα φας μέσα σε μια πενταετία και μετά από χρόνια όταν αναπολείς την περίοδο αυτή να μιλάς για τη "χρυσή" πενταετία της ζωής σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Σκέψου ότι ο δημόσιος τομέας ή/και ο ιδιωτικός τομέας στο εξωτερικό δεν λειτουργεί με την εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας, από την χώρα μας. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι στην κουλτούρα μας ως Έλληνες να προσαρμοστούμε σε ένα περιβάλλον εργασίας τέτοιο

Ναι, μπορεί η Γερμανία να πουλάει λαϊκισμό μέσω Μέρκελ, Σόϊμπλερ,.. αλλά το Ινστιτούτο Έρευνας Μαχ Πλανκ της Γερμανίας έχει πολύ στενές ερευνητικές συνεργασίες με ομάδες Ελλήνων επιστημόνων σε πολύ σύγχρονους τομείς όλων των επιστημών

Τι από τα 2 ισχύει εν τέλει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θα πω και εγω την αποψη μου περι του θεματος καθως εχω ζησει και λιγα χρονια σε χωρα του εξωτερικου κι εχω μια Χ εμπειρια

Μη το βλεπετε μονο αν εισαι παρτακιας και θελεις να φυγεις αντι να κατσεις εδω να παλεψεις για να ανοικοδομησεις τη χωρα. Η Ελλαδα παροτι την εχουμε εως ενα βαθμο συνηθισει (κακες συνηθειες:P) υστερει αρκετα σε θεμα ποιοτητας ζωης με αλλες χωρες του κοσμου. Οταν σου δινεται η ευκαιρια να ζησεις σε ενα καλυτερο μερος, ανεξαρτητα με τις απολαβες σου, οπου η ζωη σου θα ειναι πιο ηρεμη, θα εχεις επαγγελματικες ευκαιριες, περισσοτερες δυνατοτητες ενασχολησης στον ελευθερο σου χρονο, ενα καλυτερο μερος να μεγαλωσουν τα παιδια σου κλπ κλπ, δυσκολα την πετας στα σκουπιδια λεγοντας ''εγω θελω να μεινω να ξαναχτισω την Ελλαδα''. Ναι, δεν θα εφευγα απο την Ελλαδα για να παω να ζησω στην Γκουαντζου πχ μονο και μονο επειδη με πληρωναν καλα. Γιατι πολυ απλα θα ηξερα οτι η ζωη μου θα ηταν χειροτερη. Αν η καθημερινοτητα σου ειναι μαυρη και αραχνη, τι να τις κανεις τις καλες απολαβες.

Γενικα για να πετυχει ενας ανθρωπος πρεπει να εχει ανοιχτο μυαλο. Λεγοντας ''ο,τι και να γινει εγω θα κατσω εδω'' δειχνει οτι δεν εχει. Αυτη ειναι η αποψη μου. Εγω προσωπικα ειμαι τελειως ανοιχτος και για τη χωρα που θα ζησω και στη δουλεια που θα κανω (δν εχω αποφασισει τι θα γινω οταν μεγαλωσω:P). Ομως πριν καποιος πει "η καλυτερη ζωη ειναι στην Ελλαδα'', ''η ωραιοτερη χωρα του κοσμου ειναι η Ελλαδα" κλπ κλπ, καλο θα ειναι να επισκεφτει και 10-20 αλλους τοπους πλην του χωριου(παγκοσμια) που λεγεται Ελλαδα.

Καθε ενσταση δεκτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top