Ικάρων (ΣΙ) Ιπτάμενοι

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
γεια σας παιδια. ειμαι μαθιτης της 3 λυκειου και μου αρεσει πολυ η σχολη ικαρων κα ιπταμενος ιδιετερα. θα ηθελα καποιες πληροφοριες για την σχολη.
1.γνωριζω οτι στην σχολη ειναι υποχρεωτικη η παραμονη στο στρατοπεδο.ποτε υπαρχουν εξοδοι και ποτε δινονται αδειες;και μετα την σχολη ειναι απαρετιτη η διαμονη στο στρατοπεδο;
2.μετα την σχολη υπαρχη η δυνατοτητα μεταπτυχιακων στο εξωτερικο πανω στα μαθηματα που διδαχτικαμε ή για μεταπυχιακα πανω στην πολεμικη αεροπορια;
3.μετα την σχολη εχουμε μονημη θεση στην πολεμικη αεροπορια!;
4.τελος θα ηθελα να ρωτησω τωρα με την κριση ποσο εχει μειωθει ο μισθος ενος ιπταμενου;
περιμενω απαντηση σας

ευχαριστω
θα απαντήσω σε όσα γνωρίζω
1 έξοδοι έιναι τετάρτη απόγευμα και απο παρασκευή μεσημέρι μέχρι κυριακή βράδυ. εκτός άν έχεις στέρηση εξόδου οποτε μένεις μέσα.
2 υπάρχουν πολλές δυνατοτητες, ομως να ξέρεις η ικάρων δέν είναι πανεπιστήμιο όπως τα άλλα αει, ούτε υπάρχει πολύ ελευθερία στις επιλογές σου. υπάρχει σκληρή εκπαίδευση την οποία θα δέις μέσα.
το άν θα πάς εξωτερικό εξαρτάται απο το αν σε στείλει η αεροπορία για μετεκπαίδευση. δέν είναι στο χέρι σου να επιλέξεις
3 ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris1234567

Νεοφερμένος

Ο fanouris1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
αυτο που λες φιλε μου δεν ισχυει....εχουμε ειδη 4 γυναικες στα πολεμικα ελικοπτερα τυπου apache και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια στα μαχητικα αεροσκαφη της αεροποριας μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioskrhth

Νεοφερμένος

Ο marioskrhth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
1. έξοδος τεταρτη και σαββατοκύριακο . νομίζω είναι η μονη στρατιωτική pπου έχεις τις περισσότερες μέρες χριστουγέννων και πάσχα ελεύθερες. μετά τη σχολη ανάλογα με κριτήρια μένεις αν θέλεις στις μοίρες
.2 τι μεταπτυχιακό να κανεις ? σε στρατιωτική σχολη είσαι :-p περνάς διαφορα σχολεια αλλα στα πλαίσια πάντα της πολεμικής αεροπορίας εκτος αν θέλεις να παραιτηθείς k μετά να πας να κάνεις ότι θέλεις και επίσης έχεις και δικαίωμα για πρόσληψη στην πολιτική αεροπορία
3. αν όλα πάνε καλά ναι έχεις μόνιμη θέση , αν και την τελειώσεις δεν είναι απαραίτητο ότι θα πετάς συνεχεια γιατι ο αριθμός των αεροσκαφών είναι συγκεκριμένος και πετάνε είτε οι καλύτεροι είτε αυτοί που έχουν σπρωχτεί
4. έχουν μειώσεις αλλα νομίζω πως το πτητικό επίδομα υπάρχει ακόμα . παρόλα αυτά μην φανταστείς καμια τεραστια διαφορα από το μισθό ενός αξιωματικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maryL

Νεοφερμένος

Η maryL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
έχω μπερδευτεί σχετικά με τι γίνεται αν κοπείς στην ικάρων. Σε βάζουν στην επόμενη επιλογή σου; Ή μήπως όλα αυτά ισχύουν μόνο αν η Ικάρων είναι η 1η σου επιλογή και όχι αν είναι 2η ή 3η;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
έχω μπερδευτεί σχετικά με τι γίνεται αν κοπείς στην ικάρων. Σε βάζουν στην επόμενη επιλογή σου; Ή μήπως όλα αυτά ισχύουν μόνο αν η Ικάρων είναι η 1η σου επιλογή και όχι αν είναι 2η ή 3η;

Αν κοπείς επειδή δεν μπορείς να πετάξεις, μένεις στην ικάρων, αλλά δεν γίνεσαι ιπτάμενος. Αυτό ισχύει μόνο στην ικάρων
Αν κοπείς για υγειονομικούς λόγους, αφότου μπεις στην σχολή, τότε πας στην επόμενη επιλογή του μηχανογραφικού που πιάνουν τα μόριά σου. Δεν ισχύει αν αποχωρήσεις οικειοθελώς ή αποβληθείς. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις στρατιωτικές σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ!

Είμαι 16 χρονών μαθήτης της Β' Λυκείου και πραγματικά απο μικρό παιδί ήθελα να πετάω στα μαχητικά της ΠΑ. Να ανάφερω αρχίκα πως είναι η μόνη στρατιωτική σχολή που με ενδιαφέρει και το μοναδικό επίσης τμήμα (Ιπτάμενοι). Είμαι κάλος μαθητής (του 18-19). Όμως είμαι και πολύ πολύ άτυχος. Έχω μυωπία 1.5 κ αστιγματισμό 0.5 και στα δυο μάτια και στένωση αορτής πολύ μικρού βαθμού! Δηλάδη σαν να μη μου 'φτανε η καρδία, έχω τώρα και την γκαβομάρα μου!

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
1. Εφόσον δεν τηρώ τις υγειονομικές προϋποθέσεις για την εισαγώγη μου στην ΣΙ, πρέπει να την ξεχάσω εντελώς;
2. Έστω πως μπορώ να διορθώσω τα μάτια μου με την εγχείρηση PRK που λένε πως δεν είναι ανιχνεύσιμη, σε σύγκριση με την LASIK, μπορεί ακόμα και τότε να ανακαλυφθεί οτι έχω χειρουργηθεί;
3. Υπάρχει καμία περίπτωση σ΄αυτά τα 2 χρόνια η ΠΑ να επιτρέψει την εισαγώγη υποψηφίων στην ΣΙ τμήμα Ιπτάμενων που έχουν υποστεί εγχείρηση στα μάτια τους, όπως έκανε η Αμερικάνικη ΠΑ πρίν λίγα χρόνια ;
4 . Αν είχα όραση 20/20 , θα κόβουμουνα ακόμα και λόγω του πρόβληματος με την καρδιά μου;
5. Μπόρει κάποιος να περάσει τα αθλήματα των ΠΚΕ χωρίς να έχει προπονηθεί καθόλου ;

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το κατεβατό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ!

Είμαι 16 χρονών μαθήτης της Β' Λυκείου και πραγματικά απο μικρό παιδί ήθελα να πετάω στα μαχητικά της ΠΑ. Να ανάφερω αρχίκα πως είναι η μόνη στρατιωτική σχολή που με ενδιαφέρει και το μοναδικό επίσης τμήμα (Ιπτάμενοι). Είμαι κάλος μαθητής (του 18-19). Όμως είμαι και πολύ πολύ άτυχος. Έχω μυωπία 1.5 κ αστιγματισμό 0.5 και στα δυο μάτια και στένωση αορτής πολύ μικρού βαθμού! Δηλάδη σαν να μη μου 'φτανε η καρδία, έχω τώρα και την γκαβομάρα μου!

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
1. Εφόσον δεν τηρώ τις υγειονομικές προϋποθέσεις για την εισαγώγη μου στην ΣΙ, πρέπει να την ξεχάσω εντελώς;
2. Έστω πως μπορώ να διορθώσω τα μάτια μου με την εγχείρηση PRK που λένε πως δεν είναι ανιχνεύσιμη, σε σύγκριση με την LASIK, μπορεί ακόμα και τότε να ανακαλυφθεί οτι έχω χειρουργηθεί;
3. Υπάρχει καμία περίπτωση σ΄αυτά τα 2 χρόνια η ΠΑ να επιτρέψει την εισαγώγη υποψηφίων στην ΣΙ τμήμα Ιπτάμενων που έχουν υποστεί εγχείρηση στα μάτια τους, όπως έκανε η Αμερικάνικη ΠΑ πρίν λίγα χρόνια ;
4 . Αν δεν είχα όραση 20/20 , θα κόβουμουνα ακόμα και λόγω του πρόβληματος με την καρδιά μου;
5. Μπόρει κάποιος να περάσει τα αθλήματα των ΠΚΕ χωρίς να έχει προπονηθεί καθόλου ;

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το κατεβατό!!

σταματησα στο "μυωπια"

κατα πασα πιθανοτητα μονο για σμα μπορεις, οχι ιπταμενους, για σιγουρια παιρνεις τηλ και ρωτας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
σταματησα στο "μυωπια"

κατα πασα πιθανοτητα μονο για σμα μπορεις, οχι ιπταμενους, για σιγουρια παιρνεις τηλ και ρωτας

Για ιπτάμενος δεν πρέπει να έχεις καθόλου μυωπία.Αυτό είναι σίγουρο.
Και είσαι μικρός για να κάνεις εγχείρηση να διορθώσεις τη μυωπία.Πρέπει πρώτα να σταθεροποιηθεί η μυωπία σου και μετά θα κάνεις εγχείρηση αν θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
σταματησα στο "μυωπια"

κατα πασα πιθανοτητα μονο για σμα μπορεις, οχι ιπταμενους, για σιγουρια παιρνεις τηλ και ρωτας

Για ιπτάμενος δεν πρέπει να έχεις καθόλου μυωπία.Αυτό είναι σίγουρο.
Και είσαι μικρός για να κάνεις εγχείρηση να διορθώσεις τη μυωπία.Πρέπει πρώτα να σταθεροποιηθεί η μυωπία σου και μετά θα κάνεις εγχείρηση αν θέλεις.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες -λυπηρές για μένα βέβαια- απαντήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μη σε παίρνει από κάτω.Οι μισοί στις μέρες μας έχουν μυωπία.:)
Απλά είναι ατυχία που στην Ικάρων δε στο επιτρέπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μη σε παίρνει από κάτω.Οι μισοί στις μέρες μας έχουν μυωπία.:)
Απλά είναι ατυχία που στην Ικάρων δε στο επιτρέπουν.
Eίναι βασικά, γιατί υπάρχουν άνθρωποι που ίσως έχουν πολύ περισσότερη θέληση για πτήσεις και για την άμυνα της χώρας παρολο τα προβλήματά τους και το όνειρό τους μένει ανεκπλήρωτο(και φυσικά δεν λέω για εμένα), απ αυτόυς που φοιτούν ήδη στην ΣΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Eίναι βασικά, γιατί υπάρχουν άνθρωποι που ίσως έχουν πολύ περισσότερη θέληση για πτήσεις και για την άμυνα της χώρας παρολο τα προβλήματά τους και το όνειρό τους μένει ανεκπλήρωτο(και φυσικά δεν λέω για εμένα), απ αυτόυς που φοιτούν ήδη στην ΣΙ.

Κοίταξε,υπάρχει μια λογική νομίζω στο ότι δε σου επιτρέπουν να έχεις μυωπία.
Σε τόσο υψηλές ταχύτητες που πετάνε τα μαχητικά και με τους γρήγορους ελιγμούς που κάνουν πρέπει η όραση σου να ναι τέλεια γιατί τα λάθη δε συγχωρούνται στον αέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κοίταξε,υπάρχει μια λογική νομίζω στο ότι δε σου επιτρέπουν να έχεις μυωπία.
Σε τόσο υψηλές ταχύτητες που πετάνε τα μαχητικά και με τους γρήγορους ελιγμούς που κάνουν πρέπει η όραση σου να ναι τέλεια γιατί τα λάθη δε συγχωρούνται στον αέρα.
Βέβαιως , όπως και για το LASIK αφού υπάρχει περίπτωση απ τα πολλά G να κοπεί το flap του ματιού και μετά να τυφλωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
αλλες φορες ακουω για 5g αλλες για 10g (λες και ειναι πατατακια και ειτε φας 5 ειτε 10 δεν εχει διαφορα)
με τοσα απορω πως δεν σπασει ο αυχενας, οτι αν θα χαλασει το ματι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αλλες φορες ακουω για 5g αλλες για 10g (λες και ειναι πατατακια και ειτε φας 5 ειτε 10 δεν εχει διαφορα)
με τοσα απορω πως δεν σπασει ο αυχενας, οτι αν θα χαλασει το ματι :P
Καλέ εδώ έχω ακούσει πως το F-16 εχει ανόχη σε g-force 7g maximum ! 10g σίγουρος θάνατος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
*καρδιακό βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top