Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,556 εγγεγραμμένα μέλη και 2,432,127 μηνύματα σε 76,212 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 434 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Διάβασμα για το σχολείο;

Marcos2177

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Marcos2177 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Marcos2177 έγραψε: στις 19:43, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από mi3s
Eμάς πάντως μας στρώσανε κανονικά στο τμήμα μας.Ενώ σε όλα τα άλλα ήταν με καλούς βαθμούς εγώ έχω απολυτήριο με 16.5 ενώ βλυκείου είχα 18.Ειδικά στην έκθεση(που μας είχε και κείμενα) κάναμε ότι βλακεία μπορείτε να φανταστείτε και μας έστρωσε.Είχαμε παιδιά που τους έβαλε 10 πρώτο τετράμηνο και ήταν καλοί μαθητές(βγαλανε 16000),αλλά τους έριξε πολύ η άτιμη.
γυναίκες :-PP
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 430 μηνύματα.

O Zod έγραψε: στις 12:21, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης-Νάξος
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αμα κανεις λιγο ησυχια στο τμημα και δεν δημιουργεις φασαριες ,εχεις καλους βαθμους στο τσεπακι σου,και εγω με 19,4 εχω απολυτηριο αλλα ποτε δεν πηγα στην ταξη με βιβλιο γενικης παιδειας(μονο τα κατευθυνσης ειχα στην τσαντα μου παντα)
ωστωσο στα διαγωνισματα διαβαζα (~2 ωρες το πολυ)και στο πρωτο τετραμηνο σχεδον σε ολα εγραψα 20!το ιδιο και στις εξετασεις!
προσοχη ομως διαβαζα διοτι ηξερα οτι και οι καθηγητες εδειχναν την απαραιτητη κατανοηση και μ αυτον τον τροπο ηθελα να τους το ανταπωδωσω!οχι σαν κατι αλλους συμμαθητες-τριες που ακομα και στις εξετασεις προσπαθησαν να ξεγελαουν τους καθηγητες με τα βιβλια κατω απο τα θρανια!
απλα μια κατανοηση και απο μερος σου και απο το μερος των καθηγητων δεν βλεπτει!
Κυρίως πήγαινα μόνο με ένα τετράδιο και Βιολογία Κατ. Έπαιρνα ωστόσο τσάντα για να μην καρφωθώ. Υπήρχαν όμως και φορές (3-4) που πήγα τουρίστας, δηλαδή με τίποτα παρά ένα στυλό να σημειώσω το απουσιολόγιο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε: στις 12:22, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zod
Κυρίως πήγαινα μόνο με ένα τετράδιο και Βιολογία Κατ. Έπαιρνα ωστόσο τσάντα για να μην καρφωθώ. Υπήρχαν όμως και φορές (3-4) που πήγα τουρίστας, δηλαδή με τίποτα παρά ένα στυλό να σημειώσω το απουσιολόγιο
ησουν και απουσιολογος?ουστ απο δω χαφιε,ρουφιανε

και γω ειμαι απουσιολογος.
Παράθεση

leobakagian (Λεωνίδας)

Φοιτητής

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O leobakagian έγραψε: στις 22:10, 02-09-09:

Δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να γράφεις στα σου (ή στο σου ανάλογα με το φύλο) τα γενικής...στης κατεύθυνσης στο σχολείο πρέπει να διαβάζεις κανονικά και να κάνεις τις ασκήσεις που σου βάζει ο καθηγητής κτλ...
Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε: στις 22:11, 02-09-09:

καλα,εσυ μη διαβαζεις την εκθεση και αμα φερεις πανω απο 14,γραψε το στα
Παράθεση

leobakagian (Λεωνίδας)

Φοιτητής

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O leobakagian έγραψε: στις 00:10, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από blacksheep
καλα,εσυ μη διαβαζεις την εκθεση και αμα φερεις πανω απο 14,γραψε το στα
χαχα...γενικής εννοώ τα μη πανελλαδικώς εξεταζόμενα...λάθος διατύπωση...
Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 873 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε: στις 00:56, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zod
Γιατι αμα καρφωνοσουν τι γινοταν;Εγω εφερνα τσαντα στο σχολειο μονο οταν ειχα απευθειας μετα φροντιστηριο οποτε επρεπε να κουβαλαω τα βιβλια του φροντιστηριου.Σιγα μην μας την πουνε κιολας! Ας κανουν πρωτα αυτοι ενα βημα για ενα σωστο μαθημα, και ισως κανουμε και εμεις.
Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 430 μηνύματα.

O Zod έγραψε: στις 02:26, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από m3Lt3D
Γιατι αμα καρφωνοσουν τι γινοταν;Εγω εφερνα τσαντα στο σχολειο μονο οταν ειχα απευθειας μετα φροντιστηριο οποτε επρεπε να κουβαλαω τα βιβλια του φροντιστηριου.Σιγα μην μας την πουνε κιολας! Ας κανουν πρωτα αυτοι ενα βημα για ενα σωστο μαθημα, και ισως κανουμε και εμεις.
Δεν ήθελα να χαλάσει η εικόνα μου ως καλός μαθητής αν με έβλεπε κάνας διευθυντής . Μικρό σχολείο ήμασταν, στο γραφείο συζητούσαν άνετα για τους μαθητές οι καθηγητές.
Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 873 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε: στις 12:34, 03-09-09:

E οκ εσυ ως απουσιολογος δικαιολογεισαι.
Παράθεση

tsixlofouska (Όλια)

Φοιτητής

H Όλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H tsixlofouska έγραψε: στις 15:31, 04-09-09:

παιδια εγω πιστευω οτι στα μαθηματα κατ ειναι απαραιτητο να διαβαζεις(ασκησεις και σε διαγωνισματα)αφενος για να αξιζεις τον καλο βαθμο που θα παρεις και αφετερου για να βελτιωθεις κιολας ή να λυσεις καποια απορια που τυχον εχεις(εφόσον βεβαια ενδιαφερεται και ο καθηγητης).τωρα στης γενικη εννοειται οτι θα δωσεις βαση στην εκθεση....τωρα απο τα υπολοιπα μαθηματα εγκειται στα προσωπικα ενδιαφεροντα του καθενος εαν θα ασχοληθει ή οχι...εγω προσωπικα σε ορισμενα μαθηματα οπως πχ λογοτεχνια που μου αρεσε(αν και θετικη κατ)παρακολουθουσα και εκανα και καμια ασκηση που και που....ή επισης πριν τα διαγωνισματα αφιερωνα καμια ωρα(το πολυ)για να κανω μια αναγνωση....απολυτηριο 18,9 εβγαλα εξαιτιας ενος εντελως κομπλεξικου καθηγητη ιστοριας ο οποιος στο πρωτο τετραμηνο μου ειχε 20(20 ειχα γραψει και στο διαγωνισμα ας μου εβαζε κατι λιγοτερο...),στο δευτερο 16 επειδη δεν του ειχα πει μια φορα μαθημα και στο τελος στις εξετασεις 8 παρακαλω επειδη δεν εδωσα και ιδιαιτερη σημασια στο να διαβασω την προηγουμενη μερα......μακρια απο τετοιες περιπτωσεις ευχομαι....
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Φοιτητής

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,700 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:42, 25-07-17:

Καλημέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κατι.Ειμαι μαθητης του 19.10 στο γυμνάσιο και του 18.6-18.8 τωρα στο λυκειο θελω να ρωτήσω κάτι τα παιδιά που έχουν παει Γ λυκείου και αυτό είναι το εξης.Αξιζει να διαβαζεις τα μαθήματα γενικής παιδείας στην Γ λυκείου η είναι χαζο?Σας παρακαλώ πείτε μου.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε: στις 13:12, 25-07-17:

Είναι χαζό Φώτη.
Παράθεση

Giovanni_

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Giovanni_ έγραψε: στις 13:15, 25-07-17:

Ειναι τερμα χαζο
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Φοιτητής

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,700 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 13:21, 25-07-17:

Αρα πιστευτε οτι ειναι καλυτερο να μην τα διαβαζω.
Παράθεση

Giovanni_

Guest

O Giovanni_ έγραψε: στις 13:31, 25-07-17:

Ειναι κατι που ακομα και οι καθηγητες των λυκειων το επιτρεπουν γιατι το γνωριζουν και οι ιδιοι,και για αυτο και δεν βαζουν ουτε οι ιδοι ασκησεις.Κατα την γνωμη μου το ιδιο θα επρεπε να κανουν απο την πρωτη ταξη του λυκειου
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agnwsth (Bad Wolf)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Bad Wolf αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H Agnwsth έγραψε: στις 15:10, 25-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanni_
Ειναι κατι που ακομα και οι καθηγητες των λυκειων το επιτρεπουν γιατι το γνωριζουν και οι ιδιοι,και για αυτο και δεν βαζουν ουτε οι ιδοι ασκησεις.Κατα την γνωμη μου το ιδιο θα επρεπε να κανουν απο την πρωτη ταξη του λυκειου
Τα μαθήματα γενικής παιδείας να πω ότι δεν θα δώσεις βάση στη γ ' λυκείου γιατί δεν θα εξεταστείς και σε αυτά στις Πανελλήνιες, αλλά στις υπόλοιπες τάξεις δεν έχεις λόγο να μην τα διαβάζεις. Δεν μπορείς να κάνεις μόνο μαθηματικά και ιστορία.. Έχουν λόγο ύπαρξης..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanni_

Guest

O Giovanni_ έγραψε: στις 15:28, 25-07-17:

#37 Received Warning
Οι καθηγητές του σχολείου έχουν αποτύχει ξεκάθαρα να κάνουν την δουλειά τους σωστά.Ελάχιστοι είναι αυτοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν και σωστά(γιατί η αγάπη δεν αρκεί από μόνη της).Μαθήματα όπως τα Θρησκευτικά η Πολιτική παιδεία με όλα τα περεμφερή τουτέστιν Ιστορίες Κοινωνικών Επιστημών Κοινωνιολογίες ΒΑΚΕ κλπ η Λογοτεχνία κ.ά που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό δεν έχουν απολύτως κανέναν λόγο ύπαρξης..Θα πάω ακόμη πιο πέρα λέγοντας ότι ούτε στο Γυμνάσιο θα πρέπει κανείς να διαβάζει όλα αυτά τα μαθήματα που είναι παντελώς άχρηστα.Θα συμβούλευα δε τον μικρό μου ξάδερφο που είναι στο γυμνάσιο να μην δαπανήσει ούτε 1 λεπτό στο από την ζωή του διαβάζοντας αυτά τα μαθήματα ,και ας πάρει 0 στα διαγωνίσματα τριμήνου και ας πάρει 12 στον αντίστοιχο έλεγχο, και να ασχοληθεί σοβαρά με Αρχαία ή Φυσική&Μαθηματικά.Μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς έχω σπαταλήσει άπειρες εργατοώρες διαβάζοντας για διαγωνίσματα Βιολογίας και Πολιτικής παιδείας το οποία εξαφάνισαν όλον τον ελεύθερο μου χρόνο με αντάλλαγμα ένα 20 στον έλεγχο του Λυκείου και ένα 12.6 στα μαθηματικά στις πανελλήνιες.

Not so worth it κατά την ταπεινή μου άποψη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 22:56. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου που παραβιαζει ορους χρησης
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιππολύτη

Φοιτητής

H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 826 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε: στις 15:37, 25-07-17:

Επειδή έγραψες ένα 12.6 σημαίνει ότι όλο το σχολείο είναι άχρηστο; Σοβαρέψου και ξεπέρνα το φίλε. Ο,τι έγινε έγινε, κανείς δε φταίει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 22:57. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου απο την παραθεση
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agnwsth (Bad Wolf)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Bad Wolf αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H Agnwsth έγραψε: στις 15:43, 25-07-17:

Οι καθηγητές του σχολείου έχουν αποτύχει ξεκάθαρα να κάνουν την δουλειά τους σωστά.Ελάχιστοι είναι αυτοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν και σωστά(γιατί η αγάπη δεν αρκεί από μόνη της).Μαθήματα όπως τα Θρησκευτικά η Πολιτική παιδεία με όλα τα περεμφερή τουτέστιν Ιστορίες Κοινωνικών Επιστημών Κοινωνιολογίες ΒΑΚΕ κλπ η Λογοτεχνία κ.ά που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό δεν έχουν απολύτως κανέναν λόγο ύπαρξης.Θα πάω ακόμη πιο πέρα λέγοντας ότι ούτε στο Γυμνάσιο θα πρέπει κανείς να διαβάζει όλα αυτά τα μαθήματα που είναι παντελώς άχρηστα.Θα συμβούλευα δε τον μικρό μου ξάδερφο που είναι στο γυμνάσιο να μην δαπανήσει ούτε 1 λεπτό στο από την ζωή του διαβάζοντας αυτά τα μαθήματα ,και ας πάρει 0 στα διαγωνίσματα τριμήνου και ας πάρει 12 στον αντίστοιχο έλεγχο, και να ασχοληθεί σοβαρά με Αρχαία ή Φυσική&Μαθηματικά.Μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς έχω σπαταλήσει άπειρες εργατοώρες διαβάζοντας για διαγωνίσματα Βιολογίας και Πολιτικής παιδείας το οποία εξαφάνισαν όλον τον ελεύθερο μου χρόνο με αντάλλαγμα ένα 20 στον έλεγχο του Λυκείου και ένα 12.6 στα μαθηματικά στις πανελλήνιες.

Κοίτα, οι καθηγητές κατά την δική μου γνώμη και από αυτά που έχω δει, αν δεν ασχοληθείς δεν θα ασχοληθούν. Και αν στην τελική βλέπεις ότι δεν υπάρχει η προσοχή που πρέπει το διαβάζεις μόνος σου όσο μπορείς.
Η πολιτκή παιδεία είναι ένα από τα πιο χρήσιμα μαθήματα του γυμνασίου/λυκείου σίγουρα όχι σε θέμα πανελληνίων αλλά σε θέμα καθημερινής ζωής. Μαθαίνεις για την κοινωνία, για το χρήμα, για την πολιτική. Επίσης, δεν μπορείς να συμβουλέψεις τον μικρό κάτι τέτοιο επειδή σου έμεινε άχτι εσένα από κακή διαχείριση χρόνου. Αν εκμεταλλευτείς σωστά το κάθε μάθημα μπορείς να μάθεις πολλά! Στα θρησκευτικά( αν και με την διδασκαλία μόνο μίας θρησκείας δεν βλέπεις και πολλά ) κάτι έχεις να πάρεις , όπως επίσης και στη Βιολογία που ανέφερες και υποβαθμίζεις τόσο επειδή δεν σε ενδιαφέρει.. Προφανώς και στη γ' λυκείου η προσοχή σου θα βρίσκεται στα μαθήματα που θα εξεταστείς, και εκεί θα καταβάλεις όλη σου την προσπάθεια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 22:58. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου απο την παραθεση
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,295 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε: στις 15:52, 25-07-17:

Οι καθηγητές του σχολείου έχουν αποτύχει ξεκάθαρα να κάνουν την δουλειά τους σωστά.Ελάχιστοι είναι αυτοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν και σωστά(γιατί η αγάπη δεν αρκεί από μόνη της).Μαθήματα όπως τα Θρησκευτικά η Πολιτική παιδεία με όλα τα περεμφερή τουτέστιν Ιστορίες Κοινωνικών Επιστημών Κοινωνιολογίες ΒΑΚΕ κλπ η Λογοτεχνία κ.ά που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό δεν έχουν απολύτως κανέναν λόγο ύπαρξης.Θα πάω ακόμη πιο πέρα λέγοντας ότι ούτε στο Γυμνάσιο θα πρέπει κανείς να διαβάζει όλα αυτά τα μαθήματα που είναι παντελώς άχρηστα.Θα συμβούλευα δε τον μικρό μου ξάδερφο που είναι στο γυμνάσιο να μην δαπανήσει ούτε 1 λεπτό στο από την ζωή του διαβάζοντας αυτά τα μαθήματα ,και ας πάρει 0 στα διαγωνίσματα τριμήνου και ας πάρει 12 στον αντίστοιχο έλεγχο, και να ασχοληθεί σοβαρά με Αρχαία ή Φυσική&Μαθηματικά.Μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς έχω σπαταλήσει άπειρες εργατοώρες διαβάζοντας για διαγωνίσματα Βιολογίας και Πολιτικής παιδείας το οποία εξαφάνισαν όλον τον ελεύθερο μου χρόνο με αντάλλαγμα ένα 20 στον έλεγχο του Λυκείου και ένα 12.6 στα μαθηματικά στις πανελλήνιες.

Το σχολείο (πρέπει να) παρέχει και γενική παιδεία στους μαθητές. Εάν διαβάσεις μόνο τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν, ας πούμε φυσικομαθηματικά, ναι μεν θα γίνεις πολύ καλός σε αυτά, αλλά δε θα γνωρίζεις και τίποτα άλλο. Προφανώς και δεν είναι καλό μαθητές της θετικής/οικονομικών να βγάζουν 19 χωρίς να ξέρουν τίποτα από ιστορία (πολύ συχνό) και αντίστοιχα μαθητές της θεωρητικής να μη γνωρίζουν τίποτα από μαθηματικά και χημεία. Στην ύλη των αρχαίων της πρώτης λυκείου διδάσκονται τα ρήματα εις -μι. Ακριβώς επειδή κανείς, πλην της θεωρητικής, δεν τα διάβαζε τότε ακούμε κάτι "επιτίθονται". Καλά, για κάτι μαθήματα όπως πολιτική παιδία και ΒΑΚΕ δε χρειάζεται να επεκταθώ πιστεύω. Ρώτα 20 παιδιά να σου πουν το πολίτευμα της Ελλάδας και τα μισά θα κάνουν λάθος. Το ότι τα μαθήματα γενικής παιδείας αλλά και ορισμένα κατεύθυνσης πχ λογοτεχνία και κοινωνιολογία έχουν απαξιωθεί τόσο από τους μαθητές δε σημαίνει πως είναι άχρηστα. Το σχολείο (οφείλει να) σε προετοιμάζει και σαν μελλοντικό πολίτη, όχι μόνο σαν επιστήμονα. Καλώς και διδάσκονται τα μαθήματα γενικής παιδείας κατ'εμέ.

Και πρακτικά να το δεις στην πρώτη και δευτέρα λυκείου δεν έχεις και τόσο μεγάλο φόρτο εργασίας στην κατεύθυνση για να παρατήσεις εντελώς τα γενικής. Πόσο μάλλον στο γυμνάσιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-07-17 στις 22:58. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου απο την παραθεση
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Jimthegreat13

Βρείτε παρόμοια