Τμήμα Βιβλιοθηκονομίας - Επαγγελματικές προοπτικές και αποκατάσταση

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Πρόσφατα ο αδερφός μου (Β' Λυκείου) εξεδήλωσε ένα ενδιαφέρον για τη Βιβλιοθηκονομία και, μιας και πρακτικά δεν έχω ιδέα για το τι κάνουν πέρα από τα όσα λέει ο οδηγός σπουδών, είπα να ρωτήσω κι εδώ.

Λοιπόν, οι απορίες που έχουμε είναι οι εξής:


  1. Αρχικά, η σχολή πώς είναι από θέμα επιπέδου σπουδών κ.λπ. - ακαδημαϊκό προσωπικό κ.λπ.;

  2. Έπειτα, άντε και την έβγαλες, τι δουλειές υπάρχουν στην Ελλάδα - για αρχή - που να φαίνεται χρήσιμο ένα πτυχίο Βιβλιοθηκονομίας;

  3. Τι εξέλιξη μπορεί να έχει ένας κάτοχος πτυχίου Βιβλιοθηκονομίας - διαθέσιμα μεταπτυχιακά, καριέρα κ.λπ.;



Αν υπάρχει και κάποιος απόφοιτος/φοιτητής της σχολής να μας πει εκ των έσω, ακόμα καλύτερα!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν υπάρχει και κάποιος απόφοιτος/φοιτητής της σχολής να μας πει εκ των έσω, ακόμα καλύτερα!


Η sophie_96 ολοκλήρωσε πρόσφατα τις σπουδές της σ΄αυτό το τμήμα. Νομίζω ότι στέλνοντάς της ένα πμ, θα πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να κάνεις πολλές ερωτήσεις, αν θες να μείνεις άνεργος πήγαινε.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χρειάζεται να κάνεις πολλές ερωτήσεις, αν θες να μείνεις άνεργος πήγαινε.


Γιατί όπως ξέρουμε στα υπόλοιπα τμήματα οι απόφοιτοι έχουν βαρεθεί να απορρίπτουν επαγγελματικές προτάσεις. Στην Ελλάδα πουθενά δεν υπάρχει δουλειά χωρίς μέσον, μόνο στο δημόσιο(κάποτε γινόταν το αντίστροφο), και αυτό αν έχεις μεταπτυχιακό, διδακτορικό, προϋπηρεσία, δεύτερο πτυχίο κτλ
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Άρα δεν διαφωνείς με αυτό που λέω, ευχαριστώ. Επίσης αν θες να δουλέψεις ντελίβερι είναι μια καλή επιλογή όπως το Ιστορικό αρχαιολογικό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Η sophie_96 ολοκλήρωσε πρόσφατα τις σπουδές της σ΄αυτό το τμήμα. Νομίζω ότι στέλνοντάς της ένα πμ, θα πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις.

Καλό είναι να δίνονται τέτοιες πληροφορίες στο δημόσιο forum ώστε να βοηθηθούν και άλλα παιδιά που διαβάζουν το thread.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό είναι να δίνονται τέτοιες πληροφορίες στο δημόσιο forum ώστε να βοηθηθούν και άλλα παιδιά που διαβάζουν το thread.


Δίκιο έχεις!
Νομίζω πάντως ότι κυρίως η ψηφιοποίηση βιβλιοθηκών, αρχείων, μουσείων κτλ, δίνει στους αποφοίτους επαγγελματικές διεξόδους.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ναι η @sophie_96 το τελείωσε πρόσφατα και με πολύ καλό βαθμό! :)
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Πρόσφατα ο αδερφός μου (Β' Λυκείου) εξεδήλωσε ένα ενδιαφέρον για τη Βιβλιοθηκονομία και, μιας και πρακτικά δεν έχω ιδέα για το τι κάνουν πέρα από τα όσα λέει ο οδηγός σπουδών, είπα να ρωτήσω κι εδώ.

Λοιπόν, οι απορίες που έχουμε είναι οι εξής:


  1. Αρχικά, η σχολή πώς είναι από θέμα επιπέδου σπουδών κ.λπ. - ακαδημαϊκό προσωπικό κ.λπ.;

  2. Έπειτα, άντε και την έβγαλες, τι δουλειές υπάρχουν στην Ελλάδα - για αρχή - που να φαίνεται χρήσιμο ένα πτυχίο Βιβλιοθηκονομίας;

  3. Τι εξέλιξη μπορεί να έχει ένας κάτοχος πτυχίου Βιβλιοθηκονομίας - διαθέσιμα μεταπτυχιακά, καριέρα κ.λπ.;



Αν υπάρχει και κάποιος απόφοιτος/φοιτητής της σχολής να μας πει εκ των έσω, ακόμα καλύτερα!

Καλησπέρα και καλή χρονιά, θα σου απαντήσω από εδώ, και εάν θες κάτι άλλο μπορείς να μου στείλεις πμ :)

Αρχικά εγώ να σε ενημερώσω ότι τελείωσα τώρα το τμήμα Βιβλιοθηκονομίας της Αθήνας, πρώην ΤΕΙ Αθήνας, που έγινε ΠΑΔΑ.

1. Όσον αφορά, το πρόγραμμα σπουδών του, σου παραθέτω το λινκ εδώ . Γενικότερα έχει μαθήματα, διαχείρισης της πληροφορίας σε ηλεκτρονικό και συμβατικό περιβάλλον, διαχείρισης δεδομένων σε περιβάλλον cloud, εργασιακούς χώρους, σε μεγάλες εταιρίες που διαχειρίζονται μεγάλους όγκους πληροφοριών προκειμένου να μπορούν να διαχειριστούν και να εξυπηρετήσουν καλύτερα το κοινό. Περιλαμβάνει μαθήματα που αφορά τα μουσεία, την ιστορία τους, το πως στήνουμε εκθέσεις στα μουσεία (την φιλοσοφία δηλαδή), την συναισθηματική αξία των μουσειακών αντικειμένων και γενικότερο διαχείριση μουσειακών συλλογών και οτιδήποτε αφορά σε μουσεία. Έχει μαθήματα τα οποία σχετίζονται με διαχείριση αρχείων, που να θυμάσαι ότι κάθε μεγάλη επιχείριση πρέπει να έχει καλά οργανωμένα αρχεία τόσο για την ίδια την υπηρεσία, για την εικόνα που δείχνει προς τα έξω, όσο για την εξυπηρέτηση του κοινού. Ένας οργανισμός ή μία επιχείρηση που διαφυλάσσει και διατηρεί τα αρχεία του σωστά, έχει καλό οργανόγραμμα και πολλές φορές τα επιμέρους τμήματά του συνεργάζονται καλύτερα. Φυσικά για να γίνει αυτό, χρειάζεται ένας αρχειονόμος να ξέρει πάρα πολύ καλά κανόνες που αφορούν την οργάνωση και την φύλαξη των αρχείων καθώς και τους κανόνες συντήρησής τους εάν πρόκειται για συμβατικό υλικό. Φυσικά στο πλαίσιο των μαθημάτων των αρχείων, θα κάνεις διαχείριση ηλεκτρονικών εγγράφων (records managment) που σήμερα αποτελεί επανάσταση στην κοινωνία της πληροφορίας καθώς το διαδίκτυο όπως στην καθημερινή μας ζωή έχει μπει για τα καλά, και στα εργασιακά περιβάλλοντα. Έπειτα ακολουθούν, μαθήματα που έχουν σχέσεις με τις βιβλιοθήκες και συστήματα με τα οποία εξυπηρετούνται οι χρήστες. Κάνετε μαθήματα για το πως αναζητάτε πληροφορίες από σωστές πηγές, μαθαίνετε πότε μία πηγή είναι έγκαιρη και έγκυρη, ώστε να κάνετε καλύτερες εργασίες τώρα, αλλά και να εκπαιδεύετε τους χρήστες αργότερα που θα σας ζητάν βοήθεια, αυτή είναι η λεγόμενη πληροφοριακή παιδεία!! Υπάρχουν μαθήματα πληροφορικής, προγραμματισμού, μαθαίνετε να φτιάχνετε κώδικές, κάνετε ιστοσελίδες, μαθαίνετε γλώσσες HTML, CSS,C++, Python κλπ και υπάρχουν πολλά μαθήματα εάν σου αρέσει να ασχοληθείς με το κομμάτι της πληροφορικής. Τέλος, ακολουθούν και μαθήματα γενικής παιδείας, που έχουν να κάνουν με ιστορία τέχνης, γραφής, νεότερη ελληνική ιστορία, κλπ που είναι πολύ ωραία αλλά και μαθήματα επιλογής πχ ψυχολογία ανάγνωσης. Όλα αυτά μπορείς να τα δεις στο λινκ που σε έβαλα, και εάν κάτι δεν έχεις καταλάβει μπορείς να με ρωτήσεις!

Τώρα το ακαδημαϊκό προσωπικό, τουλάχιστον στην μεγαλύτερη βάση του, έχει πολλές γνώσεις, είναι πρόθυμο να σε βοηθήσει σε οτιδήποτε απορία και γενικά είναι κοντά στους φοιτητές. Υπάρχουν και περίεργοι βέβαια, αλλά στην πλειοψηφία τους είναι μία χαρά και επιβραβεύουν την προσπάθεια!

2. Στο λινκ μπορείς να δεις, επίσης που φαίνεται χρήσιμο το πτυχίο αυτό και ελπίζω ότι θα κατάλαβες και με τα παραπάνω που είναι. Γενικά, η επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, είναι παντού δύσκολη, και καμία σχολή δεν σου εγγυάται άμεση επαγγελματική αποκατάσταση εκτός εάν είσαι δικηγόρος ή γιατρός πχ, που μπορεί να συνεχίσεις το γραφείο ή το ιατρείο των γονιών σου, έτσι είναι και το τμήμα αυτό. Σίγουρα, κάθε τμήμα έχει πιο εύκολη ή πιο γρήγορη αποκατάσταση, αλλά ο καλός δεν χάνεται και πολλές φορές έχουν κρατήσει φοιτητές και από την πρακτική στο τμήμα μας. Οπότε δεν μπορώ να σου πω ναι έχει δουλειά μετά ή δεν έχει 100% είναι όπως όλα τα άλλα επαγγέλματα. Αλλά αν θες και είσαι καλός το κυνηγάς και δεν χάνεσαι. Αλλά μην αγχώνεσαι για αυτό από τώρα, είναι πολύ νωρίς και όλα αλλάζουν ανά πάσα στιγμή, καταλαβαίνεις τι σου λέω :redface:

3. Υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό και μάλιστα το τμήμα προσφέρει και αυτό 2. Είναι ανάλογα την ειδικότητα που θες να ακολουθήσεις και το που θες να εξειδικευτείς, γενικότερα όμως είναι ενδιαφέροντα εάν σου αρέσει το αντικείμενο και θες να εξελιχθείς. Μπορείς να αναζητήσεις και εδώ. Τώρα ευκαιρίες καριέρας υπάρχουν και θα σου απαντήσω αυτό που σου απάντησα και προηγουμένως, τίποτα και κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα, όσα μεταπτυχιακά και να έχεις κάνει, είναι στο χέρι σου εάν θα κυνηγήσεις, σε τι βαθμό, που θες να φτάσεις και τι θα κάτσει, όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα άλλα επαγγέλματα!

Αυτά από εμένα, ότι άλλο θέλεις που δεν κάλυψα, ρώτα με άφοβα :P
@Scandal[/MENTION] και [MENTION=71631]Λένω σας ευχαριστώ για το mention <3
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα δεν διαφωνείς με αυτό που λέω, ευχαριστώ. Επίσης αν θες να δουλέψεις ντελίβερι είναι μια καλή επιλογή όπως το Ιστορικό αρχαιολογικό.
Me hear drinking my coffee (απόφοιτος πολιτικών επιστημών). Διαφωνώ, η βιβλιοθηκονομία έχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από σχολές κοινωνικών επιστημών. Για το δημόσιο βγαίνουν συνεχώς προκηρύξεις (σε δημόσια διοίκηση και τοπική αυτοδιοίκηση), ενώ σε μεγάλες εταιρείες υπάρχει συχνά βιβλιοθηκονόμος, για παράδειγμα σε μεγάλες δικηγορικές εταιρείες, υπάρχουν ομάδες ατόμων που αναλαμβάνουν αυτή τη δουλειά.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
δες πάνω σου έχω απαντήσει :P


Καλά, άσε, δε μου φόρτωσε όλη τη σελίδα πριν και δεν είδα την απάντηση! Το διαβάζω και επανέρχομαι σε λίγο... δριμύτερος. :Ρ

Edit: Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες που μου έδωσες (αγνόησε το πμ, το έστειλα γιατί δεν είχα δει την απάντηση). Ωστόσο, μιας και το ανοίξαμε που το ανοίξαμε το thread, με τι άλλα γνωστικά πεδία πιστεύεις ότι μπορεί να «παντρευτεί» καλά η γνώση που αποκτάς από το εν λόγω τμήμα;

Επιπλέον, πόσο εύκολο είναι να μεταπηδήσεις από αυτό το πτυχίο σε κάποιο από τα «ξαδελφάκια» του (βλ. προηγούμενη ερώτηση) είτε μέσω ενός δεύτερου πτυχίου είτε μέσω ενός μεταχπτυχιακού (π.χ. κάποιο conversion masters). Δε βρήκα σχετικές πληροφορίες για αυτό το τελευταίο με μία πρόχειρη έρευνα που έκανα και είπα μήπως έχει εσύ κάποια πληροφόρηση εκ των έσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλά, άσε, δε μου φόρτωσε όλη τη σελίδα πριν και δεν είδα την απάντηση! Το διαβάζω και επανέρχομαι σε λίγο... δριμύτερος. :Ρ

Edit: Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες που μου έδωσες (αγνόησε το πμ, το έστειλα γιατί δεν είχα δει την απάντηση). Ωστόσο, μιας και το ανοίξαμε που το ανοίξαμε το thread, με τι άλλα γνωστικά πεδία πιστεύεις ότι μπορεί να «παντρευτεί» καλά η γνώση που αποκτάς από το εν λόγω τμήμα;

Επιπλέον, πόσο εύκολο είναι να μεταπηδήσεις από αυτό το πτυχίο σε κάποιο από τα «ξαδελφάκια» του (βλ. προηγούμενη ερώτηση) είτε μέσω ενός δεύτερου πτυχίου είτε μέσω ενός μεταχπτυχιακού (π.χ. κάποιο conversion masters). Δε βρήκα σχετικές πληροφορίες για αυτό το τελευταίο με μία πρόχειρη έρευνα που έκανα και είπα μήπως έχει εσύ κάποια πληροφόρηση εκ των έσω.


Χαχα το κατάλαβα, ότι θα σου ξέφυγε, όταν απάντησες στην Λένω. :P

Σε ευχαριστώ πολύ <3
Πολλοί μεταπηδάνε κάνοντας δεύτερο πτυχίο σε ιστορικό αρχαιολογικό, κάποια σε ΦΠ και άλλοι σε παιδαγωγικά και πληροφορικής!! Αυτά είναι που συνδυάζονται ουσιαστικά εάν θες δεύτερο πτυχίο σε κάτι παραφερί, αν ρωτάς, αυτό, εάν όχι σχώραμε :redface:, δεν κατάλαβα εγώ καλά!!

Για το άλλο που με ρωτάς, δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια καθώς δεν το έχω ψάξει, παρότι νομίζω ότι έχω καταλάβει τι θες να πεις. Εάν κατάλαβα καλά θες να κάνεις μεταπτυχιακό που να συνδέει και τα 2 προπτυχιακά πτυχία;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Χαχα το κατάλαβα, ότι θα σου ξέφυγε, όταν απάντησες στην Λένω. :P

Σε ευχαριστώ πολύ <3
Πολλοί μεταπηδάνε κάνοντας δεύτερο πτυχίο σε ιστορικό αρχαιολογικό, κάποια σε ΦΠ και άλλοι σε παιδαγωγικά και πληροφορικής!! Αυτά είναι που συνδυάζονται ουσιαστικά εάν θες δεύτερο πτυχίο σε κάτι παραφερί, αν ρωτάς, αυτό, εάν όχι σχώραμε :redface:, δεν κατάλαβα εγώ καλά!!

Για το άλλο που με ρωτάς, δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια καθώς δεν το έχω ψάξει, παρότι νομίζω ότι έχω καταλάβει τι θες να πεις. Εάν κατάλαβα καλά θες να κάνεις μεταπτυχιακό που να συνδέει και τα 2 προπτυχιακά πτυχία;


Κοίτα, εγώ δεν θέλω, είναι η αλήθεια, αλλά είχα μία κουβέντα με τον αδερφό μου που το σκέφτεται για να μπει εκεί και προβληματίστηκα.
https://www.findamasters.com/advice/finding/postgraduate-conversion-courses.aspx
Conversion masters λέμε, συνήθως, αυτά τα μεταπτυχιακά που σε βοηθάνε να «μεταπηδήσεις» από ένα πτυχίο που έχεις προς κάποια άλλη κατεύθυνση/επιστημονικό πεδίο κ.λπ. αλλά για τον εν λόγω χώρο δε βρήκα κάτι σχετικό - πες π.χ. ότι κάποιος δεν τελείωσε Βιβλιοθηκονομία, αλλά θέλει να ασχοληθεί με αυτό και αντί να πάρει δεύτερο πτυχίο ψάχνει μια πιο σύντομη εναλλακτική.

Προφανώς, δεν τον νοιάζει ακόμα αυτό τον αδερφό μου, περισσότερο δικές μου σκέψεις είναι, αλλά, κουβέντα να γίνεται. :Ρ
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ δεν θέλω, είναι η αλήθεια, αλλά είχα μία κουβέντα με τον αδερφό μου που το σκέφτεται για να μπει εκεί και προβληματίστηκα.
https://www.findamasters.com/advice/finding/postgraduate-conversion-courses.aspx
Conversion masters λέμε, συνήθως, αυτά τα μεταπτυχιακά που σε βοηθάνε να «μεταπηδήσεις» από ένα πτυχίο που έχεις προς κάποια άλλη κατεύθυνση/επιστημονικό πεδίο κ.λπ. αλλά για τον εν λόγω χώρο δε βρήκα κάτι σχετικό - πες π.χ. ότι κάποιος δεν τελείωσε Βιβλιοθηκονομία, αλλά θέλει να ασχοληθεί με αυτό και αντί να πάρει δεύτερο πτυχίο ψάχνει μια πιο σύντομη εναλλακτική.

Προφανώς, δεν τον νοιάζει ακόμα αυτό τον αδερφό μου, περισσότερο δικές μου σκέψεις είναι, αλλά, κουβέντα να γίνεται. :Ρ

Πες του, να μπει στην ιστοσελίδα να διαβάσει πρόγραμμα και φιλοσοφία σπουδών και τα σχετικά, και αποφασίζει ο ίδιος. Πρέπει να είναι καθαρά δική του απόφαση, δεν θέλω να επηρεάσω και να πάρω στον λαιμό μου το παιδί, σε καμία περίπτωση. Καταλαβαίνεις πως το λέω :redface:. Εγώ θα την πρότεινα την σχολή, αλλά ως εκεί, μετά είναι στον καθένα! Έχει άλλες σχολές που του αρέσουν;


Ααααα κατάλαβα τι λες, δεν το είχα ξανά ακούσει, ωραία φάση :P
Δεν ξέρω καθόλου δυστυχώς περί αυτού :(

Πότε δίνει πανελλήνιες;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πες του, να μπει στην ιστοσελίδα να διαβάσει πρόγραμμα και φιλοσοφία σπουδών και τα σχετικά, και αποφασίζει ο ίδιος. Πρέπει να είναι καθαρά δική του απόφαση, δεν θέλω να επηρεάσω και να πάρω στον λαιμό μου το παιδί, σε καμία περίπτωση. Καταλαβαίνεις πως το λέω :redface:. Εγώ θα την πρότεινα την σχολή, αλλά ως εκεί, μετά είναι στον καθένα! Έχει άλλες σχολές που του αρέσουν;


Ααααα κατάλαβα τι λες, δεν το είχα ξανά ακούσει, ωραία φάση :P
Δεν ξέρω καθόλου δυστυχώς περί αυτού :(

Πότε δίνει πανελλήνιες;


Καλά, σίγουρα αυτός θα αποφασίσει, γνώμες μαζεύουμε τώρα! Γενικά, δεν ξέρει ακριβώς τι θέλει από τη ζωή του - σκέψου ότι έχει περάσει από το μυαλό του και η Τούρκικων σπουδών - γι' αυτό και ψαχνόμαστε τόσο. :Ρ

Όσο για τις εξετάσεις, δίνει το 2021 - έχουμε ακόμα, δηλαδή.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
... γνώμες μαζεύουμε τώρα!


Πάντως αν κοιτάξεις τα προσφερόμενα μεταπτυχιακά και στις 3 σχολές Βιβλιοθηκονομίας της Ελλάδας (https://alis.uniwa.gr/master-information-management, https://digilib.teithe.gr/, https://tab.ionio.gr/el/postgraduates/specialization), θα διαπιστώσεις ότι ασχολούνται με τη διαχείρηση πληροφοριών βιβλιοθηκών, αρχείων και μουσείων με τη χρήση των νέων τεχνολογιών και με την αντιμετώπιση των προκλήσεων στο ψηφιακό περιβάλλον.
Κάτι λέει αυτό. Εκεί παίζεται τώρα το παιχνίδι αυτού του επαγγέλματος.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πάντως αν κοιτάξεις τα προσφερόμενα μεταπτυχιακά και στις 3 σχολές Βιβλιοθηκονομίας της Ελλάδας (https://alis.uniwa.gr/master-information-management, https://digilib.teithe.gr/, https://tab.ionio.gr/el/postgraduates/specialization), θα διαπιστώσεις ότι ασχολούνται με τη διαχείρηση πληροφοριών βιβλιοθηκών, αρχείων και μουσείων με τη χρήση των νέων τεχνολογιών και με την αντιμετώπιση των προκλήσεων στο ψηφιακό περιβάλλον.
Κάτι λέει αυτό. Εκεί παίζεται τώρα το παιχνίδι αυτού του επαγγέλματος.


Πολλή σωστή παρατήρηση! Νά 'σαι καλά - για δεύτερη φορά σ' αυτό το thread. :Ρ
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
αλλά ο καλός δεν χάνεται και πολλές φορές έχουν κρατήσει φοιτητές και από την πρακτική στο τμήμα μας.

τι εννοεις μ αυτο; τους κρατησαν μετα την πρακτικη ως τι; :confused: (σορρυ αν ειναι χαζη ερωτηση λολ)

εντιτ: ξεχασα να ρωτησω, υπαρχει καποια κατευθυνση που ειναι πιο δημοφιλης με τους φοιτητες; ή λίγο-πολύ είναι όλες στο ίδιο επίπεδο; κι αν επιτρεπεται, εσυ τι διαλεξες; και ποια η εμπειρια σου με την κατευθυνση; ^^
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top