Γενική συζήτηση για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα

Ntina_btfc

Νεοφερμένος

Η Ntina_btfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για να μην νομίζεις οτι μιλαω υποθετικα διαβασε αυτο: Εγω λατρεύω την ζωγραφική.Ειναι πραγματικα κομματι της ζωης μου.Αναποσπαστο. ΚΑΝΕΙΣ δεν με υποστηριζε στην αρχη εκτος απο κανα δυο φιλες μου!!!! Μεχρι και ανωριμη με ειπαν επειδη είχα το θαρρος να υποστηριξω αυτο που γουσταρω!!!. Γι αυτο πιστεψε με, ξερω πολυ καλα πως ειναι να προσπαθεις για κατι που στα ματια των αλλων φαινεται ελεεινο και τρισαθλιο.ΚΑΙ ΝΑΙ.Ειναι πολυ δυσκολο. Και πολυ ευκολο να τα παρατησεις.Αλλα ρε γαμωτο,τα ονειρα του καθενος ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κρινονται απο κανεναν.ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ.Αλλα καποιοι στην πορεια τα ξεχνανε.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΝΑΝΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ!!!! Γιατι πολυ απλα δεν εχουν το θαρρος να το πολεμισουν.Εγω ομως δεν ημουν απο αυτες που τα παρατανε.:clapup:ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ:Οτι αυτα που μου αρεσουν, ειναι και αυτα που θα ακολουθησω. ΘΥΜΙΣΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ!!!!!!!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν νόμισα ότι μιλάς υποθετικά Ntina. Προσωπικά μου αρέσει η ώριμη και αληθινή άποψή σου. Όσο για τις «φίλες» σου...συγγνώμη που θα στο πω αλλά δεν είναι έτσι οι φίλες! :hmm:

Όσο για τα όνειρα που λες Ntina ναι συμφωνώ. Όμως αναφέρομαι παραπάνω σε εκείνους που στα γκρεμίζουν, υποννοώντας τους καθηγητές Πανεπιστημίου (μια μορφή άνομου πανίσχυρου «κράτους») ή το ίδιο το κράτος (και τα παράγωγά του π.χ. παρακράτος) ή και την ίδια την Ελληνική αγορά εργασίας (όχι όποια όποια αγορά εργασίας) τα οποία συστηματικά αναπαράγουν μόνο άνεργους ηλίθιους, μαζοποιημένους, κοιμισμένους, νωχελικούς και φανατικούς ψηφοφόρους (ωχαδελφιστές). Και αυτό φαίνεται καθαρά αν κοιτάξει κανείς τα χρόνια της μεταπολίτευσης, τα χρόνια της Σοσιαλδεξιοαριστεράς (τύπου Lacoste-Burberry) MMEκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina_btfc

Νεοφερμένος

Η Ntina_btfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βασικα το εγραψα για τον gregory nub.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ωραία.Και εγώ σου λέω: Οι πολιτικοί δεν νοιάζονται.Το σχολείο δεν νοιάζεται.Οι γονείς στην κοσμάρα τους.ΔΕΝ έχεις άδικο. Το ερώτημα είναι:Εσύ νοιάζεσαι????? Ή θα αφήνεις τους άλλους να αποφαζίζουν για σενα???? Μην περιμένεις από κανεναν τιποτα στην τελικη.Ψαξ'το μόνος σου!!!! Τοσες πηγές πληροφόρησης εχουμε στις μέρες μας...!!!! Διαδικτυο , βιβλία , εφημερίδες.... ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ!!! Το συστημα το μόνο που προσπαθεί να κάνει είναι σε κατευθύνει εκεί που αυτο θέλει. Βρές αυτα που γουστάρεις να κάνεις και κυνηγησε το. Αλλα ΕΣΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Οχι για το σχολείο, οχι για τους γονείς σου,οχι για τους πολιτικούς. Παρε οτι μπορεις απο το σχολείο (γιατι δεν προσφέρει και πολλά).Τα υπόλοιπα πρέπει να τα ψάξεις μονο σου. Δεν είναι ευκολο,αλλα δεν υπάρχουν πολλές εναλακτικες.

Το προβλημα ειναι πως εγω δεν εχω ονειρα :) Παλια ειχα αλλα καταλαβα πως ειμαι μλκς και κανω ονειρα π ειναι απιστευτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι πως εγω δεν εχω ονειρα :) Παλια ειχα αλλα καταλαβα πως ειμαι μλκς και κανω ονειρα π ειναι απιστευτα

Αγορακι μου,αν οι ανθρωποι σταματουσαν με την πρωτη δυσκολια να κανουν ονειρα θα ειχαμε καταστραφει ολοι προ πολλου.

Ξερεις τι σημαινει οταν λες "εγω δεν εχω ονειρα" ?

Σημαινει οτι εισαι ενας ανθρωπος χωρις στοχους,χωρις επιδιωξεις,χωρις ελπιδες για κατι καλυτερο.

Εισαι "κατασκευασμα" της σημερινης μαζοποιημενης κοινωνιας,που την βολευει οι περισσοτεροι να σκεφτονται με τη δικη σου λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι πως εγω δεν εχω ονειρα :) Παλια ειχα αλλα καταλαβα πως ειμαι μλκς και κανω ονειρα π ειναι απιστευτα


Είσαι μόλις στην τρίτη γυμνασίου και μιλάς σαν ένας ηλικιωμένος, που απαγοητεύθηκε από τη ζωή και κατέληξε πως τα όνειρα είναι μάταια.... Πως συμπέρανες κάτι τέτοιο? Με ποιά πείρα?

Τα όνειρα ΔΕΝ είναι μάταια. Μπορεί να μην πραγματοποιούναται όλα, αλλά ακόμη και η προσπάθεια που κάνει κάποιος για να τα πραγματοποιήσει αξίζει. Μπορεί να μη φθάσει απαραιτήτως στην Ιθάκη του, αλλά θα αποκομίσει πολλά από το ταξίδι. Μην αφήσεις κανέναν να σου το στερήσει αυτό.

Φιλικά,
Lita
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Τα ονειρα ειναι βλακιες. Η δουλεια ειναι δουλεια, κατα τη γνωμη μου, ειναι ασκοπο να κανεις ονειρα, ουτος η αλλος, ο,τι δουλεια και να κανεις, καποτε θα τη βαρεθεις κι αυτην. Για να ειναι πιο αποτελεσματικη η χωρα πρεπει να κανει ο καθενας αυτο που ειναι καλυτερος. Ειναι ανοητο να χαραμιζεται ταλεντο για μια βλακεια... Επισεις, αμα λες για τα 'φυτα' της ταξης που περνουν 19 κ 20 παντου, εγω καταλαβαινω που ειναι καλυτερος ο ενας. Συνηθος τα αγορια ειναι για θετικη και τα κοριτσια για φιλολογικη. Λιγα ειναι τα κοριτσια π δεν δυσκολευονται να καταλαβουν μαθηματικα (λιγα και τα αγορια, αλλα πολλα σε σχεση με τα κοριτσια)
δηλαδή ρε φίλε θες να μου πεις ότι ο Αϊνστάιν,ο Μπερτμαν Ρασελ ο Κασπαροφ και τόσοι άλλοι βαρέθηκαν ποτέ αυτο που έκαναν ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ. Ακόμα, έρευνες έχουν δείξει οι γυνέκες τα καταφαίρνουν εξ ίσου καλα με τους άνδρες στις θετικές και τεχνολογικές επιστήμες, το ότι οι περισσόρεροι επιστήμονες που αναδεικνείονται στις θετικές και τεχνολογικές επιστήμες είναι άνδρες οφείλεται 1)στο ρατσισμό που υπάρχει ακόμα και σε αυτούς τους κλάδους και 2)σε διαφορες συμπεριφορές που έχουν διαπιστωθεί όπως στο γεγονός ότι οι μεγάλοι δίνουν στα αγόρια παιχνίδια που χρειάζονται κατασκευή ένω στα κορίτσια κούκλες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Φιλε, χεστηνα την μαζοποιημενη κοινωνια η οπως αλλιος την ειπες, θες η δεν θες δεν αξιζει να καθεσε να δουλευεις ΧΡΟΝΙΑ για να πραγματοποιησεις ενα ονειρο. καλυτερα να ζησεις για το σημερα κ χεστο αυριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γρηγόρη, η λογική του δωσ υμίν σήμερον και άσε το αύριον...είναι λογική ανθρώπου χωρίς θέληση για ζωή, νεοέλληνα-νεομαλάκα-νεόπλουτου (σοσιαλίζων με δεξιές τσέπες). ;)

δηλαδή ρε φίλε θες να μου πεις ότι ο Αϊνστάιν,ο Μπερτμαν Ρασελ ο Κασπαροφ και τόσοι άλλοι βαρέθηκαν ποτέ αυτο που έκαναν ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ. Ακόμα, έρευνες έχουν δείξει οι γυνέκες τα καταφαίρνουν εξ ίσου καλα με τους άνδρες στις θετικές και τεχνολογικές επιστήμες, το ότι οι περισσόρεροι επιστήμονες που αναδεικνείονται στις θετικές και τεχνολογικές επιστήμες είναι άνδρες οφείλεται 1)στο ρατσισμό που υπάρχει ακόμα και σε αυτούς τους κλάδους και 2)σε διαφορες συμπεριφορές που έχουν διαπιστωθεί όπως στο γεγονός ότι οι μεγάλοι δίνουν στα αγόρια παιχνίδια που χρειάζονται κατασκευή ένω στα κορίτσια κούκλες!!!

Απλά συμπληρώνοντας το post που παρέθεσε ο φίλος, παραθέτω το όνομα της πανμέγιστης Γερμανίδας Μαθηματικού Emmy Noether (https://en.wikipedia.org/wiki/Emmy_Noether) και την συμβολή της μέσω του έργου της στην Επιστήμη των Μαθηματικών και όχι μόνο...για να μην λέει ατεκμηρίωτες σκέψεις ο Γρηγόρης στο θέμα γυναίκα και θετική επιστήμη. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Νταξει υπαρχουν εξυπνα κοριτσια, αλλα ειναι εξυπνα γιατι ειναι μπαζα και διαβαζουν 24/7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
βρε φίλε μου ποιος σου λέει ότι δεν ζουν το σήμερα όπως θέλουν αυτοί οι ανθωποι που είναι πορωμένοι με την δουλειά τους!!!
Εγω προσωπικά λατρέβω την αστρονομία ,τα μαθηματικά, την ιστορία και τον προγραμματισμό επομένως τα διαβάζω και παρακολουθώ στο μάθημα γιατί μου αρέσουν!!!
όσο για το ΣΕΠ σε πληροφορώ ότι αν το ξεφιλήσεις έστω μπορείς να μάθεις καταπληκτικά πράγματα ακόμα και για το εκπαιδευτικό σύστημα που αγνωούν και οι ίδιοι οι καθηγητές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σοοοπααα.
Μολις πηρα το βιβλιο του ΣΕΠ το διαβασα ολο το απογευμα γιατι νομιζα πως θα ηταν μολυ ενδιαφερων, αλλα ολο πα****ιες γραφει...
Κι εμενα μαρεσει η ιστορια, η πληροφορικη και η φησικη, δεν λεω, αλλα αυτα που μας μαθαινουν στο σχολειο δεν αρκουν. Επειδη ειμουν στο εξωτερικο και εκανα το μαθημα τις ιστοριας στο Αμερικανικο βιβλιο, ξερω πως η ιστορια ειναι διαφορετικη σε καθε χωρα, αναλογα πως θελει η κυβερνηση να την ξερουν οι πολιτες. Σταματησα να πιστευω αυτα που διαβαζω στο σχολειο και πιστευω για να μαθεις ιστορια πρεπει να διαβαζεις πολλα βιβλια για το ιδιο θεμα, και με την εξυπναδα σου να καταλαβεις τι αποψεις εχει ο συγραφεας και να καταλαβεις πιες ειναι οι αληθινες πληροφοριες που δεν αλιωθηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σοοοπααα.
Μολις πηρα το βιβλιο του ΣΕΠ το διαβασα ολο το απογευμα γιατι νομιζα πως θα ηταν μολυ ενδιαφερων, αλλα ολο πα****ιες γραφει...
Κι εμενα μαρεσει η ιστορια, η πληροφορικη και η φησικη, δεν λεω, αλλα αυτα που μας μαθαινουν στο σχολειο δεν αρκουν. Επειδη ειμουν στο εξωτερικο και εκανα το μαθημα τις ιστοριας στο Αμερικανικο βιβλιο, ξερω πως η ιστορια ειναι διαφορετικη σε καθε χωρα, αναλογα πως θελει η κυβερνηση να την ξερουν οι πολιτες. Σταματησα να πιστευω αυτα που διαβαζω στο σχολειο και πιστευω για να μαθεις ιστορια πρεπει να διαβαζεις πολλα βιβλια για το ιδιο θεμα, και με την εξυπναδα σου να καταλαβεις τι αποψεις εχει ο συγραφεας και να καταλαβεις πιες ειναι οι αληθινες πληροφοριες που δεν αλιωθηκαν
Όντως το ΣΕΠ όπως γίνεται είναι της πλάκας.
Όσον αφορά στην Ιστορία, δίκιο έχεις. Να ξέρεις, όμως, ότι σε έρευνα στην ΕΕ φάνηκε ότι τα σχολικά βιβλία της Ιστορίας στην Ελλάδα είναι τα πιο αντικειμενικά.

Συνέχεια λέγεται ότι το εκπαιδευτικό σύστημα είναι χάλια και ότι αυτά που μας μαθαίνουν στο σχολείο δεν αρκούν και άλλα πολλά...
Εσύ τι θα ήθελες παραπάνω να κάνει το σχολείο. Να πεις την άποψή σου, να κατακρίνεις, αλλά να προτείνεις και τρόπους βελτίωσης.
Και πρόσεξε, δε λέω ότι είναι μια χαρά το εκπαιδ.συστ., απλώς θέλω να ακούσω τις προτάσεις σου, γιατί έχω την υποψία ότι πλέον μερικοί λένε κάποια πράγματα απλώς επειδή τα λένε όλοι και τα ακούνε από μικροί. Πολύ θα χαρώ να/αν με διαψεύσεις!

ΥΓ: Στο προηγούμενο μήνυμά σου που είπες "Νταξει υπαρχουν εξυπνα κοριτσια, αλλα ειναι εξυπνα γιατι ειναι μπαζα και διαβαζουν 24/7 " ήσουν τρομερά απαράδεκτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
για το θεμα της ιστορίας θα συμφωνίσω με τον προλαλησσαντα και θα προσθέσω ότι 1)λογικό είναι να διδασκόμαστε ιστορία σε κάθε χώρα οι μαθητές αφού μέχρι τη 3η γυμνασίου τα βιβλία ιστορίας μιλάνε μόνο για την ελληνική ιστορία με εξαίρεση τη μηνωικήέ στις άλλες χωρες θα μιλάει για τη δικιά τους ιστορία και 2)το αν κανεις ιστορία καλή εξαρτάται και από τον καθηγητή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν υπαρχει σωστος καθηγητης ιστοριας, γιατι αμα πει τις αποψεις του και ΔΕΝ συμφωνουν με αυτα που θελει η κυβερνηση να λεει στα παιδια, θα τον απολυσουν. Οποτε κανενας δεν μιλαει γιατι πανω απο λα πρπ να εχεις σκεπη και φαι :)
ΕΕΕΕπιιισσηηςςςς...
Μπορει ενα βιβλιο ιστοριας να ειναι αντικειμενικο σε αυτα που λεει, ΔΕΝ το αρνουμαι αυτο, αλλα παραλειπει μερικα πραγματα που μπορουν να αλλαξουν την γνωμη πολλων. Οπως αμα μιλησεις σε 2 παιδια που πλακοθηκανε, οποιον απ τους δυο ακουσεις, αυτον θα υποστηριξεις, γιατι λεει μονο τα πραγματα που ειχε δικιο αυτος, και οχι ο αλλος.
Στο εκπαιδευτικο συστημα ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξουν προπαγανδιστικα βιβλια που θα καταστρεψουν την Ελλαδα σε καμια 20αρια χρονια, οπως το ΚΠΑ, η ιστορια, και το βιβλιο της γλωσσας. Αυτα τα βιβλια κατα την γνωμη μου ειναι που κανουν την κοινωνια προβατα, και οχι πρωσοπηκοτητες. Ειδικα αυτο το μηνα στην γλωσσα διαβαζουμαι να ειμαστε κατα του ρατσισμου, ετσι ωστε να μην μας πειραζει να φερει ο παπανδρεου πακιστανουσ, αυγανους και οτι προσφυγες υπαρχουν για να μας βοηθεισει η ΕΕ.
Στο ΚΠΑ παλι, μας μαθαινουν ποσα δικαιωματα εχουμε, και ποσο δικαια ειναι εδω στην ελλαδα, αλλα δεν λενε, στο δικιο ειναι τα λεφτα και οι γνωριμιες. Αλλα και σαυτο το μαθημα προσπαθουν να μας κανουν κατα του ρατσισμου.
Στην ιστορια, οπως ειπα και στο παραδειγμα με τα 2 αγορια, ετσι ειναι και εδω. Μαθαινουμε την πλευρα των Ελληνων μονο, και φυσικα αφου τα μαθαινουμαι για ΧΡΟΝΙΑ μας φαινεται αδιανοητο να ακουσουμαι την πλευρα μιας αλλης χωρας.

Σε φτανουν αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σε φτανουν αυτα?
Αν απευθύνεσαι σε εμένα, όχι δε μου φτάνουν.
Θέλω να ακούσω σοβαρές προτάσεις για βελτίωση και όχι ρατσιστικά ή και φασιστικά σχόλια που σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά και σίγουρα δεν περιμένω να ακούσω αφορισμούς.

Διαβάζοντας αυτά που γράφεις, εγώ βλέπω ένα παιδί που ακούει όλη μέρα συγγενείς και γενικά τους "μεγάλους" και που αναμεταδίδει αυτά που έχει ακούσει χωρίς να τα περάσει από έλεγχο/κρίση γιατί πιστεύει ότι υιοθετώντας την άποψη των "μεγάλων" έχει καταφέρει να ξεπεράσει το στάδιο της "ελπίδας" και έχει περάσει στο στάδιο του "ρεαλισμού" και της ωμής αλήθειας κάτι που μάλλον το συγκεκριμένο παιδί (εσύ) τα θεωρεί πολύ θετικά χαρακτηριστικά.

ΥΓ: Και να τονίσω για μία ακόμα φορά ότι δεν λέω πως όλα είναι ρόδινα!
ΥΓ2: Σε αυτά που γράφω συνυπολόγισα και άλλα post σου τον τελευταίο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ούτε εμένα με φτάνουναυτά που είπες γιατί
α)γνωρίζω καθηγητές που μου λένε και ότι λέει το μάθημα και πολλά πράγματα εκτός βιβλίου και πολλές φορές θέτουν στους μαθητές και γενικότερους προβληματισμούς, σε βάζουν να πεις γιατί έλαβε κάποιος ένα μέτρο και άλλα...

β)έγω είμαι αντιρατσιστής και θα σου εξηγήσω γιατί...Σκέψου ότι οι γερμανοι ,οι γάλλοι οι αμερικάνοι και τόσοι άλλοι αποδέκτηκαν τους έλληνες που πηγαν εκει...Γιατί να μην αποδεκτούμεκαι εμείς τους πακιστανούς ,αλβανούς και άλλους που έρχονται στην Ελλάδα για μία καλήτερη ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZaVag

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γρηγόρη,
Διάβασα με αρκετή προσοχή αυτά που έγραψες και καταλαβαίνω αρκετά που θα ήθελες ακόμα να γράψεις...
Αυτό που θέλω να σου πω και ως καθηγητής και ως μεγαλύτερος είναι ότι τα σχολικά βιβλία (ανέκαθεν) έγραφανκαι γράφουν αυτά που ΘΕΛΕΙ η ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ να γράφουν (δεν μιλάω μόνο για βιβλία όπως η ιστορία, η ΚΠΑ, τα Κείμενα κλπ αλλά και για τα Μαθηματικά ακόμα και η Πληροφορική). Αυτό βέβαια δεν είναι σημερινό φαινόμενο (όταν ήμουνα στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο είχαμε τη Δικτατορία οπότε καταλαβαίνεις τι βιβλία μπορεί να διαβάζαμε) και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν θα αλλάξει ίσως ποτέ αυτό, όσο και αν σε απογοητεύει κι εσένα αλλά πολύ περισσότερο κι εμένα που καλούμαι ως εκπαιδευτικός να τα διδάξω.
Όμως ....
Για όλα αυτά που σκέφτεσαι ΔΕΝ φταίνε τα βιβλία σου. Φταίνε πολλά περισσότερα. Φταίει αρχικά ο Δάσκαλός σου (και ο καθηγητής σου) ... μην το βλέπεις στενά ότι ο Δάσκαλος είναι στο Δημοτικό και ο καθηγητής στο Γυμνάσιο/Λύκειο. Δάσκαλο λέμε αυτόν που μας μαθαίνει να ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ, να ΚΡΙΝΟΥΜΕ, να ΑΥΤΕΝΕΡΓΟΥΜΕ, να ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ με τις πράξεις μας έργο για μας και για τους υπόλοιπους. Εκεί είναι το πρόβλημα και όχι στα βιβλία. Τα βιβλία είναι απλά ένας "άξονας", ένας οδηγός. Τίποτα παραπάνω.
Το να "φοβάται" ένας δάσκαλος να πει πράγματα που δεν είναι στο βιβλίο ή στην ύλη ... απλά τον κάνει ανίκανο δάσκαλο. Ο φόβος αυτός υπήρχε στο δικό μας το δάσκαλο που φοβόταν τη χούντα ή το να χάσει τη θέση του από τους παλιούς επιθεωρητές. Αυτά σήμερα δεν υπάρχουν. Εκεί που μάλλον θα συμφωνήσουμε είναι ότι οι δάσκαλοί σου ή ΔΕΝ ξέρουν την ιστορία, ή ΔΕΝ έχουν τον τρόπο να σας τη μάθουν όπως πρέπει. Μπορείτε να "μαθετε παπαγαλία" όσα "πρέπει" και να ερευνήσετε μαζί με το δάσκαλο παραπέρα πηγές ... Στάθηκα στην ιστορία γιατί αυτή είναι η περισσότερο παραποιημένη από όλες τις πλευρές.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ τώρα.... (να δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος)

Πόσοι από τους συμμαθητές σου έχουν τις ίδιες ανησυχίες με σένα; Πόσοι θέλουν να γίνεται ουσιαστικό μάθημα και δεν έχουν το νου τους στο χαβαλέ/καζούρα/πλάκα (πάρτο όπως θες) τη στιγμή που το 90% πάνε(πάτε) φροντιστήριο και περιμένετε το "έτοιμο φαγητό" από εκεί; Στα λέω αυτά χωρίς να ξέρω εσένα ή τους συμμαθητές σου αλλά με τη "σιγουριά" που μου δίνει η πείρα μου σαν εκπαιδευτικό 17 χρόνια σε δημόσια σχολεία και των 2 βαθμίδων (Δυτεροβάθμια/Τριτοβάθμια) και 8 χρόνια που δούλευα (πριν) και είχα δικό μου φροντιστήριο.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ....

Ποια είναι τα ερεθίσματα όλων μας από την υπόλοιπη κοινωνία; Τι ακούμε και βλέπουμε κάθε μέρα στην τηλεόραση/ραδιόφωνο, εφημερίδες, περιοδικά; Σκάνδαλα, μίζες, κλοπές, βία, πορνεία ... Ποιος μπορεί να τα αλλάξει όλα αυτά; Ποιος ασχολείται με τα προβλήματά σας (των νέων); Ποιος νοιάζεται για το αν το σχολείο σας έχει αυτά που εσείς και εμείς ΘΕΛΟΥΜΕ να έχει για να έχουμε την διάθεση να δουλέψουμε; Πόσοι από τους γονείς ενδιαφέρονται πραγματικά για τα παιδιά τους και για το τι σχολείο έχουν; Είδες ποτέ κανένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ από τις καταλήψεις (μόδα γίνανε ... κάθε Νοέμβριο ξεκινάνε σαν να είναι επέτειος);

Για να ολοκληρώσω ... Αυτά που "ζητάς" (τα ζητάμε και εμείς οι καθηγητές) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ με ωριμότητα και να ΖΗΤΑΤΕ από τους καθηγητές να σας δείξουν τρόπους να ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ πώς να ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ !! Όταν ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ενδιαφερθούν (όλοι μαζί όμως) για την ΠΑΙΔΕΙΑ (μιλάω για την έννοια παιδεία) τότε (και μόνο τότε) θα υπάρξει "αλλαγή"

ΥΓ Δεν ξέρω αν κατάφερα να σου δώσω να καταλάβεις τη σκέψη μου ... το ελπίζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω πως ένα παιδί 15 ετών έχει καταλήξει σε τόσο βαρύγδουπα συμπεράσματα και μιλά σαν να έχει πολυετή πείρα από τη ζωη...

Anyway...

Εγώ θα σου θέσω μερικά ερωτήματα, για να σου αποδείξω οτι και οι μαθητές συντελούν σε αυτή την κατάσταση που αναφέρεις (ΔΕΝ φταίνε οι ίδιοι, αλλά η γενικότερη νοοτροπία που τους περιβάλλει):
Ποια ήταν η τελευταία φορά που διάβασες ένα εξωσχολικό βιβλίο?
Γιατί εξακολουθείς να αποζητάς τη μασημένη τροφή του φροντιστηρίου?
Γιατί οι μαθητές κάνουν κοπάνες, τις οποίες μάλιστα θεωρούν και "must" της σχολικής τους ζωής?
Γιατί οι μαθητές κάνουν καταλήψεις? Γιατί εμποδίζετε τη διεξαγωγή μαθήματος? Με ποιό δικαίωμα μια μειοψηφία κλείνει την πόρτα του σχολείου και της μάθησης ?

Δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, αλλά σε ένα σημαντικό ποσοστο μαθητών και φοιτητών που, ενώ στέκονται αδρανείς στην εκπαιδευτική διαδικασία (δεν αυτενεργούν, δεν προσπαθούν από μόνοι τους να βελτιωθούν και να βελτιώσουν ό,τι δεν τους αρέσει), νομίζουν ότι καταλαμβάνοντας ένα χώρο παιδείας περνούν ένα μηνυμα... Στην ουσία, ενισχύουν τα όποια προβλήματα, διογκώνουν την κατάσταση, δυσκολεύουν το έργο των καθηγητών και των άλλων μαθητών... Γιατί??? ... Για να χάσουν μάθημα και να πάνε για καφέ!

Οσο για την αντικειμενικότητα στην οποία αναφέρεσαι, αυτή δεν γίνεται να υπάρξει πουθενά...!! Τα βιβλία γράφονται από ανθρώπους, όχι από μηχανές, και οι άνθρωποι όπως είναι φυσικό θα βλέπουν τα πράγματα μέσα από τη δική τους οπτική. Δεν είναι κακό αυτό... Είναι απολύτως φυσικό και ανθρώπινο. Αν επιζητείς την καλύτερη και όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική πληροφόρηση, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάζεις όσα περισσότερα βιβλία μπορείς, για να δεις όλες τις απόψεις πάνω σε ένα θέμα και να διαμορφώσεις τη δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ούτε εμένα με φτάνουναυτά που είπες γιατί
α)γνωρίζω καθηγητές που μου λένε και ότι λέει το μάθημα και πολλά πράγματα εκτός βιβλίου και πολλές φορές θέτουν στους μαθητές και γενικότερους προβληματισμούς, σε βάζουν να πεις γιατί έλαβε κάποιος ένα μέτρο και άλλα...

β)έγω είμαι αντιρατσιστής και θα σου εξηγήσω γιατί...Σκέψου ότι οι γερμανοι ,οι γάλλοι οι αμερικάνοι και τόσοι άλλοι αποδέκτηκαν τους έλληνες που πηγαν εκει...Γιατί να μην αποδεκτούμεκαι εμείς τους πακιστανούς ,αλβανούς και άλλους που έρχονται στην Ελλάδα για μία καλήτερη ζωή

Επειδη στο μερος που μενω, μεριπου 1/3 των ανθρωπων ειναι μεταναστες, και μας εχουν γαμισει, γιατι ερχονται κι αλλοι κι αλλοι ΚΙ ΑΛΛΟΙ! Στο τελος οι Ελληνες θα ειναι μια μειωνοτητα και θα εξαφανιστουμαι επειδη θα καταληξουμε να γινουμαι κι εμεις μεταναστες σε καμια Γαλλια.
Οταν οι Γαλλοι και οι Γερμανοι εβαλαν μεσα Ελληνες, δεν ηταν τοσο υπερογκο ποσοστο. Πανω απο 10% του πληθυσμου ειναι μεταναστες, χωρις να μετραμε τους ποντιους που ειναι Ελληνες.

Οσο για τον καθηγητη, το παραδεχομαι, δεν με νοιαζει καθολου τι θα γινει με την παιδια, αφου σε 3 χρονια θα εχω γλιτωσει απο αυτες τις μλκιες ουτως η αλλως. ΠΟΤΕ δεν θα φτιαχτει η παιδεια αμα ο κοσμος ακουει μονο την τηλεοραση για να δει τις ειδησεις, εκει ΠΟΤΕ δεν λενε για τις καταληψεις Η για το χαλι που ειναι τα μαθηματα, λενε ασχετα πραγματα ΠΧ το ροζ βιντεο της τζουλιας που ειναι προσωπικες στιγμες και ταχα. Ο καμεραμαν τι ηταν, αδιαφανος και δεν τον εβλεπε? Οι γονεις μ λενε πως το λεει αυτο για να μην φορολογηθει ;)
Τεσπα, ωστοσο, οποτε κανουν πορεια οι μαθητες στελνουν την αστυνομια να τους πλακωσει και ΠΑΝΤΑ οι γονεις δεν ειναι μαζι τους. Μου ειπαν αμα παω κι εγω, δεν θα ξαναμπω σ'αυτο το σπιτι :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top