Proficiency Michigan & Michigan State Uni.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό. Δεν υπάρχει 5ο κείμενο. Το MSU έχει 4 Κείμενα (passages).Είναι ίδιας δυσκολίας με το ecpe (michigan). Απλά είναι λίγο πιο μεγάλα. Κάτι το οποίο όμως δεν έχει σημασία, καθώς σε αντίθεση με το ecpe (michigan), στο MSU τα reading είναι ξεχωριστό part που σου δείνουν 55 Ολόκληρα λεπτά για να τα τελειώσεις, και από τους μαθητές και φοιτητές που έχω προετοιμάσει και το έχουν δωσει, σας λέω ότι ο χρόνος φτάνει και περισεύει για να τα τελειώσεις. Σε αντίθεση με το gcvr του ecpe που κάποιοι δεν προλαβαίνουν να το τελειώσουν λόγω χρόνου και αναγκάζονται κάποια στο τέλος να τα βάζουν στην τύχη. Για εμένα η επιλογή είναι ξεκάθαρη. MSU.
Σίγουρα; Πάντα έτσι ήταν; Θυμάμαι όταν έκανα δοκιμαστικό για MSU είχε 5 κείμενα αντί για 4. Ίσως να μη θυμάμαι και καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω
Μιας και κανω προετοιμασια και για τα δυο πτυχια(ecpe και msu)
Για τα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα δεχονται εξισου και το ενα και το αλλο;
Ας πουμε πχ στο ΠΑΠΕΙ που κοιταξα στο σαιτ τους λεει οτι δεχονται proficiency του Cambridge, αλλα λογικα θα δεχονται και φοιτητες με ecpe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω
Μιας και κανω προετοιμασια και για τα δυο πτυχια(ecpe και msu)
Για τα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα δεχονται εξισου και το ενα και το αλλο;
Ας πουμε πχ στο ΠΑΠΕΙ που κοιταξα στο σαιτ τους λεει οτι δεχονται proficiency του Cambridge, αλλα λογικα θα δεχονται και φοιτητες με ecpe
Ναι..χαζομάρες! Και με ΚΠγ Β2 να πας, αν είναι να σε πάρουν..θα σε πάρουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Με συγχωρείς..αλλά το "έκανα προτετοιμασία" από το "έδωσα εξετάσεις" είναι κάτι το τελείως διαφορετικό. Μέτρο σύγκρισης μπορείς να έχεις μόνο για τη μορφή και τη δομή της εξέτασης και όχι για το πόσο στάνταρ είναι αυτά που ρωτάνε. (Μιλάω για ECPE προφανώς). Επίσης, σε ό,τι πτυχίο και να δώσεις υπάρχει η πιθανότητα να σου τύχει κάτι που έχεις κάνει ήδη. Υπάρχει υπερπληθώρα θεμάτων που ανανεώνεται κάθε χρόνο, οπότε είναι λογικό να συμπέσει κάτι παρόμοιο.
Όσον αφορά το σενάριο=> "Ναι,το MSU δεν έχει ξεχωριστό part που να εξετάζει το λεξιλόγιο, έχει όμως αυξημένης δυσκολίας κείμενα που αν δεν ξέρεις λεξιλόγιο δεν μπορείς να τα κατανοήσεις"...Οκ! Ενώ στο ECPE που έχει κάτι κείμενα για γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα, ασθένειες, φυσικά φαινόμενα και επιστημονικά θέματα βγαίνουν με λεξιλόγιο επιπέδου Β, επειδή εξετάζεται το λεξιλόγιο ξεχωριστά. Άσε μας μωρέ. Τα κείμενα ανάμεσα στα δύο πτυχία είναι εξίσου δύσκολα, απλά το MSU αναπληρώνει το κενό του vocabulary section με ένα 5ο κείμενο, το οποίο στο ECPE δεν υπάρχει.
To ειρωνικό υφάκι σου δεν μπορώ να το καταλάβω. Εδώ πέρα ο καθένας γράφει την αποψή του που βασίζεται στην προσωπική εμπειρία που έχει αποκτήσει μέσα από την διαδικασία του να πάει να δώσει εξετάσεις proficiency ;). Την γνώμη μου είπα στο παιδί παραπάνω που ρώτησε. Επίσης ας σταματήσει αυτό το τροπάριο που υπάρχει στην Ελλάδα ποίος την έχει μεγαλύτερη. Όλα αυτά τα πιστοποιητικά είναι επιπέδου Γ2, αν δεν στρωθείς να διαβάσεις δεν τα περνάς ότι δομή και να έχουν. Η ουσία δεν είναι αν θα έχω το MSU ή το ECPE, το θέμα μας είναι να έχεις κάνει ένα καλό δίαβασμα ώστε να καταλαβαίνεις κείμενα πανεπιστημιακού ή επιστημονικού επιπέδου στα αγγλικά ( με MSU εγώ τα παώ μια χαρά πάντως). Όποιος θελήσει να πάει για σπουδές έξω θα δώσει IELTS ή TOEFL, άρα είναι αδιάφορο τι πιστοποιητικό θα έχει. Όποιος πάει για κάποια θέση στο δημόσιο τομέα αναγνωρίζονται όλα το ίδιο. Όποιος πάει για δουλεία στον ιδιωτικό τομέα θα παίξει ρόλο πάλι η γνώση. Αν και επειδή είμαστε στην Ελλάδα, όλα με μέσον γίνονται οπότε τζάμπα χαλιώμαστε με το να τσακωνόμαστε για το καλύτερο πτυχίο:P το καλύτερο μέσο κερδίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω
Μιας και κανω προετοιμασια και για τα δυο πτυχια(ecpe και msu)
Για τα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα δεχονται εξισου και το ενα και το αλλο;
Ας πουμε πχ στο ΠΑΠΕΙ που κοιταξα στο σαιτ τους λεει οτι δεχονται proficiency του Cambridge, αλλα λογικα θα δεχονται και φοιτητες με ecpe
Ξέρω για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα που δέχονται μόνο ECPE και CPE (όχι τα υπόλοιπα της λίστας του ΑΣΕΠ). Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο που να δέχεται μόνο το CPE αλλά όχι το ECPE. Νομίζω ότι με τα τωρινά δεδομένα, το ECPE σε καλύπτει για όλα τα ελληνικά μεταπτυχιακά και για όλες τις δουλειές στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul7100

Νεοφερμένος

Ο paul7100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ξέρω για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα που δέχονται μόνο ECPE και CPE (όχι τα υπόλοιπα της λίστας του ΑΣΕΠ). Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο που να δέχεται μόνο το CPE αλλά όχι το ECPE. Νομίζω ότι με τα τωρινά δεδομένα, το ECPE σε καλύπτει για όλα τα ελληνικά μεταπτυχιακά και για όλες τις δουλειές στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.

Ευχαριστω πολυ! Νομιζω με καλυψατε πληρως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ξέρω για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα που δέχονται μόνο ECPE και CPE (όχι τα υπόλοιπα της λίστας του ΑΣΕΠ). Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο που να δέχεται μόνο το CPE αλλά όχι το ECPE. Νομίζω ότι με τα τωρινά δεδομένα, το ECPE σε καλύπτει για όλα τα ελληνικά μεταπτυχιακά και για όλες τις δουλειές στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.

Το MSU καθώς και όλα τα πτυχία στη λίστα του ΑΣΕΠ είναι εξίσου αποδεκτά για όλες τις δουλειές στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.
Τώρα, το να δέχονται τα πανεπιστήμια μόνο 2 από τα πτυχία που είναι στην λίστα του ΑΣΕΠ, προσωπικά δεν το βρίσκω λογικό. Τα πανεπιστήμια ανήκουν στο δημόσιο. Και η λίστα του ΑΣΕΠ δίνει τα πτυχία που είναι αναγνωρισμένα από τον δημόσιο και κατά επέκταση και τον ιδιωτικό τομέα. Οπότε πως είναι δυνατόν να δέχονται μόνο 2 από όλα τα πτυχία που είναι στη λίστα του ΑΣΕΠ; Προσωπικά θα πήγαινα από την γραματεία της σχολής ή θα έπαιρνα τηλέφωνο, και θα τους ρωτούσα, δείχνοντας την λίστα αναγνωρισμένων πτυχίων του ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
To ειρωνικό υφάκι σου δεν μπορώ να το καταλάβω. Εδώ πέρα ο καθένας γράφει την αποψή του που βασίζεται στην προσωπική εμπειρία που έχει αποκτήσει μέσα από την διαδικασία του να πάει να δώσει εξετάσεις proficiency ;). Την γνώμη μου είπα στο παιδί παραπάνω που ρώτησε. Επίσης ας σταματήσει αυτό το τροπάριο που υπάρχει στην Ελλάδα ποίος την έχει μεγαλύτερη. Όλα αυτά τα πιστοποιητικά είναι επιπέδου Γ2, αν δεν στρωθείς να διαβάσεις δεν τα περνάς ότι δομή και να έχουν. Η ουσία δεν είναι αν θα έχω το MSU ή το ECPE, το θέμα μας είναι να έχεις κάνει ένα καλό δίαβασμα ώστε να καταλαβαίνεις κείμενα πανεπιστημιακού ή επιστημονικού επιπέδου στα αγγλικά ( με MSU εγώ τα παώ μια χαρά πάντως). Όποιος θελήσει να πάει για σπουδές έξω θα δώσει IELTS ή TOEFL, άρα είναι αδιάφορο τι πιστοποιητικό θα έχει. Όποιος πάει για κάποια θέση στο δημόσιο τομέα αναγνωρίζονται όλα το ίδιο. Όποιος πάει για δουλεία στον ιδιωτικό τομέα θα παίξει ρόλο πάλι η γνώση. Αν και επειδή είμαστε στην Ελλάδα, όλα με μέσον γίνονται οπότε τζάμπα χαλιώμαστε με το να τσακωνόμαστε για το καλύτερο πτυχίο:P το καλύτερο μέσο κερδίζει
Το ότι ο καθένας γράφει την προσωπική του άποψη, δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν μπορούν να διαφωνήσουν και να υπάρξει λογομαχία. Προσωπικά για μένα, αυτή είναι η ουσία του ischool. Αν ο καθένας έγραφε τη γνώμη του μόνο, χωρίς να δίνει σημασία στις υπόλοιπες απόψεις, τότε αυτός που έχει το "πρόβλημα" θα μπερδευόταν ακόμα περισσότερο αντί να βρει τη λύση. Όταν όμως υπάρχουν λογομαχίες με επιχειρηματολογία, τότε είναι ευκολότερο για τον προβληματισμένο να οργανώσει τη σκέψη του και να δει τα θετικά/αρνητικά του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το MSU καθώς και όλα τα πτυχία στη λίστα του ΑΣΕΠ είναι εξίσου αποδεκτά για όλες τις δουλειές στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.
Λάθος. Ο ιδιωτικός τομέας δεν έχει καμία υποχρέωση να ακολουθήσει τις συστάσεις του ΑΣΕΠ και δεν το κάνει.

Τώρα, το να δέχονται τα πανεπιστήμια μόνο 2 από τα πτυχία που είναι στην λίστα του ΑΣΕΠ, προσωπικά δεν το βρίσκω λογικό. Τα πανεπιστήμια ανήκουν στο δημόσιο. Και η λίστα του ΑΣΕΠ δίνει τα πτυχία που είναι αναγνωρισμένα από τον δημόσιο και κατά επέκταση και τον ιδιωτικό τομέα. Οπότε πως είναι δυνατόν να δέχονται μόνο 2 από όλα τα πτυχία που είναι στη λίστα του ΑΣΕΠ; Προσωπικά θα πήγαινα από την γραματεία της σχολής ή θα έπαιρνα τηλέφωνο, και θα τους ρωτούσα, δείχνοντας την λίστα αναγνωρισμένων πτυχίων του ΑΣΕΠ.
Η λίστα του ΑΣΕΠ έχει να κάνει μόνο με τις προσλήψεις στο δημόσιο. Το λέει και το όνομα: ΑΣΕΠ = Ανώτατο Συμβούλιο ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ. Τα πανεπιστήμια δεν έχουν καμία υποχρέωση να ακολουθήσουν τις συστάσεις του ΑΣΕΠ.

Επιπλέον όταν μιλάμε για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε για μεταπτυχιακό κρατικού πανεπιστημίου.

Και κάτι άλλο: πρέπει να ξέρετε πως η λίστα του ΑΣΕΠ δεν είναι δεσμευτική. Ένα πιστοποιητικό που αναγνωρίζεται τώρα μπορεί να μην αναγνωρίζεται σε 6 μήνες και ένα επίπεδο που μοριοδοτείται τώρα μπορεί να μην μοριοοδοτείται του χρόνου. Π.χ. το επίπεδο Β1 παρότι "αναγνωρίζεται" δεν μοριοδοτείται πια για εργασία στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Λάθος. Ο ιδιωτικός τομέας δεν έχει καμία υποχρέωση να ακολουθήσει τις συστάσεις του ΑΣΕΠ και δεν το κάνει.


Η λίστα του ΑΣΕΠ έχει να κάνει μόνο με τις προσλήψεις στο δημόσιο. Το λέει και το όνομα: ΑΣΕΠ = Ανώτατο Συμβούλιο ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ. Τα πανεπιστήμια δεν έχουν καμία υποχρέωση να ακολουθήσουν τις συστάσεις του ΑΣΕΠ.

Επιπλέον όταν μιλάμε για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε για μεταπτυχιακό κρατικού πανεπιστημίου.

Και κάτι άλλο: πρέπει να ξέρετε πως η λίστα του ΑΣΕΠ δεν είναι δεσμευτική. Ένα πιστοποιητικό που αναγνωρίζεται τώρα μπορεί να μην αναγνωρίζεται σε 6 μήνες και ένα επίπεδο που μοριοδοτείται τώρα μπορεί να μην μοριοοδοτείται του χρόνου. Π.χ. το επίπεδο Β1 παρότι "αναγνωρίζεται" δεν μοριοδοτείται πια για εργασία στο δημόσιο.

Δεν υπάρχει λάθος. Απλά εσύ χρησιμοποιείς τη θεωρητική λεπτομέρεια της μη δέσμευσης του ιδιωτικού τομέα στη λίστα του ΑΣΕΠ για να δημιουργήσεις θέμα που δεν υπάρχει πρακτικά...
Η λίστα του ΑΣΕΠ, παρόλο που όπως λες δεν είναι δεσμευτική για τον ιδιωτικό τομέα, είναι όμως πρακτικά η λίστα σύμφωνα με την οποία και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις ζητούν πιστοποιητικά ξενόγλωσσης μάθησης. Το ότι δεν είναι δεσμευτική η λίστα όπως αναφέρεις εσύ, δεν σημαίνει τίποτα πρακτικά. Πρακτικά οι ιδιωτικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα, δέχονται όλα τα πιστοποιητικά που αναφέρονται στην λίστα του ΑΣΕΠ ως πιστοποίηση γνώσης μιας γλώσσας. Αν γνωρίζεις μια επιχείρηση που δέχτηκε ένα πιστοποιητικό της λίστας ΑΣΕΠ, ενώ δεν δέχτηκε κάποιο άλλο της λίστας ΑΣΕΠ, σε πρόσληψή της, σε προκαλώ να το παραθέσεις εδώ. Όμως, δεν θα βρεις, διότι πρακτικά, οι ιδιωτικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα δέχονται όλα τα πτυχία της λίστας ΑΣΕΠ.

Όσον αφορά τα πανεπιστήμια, που είναι όντως μια ιδιαίτερη περίπτωση, όπου η λίστα όντως όπως λες δεν είναι δεσμευτική, αμφιβάλλω αν πρακτικά δεκτούν ένα πτυχίο ενώ δεν δεχτούν κάποιο άλλο. Από περιέργεια, θα πάρω ένα τηλέφωνο σε κάποια σχολή να ρωτήσω.

Όσον αφορα όπως λες τα μεταπτυχιακά των μη κρατικών πανεπιστημίων, δηλαδή των κολλεγίων, οι ίδιοι οι υπεύθυνοί τους βρίσκουν δικαιολογίες για να σε δεχτούν, όχι για να μη σε δεχτούν. Σε πολλές περιπτώσεις δέχονται φοιτητές και χωρίς καν να έχουν πτυχία αγγλικών, και απλά τους βάζουν να κάνουν μερικά μαθήματα αγγλικών. Λεφτά θέλουν. Η πλειοψηφία των κολλεγίων στην Ελλάδα business κάνουν, και δεν είναι σωστά εκπαιδευτικά ιδρύματα. Είναι μηχανήματα εκτύπωσης πτυχίων τελευταίων πανεπιστημίων της αγγλίας. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν 1 πιστοποιητικό και να μη δεχτούν κάποιο άλλο.
Εδώ όπως είπα τους δέχονται και χωρίς καν πτυχία...
Για να μην αδικήσω όλη την ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση, υπάρχουν 2 κολλέγια (από τα 30 περίπου) που είναι σοβαρά ιδρύματα και αξίζει κάποιος να σπουδάσει σε αυτά.

Επίσης αυτό που γράφεις για το επίπεδο B1, πρακτικά ισχύει, όμως δεν είναι 100% ακριβές. Το επίπεδο Β1 σε τελευταίες προκυρήξεις του ΑΣΕΠ όντως δεν εμφανίζεται στη μοριοδότηση. Αυτό δεν είναι διότι δεν μοριοδοτείται πλέον το επίπεδο Β1. Είναι γιατί για τις θέσεις που προκυρήσονται, δεν επαρκεί το επίπεδο Β1 γνώσης μιας γλώσσας (που όντως είνα πολύ χαμηλό). Οπότε, το βγάζουν από τη λίστα στη προκύρηξη. Η μοριοδότηση του Β1 στις προκυρήξεις γίνεται όταν η μέτρια (Β1) γνώση είναι απαραίτητο προσόν ως ελάχιστο προσόν. Αν το επίπεδο Β1, δεν επαρκεί για μια θέση ως ελάχιστο προσόν, δεν συμπεριλαμβάνεται στη λίστα προκύρηξης, οπότε και δεν μοριοδοτείται. Πρακτικά ισχύει ότι το επίπεδο Β2 είναι το ελάχιστο πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η λίστα του ΑΣΕΠ, παρόλο που όπως λες δεν είναι δεσμευτική για τον ιδιωτικό τομέα, είναι όμως πρακτικά η λίστα σύμφωνα με την οποία και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις ζητούν πιστοποιητικά ξενόγλωσσης μάθησης.
Όχι. Δεν είναι έτσι. Ξέρω πολλές επιχειρήσεις που δέχονται μόνο ECPE/CPE, ξέρω επιχειρήσεις που κοιτάνε και το βαθμό. Ξέρω επιχειρήσεις που δεν κοιτάνε τίποτα, αλλά αν δηλώσεις ότι έχεις Proficiency, σε πάνε αυτόματα για συνέντευξη και τεστ στα αγγλικά.

Όχι, δεν θα σου πω ποιες είναι. Αν θέλεις να μάθεις βγες στην αγορά και ρώτα.

Όσον αφορά τα πανεπιστήμια, που είναι όντως μια ιδιαίτερη περίπτωση, όπου η λίστα όντως όπως λες δεν είναι δεσμευτική, αμφιβάλλω αν πρακτικά δεκτούν ένα πτυχίο ενώ δεν δεχτούν κάποιο άλλο. Από περιέργεια, θα πάρω ένα τηλέφωνο σε κάποια σχολή να ρωτήσω.
Πάρε όπου θες. Έχω δει πολλές λίστες που αναγράφουν συγκεκριμένα πιστοποιητικά που γίνονται δεκτά. Μου τις φέρνουν οι υποψήφιοι μαθητές πριν αποφασίσουμε για ποιο πιστοποιητικό θα δώσουν.

Καλή τύχη στην ανεύρεση εργασίας με πιστοποιητικό Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Όχι. Δεν είναι έτσι. Ξέρω πολλές επιχειρήσεις που δέχονται μόνο ECPE/CPE, ξέρω επιχειρήσεις που κοιτάνε και το βαθμό. Ξέρω επιχειρήσεις που δεν κοιτάνε τίποτα, αλλά αν δηλώσεις ότι έχεις Proficiency, σε πάνε αυτόματα για συνέντευξη και τεστ στα αγγλικά.

Όχι, δεν θα σου πω ποιες είναι. Αν θέλεις να μάθεις βγες στην αγορά και ρώτα.


Πάρε όπου θες. Έχω δει πολλές λίστες που αναγράφουν συγκεκριμένα πιστοποιητικά που γίνονται δεκτά. Μου τις φέρνουν οι υποψήφιοι μαθητές πριν αποφασίσουμε για ποιο πιστοποιητικό θα δώσουν.

Καλή τύχη στην ανεύρεση εργασίας με πιστοποιητικό Β1.

1) Η αλήθεια είναι ότι Δεν γνωρίζεις πολλές επιχειρήσεις που δέχονται μόνο ECPE και CPE. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, και Αν γνώριζες, απλά θα έγραφες κάποιες εδώ με τις απαιτήσεις πρόσληψης όπως δημοσιεύονται. Οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα δέχονται πρακτικά Όλα τα πιστοποιητικά της λίστας ΑΣΕΠ. Είναι πάντως αλήθεια ότι ανεξαρτήτως του πιστοποιητικού που κατέχεις, μπορεί να σου ζητήσουν συνέντευξη για να δουν πως μιλάς ή πόσο γνωρίζεις τη γλώσσα.
2) Αυτό που αναφέρεις ότι σου φέρνουν οι μαθητές είναι απαιτούμενα σε πιστοποιητικά των πανεπιστημίων του εξωτερικού για να πάει κάποιος να σπουδάσει εκεί. Αυτό ισχύει ότι τα πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν διάφορες απαιτήσεις σε πιστοποιητικά. ΜΗΝ συγχέεις όμως τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, με τις Ελληνικές ιδιωτικές επιχειρήσεις. Οι ελληνικές επιχειρήσεις δέχονται όλα τα πιστοποιητικά της λίστας του ΑΣΕΠ. Απλά ίσως όντως σου ζητήσουν συνέντευξη για να δουν πόσο καλά γνωρίζεις τη γλώσσα.
3) Επειδή είμαι στην αγορά, θα σου πω ότι απλά αυτό που παριστάνεις ως δήθεν απαξίωση και ειρωνία, λέγοντας βγες στην αγορά και ρώτα, σημαίνει ότι δεν ξέρεις καμία επιχείρηση που να ζητάει κάτι τέτοιο... Και πως να ξέρεις, αφού δεν υπάρχει καμία ελληνική επιχείρηση που να κάνει διαχωρισμούς στα πτυχία. Δήθεν απαξιοίς και ειρωνεύεσαι, γιατί δεν μπορείς να απαντήσεις και να μας πεις τις ΠΟΛΛΕΣ επιχειρήσεις που διαχωρίζουν πτυχία, διότι απλά δεν ισχύει αυτό που λες.
4) Θέλω να αναρτήσεις εδώ τις ΠΟΛΛΕΣ όπως λες λίστες στην Ελλάδα που αναφέρουν ότι δέχονται συγκεκριμένα πιστοποιητικά. Και σου ξαναλέω, ότι δεν θα το κάνεις, διότι δεν γνωρίζεις ΠΟΛΛΕΣ επιχειρήσεις που διαχωρίζουν πτυχία, διότι απλά όπως είπα οι επιχειρήσεις δεν κάνουν διαχωρισμό στα πιστοποιητικά. Τα δέχονται όλα, απλά ίσως σου ζητήσουν συνέντευξη για επαλήθευση των γνώσεων.
5) Έκανες ένα λάθος όσον αφορά την μοριοδότηση του επιπέδου B1. Η ακριβής κατάσταση με το επίπεδο Β1 είναι όπως την διατύπωσα στο προηγούμενο μήνυμα μου. Από εκεί και πέρα, είπα εγώ ότι αρκεί το επίπεδο B1; Το αντίθετο. Γράφω ότι όπως και να έχει η κατάσταση με το Β1, το Β2 είναι πια το ελάχιστο. Αυτό έχω γράψει στο προηγούμενο μήνυμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Διαφώνησε όσο θες. Εγώ ονόματα επιχειρήσεων δεν γράφω, όπως γενικώς δεν γράφω ονόματα φροντιστηρίων, σούπερ μάρκετ, σαντουϊτσάδικων. Αν θέλεις, δέχεσαι αυτό που λέω, με το σκεπτικό ότι για να το λέω, κάτι θα ξέρω και επίσης επειδή δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Ούτε επιχείρηση είμαι, ούτε πιστοποιητικά δίνω, ούτε κάτι έχω να κερδίσω από το αν αναγνωρίζεται το μεν πιστοποιητικό ή (δεν) μοριοδοτείται το δε.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Διαφώνησε όσο θες. Εγώ ονόματα επιχειρήσεων δεν γράφω, όπως γενικώς δεν γράφω ονόματα φροντιστηρίων, σούπερ μάρκετ, σαντουϊτσάδικων. Αν θέλεις, δέχεσαι αυτό που λέω, με το σκεπτικό ότι για να το λέω, κάτι θα ξέρω και επίσης επειδή δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Ούτε επιχείρηση είμαι, ούτε πιστοποιητικά δίνω, ούτε κάτι έχω να κερδίσω από το αν αναγνωρίζεται το μεν πιστοποιητικό ή (δεν) μοριοδοτείται το δε.

Αυτά.

Δεν νομίζω ότι σου ζήτησα λίστα με σουπερ μάρκετ, σαντουιτσάδικα και φροντιστήρια.
Σου ζήτησα να μας πεις χειροπιαστά παραδείγματα (αποδείξεις) για αυτό που λες ότι δήθεν γνωρίζεις, δηλαδή τις Πολλές επιχειρήσεις που γνωρίζεις που κάνουν διαχωρισμό στα πτυχία. Και ειρωνεύεσαι και δήθεν απαξιοίς, επειδή απλά Δεν έχεις απάντηση. Και πως να έχεις όταν δεν ισχύει αυτό που λες.
Λες, "Επειδή το λες, κάτι θα ξέρεις". Με αυτή τη λογική, όποιος λέει κάτι, απλά και μόνο επειδή το λέει, κάτι ξέρει...
Δηλαδή δεν δίνεις καμία απόδειξη για αυτό που λες, αλλά επειδή το λες, κάτι ξέρεις... Δηλαδή ως πηγή για αυτό που λες, δεν δίνεις αποδείξεις, αλλά βάζεις ως πηγή και απόδειξη τον εαυτό σου....
Να μου επιτρέπεις να μην με καλύπτει αυτή η λογική και να χρειάζομαι αποδείξεις όταν κάποιος ισχυρίζεται κάτι, και όταν δεν υπάρχουν αυτές οι αποδείξεις, να απορρίπτω αυτά που λέει, ειδικά όταν ήδη γνωρίζω ότι αυτό που λέει δεν ισχύει.

Η αλήθεια είναι ότι το ελληνικό δημόσιο δέχεται όλα τα πιστοποιητικά της λίστας ΑΣΕΠ.
Η αλήθεια είναι ότι οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα δέχονται πρακτικά όλα τα πιστοποιητικά της λίστας ΑΣΕΠ, όμως μπορεί να σου ζητήσουν, ανεξαρτήτως του πιστοποιητικού που κατέχεις, να πας για συνέντευξη για να δουν και πρακτικά πόσο καλά μιλάς και καταλαβαίνεις τη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Άντε πάλι από την αρχή.

Η αλήθεια είναι ότι το ελληνικό δημόσιο δέχεται όλα τα πιστοποιητικά ΑΣΕΠ.
Ναι.

Η αλήθεια είναι ότι οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα δέχονται πρακτικά όλα τα πιστοποιητικά της λίστας ΑΣΕΠ, όμως μπορεί να σου ζητήσουν, ανεξαρτήτως του πιστοποιητικού που κατέχεις, να πας για συνέντευξη για να δουν και πρακτικά πόσο καλά μιλάς και καταλαβαίνεις τη γλώσσα.
Όχι. Κάποιες επιχειρήσεις το κάνουν και κάποιες άλλες έχουν διαφορετικές απαιτήσεις. Ακόμα και στο δημόσιο υπάρχουν υπηρεσίες με άγραφους κανόνες ως προς το ποιο πιστοποιητικό πρέπει να έχεις για να πας μπροστά ή υπηρεσίες που δέχονται μεν το τυπικό προσόν κατά τον ΑΣΕΠ αλλά μετά σε υποχρεώνουν να γράψεις εξετάσεις για να πάρεις το ΟΚ της πρόσληψης ή της προαγωγής ή της μετάθεσης στο εξωτερικό κλπ.

Ονόματα δεν έχει. Μείνε άπιστος, ποσώς δεν με ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Άντε πάλι από την αρχή.


Ναι.


Όχι. Κάποιες επιχειρήσεις το κάνουν και κάποιες άλλες έχουν διαφορετικές απαιτήσεις. Ακόμα και στο δημόσιο υπάρχουν υπηρεσίες με άγραφους κανόνες ως προς το ποιο πιστοποιητικό πρέπει να έχεις για να πας μπροστά ή υπηρεσίες που δέχονται μεν το τυπικό προσόν κατά τον ΑΣΕΠ αλλά μετά σε υποχρεώνουν να γράψεις εξετάσεις για να πάρεις το ΟΚ της πρόσληψης ή της προαγωγής ή της μετάθεσης στο εξωτερικό κλπ.

Ονόματα δεν έχει. Μείνε άπιστος, ποσώς δεν με ενδιαφέρει.

Δεν είναι θέμα απιστίας. Είναι θέμα ότι αυτό που λες απλά Δεν ισχύει και συνεπώς να μου επιτρέψεις να μην πιστέψω κάτι που δεν ισχύει. Επίσης, αυτό που λες για το δημόσιο ότι πας μπροστά με ένα πιστοποιητικό και όχι με κάποιο άλλο, σε Καμία περίπτωση δεν ισχύει. Γενικά, αυτά που γράφεις είναι δικές σου υποθετικές και λανθασμένες "γνώμες", και ΌΧΙ αληθινά γεγονότα.
Ένα γεγονός που αποδεικνύεται με έγγραφα ή άλλες αποδείξεις, αξίζει να το μοιραστείς και να ενημερώσεις τον κόσμο. Όμως, οι "γνώμες" του καθενός, μπορεί να είναι λανθασμένες και μπορεί να παραπληροφορήσουν ανθρώπους. Αν νομίζεις ότι ξέρεις κάτι, τουλάχιστον δώσε κάποια απόδειξη για αυτό που λες. Όμως, Αποδείξεις Δεν έχεις και δεν μπορείς να έχεις, διότι αυτά που λες δεν ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα απιστίας. Είναι θέμα ότι αυτό που λες απλά Δεν ισχύει και συνεπώς να μου επιτρέψεις να μην πιστέψω κάτι που δεν ισχύει.
Σου επιτρέπω να μην πιστεύεις πως αυτό που λέω ισχύει. Βασικά δεν με νοιάζει αν με πιστεύεις ή όχι.

Ελπίζω να είμαι κατανοητή. Δεν μπορώ να γίνω πιο ξεκάθαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ξέρω για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα που δέχονται μόνο ECPE και CPE (όχι τα υπόλοιπα της λίστας του ΑΣΕΠ).

Δεν ισχύει αυτό καθολικά.
Όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα, θα έκανα κάποιες ερωτήσεις για να μάθω τι γίνεται με τα ελληνικά πανεπιστήμια και τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, και έκανα.
Σε συνομιλία λοιπόν σήμερα με τον Υπεύθυνο των εξετάσεων MSU στο Κολλέγιο Ανατόλια που έκανα ερωτήσεις όσον αφορά τα πτυχία του MSU και συγκεκριμένα αν τα δέχονται για εισαγωγή σε μεταπτυχιακά ελληνικών πανεπιστημίων, μου είπε ότι το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) ΚΑΙ το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (ΠΑΜΑΚ), ΉΔΗ δέχτηκαν και δέχονται κανονικά το Proficiency του MSU (MSU - CELP) για εισαγωγή στα μεταπτυχιακά τους Προγράμματα. Δεν τον ρώτησα για άλλα πανεπιστήμια, καθώς ενδιαφέρθηκα κυρίως για τα πανεπιστήμια στην πόλη που ζω. Την επόμενη φορά θα τον ρωτήσω και για τα υπόλοιπα πανεπιστήμια. Μου είπε ότι ένα ελληνικό πανεπιστήμιο δεν δέχεται ακόμα το msu, το οποίο δέχεται μόνο ecpe και cpe. Αλλά όπως έγινε με το Αριστοτέλειο και με το Μακεδονίας, προσωπικά πιστεύω αυτό θα αλλάξει και αυτό μου έδωσε να καταλάβω και ο υπεύθυνος του MSU στο Κολλέγιο Ανατόλια.
Επίσης, ακολουθεί λίστα με πανεπιστήμια της Ευρώπης και άλλων χωρών παγκοσμίως που ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ δέχτηκαν φοιτητές που πιστοποίησαν την γνώση αγγλικών τους με το proficiency του MSU (MSU - CELP):

1) Heidelberg and Trier (Germany)
2) Utrecht (Holland)
3) Aberdeen, Strathclyde, Essex, Plymouth, Roehampton (United Kingdom) (δηλαδή το δέχονται και σε κάποια πανεπιστήμια της Αγγλίας)
4) La Trobe (Australia)
5) Toronto (Canada)

Έχοντας πει αυτά, αυτή τη στιγμή, όσον αφορά το εξωτερικό, το IELTS παραμένει φυσικά να έχει πιο καθολική αναγνώριση από πανεπιστήμια του εξωτερικού. Απλά ήθελα να τονίσω ότι αν κάποιος έχει proficiency michigan (ecpe) ή msu (celp) ή κάποιο άλλο, μπορεί πρώτα να κάνει αίτηση στο πανεπιστήμιο με αυτό, και μόνο ΑΝ δεν του το δεχτούν, τότε να δώσει IELTS (το IELTS άλλωστε μπορείς να το δώσεις 2 φορές κάθε μήνα). Υπάρχουν πανεπιστήμια, και σε πολλές περιπτώσεις καλά πανεπιστήμια όπως φαίνεται και από την παραπάνω λίστα, που δέχονται και άλλα πιστοποιητικά γνώσης αγγλικών εκτός του IELTS, που μπορεί να μην τα αναγράφουν στις ιστοσελίδες τους στις λίστες με τα αποδεκτά πιστοποιητικά αγγλικών σύμφωνα με τα οποία δέχονται φοιτητές, όμως πρακτικά τα δέχονται. Και η απόδειξη, ξαναλέω, είναι τα πανεπιστήμια της παραπάνω λίστας, που καποια δεν αναγράφουν το msu - celp στην ιστοσελίδα τους στη λίστα τους με τα αποδεκτά πιστοποιητικά γνώσης αγγλικών, όμως Πρακτικά, το δέχτηκαν, και πήραν για σπουδές φοιτητές που έκαναν αιτήσεις με το msu - celp.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top