Δυσκολία σχολών

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα δεν ξέρω γιατί αντιδρατε όταν λένε ότι η μία σχολή είναι ευκολη.

Επειδή το να πεις σε κάποιον πως αυτό που κανει δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο νομίζει είναι ενα χτύπημα στο εγώ του και το πιθανότερο είναι να αμυνθεί και να προσπαθήσει να απορρίψει αυτό που λες.

Το ότι το Φυσικό είναι πιο δύσκολο από το παιδαγωγικό είναι μια αλήθεια. Αυτό όμως δεν σημαινει πως ο φοιτητής του φυσικού μπορεί να την "πει" στον φοιτητή του παιδαγωγικου γι αυτό το λόγο και αυτό διότι η δυσκολία ενός εγχειρήματος είναι συνάρτηση των πόρων που έχεις.

Είναι αρκετά χαζο να βλέπεις έξυπνους ανθρώπους να το παίζουν υπεράνω στους υπόλοιπους ξεχνοντας πως η εξυπνάδα τους είναι απλά ένα λαχειάκι που τους έτυχε στην γέννηση.

Γι αυτό και όταν εξετάζουμε τους ανθρώπους είναι καλύτερο να τους κρίνουμε από την προσπάθεια που καταβάλουν όχι από το αποτέλεσμα καθ εαυτό.

Και γένικα επειδή κάθε άνθρωπος έχει μια πραγματικά μοναδική αφετηρία στη ζωή γεμάτη τυχαίους παράγοντες, είναι εντελώς ηλιθιο να συγκρινεις δύο ανθρώπους. Το μόνο άτομο με το οποίο θα πρέπει να συγκρινομαστε είναι ο εαυτός μας.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ειναι άτοπο νομιζω να συγκρίνουμε ανόμοια πραγματα . Σαφώς και το μαθηματικό η το φυσικό ειναι πιο δύσκολες σχολες απο Παιδαγωγικό , η και απο ιατρικη. Αφου στις σχολες αυτες κανουν την εξειδίκευση της εξειδίκευσης κτλ με πολλές λεπτομέρειες κτλ.... επομένως ναι ειναι πιο δύσκολες. Το παιδαγωγικο πχ εχει εξαιρετικά ενδιαφέρονται μαθηματα , πολλα απο αυτα ανθρωπιστικά αλλα θεωρητικά και αλλα θετικά (στατιστική , φυσικη χημεια) εχει και βιοψυχολογια και αλλες μετρήσεις σε κατι εργαστηρια. (ξερω απο συγγενείς μου) οντως εχει ενα παραπανω ενδιαφέρον. Δε τα βαριέσαι ευκολα κ αυτόματος αυτο , την κανει πιο ευκολη σχολη απο αλλες. Εγώ είμαι Α λυκείου και γενικά βγάζω 19,9-20.(ασχετο) απλώς το λεω γιατι ή θα παω θεωρητικη για Παιδαγωγικο Δημ. η ψυχολογια ,, Η θετική για Ιατρικη ή λογοθεραπεία. Επομενωσ Δεν υποστηρίζω «το τμημα Μου» διότι δεν ειμαι σε καποιο ακομη! Ο καθε ενας μας εχει διαφορετικές κλήσεις και ενδιαφέροντα. Ειναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο να βγεις ΚΑΛΟΣ παιδαγωγός (ειτε γενικός ειτε ειδικός) απο το να βγάλεις απλα τη σχολη.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος έβαλε στην ίδια πρόταση το παιδαγωγικό και την ιατρική;:loltooth:

Η ιατρική παραμένει η πιο δύσκολη σχολή με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο που είναι το ΗΜΜΥ. Το γεγονός ότι κάποιοι την βρίσκουν εύκολη μπορεί να οφείλεται στον τρόπο εισαγωγής που μαζεύει κατά μέσο όρο άτομα με πολύ μεγαλύτερο IQ. Αν τους βάλεις αυτούς στο παιδαγωγικό ή σε τίποτα μαθηματικά και φυσικές θα τα βρίσκουν παιχνιδάκι
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ποιος έβαλε στην ίδια πρόταση το παιδαγωγικό και την ιατρική;:loltooth:

Η ιατρική παραμένει η πιο δύσκολη σχολή με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο που είναι το ΗΜΜΥ. Το γεγονός ότι κάποιοι την βρίσκουν εύκολη μπορεί να οφείλεται στον τρόπο εισαγωγής που μαζεύει κατά μέσο όρο άτομα με πολύ μεγαλύτερο IQ. Αν τους βάλεις αυτούς στο παιδαγωγικό ή σε τίποτα μαθηματικά και φυσικές θα τα βρίσκουν παιχνιδάκι

Σε ποιο ηλιακό σύστημα η ιατρική είναι δυσκολότερη από ημμυ?
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Interestingly φίλε, ο Ιατρός θα είναι από τις πρώτες ειδικότητες που θα αντικατασταθούν από την τεχνητή νοημοσύνη στο μέλλον.
Η διάγνωση ασθενειών είναι κάτι που ήδη γίνεται σε πολύ καλό βαθμό από τα νευρωνικά δίκτυα, ενώ η ανεύρεση θεραπείας δεν είναι κάτι που κάνει ο γιατρός αλλά οι βιολόγοι/medical ερευνητές. Ο γιατρός κάνει prescribe απλά την πιο αποτελεσματική υπάρχουσα θεραπεία αφού κάνει την διάγνωση και συνυπολογίσει το ιστορικό και άλλους παράγοντες, κάτι που όπως καταλαβαίνεις μπορεί πολύ εύκολα να κάνει ένας υπολογιστής αν του δώσεις αυτά τα data.

Η χειρουργική ναι θέλει μεγαλύτερο δείκτη ευφυίας γιατί απαιτεί γρήγορες και εύστοχες αποφάσεις, αλλά και αρκετά άλλα skills, αλλά και πάλι είναι κάτι που τις περισσότερες φορές είναι αλγοριθμικό.

https://www.statisticbrain.com/iq-estimates-by-intended-college-major/

Nομίζω ότι η Βιοηθική δεν θα επιτρέψει να χαθεί ο ανθρώπινος πολιτισμός χάριν την τεχνητής νοημοσύνης. Μπορεί να είναι υποσχόμενος κλάδος, αλλά όχι να αντικαταστήσει την ανθρώπινη ύπαρξη. Προσωπικά θεωρώ ότι μόνο η Φυσική και τα Μαθηματικά έφεραν την επανάσταση των επαναστάσεων στον ανθρώπινο πολιτισμό αλλά όχι στην ηθική αλλοίωση της κοινωνίας. Οι άλλες επιστήμες απλά προέκυψαν και εξελίσσονται. Μορφές όπως ο Planck, Banach κ.α. προσέφεραν πολλά στην επιστήμη αλλά όχι με την υλιστική ιδέα της εποχής μας. Δεν υπήρχε η μανία των projects μέσω επιχειρήσεων και άλλων αμφιλεγόμενων κέντρων έρευνας που στοχεύουν στην παραγωγή κεφαλαίου και όχι έρευνας. Η έρευνα γενικά έχει "κάτσει" αν σκεφτεί κανείς σε τι μετριότητες δίνονται τα βραβεία νόμπελ. Το Machine Learning θα αναπτυχθεί αλλά παράλληλα με την ανθρώπινη ζωή και όχι σε αντικατάσταση. Τα ίδια λέγανε και στις αρχές του 20ου αιώνα για την Κβαντομηχανική αλλά ακόμη και σήμερα δεν έχει επιτευχθεί ο κβαντικός εναγκαλισμός. ;)
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nομίζω ότι η Βιοηθική δεν θα επιτρέψει να χαθεί ο ανθρώπινος πολιτισμός χάριν την τεχνητής νοημοσύνης. Μπορεί να είναι υποσχόμενος κλάδος, αλλά όχι να αντικαταστήσει την ανθρώπινη ύπαρξη. Προσωπικά θεωρώ ότι μόνο η Φυσική και τα Μαθηματικά έφεραν την επανάσταση των επαναστάσεων στον ανθρώπινο πολιτισμό αλλά όχι στην ηθική αλλοίωση της κοινωνίας. Οι άλλες επιστήμες απλά προέκυψαν και εξελίσσονται. Μορφές όπως ο Planck, Banach κ.α. προσέφεραν πολλά στην επιστήμη αλλά όχι με την υλιστική ιδέα της εποχής μας. Δεν υπήρχε η μανία των projects μέσω επιχειρήσεων και άλλων αμφιλεγόμενων κέντρων έρευνας που στοχεύουν στην παραγωγή κεφαλαίου και όχι έρευνας. Η έρευνα γενικά έχει "κάτσει" αν σκεφτεί κανείς σε τι μετριότητες δίνονται τα βραβεία νόμπελ. Το Machine Learning θα αναπτυχθεί αλλά παράλληλα με την ανθρώπινη ζωή και όχι σε αντικατάσταση. Τα ίδια λέγανε και στις αρχές του 20ου αιώνα για την Κβαντομηχανική αλλά ακόμη και σήμερα δεν έχει επιτευχθεί ο κβαντικός εναγκαλισμός. ;)

Εδώ η ανθρωπότητα δέν έχει λύσει ακόμα το ενεργειακό πρόβλημα της και οι άλλοι σκέφτονται για ρομπότ που θα αντικαταστήσουν του ιατρούς και Αλγόριθμους να κάνουν διάγνωση. Λοιπόν, αυτά δε θα συμβούν ποτέ, διότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και κανεις δε θα εμπιστεύονταν έτοιμο αλγόριθμο είτε για διάγνωση είτε για θεραπεία, ποσό μάλλον δε για χειρουργεία από έναν άνθρωπο
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Στο δικό μας. Σε κάποιο άλλο που η τεχνολογία θα είναι πολύ καλύτερη ίσως το ΗΜΜΥ θα την φτάνει


Δεν ξέρω εγώ πάντως διαφωνώ.Ο κολλητός μου.δευτεροετης ημμυ εγώ ιατρικη αυτά που μου διχνει αμφιβάλλω αν θα μπορούσα έστω να τα παρακολουθήσω.Ισως δεν έχω το κατάλληλο υπόβαθρο ίσως υστερω νοητικά πάντως σε σύγκριση με τα δικά μας μαθήματα μου φαίνονται πολλές σκάλες πιο πάνω.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω εγώ πάντως διαφωνώ.Ο κολλητός μου.δευτεροετης ημμυ εγώ ιατρικη αυτά που μου διχνει αμφιβάλλω αν θα μπορούσα έστω να τα παρακολουθήσω.Ισως δεν έχω το κατάλληλο υπόβαθρο ίσως υστερω νοητικά πάντως σε σύγκριση με τα δικά μας μαθήματα μου φαίνονται πολλές σκάλες πιο πάνω.


Και αυτός το ίδια θα λέει αν του δείξεις τα δικά σου. Πως θα παρακολουθήσεις όταν δέν έχεις δώσει καν μαθηματικά κατεύθυνσης. Είναι σαν να σε βάζει να διαβάζεις μια ξένη γλώσσα χωρίς να έχεις κάνει ένα μάθημα. Προφανώς θα σου φανούν δύσκολα, αν όμως παρακολουθήσεις θα δεις ότι είναι πολύ πιο εύκολα από ότι φαντάζεσαι. Η ιατρική θέλει εκτός από κατανόηση και γερή μνήμη, αποφάσεις δευτερολέπτων κτλ
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Και αυτός το ίδια θα λέει αν του δείξεις τα δικά σου. Πως θα παρακολουθήσεις όταν δέν έχεις δώσει καν μαθηματικά κατεύθυνσης. Είναι σαν να σε βάζει να διαβάζεις μια ξένη γλώσσα χωρίς να έχεις κάνει ένα μάθημα. Προφανώς θα σου φανούν δύσκολα, αν όμως παρακολουθήσεις θα δεις ότι είναι πολύ πιο εύκολα από ότι φαντάζεσαι. Η ιατρική θέλει εκτός από κατανόηση και γερή μνήμη, αποφάσεις δευτερολέπτων κτλ


Πιστεύω ότι η γερή μνήμη αρκεί για να βγαλεις την σχολή τουλάχιστον.Τωρα για το αν θα βγεις γιατρός προφανώς και όχι.Αντιθετως στις πολυτεχνικές η κατανόηση είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη η οποία συνεπάγεται με υψηλό δείκτη νοημοσύνης.Εκει έγκειται και η δυσκολια.Στην ιατρική ο πιο διαβαστερος είναι αυτός που θα βγάλει και πρώτος τη σχολή και όχι απαραίτητα ο εξυπνότερος.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ποιος έβαλε στην ίδια πρόταση το παιδαγωγικό και την ιατρική;:loltooth:

Η ιατρική παραμένει η πιο δύσκολη σχολή με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο που είναι το ΗΜΜΥ. Το γεγονός ότι κάποιοι την βρίσκουν εύκολη μπορεί να οφείλεται στον τρόπο εισαγωγής που μαζεύει κατά μέσο όρο άτομα με πολύ μεγαλύτερο IQ. Αν τους βάλεις αυτούς στο παιδαγωγικό ή σε τίποτα μαθηματικά και φυσικές θα τα βρίσκουν παιχνιδάκι


Δεν συγκρίνονταιιιι οποτε δεν θα τα βρίσκουν παιχνιδάκι . Ο αδερφός μου έδωσε πρωτη φορα κ εγραψε 16,021 κ τη δευτερη 19,008 . Τι σημαινει αυτο; Οτι την πρωτη ηταν μέτριος κ τη δευτερη εγινε έξυπνος επειδη παπαγάλισε φυσικη και βιολογια ; Ελεος παιδια 2019 ειμαστε μην εχετε τέτοιες απόψεις! Καποιος πηγε ιατρικη διότι ΘΕΛΕΙ να γινει γιατρός επομένως τα μαθηματα ιατρικής θα του ΑΡΕΣΟΥΝ και θα του φαινονται ενδιαφέροντα. Καποιος παει παιδαγωγικά διότι θελει να ασχοληθεί με την εκπαίδευση τη διδασκαλία και την οποιαδήποτε αγωγη σε οποιονδήποτε κλάδο οποτε αυτα τα μαθηματα θα του φαινονται ωραια κ ευκολα. Εμας γιατρός ΔΕΝ θα γινοταν δάσκαλος κ εμας δάσκαλος ΔΕΝ θα γινοταν γιατρός. Ελεος
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εδώ η ανθρωπότητα δέν έχει λύσει ακόμα το ενεργειακό πρόβλημα της και οι άλλοι σκέφτονται για ρομπότ που θα αντικαταστήσουν του ιατρούς και Αλγόριθμους να κάνουν διάγνωση. Λοιπόν, αυτά δε θα συμβούν ποτέ, διότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και κανεις δε θα εμπιστεύονταν έτοιμο αλγόριθμο είτε για διάγνωση είτε για θεραπεία, ποσό μάλλον δε για χειρουργεία από έναν άνθρωπο

Ακριβώς, άλλο επίσης παράδειγμα. Η τεχνητή νοημοσύνη είναι μια "ακαδημαϊκή βόμβα" για να δημιουργούνται θέσεις για διδακτορικά να ζουν τα Πανεπιστήμια. Όλοι κάνουν πράγματα και θαύματα αλλά δεν έχουν μια σαφή εικόνα όπως είχε ο Νεύτωνας για τον Διαφορικό Λογισμό στη Μηχανική. Η επιστήμη των data θα εξελίσσεται ως εργαλείο ποσοτικής ανάλυσης και εξαγωγής συμπερασμάτων. Η αριθμητική ανάλυση που ασχολείται με την μαθηματική θεμελίωση των αλγορίθμων μέσω ντετερμινιστικής διακριτοποίησης του χώρου και χρόνου, αποδεικνύει την ανεπάρκεια ενός τέλειου αλγορίθμου.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι η γερή μνήμη αρκεί για να βγαλεις την σχολή τουλάχιστον.Τωρα για το αν θα βγεις γιατρός προφανώς και όχι.Αντιθετως στις πολυτεχνικές η κατανόηση είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη η οποία συνεπάγεται με υψηλό δείκτη νοημοσύνης.Εκει έγκειται και η δυσκολια.Στην ιατρική ο πιο διαβαστερος είναι αυτός που θα βγάλει και πρώτος τη σχολή και όχι απαραίτητα ο εξυπνότερος.


Παντού πρέπει να είναι διαβαστερά για να βγάλει πρώτος την σχολή. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Η ιατρική απαιτεί καλή κατανόηση, από τα πιο απλα που μπορεί να πει κάποιος πως δρα μια ορμόνη στα διαφορά κύτταρα και τι βιοχημικές αντιδράσεις διεγείρει, αναστέλλει ως και μορφολογία, λειτουργία και επικοινωνία του νευρικού συστήματος. Όλα στην ιατρική απαιτούν κατανόηση, πολύ περισσότερο από το ΗΜΜΥ, πολύ απλα γιατί δεν έχουμε να κάνουμε απλα με μαθηματικές εξισώσεις αλλά εκτός από αυτές έχουμε να κάνουμε με αλλά 1000 πράγματα που μπαίνουν στον ίδιο παράγοντα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nομίζω ότι η Βιοηθική δεν θα επιτρέψει να χαθεί ο ανθρώπινος πολιτισμός χάριν την τεχνητής νοημοσύνης. Μπορεί να είναι υποσχόμενος κλάδος, αλλά όχι να αντικαταστήσει την ανθρώπινη ύπαρξη. Προσωπικά θεωρώ ότι μόνο η Φυσική και τα Μαθηματικά έφεραν την επανάσταση των επαναστάσεων στον ανθρώπινο πολιτισμό αλλά όχι στην ηθική αλλοίωση της κοινωνίας. Οι άλλες επιστήμες απλά προέκυψαν και εξελίσσονται. Μορφές όπως ο Planck, Banach κ.α. προσέφεραν πολλά στην επιστήμη αλλά όχι με την υλιστική ιδέα της εποχής μας. Δεν υπήρχε η μανία των projects μέσω επιχειρήσεων και άλλων αμφιλεγόμενων κέντρων έρευνας που στοχεύουν στην παραγωγή κεφαλαίου και όχι έρευνας. Η έρευνα γενικά έχει "κάτσει" αν σκεφτεί κανείς σε τι μετριότητες δίνονται τα βραβεία νόμπελ. Το Machine Learning θα αναπτυχθεί αλλά παράλληλα με την ανθρώπινη ζωή και όχι σε αντικατάσταση. Τα ίδια λέγανε και στις αρχές του 20ου αιώνα για την Κβαντομηχανική αλλά ακόμη και σήμερα δεν έχει επιτευχθεί ο κβαντικός εναγκαλισμός. ;)


Κάποια επαγγέλματα σίγουρα θα αντικατασταθουν από την τεχνίτη νουμοσυνη και αυτό δεν είναι καθόλου κακό. Ένας κόσμος όπου δεν υπάρχουν γιατροί γιατί έχουμε μηχανες που κάνουν την δουλειά τους είναι καλύτερος από τον σημερινό επειδή όλο αυτό το ανθρώπινο δυναμικό που σήμερα είναι γιατροί είναι ελεύθερο να κανει κατι αλλο.

Ο ανθρώπινος πολιτισμός δεν ξέρω πως ακριβως απειλείται από την ΤΝ και γενικότερα από την τεχνολογική και επιστημονική εξέλιξη. Για εμένα η εξέλιξη έχει μόνο θετικό προσημο.

Οι επιχειρήσεις όπως καταλαβαίνεις είναι αυτές που δίνουν τα κεφάλαια για την περαιτέρω ανάπτυξη της επιστήμης. Από αυτά που γράφεις μου βγάζεις πως είσαι της άποψης πως η επιστήμη πρέπει να υπάρχει για την επιστήμη. Αυτο ειναι μια κλασσική άποψη που ακούς από Μαθηματικούς και λοιπούς θεωρητικούς καθώς είναι τέτοια η ιδιοσυγκρασια τους που ζουν για τη γνώση.

Εγώ σαν μηχανικός βλέπω την επιστήμη ως μέσο επίλυσης προβλημάτων στην ζωή των ανθρώπων. Γι αυτό και αυτό που λες για τις επιχειρήσεις μου ακούγεται καπως πεζό.
Άλλωστε ο κύριος λόγος που εσύ μπόρεσες να γίνεις μαθηματικός και δεν ήσουν καταδιμασμενος να σκάβεις σε ένα χωράφι είναι ο υλικος πλούτος που παράγουμε σαν κοινωνια και αυτό γίνεται μέσο των projects.

Αισθάνομαι πως δεν βλέπεις την όλη εικόνα.
Τα περί ηθικής κατάπτωσης δεν τα κατάλαβα. Αν θες ανέλυσε το.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Εδώ η ανθρωπότητα δέν έχει λύσει ακόμα το ενεργειακό πρόβλημα της και οι άλλοι σκέφτονται για ρομπότ που θα αντικαταστήσουν του ιατρούς και Αλγόριθμους να κάνουν διάγνωση. Λοιπόν, αυτά δε θα συμβούν ποτέ, διότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και κανεις δε θα εμπιστεύονταν έτοιμο αλγόριθμο είτε για διάγνωση είτε για θεραπεία, ποσό μάλλον δε για χειρουργεία από έναν άνθρωπο

Ο υπολογιστής είναι μηχανή που κάνει ένα πράγμα καλά ,λογική . Η οποία είναι και η βάση όλων των μαθηματικών . Επίσης υπερτερεί σε ένα πράγμα έναντι του ανθρώπου,στον χρόνο. Εκτός εαν οι γιατροί κάνουν την διάγνωση τους βασιζόμενοι στην παραλογία , τότε δεν ξέρω γιατί ένας αλγόριθμος δεν θα μπορούσε να κατέχει εξαιρετικής σημασίας θέση στην καθημερινότητα του .

Παλιά το λέγανε και το πιστεύανε, αλλά πλέον ξέρουμε οτι ξύνουμε μόνο την επιφάνεια των πραγμάτων που έρχονται και οποιοδήποτε επάγγελμα περιέχει εργασία που μπορεί να περιγραφτεί μαθηματικώς , θα επηρεαστεί εν τέλει απο την τεχνητή νοημοσύνη .

Εξάλλου σκέψου ήδη πόσο αξιοθαύμαστος είναι ο κόσμος μας . Ποιός θα πίστευε οτι μέσα απο λογικούς συλλογισμούς κάποιος θα μπορούσε να απεικονίσει εικόνες; Να αναπαράγει ήχους,και να μεταδώσει γνώσεις και εμπειρίες,όπως εξάλλου κάνουμε και εμείς εδώ . Κάνεις δεν είχε φανταστεί λοιπόν οτι κάτι τόσο απόμακρο και ειδικευμένο όπως μια μηχανή που λύνει εξισώσεις(ο αρχικός σκοπός των υπολογιστών) θα κατέληγε μετά απο δεκαετίες στο πιο χρήσιμο,πιο απαραίτητο και πιο δημιουργικό εργαλείο που μπορεί να έχει στην διάθεσή του ο σύγχρονος άνθρωπος . Και όχι δεν αναφέρομαι μόνο στο κινητό μας,το tablet ή τον σταθερό υπολογιστή . Αναφέρομαι και σε συστήματα όπως μια φωτογραφική κάμερα,μια τηλεόραση, ένα πληντύριο κτλπ . Και αυτά χρησιμοποιούν ακριβώς τις ίδιες αρχές πάνω στις οποίες βασίζονται τα προηγούμενα 3 γνωστά ηλεκτρονικά συστήματα . Η τεχνητή νοημοσύνη δεν είναι απλά ένα καινούριο προϊόν ή ένας καλύτερος υπολογιστής . Είναι μια εξέλιξη στην ικανότητα αυτών των συστημάτων να παίρνουν αποφάσεις . Εως τώρα είχαμε κάνει αυτοματοποιήσεις . Σαν να λέμε για παράδειγμα οτι είχαμε φτιάξει αντανακλαστικά . Πλέον η τεχνητή νοημοσύνη θα αποτελέσει ολόκληρο το "νευρικό σύστημα". Αυτό είναι huge, την τελευταία φορά που έιχαμε εξέλιξη τέτοιας σημασίας,καταλήξαμε όπως είπα,απο μια πολύ ειδικευμένη συσκευή σε κάτι που κατέληξε να καθορίζει τον κόσμο στον οποίο ζούμε .

Θεωρώ λοιπόν οτι το ποτέ είναι ισχυρή λέξη . Η τεχνητή νοημοσύνη έρχεται να βελτιώσει το επίπεδο ζωής,και να μας επιτρέψει να κάνουμε περισσότερα ,όχι να μας αντικαταστήσει . Δεν πρέπει να την βλέπουμε ως πανάκεια,γιατί δεν είναι κιόλας. Όλα τα συστήματα έχουν τα όρια τους. Δεν πρέπει όμως να μας απογοητεύει αυτό,το ίδιο συμβαίνει και στους ανθρώπους . Ο σκοπός είναι οτι μέσω αυτής επεκτείνουμε τα δικά μας φυσικά όρια. Δεν μπορούμε να αγνοούμε λοιπόν ούτε το πόσο καθοριστική θα γίνει για τον κόσμο μας τα επόμενα χρόνια .

Παντού πρέπει να είναι διαβαστερά για να βγάλει πρώτος την σχολή. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Η ιατρική απαιτεί καλή κατανόηση, από τα πιο απλα που μπορεί να πει κάποιος πως δρα μια ορμόνη στα διαφορά κύτταρα και τι βιοχημικές αντιδράσεις διεγείρει, αναστέλλει ως και μορφολογία, λειτουργία και επικοινωνία του νευρικού συστήματος. Όλα στην ιατρική απαιτούν κατανόηση, πολύ περισσότερο από το ΗΜΜΥ, πολύ απλα γιατί δεν έχουμε να κάνουμε απλα με μαθηματικές εξισώσεις αλλά εκτός από αυτές έχουμε να κάνουμε με αλλά 1000 πράγματα που μπαίνουν στον ίδιο παράγοντα

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε αυτό το σημείο για τους εξής λόγους .
Για έναν γιατρό το ανθρώπινο σώμα είναι ο κόσμος του όλος . Για τον Ημμυ είναι απλά ένα ακόμα σύστημα μεταξύ εκατομμυρίων άλλων . Μην κάνεις το λάθος να θεωρείς οτι ένας ΗΜΜΥ ασχολείται με συγκεκριμένο έυρος πραγμάτων γιατί θα την πατήσεις . Είναι ίσως η μόνη σχολή μηχανικών που έχει κύριο αντικείμενο όλες τις εφαρμογές μιας εκ των τεσσάρων θεμελιωδών δυνάμεων της φύσης(η άλλη ειδικότητα είναι οι πυρηνικοί μηχανικοί) και ταυτόχρονα μελετάει και εφαρμόζει θέματα που αγγίζουν άνετα θεωρητικά μαθηματικά καθώς τομείς όπως η λογική,η επεξεργασία σήματος,η κρυπτογραφία κ.α. έχουν μεγάλο πρακτικό ενδιαφέρον . Με άλλα λόγια περιλαμβάνει κυριολεκτικά τα πάντα γύρω σου,ή τα επηρεάζει άμεσα στην χειρότερη . Εκτός αυτού δεν θα μπορούσε κάποιος να πει κάτι χειρότερο και πιο ανακριβές οτι ένας μηχανικός απλά λύνει εξισώσεις . Αν μη τι άλλο είναι το τελευταίο που κάνει ! Σε αντίθεση με έναν μαθηματικό, βασίζεται πρώτα στην εμπειρία του και σκέφτεται πως λειτουργούν όλα τα συστήματα μαζί στο μυαλό του . Μετά αρχίζει προσομειώσεις και αναλυτικούς υπολογισμούς . Ειδάλλως μάλλον δεν έμαθε και πολλά απο την σχολή του . Εξάλλου και ένας φυσικός ξέρει μαθηματικά και γνωρίζει τις απαραίτητες φυσικές αρχές . Αυτό δεν σημαίνει οτι έχει την εμπειρία να σχεδιάσει συστήματα ;) . Δεν αρκεί λοιπόν ούτε να ξέρεις τα μαθηματικά,ούτε την φυσική αλλά ούτε και τα δύο ώστε να γίνεις ένας καλός μηχανικός . Πρέπει να έχεις και την ανάλογη εμπειρία .

Η Ιατρική δεν είναι εύκολη αλλά να είσαι σίγουρος οτι δεν είναι πιο δύσκολη απο Ημμυ . Μιας που είναι και το θέμα μας : ο κάθε τομέας έχεις τις δυσκολίες και τις ευκολίες του . Ανάλογα τα δυνατά και τα αδύναμα μας σημεία κάνουμε την επιλογή που ταιριάζει καλύτερα σε εμάς . Δεν είμαστε χαζοί ούτε μειώνεται η αξία μας εαν επιθυμούμε να παρακολουθήσουμε μια πιο εύκολη σχολή,είτε αυτή είναι παιδαγωγικά,είτε και κάποιο άλλο επάγγελμα . Σημασία έχει να είμαστε εμείς ικανοποιημένοι και να γουστάρουμε κάθε μέρα αυτό που κάνουμε . Δεν πάμε στην σχολή μας για να πουλάμε μούρη,ούτε επειδή είναι δύσκολες . Πάμε για εμάς,επειδή εμείς την απολαμβάνουμε και εμείς ευχαριστιόμαστε να περνάμε την ώρα μας μελετώντας τα αντίστοιχα θέματα . Εξάλλου σκεφτείτε οτι πρακτικά όταν βγείτε στην αγορά εργασίας,δεν έχει σημασία εαν η σχολή σου ήταν εύκολη ή δύσκολη αλλά το εαν ξέρετε αυτό που σπουδάσατε καλά ή όχι . Αυτό είναι που σχολιάζεται πολύ περισσότερο κοινωνικά απο το εαν τελειώσαμε μια δύσκολη ή εύκολη σχολή .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Βασικά οι περισσότεροι δεν νιώθουμε ότι η δικιά μας σχολή είναι η πιο δύσκολη στον κόσμο; Όταν είσαι εκτός (της χ. σχολής) βλέπεις περισσότερο τις ευκολίες και όταν είσαι εντός τις δυσκολίες. Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι λάθος να συγχέονται οι επιστήμες, ως γνωστικό αντικείμενο με την σχολή ως σχολή. Παίζουν ρόλο οι καθηγητές που διδάσκουν και πόσο απαιτητικοί, συνεργάσιμοι ή κομπλεξικοί μπορεί να είναι, οπως επίσης παίζει ρόλο και το φόρτο εργασίας που χρειάζονται τα μαθήματα (πχ μιας που λέτε για Ιατρική -Παιδαγωγικό, ένα μάθημα στην ιατρική μπορεί να έχει 20 σελίδες ύλη ενώ ένα άλλο στο παιδαγωγικό να έχει 100). Μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα και κρίνουμε τα μαθήματα εξωτερικά και λέμε "αα κοίτα τι μαθήματα έχουν αυτόι, θα είναι παιχνιδάκι ή αντίθετα παλούκι. Και μην θεωρούμε ότι επειδή κάποιος βγάζει καλούς βαθμούς σε μια "δύσκολη" σχολή, θα του είναι παιχνιδάκι μια πιο "εύκολη" γιατί δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο καλοί παντού, είναι πολλές φορές θέμα κλίσης, προσωπικού ενδιαφέροντος, κοινωνικού/γνωστικού υποβάθρου κτλ.

Και εμένα αν με ρωτήσετε, θα σας πω ότι η σχολή που τελείωσα θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολη και απαιτητική, αλλά είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι δεν συμφωνούν...είναι λοιπόν αρκετά υποκειμενικό. Ο πιο κοντινός τρόπος για να δούμε ως ένα βαθμό την δυσκολία ίσως να είναι τα στατιστικά των βαθμών κτλ αλλά και πάλι η σύγκριση μπορεί να γίνει ως ένα σημείο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Interestingly φίλε, ο Ιατρός θα είναι από τις πρώτες ειδικότητες που θα αντικατασταθούν από την τεχνητή νοημοσύνη στο μέλλον.
:P ΔΕν ισχύει για κανενα λογο. Κανένα όμως.
Η διάγνωση ασθενειών είναι κάτι που ήδη γίνεται σε πολύ καλό βαθμό από τα νευρωνικά δίκτυα, ενώ η ανεύρεση θεραπείας δεν είναι κάτι που κάνει ο γιατρός αλλά οι βιολόγοι/medical ερευνητές. Ο γιατρός κάνει prescribe απλά την πιο αποτελεσματική υπάρχουσα θεραπεία αφού κάνει την διάγνωση και συνυπολογίσει το ιστορικό και άλλους παράγοντες, κάτι που όπως καταλαβαίνεις μπορεί πολύ εύκολα να κάνει ένας υπολογιστής αν του δώσεις αυτά τα data.

Η επιπτωση των λαθων που κανουν τα συστηματα μηχανικης μαθησης καθιστα τη χρηση τους χωρις γιατρο απαγορευτικη και αυτο πιθανοτατ δεν θα σταματησει ποτε.
Η χειρουργική ναι θέλει μεγαλύτερο δείκτη ευφυίας γιατί απαιτεί γρήγορες και εύστοχες αποφάσεις, αλλά και αρκετά άλλα skills, αλλά και πάλι είναι κάτι που τις περισσότερες φορές είναι αλγοριθμικό.


"Αλγοριθμικο"; Random walks εί΄ναι η ML. Για τον ιδιο λογο που ειπα πριν, αλλα και για αλλους οι χειρουργοι ισως χρειαστει να μαθουν να χειριζονται καποια εργαλεια ρομποτικης, τιποτα αλλο.

Πλέον η τεχνητή νοημοσύνη θα αποτελέσει ολόκληρο το "νευρικό σύστημα".

Γιατί;

Και εμένα αν με ρωτήσετε, θα σας πω ότι η σχολή που τελείωσα θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολη και απαιτητική, αλλά είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι δεν συμφωνούν...είναι λοιπόν αρκετά υποκειμενικό. Ο πιο κοντινός τρόπος για να δούμε ως ένα βαθμό την δυσκολία ίσως να είναι τα στατιστικά των βαθμών κτλ αλλά και πάλι η σύγκριση μπορεί να γίνει ως ένα σημείο.

Συμφωνώ, αλλά μερικα πράγματα στα μαθηματικά και τη φυσική δε μπορείς να τα πιάσεις οπότε αυτές οι σχολές είανι οι δυσκολότερες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι πιο δύσκολες σχολές είναι ηλεκτρολόγων και ναυπηγών μηχανικών.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:P ΔΕν ισχύει για κανενα λογο. Κανένα όμως.
Γιατί?


Η επιπτωση των λαθων που κανουν τα συστηματα μηχανικης μαθησης καθιστα τη χρηση τους χωρις γιατρο απαγορευτικη και αυτο πιθανοτατ δεν θα σταματησει ποτε.

Θα σταματήσει όταν τα συστήματα μηχανικής μάθησης αρχίσουν να έχουν μικρότερα ποσοστά λάθους από έναν γιατρό. Οι επιπτώσεις δεν έχουν σημασία, γιατί είναι οι ίδιες και για τον γιατρό. Εκτός και αν αναφέρεσαι στο ότι δεν θα τα εμπιστεύεται ο ασθενής, πράγμα που δεν ευσταθεί έτσι κι αλλιώς πέραν από τις μια δυο πρώτες γενιές.

"Αλγοριθμικο"; Random walks εί΄ναι η ML. Για τον ιδιο λογο που ειπα πριν, αλλα και για αλλους οι χειρουργοι ισως χρειαστει να μαθουν να χειριζονται καποια εργαλεια ρομποτικης, τιποτα αλλο.

Κάθε διαδικασία που είναι τυποποιημένη μπορεί να αυτοματοποιηθεί. Το χειρουργείο σίγουρα δεν είναι μια τυποποιημένη διαδικασία, αλλά παρόλα αυτά δεν είναι και κάτι εντελώς ανοιχτό, όπως το να γράφεις ποίημα. Ο χειρούργος υπακούει σε πολύ συγκεκριμένους κανόνες, δεν κάνει ούτε ότι θέλει, ούτε αυτοσχεδιάζει. Φυσικά θα περάσουν πάρα πολλά χρόνια μέχρι ένα ρομπότ να είναι ικανό να κάνει επεμβάσεις, διότι υπάρχουν πολλά προβλήματα τεχνικής κυρίως φύσεως, όπως το να αναγνωρίζει πολύ καλά τι βλέπει το ρομπότ κτλ αλλά όχι δεν είναι καθόλου αδύνατο στο μέλλον. Και ναι φυσικά πριν γίνει αυτό θα έχουμε ρομποτικά χέρια ελεγχόμενα από χειρούργους. Ήδη υπάρχει αυτό αν δεν κάνω λάθος.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σταματήσει όταν τα συστήματα μηχανικής μάθησης αρχίσουν να έχουν μικρότερα ποσοστά λάθους από έναν γιατρό. Οι επιπτώσεις δεν έχουν σημασία, γιατί είναι οι ίδιες και για τον γιατρό. Εκτός και αν αναφέρεσαι στο ότι δεν θα τα εμπιστεύεται ο ασθενής, πράγμα που δεν ευσταθεί έτσι κι αλλιώς πέραν από τις μια δυο πρώτες γενιές.

Το ζήτημα είναι πως ο γιατρός δεν κάνει τα ίδια λαθη, επομένως οι επιπτώσεις τους πιθανότατα είναι πολύ μικρότερες, οι στατιστικές που αναφερουν ποσοστά λαθους είναι misleading, επομενως.
Ο χειρούργος υπακούει σε πολύ συγκεκριμένους κανόνες, δεν κάνει ούτε ότι θέλει, ούτε αυτοσχεδιάζει. Φυσικά θα περάσουν πάρα πολλά χρόνια μέχρι ένα ρομπότ να είναι ικανό να κάνει επεμβάσεις, διότι υπάρχουν πολλά προβλήματα τεχνικής κυρίως φύσεως, όπως το να αναγνωρίζει πολύ καλά τι βλέπει το ρομπότ κτλ αλλά όχι δεν είναι καθόλου αδύνατο στο μέλλον. Και ναι φυσικά πριν γίνει αυτό θα έχουμε ρομποτικά χέρια ελεγχόμενα από χειρούργους. Ήδη υπάρχει αυτό αν δεν κάνω λάθος.
Well, και το ζητημα με την αναγνωριση εικονας να λυθει και τέλεια ρομποτικη τεχνολογια να φτιαξουνε, το ανθρωπινο σωμα παρουσιαζει ιδιαιτεροτητες που ενα απλο συστημα οπως μια μηχανη δεν παρουσιαζει και επομενως by all means ειναι λαθος να υποθετουμε πως η AI θα φτασει σε τετοιο σημειο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top