Επαγγελματική αποκατάσταση αγρονόμου και τοπογράφου μηχανικού

ελισσαβετp

Νεοφερμένος

Η ελισσαβετp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών στο ΕΜΠ. Θα ήθελα πολύ να μάθω από κάποιον απόφοιτο πληροφορίες σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση των Τοπογράφων τόσο σε Ελλάδα όσο και σε εξωτερικό. Γνωρίζω αρκετές πληροφορίες σχετικά με τα δικαιώματα και την αναγνώριση του πτυχίου των Τοπογράφων στο εξωτερικό,ωστόσο θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος γνώστης του θέματος με πιο συγκεκριμένες πληροφορίες (π.χ. μισθοί).Επίσης, θα ήθελα να μάθω εάν μετά από κάποιο έτος , κατά την διάρκεια των σπουδών, είναι δυνατόν να ψαχτείς και μόνος σου σε χώρους εκτός της σχολής(π.χ έχω γνωστό , ο οποίος πήγε σε ένα τεχνικό γραφείο στο 5ο εξάμηνο και έκανε κάποιες απλές μετρήσεις ), για περισσότερη εμπειρία και γνωριμία με το επάγγελμα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!!
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Διάβασε πολύ καλά τα μαθήματά σου, μάθε όλες τις αρχές αποτύπωσης, ιδίως με σύγχονες μεθόδους (GPD, drones) και πήγαινε να κάνεις πρακτικής σε φίλο σου τοπογράφο που κάνει αποτυπώσεις και κτηματολόγιο. Εάν γνωρίζεις καλά νομοθεσία, θα έχεις δουλειά ως τοπογράφος.
 

ελισσαβετp

Νεοφερμένος

Η ελισσαβετp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Διάβασε πολύ καλά τα μαθήματά σου, μάθε όλες τις αρχές αποτύπωσης, ιδίως με σύγχονες μεθόδους (GPD, drones) και πήγαινε να κάνεις πρακτικής σε φίλο σου τοπογράφο που κάνει αποτυπώσεις και κτηματολόγιο. Εάν γνωρίζεις καλά νομοθεσία, θα έχεις δουλειά ως τοπογράφος.


Κατάλαβα...ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! Θα ήθελα όμως να μάθω και πιο συγκεκριμένες πληροφορίες σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση όχι μόνο στον τομέα της κλασσικής τοπογραφίας αλλά και των συγκοινωνιακών δικτύων....

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει για την δραστηριοποίηση του Τοπογράφου μηχανικού στην επαρχία. Θέλω να πω ότι μέσα από τη σχολή μου έχει δοθεί η ευκαιρία να συναναστραφώ με παιδιά από την επαρχία, τα οποία επιμένουν στο ότι στην επαρχία υπάρχουν πολλές περισσότερες ευκαιρίες και στο ότι η επαγγελματική δραστηριοποίηση ενός τοπογράφου μηχανικού στην Αθήνα είναι σχεδόν αδύνατη, εάν δεν έχεις κάποιον γνωστό ή συγγενή από πίσω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει πάρα πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Ο λόγος? Το κτηματολόγιο, που στην Ελλάδα δεν θα τελειώσει ποτέ. Για μένα ασχολήσου με αυτό ή κάνε εξειδίκευση στα δημόσια έργα. Όπως είπε το παιδί πιο πάνω πήαγινε σε καμία φίλη φίλο σου να μάθεις καλά τη δουλειά, εξειδικεύσου σε δημόσια έργα ή κτηματολόγιο και θα έχεις πολύ καλή δουλειά. Γνώμη μου να μη πας επαρχία. Πήγαινε ή Κρήτη, ή Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Τα υπόλοιπα μέρη είναι λίγο ψόφια πλέον. Όσους φίλους έχω που είναι τοπογράφοι είναι στα μέρη που σου προανέφερα με μισθούς που ξεκινάνε από 800 ευρω και πάει λέγοντας. Μάλιστα μια φίλη μου πρόσφατα επειδή δούλευε 6 χρόνια δίπλα σε τοπογράφο κάνει ΜΒΑ για να μπει σε τεχνητή εταιρεία σε άλλο ρόλο. Μην ανησυχείς. Δες να τελειώσεις τη σχολή και όλα καλά θα πάνε. Επίσης είναι λίγο άτοπο που ρωτάς τώρα. Μπήκες σε σχολή και δεν ήξερες εξαρχής πριν εισαχθείς τι επαγγελατική αποκατάσταση έχει?
 

ελισσαβετp

Νεοφερμένος

Η ελισσαβετp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σήμερα το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει πάρα πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Ο λόγος? Το κτηματολόγιο, που στην Ελλάδα δεν θα τελειώσει ποτέ. Για μένα ασχολήσου με αυτό ή κάνε εξειδίκευση στα δημόσια έργα. Όπως είπε το παιδί πιο πάνω πήαγινε σε καμία φίλη φίλο σου να μάθεις καλά τη δουλειά, εξειδικεύσου σε δημόσια έργα ή κτηματολόγιο και θα έχεις πολύ καλή δουλειά. Γνώμη μου να μη πας επαρχία. Πήγαινε ή Κρήτη, ή Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Τα υπόλοιπα μέρη είναι λίγο ψόφια πλέον. Όσους φίλους έχω που είναι τοπογράφοι είναι στα μέρη που σου προανέφερα με μισθούς που ξεκινάνε από 800 ευρω και πάει λέγοντας. Μάλιστα μια φίλη μου πρόσφατα επειδή δούλευε 6 χρόνια δίπλα σε τοπογράφο κάνει ΜΒΑ για να μπει σε τεχνητή εταιρεία σε άλλο ρόλο. Μην ανησυχείς. Δες να τελειώσεις τη σχολή και όλα καλά θα πάνε. Επίσης είναι λίγο άτοπο που ρωτάς τώρα. Μπήκες σε σχολή και δεν ήξερες εξαρχής πριν εισαχθείς τι επαγγελατική αποκατάσταση έχει?


Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Προφανώς με το που μπαίνεις σε μια σχολή δεν σταματά κάτι εκεί ,ίσα ίσα τότε όλα ξεκινούν. Προσωπικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μαθαίνω ολο και περισσότερες πληροφορίες για το επάγγελμα που έχω επιλέξει να σπουδάσω... Επίσης ζητώ πληροφορίες και από απόφοιτους της σχολής οι οποίοι έχουν σίγουρα πιο άμεση επαφή με την αγορά εργασίας...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top