Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εχουν βγει στο ιντερνετ ερμηνευτικα στις νεες ενοτητες του γνωστου στα αρχαια; Αν ναι πειτε μου αν οχι απο τα βοηθηματα που θπαρχουν ποιο μου προτινετε;

Πως διαμορφώνονται οι βάσεις του 10% ; Έδωσα πέρσι και λέω να κάνω 10% φέτος για να περάσω στην σχολή που θέλω. Με τα μόρια μου είμαι 480 κάτω από την περσινή βάση. Υπάρχει πιθανότητα να περάσω ;

Τι ειναι το 10%;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εχουν βγει στο ιντερνετ ερμηνευτικα στις νεες ενοτητες του γνωστου στα αρχαια; Αν ναι πειτε μου αν οχι απο τα βοηθηματα που θπαρχουν ποιο μου προτινετε;

Για τις νέες ενότητες του γνωστού έχουν συγγραφεί σχόλια από τον Μπετσακο, που είναι ένας εκ των συγγραφέων του φακέλου υλικού. Οι περισσότεροι φιλόλογοι δίνουν (και) αυτά τα σχόλια στους μαθητές τους, αλλά σε περίπτωση που θέλεις κάτι πιο πλούσιο σε σχόλια και ερμηνευτικες αναλύσεις θα σου πρότεινα και το βοήθημα του Μεταιχμιου.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Παιδιά της θετικής με βιολογία, πού είστε στην ύλη;
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια στην εκθεση η αναλυση χαρακτηρων ειναι μεσα? και επισης στο Γ θεμα που ειναι λογοτεχνια θελει μονο ερμηνευτικο σχολιο??
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων προχωρά άμεσα στην αναστολή της έναρξης λειτουργίας 37 τμημάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης. Τα τμήματα αυτά που επρόκειτο να λειτουργήσουν για πρώτη φορά τα επόμενα χρόνια, θα επανεξεταστούν ώστε η θεσμοθέτηση και λειτουργία τους να ανταποκρίνεται σε ακαδημαϊκά κριτήρια και να υποστηρίζεται από τις αναγκαίες μελέτες, με τη συνδρομή της καθ’ ύλην αρμόδιας ανεξάρτητης αρχής.
https://www.minedu.gov.gr/news/4344...ktikos-sxediasmos-allagon-akadimaikoy-xarti-2
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α. Διαμαντοπούλου: Μπράβο στη Ν. Κεραμέως και Β. Διγαλάκη

"Η απόφαση της κ. Κεραμεως και του κ. Διγαλάκη (για τα 37 τμήματα)υπηρετεί αυτονόητα το δημόσιο συμφέρον και απαιτούσε τόλμη και συγκρούσεις και εσωτερικά μέτωπα"
https://www.esos.gr/arthra/64935/diamantopoyloy-mpravo-sti-n-kerameos-kai-v-digalaki
 

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά της θεωρητικής πού είστε στην ύλη;

Εγώ:
Στην ιστορία αυτή την εβδομάδα μπήκα στα αντιβενιζελικα κόμματα
Στην κοινωνιολογια αυτή την εβδομάδα μπήκα στο 5ο κεφάλαιο
Στο γνωστό αύριο θα μπω στη 10η ενότητα
Στο άγνωστο έχουμε βγάλει όλη τη γραμματική και όλο το συντακτικό και κάνουμε επαναλήψεις πλέον και , παράλληλα, άγνωστα κείμενα.
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Για τις νέες ενότητες του γνωστού έχουν συγγραφεί σχόλια από τον Μπετσακο, που είναι ένας εκ των συγγραφέων του φακέλου υλικού. Οι περισσότεροι φιλόλογοι δίνουν (και) αυτά τα σχόλια στους μαθητές τους, αλλά σε περίπτωση που θέλεις κάτι πιο πλούσιο σε σχόλια και ερμηνευτικες αναλύσεις θα σου πρότεινα και το βοήθημα του Μεταιχμιου.
Στην υλη τωρα απο τον ιουλιο(1μηνα προετοιμασια) ως τωρα τελη νοεμβρη δηλαδη 4 μηνες εχω κανει στην ιστορια ολο το βιβλιο και μου μενει το προσφυγικο κοινωνιολογια μου μενου 2 κεφαλαια αρχαια γνωστο τις 2 πρωτες διδακτικες ενοτητες απο τος 6 πιστευεις οτι ειμαι καλα;;; Για τος επαναληψεις των χριστουγεννων τι πιστευεις πρεπει να προσεξω;;;
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εγώ από τον Σεπτέμβριο (χωρίς θερινά) κοινωνιολογία μόλις μπήκα 6ο κεφάλαιο, ιστορία κόμμα των φιλελευθέρων και αρχαία γνωστό στην αλληγορία του Σπηλαίου αλλά έχουμε κάνει και πολλά κείμενα αυτενέργειας από τον φάκελο υλικού.
Παιδιά μην αγχώνεστε, το σχολείο ή το φροντιστήριο έχουν υπολογισμένη πότε θα βγει η ύλη και μαζί και οι επαναλήψεις...:)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Εγώ που έδωσα πέρυσι, να σας πω ότι στο φροντιστήριο (για σχολείο δεν ξέρω), οι καθηγητές υπολόγιζαν μέσα Φεβρουαρίου να έχει ολοκληρωθεί η παράδοση της ύλης για να ξεκινήσουν οι επαναλήψεις.

Για μένα ήταν καθοριστικό στην κατανόηση της ύλης το ότι όλη τη χρονιά κάναμε προσομοιώσεις πανελληνίων (= 3 ωρα διαγωνίσματα σχετικής δυσκολίας).

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας!!!
 

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ξαναδώσω με το παλιό σύστημα και διαβάζω μόνος χωρίς φροντιστήρια.. ήθελα να ρωτήσω τώρα,αν πάω σε ένα φροντιστήριο και τους ζητήσω να γράφω τα διαγωνίσματα για να έχω περισσότερο κίνητρο θα με χρεώσουν λέτε;
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Θα ξαναδώσω με το παλιό σύστημα και διαβάζω μόνος χωρίς φροντιστήρια.. ήθελα να ρωτήσω τώρα,αν πάω σε ένα φροντιστήριο και τους ζητήσω να γράφω τα διαγωνίσματα για να έχω περισσότερο κίνητρο θα με χρεώσουν λέτε;

Γιατί δεν πάς στο φροντηστηριο η όπου εκανες περυσι προ ετοιμασία να το ζητήσεις ; Δεν νομιζω να το δεχτεί αλλο φρονσγτργριο αυτο. Μπορείς ομως, να αγοράσεις βοηθήματα κ να λύνεις τα διαγωνίσματα απο αυτα (πίσω στος ελπίδες υπαρχουν οο απαντήσεις κ οι λύσεις). Επισης στπ διαδύκτιο, απο διαφορα φροντηστηρια πχ Φροντηστηρια Πουκαμισάς , υπαρχουν πολλα διαγωνίσματα και οι απαντήσεις τους που μπορεις να λύσεις . Ελπιζω να σε βοήθησα
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εγώ που έδωσα πέρυσι, να σας πω ότι στο φροντιστήριο (για σχολείο δεν ξέρω), οι καθηγητές υπολόγιζαν μέσα Φεβρουαρίου να έχει ολοκληρωθεί η παράδοση της ύλης για να ξεκινήσουν οι επαναλήψεις.

Για μένα ήταν καθοριστικό στην κατανόηση της ύλης το ότι όλη τη χρονιά κάναμε προσομοιώσεις πανελληνίων (= 3 ωρα διαγωνίσματα σχετικής δυσκολίας).

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας!!!


Και φέτος κάπως έτσι είναι τα πράγματα, μόνο στα αρχαία στο φροντιστήριο μας είπαν ότι η ύλη ενδέχεται να βγει τέλη Φεβρουαρίου. Αλλά σίγουρα θα υπάρχει χρόνος για επαναλήψεις σε όλα τα μαθήματα!
 

madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για που στόχευετε;;????
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Διάβασα κάπου ότι έχουν σκοπό να καταργήσουν τις ενδοσχολικες εξετάσεις. Ελπίζω να μη μας αφορά και αυτό....
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Διάβασα κάπου ότι έχουν σκοπό να καταργήσουν τις ενδοσχολικες εξετάσεις. Ελπίζω να μη μας αφορά και αυτό....


Θεωρώ πως είναι λίγο αργά για μας (και ας μην έχουν έρθει ακόμη τα Χριστούγεννα).
Γιατί όμως σε φοβήζει αυτό το ενδεχόμενο;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι λίγο αργά για μας (και ας μην έχουν έρθει ακόμη τα Χριστούγεννα).
Γιατί όμως σε φοβήζει αυτό το ενδεχόμενο;
Δεν με φοβίζει αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι και άλλη αλλαγή. Οι ενδοσχολικες είναι η ευκαιρία σε κάθε τάξη του λυκείου, να ανεβάσεις τον βαθμό από ένα μάθημα. Θεωρώ πιο σωστό ειδικά έτσι όπως έχει γίνει η τρίτη λυκείου, να δίνει και για ενδοσχολικες. Γιατί δίνεις μαθήματα που μετά θα γράψεις πανελλήνιες πάνω σε αυτά, δεν δίνεις μαθήματα άσχετα του πεδίου σου.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν με φοβίζει αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι και άλλη αλλαγή. Οι ενδοσχολικες είναι η ευκαιρία σε κάθε τάξη του λυκείου, να ανεβάσεις τον βαθμό από ένα μάθημα. Θεωρώ πιο σωστό ειδικά έτσι όπως έχει γίνει η τρίτη λυκείου, να δίνει και για ενδοσχολικες. Γιατί δίνεις μαθήματα που μετά θα γράψεις πανελλήνιες πάνω σε αυτά, δεν δίνεις μαθήματα άσχετα του πεδίου σου.

Με το σκεπτικό ότι θα αποτελέσει μια μικρή δοκιμασία πριν την "μεγάλη " στιγμή , θα συμφωνήσω μαζί σου.
 

Stathis2001a

Νεοφερμένος

Ο Stathis2001a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι εφικτο να περασω την βαση(10) στο μαθημα των ιταλικων στις πανελληνιες εξετασεις ξεκινωντας απο τωρα απο το 0. Ξερω ειναι λιγο αργα, σκεφτομουν να δωσω του χρονου, αλλα αν προσπαθησω σοβαρα θα μπορεσω να τα καταφερω? Οποιος γνωριζει θα ημουν ευγνωμων αν μου απαντουσε. Ευχαριστω πολυ!!


Υ.Γ. Εχω ρωτησει και καθηγητες, οι οποιοι μου ειπαν οτι ειναι εφικτο, αλλα θα ηθελα ακομη μια γνωμη!!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι εφικτο να περασω την βαση(10) στο μαθημα των ιταλικων στις πανελληνιες εξετασεις ξεκινωντας απο τωρα απο το 0. Ξερω ειναι λιγο αργα, σκεφτομουν να δωσω του χρονου, αλλα αν προσπαθησω σοβαρα θα μπορεσω να τα καταφερω? Οποιος γνωριζει θα ημουν ευγνωμων αν μου απαντουσε. Ευχαριστω πολυ!!


Υ.Γ. Εχω ρωτησει και καθηγητες, οι οποιοι μου ειπαν οτι ειναι εφικτο, αλλα θα ηθελα ακομη μια γνωμη!!
Από τη στιγμή που σου είπε καθηγητής ότι είναι εφικτό στα ιταλικά να πιάσεις το 10 , ξεκινώντας από τώρα, δεν θα έπρεπε να σε αγχωνει!. Τα ιταλικά είναι εύκολη γλώσσα, σε μικρό χρονικό διάστημα μπορείς να μάθεις πάρα πολλά και η γραμματική εύκολα μαθαίνεται. Έκανα ένα διάστημα ιταλικά. Είδα περσινό θέμα στις πανελλήνιες με ιταλικά και θεωρώ πως δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, μη σου πω πιο δύσκολο ήταν αυτό που έβαλαν στα αγγλικά πάρα στα ιταλικά. Γιατί παίζει ρόλο και η ζήτηση μιας σχολής. Φέτος, εάν δεν ισχύσει η βάση του δέκα (που δεν νομίζω να ισχύσει) μπορείς να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο στα ιταλικά και είναι μια σχολή που περνάς με κλειστά τα μάτια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top