Ψυχολογία μετά τις πανελλήνιες.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλησπέρα, πέρασαν 2 μέρες από τότε που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα και από τότε νιώθω πολύ καταθλιπτικός. Έγραψα κάτω από τη βάση, βαθμοί που δεν περίμενα προσωπικά και πιστεύω δεν αντιπροσωπεύουν την αξία μου. Δεν έχω ζήσει ποτέ την αποτυχία και ξέρω μου λένε θα τη ζήσω αρκετές φορές την αποτυχία. Αλλά τέτοια ταπείνωση δεν έχω ξανανιώσει. Η αυτοπεποίθησή μου έχει πέσει και δε βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον πια. Ο στόχος μου γενικά δεν ήταν δύσκολος να επιτευχθεί γενικά, και το διάβασμα και οι βαθμοί που έγραφα σε διαγωνίσματα ήταν ικανοποιητικοί. Δυστυχώς όμως απέτυχα και δεν μπορώ να το χωνέψω. Ξέρω σας ακούγομαι κλάψας αλλά έτσι αισθάνομαι, δεν περίμενα τέτοιο ενδεχόμενο και ήταν ένα γερό χαστούκι στη ζωή μου. Δεν ξέρω αν έχω τη δύναμη να προσπαθήσω ξανά, αισθάνομαι θα αποτύχω ξανά. Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που νιώθει απαισιόδοξα, όμως και να που συμβαίνει. Ειδικότερα, όταν με ρωτάνε πώς τα πήγα νιώθω μεγάλη ντροπή και ότι έπεσα στα μάτια όλων. Ένα σκουπίδι νιώθω πως είμαι δηλαδή. Συγγνώμη γι' αυτό το ποστ, ήθελα να ξεδώσω κάπου.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πόσο μεγάλη απογοήτευση μπορεί να σου δώσει μια τέτοια αποτυχία ( αποτυχία λόγω του ότι δεν πιάνεις τις σχολές που θες, όχι επειδή έγραψες κάτω από 10 ) στις εξετάσεις για τις οποίες προετοιμαζόσουν έναν ολόκληρο χρόνο. Μην αποφεύγεις τα συναισθήματα σου, δέξου αυτό που συνέβη και κάνε το δικό σου, άσε το να καθίσει μέσα σου μερικές μέρες. Ύστερα προσπάθησε μόνος σου ή προτιμότερα με βοήθεια να δεις τις σχολές που πιάνεις σίγουρα, αλλά και αυτές που ίσως είναι πιο πάνω από τα μόρια σου . Δες τα μαθήματά τους, δες τι μπορείς να κάνεις με το πτυχίο τους και μπορεί να βρεις κάτι που να σου αρέσει. Αν τον Αύγουστο δεν έχεις περάσει σε κάποια σχολή της αρεσκείας σου, μπορείς να κάνεις μια νέα προσπάθεια για του χρόνου. Είμαι σίγουρη πως τώρα , μετά από αυτή την εμπειρία διαβάσεις περισσότερο/καλύτερα για την επόμενη φορά, αν αυτή θα είναι η επιλογή σου. Καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι αν το αφήσεις να σε πάρει από κάτω δεν θα έχεις όρεξη για τίποτα και θα χαλάσεις ένα από τα καλοκαίρια της ζωής σου, και δεν νομίζω ότι θες να χαραμίσεις ούτε στιγμή.
Τέλος, αυτό που είναι απαραίτητο να κάνεις είναι να το αποδεχθείς. Όλα τα άλλα έρχονται. Ελπίζω να κάνεις κάτι στη ζωή σου που θα σου αρέσει και θα σε κάνει χαρούμενο. Φιλικά. :)
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Φίλε μου θα έχεις αποτύχει αν τα παρατήσεις. Ξαναδώσε και προσπάθησε για το καλύτερο και μην προσδιορίζεις τον εαυτό σου με βάση την επίδοση σου σε μια εξέταση. Δε σου λέω να μη στεναχωρηθείς, λογικό είναι, απλά μην αφήσεις το συναίσθημα της απογοήτευσης να σε καταβάλλει· ξαναδωσε και πίστεψε με δε θα το μετανιώσεις.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πέρασα παρόμοια κατάσταση με εσένα τη πρώτη φορά που έδωσα. Βγήκαν κάτι βαθμοί που θεωρουσα ότι δεν αντιπροσωπεύουν το διάβασμα και τη προσπάθεια που έχω κάνει. Είχα φάει ένα γερό χαστούκι. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Έγραψα βέβαια 13κ στο τρίτο πεδίο . Ήμουν για μια εβδομάδα κλεισμένη στο δωμάτιο μου επειδή ένιωθα ντροπή. Ευτυχώς με τη βοήθεια των γονιών μου και με το πέρασμα του χρόνου .. τη χωνεψα τη ιδέα ότι δε κατάφερα να μπω σε μια από τις σχολές που δε ήθελα ( το μηχανογραφικό μου όμως το έκανα λες και είχα γράψει 20) και περασα εντέλει στο τμήμα τεχνών ήχου και εικόνας στη Κέρκυρα μια σχολή άσχετη και διαφορετικη από τη υγεία. Με το που το είδα... Πήρα τα βιβλία μου από το ράφι και είπα από μέσα μου αυτή τη φορά θα το κάνουμε σωστά! Και αποφάσισα να ξαναδώσω δεύτερη φορά. Πολύ δύσκολη χρονιά με μια ψυχολογια στο περίπου καλά με τον φόβο της αποτυχίας συνεχώς ήταν και οικονομικά δύσκολα γιατί άλλαξα καθηγητές και μπορώ να σου πω ότι πέρασα 9 μήνες πάνω από τα βιβλία τα έδωσα όλα! Πάμε στις πανελλαδικές δεύτερη φορά γράφω έκθεση όλα οκ μια χαρά .... μαθηματικά έδωσα για λόγους μαξιλάρι τα πήγα νορμάλ και πάω στη φυσική και βλέπω τα θέματα και με έπιασε το λεγόμενο σεντόνι .... Εγραψα ότι θυμόμουν και γύρισα σπίτι η ψυχολογία μου στα τάρταρα ήθελα να πετάξω τα βιβλία ...αλλά είχα όμως τη χημεία και τη βιολογία ακόμα να δώσω ...εγώ δε ήθελα ... ήμουν σίγουρη ότι δε θα μπω πουθενά και δε ήθελα να το δώσω. Με παίρνει τηλέφωνο ο καθηγητής μου της χημείας του λέω τι έγινε και μου λέει ε και; Είχες μια στραβή . Δε έγινε κάτι η μάχη ακόμα δε τελείωσε είσαι στα μισά . Άσε τα κλάματα και συνέχισε το διάβασμα. Ήταν ένα ξυπνημα και πήγα τα έδωσα κανονικά εν τέλει ...
Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής
Έκθεση -> 16
Φυσική -> 9
Χημεία -> 17,5
Βιολογία -> 18
Βγαίνουν περίπου 15,5κ μόρια .
Τελικά πέρασα στο τμήμα δημόσιας και κοινοτικής υγείας από τους πρώτους .
Στη αρχή έλεγα ότι δε μου ταιριάζει η σχολή αλλά τώρα που πάω στο δεύτερο έτος έχοντας δει μαθήματα κατάλαβα ότι αυτή είναι η ιδανική για εμένα
Το συμπέρασμα : να μη τα παρατάτε ποτέ και να μη σας παίρνει από κάτω! Όλα για κάποιο λόγο γίνονται!
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αγαπητέ SonGokuUI

Καταλαβαίνω από αυτά που έγραψες και από τον τρόπο που εκφράστηκες ότι είσαι πολύ στεναχωρημένος με τα αποτελέσματα σου. Ξέρω ότι κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ακριβώς αυτό που νιώθεις γιατί κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και εσύ και μόνο ξέρεις την προσπάθεια που κατέβαλες μέσα στην χρονιά όσον αφορά το θέμα του διαβάσματος αλλά και της ψυχολογίας σου!Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πώς νιώθεις όμως θέλω να σου πω ένα μπράβο που είχες το θάρρος να πεις τι νιώθεις έστω εδώ στο σάιτ και που μοιράστηκες τα συναισθήματα σου!Είμαι σίγουρη πως πολλοί νιώθουν παρόμοια με εσένα και τους δίνεις συμπαράσταση!
Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι αυτές τις μέρες να πάρεις τον χρόνο σου για να αποδεχτείς ότι δυστυχώς δεν μπορείς να αλλάξεις το αποτέλεσμα και πως αυτό που έγινε είναι πλέον ένα δεδομένο για αυτή την περίοδο της ζωής σου και πως ο,τι έγινε έγινε!Είναι δύσκολο να το αποδεχτείς αυτό για όλους είναι δύσκολο να αποδεχτούν κάποιες καταστάσεις...
Απέφυγε αυτές τις μέρες ανθρώπους που έτσι και αλλιώς θέλουν να σε στεναχωρήσουν και προσπάθησε όταν νιώσεις καλύτερα να μιλήσεις στην οικογένεια σου ή στον κοντινό σου φίλο!
Άσε λίγο τον χρόνο να περάσει και μόλις ηρεμήσεις δες τις επιλογές που έχεις!
Μπορεί με τα μόρια που έχεις να περάσεις σε μια σχολή η οποία είναι αυτό που πραγματικά θέλεις ή μπορεί να σε οδηγήσει σε κάτι τελείως διαφορετικό όμως ίσως ακόμα καλύτερο!Μην ξεχνάς μέσα στις σχολές ανοίγει ο δρόμος για επιλογές και ευκαιρίες!Αν πάλι με τα μόρια που συγκεντρώνεις δεν καταφέρνεις να πιάσεις καποια σχολή μπορείς να προσπάθησεις ξανά άμα αντέχεις ψυχολογικά από τον Σεπτέμβριο με την ηρεμία σου μια δεύτερη προσπάθεια!Μπορεί να έχεις ίσως και άλλες εναλλακτικές!
Θέλω να ξέρεις μόλις τώρα ξεκινάμε να ζούμε την πραγματική ζωή και είμαστε ελεύθεροι επιτέλους από το σχολείο και θα έχουμε όλη την ημέρα να κάνουμε πράγματα για τον εαυτό μας και θα παρακολουθούμε (όπου και αν πας) αντικείμενα που μας ενδιαφέρουν!

Υ.Γ. Δεν είσαι σκουπίδι ούτε οι πανελλήνιες θα δείξουν την αξία σου σαν μαθητής ή τις γνώσεις που έχεις! Χρειάζεσαι απλά χρόνο για να ηρεμήσεις από όλη την ένταση των πανελληνίων,για να αποφορτιστείς και να καταλάβεις ότι σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα αλλά η προσπάθεια!Πολλοί θεωρούν δεδομένο ότι τα παιδιά θα δώσουν πανελλήνιες(αφού "πρέπει") χωρίς όμως να ξέρουν ότι πολλοί μέσα τους (όπως και εγώ) παλεύαμε με νύχια και με δόντια για να μην παρατήσουμε την προσπάθεια και για να καταφέρουμε να δώσουμε πανελλήνιες!Η ψυχολογία και η πίεση αυτής της χρονιάς ήταν τεράστια από όλους και για εμένα σου άξιζει ένα μπράβο που κατάφερες και έδωσες πανελλήνιες με όλη αυτή την πίεση και όλο αυτόν τον πανικό που φαντάζομαι ότι έζησες!Κρατά το κεφάλι ψηλά και να θυμάσαι πως πάντα έχει σημασία η προσπάθεια και ο αγώνας και όχι το αποτέλεσμα!Το αποτέλεσμα σίγουρα είναι αυτό που μένει όμως χωρίς την προσπάθεια δεν θα είχε σημασία και το αποτέλεσμα!

Ελπίζω να μην σε κούρασα και να σε βοήθησα λίγο να νιώσεις καλύτερα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πέρασα παρόμοια κατάσταση με εσένα τη πρώτη φορά που έδωσα. Βγήκαν κάτι βαθμοί που θεωρουσα ότι δεν αντιπροσωπεύουν το διάβασμα και τη προσπάθεια που έχω κάνει. Είχα φάει ένα γερό χαστούκι. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Έγραψα βέβαια 13κ στο τρίτο πεδίο . Ήμουν για μια εβδομάδα κλεισμένη στο δωμάτιο μου επειδή ένιωθα ντροπή. Ευτυχώς με τη βοήθεια των γονιών μου και με το πέρασμα του χρόνου .. τη χωνεψα τη ιδέα ότι δε κατάφερα να μπω σε μια από τις σχολές που δε ήθελα ( το μηχανογραφικό μου όμως το έκανα λες και είχα γράψει 20) και περασα εντέλει στο τμήμα τεχνών ήχου και εικόνας στη Κέρκυρα μια σχολή άσχετη και διαφορετικη από τη υγεία. Με το που το είδα... Πήρα τα βιβλία μου από το ράφι και είπα από μέσα μου αυτή τη φορά θα το κάνουμε σωστά! Και αποφάσισα να ξαναδώσω δεύτερη φορά. Πολύ δύσκολη χρονιά με μια ψυχολογια στο περίπου καλά με τον φόβο της αποτυχίας συνεχώς ήταν και οικονομικά δύσκολα γιατί άλλαξα καθηγητές και μπορώ να σου πω ότι πέρασα 9 μήνες πάνω από τα βιβλία τα έδωσα όλα! Πάμε στις πανελλαδικές δεύτερη φορά γράφω έκθεση όλα οκ μια χαρά .... μαθηματικά έδωσα για λόγους μαξιλάρι τα πήγα νορμάλ και πάω στη φυσική και βλέπω τα θέματα και με έπιασε το λεγόμενο σεντόνι .... Εγραψα ότι θυμόμουν και γύρισα σπίτι η ψυχολογία μου στα τάρταρα ήθελα να πετάξω τα βιβλία ...αλλά είχα όμως τη χημεία και τη βιολογία ακόμα να δώσω ...εγώ δε ήθελα ... ήμουν σίγουρη ότι δε θα μπω πουθενά και δε ήθελα να το δώσω. Με παίρνει τηλέφωνο ο καθηγητής μου της χημείας του λέω τι έγινε και μου λέει ε και; Είχες μια στραβή . Δε έγινε κάτι η μάχη ακόμα δε τελείωσε είσαι στα μισά . Άσε τα κλάματα και συνέχισε το διάβασμα. Ήταν ένα ξυπνημα και πήγα τα έδωσα κανονικά εν τέλει ...
Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής
Έκθεση -> 16
Φυσική -> 9
Χημεία -> 17,5
Βιολογία -> 18
Βγαίνουν περίπου 15,5κ μόρια .
Τελικά πέρασα στο τμήμα δημόσιας και κοινοτικής υγείας από τους πρώτους .
Στη αρχή έλεγα ότι δε μου ταιριάζει η σχολή αλλά τώρα που πάω στο δεύτερο έτος έχοντας δει μαθήματα κατάλαβα ότι αυτή είναι η ιδανική για εμένα
Το συμπέρασμα : να μη τα παρατάτε ποτέ και να μη σας παίρνει από κάτω! Όλα για κάποιο λόγο γίνονται!


Δεν σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά η γνώμη σου σε πολλά θέματα με κάνει να θεωρώ ότι είσαι ΥΠΕΡΟΧΟΣ άνθρωπος!
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Λοιπόν, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την υποστήριξη, θα πάτε πολύ μπροστά και σας το εγγυώμαι!
Μετά από αρκετή σκέψη, ψυχανάλυση και τα σχετικά, αποφασίζω πως θα ξαναδώσω. Θα απορροφήσω όλη την αποτυχία, θα μάθω από τα λάθη μου και του χρόνου όχι μόνο θα περάσω στη σχολή που επιθυμώ αλλά θα γράψω 17-18 χιλιάδες μόρια για να αποδείξω στον εαυτό μου για τι είμαι ικανός! Δε θα το αφήσω να με πάρει από κάτω!
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να γράψεις 17-18 χιλιάδες μόρια για να είσαι ικανός. Σου εύχομαι καλή αρχή και καλή δύναμη στην προσπάθεια σου!!
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Λοιπόν, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την υποστήριξη, θα πάτε πολύ μπροστά και σας το εγγυώμαι!
Μετά από αρκετή σκέψη, ψυχανάλυση και τα σχετικά, αποφασίζω πως θα ξαναδώσω. Θα απορροφήσω όλη την αποτυχία, θα μάθω από τα λάθη μου και του χρόνου όχι μόνο θα περάσω στη σχολή που επιθυμώ αλλά θα γράψω 17-18 χιλιάδες μόρια για να αποδείξω στον εαυτό μου για τι είμαι ικανός! Δε θα το αφήσω να με πάρει από κάτω!

Συγχαρητήρια που πήρες μια τέτοια απόφαση!Δεν είναι εύκολο να αποφασίσει κάποιος να ξανά δώσει ειδικά μετά από όλη αυτή την κούραση που έχει περάσει για να δώσει πανελλήνιες!
Να ξέρεις πως είσαι όντως ικανός για τα πάντα και αυτό δεν θα αποδειχτεί με το πόσα μόρια έγραψες ή θα γράψεις!Είμαι σίγουρη πως άμα εργαστείς με πάθος και συγκέντρωση στο μέλλον στο επάγγελμα που σε ενδιαφέρει εκεί θα δείξεις όντως για το τι είσαι ικανός να καταφέρεις!
Προσπάθησε τώρα να ξεκουραστείς αυτές τις μέρες,κοιμήσου καλά κάνε διακοπές και από Αύγουστο ή Σεπτεμβρίο ξεκινά σιγά σιγά το διάβασμα!Μην ξεχνάς ότι σε σχέση με την πρώτη σου προσπάθεια έχεις πολλά πλεονεκτήματα:
Το ένα είναι ότι έχεις δει τα πάντα που έχει η ύλη,είναι η τρίτη ή η τέταρτη επαφη σου με τα μαθήματα!Ξέρεις περίπου τι θα ακολουθήσει!
Το δεύτερο είναι ότι έχεις καταλάβει τα λάθη που έκανες στο διάβασμα σου,στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα σου κλπ. Σημείωσε κάπου τα λάθη σου και προσπάθησε να τα διορθώσεις!
Το τρίτο είναι ότι μπορείς πιο εύκολα να εμβαθύνεις στις έννοιες και γενικά καταλαβαίνεις σε βάθος τα μαθήματα πια!
Και πάει λέγοντας....

Και τελευταίο και πιο σημαντικό κατάλαβες ότι έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία η ψυχολογία σου σε όλη την διάρκεια της διαδρομής σου και η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ που πρέπει να έχεις στο διάβασμα σου!
Αν είσαι σταθερός στο διάβασμα σου σε όλα τα μαθήματα,αν διαβάσεις καλά την θεωρία στα μαθήματα και είσαι συγκεντρωμένος είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά στο τέλος και πως του χρόνου θα συζητάμε την επιτυχία σου!

Αυτά από εμένα! Ξεκουρασου αν είναι για τωρα!
 

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα, πέρασαν 2 μέρες από τότε που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα και από τότε νιώθω πολύ καταθλιπτικός. Έγραψα κάτω από τη βάση, βαθμοί που δεν περίμενα προσωπικά και πιστεύω δεν αντιπροσωπεύουν την αξία μου. Δεν έχω ζήσει ποτέ την αποτυχία και ξέρω μου λένε θα τη ζήσω αρκετές φορές την αποτυχία. Αλλά τέτοια ταπείνωση δεν έχω ξανανιώσει. Η αυτοπεποίθησή μου έχει πέσει και δε βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον πια. Ο στόχος μου γενικά δεν ήταν δύσκολος να επιτευχθεί γενικά, και το διάβασμα και οι βαθμοί που έγραφα σε διαγωνίσματα ήταν ικανοποιητικοί. Δυστυχώς όμως απέτυχα και δεν μπορώ να το χωνέψω. Ξέρω σας ακούγομαι κλάψας αλλά έτσι αισθάνομαι, δεν περίμενα τέτοιο ενδεχόμενο και ήταν ένα γερό χαστούκι στη ζωή μου. Δεν ξέρω αν έχω τη δύναμη να προσπαθήσω ξανά, αισθάνομαι θα αποτύχω ξανά. Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που νιώθει απαισιόδοξα, όμως και να που συμβαίνει. Ειδικότερα, όταν με ρωτάνε πώς τα πήγα νιώθω μεγάλη ντροπή και ότι έπεσα στα μάτια όλων. Ένα σκουπίδι νιώθω πως είμαι δηλαδή. Συγγνώμη γι' αυτό το ποστ, ήθελα να ξεδώσω κάπου.
Φιλε μην απογοητευεσαι.Γενικα να εχεις στο μυαλο σου οτι οταν εχεις ενα στοχο πρεπει να προσπαθεις περισσοτερο απο οτι χρειαζεται για να τον επιτυχεις.Οριστε ενα τραγουδι που πιστευω θα σε βοηθησει:https://www.youtube.com/watch?v=200lxB1f06Y
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top